RIJNSTREEK VRIJDAG 1 OCTOBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 WASSENAAR. Uit een boom gevallen. Bij het kas tanje-plukken, viel gisterochtend de 11- jarige J. uit den Haag, aan de Houtlaan van ongeveer 3 M. hoogte uit een boom, waarbij hij met zijn hoofd op een boom stronk terecht kwam. De daardoor ont stane hoofdwond is door dr. Hubbeling ver bonden, waarna de jongen per ziekenauto naar de ouderlijke woning is gebracht. Geboren: Aart. zoon van L. van der Tempel en M. Dirkzwager Wilhelmus Augustinus, zoon van A. A. W. van Gent en J. P. Augustinus Adriana Catharina Mathilde, dochter van L. G. A. Koot en G. M. de Vet. On dertrouwd: J. van der Linden en G. M. Korthuis. Getrouwd: A. Ligtvoet en P. E. M. Leurs H. Boltjes en R. Luiken. Overleden: Louis Frederik Marie Dolmans, 59 jaren, echtgenoot van M. M. Lammers Maria Margaretha van der Toorn, 76 jaren, ongehuwd Catharina Neefjes, 49 jaren, echtgenoote van Jan Koopman Reindert van der Veer, 52 jaren, echtgenoot van J. L. Schnepper. G e v e s t i g d: J. B. C. J. A. Aarts, R.K., zonder beroep, uit Reims, Schouwweg 52 G. Biezelaar, R.K., zonder beroep, uit Ne- derweert, Kerkstraat 50 K. F. Boter- mans, N.H., zonder beroep, uit Zeist, Prin ses Marielaan 30 H. M. Buts, R.K., huis houdster, uit Nieuwer-Amstel, Haven 8 H. Bijlstra. geen, zonder beroep, uit Am sterdam, Middelweg 12 E. D. de Crane, N.H., zonder beroep, uit Rotterdam, Wit- tenburgerweg 32 E. Delhaas, N.H.,. dienstbode, uit Oud-Pekela, Rijksstraatweg 795 Th. Fromme, vreemd, R.K., dienst bode, uit Mülheim (Did.), Eikenlaan 3—5 T. de Gelder, G.K., huishoudster, uit den Haag, Duinlustweg 23 B. J. Ge- scher, N.H., afd. chef tapijthandel, uit Am sterdam, Konijnenlaan 6 E. Grabmeier, vreemd, R.K., dienstbode, uit den Haag, Gr. Haessebroekscheweg 2 A. G. Hartog, N.H., dienstbode, uit den Haag, Buurtweg 109 H. A. Hermanides, N.H., zonder be roep, uit Arnhem, Deijlerweg 5 A. M. van Heezik, R.K., huishoudster, uit Rotterdam, Oranjelaan 5 W. C. Hendriks, R.K., dienstbode, uit den Haag, Vijverweg 25 S. M._ Hoek, kindermeisje, uit den Haag, Konijnenlaan 36 G. P. M. van Holstein, R.K., dienstbode, uit den Haag, Meijendal 2 J. van Hunnik, N.H., slager, uit Ede, Molenstraat 2 H. J. Jansen en gezin, N.H., tandarts, uit Eist, van Zuijlen van'Nije- veltstr. 46 V. J. K. M. Jurgeos en vrouw, R.K., handelsgeëmployeerde b. d. Unilever, uit den Haag, Bremhorstlaan 35 A. Kie- rere geb. Kern, R.K., vreemd, dienstbode, uit den Haag, Wittenburgerweg 170 A. Leffring (weduwe van R. Viersen), R., zonder beroep, uit Leiden, Dr. Mansvelt- kade 18 E. J. Mac Gillavry, geen, zon der beroep, uit Leiden, Gr. Haesebr.weg 61 S. Maitzen, vreemd, R.K., keukenmeisje, uit den. Haag, van der Doeslaan 1 A. L._ I. Masannek, vreemd, Ev., dienstbode' uit Heme (Did.), Pr. Hendriklaan 1 Mi Poot, N.H., verkoopster, uit Rotterdam, Halle- kensstraat 24 A. Sirre en vrouw, R.K., timmerman, uit Voorschoten, Molenstraat 6 A. W. H. Spekking, R.K., dienstbode, uit Bergh )Gld.). Ridderlaan 1 A. M. Tönis, R.K., dienstbode, uit den Haag, Kas- straat 1 U. Umfahrer, vreemd, R.K., dienstbode, uit Oostenrijk, Gr. Haesebroek- scheweg 6 H. van der Vecht, N.H., dienstbode, uit den Haag, Schouwweg 29 H B. A. M. Verberne, R.K., zonder beroep, uit Voorburg, Schouwweg 8 J. Went en gezin, R.K., Irisp. Nachtveiligheidsdienst, uit Alkemade, Wassenaerstr. 