Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VEERTIG-JARIG KLOOSTERFEEST VAN PASTOOR SMITZ O. F. M. VROEGER VERSCHIJNEN STADS 28ste Jaargang DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1937 No. 8841 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bi. onz \genten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT i Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 De zeereerw. pater Suitbertus Smitz O.F.M., pastoor van de parochie van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen te L e i d e n, her denkt morgen 1 October den dag, waarop hij vóór veertig jaar is getreden in de Orde der Minderbroeders. Zooals door ons reeds is gemeld, zal dat jubileum a.s. Zondag door de parochie kerkelijk worden gevierd. In September 1934 is pastoor Smitz de opvolger geworden van den door allen, die hem kenden, om zijn fijn-voelende harte lijkheid zoo gewaardeerden Herder pater Heiling. En: hij kwam, hij zag, hij overwon! Pas toor Smitz was nog geen veertien dagen in Leiden, of hij had aller sympathie in de Hartebrug-parochie tot zich getrokken door de ongedwongen wijze, waarop hij zich bewoog héél den dag door in zijn parochie en onder zijn parochianen: prettig, opge ruimd, joviaal. Die sympathie zou later, bij nadere kennismaking, nog worden ver diept. Pastoor Smitz kent iederen parochiaan en iedere parochiaan kent pastoor Smitz. Natuurlijk moet dit worden verstaan met een korreltje zout. Zéker is het, dat de Jubilaris is een in den goeden zin van het woord: populaire figuur! De parochianen kennen hem als altijd blijmoedig en opgewekt. Het is een karak ter-trek, den Jubilaris door de natuur ge schonken; maar wij mogen toch wel stel lig aannemen, dat die natuurlijke blijheid wordt gedragen, en is geheven op hooger plan, door den geest van den Stichter zij ner Orde, zijn geestelijken Vader, Sint- Franciscus. Door dien geest bezield, kan hij blijde zijn met de blijden en opbeuring en troost schenken aan degenen, die door teleurstel ling en smart zijn neergedrukt. Daarin ligt de verklaring, dat hij zich zoo oprecht kan verheugen, als hij anderen goed heeft ge daan; als hij een zonnestraaltje heeft kun nen laten schijnen over het lot van de armen, wier lijden en zorgen hij mede- voelt. Die levens-blijheid geeft hem ook de kracht, om héél veel te werken, om, zich onvermoeid voelend, alles te doen, wat ieder uur van den dag hem te doen geeft. Pastoor Smitz staat altijd paraat voor den arbeid, die van hem wordt gevraagd in en buiten de kerk. De organisaties en corporaties, waaraan hij ambtshalve is verbonden, zijn zeker van ziji^ daadwerkelijke en levendige be langstelling. In zijn parochie en in zijn kerk tracht hij het volle energie het godsdienstig le ven omhoog te stuwen Wij wijzen op invoering van den liturgischen volkszang, op de devotie van de Eerste Vrijdagen, de devotie van de negen Dinsdagen. In den ijver, waarmede hij de priester lijke taak van het „huisbezoek" vervult, zal hij niet gemakkelijk overtroffen wor den. Zóó heeft de Jubilaris de hoogachting en genegenheid van zijn parochianen gewon nen en verdiend! De Leidsche Courant mag een bijzon der woord van gelukwensch richten tot den Jubilaris als tot haar Censor. Het censorschap van De Leidsche Cou rant is steeds uitgeoefend door paters van de Hartebrug: pater Tesser, pastoor Crom- bag, pastoor Heiling, pastoor Smitz. Pastoor Smitz is een overtuigd propa gandist voor de katholieke pers! Als hij een gelegenheid vindt, om rechtstreeks of zijdelings de belangen van zijne en onze courant te behartigen, dan grijpt hij deze gelegenheid steeds volgaarne aan. Hij onderstreept door zijn daden, wat pater Sloots schrijft in „Honderd jaar Harte- brugskerk". „Voor een opgewekt leven in elke parochie