VROEGER VERSCHIJNEN DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De troebelen in de N.S.B. 28ste Jaargang WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1937 No. 8840 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bi: ona Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT J Gewone Advertentiên 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Een zeker soort machthebbers In eenige mededeelingen van het „Natio nale Dagblad" over het uittreden van voor aanstaande leden der N.S.B. zie ook elders in dit nummer komen ook en kele regels voor over het uitgetreden lid Hoge wind. Deze zijn wel merkwaardig. We lezen: De heer Hogewind is sinds vier maanden ontheven van zijn functie als Algemeen Organisatieleider voor Indië, omdat de toestand in Indië deze ont heffing in het belang der Beweging noodig maakte. Sindsdien heeft hij geen functie meer in de N.S.B. wen- schen te vervullen. Hij is de man ge weest, die aan honderden leden de ge lofte heeft afgenomen, eindigend als volgt: „Indien mijn inzicht mij daartoe te eeniger tijd mocht nopen zal-ik mij op volkomen waardige wijze uit de Be weging terugtrekken, nauwlettend zorg dragende, haar daardoor zoo weinig mogelijk te schaden". Bij zijn uittreden op dit tijdstip, heeft hij het oirbaar gevonden heen te gaan, mededeeling daarvan doende aan de pers, trachtende de Beweging zooveel mogelijk te schaden. Zóó zullen er wel meer zijn: Eischen stel len aan anderen, waaraan men zélf als 't er op aankomt niet voldoet! Zoo zullen er wel meer zijn onder de. zonder voor bereiding in zelf-discipline! tot geweldi ge machthebbers gebombardeerde lieden in de N.S.B.! Wee dengenen, van wie streng ge hoorzaamheid wordt geëischt door perso nen, die zélf niet hebben geleerd te gehoor zamen. Wee, in het algemeen, dengenen, van wie strenge gehoorzaamheid wordt ge- eischt door personen, die zélf niet leven in strenge gehoorzaamheid.... aan God! 't Pleit voor ons volk, als het, in over- groote meerderheid althans, zich niet wil blootstellen aan het gevaar, onder zulk sóórt vrijwel absolute en ongecontroleer de machthebbers fce moeten leven! DE WERELD IN VOGELVLUCHT Op het Maifeld te Berlijn heeft gisteren een grootsche betooging plaats gehad ter eere van het bezoek van Mussolini. Het was een demonstratie zooals Berlijn nog nooit aanschuowd had; een millioen men- sohen was tegenwoordig op het groote veld om dit gebeuren mee te maken. Zoowel Hitier als Mussolini hebben daar het woord gevoerd; ook Mussolini sprak in het Duitsch. Hij zeide, dat er geen geheime be doelingen staken achter dit bezoek. Het doel van dit samentreffen was niets anders dan de Vrede. Dergelijke uitlatingen zijn niets bijzonders Iets nieuws was, wat de Duce zeide over de dictatuur. „Noch in Italië noch in Duitschland bestaat een dic tatuur", zeide Mussolini. Wij zullen der halve ons begrip „dictatuur" moeten her zien Als Mussolini nu ook maar niet een eigen begrip van het woord „vrede" heeft; In den Volkenbond heeft de Assemblée gisteren de houding van Japan ten opzich te van het bombardeeren van open steden in China onvoorwaardelijk afgekeurd. De Londensche pers is zeer ingenomen met deze afkeuring en meent dat men met deze veroordeeling op den goeden weg is. Maar thans moet niet stilgestaan worden. In de „Times" steunt de bekende econo mist Keynes het denkbeeld, dat de bedrei ging van economische sancties tegen Japan negen kansen op de tien heeft om doeltref fend te zijn. Het is de plicht van de Ver- eenigde Staten en van het Britsche Rijk, zoo schrijft hij, alsmede van de 23 landen, Japan te waarschuwen, dat zij alle handels betrekkingen zullen verbreken, indien de Japansche houding ten aanzien van China niet gewijzigd wordt. De staten zouden zich daarbij moeten verplichten elkaar wederkeerig te steunen tegen alle