DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Optocht des doods Scheepsbotsing op de Donau DE OORLOG IN CHINA Nieuwe bombardementen van Kanton 28ste Jaargang MAANDAG 27 SEPTEMBER 1937 No. 8838 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij ona Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Vondel In verband met het feit, dat het op 17 November a.s. 350 jaar geleden zal zijn, dat Joost van den Vondel werd geboren, heeft de minister van Onderwijs, K. en W. zich gewend tot de rectoren en directeuren der openbare en bijzondere gymnasia, lycea, hoogere burgerscholen en handelsscholen, voor zoover als op deze laatste de letter kunde wordt onderwezen. In deze circulaire heeft de minister verzocht op dien datum de aandacht der leerlingen te vestigen op de beteekenis van Vondel. Dat is een sympathieke bemoeiing van den Minister van Onderwijs. Vondel wordt veel te weinig gekend en gewaardeerd. Op de scholen wordt veel te veel Vondel „behandeld", terwijl men meer moest leeren: Vondel te genieten.... Vele leeraren, helaas, kunnen dat genot niet aan him leerlingen schenken, omdat niemand kan geven, wat hij zelf niet be zit. Daarom hopen wij, dat op de door den Minister bedoelde scholen de beteekenis van Vondel wordt verklaard door iemand, die Vondel beter kent, dan voor eefi exa men wordt vereischt. Anders wordt er niet veel mee bereikt. Er is veel van Vondel, wat nu niet kan wor den genoten, zooals het in Vondels-tijd ge noten kon worden. Maar is er veel meer nog, dat waarde heeft voor alle tijden. De cultuur van vandaag volgt Vondel niet na, maar kan Vondel niet straffeloos verwaar- loozen. De moderne Nederlandsche cultuur kan en moet een kern vinden in de cultuur van het verleden, waarvan Vondel een der machtigste representanten is. Wij willen niet Vondel brengen onder het bereik van een ieder natuurlijk niet. Wij zijn er echter van overtuigd, dat een breeds kring van het Nederlandsche volk Vondel niet kent, terwijl het den grooten Neder- landschen dichter zou kunnen en moeten kennen. Te Alexanderië werden 56 personen dood- gedrongen Ter gelegenheid van de verloving van den jongen koning Faroek van Egypte zou den, naar United Press verneemt, 150.000 arbeiders langs het Ras Eltinpaleis trekken om op deze wijze him medeleven en sympa thie te toonen. Nadat de koning de verschil- lender leiders der delegaties had ontvangen, vertoonde hij zich op het balcon, waardoor er onder het publiek, dat den optocht gade sloeg, zulk een gedrang ontstond, dat in een oogenblik het geheele plein een gewoel van menschen was geworden, die elkaar heen en weer drongen. De politie stond er een voudig machteloos tegenover en toen ten slotte de kalmte eenigszins was terugge keerd. bleek dat 56 menschen, die onder den voet waren geloopen, gedood waren en meer dan 200 gewond. 36 dooden Op den Donau tusschen Filipoi en Gaecet is het Roemeensche schip „Libya", naar United Press verneemt, in aanvaring ge komen met een ander schip, waarvan de naam thans niet bekend is. Zesendertig per sonen, passagiers en leden van de beman ning, zijn omgekomen. Volgens de berich ten, welke tot nog toe zijn binnengekomen, zouden de machines van de „Libya" kort na de aanvaring zijn ontploft, met het ge volg dat het schip direct begon te zinken. Voor zoover bekend behooren de kapitein, twee andere leden der bemanning en een passagier tot de eenige overlevenden. WEDEROM VELE SLACHTOFFERS. Wil Japan vrede? DE STRIJD IN NOORD-CHINA. De Japansche troepen, die tusschen de spoorlijn PekingHankau en die van Tientsin naar Poekau opereeren, bevonden zich gisterochtend ongeveer tien kilome ter ten Zuid-Westen van de lijn Pauting Tsjantsjau. De linkervleugel der Japansche troepen nadert daardoor de grens van de provincie Sjangtoeng. De Japansche op perbevelhebber heeft vandaag medege deeld, dat Chineesche versterking onder bevel van generaal Feng-Joe-Sjiang in aantocht is. De strijd in het Zuiden. Ondanks den sterken regenval werd gis teren aan alle deelen van het front hevig gevochten. In den sector Lioeho-Lotien hebben de Japanneeren meermalen fel aangevallen, doch zij konden geen groote