WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Het tweede gedeelte van den eersten Nederlandschen specialen auto-snelweg Den HaagUtrecht is te Zoetenneer Dinsdag voor het verkeer opengesteld. WOERDEN. Het jubileerende gasbedrijf. Door de groote vriendelijkheid van den heer Droogendijk, directeur van het gas- en electriciteitsbedrijf, zijn wij in staat ge steld eenige bijzonderheden te vermelden uit jiet Gedenkboek, dat ter gelegenheid van het 50-jarig bestaansjubileum van de Gemeentelijke Gasfabriek is uitgegeven. Het keurig verzorgde, met foto's verluchte boekje, geeft in het kort een overzicht van de geschiedenis van het gemeente gasbe drijf, waaraan ook nog vooraf gaat een be schrijving van den toestand, toen het be drijf nog in particuliere handen was. Wij zullen trachten uit bovengenoemd overzicht een uittreksel te lichten. De gasverlichting is in Woerden tot stand gekomen door een raadsbesluit van 30 Dec. 1356. Geen olie meer, maar „gaz". Men ging een contract aan van 25 jaar met de „Maat schappij voor nieuw geoctroyeerde gasbe- reiding". Voor de oprichting van de fabriek werd grond afgestaan buiten de Leidsche Poort, naast het tegenwoordige Raadhuis. Hiervoor moesten de contractanten ieder jaar op den lsten November een som van 10 storten. Op 2 Nov. 1857 werden de eerste buizen gelegd. Op 1 Sept. 1858 werd Woerden met gas verlicht. Er brandden toen in het ge heel 60 lantaarns, waarvoor de gemeente had te betalen een bedrag van 1540. De gasprijs bedroeg 16 ets. per kub. m. voor particulieren en werd later verlaagd (in 1882) tot 13 ets. Waarschijnlijk door gerezen moeilijk heden in 1885, dit is echter niet zeker, is het contract in 1887 niet verlengd. Met in gang van 1 October 1887 nam de gemeente de zaken over, waarvoor zij 8000.be taalde in totaaL In de 50 jaren, die nu kwamen, heeft het bedrijf wel groote uitbreiding ondergaan. Er werd een vaste commissie van beheer ingesteld, waarin behalve B. en W. zitting hadden de heeren H. W. Baelde en N. A. Swanenburg. Deze commissie onderging in den loop der jaren natuurlijk verschillende wijzigingen. Als bedrijfschef, resp. later directeur, tra den achtereenvolgens op de heeren M. Len derink (tot 1895), L. Bronkhorst (tot 1901), J. E. van Hoeve (tot 1916), J. Baas (tot 1928), C. Droogendijk (tot heden). Het personeel werd vanzelfsprekend ook uitgebreid en bestaat momenteel uit 2 boek houders. 1 klerk, 2 kantoorbedienden, een geldophaler-meter-opnemei*, een bedrijfs- magazijnmeester, 2 fitters, 4 stokers en een terrein-arbeider. We moeten hierbij ook nog even memo- reeren, dat in 1891 een nieuwe gasfabriek werd gebouwd, nabij de Korenmolen, die geleidelijk, in den loop der jaren, nog uit breidingen onderging. Dat de gasproductie steeg, spreekt van zelf, Men vergelijke slechts: in 1902: 354.523 M3, in 1915: 852.021 M3. De gasprijzen ondergingen vele wijzigin gen waarbij ook het vastrecht genoemd dient te worden. In 1920 werd de straatverlichting door gas opgeheven, terwijl men toen tevens be gon aan gasverwarming. Het Raadhuis, dé openbare school, de R. K. Jongensschool en meerdere particulieren schaften de kachels af en namen gasverwarming. Ofschoon nog veel zou zijn te memoree- ren, moeten we eindigen. We doen dit met de vermelding van het feit, dat aan het eind van het gedenkboek voorkomt, dat de Woerdensche gasfabriek, onder de bekwame leiding van den heer Droogendijk, niet be hoeft achter te staan bij welk bedrijf ook in den lande, zoowel wat betreft de tech nische als de financieele uitkomsten. GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE Dinsdagavond vergaderde de gemeen teraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Alle leden waren aanwe zig. Na opening las de secretaris de notu len, die onveranderd werden vastgesteld. Een gedupeerde autobus-on dernemer. Bij de ingekomen stukken was een ver zoek van den autobusondernemer Boone kamp om hem eene subsidie te verleenen, in verband met het feit dat hij groote schade heeft geleden door de tijdelijke af sluiting van den weg. De heer Starren- burg bepleitte toekenning eener dergelij ke