repressailles, welke Tokio zou kunnen nemen. Wij vreezen echter, dat Europa de buik vol heeft van sancties! EEN VERKLARING VAN HET NATIONALE DAGBLAD. Onder den kop „De geest zal het win nen" schrijft het Nationale Dagblad naar aanleiding van het vertrek van enkele le den uit de N.S.B. het volgende: „Op 19 September heeft de Leider van de N.S.B. naar aanleiding van berichten, die hij den vorigen dag, 18 September kreeg, een langdurig onderhoud gehad met ds. Van Duyl. Dit onderhoud liep over aangelegenheden van volstrekt persoon lijken aard, ds. Van Duyl betreffende. Aan het eind van dit onderhoud besloot ds. Van Duyl uit de N.S.B. te treden. Hij tee- kende zijn verzoek om ontslag als lid der N.S.B. en diende in aansluiting daarbij zijn ontslag-aanvrage als lid van de Eerste Kamer in. Daar ds. Van Duyl een zeer bekende figuur was in de Beweging, was het nood zakelijk hiervan mededeeling te doen. Dit is op de meest sobere wijze geschied in Het Nationale Dagblad van Maandag 20 September j.l. door publicatie van de ont slag-aanvrage luidende als volgt: Leider, Hiermede verklaar ik, dat ik mij tot mijn leedwezen genoodzaakt zie mij terug te trekken uit de Nationaal Socialistische Beweging, hoezeer ik haar beginselen, haar strijd en haar Leider ben toegedaan. De redenen van dit terugtrekken zijn van volstrekt persoonlijken aard en staan met. de Beweging in geen enkel verband. Ik verzoek U dus hierbij ontslag uit mijn functies en tevens als lid der Bewe ging". w.g. G. van Duyl. Daarop heeft Ds. van Duyl een inter view aan de pers gegeven, waaruit men zou kunnen opmaken, dat hij zijn ontslag zou hebben onderteekend onder pressie. Daarvan is geen sprake geweest. Er is op ds. Van Duyl geen pressie uitgeoefend om de ontslag-aanvrage te teekenen. De kwestie-Pont. De heer Pont achtte het zijn plicht om op grond van nauwe vriendschapsbetrek kingen de Beweging te verlaten, hetgeen hij meende te moeten doen door een tele gram te zenden en te publiceeren, kenne lijk gericht tegen de leiding der Bewe- gin. Wegens de bedreiging later geuit om zijn grieven ten opzichte van de N.S.B. en haar leiding te openbaren, indien de N. S.B. zou overgaan tot verspreiding van tendentieuse berichten inzake de ontslag aanvrage van ds. Van Duyl, is daarop in Het Nationale Dagblad de tweede publi catie verschenen, luidende als volgt: „Ter aanvulling van ons bericht van gisteren inzake het uittreden van ds. Van Duyl uit de N.S.B., kunnen wij mededee- len, dat ook mr. Pont voor zijn lidmaat schap en functies van de Beweging heeft bedankt. Over de persoonlijke aangelegenheden van ds. Van Duyl, .welke de reden waren van zijn terugtrekken, wenscht naar wij vernemen de leiding der N.S.B. geen nadere mededeeling te verstreken. Mocht echter van andere zijde daartoe worden overgegaan, dan is daarvan N.S.B.-zijde geen enkel bezwaar tegen, omdat deze niets, maar dan ook totaal niets te ver bloemen heeft." Jhr. mr. Van der Goes van Naters is in den aanvang te werk gesteld bij de or ganisatie der N. S. B.; de resultaten wa ren dermate onbevredigend, dat zijn po sitie onhoudbaar werd. Daarna is hij te werk gesteld bij de propaganda, waar hij evenmin voldeed. Toen is hem opgedragen de Afweerdienst en de Persdienst, waar eveneens bleek, dat hij vervangen moest worden, waarop hij ontslag heeft gevraagd en verkregen. Hij vroeg toen om werk zaamheden te mogen verrichten bij de af- deeling Vorming. De leider heeft hem dit laatste verzoek niet willen weigeren. Zijn verzoek om be noemd te worden tot organisator der vor ming is echter niet ingewilligd, omdat de leider gezien de opgedane ervaring, hem daarvoor ongeschikt achtte. De heer Valckenier Kips was een em ployé van het Hoofdkwartier, die admini stratief werk verrichtte bij de vorming. Jhr. mr. Van der Goes van Naters is in zijn laatste