3 Octoberfeest SPDMT Wilt U ie!s weten? Hededeeling „Zomerzorg Auto-parkeerterrein ook als Café ingericht MONTE MORÏS STADS NIEUWS VRIJDAG 1 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT ÉERSTE BLAD - PAG. 2 r^mtsuiK-t HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige wind uit Oosctelijke richtingen, nevelig tot licht bewolkt, met weinig of geen regen in het Noorden, in het Zuiden nevelig tot zwaar bewolkt met eenige kans op regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 770.5 te Helsingfors. Laagste barometerst.: 746.1 te Janmayen. De hooge drukking verplaatst 't centrum Noord-Oostwaarts, maar breidde zich naar het Noord-Westen uit, waar de depressie sterk afnam. De secundaire in de Golf van Biscaye werd dieper en bracht om het Kanaal reeds veel regen. Aan de Noorsche bust is de wind nog krachtig en valt re gen in het Noorden. Zweden, Duitschland, België en Oost-Frankrijk met Zwitserland hebben fraai herfstweer, al is in Duitsch land de bewolking wat zwaarder. De Al pentoppen zijn nog helder. In Schotland en Zuid Engeland valt regen, Ierland heeft afkoeling en opklaring. Ook in West- Frankrijk is de bewolking zwaar en valt regen. Indien de koude luchtstroom uit Ierland verder tot de Golf van Biscaye doordringt, is er voor het Zuiden van ons land eenige kans op regen, in het Noorden zal het fraaie weer nog wat aanhouden. LUCHTTEMPERATUUR. 16.1 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.ï Van Vrijdagnamiddag 7.08 tot Za terdagmorgen 7.01 uur. HORECAF VERGADERT. Bondsvoorzitter constateert een begin van opleving. De Nederlandsche Bond van werkge vers in hotel-, restaurant-, café- en aan verwante bedrijven „Horecaf" heeft Woensdag te Nijmegen zijn elfden bonds dag gehouden. De voorzitter, de heer Th. N. van Stigt uit Utrecht, gelooft ditmaal voor het eerst sedert tal van jaren de gebruikelijke ope ningsrede met een meer opgewekten toon te mogen uitspreken. Nu het zomerseizoen weer achter den rug is en een voorloopige balans kan worden opgemaakt, kan hij met voldoe- nin'g constateeren, dat de tot heden in dit jaar bereikte resultaten in het overgroote deel der bedrijven zeer gunstig afsteken bij die van de laatste jaren. Er valt sedert het najaar van 1936 een belangrijke kentering waar te nemen en geconstateerd mag worden, dat de neergaande lijn, welke einde 1936 reeds in een horizontale over ging, thans vrijwel over de geheele linie in een opgaande lijn is omge bogen. Toch meent spr. thans voorzichti ger te moeten zijn dan ooit met het doen van voorspellingen en verwach tingen, omdat nu eenmaal de facto ren, waarop het betoog zou moeten zijn gebaseerd, volkomen onbereken baar zijn. Er blijven nog steeds groote moeilijk- neden - te overwinnen zegt spr. en daarbij komt dat. de inkoopsprijzen vrij wel over de geheele linie stijgende zijn én de drukkende overheidslasten nog op geen merkbare wijze verminderen. Feit is, dat het vreemdelingenverkeer naar Nederland dit jaar belangrijk is toe genomen. Vooral het contingent Engel- schen en Amerikanen is aanzienlijk ge stegen, waarvan echter hoofdzakelijk de groote steden en de badplaatsen profijt hebben getrokken. Finale afschaffing van de alles rem mende personeele belastingen dient krach tig te worden gepropageerd, in het be lang van de geheele volkswelvaart en tot bloei van het bedrijfsleven. De instelling van wettelijk vastgestel de eischen en normen om zich als hotel bedrijfsleider, pensionhouder of logement houder te kunnen vestigen, is zeer wen- schelijk en voor de op goede leest ge schoeide bedrijven en inrichtingen van groot belang. Aangezien overleg van het Horecafbe- stuur met vertegenwoordigers van groot winkelbedrijven over de exploitatie van