HET SCHAAKSPEL I i m k k 1 i i* M II i ÜI i a "1 if 1 fl m"M m s E k k k ïw mrmm i n t w LUCHTVAART VRIJDAG 1 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 Alle correspondentie, deze rubriek be treffende, gelieve men te zenden aan den redacteur dezer rubriek, W. H. van der Nat, Witte Rozenstraat 40a, Leiden. Een verrassend slot. De volgende partij speelde ik in den twee- daagschen wedstrijd onlangs te Zandvoort gehouden. Nadat de partij in 't begin zeer ingewikkeld scheen te worden, bracht een algemeene afruil der lichte stukken een zeer overzichtelijke stand waarna door een grove blunder onverwachts een einde- aan de partij werd gemaakt. Wit: W. H. van der Nat. Zwart: P. E. Witteman, Amsterdam. Ie ronde Zandvoort; 18 September 1937. 1. d2d4 d7d5 2. Lel—f4 Speculeerende op een herhaling van de partij tegen Mr. Oskam te Noordwijk! e7— Niet het sterkste antwoord. Dit is hier c7c5. Wanneer dit straks toch volgt is 't in gunstiger omstandigheden voor wit. 3. pgl—f3 Pg8—f6 4. e2e3 c7—c5 Speelt het damegambiet van zwart, maar hierbij is de witte damelooper reeds ont wikkeld en hoeft dus op e2e3 (dat hier al gespeeld is, maar anders nu toch moest volgen) niet ingesloten te blijven, terwijl dit met de zwarte damelooper wel 't ge val is. 5. c2c4 Pb8c6 Er ontstaat de z.g. Tarrasch-verdediging. 6. Pblc3 c5xd4 Dit heft de spanning in het centrum op en leidt tot een algemeene ruil van de lichte stukken. 7. Pf3xd4 Na 7. e3xd4 blijft wit met een geïsoleerde d-pion, die door sommigen als sterk, an deren als zwak wordt beschouwd. 7Pc6xd4 8. Ddlxd4 Lf8b4 Dit is fout! De nu volgende ruil is voor zwart nadeelig en wel zoo erg, dat het hem de partij kost. Het is haast ondenkbaar, dat dit reeds op den 8sten zet gebeurt. De stelling na 8. Lf8b4 is: mers, op Dxa7 volgt Td8 mat. En speelt zwart Db7c7 om het mat op d8 te dekken, dan volgt Da7a8 mat. Na 21g7 g6 verliest zwart de dame. In myn partij tegen J. Dijk, IJmuiden, in dien zelfden wedstrijd kwam het tot den volgenden stand: a ABCDEFGH Zwart oordeelde vermoedelijk, dat hier de combinatie 9. c4xd5, Lb4xc3f; 10. Dd4x c3, Pf3xd5 voor wit niet zoo gunstig zou zijn, omdat dan na 11. Dc3xg7 zwart tegen- kansen kreeg met Dd8a5f. Inderdaad zou wit dan moeite hebben gehad zijn betere stelling tot winst te voeren. Zwart wordt echter verrast door een tusschenzetje! 9. c4xd5 Lb4xc3f Direct Pf6xd5 haalt niets uit, omdat na Dd4xg7 deze dame punt c3 blijft dekken. 10. Dd4xc3 Pf6xd5 Op Dd8xd5 volgt sterk Taldl. 11. Lflb5t Lc8d7 12. Lb5xd7f En hiermee zit zwart voor een nieuwe moeilijkheid. Na het voor de hand liggende Dd8xd7 kunnen de zetten Dc3xg7, Th8f8, Lf4h6 hem uiterst lastig worden, omdat hem de tempo winnende zet Dd8a5t ont breekt. Neemt zwart dus met de dame, dan kost het hem pion g7 en h7 benevens de kwaliteit. Men zie: 12Dxd7; 13. Dxg7, Tf8; 14. Lh6, De7; 15. Dxh7 en toren f 8 valt, want 15Pf6; 16. Lxf8, Pxh7; 17. Lxe7. 1 2Ke8xd7 Bittere noodzaak. 13. Tal—dl Dreigt stukwinst door e3e4. 1 3Kd7e8 14. Dc3a3 Nu zou op Dxg7 volgen Da5t, Kfl en 000 met goed spel voor zwart. Na den tekstzet dreigt weer e3e4. 1 4Dd8b6 15. 0—0. Ook 15. Ld6 was goed. Wit rekende erop dat zwart niet zou komen tot de slechte zet Pd5xf4, die zwart alle kans op verdediging ontneemt. 1 5Pd5xf4? Nu krijgen de witte torens dame vrij spel. 16. e3xf4 Ta8d8 17. f4—f5 Een pionoffer, dat, als het wordt aange nomen ook de e-lijn van wit opent, als het geweigerd wordt aan zwart een hopeloos zwakke pion op e6 bezorgt. 