18 A. M. Wilton, E.L., zonder beroep, uit Amster dam, Bremhorstlaan 22 C. C. A. van Wis sen, R.K., zonder beroep, uit Warmond, Eikenhorst 3. Vertrokken: P. W. J. van Leeuwen naar Soerabaija P. P. Schrama naar Zii- rich (Zw.) A. Th. M. van der Voort naar Sassenheim, Hoofdstraat 154 H. H. Ap- pelo naar Rotterdam, Rochussenseraat 175b A. Verhagen en gezin naar Voorschoten, Donklaan 22 Th.Schmuck geb. Kraus naar Berlijn J. A. van Zijl en gezin naar den Haag, Morelstraat 55 H. van Zanten naar Zwitserland Wed. A. Prins Visser geb. Seret naar den Haag, Kraaien- laan 27 J. F. A. de Groot en gezin naar den Haag, Schiestraat 82 G .de Jong naae Katwijk, le W. Taatstraat 5 M. van der Zijden naar Ameide, Liessteeg 80 B W. G. Bronk naar Baren, Willemstraat 167 A. C. Wijnaendts geb. Luyk naar den Haag, Fred. Hendriklaan 6 K. E. David naar Sythen (Did.) J. E. Steenkamp naar den Haag, Gouverneurlaan 657 (en gezin) A. J. van de Rijk en gezin naar Tilburg, van Herten Kasselstraat 9 A. P. C. G. Dado naar Boskoop, Dorpsweg 2a Chr. H. Haspers naar den Haag, Wilhelmina- straat 84 W. G. van der Kroft naar den Haag, Prinsegracht 12 C. G. C. van der Plas naar Rotterdam, Crooswijkschekade 27b B. M. Smulders naar Oosterhout (N.-B.), St. Paulus-Abdij C. J. P. C. van Kasteren naar den Haag, le v. d. Bosch straat 152 A. Tresfon en vrouw naar den Haag, Alex Gogelweg 47 C. Tresfon naar den Haag, Alex Gogelweg 47 P. J. Aar den naar Almelo, Vriezeveenscheweg 170 A. H. G. Fokker naar Zurich Zwitserland D. van den Burg en gezin naar Ned. Oost Indië B. Weidmann naar den Haag, Plet- terijkade 23 A. M. Vink naar Leiden, Kagerstraat 24. n Nieuw bord. Deze roode driehoek, met punt naar beneden be- .ent, dat men een voor- _sweg nadert, waarop ook het verkeer, dat van links nadert, voorrang heeft. ALPHEN AAN DEN RIJN. INSTALLATIE NIEUWE LEDEN K.J.C. Een indrukwekkende plechtigheid. De avond van Donderdag 30 September was voor de Alphensche K.J.C. een bijzon der belangrijke. Dien avond werden ruim 20 nieuwe leden geïnstalleerd. De plechtig heid begon des avonds 7.30 in de parochie kerk „St. Bonifacius", In gesloten kolonne, de vanen voorop, marcherede de gansche K.J.C., voor een groot deel in schilder achtige uniformen, uit hun Burcht (het vroegere Patronaatsgebouw) naar de kerk en vulden de voorste helft, waarachter en ter zijde ouders en vele belangstellenden hadden plaats genomen. De Hoogeerwaarde Deken verrichtte de installatie-plechtigheid, waarbij het afleg gen van den eed van trouw, op het vaan del, de K.J.C.-ers een voor een de Kruis vaartbelofte uitspraken, hetgeen op allen een diepen indruk maakte. De Hoogeer waarde Deken,' verwijzend naar den Pa troonheilige Sint Michaël .sprak de jongens op vaderlijke wijze toe, hun aansporende de Kruisvaart-wetten stipt te onderhouden. Daarna zongen de K.J.C.