restaurants in warenhuizen niet tot eenig resultaat heeft geleid, zal het hoofdbe stuur zich genoodzaakt zien de overheid te verzoeken ook in deze regelend op te treden. Sprekende over eventueele accijnsver laging, zegt spr., dat in een te kleine ver laging het gevaar schuilt, dat het gevolg noodzakelijke prijsverlaging der de tailprijzen erger zal zijn dan de kwaal. In algemeene trekken staat het hoofd bestuur van Horecaf zeker niet afwijzend tegenover een wettelijke regeling der ar beidstijden, behoudens de meermalen naar voren gebrachte moeilijkheden, die het type en karakter van het bedrijf nu eenmaal met zich brengen, als werkzaam heden b.v. die evenzeer op Zon- en feest dagen als op werkdagen moeten geschie den. Diverse ter sprake gebrachte onder werpen zou men kunnen groepeeren in het woord „ordening". Horecaf is thans op den goeden weg, sinds het ordenings- besluit van internen aard, dat in de ver gadering te 's-Hertogenbosch werd ge nomen. Zoolang echter niet iederen werkgever de verplichting wordt opgelegd, zich bij een georganiseerd verbond van gelijk soortige bedrijven aan te sluiten, blijft etr een groot hiaat in dezen ten deele geor- denden toestand. Ook zonder wettelijke verplichtingen dient evenwel iedere werkgever in zijn eigen belang te begrij pen, dat samenwerking noodig is bij al lerlei bedrijfsvraagstukken. O.a. noemde spr. de goede samenwer king met den A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland welke dit jaar meer speciaal culmineerde in de totstandko ming van het A.N.W.B.-Horecaf-hotel- couponsysteem. Spr. eindigde met het uitspreken van het vertrouwen, dat de volgende bonds dag in het teeken eener nog verder door zetting van de aangevangen opleving mag worden gehouden en in de komende jaren van een waren bloei der bedrijven mag worden gesproken. Vervolgens behandelde jhr. W. Boreel, voorzitter van de Vereeniging van Neder landsche reisbureaux, het onderwerp: „De gemeenschappelijke belangen van hotelwezen en reisbureaux 'bij het vreem delingenverkeer". De heer W. Arriens, adjunct-secretaris van het informatiebureau voor Neder land en Nederlandsch Indië te Londen, hield hierna een causerie over de ver- keerspropaganda van dit bureau, dat 2% jaar geleden onder auspiciën van het de partement van Economisch Zaken werd opgericht. Spr. geeft den hotelhouders in overwe ging, vooral in voor- en najaar, als de hotels toch niet vol zijn, den Engelsch- man een reductie te geven op den logies prijs bij verblijf van een minimum aantal dagen. Spr. klaagt over een teveel aan con trole en te weinig soepelheid bij de spoor wegen in Nederland. Met de leuze „Breng uw vacantie door in eigen land" is spr. het niet geheel eens. Het is belangrijker den vreemdeling hier te brengen, dan den landgenoot hier te houden. Te half zes werden de deelnemers aan den bondsdag ten stadhuize door den burgemeester van Nijmegen, den heer J. A. H. Steinweg, officieel ontvangen. 's Avonds hebben de deelnemers aan den bondsdag zich vereenigd aan een di ner, waaraan de commissaris der Konin gin in Gelderland, mr. S. baron van Heemstra en burgemeester Steinweg aanzaten. BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. Oefenwedstrijd. De uitslagen van "m gisteravond ge- speelden oefenwedstrijd luiden als 'olgt: B. Teegelaar 270 140 16 56 8.75 B. de Roo 130 130 16 37 8.12 G. M. Teegelaar 115 110 10 32 11.— B. de Roo 130 130 10 45 13.