17Td8xdl 18. Telxdl e6xf5 Dan nog maar liever e5 en f6 gespeeld. 19. Da3—a4t Ke8—f8 20. Da4a3f In de stellige verwachting, dat zwart nu weer na e8 terug zou gaan. De bedoeling was dan ook uitsluitend met herhaling van zetten wat tijd te winnen. Op 20 Kf8e8 zou gevolgd zijn 21. Telt, Kd8; 22. De7f, Kc8; 23. Tel. Kb8; 24. De5f, Ka8 en 25. Dxg7 met winst van minstens 2 pion nen en behoud van de matdreigingen. Zwart speelde echter de groote foutzet 20Kf8g8?? Waarop het verrassende maar zeer voor t.e handliggende damé-offer: 21. Da3xa7! aan alle tegenstand een einde maakte. Im I a tpi k k 111 SS feil A l i- ABCDEFGH Wit: J. Dijk. Wit's laatsten zet was 18. f314. Ik ontdekte hier een vrij zekere remise voortzetting en daar ik aan remise vol doende had om den 2en prijs te winnen voerde ik deze combinatie uit. Direct Pe7f5 zou winnend zijn. wan neer wit erin liep en 't paard-offer aan- ram. Bijv. 18Pf5: 19. e4xf5??, Db7 g2t; 20. Ke2—dl, Dg2xhlf; 21. Ld2—el, e5xf4 enz. Maar het „vriendelijke'' geschenk Pf5 zou wit niet accepteeren en bijv. f4xe5 spelen en op zijn beurt Ld6 winnen. Het vervolg was dan ook 18e5xd4 19. e3xd4 Pe7—f5 Voldoende voor remise. Maar veel beter zou toch zijn geweest te rocheeren en daar na dezelfde dreiging te houden. Was remise niet voldoende geweest, dan zou ik dit waarschijnlijk ook wel gedaan hebben. 20. e4xf5 Op Ld2e3 om d4 te dekken volgt Ld6xf4. Op Dc2c3 rocheert zwart en komt wit na eenige zetten verloren te staan. 2 0Db7—g2f 21. Ke2e3 Gedwongen wegens anders volgend toren- verlies. 2 1Dg2—h3f Het ziet er naar uit, alsof zwart hier op winst kan spelen. Maar wit beschikt over voldoende verdediging. Bijv. in plaats van 21Dh3f kon ook 2100; 22. Ld3—e4, Tf8—e8; 23. Tal—gl en on danks zijn goeden stand slaagt zwart er niet in het stuk terug te winnen. 22. Ke3—f2 Dh3—h4f 23. Kf2—e2 Dh4—g4f Zwart mag vooral niet toelaten, dat de witte koning over dl en cl ontsnapt. 24. Ke2—el Nu kan zwart geen schaak bieden, omdat dan volgt Keidlcl. 24Ke8d7 Dit moest zeer nauwkeurig berekend worden. Rocheeren was niet goed, zooals straks blijkt. 25. Ld3—e4 Tc8—e8 En niet Th8e8 omdat na Dc2c6f, Kd7d8 de torens niet verbonden bleven, hetgeen straits als dreiging noodig is. 26. Dc2c6f Kd7d8 Hier kan Da8f, Dc6t enz. eeuwig schaak houden, wat immers zwart's bedoeling was, of zwart zou Kd8e7 enz. moeten spelen, wanneer hij nog winnen wilde. 27. Kei—fl Wit wil probeeren te ontkomen. 27Dg4h3f Een winstpoging met Ld6xf4 enz. zou stranden op 28. f5f6 en daarna weer her haling van zetten Da8f, Dc6| enz. 28. Kfl—f2 Dh3h4f 29. Kf2—gl Dn4—g4f Hier gaf mijn tegenstander te kennen weer naar f2 te zullen gaan en besloten wij tot remise. Zijn aanvankelijk voorgenomen zet 30. Le4g2 zou na Te8e2 nog tot een zeer lastig spel hebben geleid. Ter oplossing. Partijstelling. GEMENGDE BERICHTEN B C D E Zwart aan zet, maakt remise. Oplossing van stelling Grigorjew. Wit: Kg8, pion d3 en e3. Zwart: Kh4, pion a6, b6 en h6. 