-ers de gezangen onder het Lof en voerden deze onder be kwame leiding van Heraut G. A. Bahl- mann, op voortreffelijke wijze uit. Na het Lof verzamelden de leden zich in de Burcht en vormden een carré waar rondom tallooze ouders een plaats vonden. Zoodra de Hoogeerwaarde Deken de Burcht binnentrad en hij met een yell be groet was, ving op de voorgeschreven wijze de Cohorte-schouw aan. Indrukwekkend klonk daarbij uit aller mond: „Voor Chirstus onzen Koning, God wil het. Amen!!!" De Directeur Kapelaan C. M. Broers sprak daarna het welkom toe aan alle aan wezigen, waarna werd overgegaan tot de voor de ouders zeer interessante demonstra tie: het houden van een ban-uur. Een der leiders nam de afwikkeling van dit pro gramma op zich en zoo kregen de ouders een idee van de wijze waarop hun jongen op de K.J.C., naast spel en vermaak, óók worden opgevoed tot Kruisvaarders! Het programma bevatte een mengeling van ernst en luim. Er werden gezelschaps liederen gezongen, gedanst. Eenige K.J.CJ- ers deden een grappige voordracht. De lei der vertelde een griezelige historie. Een lid weer declameerde eenige verzen, kinderlijk om den inhoud en wijs en aandoenlijk om de voordracht. Daarna weer daverde de Burcht van de luide jongensstemmen zelfs de ouders zongen mee en onopge merkt werd de sfeer overschakeld naar het meer ernstige genre. Een gregoriaansch gezarg klonk innig in en door de Burcht, wanneer de Directeur in gevoelvolle woorden het avondgebed uit sprak en de Hoogeerwaarde Deken aan al len de zegen gaf. Wanneer we vermelden, dat de zaalver- iichting was uitgeschakeld en de jongens in een wijden kring geschaard zaten rond een geïmproviseerd kampvuur, dan kan men nagaan, dat door deze stemming-volle sfeer het romantisch jongenshart kneedbaar als was is. De indrukken, dezen avond opgedaan, zullen niet nalaten hen te prikkelen tot de practische uitwerkng der ontvangen lessen. De ouders die zich zeer voldaan toonden over deze demonstratie, zijn naar huis ge gaan met de vaste overtuiging, dat hun kin deren, geleid door de K.J.C., aldaar een cursus doormaken in het ontvangen van hun persoonlijkheid op daadwerkelijken Katho lieken grondslag. Mij. Ziekenfonds. Aan het heden ver schenen jaarverslag van het Mij. „Zieken- fonds" alhier over 1936 ontleenen wij het volgende: Het afgeloopen jaar consolideer de zich in de voorgaande jaren en het le dental groeide constant. De verschillende fondsversirekkingen werden in toenemen de mate genoten, zoodat met zekerheid kan worden geconcludeerd, dat het Mij „Zie kenfonds Alphen en Omstreken" aan de verwachtingen heeft beantwoord en in een veertiental gemeenten, met Alphen aan den Rijn als centrum op het terrein der genees kundige verzorging, met wat daarmede sa menhangt, goed werk-verricht; een activi teit welke nog vele mogelijkheden in zich sluit en zekerlijk kan uitdeien tot een cen trum van waaruit veel zegenrijk werk voor de bij het fonds aangeslotenen kan wor den gepresteerd. Voor de door werkloosheid getroffen verzekerden bleven de met verschillende gemeenten getroffen regelingen in stand en konden nog eenige overeenkomsten met meerdere gemeenten tot stand komen. Het bestuur bleef ongewijzigd. Als deelnemer trad toe dr. S. Beije te Bodegraven en dr. J. H. J. Pilon te Alphen aan den Rijn, een der oprichters ds. Schreuder te Zwammer- dam kwam te overlijden, deze werd door dr. A. Schreuder opgevolgd. In 1936 wa ren als geneeskundigen aan het fonds ver bonden 24 huisartsen, waarvan 20 apotheek houdend en 4 niet-apotheekhoudend; als mede als apotheker-deelnemers 3 apothe kers. Ook in de vertegenwoordigers van verzekerden kwam geen wijziging. Welk een belang gemoeid is met de in 1935 in gevoerde verstrekkingen-uitbreiding blijkt wel duidelijk in 1936. 