OMGEVING Succesvol Heeren Zak- of Armband Horloge of Dames Armband Horloge of Vulpenhouder met Gouden pen RIJNSTREEK DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 0 HILLEGOM. R.K. Kerkmuziekschool. Voor het toe latingsexamen aan de R.K. Kerkmuziek school te Utrecht slaagde de heer Anton Meiman, op geleid door mej. Rie Kruyden- berg alhier. Dat dit toelatingsexamen zwa re eischen stelt blijkt wel hieruit, dat van de 25 candidaten slechts 5 slaagden. Bloembollenschuur. Bij onderhand- sche aanbesteding is aan de firma De Vries Couzijn opgedragen het bouwen van een bloembollenschuur met kantoren etc. aan de Veenburgerlaan alhier voor rekening der N.V. voorheen Witteman Co. LEIDSCHE ND AM. Mevr. M. A. Mulder-Castelein. t Hier ter-plaatse is gisteren op 46-jarigen leeftijd plotseling overleden mevr. M. H. Mulder, geb. Castèlein, die lange jaren de leidster en de ziel was van het R.K. Meis jespatronaat en de R.K. Meisjessportver- eeniging „Sportlust", waaraan zij tot gisteren nog steeds haar beste krachten gaf, zoodat het Meisjespatronaat door dit overlijden een groot en gevoelig verlies lijdt. Zaterdag a.s. na de H. Mis van Re quiem te 9.30 uur zal het stoffelijk over schot op de R.K. Begraafplaats „St. Agatha" te Veur worden ter aarde besteld. STOMPWIJK-VEUR. Ambtenaar Secretarie. Met ingang van 15 October a.s. is benoemd tot ambtenaar ter Secretarie van Stompwijk-Veur de heer L. G. de Koning te Veur. LISSE. Aangereden. Dinsdag srtak de heer J. de Vlieger alhier den zeer drukken rijksweg over, doch keek niet voldoende uit. Hij werd door een auto aangereden en tegen den grond geslingerd. De heer de Vlieger bekwam hierbij enkele ver wondingen en werd op advies van den geneeskundige naar zijn woonhuis, Huize Pius te Lisse per ziekenauto vervoerd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Werkloosheid. De werkloosheid in deze gemeente bedroeg in de afgeloopen week 136 personen. Er is weer een klei ne stijging te merken. NOOTDORP. L. T. B. 'n Gedenkwaardige avond. Woensdagavond had in het R. K. Ver- eenigingsgebouw aan den Veenweg een gvoote bijeenkomst plaats van de R. K. Land- en Tuinbouwbond afd. Nootdorp, ter gelegenheid van de inzegening van haar nieuwe vaandel. Des morgens was er een H. Mis opge dragen voor het welzijn der leden van den L.T.B., waaronder algemeene H. Commu nie. Om 7 uur in den avond verzamelden zich de L.T.B.-ers met hun echtgenooten in het R. K. Vereenigingsgebouw, waar tevens vele genoodigden tegenwoordig waren o.a. Burgemeester Schölvinck en echtgenoote, Burgemeester Kampschöer, Algemeen voor zitter van den Diocesanen Haarlemschen Land- en Tuinbouwbond, de heer J. D. de Kok, lid van het Hoofdbestuur en voor zitter van den L.T.B. te Loosduinen, het bestuur van den L.T.B. van Leidschendam, en de besturen van de Hanze, Volksbond en Vakorganisaties van Nootdorp. Wegens lichte ongesteldheid was Pastoor Heyde- man verhinderd. Na openingn door den voorzitter, den heer Chr. de Koning, bracht deze allereerst dank aan allen, die belangeloos gelden had den ter beschikking gesteld voor aanschaf fing van het zoo lang begeerde vaandel, daarbij de verzekering gevende, dat zoo spoedig mogelijk de leening zal worden afgelost. Na onthulling vertoonde zich het vaan del aan de aanwezigen, een kostbaar en schitterend werk, uitgevoerd in goudbrocaat op een fond van donkergroen fluweel. In het midden de voorstelling van St. Isidorus, biddend op het land, zooals de legende het verhaalt. De Geestelijk Adviseur