Berlijn demonstreert voor Mussolini Een millioen mensciien bijeen op het Maiield Volkenbond veroordeelt Japans optreden 1UITENLAND Heeren Zak- of Armband HorSoge of Dames Armband Horloge of Vulpenhouder met Gouden pen WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 ÏÏfatl* Instantine? In INSTANTINE schiep de wetenschap het pijnstillende middel van den modernen tijd In INSTANTINE zijn voortreffelijke werk zaamheid en absolute onschadelijkheid op inderdaad ideale wijze vereenigd Het gevolg van deze ontmoeting? Is „vrede" OP HEI MAIFELD. Gistermiddag heeft Mussolini, vergezeld van graaf Ciano en den Italiaanschen am bassadeur te Berlijn, een bezoek gebracht aan generaal Goering en diens echtgenoo- te op Karinhall. Goering overhandigde Mussolini het eereteeken van vlieger der Duitsche luchtmacht in brillanten. Omstreeks vier uur in den middag ver liet de Duce Karinhall weer. Eenige minuten over zes gisteravond ver liet de Duce in gezelschap van minister Frank het huis van den Rijkspresident om zich naar het Rijkssportveld, Maifeld, te begeven. Toen de Duce en de Fuehrer daar waren aangekomen, begaven zij zich eerst naar het Klokketorenplein, waar zij de eereba taljons van de SS-lijfwacht inspecteerden. Het veld zelf was ingenomen door een enorme menigte. Achter de tribune waren op een vaandelheuvel ongeveer 2500 vaan dels van de verschillende nationaal-socia- listische afdeelingen opgesteld. Onder een daverend „heiT'-geroep van de menigte begeleidden Hess en Goebbels de beide staatslieden naar de eeretribune. Dr. Goebbels opende de vergadering met een rede, waarin hij o.a. zeide: „Duce van het fascistische Italië, mein Fuehrer, ik meld: op het Maifeld in het Olympiasta- dion te Berlijn een millioen menschen, bij eengekomen voor de historische massabe- tooging van de nationaal-socialistische be weging". Vervolgens heette hij den Duce welkom en verklaarde, dat het Duitsche volk ver heugd is hem aan de zijde van den Fuehrer te zien Daarop nam Adolf Hitler het woord. Deze zeide o.a., dat de aanwezigen getuige waren geweest van een geschiedkundige gebeurtenis. Spreker verklaarde verder, dat het een groote vreugde is, een van die eenzame mannen tot gast te hebben, die zelf geschie denis maken. De diepe zin van deze betoo ging is de oprechte wensch van onze lan den, dien vrede te garandeeren, welke niet het loon is van een ontweijkende lafheid, doch van het resultaat van een bewust ver antwoordelijk verzekeren van het bestaan. Hiermede gelooven beide volken die be langen te dienen, welke eigenlijk de be langen van geheel Europa moesten zijn. De Fuehrer wees er vervolgens op, dat geen volk meer naar vrede verlangt dan het Duitsche. De idealen van liberalisme en democratie hebben Duitschland niet ge red van het ergste geweld, dat denkbaar is, en daarom moest het nationaal-socialis- me op andere wijze het volk de algemeen menschelijke rechten teruggeven. Het fascistische Italië is door de geniale scheppende kracht van een man tot een nieuw imperium geworden, doch ook Duitschland is thans door de houding van zijn volk en door zijn militaire kracht weer een wereldmacht. De kracht van deze bei de staten is thans de sterkste garantie voor het behoud van Europa, dat nog niet door den invloed van vernielende elementen uit een wil vallen. „Allen, die dit hooren, zullen moeten er kennen, dat twee souvereine nationale rij ken den weg tot elkaar hebben gevonden in een tijd, dat de democratisch-marxisti sche internationale overal slechts haat en daarmede tweedracht toont. Iedere poging een dergelijke gemeenschap van volken door