nederl. r.k. Volksbond RADIO-PROGRAMMA'S VRIJDAG 1 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 IMTERPAROCHIEELE KATH. ACTIE VOOR GOD! Alle secretarissen van alle bestaande or ganisaties zijn in deze week aangeschreven. Onze actie moet immers op de eerste plaats gesteund worden door de organisa ties, het is inderdaad een belang ook van de organisaties zelf, hun leden goed in te lichten en voor te lichten. Gratis of bijna gratis kunnen zij onder hun leden brochures verspreiden, na aan koop bij ons. Dit geldt zeker voor de goed- koopere brochures van 2 cent, 3 cent en 5 cent. Binnenkort verschijnen er nog meer 3 cent brochures, geschreven door den Zeer- eerw. heer H. de Greeve. Gratis kunt gij 's avonds om half 7 alle inlichtingen ontvangen bij Kap. H. Schrama, Lorentzkade 16. Zeer gaarne stelt ondergeteekende zich beschikbaar in uw organisatie op een le denvergadering te spreken over deze in onzen tijd zoo noodzakelijke actie. Ook particulieren kunnen bij ons inlich tingen krijgen. Met de verspreiding van deze brochures is belast de Kolpings-Lijfwacht van de St. Joseph's-Gezellen. Inlichtingsadres: Kap. H. Schrama, Lo rentzkade 16. Besteladressen: Kap. H. Schrama, Lo rentzkade 16 en G. Bot, K.L.Z. Buys Ballot straat 63. H. SCHRAMA, v.-Praes. GESPREKKEN MET DUITSCHERS. VL „Unsere Bischöfe". Het is ons niet bekend, of ze vroeger ook zoo voor hun Bisschoppen waren, maar wie nu raakt aan den goeden naam van een of anderen Bisschop, hij kan er van ver zekerd zijn, het geheele bisdom tegen zich te hebben. De Bisschop is voor de katho- lieek Duitschers de centrale figuur gewor den. „Kennen Sie Clemens August Graf von Galen, Bischof von Munster? Der ist ein groszer Bischof'. En als wij dan mededee- len hoe juist in Holland vol belangstelling de strijd wordt gevolgd, krijgen wij een belangwekkend verslag over het wel en wee van Münster's Bisschop. En we verne men hoe hij onverschrokken predikt in zijn kathedraal, die steeds maar weer volstroomt met geloovigen; hoe hij omwille der waar heid steeds maar schrijft; hoe hij protes teert te Berlijn als het ih Münster niets baat; hij is een groot vaderlander en niet minder een groot Bisschop der heilige, Ka tholieke Kerk. Meerdere malen is getracht hem te pro- vcceeren en te arresteeren, maar het zit den heeren niet mee. Een paar jaar terug span de het heel erg, de politie was reeds in het paleis. Toen verscheen Clemens August in vol ornaat met mijter en staf. ALs de hee ren hem wilden arresteeren, dan zou het zijn als Bisschop. Toen zijn ze afgedropen en hebben het niet meer geprobeerd. Het volk keerde zich trouwens tegen dit laffe spel en meer dan eens dreigde het een bloedbad te worden. Arme, getergde massa.... We spraken ook iemand uit het bisdom Trier, waar de bekende Mgr. Boniewasser, de onverschrokken geloofsprediker, zijn zetel heeft. In de Duitsche kranten is des tijds een heftige campagne gevoerd tegen hem, in verband met de z.g. zeden-misdra gingen. Ook van Trier's Bisschop werd in de pers op last van Goebbels veel leelijks geschreven. „Glauben Sie es?" zoo vragen wij dan. „Nichts da von! In Berlin denken sie gewisz dasz wir alle Schund akzeptieren. In Berlijn denken ze zeker, dat we alle ge meenheid accepteeren". En hij laat er op volgen: „Sagen Sie in Holland, wir lieben uns're Bischöfe. Sie sind für Deutschlands Ehre mehr als zehn Göbbelchens!" We waren er in de dagen, dat de Bis schoppen bijeen waren te Fulda: op het graf van Bonifacius, den grooten Apostel, zouden ze bidden en beraadslagen. En je kon geen Duitscher spreken, of hij sprak er over. Dat de brandende schoolkwestie daar ter sprake moest komen begreep een ieder. En men vroeg zich reeds af: Wanneer weer een brief? „Het is een zegen, zoo verzekerde ons een geestelijke, dat het volk zoo achter de Bisschoppen staat. Ja zeker, er zyn vele afvalligen. Als de storm raast vallen de doode takken het eerst. Zoo ook hier. En zeker groeit nu een geslacht van sterker geloof'. En de jeugd? We hebben ze hooren bid