1. d3d4 (dreigt met schaak op de 8ste lijn te komen) Kh4g5; 2. Kg8f7, Kg5 f5; 3. d4d5, Kf5e5; 4. e3e4, a6a5 5. Kf7—e7, a5a4; 6. d5—d6, a4—a3; 7 d6d7, a3a2; 8. d7—d8D, a2—alD; 9 Dd8h8f en wint. Of 4b6—55; 5. Kf7—e7; b5—b4 6. d5d6, b4b3, 7. d6—d7. b3—b2; 8 d7d8D, b2blD; 3. Dd8d6f, Ke5xe4 10. Dd6g6f en wint. Of 4h6h5; 5. Kf7—e7, h5—h4 6. d5d6, h4h3; 7. d6—d7, h3—h2; 8 d7d8D, h2—hlD; 9. Dd8—d6f, Ke5xe4 10. Dd6c6t en wint. AUTO DOOR OVERVERMOEIDHEID VAN DEN CHAUFFEUR TEGEN BOOM GEREDEN. EEN DER INZITTENDEN OVERLEDEN. De bestuurder in arrest gesteld. Gisternacht omstreeks drie uur is nabij Quatrebras bij Tegelen een ernstig auto ongeluk gebeurd. Een auto uit Blerick reed, door oververmoeidheid van den chauffeur, met groote vaart tegen een boom. De in de auto gezeten veertigjarige mej. Verbaarschot kreeg zeer ernstige verwon dingen, terwijl de mede-inzittende heer Joosten aan het hoofd werd gewond. De beide gewonden zijn naar het R. K. Ziekenhuis te Tegelen vervoerd, waar mej. V. gisteravond om zeven uur is overleden. De chauffeur, die met den schrik vrij kwam, is door de politie in arrest gesteld. ERNSTIG ONGELUK IN EMAILLE- FABRIEK. Vijf arbeiders overdekt met brandwonden. Tegen het einde der werkzaamheden heeft zich gistermiddag in de maille- fabriek „Beccon" te Doetinchem een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij vijf arbeiders werden gewond, van wie vier ernstig. De arbeiders waren bezig met het verzinken van boeien, bestemd voor de marine, toen bij het weer inlaten van een boei in den zinkpot, 't exemplaar uit elkaar sprong. De stukken werden weggeslingerd, terwijl het gloeiende vloeibare zink in alle richtingen stroom de en spatte. De zinkpot was geheel ge vuld en bevatte 15000 k.g. van deze gloeiende massa, welke een tempera tuur had van meer dan 500 graden. Vijf arbeiders werden door de heete metaalmassa getroffen en liepen ern stige brandwonden op. De 24-jarigie H. Eltink uit 's-Heerenberg was er het ergst aan toe. Hij was geheel met brandwonden overdekt en is in bewuste- loozen toestand naar het R. K. ziekenhuis te Doetinchem overgebracht, waar hem de H.H. Sacramenten.der Stervenden zijn toe gediend. Eveneens zijn met zware brandwonden naar het ziekenhuis vervoerd de arbeiders G. Eltink, een broer van eerstgenoemde, Messing en Esman, allen uit de gemeente Bergh. De 30-jarge Masseling uit Terborg kreeg wonden aan hals en linkerarm en kon, na verbonden te zijn, huiswaarts keer en. Over de oorzaak van het gebeurde tast men nog in het duister. Vermoed wordt, dat in de boei vocht was achtergebleven, dat door de groote hitte in stoom is omgezet, waardoor de boei uit elkaar is gesprongen. De kracht der explosie was zoo groot, dat een balk van 15 c-.M. geheel is doorgeknapt. Een begin van brand werd met snelblus- schers bedwongen. ÖUDCOMMISSARIS VAN POLITIE TE AMSTERDAM DOOR TRAM OVERREDEN Op den Amstelveenscheweg nabij de Corn. Krusemanstraat te Amsterdam is gister middag omstreeks vier uur een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarvan de oud-commis saris van politie de heer J. Th. Reyinga, die eenige jaren geleden het Amsterdam- sche politiecorps met pensioen verliet, het slachtoffer is geworden. Zijn toestand is zorgwekkend, meldt de „Telegraaf". De heer Reyinga reed per fiets op den Amstelveenscheweg in de richting Over toom. Achter hem reeds een tram van lijn 6 in dezelfde richting. Vermoedelijk be merkte de heer Reyinga deze tram niet, want even voor een vluchtheuvel stak hij plotseling voor 'de tram langs den rijweg over. De bestuurder probeerde nog door krachtig remmen een ongeluk te voor komen, doch dit gelukte hem niet meer. De heer R. werd door den motorwagen gegre pen en tegen den grond geslingerd. Toen de tram tot stilstand was gekomen schoten van alle kanten