phase zijner werkzaamheden begonnen met te pogen de beweging stel selmatig te ondermijnen. De heer Valcke nier Kips was hiervan op de hoogte. We gens poging tot ondermijning der bewe ging is jhr. mr. Van der Goer van Naters geroyeerd en de heer Valckenier op staan- den voet ontslagen en uit het Hoofdkwar tier verwijderd. Daarna is het onzinnige verhaal over microfoons de wereld ingezonden, hier en daar aangevuld met een verhaal over een browning, waarmede ds. Van Duyl geprest zou zijn om zijn ontslag te nemen. De waarheid is, dat nimmer één gesprek met een microfoon is afgeluisterd, nóch van ds. Van Duyl, nóch van mr. v. d. Goes van Naters, nóch van Valckenier Kips, nóch van wie dan ook. Het Hoofdkwartier verheugt zich niet in het bezit van micro foons. De euveldaden zijn aan het licht gekomen door verklaringen, mondeling zoowel als schriftelijk van te goeder naam en faam bekend staande leden, die de lei ding der Beweging hebben gewaarschuwd. De heer Hogewind is sinds vier maan den ontheven van zijn functie als alge meen organisatieleider voor Indië, omdat de toestand in Indië deze ontheffing in het belang der Beweging noodig maakte. Sindsdien heeft hij geen functie meer in de N.S.B. wenschen te vervullen. Hij is de man geweest die aan honderden leden de gelofte heeft afgenomen, eindigend als volgt: „Indien mijn inzicht mij daartoe te eeniger tijd mocht nopen zal ik mij op vol komen waardige wijze uit de Beweging terugtrekken, nauwlettend zorg dragende, haar daardoor zoo weinig mogelijk te schaden." Bij zijn uittreden op dit tijdstip, heeft hij het oirbaar gevonden heen te gaan, mededeeling daarvan doende aan de pers, trachtende de Beweging zooveel mogelijk te schaden. Wat de overige leden der Beweging be treft, die zijn heengegaan: het tijdstip waarop zij dit hebben gedaan: publicatie die zij daaraan hebben gegeven, veroor- deelen niet de Beweging, maar henzelf. Hun heengaan wordt door de beweging niet als een verlies gevoeld." EEN VERKLARING VAN DEN HEER VAN DER GOES VAN NATERS. „Mij is ter oore gekomen aldus de heer Van der Goes van Naters in een onderhoud, dat het Utrechtsch Dagblad met hem had dat de leiding van de N.S.B. speciale maatregelen genomen heeft om mij bij mijn vroegere kameraden zwart te ma ken. Waar ik mij hiertegen alleen bij wege eener publicatie kan verdedigen, verzoek ik u het volgende te willen vermelden. Laat ik beginnen te verklaren, dat reeds lang vóór de verkiezingen van dit jaar in de rijen der N.S.B.-ers groote ontevreden heid heerschte. Deze ontevredenheid uitte zich door een verflauwen van het enthou siasme, door een zekere onbehagelijkheid in de kringen en groepen en door een over al en aan alle kanten uitbrekende critiek. Ik overdrijf niet wanneer ik beweer, dat in zeer veel N.S.B.-gezinnen met de grootste ongerustheid de toekomst van de N.S.B. werd ingezien. En niet alleen bij de N.S.B.-ers thuis ook op Kringhuizen en zelfs op het Hoofdkwartier werd scherpe critiek onomwonden uitgesproken: critiek die zich b.v. richtte tegen de besluiteloos heid van Mussert, die in brochure 4 der N.S.B. vriendelijke woorden aan het adres der Joden richtte, doch toeliet dat in „Volk en Vaderland" en „Nationale Dagblad" uit drukkingen gebruikt werden, waarvoor „Der Stürmer" zich niet zou behoeven te schamen. Verder werd zeer afgegeven op de plompe wijze, waarop de propaganda voor de verkiezingen gevoerd werd, en die uitblonk door geesteloosheid en slapheid. Ik zal de laatste zijn om te beweren, dat ik mij van deze critiek zou hebben onthouden nu ik echter door en in opdracht van de leiding der N.S.B. tegen over mijn oude kameraden wordt afge schilderd als een „verrader", een „intri gant" en wat dies meer zij, wensch ik voor het forum der publieke opinie te verklaren: Indien ik mij heb afgevraagd, of Mussert wel de Leider was, en zoo neen, wat er dan gebeuren moest, verkeer ik hierbij in het gezelschap van lieden, die nu nog zéér dicht in Mussert's omgeving staan en den volke vertoond worden als toonbeelden van .