subsidie. De heeren Meijdam en Paar- dekóoper vonden het onderwerp reeds dood gepraat in de vorige vergadering en voelden er niets voor thans een ander standpunt in te nemen. Evenzoo de hee ren de Groot en Tijssen, die er op wezen dat B. te Stomp wijk om onderstand moet gaan vragen. Bij stemming werd een voor stel van B. en W. om afwijzend te be- schiken aangenomen met de stem van den heer Starrenburg tegen. Naar aanleiding van ingekomen klach ten werd besloten het in de vorige ver gadering genomen besluit om slechts tweemaal per week water te doen bezor gen ingetrokken, zoodat voortaan weer driemaal per week geleverd zal worden. Met alg. stemmen werd vervolgens aan de Chr. H. B. S. te Leiden eene subsidie verleend van 20.terwijl een verzoek van de Wed. v. d. G. om ontheffing van straatbelasting werd afgewezen. Verlichting van de Vliet op nieuw verworpen. Ten aanzien van een voorstel Starren- burg om aan de Vliet straatverlichting te brengen adviseerden B. en W. afwij zend, omdat een daartoe strekkend ver zoek van de bewoners zelf moet uitgaan. De heer Starrenburg was het daar niet mee eens en noemde het een schande, dat zoo met de bewoners aldaar wordt om gesprongen. De heer Paardekooper vond de kwestie niet nieuw, want de heer van der Krogt heeft daar vroeger al eens over gespro ken. Spr. was overtuigd van de noodzake lijkheid eener dergelijke verlichting, doch vanwege de financiën is zij niet uitvoer baar. Hij zou daarom gedeeltelijk tot ver lichting willen overgaan en wel tot aan de graanmaalderij. De heer Wessel vond 2 of 3 lantaarns bij het begin van den Vlietweg en verlichting aan de maalderij zelf reeds voldoende. De heer van der Krogt was het met den heer Wessel eens en zeide reeds ver leden jaar daarom verzocht te hebben. De heer Meijdam vond die verlichting ook wel gewenscht en noodzakelijk mis schien, doch hij zou gaarne eene kosten berekening hebben van B. en W. Hij ver zocht het college nog eens met een nader prae-advies te komen, waarmede de heer Berg instemde. De voorzitter verklaarde, na overleg met de wethouders aan het verzoek te zullen voldoen. Het loon der werklooze ar beiders. Ten aanzien van het voorstel Starren- om de werklooze arbeiders die in gemeentedienst arbeid verrichten een loon te betalen van 2.50, stelden B. en W. voor afwijzend te beschikken, omdat de geldmiddelen ontbreken. De heer Star renburg zeide, dat een arbeider zijn loon waard is en dat men daarom meer dan 2.moet betalen. De heer Meijdam is het met het gezeg de van den heer Starrenburg eens, doch hjj stelde de vraag of die menschen te werk gesteld worden om arbeid- te doen verrichten, dan wel om steuntrekkers, die met den steun niet rond kunnen komen, een grooter inkomen te verschaffen. Hij stelde voorts de vraag of men meer kan betalen, want de vorige vergadering is reeds gebleken dat er geen dekkingsmid delen meer zijn. Spr. ging accoord met het voorstel van B. en W. De heer Paardekooper antwoordde den heer Meijdam, dat men het loon der ar beiders niet moet afmeten naar de finan ciën der gemeente. Spr. wil aan B. en W. de bevoegdheid overlaten om een hooger loon te geven in die gevallen, dat werke lijk een arbeider wordt aangenomen om speciale werkzaamheden te verrichten. De heer Starrenburg was het niet eens met den heer Meijdam, dat de menschen op den weg worden gezet om ze bezig te houden; ze presteeren wel degelijk arbeid. Wethouder de Graaf antwoordde, dat de menschen te werk gesteld zijn om ze aan een bedrag te helpen dat ze hun kostgeld kunnen betalen, omdat de rijkssteun te weinig is. De heer Wessel kon zich ver eenigen met den gedachtengang van den heer Paardekooper. De discussies werden toen gesloten en conform het voorstel van B. en W. met de stem van den heer Star renburg tegen afwijzend beschikt. Benoeming van een bode. Vervolgens werd met de stem van den heer Starrenburg tegen besloten tot her ziening van het uitbreidingsplan Vrouwen- weg, conform het ontwerp-plan van Stad en Landschap. Met algemeene stemmen werd besloten dat het waterleidingbedrijf, ingaande 1 Januari 1937, aan de gemeente 1/3 der kosten van den bode