verdachtmaking of anderszins te bre ken, zal schipbreuk lijden, door den wensch van de 115 millioen leden van beide vol ken en door den wil van de beide mannen, die hier spreken". MUSSOLINI AAN HET WOORD. Hierna werd het Italiaansche volkslied gespeeld, en vervolgens gaf dr. Goebbels het woord aan den Duce. Deze sprak in het Duitsch een rede uit waarin hij o.a. zeide, dat het bezoek, dat hij aan Duitsch land brengt en de rede, welke hij thans uitspreekt, een gewichtig punt vormen in de geschiedenis van beide volken. Dat hij thans naar Duitschland is ge komen, wil niet zeggen, dat hij morgen er gens anders heen zal gaan. Niet alleen als leider van de Italiaansche regeering is hij gekomen, doch voor alles als leider van een nationale revolutie, waarmede hij het bewijs wil leveren voor de verbondenheid met de Duitsche nationaal-socialistische revolutie. Tegen pijnen Instantine Verder verklaarde de Duce, dat achter zijn reis naar Duitschland geen geheimen steken. Hier werd niets besproken, dat het reeds genoeg verdeelde Europa nog ver der kan verdeelen. De plechtige bekrachti ging van de as Rome-Berlijn richt zich niet tegen andere staten. Indien men vraagt wat het gevolg van de ontmoeting te Berlijn zal zijn oorlog of vrede, dan kunnen Fuehrer en Duce met luider stem antwoorden: Vrede. De Duce gelooft, dat de reden van veel misverstand tusschen de volken is, dat men het nieuwe, de zich vormende werke lijkheid, niet kent. Indien men de nationa le revoluties van Duitschland en Italië be ter zou kennen, dan zouden vele vooroor- deelen wegvalen. Beide hebben dezelfde vijanden, die denzelfden heer dienen, de derde internationale. Bovendien hebben beide vele levensop vattingen gemeenschappelijk: beide ver heerlijken der arbeid en beide steunen op de jeugd, welke wordt opgevoed in disci pline, moed, taaiheid, vaderlandsliefde en verachting van een gemakkelijk leven. Duitschland en Italië streven een gelijk doel na op het gebied van de economische autarkie. Het fascisme heeft zijn ethiek, en deze is helder en duidelijk spreken, en wanneer men een vriend heeft, met hem tot het einde gaan. „Geen dictatuur". Noch in Duitschland, noch in Italië be staat een dictatuur, zoo ging de Duce ver der. Geen regeering heeft zoo de toestem ming van het volk als deze beide regee ringen, het zijn de beide grootste democra tieën. Hier het uitgesloten, dat de poli tiek wordt beheerscht door geldmachten, door het kapitaal van geheime genootschap pen en met elkaar strijdende politieke groe pen. „Wanneer het woord niet voldoende is, dan moet men naar de wapens grij pen, en dit heeft Italië in Spanje ge daan, waar duizenden Italiaansche fas cisten vrijwillig zijn gevallen voor de redding van de Europeesche cultuur." Tot slot van zijn rede verklaarde de Duce, dat beide landen buiten him gren zen geen propaganda in den gewonen zin des woords voeren, zij gelooven, dat de waarheid zelf kracht genoeg heeft om over al door te dringen- en eindelijk zal zege vieren. Europa van morgen zal fascistisch zijn door de logische drang van de gebeur tenissen en niet door propaganda. Twintig jaar geleden riep de Fuehrer „Duitschland ontwaak" en Duitschland is ontwaakt, het Derde Rijk bestaat. Spr. weet niet of en wanneer Europa zal ontwaken, want zoo als te Neurenberg is gezegd, geheime en toch welbekende krachten zijn aan het werk om uit een burgeroorlog een wereld brand te voorschijn te roepen. Het is van groot belang dat de geweldige macht van 115 millioen menschen vastberaden samen gaat, hiervan is deze groote betooging een bewijs. De rede van den Fuehrer