„germaansche" trouw.... Zoo heb ik ten overstaan naar achteraf blijkt van de beruchte microfoon in de kamer van ds. v. Duyl (waarvan het be staan, geheel in N.S.B.-stijl, thans ontkend wordt) gezegd: Indien Mussert niet de Leider is, waar voor wij hefn eenmaal hielden, zal hij moe ten heengaan doch op zoodanige wijze, dat zijn naam gered wordt, Dan zal een aantal menschen, aan wier goede trouw men niet twijfelen kan, naar hem toe moeten gaan: en hem zeggen Leider, het is gebleken, dat u niet geschikt bent, b.v. dat u een longbloeding hebt ge had, of dat uw hart niet goed is. Ga om te beginnen voor 6 maanden naar Zwitser land, benoem die en die kameraden tot een directorium, bericht na die 6 maanden dat u u voor goed uit de N.S.B. terugtrekt. De N.S.B. zal u dan althans den eersten tijd in staat moeten stellen zeer behoorlijk in uw levensonderhoud te voorzien, gelijk dit thans door de Nenasu geschiedt. Nu kan men dit conspireeren noemen, doch ik ontken dit, daar door mij aan deze „plannen" (indien men hieraan dezen naam wil geven) zelfs niet een begin van uitvoering is gegeven, terwijl ik overigens niet zulk een positie in de N.S.B. had, dat mijn woor<£>daarbij van eenig gezag zou zijn. Wel heb ik een gesprek gevoerd met iemand, in wien ik en anderen in de toe komst een Leider zagen, doch dit gesprek was zuiver informatorisch. In dit verband kan ik wederom verklaren, dat een der lie den, die nu nog zeer dicht bij Mussert staan, de leiders-mogelijkheden van dien ander zéér roemde, veel in hem zag, doch.... hem naar zijn uitdrukkelijk zeg gen, nog te jong vond. Nu zal men allicht zeggen: indien u al lerlei bezwaren had, waarom dan niet rechtstreeks naar Mussert gegaan? Dit was daarom bij voorbaat tot mislukking ge doemd, omdat Mussert reeds door zeer ve len gewaarschuwd is, en mijn stem evenals de hunne die eens roependen in de woestijn was. Resumeerende verklaar ik dus, dat ik niets, maar dan ook niets anders gedaan heb dan ten overstaan van sommige ge heel instemmende! kameraden, mijn be zorgdheid te uiten gelijk ook zij dit van hun kant deden; indien men thans mij als zondebok neemt is dat, omdat men de an deren niet aandurft, of omdat die anderen zich bij Mussert veilig hebben gesteld. Ik wil dadelijk toegeven, dat wat men door de microfoon te hooren kreeg niet altijd vleiend voor den heer Mussert was. Wat ik zeide kwam echter voort uit bittere teleurstelling en verontwaardiging over Mussert en anderen, die wel fraaie woorden over het nationaal-socialisme spraken en schreven, doch in de praktijk heel anders handelen als hun levenshou ding hun moest ingeven. Ik vind het verre van aangenaam deze vuile wasch mijnerzijds op straat te bren gen; de wijze, waarop ik als nationaal-socia- list in de kringen der N.S.B. wordt belas terd, dwingt mij er helaas toe. En hieraan heb ik alleen dit nog toe te voegen: als het niet meer lukt mij als na- tionaal-socialist zwart te maken, zal men ongetwijfeld trachten mij in mijn goeden naam als privé-persoon aan te tasten. Het is mij in den laatsten tijd steeds duidelijker gebleken, dat dit een vaste methode is van hen, die zich als beschermers onzer zeden aandienenOp dit punt ben ik niet van plan mij ook maar het geringste te laten welgevallen: ik zal geen middel ongebruikt laten, opdat ik aan mijn drie kinderen een onbevlekten naam nalaat. Ik heb getracht mijn ideaal eerlijk en trouw te dienen, ondanks de vaak hond- sche en onrechtvaardige behandeling, waar aan de beste N.S.B.