13.261.74 is voor dit doel besteed, waarvan pl.m. 3000 extra door de geneeskundigen en apothekers-deel nemers werd gefourneerd. Blijkens het fi nancieel overzicht sluit de rekening ont vangsten en uitgaven op een bedrag van 179233.40 met een nadeelig exploitatie saldo van 113,25. Tijdens het 6-jarig bestaan heeft de ver- eeniging echter ee nreserve gekweekt van 6371.55 1 pet. van de ontvangen premie gelden plus een exploitatie-saldo van 2823.74 of totaal 9195.29, welke gelden zijn belegd bij verschillende bankinstellin gen. Het totaal ingeschreven verzekerde bedroeg op 1 Jan. 1936 met inbegrip die der part. ziekenfondsen 28325 en op 1 Jan. 1937 30410, zoodat dit aantal wederom be langrijk is toegenomen. Oranje-garde. Naar wij vernemen heeft de heer J. Overduin Jzn. aan den Raad van Toezicht der Oranje-Garde, ont slag aangevraagd uit zijn functie van voor zitter van het vendel Alphen aan den Rijn. Geboren: Elizabeth Maria Hendrika d. van Pieter Hendrik de Smits en Eliza beth de Jong. Lambertus z, van Lam- bertus Bakker en Catharina Elisabeth Bruil. Martinus z. van Martinus Blijle- ven en Clazina Vreeken. Daniël z. van Martinus Blijleven en Clazina Vreeken. Juliana Susanna d. van Willem Noomen en Christina Snel. Alida cL van Johannes van Harskamp en Jaantje Zirkzee. Dirk z. van Jan Verheul en Beligje Verboom. Gehuwd: Christiaan Westerveld 41 j. wonende te Ede en Elisabeth Spreij 36 j. Overleden: Rijk Stigter 76 j. weduw naar van Klazina de Vries. Adriana van der Geest 73 jaar gehuwd met Pieter de Heij. Ingekomen: Peter van der Helm, broodbakkersknecht, Stationsweg 42, van Rotterdam. Edmina R. Bunnik, dienst bode, Achtermiddenweg 10. van Ter Aar. Anna M. P. Kampman, dienstbode, Mauritsweg 23, van Utrecht. Elizabeth Verboom, zonder beroep, Bloemhofstr. 29, van Boskoop. Johannes M. de Lorijn en gezin, ijzerwerker, Hofzichtstr. 16, van Wamel. Wilhelmus Masmeijer, land arbeider, Hoorn 10, van Wassenaar. Franciscus M. Bocxe, zonder beroep, Noord einde 35, van Zoeterwoude. Maria van der Neut, zonder beroep, Gnephoek 78, van Leiden. Gerrit H. Zweers, zonder beroep, Stevinstraat 20, van Velsen. Hermanus Slappendel, zonder beroep, Ju- linastraat 52, van Bergschenhoek. Jans- je B. van Dijk, zonder beroep, Raadhuis straat 14, van Brummen. Benjamin Mijs, bouwk. opzichter, Zaalbergstraat 30, van 's-Gravenhage. Wed. H. N. van Griet huizen, zonder beroep, Heuvel weg 1, van Woubrugge. Jantiena H. Nijhof, huis houdster, Raadhuisstraat 44, van Gaselte. Freek Dijkstra, boerenknecht, Achter middenweg 6, van Lopik. Vertrokken: Johannes van Amster dam, landarbeider, Steekterweg 77, naar Woubrugge. Theodora W. Koelcwijn, zonder, beroep, Steekterweg 214, naar Wou