De Japan-China oorlog Engeland bereid te bemiddelen China's beroep op den Volkenbond BUITENLAND PAUSELIJKE DIPLOMATEN Hitler en Mussolini DE SPAANSCHE BURGEROORLOG NED. OOST-INDIE DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1937 UE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Heldenmoed van de Chineezen - De grootte van het Japansche leger Reuter meent te weten, dat in de Engelsche kabinetszitting van gisteren in de eerste plaats de toestand in het Verre Oosten en die in de Middelland- sche Zee besproken zijn. Ten aanzien van het eerste vraagstuk verwacht men niet, dat het voorstel tot boycot van Japansche goederen, dat door zekere kringen naar voren is ge bracht, in eenig opzicht de goedkeu ring der regeering zal verwerven. Niettemin wordt vernomen, dat En geland zoo noodig bereid zal zijn als bemiddelaar tusschen de strijdende partijen op te treden. .OORLOGSSCHEPEN BOMBARDEEREN POETOENG. De Japansche oorlogsschepen zijn gister middag om kwart voor vijf begonnen den rivieroever van Poetoeng (de tegenover het oude Sjanghai aan de Wangpoe liggende stadswijk) krachtig te bombardeeren. De granaten fluiten over de buitenlandsche schepen, die op de Wangpoe voor anker liggen. Het vuur is gericht op de electrische centrale van Poetoeng. De woordvoerder der Japansche marine heeft de pers medegedeeld, dat het Japan sche landingscorps bij Sjanghai ten zuiden van het park van Kongkioe een halven kilo meter in de richting van Tsjapei is opge rukt en den spoorweg SjanghaiWoesoeng heeft bereikt. De woordvoerder van het Ja pansche leger verklaarde, dat de frontlijn te Sjanghai geen verandering heeft onder gaan. In buitenlandsche kringen gelooft men, dat de hardnekkige tegenstand der Chineezen het Japansche aanvalsplan heeft verijdeld. Volgens een bericht uit Japansche bron moesten de Chineezen" bij een mislukten aanval 250 dooden op het slagveld achter laten. Hieronder vond men de lijken van drie Chineesche meisjes-studenten. HELDENMOED DER CHINEEZEN. De reeds vermelde poging om het bij Sjanghai liggende Japansche vlaggeschip „Idzoemo" in de lucht te laten vliegen, is een voorbeeld van den heldenmoed der Chi- meezen. Onder begunstiging van de duisternis ver trokken, naar Reuter meldt, ruim twintig Chineesche soldaten, sommigen aan boord van sampans, de anderen zwemmend, uit Poetoeng om bij de „Idzoemo" een mijn te plaatsen. Nadat zij het stalen net hadden bereikt, dat rond de „Idzoemo" is aange bracht, begonnen zij dat door te knippen, doch in het licht van den aanbrekenden dag werd hun aanwezigheid aan boord van de „Idzoemo" opgemerkt. Ziende, dat de Chi neesche soldaten in elk geval verloren zou den zijn, lieten hun kameraden op de oever de mijn door middel van een kabel sprin gen. Bij de ontploffing werden alle Chinee zen gedood, terwijl een regen van scherven op het Japansche schip neerdaalde. De ont ploffing was zoo hevig, dat talrijke offi cieren en manschappen aan boord van den op bijna een kilometer afstand gelegen Amerikaanschen kruiser „Augusta" uit hun bedden werden geworpen. Wat den strijd ter zee betreft, verneemt het Japansche agentschap Domei uit Hong kong, dat Japansche marinevliegtuigen bij Macao het Chineesche patrouillevaartuig „Woe-feng" (200 ton) tot zinken hebben gebracht. De oude Chineesche 2600-tons- kruiser „Tsjauho" zou bij Kanton door Ja pansche vliegtuigen ernstig zijn bescha digd. Wanneer de Japansche operaties geëin digd en met succes bekroond zullen zijn, zal, naar de