zoowel als van den Duce werd luide toegejuicht. Nadat bei de staatslieden hadden gesproken gaven de muziekcorpsen van het leger een concert. Nietegenstaande het slechte weer bleef de ontelbare menschenmenigte ook dit con cert bijwonen. Na het concert van de muziekkorpsen van het leger, dat werd ingekort in ver band met het slechte weer, keerden de Fuehrer en zijn gast naar de Wilhelmstras- se terug. Overal langs den weg werden zij door de groote menigte, welke in den stroomenden regen was blijven wachten, luide toegejuicht. Voor de ingang van het paleis van den rijkspresident, waar de Duce logeert, nam Adolf Hitler afscheid van zijn gast. Rome luisterde naar de betooging op het Maifeld. De betooging op het Maifeld te Berlijn werd door alle Italiaansche zenders uitge zonden. Allle pleinen van Rome en in ge heel Italië waren luidsprekers geplaatst en reeds lang voor het begin van de be tooging hadden zich velen hierom ge schaard. Aikeering over de bombar dementen uitgesproken DE RESOLUTIE. De Assemblée van den Volkenbond heeft met algemeene stemmen de resolutie aan genomen, waarin het bombardeeren van open steden in China door de Japansche luchtmacht plechtig wordt veroordeeld. Wellington Koo, de Chineesche gedele geerde, bedankte de Assemblée hiervoor, waarna de vergadering werd opgeheven. Amerika sluit zich daarbij aan. Men heeft den Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Huil gevraagd, zijn meening te zeggen over de door de Volkenbondsvergadering aangenomen mo tie, waarin de Japansche luchtaanvallen op open steden veroordeeld worden. Huil antwoordde daarop, dat de Amerikaansche regeering, zooals verscheidene malen ter kennis van de Japansche regeering ge bracht is, van meening is, dat ieder alge meen bombardement van een uitgestrekt gebied, bewoond door een groote bevol king, die zich met vreedzamen arbeid be zig houdt, niet te rechtvaardigen en in strijd met de beginselen van het recht der menschelijkheid is. In deze verklaring ziet men een indi recte goedkeuring van de Volkenbonds motie. Een boycot-actie? De bombardementen van de Japansche aanvallers op de Chineesche burgerbevol king hebben in Engeland groote veront waardiging veroorzaakt en reeds is van verscheidene particuliere zijden het initia tief genomen om Japansche waren te boy cotten. De bond van mijnwerkers van Zuid- Wales, welke 120.000 leden telt, heeft in een resolutie voorgesteld een internatio nale boycot van Japansche goederen in het leven te roepen. In de resolutie wordt een diepe afschuw van de onmenschelijke slachting van mannen en vrouwen en kin deren door de Japansche aanvallers uit gesproken en voorgesteld wordt, dat het bestuur van het congres'der vakvereeni- gingen als bemiddelaar zal optreden om de internationale vakbonden te doen wei geren scheepsladingen te laden of te los sen, welke bestemd zijn voor of afkomstig uit Japan, zoolang Japan zich niet uit China heeft teruggetroken. DE BOMBARDEMENTEN. De Japansche luchtmacht heeft gister ochtend opnieuw Kanton gebombardeerd, tot drie keer toe werden gedurende 'n half uur bommen geworpen op het vliegvled in de voorstad Tsoengfa. Hierbij zou de geheele luchtmacht van Kanton vernield zijn. Ook het fort Boccatigris bij Kanton werd bestookt. Vijftien Japansche vliegtuigen hebben de havenplaats Woehoe bij Nanking ge bombardeerd. Twee geweldige branden zijn hierdoor ontstaan, het aantal slacht offers is niet bekend. Dit bombardement wekte verwondering, aangezien Japansche autoriteiten Woehoe hadden geplaatst op de lijst van de vei ligheidszones voor de buitenlandsche offi- cieele