— B. Teegelaar 270 270 12 54 22.50 G. M. Teegelaar 115 98 12 27 8.16 De tweede ronde van dezen wedstrijd zal gespeeld worden op Donderdag 7 Oc tober a.s. bij den heer J. v. Brussel, Lan- gegracht. Vraag: A. C. M. te L. inzake een er feniskwestie. Antwoord: Wanneer er een notaris is aangesteld om de boedelscheiding te regelen, komt het vanzelf in orde. Anders zult u er zelf werk van moeten maken, beginnende met overleg te plegen met de mede-erfgenamen. Het eerst noodige is een boedelbeschrijving. Vraag: inzake het bewaren van een radio-toestel. Antwoord: Het toestel dient be waard te worden in een zoo droog moge lijke omgeving. Vraag: Hoe kan men houtworm uit een bureau verwijderen? Antwoord: Spuit het meubelstuk in met petroleum. Van onze Adverteerders HEROPENING fa. HASSELMAN EN PANDER Het mag overbekend geacht worden, dat de bekende meubelmagazijnen der fa. Hasselman en Pander, Breestraat 146 en Botermarkt 21-22, een grondige restau ratie hebben ondergaan. WTie het nog niet wist uit het omvangrijke karwei van het wegnemen van de kolossaal groote spie gelruit, dat in een der Augustus-nachten gebeurde, heeft het kunnen lezen in de uitvoerige annonces, welke de laatste da gen in onze courant zijn verschenen. De tienduizenden, die morgen de Sleu telstad zullen bezoeken, kijken ongetwij feld hun oogen uit, wanneer zij de ge daanteverandering van het grootsche pand aan de Breestraat zullen aanschou wen. De groote spiegelruit liet weliswaar veel licht in de magazijnen vallen, doch het was een holle ruimte, welke een ge zellig interieur niet mogelijk maakte. Thans is dat alles anders. Nu zien we beneden tal van smaakvolle étalages met een keur van meubileeringen, verschil lende interieurs met bijpassende aanklee ding en verlichting. Want elke étalage heeft ondanks de algemeene verlichting een eigen cachet behouden en zooals de étalages zoo zijn ook de vele modelka mers in de geheel verbouwde magazijnen. Een prachtig effect vooral maken de éta- iages op de eerste verdieping, welke men vanaf de overzijde der Breestraat uitste kend kan overzien. De architect, de heer Kraan en de aan nemer, de heer L. Zitman, hebben teza men met den binnenhuisarchitect der fir ma, den heer Chaudron. inderdaad ver rassende resultaten bereikt, want overal aanschouwt men een levendig interieur, dat een aangenamer, indruk teweeg brengt. Over de oollectie meubelen, onderge bracht in talrijke modelkamers, kan men slechts verwonderd staan. Daarnaast treffen we aan karpetten, loopers en een geheel nieuw artikel verlichtings ornamenten, waartoe de firma thans wel moest overgaan, wijl elk interieur we zagen b.v. een heel knus interieur met schouw weer een andere verlichting of fce-lichting vereischt. -V'. - W r? Om een ieder in de gelegenheid te stellen „ZOMERZORG" te bezoeken hebben wij ons Gelegenheid om te dansen Vrij entree Vanaf heden optreden van de beroemde DAMESKAPEL o. 1. van EDDY ROOS. DE DIRECTIE. Aan de Botermarktzijde is niet ver bouwd. Niettemin is de reorganisatie toch doorgevoerd. Het kantoor heeft ook daar plaats gemaakt voor een étalage. Daar achter bevindt zich een mattenafdeeling en tenslotte een Perzische kamer met tal van keurige modellen. De firma tenslotte staat geheel ten dienste van haar cliëntèle bij de woning inrichting, zoodat men zijn woning ge heel kan inrichten zooals men gaarne vvenscht. Deze groote restauratie heeft tenslotte ook dit voor, dat men nu den ingang tot de magazijnen ook werkelijk aan de Bree- straat-zijde kan vinden. De étalagè-gang leidt vanzelf tot het interieur. De herboren firma onze gelukwenschen. DE 3-OCTOBER-FEESTEN HET FEESTPROGRAM IN 't KORT Het 3 Octoberfeest belooft, als het weer blijft zooals het zich de laatste dagen liet aanzien, uitstekend te zullen slagen. Wij laten hieronder ten gerieve der feest gangers nogmaals in 't kort het program ma der feestelijkheden volgen: Hedenavond 8.30 uur: Taptoe met me dewerking van zes muziekvereenigingen. Vertrek vanaf de Kaasmarkt. Morgen: 7 uur: Reveille vanaf het bal- con der Stadsgehporzaal. 