Kapelaan H. Groeneveld verrichtte de inzegening, die te voren een vertaling hiervan gaf. Hierna be schreef de Geestelijk Adviseur in korte doch treffende bewoordingen het leven van dezen Heiligen, den Patroon van de landbouwers. Wegens verhindering van Professor Cleophas sprak Burgemeester Kampschöer een woord van felicitatie tot de afd. Noot dorp. Spr. was verheugd over het groote aantal aanwezigen, vooral die der dames gaf hem vertrouwen, dat dezen een sterke steun zouden zijn voor een trouw lid-zijn van de L.T.B. Een groote en niet te begrijpen activi teit ontplooide zich den laatsten tijd in de afd. Nootdorp, het zich zeer frappant vooral openbaarde, nadat Nootdorp een zelfstandige gemeente was geworden onder een eigen-Burgemeester. Door het vaandel, dat zij thans bezit, zal de L.T.B. by festivi teiten e.d. meer naar buiten treden en van zich doen spreken. Het vaandel draagt een symbolische beteekenis en wel de eendracht hier ter plaatse en de onderlinge vriend schap. De bedoeling van het vaandel drukt den wensch uit voor een bestaan der plaat selijke L.T.B. niet voor kort doch voor al tijd. Spr. hoopte dat het vaandel steeds een eereplaats zou innemen en de eensgezind heid zou bevorderen. Burgemeester Schölvinck dankte het Be stuur voor de uitnoodiging, welke hem in staat stelde door zijn aanwezigheid de be langstelling van B. en W. te toonen voor den L.T.B. in Nootdorp. Het is een verheu gend feit, dat zij in het openbare leven steeds meer naar buiten treedt. Moge men dieper vertuigd raken dat het een nood zaak is georganiseerd te zyn. De echte dorpsche toestand is hier in het Nootdorp- sche leven bijna geheel bewaard gebleven juist door de landbouwers en tuinders. Boer en tuinder zijn een zeer belangrijk deel voor de maatschappij. Schaart U om bestuur en vaandel en dat U daarmede een betere toekomst moge intrekken is mijn vurige wensch. Vervolgens brachten de voorzitters van Hanze, Volksbond en de L.T.B. van Leid schendam hun gelukwenschen over met de beste wenschen voor de toekomst, waarna de heer J. D. de Kok op kernachtige wijze aantoonde, dat de R. K. organisaties, meer nog dan de godsdienst in het privé-leven, van het grootste belang zyn voor de vei ligheid en bestendiging van de Katholieke Kerk in het vaderland, hetgeen bewezen is door de huidige gebeurtnissen in Spanje. De avond werd verder doorgebracht in gezellig samenzijn, terwijl door het bestuur een tractatie werd aangeboden. OEGSTGEEST. St. Jos. Gezellen. De leden der St. Joseph's Gezellen vereen, worden eraan her innerd, dat de verplichte vergaderingen voortaan beginnen om precies 8.15 uur. Al len worden nog eens vriendelijk maar drin gend uitgenoodigd op tijd en voltallig aan wezig te zijn. DE KWAKEL. Te water geraakt. In een onbewaakt oogenblik geraakte het pl.m. 3-jarig zoontje van den heer W. K. alhier in de naast het huis liggende sloot. De moeder vond het kind drijvende en wisit het op het droge te brengen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Onder- tusschen kwam het kind weer bij. R.K. Damclub „Kunst en Genoegen". Uitslag der voor de competitie gespeelde wedstrijden op 29 Sept.: Afd. I: J. v. Eg- mondP. v. Klink afgebr. Afd. II: A. Ver- sluijsJ. Rekelhof 11; G. de JongA. v. d. Rotten 20. Promotie en degradatie: B. VerlaanJ. Verlaan 11; Th. VoornB. Verlaan 02. NOORD WIJKERHOUT. J. Padding, f Hedenmiddag is alhier, na een langduri ge ziekte, overleden de heer J. Padding, kantoorhouder bij de Posterijen. De overledene was hoofdbestuurslid van den Chr. Bond van P. T. T.