is niets zoo noodig en ver leent niets zulk een machtige steun als de Katholieke pers". Voor zijn hartelijke be langstelling voor De Leidsche Courant be tuigen wij onzen jubileerenden Censor on ze oprechte erkentelijkheid! Pastoor Smitz heeft voor zijn parochie te Leiden vol-op gelegenheid gehad, de nooden en behoeften van het volk in alle rangen en standen te leeren kennen. Wij willen hier een vluchtige schets van zijn veel-zijdige werkzaamheden ontleenen aan het reeds genoemde boek „Honderd jaar Hartebrugskerk", <Iat verleden jaar is verschenen bij de viering van het eeuw feest (waaraan allen, die het hebben mee geleefd, zulk 'n waarlijk blijde herinnering bewaren!) Pater Robert Ferdinand Maria Smitz werd geboren te Venray 14 Juni 1879, trad in de Orde van de Minderbroeders te Wy- chen 1 October 1897 en legde daar 4 Oc tober 1898 de eenvoudige geloften af. De plechtige geloften deed hij te Weert 7 Oc tober 1901 en ontving daar 13 Maart 1904 de H. Priesterwijding. Aangesteld als assistent te Maastricht (14 Augustus 1904), kreeg hij daar de op dracht als „Hollandsche Pater" de zielzorg c.a. waar te nemen onder de R.-K. Neder landers in West-Duitschland (Dusseldorf, München-Gladbach, Crefeld, enz.), welk district door de Paters Minderbroeders van de Nederlandsche Provincie zou worden bewerkt. Na eenigen tijd (14 October 1908) werd hij om de gemakkelijkere reisgele genheid overgeplaatst naar Weert en daar na in 1911 naar het pas-gebouwde klooster van de H.H. Martelaren van Gorcum te Heerlen. Van dat klooster werd hij 1 Sep tember 1913 gekozen tot gardiaan en 10 Oc tober 1916 benoemd tot vicarius. 24 Mei 1917 werd hij als toekomstig praeses be last met de geld-inzameling voor den bóuw van klooster en kerk te Sittard-Ophoven, waar hij zich 14 September 1918 vestigde. 13 September 1919 werd hij als praeses van dat door hem gebouwde klooster herbe noemd en 20 December 1922 werd hij als eerste gardiaan ervan gekozen. 12 Septem ber 1925 werd hij praeses en rector te Venlo, vanwaar hij 10 September 1928 werd benoemd tot kapelaan te Ammerzo- den. En het Kapittel van 8 September 1934 deed hem naar Leiden verhuizen. En hier in Leiden moge Pastoor Smitz nog lange jaren uitoefenen een rijk- gezegend pastoraat! Dat is aller parochia nen, aller vrienden hartelijke bede, immer, maar vooral op den feestdag van a. s. Zon dag! Hartige woorden Dezer dagen vergaderde de afdeeling Limburg van de St. Adelbertusvereeni- ging. Op deze vergadering zijn hartige woor den gesproken. Pater dr. Colisen richtte zich tot de hoogere standen o.m. met deze woorden: Een goede brok theologische en fi- losophische kennis zou de hoogere stand best kunnen gebruiken. Zij weten bij lange na niet, wat velen onzer arbeiders weten. Bovendien is het juist in de hoo gere maatschappelijke groepen, die feitelijk de edelste organen van het maatschappelijk organisme zijn, dat men in verhouding de meeste men- schen zieit, die van Christelijke cul tuur het minst blijk geven in hun da- gelijksch menschelijke doen. De Bisschop van Roermond Z. H. Èxc. Mgr. dr. Lemmens zeide o.m.: Jammer is het, dat er zoovelen zijn onder den hoogeren stand, waar aan de Kerk niets heeft. En Mgr. dr. Poels oefende ernstige cri- tiek op het feit, dat de hoogere stand zich leidende stand noemt: Arbeiders en boeren regeeren de wereld en, eer de hoogere stand de leidende is, moet er nog veel gebeu ren. Spr. acht het beschamend voor dezen, dat hij zoo weinig te vertellen heeft als standsorganisatie. „Gij hebt een ontzettende verantwoording, al dus de doctor, gij had de eersten moeten zijn en gij komt het laatst". Als eenvoudig priester acht spr. het zich tot plicht den hoogeren stand te zeggen, dat hij te kort schiet en niet het recht heeft