correspondent te Paoting van de Tokiosche „Nitsji Nitsji Simboen" voorspelt, een autonome federatie der vijf provincies van Noord-China worden gesticht. Voorts zouden deze provincies dan worden gede militariseerd. DE STERKTE VAN HET JAPANSCHE LEGER IN CHINA. De buitenlandsche militaire waarnemers in China schatten de Japansche legermacht in Noord-China op 350.000 man met meer dan 500 vliegtuigen. Hierbij komt dan nog het Kwantoenleger, dat buiten de Groote Muur opereert, de Mandsjoetroepen en de cavalerie van Binnen-Mongolië. Verder wordt verklaard, dat aan een eventueelen inval van Sovjet-Rusland het hoofd kan worden geboden door ongeveer vijfhonderdduizend man met tweeduizend vliegtuigen. Het aantal Japansche soldaten in het ge bied van Sjanghai wordt op 150.000 man geraamd, langs de Chineesche kust zijn on geveer 250wand- en 150 zeevliegtuigen ge stationeerd. AANVAL OP PAKHOI. De Japansche vloot heeft gisteren een aanval gedaan op de haven van Pakhoi aan de Zuidwestelijke kust van de provincie Kwangsi. Naar verluidt zijn een aantal jonken in brand geschoten en zijn de ha venwerken van Pakhoi aanzienlijk bescha digd. JAPAN'S ANTWOORD AAN HULL. Het departement van Buitenlandsche Zaken te Tokio heeft den tekst gepubliceerd van het Japansche antwoord op de nota van den Amerikaanschen Minister van Buiten landsche Zaken, gedateerd 22 September. In dit antwoord wordt er op gewezen, dat het bombardement van troepen en militaire inrichtingen in en rondom Nanking dat on gekend sterke verdedigingsposities bezit, onvermijdelijk is. De bombardementen wor den niet willekeurig uitgevoerd op non combattanten, deze worden vooraf gewaar schuwd. Aan het antwoord wordt toegevoegd dat er geen enkele wijziging is gekomen in de Japansche politiek van eerbiediging der rechten van een derde mogendheid en van de belangen, de levens, en de bezittingen van vreemdelingen. Tenslotte wordt de hoop uitgedrukt, dat de Vereenigde Staten met de Japansche re geering te dien opzichte zullen samenwer ken. TOENEMENDE BEROERING IN ENGELAND. Steeds feller wordt de actie in de Engel sche pers voor een boycot van Japansche goederen. De bladen wijzen op de moge lijkheid dat de Labour-afgevaardigden een vervroegde bijeenroeping van het Lager huis aanvragen om de houding van Enge land ten aanzien van den oorlog tusschen China en Japan te bespreken. De parlementaire redacteur van de „Times" schrijft: Men meent te weten dat de ministers diep onder den indruk zijn van de toenemende verontwaardiging der Engelsche openbare meening ten aanzien van de Japansche middelen in het Chinee sche avontuur. Zij erkennen dat de bewe ging voor een economische boycot met den dag meer steun krijgt. Voorts publiceert de Times een brief, waarin de regeering ver zocht wordt haar ambassadeur in Tokio terug te trekken en tot een handelsembargo met Japan over te .gaan. Een onder-commissie benoemd!! De Commissie van 23, die officieel blijk baar den naam van 23 blijft dragen of schoon zij thans uit 25 leden bestaat, is gis termiddag wederom in het openbaar bij eengekomen voor de behandeling van het beroep van China op den Volkenbond. De bedoeling was, dat de commissie thans na eerst haar verontwaardiging te hebben uitgesproken over de onmenschelijke oor- logs-methoden derJapanners een alge- meene discussie zou houden over de maat regelen, die zij in antwoord op het Chi neesche beroep aan de Volkenbondsverga dering zal kunnen voorstellen. Verder dan tot een principieel besluit een