-personeel en lid van den gemeenteraad. Aan zijn initiatief is het te danken, dat Noordwijkerhout zoo'n mooi postkantoor heeft gekregen. ROELOFARENDSVEEN. G. V. Vergeer t Alhier is in den ouderdom van 71 jaren plotseling overleden een zeer bekend in gezetene dezer gemeente, de heer G. V. Vergeer. De overledene had Dinsdagavond nog een vergadering geleid van de Onder linge brandwaarborg maatschappij „St. Paneratius". Hoewel het hem op de ver gadering aan te zien was dat hij zich min der prettig gevoelde, had toch niemand verwacht, dat het einde reeds binnen en kele uren zou komen. Een ernstige hart aanval was oorzaak van zijn dood. De over ledene is jaren de stuwende kracht geweest van deze onderlinge. Hij heeft deze maat schappij tot grooten bloei gebracht. Verder was hij meer dan 25 jaren voorzitter van het pensioenfonds voor bakkersweduwen, in welke functie hij zich eveneens zeer ver dienstelijk heeft gemaakt. Zijn nagedach tenis zal dan ook bij velen in groote eere blijven. Hij ruste in vrede. SASSENHEIM. Geslaagd. Voor het toelatingsexamen voor de R. K. Kerkmuziekschool te Utrecht slaagde ,onze plaatsgenoot Ant. Meiman. Van de 25 opgekomen candida ten zijn er 5 toegelaten. Geboren: Petrus Cornelis z. van G. Boekei en E. P. Weijers Theodora Christina d. van C. H. van der Krogt en M. A. Warmerdam. Getrouwd: B. Verdoorn 27 j. en M. C. van der Voorn 21 j. Overleden: K. Oudshoorn 64 j., echtg. van N. Korbee E. de Wit 61 j., echtg. van J. van Tol Ch. Hagmeijer 71 j., echtg. van Th. Berbee. Vertrokken: A. C. Miltenburg naar Nijmegen A. F. Meiman naar Utrecht C. G. Westerbeek naar New- York Chr. R. van Dijk naar New-York. Gevestigd: M. A. van der Slot, Hoofdstraat 159, van Lisse F. van Ros- sum, Hoofdstraat 310, van Amsterdam M. C. Bouwmeester, Molenstraat 9, van Leiden E. Link, Lindelaan 12, van Bloemiendaal J. M. Bijker, Beukenlaan 16, van Haarlem R. Hofstra en gezin, Bij dorpstraat 12, van Voorhout A. Th. M. van der Voort, Hoofdstraat 154, van Wassenaar P. C. den Hoed, Floris Schoutenstraat 5, van Alphen a. d. Rijn C. A. M. van der Voort, Hoofdstraat 77, van Voorschoten. VOORSCHOTEN. Arbeidsbemiddeling. Bij het corres pondentschap der arbeidsbemiddeling ston den op 25 September 1937 als werkzoeken den ingeschreven: 1 drukker, 6 timmerlieden, 7 metselaars, 7 opperlieden, 7 grondwerkers, 1 schilder, 1 taludwerker, 1 betonwerker, 1 straatma ker, 1 schoenmaker, 1 loodgieter, 2 mon teurs, 4 smeden, 3 scheepmakers, 1 spin- meester, 2 meubelstoffeerders, 1 electricien, 1 radio-techniker, 1 broodbakker, 1 slager, 1 kok, 48 land- en tuinarbeiders, 1 schipper, 7 chauffeurs, 5 kantoorbedienden, 1 rijwiel hersteller, 4 fabrieksarbeiders, 1 loopknecht. Door den agent der arbeidsbemiddeling wordt dagelijks ten Raadhuize voor werk gevers zitting gehouden des voormiddags van 9 tot 12 uur, en voor werknemers in het Ambachtshuis, Voorstraat 14, alhier, dage lijks van 9 tot 9.15 uur, 's voormiddags. WOUBRUGGE. Belastingen. Voor eenigen tijd heeft het gemeentebestuur moeite gedaan om op Vrijdag openstelling te verkrijgen van den belastingdienst, zulks ten behoe ve van de veehouders, die op dien dag de markt bezochten. De Inspecteur der belastingen deelt thans mede hieraan geen gevolg te kun nen geven, aangezien de interne dienst dit niet toelaat. De Inspecteur wijst er echter op, dat naast betaling op het post kantoor in elke plaats en het medegeven aan de postbestellers, te Leiden gelegen heid