brugge. Pieter Verkaik en gezin, tele- graafwerker, Oudshoornscheweg 132, naar Reeuwijk. Abraham J. Colpaart, bouwk. teekenaar, Pr. Hendrikstraat 61, naar Am sterdam. Pieter van 't Wout, huisknecht, Steekterweg 244, naar Leiden. Petronel- la J. Slootjes, zonder beroep, Otweg 14, naar Boskoop. Petronella C. den Hoed, win keljuffrouw, Bloemhofstraat 2, naar Sas senheim. Roelof Keijzer, fabrieksarbei der, Hofzichtstraat 6, naar Leiden. Cor nelia van Stuijvenberg, dienstbode, Ouds hoornscheweg 118, naar Koudekerk. BOSKOOP. DE KWESTIE DER ZIEKENHUIS- VERP LEGING. Contract o»pgezegd. Op de gisteravond gehouden vergade ring van de neutrale Ziekenhuisvereeni- ging is besloten het contract met de Ka tholieke Ziekenhuisvereeni'ging per 1 Ja nuari a.s. op te zeggen. KOUDEKERK. De gerestaureerde Ned. Herv. Kerk. Woensdagavond werd alhier het geres taureerde Ned. Herv. Kerkgebouw in ge bruik genomen. De plechtige wijdings- ddenst werd door velen bijgewoond. On der de vele genoodigden merkten we op Z. Exc. Staatsraad mr. dr. J. Schokking, dr. Kalf, dir. v. h. bureau van Rijksmo numentenzorg, de architect v. d. Kloot Meijburg, B. en W. van Koudekerk en Hazerswoude, alsmede verschillende af gevaardigden. Door ouderling E. Rotteveel werd een dankwoord gericht aan d'e officieele in stanties en de vertegenwoordigers daar van, alsmede de aannemers, opzichters en werklieden, de Vereen. „Oud-Leiden" en de voorzitter der Leidsche Kunstver- eeniging en vele anderen. Ds. Ode sprak daarna een ontroerend wijdingswoord dat met stille aandacht werd beluisterd. Bestrating Lagewaard vodtooid. Met de bestrating van de Laigewaardscheweg is men Donderdag klaar gekomen. Als gevolg hiervan zijn de tijdelijke verkeers maatregelen ingetrokken en is de weg voor het doorgaand verkeer weer open- Begrijpelijk beteekent de bestrating van deze grindweg een groote verbete ring voor het verkeer en de aangrenzen de bewoners. Hiermede is tegelijk de laatste hand gelegd aan de voltooiing van de bestrating van alle wegen in de ge meente, zoodat de grindwegen tot het verleden behooren. Overleden: Lydia van Heijningen, wed. W. Goudriaan, 74 j. Cornelia de Ruiter, echtg. van W. Nagtegaal, 81 j. NOORDEN. Polderverkiezing. Woensdag werd in café Sluitkade te verkiezing gehouden voor een lid van het bestuur van de gecombi neerde Noordschebuurter en Voordijksche Polders om te voorzien in de vacature ont staan wegens benoeming van het bestuurs lid, de heer A. Zuijdervliet tot voorzitter. Uitgebracht konden worden 112 stem men. Uitgebracht werden 88 stemmen, wel ke alle geldig waren; de meerderheid be droeg derhalve 45. Hiervan verkregen de heeren J. Z. van Hellemond 52 stemmen, P. Wahle 36 en J. L. Koole 1. Benoemd is derhalve de heer J. Z. van Helemond te Alphen aan den Rijn. Het stembureau werd gevormd door de heeern A. Zuijdervliet, J. Pietersen Sr. en G. van der Horst. NIEUWKOOP. R.-K. Biblotheek. Op Zondag a.s. na de Hoogmis opent de R.