personen. Volgens verklaringen van geloofwaar- DE SPAANSCHE BURGEROORLOG DE VOLKENBONDSBESPREKINGEN. Wat zal de houding van den Bond zijn. De politieke commissie van de Volken bondsvergadering heeft gistermiddag de be sprekingen over de Spaansche kwestie voortgezet. De commissie wees een ondercommissie voor de redactie van een ontwerp-resolu- tie aan. In deze ondercommissie hebben Ar gentinië, Engeland, Spanje, Frankrijk, Mexi co, Noorwegen, Polen, Rusland en Joego slavië zitting, terwijl zij onder voorzitter schap van Santos (Columbia) staat. Deze ondercommissie kwam des avonds bijeen en besloot de verdere besprekingen tot hedenochtend te verdagen. De Britsche delegatie had een tekst voor gesteld, waarin vooral wordt aangedrongen op een versterkte handhaving der niet-in- menging, omdat in geval van een defini tieve mislukking het geheele Spaansche vraagstuk opnieuw bestudeerd zou moeten worden. Delbos steunde dezen tekst, doch Del Vayo verwierp hem als grondslag van bespreking en hield vast aan de vijf pun ten der Spaansche eischen: Erkenning van het feit, dat Spanje door Italië en Duitschland aangevallen is; een onverwijld onderzoek door den Volken bond, opdat aan dien aanval een einde ge maakt worde; erkenning van het recht der Spaansche regeering tot het vrijelijk aan schaffen van alle oorlogstuig, dat zij noodig acht; verwijdering der vreemde strijders van Spaansch grondgebied; en uitbreiding tot Spanje van de voor de Middellandsche Zee getroffen veiligheidsmaatregelen. Na lange en moeilijke besprekingen werd men het eens over een oplossing, die ten doel had het debat over het doode punt te helpen. De Spaansche gedelegeerde zal een ontwerp-tekst opstellen, die de uiterste con cessie der Spaansche regeering met betrek king tot haar vijf punten zal weergeven. COMMUNIQUE VAN FRANCO. Het officieele communiqpé van het hoofd kwartier van generaal Franco meldt het volgende: Oostelijke sector van Asturië: Wij bleven optrekken en bezetten eenige dorpen en verscheidene stellingen. De vijand liet ruim honderd dooden achter. Leon: De colonne rukte op langs den weg naar Tarna en bezette Porcos, Los Sestiles, Penarubia en Corralejo. Aragon: Wij sloegen een aanval in den sector Orna af. Sector Zuera: Wij bezetten Enmecos en Portillo. Van de andere fronten valt niets te mel den. dige vreemdelingen te Woehoe hebben de Japansche vliegtuigen echter alleen het vliegveld, dat op acht kilometer afstand ligt, en niet de stad Woehoe zelf gebom bardeerd. Poging de „Izumo" op te blazen. Te 4 uur hedenmorgen is het gevecht bij Sjanghai hervat nadat zich een hevige ontploffing had voorgedaan. Vermoede lijk had men hier te doen met een torpe do, welke was afgevuurd op het Japan sche vlaggeschip „Izumo". Een artillerie gevecht ontstond tusschen de Chineesche batterijen van Poetoeng en de Japansche oorlogsbodems tusschen Sjanghai en Woe- soeng. Vermetele Chineesche mitrailleurs- schutters openden van Poetoeng-punt het vuur op de „Izumo" en twee Japansche torpedojagers in de nabijheid. JOEGO-SLAVIE HET VERZET TEGEN HET CONCORDAAT. Een huwelijk, dat dreigde te mislukken. In de orthodoxe kathedraal te Skoplje (in Zuid-Servië), ontstond gisteren onder de geloovigen eenige opwinding, toen de priester, die daar de huwelijksinzegening van een bruidspaar uit de hooge aristocratie verrichte, plotseling het altaar verliet en weigerde de plechtigheid voort te zetten, omdat twee parlementsleden, ondanks de kort geleden over hen uitgesproken ex communicatie, de kerkelijke plechtigheid bijwoonden. De priester eischte, dat de beide parle mentsleden het