bestaat om op het postkantoor (Breestraat) de gelden te storten. Heeft men bijzonderheden, als uitstel, incasseering van restitutie, enz. dan kan men, zooals voorheen, zich vervoegen aan het ontvangkantoor. ZOETERMEER. Pluimveetentoonstelling. Door de le denvergadering van de pluimveevereeni- ging „Door veredeling verbetering" zijn tot keurmeesters voor de op 14 tot en met 18 December a.s. te houden pluim veetentoonstelling benoemd, de heeren Jac. van Kooten te Rotterdam en A. Hor- tei's alhier. Esperanto. In deze gemeente is een vereeniging opgericht voor de studie van „Esperanto", met aanvankelijk 14 leden. BOSKOOP. EEN ECHT BOSKOOPSCH MUSEUM. Tentoonstelling van oude Boskoopsche gebruiksvoorwerpen. Op 29 September is bovengenoemde ten toonstelling geopend welke heden wordt voortgezet van n.m. 35 uur en 79 uur. Het initiatief van deze tentoonsteling ging uit van de vereeniging van oud-leer lingen en leerlingen der Rijkstuinbouw school te Boskoop „Arboricultura". Toen in 1936 het Landbouw-Museum te Wagenin- gen pogingen in het werk stelde om oude voorwerpen van het Boskoopsche bedrijf bij elkaar te krijgen, vatte bovengenoemde vereeniging het plan op om zelf een be scheiden museum in te richten, waarin men boven verwachting is geslaagd. Hetgeen hier door de museum-commis sie tot stand en bijeen is gebracht is een bezoek ten volle waard. We sluiten ons even bij het gezelschap aan, dat door den heer W. de Ruyter, voor zitter van bovengenoemde commissie langs de verschillende uitstallingen wordt rond geleid en komen allereerst bij de afdee- ling werktuigen. We zien hier een collec tie samengebracht van voorwerpen, datee- rende vanaf 1600 tot 1890 waardoor we een klein deel krijgen van de primitieve wijze waarop onze voorouders het land bewerk ten en „flora's kinderen" opkweekten. We zien o.a. beslagen houten schoppen, abnor maal groote mollenklemmen, snijooren, veenafsteker, kapmessen enz., allen voor werpen die reeds lang hebben afgedaan, doch nog getuigen van den zwaren strijd en het harde werken, en die, ondanks hun primitief uiterlijk, toch bewondering af dwingen voor de smeedkunst, het draaien en timmeren van vroegere vaklieden. We wandelen verder en bezoeken ach tereenvolgens de afdeelingen: veredeling materiaal, waar we voorwerpen aantref fen waarvoor de huidige vakmenschen hun schouders zouden ophalen, doch we be denken hierbij dat die oude dingen en af gesleten messen ook hun aandeel hebben gehad in de grootmaking van Boskoop.. We gaan weer verder en een lange reeks van Men zal zich tot het gemeentebestuur wenden tot het beschikbaar stellen van een leslokaal. Geboren: Krijn z. van W. du Clou en C. C. Zweekhorst Maartje d. van J. Clement en G. Roos Bernardus Jo hannes z. van H. T. Vonk en A. J. Swit- zar. Ondertrouwd: G. Klos 30 j. en C. A. J. Bierman 39 j. P. C. Fes 28 j. en W. Bierman 28 j. Gehuwd: A. de Vlaming 24 j. en E. van der Eist 25 j. Damclub „Boskoop". Op Woensdag 29 Sept. vond in Gebouw „Flora" de simul- taan-séance plaats, welke gegeven werd door den heer B .Springer. De heer van Wijk, voorz., opende deze bijeenkomst, doch moest tot z'n spijt constateeren, dat de opkomst van spelers en belangstellenden bedroevend was, pl.m. 50 personen. Wan neer men het getal vergelijkt met de vo rige séance, waar ruim 400 personen aan wezig waren, dan is dit wel een mager re sultaat. Spr. drukte tevens z'n leedwezen uit om het feit, dat hij den heer Springer niet kon begroeten als wereldkampioen, doch feliciteerde