hulpvaardigen toe. Men waarschuwden den Geneeskundigen Dienst, die spoedig ter plaatse was. Ook de politie onder wie de chef van het bureau aan den Overtoom, de heer W. F. H. Glasius, direct aanwezig. Men vond het slachtoffer in bewusteloozen toestand en met een diepe hoofdwonde op den grond. De gewonde werd overgebracht naar het Wilhelmrna gasthuis. Behalve een schedelbreuk had de heer Reyinga verschillende inwendige kneu zingen opgeloopen. Zijn toestand was gis teravond zoo zorgwekkend, dat men voor het leven van het slachtoffer vreesde. WOONHUIS MET SCHUUR UITGEBRAND Door tot dusver onopgehelderde oorzaak is een hevige brand uitgebroken in het woonhuis van den heer H. v. d. S. te Grave Het vuur woedde zóó fel, dat het perceel spoedig in lichter laaie stond. Door den vonkenregen werd ook een achter gelegen schuur van v. d. S. aangetast. De brand- .weer kon weinig tegen de vuurzee uitrich ten en moest zjch bepalen tot het nathou den der nabijgelegen woningen, welke ern stig gevaar liepen bij den brand betrokken te worden. De woning met schuur van v. d. S. is een prooi der vlammen geworden. Ook het meubilair werd door het vuur verteerd. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. GEMEENTE-VELDWACHTER EN EEN WINKELIER TE ROLDE VERDACHT VAN MEINEED. Het zoo rustige dorp Rolde werd Woens dag opgeschrikt door het gerucht, dat de gemeente-veldwachter A. E. en de winke lier A. H. naar Assen waren overgebracht en door de justitie aldaar in arrest waren gesteld, als verdacht van meineed, afge legd in een strafzaak, die in 1934 voor de rechtbank te Assen was behandeld tegen den jachtopziener G. Huisman te Rolde. Deze zaak heeft indertijd heel wat stof doen opwaaien. De jachtopziener stond toen n.l. terecht als verdacht van het doodschieten een hondje van den gemeente-archi tect, H. Hommes. Dit zou zich als volgt hebben toegedragen. De jachtopziener Huis man was met den gemeente-veldwachter en den winkelier A. H. op 29 Februari 1934 op konijnenjacht geweest in de buurt van Rolde. Den volgenden morgen vond men het hondje van den heer Hommes door een trein overreden op den spoorlijn liggen. Het bleek toen echter, dat het dier een schot hagel had gekregen. De jachtopziener werd er toen van ver dacht, dat hij het dier had doodgeschoten en vervolgens op den spoorlijn gelegd. In de daaruit voortgekomen strafzaak werden als getuigen gehoord de gemeente-veld wachter en de winkelier, die bij de jacht tegenwoordig waren. Zij verklaarden toen echter, dat zij niets wisten van het dood schieten van den hond. De jachtopziener werd vrijgesproken. Thans is er echter, na langdurig onder zoek, een andere wending in deze affaire gekomen. De jachtopziener Huisman heeft n.l. be kend, dat hij het dier wel had doodgescho ten. Ook de gemeente-veldwachter en de winkelier zouden daar meer van weten, waaruit dan valt af te leiden, dat zij in de strafzaak tegen Huisman een valsche verklaring zouden hebben afgelegd. In verband hiermede zijn zoowel de ge meente-veldwachter als de winkelier A. H. naar Assen overgebracht en na verhoor in arrest gesteld. DIEF EN HELER AANGEHOUDEN. Goede vangst van de Zandvoortsche politie Gisteravond heeft de politie te Zand voort een goede vangst gedaan, waardoor een geraffineerde dief en heler aan de jus titie konden worder. overgeleverd. Het geval betrof een Amsterdamschen handelaar in leder, die reeds eenige jaren zaken deed met