den, kinderen uit Aken, jongens uit Keu len: für uns're Eltern für den Pabst für die Kirche für die Freiheit! Maar als het was: für uns're Bischöfe, dan stonden ze recht, <Jan straalden hun oogen, dan knelden ze hun handen samen, dan brandde aller hartewensch op hun jonge lippen: Liebe Gott, sparst und segnest Du unsere Bischöfe! S. M. ONZE INZAMELING. Onze oproep bij Gezellen en anderen, om geld in te zamelen om Broeder Dalma- tius van der Krogt, onzen oud-Gezel te hel pen, is een mooi succes geworden. Op 't oogenblik is er reeds 50 bijeen. Wij zullen het Moederhuis van de Con gregatie aanschrijven en langs dezen weg zorg dragen voor de aanschaffing van de fiets. Al degenen die hebben bijgedragen wor den hartelijk bedankt. Dat is echte Gezellen-geest, welke uit deze daad spreekt: Broeder Dalmatius werken in de Missie en wij medelevend met zijn stoer werken door gebed maar ook, als 't moet, door een geldelijk offertje. H. SCHRAMA v.-Praes. UIT EN VOOR HET DISTRICT. De competities in biljart en tafeltennis hopen we half October op papier te heb ben, om dan in Nov. te starten. Maandag 11 Oct. is de beslissende vergadering, in het Gezellenhuis te Leiden. Daar worden verwacht afgevaardigden van de afdeelin- gen, die aan deze competities willen mee doen. Dus op Maandag 11 Oct. Zoeterwoude I houdt a.s. Woensdag een propaganda-avond, waar de districts-Se nior een hartig woord spreken zal. Noordwijk wil het gaan probeeren met Paladijnen en Kolpings Lijfwacht. Districts- Praeses zal er het woord voeren. L. BAYER, t Zondag 3 October zal er in de St. Lode- wijk om 8 uur een H. Mis worden opgedra gen voor de zielerust van ons overleden lid van den Raad van bestuur den heer L. Bayer. Wij zullen hopen, dat velen van de Ge zellen, gehuwden en ongehuwden, deze H. Mis zullen bijwonen. Jarenlang heeft de heer Bayer onze Ge- zellenbeweging gediend, hij was tot enkele maanden voor zijn dood een trouw lid van den Raad van bestuur. Zijn raad, zijn voor zichtigheid, zijn bezonken oordeel is zeker onze Gezellen-Vereeniging tot groot nut geweest, vooral in de laatste finantieel moeilijke jaren. Aan hem heeft vooral de tooneelvereeni- ging veel te danken. Niemand van de leden dier onderafdee- lin" -mtbreke dus. H. SCHRAMA, v.-Praes. JAARVERGADERING. Dinsdag 12 October zal er een groote vergadering plaats hebben van de gehuwde en ongehuwde Gezellen. Niemand ontbreke op deze belangrijke jaarvergadering. In 't vervolg zal er jaarlijks zulk een algemeene jaarvergadering plaats hebben, de week na de voorname bijeenkomst van alle bestuurders, de zoogenaamde familie raad. H. SCHRAMA v.-Praea. WE MOGEN VERONDERSTELLEN dat de rubriek van de afdeeling Leiden van den Ned. R.-K. Volksbond, welke reeds gedurende ruim een jaar, om de drie weken, plaatsing vond in de „Leidsche Cou rant", hét doel, dat zij beoogde, in vele opzichten heeft bereikt. Immers het contact tusschen bestuur en leden is er door verstevigd, terwijl Van voorlichting in tal van zaken werd ge diend en bovendien richtlijnen werden uit gestippeld welke voor de leden van den Ned. R.-K. Volksbond zeer zeker niet van belang waren ontbloot. Wij zijn de Redactie dankbaar voor de bereidwilligheid waarmee zij ons tegemoet kwam door het beschikbaar stellen van plaatsruimte, waardoor de band tusschen de „Leidsche Courant" en de Volksbon- ders, zoowel binnen als buiten de stad hechter is geworden. En thans, na ruim een jaar van drie wekelijks verschijnen der Volksbondru briek, kunnen wij de lezers daarvan be richten, dat de Redactie van de „Leidsche Courant" er in heeft toegestemd onze ru briek om de veertien dagen te plaatsen. Daardoor is. het mogelijk geworden, via de rubriek, nog nauwer in contact te ko men met onze leden, hetgeen, naar onze overtuiging, ten zeerste zal worden gewaar deerd. Door het woord, middels deze rubriek, tot de leden te richten, doel en standpunt van den Volksbond nader te belichten, kan dit niet anders dan leiden tot verstevi ging van de R.-K. Standsorganisatie, van de afdeeling Leiden van den Ned. R.