hem met het resultaat, dat hy bij dr. Raichenbach had behaald. Hierna ging de heer Springer aan het werk tegen 24 borden. Wanneer men bovengenoemde feiten leest, dringt zich daar onwillekeurig op den voorgrond een echte begrafenisstemming, hetgeen echter geenszins het geval was. De rustige en imposante wijze, waarop de oud- wereldkampioen zich langs de borden be gaf en het fraaie spel, dat hier ten toon werd gespreid, bracht alle aanwezigen wel dra in vervoering en concentreerde aller aandacht op het spel. De heer Springer sprong handig met de damsteenen om en was na een strijd van ruim 2 uur meester van de situatie, waarin hij alle 24 partijen had gewonnen. Een mooi succes voor den overwinnaar. Moge de belangstelling steeds •groeien voor het mooie damspel, dat mis schien wat stiefmoederlijk wordt behan deld en mogen we den heer Springer nog vaak in ons midden zien, aldus besloot de voorzitter. LEIDERDORP. G. Groenendijk, t In den afgeloopen nacht is op &4-jarigen leeftijd overleden de heer G. Groenendijk, lid van den gemeenteraad. De heer Groenendijk had gedurende 14 jaren zitting in den gemeenteraad als lid van de Anti-Rev.-fractie. De overledene was onder-commandant van de Burgerwacht, voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur en secretaris van de Federatie van Bonden voor Ziekenhuisver- pleging. is ons offensief geweest met het parool: In elk Katholiek gezin een Katholiek Dagblad. Op aandrang van meerderen stellen wij vanaf heden nogmaals voor korten tijd een premie beschikbaar voor dengene, die ons een nieuwen abonné voor minstens drie maanden aanbrengt. Wij stellen hiervoor ter beschikking: Onze tijd gebiedt: weest Katholiek in woord en daad, 't Is Uw Katholiek Dagblad, dat U hierbij ter zijde staat ALPHEN AAN DEN RIJN. Vondelherdenking. Tot nog toe schynt Alphen aan den Rijn de eenige plaats in de gansche Rijnstreek te zijn, waar een Vondel-herdenking plaats heeft. Op 5 October wordt een herdenkings- vond belegd in de St. Jozef zaal, alwaar de heer J. J. C. Böckling in een rede Von del als mensch en als dichter zal schetsen. Hij zal daarbij uit Vondels uitgebreid oeuvre de schooaste verzen declameeren, terwijl na de rede een drietal spelfrag- menten uit „Lucifer" en „Adam in Bal lingschap" in bijzonder ontworpen décor ten tooneele gebracht zullen worden door leden van de K. K. K. De burgemeester van Alphen aan den Rijn, de edelachtb. heer P. A. Colijn, de hoogeerw. heer J. M. Hellegers, deken, en andere officieele personen zullen door hun tegenwoordigheid een bijzonder cachet ge ven aan dezen avond. Vervolgens zal op 26 October een opvoe ring plaats hebben van het Bijbelsch dra ma: „Jozef in Dothan". Hiermede heeft Alphen aan den Rijn gemeend, den Prins der Dichters naar vermogen te kunnen huldigen. De A. M. A. campagne. De A. M. A. campagne werd gisteravond in „De Ver gulde Wagen" besloten met een kunstavond voor volwassenen, waarin Bert Brugmans met zijn vermaarde marionetten de talrijke aanwezigen een genotvollen avond heeft verschaft, welke door zang en muziek werd afgewisseld. Aan secretaris en penning meester van het A.M.A. comité- werden bloemen aangeboden en hun werd dank gebracht voor hun vele bemoeiingen. Plm. half twaalf was het einde daar. Prijsuitreiking Bijz. Vrijw. Landstorm. Gisteravond had op de Trouwzaal van het Huis der Gemeente de prijsuitreiking plaats van de gehouden schietwedstrijden 'van den Bijz. Vrijw. Landstorm. Deze bij eenkomst, waaraan tevens een ledenver gadering was verbonden, werd geopend door den voorzitter, den heer W. Spreij, die onder de aanwezigen inzonder verwelkomde Kapitein Karres. In zijn openingswoord re leveerde spr. dat hoewel de deelname aan de wedstrijden voldoende was geweest, hij gaarne nog meer deelnemers had gezien. Spr. deelde voorts mede, dat het schiet- lokaal aan de Rozenstraat thans geheel is gerestaureerd. Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken werd met een toepasselijk speechje tot de prijsuitdeeling overgegaan. Schietwedstrijden. Op 2 en 9 October as. zullen 's nam. 24 uur op de schiet baan aan de Verlengde Aarkade wedstrijden worden gehouden voor de leden van den B.V.L. in de Rijnstreek. Roodvonk. Alhier doen zich verschil lende gevallen voor van roodvonk. De ziek te is evenwel niet van kwaadaardigen aard. voorwerpen trekt langs ons oog voorbij, voorwerpen, die alle hun geschiedenis heb ben en waarvan men van elk afzonder lijk uren lang zou kunnen vertellen; maar „the world moves on" Boskoop kan zich gelukkig prijzen met een verzameling als deze, waar de oud heid inspireert om in den nieuwen tijd, met nieuwe en betere hulpmiddelen, ook op betere en waardiger wijze het bedrijf onzer voorouders hoog te houden en te ontwikkelen. Het comité stelt zich voor aan Boskoop te ge ven een „Museum voor Boskoop" en doeteen beroep op al len omzijn bescheiden po ging te schragen en hun medewer king te verleenen. Moge men daarin sla gen. We wenschen het comité van harte succes. Causerie. Gisteravond pl.m. 8.30 uur, hield de heer Guldemond een causerie over „Oud-Boskoop", waarin hij op gees tige en interessante wijze als oud Bos- koopsch veteraan een kleurrijke beschrij ving gaf van hetgeen Boskoop vroeger was. Hoe hij als kwajongen door gemoedelijke agenten werd achtervolgd, hij z'n leven al schoolgaande doorbracht en zijn vor ming als kweeker. Spr. vertelde zijn er varingen en herinneringen bij het verbree- den van de hoofdwegen, Zijde en Reijers- koop, die op primitieve wijze werden ver breed door paaltjes in de sloten te slaan, met vlechtwerk van wilgentakken op te vullen en aan te plempen met graszoden. Spreker schilderde den kweeker van vroe ger, die. baggerde en kroos vischte, er kip pen, geiten en varkens op na hield en zoodoende eenvoudig leefde. Over het al gemeen leefde men eenvoudig. Er waren als verschil van stand 5 „mevrouwen" in Boskoop en enkele juffrouwen. Een „me vrouw" was de echtgenoot van voorname burgers als notaris, dominee enz., een juf frouw was iemand die er een voordeur met bel op na kon houden en de gewone „vrouwen" woonden in poortjes. De bron van welvaart en inkomsten vormde de Moerhoek, waar jonge Iepen, Linden, Spaansche Aken en andere dergelijke din gen werden gekweekt en vermenigvul digd, de fruitboomteelt en niet te verge ten de aardbeienkweek die c. a. 40 a 60.000 gulden opbracht. Dit was naar het aantal kweekers berekend wel niet zoo groot, doch wanneer men bédenkt dat het loon in die dagen 50 cent per dag bedroeg, dan constateert men dat de aardbeicam pagne een belangrijke plaats innam. Nadat de heer Guldemond op smakelijke wijze het een en ander hierover had ver teld sloot de heer Wijer, voorzitter van Arb. cult., deze prettige bijeenkomst, waarna nog gelegenheid bestond de ten toonstelling te bezichtigen. Heden, Donderdagavond 8.30 uur, zal de heer C. P. H. Moerlands, directeur R. T. S., een causerie houden over „Het belang van een Oudheidskamer in Boskoop.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6