den schoenmaker te Zand voort en dezen eenmaal per week met zijn auto bezocht. De auto werd dan in een zijstraat geparkeerd, terwijl de handelaar in M.'s huiskamer zat. Regelmatig werden één of meer vellen leder omgezet, die dan terstond daarna door den handelaar uit zijn auto naar M.'s huis werden gedragen. De laatste weken echter kocht M. geen leder meer. De handelaar ontdekte vrijwel tegelijkertijd raadselachtige tekorten in zijn voorraad. Toen hij de vorige week opnieuw deze ondervinding opdeed en er zeker van was, dat de vellen tijdens zijn oponthoud bij M., dus te Zandvoort, uit de auto waren ontvreemd, stelde hij de politie daarvan in kennis. Woensdagavond bezocht de handelaar wederom zijn cliënt të Zandvoort. Dezen keer had de politie zich in de omgeving van de auto verdekt opgesteld. Het resul taat was, dat reeds vrij spoedig werd ge constateerd, dat een man eenige vellen leder uit de auto wegnam en daarmede M.'s woning binnenging. Door snel ingrijpen kwam vast te staan, dat de vellen door K., een knecht van M., waren ontvreemd en reeds in de keuken, grenzende aan de huiskamer, waarin de argelooze koopman met M. een kop koffie dronk, in kleinere stukken waren gesne den. Een onderzoek in de woning bracht een groote partij aldus gestolen leder aan het licht, waarvan een gedeelte reeds door M. was verwerkt. M. en K. werden aangehouden en zijn respectievelijk wegens heling en diefstal ingesloten. Zij bekenden, zich aan deze feiten te hebben schuldig gemaakt. EEN VROEGERE BUURVROUW PEPER IN HET GEZICHT GEGOOID. De families v. d. K. en G., die in het West einde te 's-Gravenhage naast elkaar woon den, konden het reeds sinds langen tijd niet best met elkaar vinden. Altijd heerschte er haat eii nijd, steeds was er oorlog en vooral de twee vrouwen konden elkaar niet luch ten of zien. Wat daarvan de oorzaak was en wier schuld het was, moge in het midden worden gelaten. Om het niet tot een uitbars ting te laten konjen en ook omdat haar dag reeds bedorven was, wanneer zij haar buurvrouw alleen maar zag, besloot me vrouw G. te gaan verhuizen. Haar man vond het goed, de familie pakte haar boeltje bij elkaar en ging elders in de residentie wo nen. De rust in beide families scheen te zijn teruggekeerd. Maar schijn bedriegt. Zoo ook in dit geval, want mevr. v. d. K. was haar buurvrouw niet vergeten. Haar woede duurde onverminderd voort en hoe on verstandig het ook was zij zon op wraak. Die gelegenheid kreeg zij Woensdagmiddag, toen de beide vrouwen, vergezeld van haar echtelieden, liepen te wandelen en elkaar helaas ontmoetten. Nauwelijks had mevr. v. d. K. haar buurvrouw opgemerkt, of de reactie was gelijk die van een stier bij het zien van een rooden lap. Vlug haalde zij een zakje met witte peper uit haar tasch en slingerde den inhoud in het gezicht van mevr. G. Deze moest zich onder- behande ling stellen van een dokter, want het bij tende goedje was haar in oogen, neus en mond gedrongen. Natuurlijk werd de po litie er van 'in kennis gesteld, die tegen mevr. v. d. K. proces-verbaal opmaakte we gens poging tot zware mishandeling. ONRUSTIG AMSTERDAM. Politie grijpt tweemaal in dezelfde buurt in. Gisteravond is te Amsterdam op de Lijn baansgracht bij de Nieuwe Leliestraat een familieruzie ontstaan. Een echtpaar leefde sedert eenigen tijd in onmin. De familie had zich in twee partijen verdeeld en gis teravond kwam het op straat tot een daad