8.009.30 uur: Uitreiking haring en wittebrood in 't Waaggebouw. 8 uur: Koraalmuziek in 't v. d. Werff- park. 8.30 uur: Ronde van Leiden. 1 uur: Optocht van Grieksche Mythen en Sagen. 7.30 uur: Cabaretavond Stadsgehoor zaal. 7.30 uur: Avondfeest Schuttersveld. 11.15 uur: Schitterend vuurwerk. Den geheelen dag is het Lunapark ge opend. Nog één opwekking: Koopt een pro gramma en u viert dubbel feest! SLUITINGSUUR VAN WINKELS Naar wij vernemen hebben B. en W. het sluitingsuur voor winkels voor Vrijdag 1 October bepaald op des avonds 10 uur en voor Zaterdag 2 October op des nachts 12 uur. RONDE VAN LEIDEN De Commissaris van Politie deelt nog mede, dat voor hen, die wonen in het Plantsoen met omgeving voor zoover om sloten door de wedstrijdroute, gelegenheid bestaat in noodzakelijke gevallen de rij baan Levendaal over te steken. Dit moet dan gebeuren via de Kraaierstraat op aanwijzing van de politie. Er wordt op gewezen, dat de bevelen van de politie daarbij strikt opgevolgd moeten worden. Zij, die uit de Wasstraat met' omgeving naar de binnenstad willen gaan, worden niet doorgelaten. Voor hen is de aange wezen weg via ZeemanlaanHeerenstraat cf CobetstraatHooge Rijndijk. OPHALEN VAN VUILNIS. In verband met de viering van Leiden's Ontzet op 2 October a.s., zal het ophalen van huisvuil aan die perceelen, welke ge woonlijk op Zaterdag worden bediend, plaats vinden op Dinsdag d.a.v. Dames-Congregatie St. Petrus-parochie. Zondag 3 October 's avonds te 8J^ uur in de St. Petruskerk rozenhoedje bidden voor de zielerust van mevr. Beens geb. Weens, als lid van de Maria-Congregatie. Gisternacht is door het indrukken van een ruitje in gebroken in het kantoor der R'damsche Broodfabriek aan den Mare- singel. Een klein bedrag aan geld wordt vermist Vereen, tot bev. der bel. van S. H. Gisteravond werd de eerste bijeen komst in het seizoen gehouden door de Afd. Leiden van de Ver. tot bev. der be langen van slechthoorenden. De presi dente, mevr. T. KranenburgSiemens opende den avond met alien hartelijk welkom te heeten. De reeks bijeenkomsten werd geopend met een avond met lichtbeelden, betrek king hebbende op een reis door Indië, gemaakt door mevr. de KoningSiemens. Reeds een tiental jaren geleden zijn deze plaatjes al eens vertoond, de cau serie daarbij was toen al grootendeels op glas gebracht, zoodat de tekst eveneens op het doek gebracht kon worden. "Voor menigeen was diit zeer prettig en gemak kelijk. Mevr. de Koning hield destijds, op verzoek van de K. P. M., een causerie te Batavia en vertoonde dezelfde plaat jes, die zeer op prijs gesteld werden. Nu zijn de plaatjes het eigendom van de S. H. in Nederland en dat zij ook in de Leidsche Afd. zeer in den smaak vie len bleek uit de groote aandacht en het daverend applaus. Na het eerste gedeelte werd een kwar tiertje aan liplezen besteed onder leiding van mej. M. Driessen. Uit naam van de deelnemers aan een excursie, in dezen zomer gehouden, werd door mej. Driessen onder aanbieding van een doos bonbons dank gebracht aan den heer en mevr. Laman voor de vele moei te, die zij zich voor dit uitstapje getroost hadden. Hierna volgde de gezellige pau ze met thee en versnapering. Na de pauze werd het verslag van de Alg. Verg. te Lunteren, gemaakt door mevr. Raadsen, voorgelezen en bracht de heer Christiaanse de groeten over van een der oudste leden, mej. D. Spoel, die naar Lunteren vertrokken is en geen ge legenheid gehad heeft persoonlijk af scheid te nemen. Hierna werd van het programma af geweken. Het tweede gedeelte van de reis werd uitgesteld tot een volgende ge legenheid, aangezien een der leden aan bood een gedicht voor te lezen, dat juist in den „3 Octobertijd" zoo toepasselijk