successen bereiken. Om verschillende dor pen werd zwaar gestreden. Volgens Chineesche berichten is het den Chineeschen troepen gelukt ten deele ge motoriseerde Japansche eenheden tot ach ter hun oorspronkelijke stellingen terug te jagen. In den sector Poetoeng hebben vele Japansche luchteskaders aan den strijd deelgenomen, die vier uur lang de Chinee sche stellingen hebben gebombardeerd. Generaal Sjoe Liang tot opper bevelhebber der Chineesche troepen benoemd. Generaal Sjoe Sjao Liang, de vroegere gouverneur van Kansoe en veteraan der voornaamste republikeinsche revolutio naire campagnes, is tot opperbevelhebber der Chineesche troepen benoemd, als op volger van generaal Sjang Sji Tsjoeng, die overgeplaatcst is naar het algemeen hoofd kwartier te Sjanghai. Na het bombardement van Nanking. De sterke wind en de hevige regenval hebben Nanking eenige verademing gege ven van de Japansche bombardementen. De voorziening met water en electrischen stroom is gistermorgen vroeg hervat. Of schoon het radiostation der regeering en van het Chineesche Central News gisteren werd vernield, heeft het agentschap eenige uren later de verspreiding der berichten hervat en werd een andere zender in ge bruik genomen. De Japanneezen houden officieel vol, dat tijdens het luchtbombardement van Zaterdag van Nanking het Chineesche Mi nisterie van Ooidog geheel is vernield. NIEUWE BOMBARDEMENTEN. Een Japansche kruiser en twee water vliegtuigen hebben vanmorgen Hoihau gebombardeerd. Zij zonderheden hierover zijn nog niet bekend. Japansche vliegtui gen wilden eenige patrouille-vaartuigen op de rivier ten Westen van Macao onder vuur nemen. De bommen misten de scheep jes echter en kwamen op Chineesche wo ningen terecht, waarbij de bewoners om kwamen. Voorts hebben de Japansche vliegtuigen bommen laten vallen op eenige dorpjes bij de Chineesche versterkingen. Men vreest, dat onder de plattelandsbevol king veel slachtoffers gevallen zijn. Bommen boven Sjanghai. Vanmorgen hebben Japansche oorlogs schepen, welke op de rivier Wangpoe voor anker lagen, de wijk Sjapei gebombar deerd. Het was waarschijnlijk hun bedoe ling het Noorderstation te treffen. Twee Japansche vliegtuigen namen aan het bom bardement deel en lieten bommen van zwaar kaliber op het station vallen. Ook te Kanton was het weer raak. De stad Kanton is vanmorgen opnieuw het doelwit geworden van Japansche bom menwerpers. Twaalf toestellen vlogen in de richting van de spoorlijn KantonHan kau, bij het eindpunt van deze spoorlijn in de stad, op korten afstand van de wijk der vreemdelingen. Er vielen bommen neer in de nabijheid van het station, maar zij misten blijkbaar toch hun doel, daar zij op de naburige huizen terecht kwamen. Het valt echter moeilijk betrouwbare in lichtingen te verkrijgen, daar dit stads gedeelte gestreng wordt bewaakt door Vele slachtoffers. Het is nog niet mogelijk het aantal slacht offers van het bombardement van heden morgen vast te stellen. Men vreest echter, dat dit aantal zeer hoog zal zijn, daar de buurt van het station op dit uur gewoon lijk vol menschen is. Men heeft nog geen inlichtingen over de aan den spoorlijn toegebrachte schade. Een Japansch vliegtuig heeft ook twee bommen laten vallen bij het vliegveld der stad, maar blijkbaar het doel gemist. De projectielen kwamen neer in het open veld. 80 dooden en gewonden. Bij het bombardement op Kanton zijn, naar raming, tachtig menschen gedood en gewond. De stad wacht in angstige span ning op een nieuwen luchtaanval. De meesten vonden den dood in hun wonin gen rondom het station. Een bom schijnt ontploft te zijn in een spoorwegwerkplaats waarbij eenige werklieden omkwamen en een brand ontstond. Elke vreemdeling, die er van verdacht wordt een Japansche spion te zijn, wordt gearresteerd. AMBASSEUR HUGESSEN VERLAAT HET ZIEKENHUIS. De Britsche ambassadeur Hugessen heeft Zaterdagmorgen het ziekenhuis verlaten. Hij zal op 4 October van Sjanghai naar Hongkong vertrekken, vanwaar hij zich voor herstel van gezondheid naar Java zal begeven. DE VERLIEZEN DER JAPANSCHE LANDINGSTROEPEN. De woordvoerder van het Ja pansche leger heeft aan de pers verklaard, dat