zich leidende stand te noemen. Dit mogen we wel: hartige woorden noemen. Wie kent niet in eigen omgeving menschep, -die zoo veel ten goede zouden kunnen leiden, juist door hun hoogeren maatschappelijken stand, maar f e i t e 1 ij k weinig of niets doen voor de uitbreiding van Christus' Rijk; die, on danks, dat zij behooren tot een hooge ren stand, vrij laag staan in de voor naamste plichtsvervulling van een Chris ten: anderen goed te doen met opoffe ring van eigen ondergeschikte belange tjes. Menschen van hoogere standen, die waarlijk ook geestelijk en zedelijk op hoog peil staan, zijn een zegen voor hun omgeving! 't Is feitelijk helaas heel dik wijls anders. EEN NIEUWE ENCYCLIEK WAT ANDERE BLADEN WIE LIEGT ER? De Avondpost schrijft: In het dagblad der N. S. B. wordt op nieuw ontkend, dat in het gebouw dier partij gesprekken zijn afgeluisterd door middel van een microfoon. In het huis is geen enkel zoodanig pro jectiel aanwezig! beweert de leiding. Best, maar nu is er aanleiding voor het stellen van de vraag: wie liegt er? Immers: de opposanten beweren met stellig heid, dat zij een microfoon, listiglijk ach ter een boekenkast verborgen, hebben gevonden. De leiding beweert: er was geen microfoon, de gesprekken z ij n niet afgeluisterd, de „euveldaden" der oppo sitie zijn ons bekend door allerlei mede deelingen. Wie liegt er? Ons dunkt, dit moet «toch uit te maken zijn? DE VADERMOORD TE ZEIST. De dader aangehouden. De 26-jarige G. L. te Zeist, die zooals reeds in het 3e blad gemeld gistermiddag zijn vader met een jachtgeweer heeft door geschoten, nadat een twist tusschen vader en zoon was ontstaan, is vanmorgen door de politie van Zeist in een schuur in de omgeving van het huis zijner ouders aan gehouden. Hij had zich aldaar onder het hooi verstopt. L. zal ter beschikking van de justitie in Utrecht worden gesteld. Z. H. de Paus heeft een nieuwe encycliek uitgegeven- Wij publiceeren deze encycliek in de vertaling van de „Maasbode" in ons tweede blad. Deze encycliek handelt over het Rozen kransgebed zoo waardevol ook en vooral voor onzen tijd. Wij willen vertrouwen, dat de katholie ken het indrukwekkende woord van den Heiligen Vader met alle aandacht, die kin derlijke eerbied en liefde vragen, zullen lezen, om het te overwegen. A.s. Zaterdag, waarop Leidens Ontzet gevierd wordt, zal „De Leid sche Courant" vroeger verschijnen. Advertentiën voor dat nummer moeten Vrijdagavond in ons bezit zijn. Onze bureaux zijn Zaterdag 2 Oc tober den geheelen dag gesloten. DE DIRECTIE. Dit nummer vier bladen. bestaat uit VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Engeland bereid tot bemiddelen in de Japansch-Chineesche oorlog. Tot hulp aan China heeft de Volkenbond een „onder commissie" ingesteld! (2de blad). Mussolini weer naar huis gegaan. (2de blad). Binnenland Te Zeist heeft gistermiddag een jonge man zijn vader met een jachtgeweer dood geschoten; de dader vluchtte, doch werd vanmorgen door de politie opgespoord (3de en le blad). Sport en Wedstrijden De Ned. wielrenner F. Slaats bracht gis teren op de Vigorelli-haan te Milaan het wcreld-uurrecord op zijn naam met een snelheid van 45,558 K.M. (3de blad). De Italiaansche coureur Tonino Benelli verongelukt. (1ste blad). VER. VAN OUD-LEERLINGEN VAN M. S. G. De heer O. S. Knottnerus tot eere voorzitter benoemd. Gisteravond hield de Vereeniging van oud-leerlingen van het Kon. Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" in café restaurant „de Harmonie" haar jaarlijk- sche algemeene vergadering, voor het laatst onder voorzitterschap van den heer O. S. Knottnerus, die wegens vergevor derden leeftijd aftrad als zoodanig. De voorz. opende de vergadering met een woord van welkom, ook tot de aan wezige dames. De notulen der vorige vergadering wer den na lezing en na hartelijke dankwoor den van'den voorzitter onveranderd goed gekeurd. Het jaarverslag, hierna door den se cretaris, den heer H. H. Verhulst, uitge bracht, herinnerde in de allereerste plaats aan de viering van het 25-jarig bestaan der vereeniging. Het ledental daalde in het afgeloopen jaar van 189 tot 176, het aantal donateurs bleef 9. Kort na de herdenking van het zilveren feest, deelde de voorzitter mede, dat hij zich bij zijn aftreden in 1937 niet meer herkiesbaar stelde. Even later deelde ook de vice-voorz. mede een besluit in dien geest genomen te hebben. Voor wat beiden in de afgeloopen 26 jaar hebben gedaan voor de vereeniging, zegt spr. hartelijk dank. De heer Knottnerus dankte mede na mens den heer v. Lith voor de vriendelijke wijze, waarop de secretaris van dit af scheid heeft melding gemaakt. Het finantieel verslag van den penning meester, den heer Schreuder, gaf aan in komsten een bedrag van 1854.22 w.o. een saldo van het vorig jaar ad 1173.33 de uitgaven bedroegen 1348.08, zoodat er een saldo is van 456.14K- De kascommissie bracht gunstig rapport uit, waarna de penningmeester werd ge- déchargeerd. Hierna was de bestuursverkiezing aan de orde. In de plaats van de heeren O. S. Knott nerus en D. van Lith werden tot nieuwe bestuursleden gekozen de heeren J. G. Kooy en C. Sweris, resp. met 24 en 26 stemmen, terwijl de heer P. J. J. v. Weer- lee werd herkozen met 22 stemmen. Tot leden der kascommissie werden ge kozen de heeren Kloos, v. d. Hoogt en Hartevelt. Afscheid van den voorzitter. Bij de „voorstellen bestuur" verzoekt de heer v. Lith den voorzitter hem de leiding der vergadering eenige oogenblikken af te staan. Nadat de voorz. zulks had gedaan, zeide de heer v. Lith, dat het bestuur overleg had gepleegd wat de houding der veree niging moest zijn bij het aftreden van den heer Knottnerus. Na kort beraad werd een besluit genomen, hetwelk spr. thans aan De heer -">. S. KNOTTNERUS, afgetreden voorzitter der Ver. van Oud-Leerlingen van M. S. G., thans benoemd tot eere-voorzitter. de vergadering voorlegde en dat behelsde den heer Knottnerus te benoemen tot eere-voorzitter der vereeniging. Dit voorstel werd door de vergadering met applaus begroet en goedgekeurd. Op de vraag aan den heer Knottnerus, of hij deze benoeming wilde aanvaarden, antwoordde deze hierop toestemmend. Met een korte rede installeerde spr. hierna den heer Knottnerus als zoodanig, hem overhandigend een diploma, vervaar digd door den architect, den heer Jan de Quack uit Den Haag. Spr. herinnerde eraan hoe de heer Knottnerus in 1885 dapper had meege daan aan de viering van het 100-jarig be staan van M. S. G. Toen in 1909 zich een commissie vormde voor de feestviering van het 125-jarig bestaan sprak het als 't ware vanzelf, dat de heer Knottnerus als voorzitter daarvan zou optreden, omdat hij onder de oud-leerlingen een uitzonder lijke plaats innam. In 1910 werd dit feit herdacht en het denkbeeld om een fonds te stichten voor het aankoopen van technische boekwerken ten behoeve van de bibliotheek van het Genootschap werd door den geldelijken en moreelen steun van den heer Knottnerus verwezenlijkt. Na 1910 gingen er stemmen op, om den band der oud-leerlingen te versterken door de oprichting eener vereeniging. Deze kwam tot stand en de heer Knottnerus, voorzitter der voorloopige commissie ge weest, werd ook haar voorzitter. Spr. weidde hierna nog over tal van bij zonderheden over het vereenigingslevén en over M. S. G. uit en vond telkens ge legenheid erop te wijzen hoe overal weer de persoon van den heer Knottnerus naar voren kwam, hoe door zijn moreelen en finantieeden steun successen werden bereikt

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1