ondercommissie hiervoor te benoemen is de Commissie van 23 gisteravond echter niet gekomen. De Fransche gedelegeerde De Tessan be toogde hierop, dat de toestand nog zeer verward was en dat nog verschillende ju ridische studies noodig zijn om de gege vens uit te werken. Hij stelde dus voor een ondercommissie voor dit doel te benoe men. Lord Cranborne gaf zijn instemming tot dit denkbeeld te kennen. Zijn rede was echter in enkele opzichten belangrijk scher per voor Japan dan die van De Tessan, om dat Lord Cranborne er ronduit op wees, dat de maatregelen die de Japanners geno men hadden naar aanleiding van het eer ste Chineesch-Japansche incident in het be gin van Juli in het geheel niet in evenre digheid stonden met den aard van dit in cident. Voor het overige gaf Lord Cran borne echter den raad vooral niet groote en scherpe woorden te gebruiken indien de Volkenbondsstaten toch niet van plan zouden zijn hierop daden te doen volgen. De verwarde discussie die nu op het Fransche voorstel volgde, maakte slechts dit ééne duidelijk, dat het Fransch-Engel- sche denkbeeld inhield aan de te benoemen onder-commissie de geheele verdere be handeling van het geval over te laten en de Commissie van 23 naar huis te laten gaan. Op die manier zou de Commissie van 23 dus ontkomen aan een uitdrukkelijke ver oordeeling, door China gewenscht, van den Japanschen aanval. Engeland en Frankrijk maakten den indruk hiertoe niet te willen overgaan. Te midden van alle vage discussies over de zaak van de te benoemen onder-commis sie had tenslotte de Belgische minister van buitenlandsche zaken Spaak den moed de commissie op haar plichten te wijzen. Nie mand kan ontkennen, zeide hij, dat er ten slotte een hoogst ernstig conflict bestaat. Het zal tegenóver de openbare meening een eigenaardigen indruk maken, wanneer wij thans door de benoeming van een onder commissie het probleem als het ware op een zijspoor brengen en dit zal zeker het VOLKENBOND BELGIë KRIJGT EEN ZETEL IN DEN RAAD. België is tot lid van den Volkenbonds raad gekozen en wel met 47 Vui de 52 uit gebrachte stemmen. ITALIË OPSTAND IN ABESSINIE? De „Paris Soir" publiceert een bericht van zijn correspondent te Djiboeti, waarin deze mededeelt, dat Dessie dezer dagen werd bedreigd door een opstand der in boorlingen. De Italianen hebben volgens de correspondent alle beschikbare vracht auto's gerequireerd om versterkingen te zenden. Verwoede gevechten zouden zijn geleverd, waarbij zware verliezen zouden zijn geleden. Verder zouden 50.000 Abessiniers, gewa pend met geweren en mitrailleurs, de Ita lianen gedwongen hebben enkele gebie den in het Zuid-Westen te ontruimen. De inboorlingen zouden zelfs de beschikking hebben over enkele tanks. Vierhonderd gewonde Italianen zijn via Djiboeti naar Italië vertrokken. RUSLAND DE DAGELIJKSCHE DOODVONNISSEN. Leningradskaja Prawda meldt, dat de militaire rechtbank te Leningrad tien ambtenaren van de electriciteitsvoorzie- ning ter dood heeft veroordeeld, daar zij „op instructie van de Gestapo" zich schul dig maakten aan spionnage en terrorisme. Zij hadden o.a. sabotage gepleegd, tenge volge waarvan Leningrad op 19 Septem ber in duisternis gehuld was. Buitenlandsche Berichten MUITERIJ AAN BOORD VAN EEN SCHIP. Volgens berichten in de Poolsche pers is muiterij uitgebroken aan boord van het schip „Jaron", dat onder Engelsche vlag vaart. Vier matrozen, die de muiterij leid den, zijn, nadat de opstand was onder drukt, aan land gezet. Naar verluidt be- staat