zal betalen. Hierna was de benoemig van een tijde- lijken bode aan de orde. Op een vraag van den heer Meijdam antwoordde de voorzitter dat de advertentie voor oproe ping van sollicitanten gestaan had in Leidsch Dagblad en De Leidsche Courant, waarna de heer Meijdam de houding van B. en W. betreurde in deze, want nu was een gedeelte der bevolking, dat een pro- testantsch christelijk dagblad leest, uitge schakeld. Op verzoek van den heer Meij dam besloot de raad toen in geheime zit ting te gaan, die na ongeveer een half uur werd opgeheven. Bij stemming werd toen nr. 1 van de aanbeveling, de heer J. Bruckner, benoemd met 7 stemmen. De heer W. van Rijn verkreeg 3 stemmen, terwijl 1 stem blanco was uitgebracht. De begrooting 1937 werd vervolgens gewijzigd conform ter secretarie opgemaakt concept. Door verlaging van een aantal posten heeft men nog een bedrag van ongeveer 700.weten te vinden teneinde daaruit loon voor losse arbeiders te kunnen be talen voor onderhoud der wegen. Het Nederlandsch Wegencongres hield Dinsdag een excursie naar de opening van het tweede gedeelte van den eersten Nederlandschen specialen auto-snelweg, welke Dinsdag te Zoetermeer plaats had. Het walsen der gestabiliseerde klei voor de fundeering van het nog niet opengestelde weggedeelte Beantwoording van vragen en nieuwe vragen. Daarna beantwoordde de voorzitter de in de vorige vergadering gestelde vragen, nl. 1. Bij den bouw der huizen aan den Schenkelweg is op verschillende punten van de Bouwverordening afgeweken; pro- cerverbaal is opgemaakt en aanzegging heeft plaats gehad dat wanneer niet aan de gestelde eischen zal worden voldaan, dat art. 70 der Woningwet (afbreken van hetgeen in strijd met de wet en verorde ning is gebouwd) zal worden toegepast, past. 2. De ankers in de beschoeiing zijn 60 c.M. korter gemaakt in het belang van het werk, dat geenszins onsolider is ge worden. De wegencommissie had geen extra vergadering belegd voor een zwaardere verankering, doch voor een andere beschoeiing. Tenslotte zeiden B. en W. aangaande dit punt, dat zij het recht hadden van het bestek af te wijken in het belang van het wei*k. 3. Verleden jaar be sloot de raad het schoonmaken der vaar ten te doen geschieden in eigen beheer, in afwijking van het voorstel van B. en W.; thans achtte dit college het in het be lang van het werk dat de verstrating van het voetpad aan den Vrouwenweg in eigen beheer werd uitgevoerd. 4. Het is juist, dat de motorspuit bij den jongsten brand niet direct water gaf en dat wethouder O. zich inderdaad niet gunstig heeft uit gelaten over de constructie dier spuit, meer bepaaldelijk betreffende de wa tercirculatie en de vacuumpomp. 5. Het Watertje zal geregeld onderhouden wor den en t.z.t. van een tegelpad van enkele meters worden voorzien. 6. In den vervol ge zal aan hen die eene afwijzende be schikking thuis krijgen naar aanleiding eener belasting-reclame op grond van onvermogen, geen mededeeling meer wor den gedaan dat ze in beroep kunnen gaan. 7. De K. heeft werk gehad en had toen geen aanspraak op vet- en boterbonnen 8. Momenteel is er geen geld beschikbaar voor verandering van de verlichting aan den Vrouwenweg. 9. Bij den jl. plaats ge had hebbenden brand was de accu van de motorspuit leeg en is door een ander ver vangen geworden; met het personeel dier spuit kan nooit voldoende geoefend wor den omdat er de tijd en het geld voor ontbreken. 10. Er mag geen vergoeding ge geven worden aan hen die een paar we ken geleden geen boter en vet konden krijgen, omdat et geen voorraad was. 11. Er waren niet 50.000 maar 63000 klinkers te kort voor de bestrating van de Noord- buurt, hetgeen een meerdere uitgave vor derde van 700. De heer Starrenburg maakte er aan merking op dat B. en W. den weg breeder hebben doen maken dan het bestek aan gaf, hetgeen 1818 volgens spr. kost. Ver der heeft men 500.te veel uitgegeven voor een hek bij het raadhuis. Spr. wees er op dat de Provincie niet meer dan 5 meter bestraat; hij vond het mooier dat de gemeente ook een groenen berm had gelaten hetgeen eene versiering zou zijn geweest. De heer Paardekooper