-K. Volks bond. Het ga in de toekomst daarmee steeds crescendo! EVEN INDENKEN, EN DAN. Kunnen wij ons wel goed realiseeren, wat het zeggen wil voor de arbeiders, in de gelegenheid te zijn zich op alle mo gelijke manieren in hun vak te bekwa men? Kunnen wij ons-indenken wat het voor ons beteekent van Nijverheidsonderwijs instellingen gebruik te kunnen maken, waar men theoretisch, zoowel als prac- tisch zijn kennis kan vergrooten op veler lei gebied? Deze vragen kwamen bij mij op, toen Woensdag 1.1. de opening der tentoonstel ling van de Avondteekenschool der af deeling Leiden van den Ned. R.-K. Volks bond plaats vond, waarna autoriteiten, ouders en verdere belangstellenden in de gelegenheid werden gesteld, de teekenin- gen enz. in oogenschouw te nemen. Bij deze gelegenheid werd tevens het nieu we schoolgebouw, aan de Paul Kruger- straat 37, in gebruik genomen, een school gebouw dat er wezen mag en aan de hoog ste eischen voldoet. Zijn allen zich wel goed bewust van het groote voorrecht, dat wij in het meer en meer geperfectioneerde Nijverheids-on derwijs voor onzen arbeidersstand bezit ten en welk een voorsprong we daardoor op anderen hebben. In de pers hebben wij onlangs kunnen lezen, dat in Sept. van den jare 1937 voor het eerst overgegaan is kunnen worden tot het oprichten van een cursus voor Middenstanders, welke, mede in verband met de voor hen geldende Ves tigingswet, thans noodzakelijk is gewor den. Ook in die kringen wordt nu het groo te nut en belang van het onderricht voor de middenstanders ingezien enbegre pen! Waarom zouden de arbeiders dan niet, evenals zij, dit doen. De economische toe stand geeft blijken van opleving, het gaat hier en daar gloren en het nieuwe licht breekt aan. Daarom is het voor allen van het groot ste belang te zorgen, dat men niet ver blind worde door dat licht, doch het daar heen te leiden dat men voor wat komen gaat klaar is. Wij kunnen met niet genoeg klem wij zen naar, en de aandacht vestigen op het Nijverheids-onderwijs benevens het vak onderwijs dat aan jeugdige werkloozen wordt gegeven. Ouders begrijpt uw opvoedende taak! Ook gij, die volgens uw stand het onder wijs kunt, nee n, moet volgen, want inderdaad in het verdere leven hangt daar maar vaak al te veel van af. Dat allen dit zich even indenken! Dan komt het -begrijpen, als logisch ge volg, vanzelf! ONZE BIBLIOTHEEK. Zaterdag, 9 October a.s., wordt onze Leesbibliotheek, voor leden en huisgenoo- ten wederom opengesteld. Vele z.g. vaste lezers zullen deze tijding met genoegen vernemen, doch temeer als zij weten, dat de voorraad weer is aangevuld met 76 nieuwe boeken. Den laatsten tijd is er in deze courant meermalen de nadruk te geleed op het bi- blotheekwezen hier ter stede en in 't bij zonder daarbij de nieuwe R.-K. Bibliotheek aanbevolen. Het is dan ook zeer te loven, dat, tegenover de vele neutrale uitleen bibliotheken, van katholieke zijde kan worden voldaan aan de verlangens van Katholieken naar goedgekeurde werken. Onze Volksbonders kunnen dus thans wederom in hun «eigen Bibliotheek terecht, welke een kleine tweeduizend boekdeelen bevat, met voor elk wat wils. We betwij felen het dan ook niet, dat velen van de geboden gelegenheid in ruime mate ge bruik zullen maken. De voorwaarden zijn beker.d, 4 cent per deel en per week, terwijl voor werkloo zen 50 pet. reductie wordt gegeven. Het uitleenen is gesteld des Zaterdags, nam. van 7 tot 8 uur. De catalogus met met jaarlijksche aanvullingslijst is a 15 cent verkrijgbaar. OPENING WINTERSEIZOEN. 20 October zal het winterseizoen ge opend worden met een filmavond in het Bondsgebouw, verzorgd door de Film- en Propaganda-afdeeling van het R.-K. Werk liedenverbond. Het programma wordt samengesteld uit geluidsfilms, welke voor de bezoekers van dien avond op het witte doek in beeld zullen brengen een drietal instellingen van onze mooie R.