de lading van het schip uit oorlogs materiaal, dat in een Oostzeehaven is ge laden. Nadat de muiterij onderdrukt was, is de eerste officier met den cargadoor aan land gegaan om de reeders in kennis te stellen met de incidenten. Het schip was bevracht door een Fransche maatschappij. Tijdens dit verblijf aan land is de eerste officier gevlucht en heeft het schip het ruime sop gekozen. Naar verder wordt vernomen heeft de „Jaron" reeds eenige malen van naam ge wisseld en het schip komt niet voor in het scheepsregister als varende onder Britsche vlag. SCHEEPSBOTSING BIJ BREST. In dichten mist zijn op 45 mijl afstand van Ouessant de stoomschepen „Norma" uit Bergen en „Catillina" uit Oporto met el kaar in botsing gekomen. De bemanning van het Portugeesche schip is door het Noorsche aan boord genomen. De Catillina wordt naar Le Conquet ge sleept. OVERSTROOMINGEN IN ALGERIJE. Als gevolg van de voortdurende regen buien, is de rivier Oued Toui, die meer naar het Noorden den naam krijgt van Le Chelif, over een groote oppervlakte in het gebied van Reisel buiten haar oevers ge treden. Het water heeft op zijn doortocht alles meegesleept. Verscheidene menschen zijn verdronken, en ook zijn vele kudden vee omgekomen. Daar de verbindingen verbroken zijn, is het niet mogelijk de schade te ramen. aanzien van den Volkenbond niet verhoo- gen. Litwinov wees er alleen op, dat de com missie zich moest haasten, daar de Vol kenbondsvergadering binnen enkele dagen afloopt. Tenslotte werd besloten, dat de voorzit ter heden een nieuwe bijeenkomst der Com missie van 23 zal beleggen en dat daarin voorstellen zullen worden gedaan over de samenstelling en de bevoegdheden van de te benoemen onder-commissie. Deze zal dan onmiddellijk aan het werk gaan met de bedoeling, dat inderdaad nog deze week een nieuwe vergadering van de Commissie van 23 kan plaatshebben om de voorstel len der ondercommissie te behandelen. Het schijnt dat de woorden van Spaak toch niet geheel zonder uitwerking zijn ge bleven. Hervorming ln de opleiding (Van een bijzonderen correspondent). ROME, 29 September 1937. Slechts heel weinig menschen zullen be grepen hebben dat het eenvoudige bericht, „dat Z.H. Paus Pius XI besloten heeft om als opvolger van wijlen Kardinaal Bisleti te benoemen tot Protector van de Pauselij ke Hoogeschool voor Diplomatie den Pau selijken Staatssecretaris Kardinaal Pacel- li", een veel vérstrekkender beteekénis heeft dan een oningewijde zou kunnen vermoe den. Dit bericht verdient meer dan gewone aandacht. Om zich rekenschap te geven van de be langrijkheid van 's Pausen besluit, behoeft men slechts den brief te lezen, waarin de H. Vader zijn voornemen te kennen geeft. De H. Vader heeft het Protectoraat over de Pauselijke Hoogeschool voor Diploma tie opgedragen aan Zijn Staatssecretaris Kardinaal Pacëlli, voor den duur van diens ambt. Dus de Paus heeft deze zwaarwich tige betrekking niet opgedragen aan den Persoon van Kardinaal Pacelli, maar aan den Kardinaal Staatssecretaris: zoolang de Kardinaal deze functie uitoefent is hij te vens belast met het Protectoraat over de Pauselijke Hoogeschool voor Diplomatie. Juist door dit onderscheid te maken wil Paus Pius XI den band doen uitkomen tus schen de Pauselijke Staatssecretarie en de instelling waar de toekomstige medewer kers van het personeel der diverse diploma tieke posten opgeleid worden. In het officieel Jaarboek van den H. Stoel, in het „Annuario Pontifico" wordt vermeld, „dat de Pauselijke