vond het aange haalde voorbeeld van den heer Starren burg niet schitterend, want als de ge meente het werk zoo uitgevoerd had als nu de Provincie doet zouden de klachten niet van de lucht zijn geweest. Spr. vond het een prachtweg die we gekregen heb ben en de gelden zijn goed besteed. Hij laat in het midden het landelijke, doch zou wel gaarne inlichtingen hebben omtrent het verschil in cijfers tusschen den heer St. en B. en W. De heer P. concludeerde dat B. en W. verdere maatregelen zullen nemen tegen den bouwer aan den Schen kelweg en noemde verder de door het college gemaakte vergelijking van uitvoe ring van werken in eigen beheer mank. Tenslotte vroeg spr. of de gebreken aan de motorspuit door een deskundige zijn geconstateerd. De heer Starrenburg informeert waar om 5 huizen aan den Schenkelweg niet aan de waterleiding zijn aangesloten, ter wijl het geld voor de buizen en meters is betaald en de menschen reeds in de hui zen zitten. De heer Tijssen verzocht een voetstuk van een pomp te verwijderen bij de B. aan den Hooge Rijndijk. Hierna wederom geheime zitting waarna sluiting. GEMEENTERAAD VAN ZOETERMEER Onder voorzitterschap van burgemeester L. R. Middelberg kwam de voltallige raad der gemeente Zoetermeer op Maandag avond 1.1. ten Raadhuize bijeen. Secretaris de heer C. P. Blaauwhof. De opening van de vergadering geschied de op de gebruikelijke wijze door den voor zitter, door voorlezing van het formulier gebed. Hierna werden de notulen der laatst ge houden vergadering gelezen. Deze werden vastgesteld en gaven geen aanleiding tot het stellen van vragen of het maken van op- of aanmerkingen. Voor de keurige en accurate wijze waarop de notulen wederom waren samengesteld, kreeg de samenstel ler de gemeente-secretaris, een dankwoord van den voorzitter. Medegedeeld werd dat bij de gehouden inschrijving voor de nieuwe Dorpsbrug de laagste inschrijvers waren gebrs. Huurman alhier, voor een bedrag van 3425.Aan hen was bereids het werk gegund en met de werkzaamheden een aanvang gemaakt. Op het verzoek van den heer P. de Bruin om buitengewone aflossing eener geldlee- ning van 1600.pro resto werd gunstig beschikt; bericht van Ged. Staten, houden de goedkeuring van een tweetal begroo- tingswijzigingen; missive van Ged. Staten met bericht van goedkeuring omtrent grond verkoop aan Gebrs. Huurman alhier; be sluit van goedkeuring van Ged. Staten be treffende de rekening-courant-overeen komst met de Spaar- en Voorschotbank al hier; het verzoek van het Burgerlijk Arm-. bestuur om verhooging van subsidie tot 6500.werd toegewezen; het adres van den ambtenaar ter secretarie, den heer J. van Herel, om verhooging van jaarwedde, zal, op voorstel van den voorzitter, behan deld worden bij de vaststelling van de be grooting voor 1938; op het adres van de K.N.A.C., betreffende verlaging personeele belasting motorrijtuigen, werd afwijzend beschikt; op het verzoek van de Centrale Esperanto Propaganda Commissie om be schikbaarstelling van een leslokaal werd besloten, bij een desbetreffend verzoek, een lokaal van de openbare school beschikbaar te stellen. Het voorstel tot verlaging der annuïteits rente van de Woningbouwvereeniging „Be ter Wonen" van 5.334670 op 5.2202% werd aangenomen. De begrooting aangeboden. Hierna werd de begrooting voor het dienstjaar 1938 aangeboden. De heer Groe- newegen zeide er prijs op te stellen, zoo elk raadslid hierbij een memorie van toe lichting kreeg. De voorzitter merkte naar aanleiding hiervan op, dat tegemoetkoming aan dit verzoek een massa werk zou geven op de secretarie. De heer Scheer maakte hiervan een voor stel en motiveerde o.a. dat de memorie van toelichting van andere jaren kan dienen, om een en ander na te slaan. De voorzitter zegde toe, de memorie van toelichting te doen circuleeren bij de raads leden. Het voorstel van den heer Scheer werd verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Wat den gewonen dienst betreft sluit de begrooting in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van 152.285,70. Tevens werd aangeboden de begrooting van het dienstjaar 1938 van het Burgerlijk Armbestuur, waarvan