de verliezen van het Japansche leger te Sjanghai, sedert het begin der troepenont- schepeningen tot den 21sten Sep tember 1412 dooden en 4169 ge wonden bedragen. De verliezen der mariniers zijn niet in dit cij fer begrepen. Bovendien zijn nog 200 soldaten aan cholera overle den. Naar van bevoegde zijde wordt ver klaard, is het Fransche s.s. „Canton" op 22 September in de wateren van Hong kong door een Japansch oorlogsschip ge praaid, waarna Japansche zeeofficieren aan boord kwamen om eenige vragen te stellen betreffende een bepaalden passa gier, die zich evenwed niet op het schip bevond. De officieren drongen niet ver der aan en trokken zich onder aanbieding van verontschuldigingfen terug. Dit optreden van het Japansche schip, aldus merkt Havas op, verwekt te meer verwondering, daar de Japansche autori teiten verzekerd hadden, dat de buiten- landsche schepen van de blokkade van de Chineesche kust geen hinder zouden on dervinden. De opperbevelhebber der Fransche vloot in het Verre Oosten zal bij zijn Japansche collega protesteeren. Twee Chineesche generaals, die in den sector van den spoorweg PekingHankau overwonnen waren, zouden terechtgesteld zijn omdat zij in hun plicht tekort waren geschoten. „VERANDERING VAN ATMOSFEER". Wil Japan vrede? Hoewel het te vroeg zou kunnen zijn om reeds over vredesonderhandelingen te spreken, aldus de woordvoerder der Ja pansche militairen, zou het Japansche le ger gelukkig zijn met een verandering van atmosfeer, welke het in staat stelt de vij andelijkheden te staken. Hij voegde hier aan toe, dat China rust zou moeten nemen en nadenken over de les van den val van Pauting. Maar: „China zal niet capituleeren". De verandering van atmosfeer, waarover de woordvoerder der Japanneezen te Pe king heeft gesproken, wordt in Chineesche kringen uitgelegd als een voorstel, te ca pituleeren in plaats van verzet te bieden, In Chineesche kringen verklaart men ech ter, dat dit onmogelijk is. CHINEESECHE NOTA AAN RUSLAND. De Chineesche ambassadeur heeft den Volkscommissaris voor Buitenlandsche Za ken in Moskou een nota overhandigd, waarin de aandacht wordt gevestigd op het bombardement der vreedzame bevol- kingf, van Roode Kruisafdeelingen en van cultureele instellingen door den Japan- schen overweldiger. Aan het slot der nota wordt de Sovjet-Russische regeering ver zocht zoodanige maatregelen te nemen, die kunnen bijdragen tot het spoedig sta ken van dergelijke barbaarsche en on- menschelijke daden. DE CHOLERA TE SJANGHAI. Een Amerikaansche arts, die reeds 12 jaar in China woont, heeft gisteren ver klaard, dat duizenden door de cholera- epidemie alhier getroffen zijn en dat de crisis nog steeds niet voorbij is. Hij zeide, dat zich in de concessies 300 gevallen met doodelijken afloop hebben voorgedaan, terwijl zich 1777 cholera-lijders in de zie kenhuizen bevinden. Daarenboven is een onbekend aantal menschen in Nantau en op Japansch grondgebied door de ge vreesde ziekte getroffen. EEN VERSCHRIKKELIJK DRAMA OP ZEE. De bemanning van het heden te Hong kong binnengeloopen Duitsche mailschip „Scharnhorst", heeft mededeelingen ver strekt over een verschrikkelijk drama dat zich op zee heeft afgespeeld. Op 22 September heeft een Japansche duikboot twaalf Chineesche visschersjon- ken aangevallen, ter hoogte van Cheelong- kau. Van de ruim 300 opvarenden bracht de „Scharnhorst" er tien terug, t. w. een vrouw en negen mannen, waarvan drie zwaar gewond waren. Volgens deze overlevenden waren de jonken rustig aan het visschen, toen de onderzeeboot opdook, meedoogenloos het vuur opende en de eene jonk na de andere tot zinken bracht, terwijl de slachtoffers in het water aan hun lot werden overge laten. Een jonk wist aan het bloedbad te ontsnappen. Naar schatting hebben honderd Chinee sche vrouwen en kinderen en tweehon derd mannen bij deze beschieting het le ven verloren. De groote Chineesche vis- schersjonken plegen het geheele huisgezin aan boord te hebben. De meeste van deze vaartuigen zijn afkomstig uit Macao en het district van Kanton. De gewonden die aan boord van de „Scharnhorst" waren zijn in het zieken huis van Hongkong opgenomen. De