-K. Bibliotheek, aanwezig in het Parochiehuis, weder voor het winterseizoen en kunnen gegadigden voor een klein centenbedrag weder terecht om aan hun leeslust voedsel te geven. De keuze is ruim. De catalogus vermeldt niet minder dan ruim 800 boeken voor el- ken leeftijd en sma'ak, met daarnevens 54 jaargangen van de Kath. Illustratie en 11 van St. Bavo. Verschillende boeken werden dezen zo mer weder aangeschaft, o.a. Indianenboeken van Karl May voor de grootere jongens, boeken uit het Portersfonds voor de oude ren; zuivere ontspanningslectuur, enz. enz. Geboren: August Wilhelmus Karei Heinz, z. van B. Kalshoven en L. Ch. B. BrendeL Ondertrouwd: Gerardus Cornelis Pieterse 30 j. wonende te Veldhuizen en Antonia Cornelia van Dam 30 j. ZWAMMERDAM. Overleden: J. J. B. Spreijk 72 J. Ondertrouwd: G. Stolwijk 28 j. te Bodegraven en H. T. Duits 27 j. Ingekomen: R. W. van Beek van Woerden. Joh. van Es, van Alphen aan den Rijn. Mej. G. van den Hurk, van 's-Gravenhage. J. E. van Schothorst van Bodegraven. Mej. A. van den Berg, van Bodegraven. Vertrokken: J. J. Lelivèld, naar Haastrecht. W. H. D. Dam, naar Lin- schoten. Mej. M. Wittebol, naar Alphen aan den Rijn. Mej. T. M. van den Heu vel naar Rotterdam. GEMEENTERAAD VAN TER AAR Donderdagmiddag om twee uur kwam de gemeenteraad van Ter Aar in voltallige zitting bijeen ten gemeentehuize onder pre sidium van burgemeester B. J. Hogenboom. Onder pressie goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken is allereerst proces-verbaal kasopname Gem.-ontvanger, uitgebracht op 26 Juli j.l.; voorts enkele goedgekeurde besluiten van Ged. Staten en een verzoek van de „Vebo" een bedrag van 25 gulden beschikbaar te willen stel len voor de a.s. tentoonstelling. Aangezien deze expositie voorloopig is uitgesteld, wordt het schrijven voorshands voor ken nisgeving aangenomen. Zooals verwacht gaf het college van Ged. Staten te kennen, dat het de goedkeuring van de nieuwe verordening op heffing van keurloonen voor vee en vleesch, niét wenschte te bevorderen bij de Kroon. Dies bleef er niets anders over dan de verorde ning te handhaven zooals voornoemd col lege zich had ingedacht en aldus luidt: voor 1 varken boven 75 kg. 3.voor vier of meer, doch minder als twintig 2.per varken, voor twintig of meer, doch min der dan 40 1.50, boven de veertig ƒ1. Deze dieren moeten aan een en dezelfde persoon toebehooren en tegelijk voor ge wone slachting en keuring worden aange geven. Het speet de Raad wel haar sanctie te verleenen aan een regeling, waarmee zij het niet eens is, doch het troostte zich met de gedachte, dat er in elk geval iets be reikt is, al is de slager in kwestie nog ge dupeerd door een dergelijke verordening. Met de huur van drie noodslachtplaatsen voor den tijd van een jaar, tegen vijftig gulden per perceel, wilde^de heer v. d. Weyden de restrictie maken, dat een land bouwer z'n dood vee moet brengen bij die noodslachting, welke het kortst bij zijn bedrijf ligt. Er schijnen feiten te zijn, die iets veronderstellen.... Het gesprokene van den heer v. d. Wey den blijkt voor den voorz. aanleiding te zijn, eens te onderzoeken welke aandrang van zekere zijde is uit te oefenen, om aan be paalde gevallen paal en'perk te stellen. Het vigeerend stelsel is gansch niet feilloos, doch laten wij ons niet de illusie maken, dat het aanstonds wel het geval zal zijn met de nieuwe vleeschkeuringswet. I