Hoogeschool voor Diplomatie, die in 1701 door Clemens XI gesticht werd, tot taak heeft om jeug dige Italiaansche priesters in een afzon derlijken cursus op te leiden voor de diplo- matieken dienst van den H. Stoel, nadat zij den graad van Doctor in het Kerkelijk Recht hebben behaald". Van zijn kant schreef Paus Pius XI in zijn jongste brief over de Pauselijke Hoo geschool voor Diplomatie: „Ieder van deze jonge eminente priesters, die behalve een deugdzaam leven en een godsdienstigen geest bo vendien een gelukkigen aanleg bezitten voor de studie, speciaal van het recht en van de verschillende talen; die een aangeboren fijnen geest weten te ver eenigen met een voornaamheid van keurige manieren; die een edelmoedigen apostolischen geest weten te verbinden met een voortdurend verlangen om met ijver en in onderdanigheid den H. Stoel te dienen, is in staat om mede te werken ten einde aan deze hooge- De Duce vertrokken Gisterenmiddag om vier uur is Musso lini uit Berlijn vertrokken om via Mün- chen direct naar Rome terug te keeren. Zijn laatste dag in Duitschland en in de rijkshoofdstad werd nog eens volkomen beheerscht door de weermacht. Eerst een kranslegging in den Helden tempel Unter den Linden, dan een groote parade in Charlottenburg, tenslotte 's mid dags eenige minuten vóór het vertrek nog een afscheid van het eerebataillon, dat evenals bij zijn aankomst uit infanterie, matrozen en vliegertroepen was samenge steld. DE SAMENZWERING TE MADRID. Opmarsch van rechtsche troepen in Asturië. De directeur-generaal van de Veiligheid Moron verklaarde aan de pers, dat de op standige beweging te Madrid door dezelfde personen op touw was gezet als de samen zwering te Valencia eenigen tijd geleden. De onder-staatssecretaris van Buiten landsche Zaken in Argentinië heeft ver klaard, dat de personen, die betrokken zijn bij de spionnage-affaire te Madrid niet tot het personeel der ambassade van Ar gentinië behooren. Hij wees er voorts op, dat de Argentijnsche regeering haar am bassade te Valencia opdracht had gegeven maatregelen te nemen tegen elkeen die valschelijk beweert tot de ambassade te behooren. Communiqué der rechtsche troepen. In het officieel communiqué van het al gemeen hoofdkwartier der rechtsche troe pen wordt medegedeeld, dat aan het front van Asturië in den Oostelijken sector de opmarsch der rechtsche troepen naar het Westen wordt voortgezet, dwars door het Sella-dal. De Francotroepen bezetten Yor- don ten Noord-Oosten van Morfrecho, en verscheidene stellingen op den heuvel Del Arbol, te Dernuez, Siguella, Mestas de Con, en San Martin de Grazone. De lin kervleugel is bij de Covadonga meren school een voldoend aantal leerlingen te leveren, die later voor de Pauselijke Diplomatieke Missies in de verschillen de landen het personeel zullen VQr- men, dat door zijn intellectueele en moreele vorming geheel beantwordt aan Onze verwachtingen en aan de buitengewoon moeilijke en delicate taak die zij te vervullen hebben." Terloops zij bemerkt dat men niet moet concludeeren dat al deze priesters door hun geboorte en afstamming van adel zou den moeten zijn, hetgeen de officieele ti tel „Academie voor de Kerkelijke Adel" zou kunnen doen vermoeden. Ook een an dere adel, b.v. de adel van geest en karak ter kan de adellijke afstamming vervan gen. Tegelijkertijd dat de H. Vader deze Hoo geschool haar programma indachtig maak te, werd tot Plaatsvervangend President van dit Instituut benoemd Mgr. Paul Sa- vino. Deze buitengewoon fijne