kerkgebouw zouden verla ten, daar de huwelijksinzegening anders niet zou doorgaan. Ten slotte kon men den priester overreden deonderbroken plech tigheid voort te zetten, terwijl de twee parlementsleden, Todorevitsj en Simitsj, in de kerk bleven. Beiden hadden op 23 Juli j.l. voor de ratificatie van het concordaat gestemd en vallen dus onder den banvloek, die, zooals men zich zal herinneren, over de orthodoxe leden van het parlement was uitgesproken. Todorevitsj heeft nu een aanklacht in gediend tegen den priester Sava Segitsj, omdat hij hem in het openbaar beleedigd heeft, door hem te gelasten, de kerk te ver laten. PALESTINA DE ONRUST IN HET H. LAND. Een terroristische organisatie ontdekt. De moordaanslagen te Nazareth op twee Britsche functionarissen, waarvan thans Arabieren worden gedacht, hebben opnieuw de aandacht gevestigd op de terreur-me- thodes, die de extremisten onder de bei de groote bevolkingsgroepen in Palestina als doelmatig schijnen te beschouwen om hun doel te bereiken. Terwijl de Britsche politie te Nazareth nog druk bezig is met het arresteeren van tientallen Arabieren, is de politie te Tel Aviv op het spoor ge komen van een geheim terroristisch ge nootschap, dat geleid zou worden door jon ge Joodsche extremisten. Het genootschap is, naar Reuter meldt, gevormd om de extremistische Joodsche po litieke denkbeelden in Palestina te propa- geeren en als een van de doeleinden wordt genoemd „het bevrijden van het Jodendom van de verraders, die hun volk willen ver- koopen voor een schotel linzen". BRITSCH-INDIË WEER ONRUST IN WAZIRISTAN. Uit Waziristan wordt gemeld, dat ver scheidene gevechten zijn geleverd tus schen Britsch-Indische troepen en de stam men aan de Noordwest grens. De stammen leden zware verliezen, zes krijgers werden gedood en 25 gewond. ZUID-AFRIKA EEN INCATEMPEL ONTDEKT. Op den berg Sachin in Peru heeft pro fessor Tello de ruïnes van een meer dan duizend jaar oude Inca-tempel ontdekt. Uit inschriften bleek, dat een inlandsche be schaving heeft bestaan, waaruit de ver schillende Inca-beschavingen, welke ten tijde van den inval der Spanjaarden be stonden, zijn ontsproten. PETROLEUMRESERVOIR IN BRAND. Een petroleumreservoir met een inhoud van een millioen gallons olie, toebehooren- de aan de Burman Oil Company, te Syriam nabij Rangoon, is door den bliksem getrof fen en in brand geraakt is ons offensief geweest met het parool: In elk Katholiek gezin een Katholiek Dagblad. Op aandrang van meerderen stellen wij vanaf heden nogmaals voor korten tijd een premie beschikbaar voor dengene, die ons een nieuwen abonné voor minstens drie maanden aanbrengt. Wij stellen hiervoor ter beschikking: Onze tijd gebiedt: weest Katholiek in woord en daad, 't Is Uw Katholiek Dagblad, dat U hierbij ter zijde staat HERTZOG VEROORDEELT VERDRAG VAN VERSAILLES. Hertzog heeft in een vergadering te Pre- toria het Verdrag van Versailles scherp veroordeeld. Hij zeide o.a. dat het voort duren van den oorlogs-psychologie van 1919 en het verdrag van Versailles de oorzaken zijn van het wantrouwen in Europa. Ook veroordeelde hij de idee van de col lectieve veiligheid. Hij noemde dit een po ging om vrede te krijgen door geweld of bedreiging, terwijl de Volkenbond streeft naar veiligheid door vrede. Niettegenstaan de de gebeurtenissen van 1936 vraagt het belang van Zuid-Afrika in Europa den Vol kenbond te steunen, doch de medewerking van Zuid-Afrika in Europa, hetzij in vrede of in oorlog, is een zaak, waarover alleen Zuid-Afrika kan beslissen. Buitenlandsche Berichten

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6