werkelijke botsing. De politie moest van den gummistok gebruik maken om de orde te herstellen en de gemoederen te kalmee- ren. Ook in de Laurierstraat was het gister avond rumoerig. Opgeschoten jongens gaven geen gevolg aan de bevelen van de politie om door te loopen. De politie maakte hier eveneens van den gummistok gebruik om de jeugd tot andere gedachten te brengen. DE TE PARIJS GEARRESTEERDE NEDERLANDERS. Hun voor de politie omtrent ronselarij voor Spanje afgelegde verklaring houdt geen steek. De „Petit Parisien" is op kondschap uit gegaan in verband met de verklaring, afge legd door de Nederlandsche jongelui E. de B., 28, en N. B., 22 jaar, die, naar men zich herinnert, by Sare in de Pyreneën gevangen genomen werden, toen ze zich gereed maak ten met een gestolen auto de Spaansche grens over te komen een anderen te Pa rijs ontvreemden wagen hadden zij bij Bourges moeten achterlaten volgen wie in de Rue des Couronnes te Parijs een hotel d'Espagne bestaat, dat kosteloos op neemt wie zich bij wijze van wachtwoord van het woord Hans bedient. Later zouden ze naar een loods in de buurt gebracht zyn, waar voor Spanje geronseld wordt. Naar hun zeggen zou dit misgeloopen zijn, want een ander landgenoot zou hun gezegd heb ben, dat ze slechts in Nederland zelf gewor ven konden worden. De hotelhouder zou hen toen op straat hebben gezet na hun gevraagd te hebben er het stilzwijgen toe te doen. Volgens de Petit Parisien bestaat er in die straat een hotel van dien naam noch een inrichting, die daarmee verward kan wor den. De genoemde loods zou eveneens slechts in de verbeelding van deze heeren bestaan, die de Fransche politie meedeel den, dat ze bij de Spaansche regeerings- troepen of die van Franco dienst hadden willen nemen. NAAR INDIë GEREISD PER FIETS! Twee Amsterdammers te Medan op zoek naar werk. Velen probeeren het, maar weinigen lukt hét: ons Indië per fiets te bereiken. Telkens weer stappen ondernemende jongens ergens in ons land op hun karretje om in „de Oost" werk te gaan zoeken, maar heel ver brengen zij het meestal niet. Thans zijn echter twee Amsterdammers, de 21-jarige H. Geraets en de 25-jarige W. H. H. Peltzer, te Medan ge arriveerd; voor zoover mogelijk hebben zij den tocht per fiets gemaakt. Tot Calcutta hebben zij den landweg ge houden. Een enkelen keer, als daartoe ge legenheid was, legden ze een gedeelte af met een ander vervoermiddel dan de fiets, maar meestentijds zaten zij toch in den za del. Een tocht van meer dan tienduizend kilometer! Te Calcutta scheepten zij zich in naar Belawan en zoo kwamen de pedde laars in Deli aan. j Voorloopig zijn de jongelui ter beschik king gesteld van de Immigratie Commissie, die zal moeten beslissen over een even- tueele tijdelijke toelating in Indië. Zoo zit- ten de twee Amsterdammers nu in Medan I om te trachten werk te krijgen. „Tel." ERNSTIG VLIEGONGELUK IN ITALIë. Zeven matrozen gedood. Gistermorgen is een marine-watervlieg tuig te Spezia, bij het dalen in aanraking gekomen met het dak van een loods en te midden van een groep matrozen neerge stort, waarvan er zeven werden gedood. Voorts is ook de waarnemer, die zich aan boord van het toestel bevond, om het leven gekomen. De piloot liep ernstige verwondingen op. Ric G Rac. De blinde passagier: „Wat een geluk. Juist op bet oogenblik, dat de conducteur de kaartjes kwam controleeren".

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 15