-K. Arbeidersbeweging. Al le leden dienen van het bestaan dier in stellingen voldoende op de hoogte te wor den gesteld, redenen waarom het bestuur gemeend heeft, het, door deze instellingen te propageeren, leden duidelijk te maken, dat zij aller steun en waardeering verdienen. Dat de belangstelling groot zij en het succes evenredig aan de verwachtingen, Dan zal de inzet van het winterseizoen een goede zijn waarop de organisatoren met vreugde kunnen terugzien! DE ONTWIKKELINGSAVONDEN. Voor het a.s. winterseizoen zullen, be nevens de bovenomschreven flimavond, een drietal avonden worden samengesteld, waarvoor sprekers zullen worden uitge- noodigd om over actueele onderwerpen, op ZATERDAG 2 OCTOBER. Hilversum I, 1875 M. KRO -uitzending. 4.00—5.00 HIRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Vervolg concert. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.05 „Herstel van evenwicht voor onzen tijd", causerie. 4:25 Gramofoonmuziek. 4.30 HIRO-Post. 4.35 Gramofoonmuziek. 4.40 „Waarom dierenbescherming?" cau serie. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjea 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 „De ontwikkeling der Christelijke bouwstijlen", causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 7.55 „Onze a.s. Esperantocursus", cause rie en gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijs ting. 8.35 De KRO-Melodisten en de KRO-Boys m.m.v. solisten en gramofoonmuziek (In de pauze: Intervew: „Een Katholiek monu ment verrijst"). 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Internationale sportrevue. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n, 301 M. VARA-uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 VARA-orkest (gr.pl)., VARA-too- neel, en orgel. 12.001.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Causerie over luchtbescherming. 2.15 Gramofoonmuziek. 3.15 Damcursus. 3.3.0 VARA-orkest. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 „De Wielewaal" 7.00 „Filmland". 7.30 Causerie „Christus Inspirator". 8.00 Herhaling S.O.S.-berichten. 8.03 Berichten ANP., VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest. 8.45 RadiotooneeL 9.00 „Fantasia". 9.25 Toespraak. 9.35 Noviteiten-orkest m.m.v. Dubbel-Ze- ven. 10.00 Berichten ANP. 10.05 „Vaderdag". 10.30 Orgelspel. 10.45 C. Steyn's Accordeonorkest. 11.15 „Musica". 11.4512.00 Gramofoonmuziek. Droitwich, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 BBC-Northern-orkest. 12.50 Dansmuziek (gr.pl.). 1.20 Commodore Grand Orkest. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.00 BBC-Schots-orkest. 4.10 Sportreportage. 4.50 Victor Olofs Sextet. 5.20 Ambrose en zijn band. 6.20 Berichten. 6.40 BBC-symphonie-orkest. m.m.v. so listen. 10.00 Berichten. 10.20 Declamatie. 10.45 BBC-Theaterorkest en solist. 11.35 Jack Harris en zijn Band. 11.50 Berichten. 12.0012.20 Vervolg dansmuziek Radio Paris, 1648 M. 7.10 en 8.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Ellis-orkest en. zang. 3.05 Zang. 3.20 Gramofoonmuziek. f. 3.35 Piano voordracht. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.35 Zang. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.05 Pianovoordracht. 8.50 Omroeporkest. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.201.20 Dansmuziek. Keulen 456 M. 6.50 Walter Noack's orkest. 8.50 Omroepkleinorkest. 12.20 Omroepkleinorkest. 2.35 Gramofoonmuziek. 4.20 Gevarieerd programma. 6.25 Gramofoonmuziek. 7.35 Rijksuitzending: Oogstdankfeest. 8.20 Militair orkest. 9.20 Hindenburg-herdenking. 10.501.20 Otto Kermbach's dansorkest, en H. J. Fierke's kwintet. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. v 12.50 Omroepdansorkest. I.30 Salonorkest. enl.50 Gramofoonmuziek. v 2.20 Kamermuziek. 3.20 Gramofoonkamermuziek. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.50 Trio Ebbeke. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Zang. 8.20 „Lohengrin", opera. II.3512.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. I.30 Gramofoonmuziek. 1 2.20 Voor de vrouw. 3.20 Stafmuziek 1ste Regiment Grena diers en reportage. 4.50 Muzikale causerie (met gr.pl.). 5.35 Kamermuziek. 