-ers niet ontkomen zijn en dit geeft mij het onbetwistbare recht zoo te verklaren als ik thans gedaan heb". Aldus de heer van der Goes in het „Utrechtsch Dagblad". DE MICROFOON. Wij lezen verder in het „Utrechtsch Dag blad": „U zult gelezen hebben zeiden wij tot den heer Valckenier Kips Jr., met wien wij gisteravond eveneens een onderhoud had den wat het „Nationale Dagblad" over de vermaarde microfoon schrijft." Deze antwoordde hierop: „De microfoon is geen verzinsel. En wat de betreffende mededee ling in het „Nationale Dagblad" betreft, zou ik gaarne vernemen, welke menschen de schriftelijke of mondelinge verklaringen hebben afgelegd. En vooral, of zij bereid zouden zijn om deze onder eede te herha len", aldus onze zegsman „En vervolgde de heer V. K. Jr. hoe kan men weten, dat ik ondermijnend werk zou hebben verricht? Gezien mijn ar beid als secretaris van de afdeeling van ds. van Duyl ben ik de laatste maanden niet buiten het hoofdkwartier geweest". Tenslotte toonde de heer Valckenier Kips ons eene door zijn vader professor Val ckenier Kips geteekende verklaring, in houdende onder meer, dat de hoogleeraar zijn zoon aangeraden heeft om Maandag 20 September ds. van Duyl onmiddellijk bij de opening van het bureau in kennis te stel len met de ontdekking van de microfoon. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Grootsche demonstratie te Berlijn voor Mussolini. (2de blad). De houding van den Volkenbond tegen over de Spaansche kwestie. (2de blad). De Volkenbond keurt Japan's optreden in China af. (2de blad). Binnenland Prinses Juliana is gisteravond naar Reckenwalde vertrokken voor een familie bezoek; Prins Bern hard zou zich heden te Berlijn bij H. K. H. voegen. (2de blad). Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Tarief machtigingswet, inhou dende een ruimere bevoegdheid van de Kroon inzake instelling, afschaffing of wij ziging van tarieven. (2de blad). Overleden is de zeereerw. pater J. Jorna SJ., stichter der Congregatie van de Ju- liaantjes. (Kerkn., 1ste blad). EINDE ZOMERTIJD. De zomertijd eindigt in den nacht van Zaterdag 2 op Zondag 3 October a.s. Des nachts om 3 uur zullen de klokken een uur worden teruggezet en geplaatst op 2 uur. A.s. Zaterdag, waarop Leidens Ontzet gevierd wordt, zal „De Leid- sche Courant" vroeger verschijnen. Advertentiên voor dat nummer moeten Vrijdagavond in ons bezit zijn. Onze bureaux zijn Zaterdag 2 Oc tober den geheelen dag gesloten. DE DIRECTIE. KELLNER PLEEGT REVOLVERAANSLAG OP ZIJN VROUW Het slachtoffer door twee schoten gewond Gistermiddag is in een eanzaam gelegen gedeelte der gemeente Stoutenburg (nabij Amersfoort) een moordaanslag gepleegd op een jonge vrouw, die daardoor vrij ern stig werd gewond. Een 25-jarige kellner uit Stoutenburg, werkzaam in Amersfoort, kwam des mid dags naar huis en trof zijn jeugdige vrouw, waarmede hij nog maar kort gehuwd was, in gezelschap van een man, met wien zij blijkbaar reeds eenigen tijd een verhouding had. De echtgenoot wond zich zoo op, dat hij een revolver trok en a bout portant twee schoten op zijn vrouw loste, waardoor zij in de borst werd getroffen en vrij ern stige verwondingen opliep. De dader heeft waarschijnlijk in een vlaag van verstandsverbijstering gehan deld. Hij is naar de inrichting „Zon en Schild" te Amersfoort overgebracht. De mede-minnaar, afkomstig uit Den Haag, heeft de vlucht genomen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Zij heeft de revolver, waarmede de aanslag is gepleegd, gevonden. ERNSTIG VERKEERSONGELUK IN DE RESIDENTIE. Hedenochtend ongeveer 9 uur geraakte op den Bezuidenhoutschen weg te 's-Gra- venhage de 53-jarige G. B. uit de Warmoe- zierstraat aldaar door onvoorzichtig over steken onder een motorrijwiel, bestuurd door den 18-jarigen G. P. D. B., uit Was senaar. De voetganger sloeg tegen den grond en werd met een schedelbasisfrac- tuur naar „Bronovo" overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1