Een controleur voor de steun regeling aangesteld. Het voorstel van B. en W. inzake controle op steunverleening en werkverschaffing, licht de voorz. uitvoerig toe. Door het mis lukken van de gemeenschappelijke regeling met de gemeente Nieuwkoop en Zevenho ven, hetwelk afstuitte op financieele be zwaren van Ter-Aar's zijde, zijn B. en W. gekomen zulks op aandrang van het De partement van Sociale Zaken met het volgende plan: Een controleur te benoemen tegen 350 gulden per jaar en dien naast de controle, een belangrijk deel van de over stelpende werkzaamheden op de secretarie op te dragen. Volgens hen moet dit, van beide zijden bekeken, een goede oplossing zijn. De heer Volgering kan zich de drukke werkzaamheden op de secretarie goed voor stellen, doch nu moet een volontair werk gaan verrichten, terwijl feitelijk een Se cretaris noodig was. In dit verband be treurt spreker de vereenigde functies van Burgemeester en Secretaris los van alle persoonlijkheden want ambtshalve is het uitgesloten, dat de burgemeester altijd op de secretarie kan zijn. Het gevolg is van dti systeem, iemand arbeid te laten ver richten tegen een karig loon en andere ontvangen'het volle salaris. Eerst scheen de samenvoeging van de twee posten een voor deel te beteekenen voor de gemeente, thans wordt een aanloopje gemaakt een derde ambtenaar te plaatsen, want iemand te la ten werken als volontair acht spr. in dit geval niet verantwoord. Dan liever een Se- misbruik maken van een ambtenaar. Ook de heer v. d. Weyden vindt het misbruik maken va neen ambtenaar. Over het samensmelten van de twee ambten wil de voorz. het momenteel niet hebben, die is immers geregeld bij Konink lijk Besluit. Naar aanleiding van de opmer kingen, welke gemaakt zijn betreffende het aantal Ambtenaren ter secretarie, brengt spr. in het midden, dat sinds 1920 geen uit breiding heeft plaats gehad ondanks de sterk vermeerderde werkzaamheden. Thans wordt ons een mooie gelegenheid geboden in beide betrekkingen op een voordeelige wijze te voorzien, al zal later een post ge reserveerd worden alleen voor controle steun en werkverschaffing. De ambtenaar, die B. en W. op het oog hebben, heeft drie en een half jaar praktijk en bereidt zich voor op het diploma gemeente-administra tie. Van het volontair-systeem is hier geen sprake; immers spr. is zelf sterk gekant om iemand voor niets te laten werken. De heer J. Hoogeboom meent een oplos sing gevonden te hebben door den gem.- opzichter deze functie voorloopig op te dragen, doch hiermee stemt de raad niet in. Na ampele besprekingen wordt besloten een controleur aan te stellen. Tegen de hee ren Hoogeboom en P. Hoogervorst. Het voorstel tot het converteeren van geldleeningen ten bedrage van ruim twee ton gulden gaat vlugger onder den hamer door. Het nieuwe rente-type zal bedragen 3 y, procent, wat een voordeel beteekent voor de gemeente van 1500 gulden. Het eerste jaar heeft zij 500 gulden strop, er moet immers 1 procent boete betaald wor den voor die geldleeningen, welke nog geen vijf jaar hebben uitgestaan. Het verwachte voordeel komt het daaropvolgend jaar. Ze ker had de Raad kunnen wachten totdat die jaren