prelaat be hoorde tot nog toe tot het personeel van de H. Congregatie der Seminaria en Urii- versiteiten, maar hij woonde reeds in de Academie, waar hij voordrachten hield over de taak der Kerkelijke Diplomatie en over Economische Politiek. Thans is hij officieel belast met het bestuur van dit in stituut, als opvolger van den 90-jarigen Mgr. Zonghi, die thans een welverdiende rust gaat genieten. Zooals wij boven reeds zeiden bestaat de Pauselijke Hoogeschool voor Diploma tie bijna twee en een halve eeuw. In 1720 stelde Paus Clemens XI het Paleis der Se- verolli ter beschikking tegenover de Mi- nerva-Basiliek waar deze academie ook thans nog gevestigd is, doch waarvan de geheele gelijkvloersche af deeling door op slagplaatsen in beslag is genomen. Daar worden thans na meer dan twee eeuwen de deftige, geleerde en toch weer bescheiden diplomaten opgeleid, die aan de Pauselijke diplomatie zoo'n uitstekende faam hebben bezorgd, zoowel in alle lan den daar deze haar zending vervult als in de Pauselijke Staatssecretarie of bij h,et hooger personeel der Romeinsche Congre gaties. Deze school beroemt er zich op dat zij onder haar leerlingen vier toekomstige Pausen heeft gehad. n.l. Clemens XIII, Leo XII, Leo XIII en Benedictus XV. Het aantal oud-leerlingen dat tot Kar dinaal werd verheven is ontelbaar. We noemen slechts een Consalvi, Pacca, Oreglia, Rampola, Merry del Val, Bisleti en van de tegenwoordige leden van het H. College Nasalli, Rocca, Dolci, Maglione, Caccia Dominion! en Canali. Kardinaal Pa celli heeft deze Academie nooit als stu dent bezocht, wel was hij verschillende ja ren een der meest gewaardeerde profes soren. De meeste Pauselijke Nuntii behoo ren tot de oud-studenten van deze Pause lijke Hoogeschool en, wanneer zij in Rome verbleven, nemen zij het liefst hun intrek in het oude paleis, waarvan men zoo'n heerlijk uitzicht heeft op de Minerva-basi- liek en op den Obilisk die door Berini zoo heel curieus werd opgericht op een steenen olifant. aangekomen. Aan het front van Leon heeft een colonne de geheele berggroep van Pena de Las Maderas bezet, door zich mees ter te maken van verschillende goed ge organiseerde vijandelijke stellingen. Communiqué van „regeerings- zijde". Een officieel communiqué van het mi- nisterie van verdediging meldt o.a.: Aragon: In den sector Zuera herover den wij eenige gisteren verloren stellin gen. De luchtmacht der opstandelingen bombardeerde de omgeving van Lerida en Sorinena alsmede Ganillo en Sasanilas. Noorderfront: In den kustsector is de strijd in hevigheid verminderd. Daarente gen hebben de opstandelingen nu hun kracht gericht op den sector van Onis, waar wij, na een langdurig gevecht, ge dwongen waren terug te trekken. Zuiderfront: Wij beschoten de stellin gen der opstandelingen te La Legua, Los Salijares, La Sisla, La Coronella en La Nieves. NIEUWE AARDSCHOKKEN OP JAVA. Hedennacht te 1.00 uur werd te Tjila- tjap een aardbeving gevoeld, welke ook de Maos, Kroja en Noesakanbangan werd waargenomen. Het observatorium te Batavia registreer de den afgeloopen nacht te 00.59 een zwak ke beving, met een afstand van 300 K.M. De richting van de beving was niet vast te stellen, doch was vermoedelijk Zuid-Oost. Naast den autobestuurder moet voor elke persoon minstens 40 cm ruimte beschik baar zijn (voor kinderen tot 12 jaar: 30 cm) Op banken, die over den rüg gemeten smaller zijn dan 140 cm, mogen dus geen 3 volwassenen zitten.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5