poli tie stelt een onderzoek in, want men meent te weten, dat eenige jonken ingeschreven stonden te Hongkong. RACE-AUTO'S BESTORMEN HET PUBLIEK Twee dooden, vele gewonden Tijdens de Zondag in de nabijheid van Brünn op den bekenden Masaryk-Ring ge houden laatste Europeesche auto-wedstrij den, die door 180.000 toeschouwers werden bijgewoond, zijn twee renners kort na el kander op de toeschouwers ingereden. In totaal werden zeventien personen zwaar gewond, van wie twee nog voor zij in het ziekenhuis waren, zijn gestorven. Het eerste ongeluk gebeurde bij een ren der kleine wagens. De Cech Pohl reed op het publiek in. Drie personen liepen ernstige verwondingen op; van twee hunner moest een voet geamputeerd worden. Het oponthoud duurde slechts kort; de gewonden werden snel per ziekenauto weg gebracht, de baan weder vrijgemaakt en opnieuw suisden de pijlsnelle racewagens langs den weg. In de categorie der zware wagens had eveneens een ongeval plaats, dat echter veel ernstige gevolgen had. De Duitsche coureur Hermann Lang, die drie rónden aan den kop gelegen had, werd in de vierde door Rosemayer gepasseerd. In de vijfde ronde geraakte Lang na een serpentine- bocht vermoedelijk de macht over zijn stuur kwijt en vloog met groote snelheid op het publiek in. De gevolgen waren ontzettend. Veertien personen bleven zwaar gewond op den grond liggen. De anderen hadden ijlings een goed heenkomen gezocht. Van de ge wonden stierven er twee op weg naar het ziekenhuis. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Op Oost- en Midden-Java is een sterke aardbeving waargenomen. (1ste blad). De stad Kanton in China weder twee maal gebombardeerd. (1ste blad). Het bezoek van Mussolini aan Duitsch- land. (1ste blad). Binnenland Zaterdag en Zondag hebben wederom verschillende ernstige verkeersongelukken plaats gehad, waarvan eenige met doode lijken afloop. (4de en 1ste blad). Meisje te Naarden doodgeschoten. (4de blad). Bij een brand te Rotterdam werden negen kinderen met moeite gered. (4de blad). Sport en Wedstrijden Athletiek: De Leidsche Singelloop op prachtige wijze door Joop Dubbelaar ge wonnen. Docos maakte hier een prach tige beurt. (2de blad). Voetbal: In den I.V.CJ5. wonnen gis teren V.VX., V.EJ»., Blauw Zwart en D.O.S., terwijl S.J.C. tegen H.B.C. gelijk speelde. Voor den K.N.V.B. verloor Ajax van V.U.C., Go Ahead speelde gelijk, U.V.S. en Alphen wonnen beide. (2de blad). Schermen: L. Segaar winnaar van den nationalen scherm wedstrijd op sabel voor leden van Burgerwachten. (2de blad). EINDE ZOMERTIJD. De zomertijd, eindigt Zondag 3 Octo ber. Des morgen om 3 uur van dien dag zullen de klokken een uur worden terug gezet en geplaatst op 2 uur. AARDBEVING OP JAVA Midden- en Oost-Java is door een zeer zware aardbeving geteis terd. Te Djocja zijn tengevolge van de zeer zware aardschokken de hui zen gescheurd. Te Klatèn stortte een verdiepings-huis in. Te Tjilat- jap zijn de muren gescheurd en de daken verschoven. Te Kediri was de aardbeving bui- nenshuis duidelijk waarneembaar, ook te Malang werden schokken gevoeld. Het observatorium te Batavia meldt, dat twee seismografen weggeslingerd zijn. KERKNIEUWS GOUDEN PROFESSIE-FFEEST MGR. W. VAN DINTHER Heden werd het gouden professie-feest gevierd van mgr. W. van Dinther, magis ter-generaal van de orde der Kruisheeren. Gistermiddag werd monseigneur in het klooster St. Agatha bij Cuyck namens het convent toegesproken door den prior, den zeereerw. heer Hofman. Vanochtend werd de Hoogmis in het klooster door den jubilaris gecelebreerd. Hierna is mgr. door de bevolking van 't land van Cuyck gehuldigd. Vanmiddag had een druk bezochte re ceptie plaats. Vele geestelijke en wereld lijke autoriteiten kwamen mgr. van Din ther complimenteeren. In den namiddag werd door de fanfares van St. Agatha en Oeffeit een serenade gebracht. Morgen wordt het feest in kloosterlijken kring gevierd, Mgr. van Dinther zal een plechtige Hoogmis opdragen. Voorts zal het afscheid gevierd worden van drie mis sionarissen, die uit handen van mgr. van Dinther het Missiekruis zullen ontvangen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1