6.35 Accordeonmuziek. 6.50 Cabaret. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepsymphonie-orkest, Omroepor kest en koren. 10.50 Omroepdansorkest. II.2012.20 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 8.20 Militair concert. 9.20 Berichten. 9.35 Gevarieerd programma. 10.20 Berichten. 10.50 K. Ristenpart's Kamerorkest. 11.05 Weerbericht. 11.201.15 O. Kermbach's orkest, en H, J. Fierke's kwintet. Gem. Radiodistributïebedrijf te Leiden. 3de Programma. 8.00 Keulen. 10.35 Parijs R. 12.20 Keulen. 13.20 Brussel VL 14.20 Keulen. 15.35 Parijs R. 15.50 Diversen. 16.20 Keulen. 18 20 Londen Reg. Pl.m. 19.40 Parijs R. of div. 20.20 Londen Reg. 21.20 Rome of div. 4de Programma. 8.00 Brussel VL 9.20 Diversen. 10.35 Londen Reg. 11.35 Droitwich. Pl.m. 22.20 Londen Reg. 23.35 Droitwich. dezen tijd slaan, inleidingen te houden. Datums en nadere gegevens betreffende de te verhandelen stof zullen zoodra mo gelijk worden bekend gemaakt. We doen nu reeds een beroep op de leden om ook voor deze avonden propaganda te maken. Met aler medewerking zullen, neen moe ten deze ontwikkelingsavonden een suc ces worden. EEN WOORD VAN WELKOM aan pater van Leeuwen O.F.M. en kape laan F. Lohman, de nieuwe geestelijke lei ders van resp. vakgroepen van den Volks bond is hier op zijn plaats. Wij wenschen beiden eerw. heeren veel goeds toe in ons midden en spreken daarbij den wensch uit, dat het hun gegeven zij lang en vrucht baar, tot heil der zielen, werkzaam te zijn. EXTRA-STEUN 1937. Wij kunnen berichten, dat werkloozen, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, opnieuw kleeding, dekking of schoeisel kunnen aanvragen, het geen via de vakafdeeling-penningmeesters moet geschieden die daarvoor aanvraag formulieren ter beschikking hebben. Geen extra-steun worde aangevraagd voor personen, die slechts kort, d.w.z. nog geen half jaar, werkloos zijn, tenzij b ij- idere omstandigheden de in diening van een formulier rechtvaardi gen. Slechts het allernoodzakelijkste kan worden verstrekt. Bij de invulling der formulieren wordt men verzocht hier re kening mede te houden, opdat op de in gekomen aanvragen spoedig kan worden beslist. De formulieren kunnen tot u i t e r 1 ij k 9 Oct. a.s. worden ingeleverd. Me nhoude daar rekening mede! „HERWONNEN LEVENSKRACHT". De op Zondag 26 Sept. 1.1. gehouden speld jesdag ten bate van „Herwonnen Levens kracht" mag als goed geslaagd aangemerkt worden. Een bedrag van 425 werd bijeen verzameld, waardoor het bewijs werd gele verd wat samenwerking vermag. Voor ver koopsters en verkoopers niets dan lof. Nu komt de Stuivers-actie aan de orde, en vraagt extra aandacht. De tijd wordt kort, doch waar een wil is, is een weg! Maar dan ook alle hens aan dek!! KATHOLIEK LEIDEN". De eerste avond van de drie door „Ka tholiek Leiden" te organiseeren avonden, vormend het „Winterprogram", wordt ge houden op 28 November as. in de Stads gehoorzaal. De avond zal staan in Chris- tus-Koning-herdenking, met als spreker prof. Alphons Steger uit Heemstede, over de „Naar God Actie". Aan dezen avond avond wordt luister bijgezet, door in Kath. Leiden georganiseerde muziekverenigin gen. Zoodra boekjes, recht gevende op bij woning van de drie avonden, ƒ1.be schikbaar zijn, worden deze op het kan toor verkrijgbaar gesteld, hetgeen nader zal worden bekend gemaakt. VERSLAGBOEK STUDIEDAGEN. Voor hen die nader willen kennismaken met het verhandelde op de onlangs gehou den Studiedagen van den Ned. R.-K. Volks bond in Aug. l.li. te Voorhout, kunnen aan het Secretariaat: Verlengde Bloemistenlaan 45, Leiden, opgave doen. Het verslagboek is verkrijgbaar tegen den prijs van pl.m. 60 cent per exemplaar. Men grijpe deze gelegenheid aan. VAN DE REDACTIE. De correspondentie, deze rubriek betref fende, moet gezonden worden aan het Re dactie-adres: Verlengde Bloemistenlaan 45. De eerstvolgende rubriek verschijnt over 14 dagen. Bijdragen daarvoor bestemd, wor den ingewacht tot uiterlijk 13 October a.s.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 13