verstreken zijn, maar wie durft het risico te aanvaarden dat de rente op dit peil blijft staan? Namens de commissie tot het nazien der gemeenterekening, rapporteert de heer A. de Leeuw gunstig. De boeken en beschei den werden haar op een keurige en dui delijke manier voorgelegd en niets gaf re denen tot op- of aanmerkingen. Na dit eind verslag werd de gemeenterekening plus de rekening van het electrisch bedrijf, voor loopig vastgesteld. Het definitieve zegel leggen Ged. Staten er op. De wijziging in de verordening op de hef fing van schoolgeld houdt weinig om het lijf. Het was noodig haar opnieuw vast te stellen, want met 1 Januari 1938 was de einddatum bereikt; voorts werd het be ter geoordeeld de term gewoon onderwijs te veranderen in lager onderwijs. Ditmaal was het dossier van bezwaar schriften tegen aanslagen hondenbelas ting en schoolgeld meer dan rijk gevuld. Van de schoolgeldreclames waren er en kele gegrond, indien een kind eerder de school had verlaten, maar verzoekschriften tot uitstel van betaling, werden niet ont vankelijk verklaard. Een van de adressan ten was zoo gedienstig geweest uit te kie nen welk bedrag hij moest betalen, wat na een serieus onderzoek, juist bleek te zijn. Voor deze attentie was men dankbaar. De genen, die ontheffing gevraagd hadden van hondenbelasting, kregen bijna allen nul op request. Een groote lijst van oninbare posten in zake belastingen werd door den Raad goed gekeurd, uitgenomen een post ten bedrage Van vijf gulden, welke alsnog zal getracht worden te innen,aangezien de persoon in kwestie volgens meening van de vroe de vaderen bij machte is te schokken. In de wijzigingen der begrooting dienst 1937 waren geen groote opvallende posten, terwijl „de onvoorziene uitgaven" er voor borg staan. Werkverschaffing en wegen. Bij de rondvraag informeert de heer Woudenberg naar de objecten in werkver schaffing. De voorz. deelde mede, dat er onderhandelingen gevoerd worden om de ringsloot in den Korteraardschen polder en de Ab-Wetering te laten uitdiepen. De heer L. Hoogervorst wijst op een der lantaarns op het kerkpad, welke een gevaar oplevert voor het verkeer, vraagt een onderzoek te willen instellen over de hooge kosten voor het aansluiten van een perceel aan de wa terleiding. Tenslotte is spr. benieuwd naar het te werk stellen van tuinders in werk verschaffing. Genoemde klachten zullen onderzocht worden, de regeling van tuinders is den voorz. nog onbekend, alhoewel B. en W. geen pogingen onbenut laten om voor de tuinders het uiterste te bereiken, temeer daar de tijd dringt. De heer van Apeldoorn brak een lans voor den Korteraarschen weg, die in een slechten toestand verkeert, en de heer v. d. Weyden klaagt over het vernielen van den Langeraarschen weg door het waterlei dingbedrijf. Volgens een uitlating van den voorz. is eerst een onderzoek ingesteld om de weg vanaf Papeveer naar de centrale veiling met als slot de Korteraardsche weg. Worden de werkzaamheden nu uitgevoerd in volgorde van de plannen, dan is Kor- teraar het laatst aan de beurt. Hierna slui ting. Koopt bij hen, die in Uw Dagblad adverteeren

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11