was. „De geslachte hit'' werd op keurige wijze voorgedragen door mevr. Stepha- nusKLoots, waarvoor de presidente haar hartelijk dankte. Tevens bracht mevr. Kranenburg dank aan mevr. Raad sen voor haar verslag en wekte iedereen nogmaals op deel te nemen aan de reü nie te Lunteren, waar het altijd zoo ge zellig is. De volgende bijeenkomst zal gehouden worden op 29 Oct. a.s. De le den hopen dan de declamatrice mej. R. Driessen uit den Haag in hun midden te zien. Hierna besloot mevr. Kranenburg den [en avond. Aan de N.V. Leidsche Ballast Maatschap pij v/h J. M. Samson, alhier, is door de ge meente Haarlem opgedragen het maken van 2 bruggen en het aanleggen van wegen enz. voor de som van 44318. Door het Gemeentebestuur van Amster dam is aan genoemde N.V. gegund het leveren van zand en grind ten behoeve van het Boschplan. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 25 Sept. tot en met Vrijdag 1 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken:' G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136. Zaterdag 2 Oct. nemen waar: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, Tel. 85 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313. Van Zondag 2 tot en met V r ij d a g 8 Oct. nemen waar: D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 406 en E. B. de Metz, Ka- merl. Onneslaan 28, tel. 3553. Voor Oegstgeest: J. Doedens, Wil- helminapark 8, tel. 274. WIJ GEVEN VANDAAG ENKELE DER GEWONE ZATERDAGSCHE RUBRIEKEN. HULPACTIE SPORT. Saldo van gisteren Gam. G. overschotje Van een onbekende J. v. H. M. A. M. v. N. 138.08 0.50 1.50 2.50 10.— Totaal 152.58 Weer allerbeste dank! Helpt U ook aan den verkoop van lootjes? ONTSLAG UIT DEN MILITAIREN DIENST. De buitengewone dienstplichtigen, die in dit jaar 40 jaar oud worden of zijn gewor den, zijn met ingang van 1 October van dit jaar uit den dienst ontslagen wegens diensteindiging. Bewijzen van dit ontslag kunnen, desge- wenscht, door belanghebbenden, voor zoo ver zij in deze gemeente woonachtig zijn, worden aangevraagd aan de afdeeling Mi litaire Zaken der Gemeente-secretarie, Breestraat 119, alhier. Handelsregister K. v. K. W ij z i ,g i n g e n: 2737. J. N. Overde- vest, Leiden, Magd. Moonstraat 42, melk handel. De zaak is met ingang van 28 Sept. omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: J. N. Overdevest Zoon, melk- en zuivelfabriek Ruim zicht. (B. P.). Soort v. bedr.: melk- en zuivelfabriek, handel in zuivelartikelen en eieren. Venn.: J. N. Overdevest en J. N. Overdevest, Leiden. 6957. Firma C. v. d. Bosch en Co., Lei den, Roodenburgerstraat 6, schildersbe drijf. Door uittreding van den vennoot C. L. v. d. Voort, is de vennootschap ont bonden en heeft deze aan C. Th. v. d. Bosch, toestemming verleend het bedrijf onder den ouden naam voor eigen reke ning voort te zetten. 1367. Firma A. J. van Haasteren, Lei den, Oude Rijn 91, brandstoffenhandel en sleeperij. Vest. fil.: Leiden, Lage Rijn dijk 92, d.d. Juli 1934. Nieuwe inschr.: 7017. Naamlooze Vennootschap Vissdherij Maatschappij Kennemerland, Katwijk a. Zee, Tram- straat 20. Afkomstig uit Haarlem. 7016. W. C. Verhoeven, Leiden, Oude Rijn 44c, broodbakkerij. E.: W. C. Ver hoeven, Leiderdorp. Gistermiddag te half vijf is de 5-jarige A. B., wonend in de Zwartehandspoort, in de Uiterstegracht te water geraakt. De 21-jarige J. Montagne en de 18-jarige H. Klein, beiden wonend aan de Uiterste gracht, die het ongeval van den overkant af zagen gebeuren, sprongen gekleed te water en slaagden érin den knaap op het droge te brengen. Hoewel hij uiterlijk geen letsel had bekomen, werd hij door den E.H.D. meegenomen naar het Acad. Ziekenhuis ter observatie.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2