begroot 7000. Deze zal op de gemeente-secretarie ter visie worden gelegd. In de rekening. Vervolgens had de aanbieding plaats van de rekening over het dienstjaar 1936. Voor den gewonen dienst waren de ontvangsten 154,285,51; de uitgaven 157.882,10; na- deelig saldo f 3596.59; voor den kapitaals- dienst waren de ontvangsten 39.798,97; de uitgaven 26.900,99 voordeelig saldo ƒ.12.897,98. Alsdan had de aanbieding plaats van de rekening van het dienstjaar 1936 van het Burgerlijk Armbestuur. De uitgaven be droeg over 1936 753.20, over een tijdvak van 2 maanden. Benoemd werden tot leden der commissie tot het nazien der rekeningen van de ge meente en het Burgerlijk Armbestuur, de heeren P. J. Smits, L. Glas en J. M. van der Tas, welke een benoeming zich lieten, welgevallen. De heer Scheer, aanvankelijk benoemd, wenschte zich een benoeming niet te laten welgevallen. De voorzitter zeide, dat de heer Scheer zich onttrok aan de verplichtingen, welke op het raadslidmaatschap rusten. Goedgekeurd werd de begrooting van de Drinkwaterleiding voor het dienstjaar 1938. De heer Duinisveld maakte nog bezwaar tegen rente eener geldleening. De voorzit ter deelde mede, dat intusschen bedoelde geldleening was geconverteerd tegen een lager rentetype. Voorloopig werd vastgesteld de rekening van de Drinkwaterleiding van het dienst jaar 1936. Regeling kindertoeslag. Bij het agendapunt: Vaststelling regeling kindertoeslag dankte de heer Groenewegen het college van Burgmeester en Wethouders voor de spoedige indiening van het voorstel, waarom door hem in de laatste vergadering was verzocht. Voorgesteld werd kindertoe slag te verleenen vanaf het eerste kind tot beëindiging 16e jaar tot een bedrag van 25.per kind. De heer van der Tas maakte hierover zijn bezwaren kenbaar. Eenige andere leden vroegen inlichtingen, welke door den voor zitter werden verstrekt. De heer Lamens zeide in principe vóór het verleenen van kindertoeslag te zijn en daar de regeling geldt voor al het gemeente- personeel, is het dus voor spr. moeilijk tegen te stemmen. Toch kon spr. geen vrij moedigheid vinden zijn medewerking te verleenen, omdat van die regeling gepro fiteerd werd door degene, die zulks niet verdient. De openbare vergadering leende er zich niet toe om terzake nadere mede- deelingen te doen. De voorzitter gaf den heer Lamens in overweging den burgemeester van dat be zwaar in kennis te stellen. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel van B. en W. aangenomen met aanteekening dat de heer Lamens geacht wilde worden tegen te hebben gestemd. De gevraagde medewerking werd ver leend op het verzoek van het R. K. School bestuur voor een uitbreiding speelterrein en aanschaffing inventaris. Tot wijziging der gemeenschappelijke re geling met de gemeente Voorburg inzake Lager Onderwijs werd besloten. Het besluit tot wijziging verkoop groot boekinschrijving ten behoeve van de ver nieuwing van de Dorpsbrug, werd na korte toelichting door den voorzitter, goedge keurd. Op eenige verzoeken tot ontheffing van hondenbelasting werd besloten de gevraag de ontheffing tot de helft van den aanslag te verleenen. Op eenige verzoeken tot ontheffing van schoolgeld werd op een der verzoeken gunstig, op de ander afwijzend beschikt. Besloten werd tot conversie eener geld leening groot 78.708. Een begrootingswijziging 1937 werd goed gekeurd. Bij de rondvraag verzocht de heer Glas maatregelen om een parkeerverbod op Den Hoorn. De voorzitter zegde overweging toe. De heer van de Tas had ernstige bezwaren over de sloot bij de Pilatusdam, de veront reiniging en de onaangename lucht. De voorzitter zeide hierover met het Polder bestuur in overleg te zullen treden. De heer Lamens verzocht den voorzitter bij feestelijkheden de café's op een vroeger uur te doen sluiten. De voorzitter zeide met deze opmerking bij een volgende gelegen heid rekening te zullen houden. Hierna werd de vergadering met een dankwoord door den voorzitter gesloten. Alhoewel de agenda 19 punten ter behande ling bevatte, was de vergadering om 9 uur afgeloopen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10