De reis naar van den Duce Duitschland 28ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Tc München aangekomen DE NIEUWE RIJKSWEG AMSTERDAM-SASSENHEIM 0 ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1937 No. 8837 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi| vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 1 2.50 per kwartaal Bi. onz \genten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreeru Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, btf vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. U DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT I Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt 'het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. V bij een jubileum van een persbureau „Men begrijpt nog maar steeds niet de waarde van de Pers. Noch de leeken noch de geestelijken hebben er een belangstel ling voor, zooals het behoort". Dit is een klacht van den Paus! De waarde van de Pers wordt bepaald door vele factoren. Wij lezen in een pas-verschenen brochure van de Katholieke Wereldpost: „Ieder blad wordt noodzakelijk gedragen door een geest, die spreekt in wat het geeft en wat het verzwijgt. Zelfs al zou het maar feitjes aan elkaar rijgen, het moet ook daarin spoedig zijn geest verraden. Zoo bewerkt het blad, zonder ophouden, zijn lezers. De hardste steen is niet bestand tegen den gestagen druppel, geen men- schenziel tegen eeuwig-weerkeerende in werkingen (en dit geschiedt ook door ont houden) van dat dagelijksch geestespro duct. Hoe worden door telkens herhaalde enkele slagwoorden soms niet heele vol keren vergiftigd!" Wij citeeren het bovenstaande, zooals gezegd, uit een brochure van de „Katho lieke Wereldpost", welke is verschenen naar aanleiding van het tienjarig bestaan van dit bureau. Het meerendeel der berichten in de bla den loopt over persbureaux. En nu wil len wij onzen lezers voorzoover dit tot nu toe hun aandacht mocht zijn ontgaan eens mededeelen, dat er sinds tien jaar pas sinds tien jaar! bestaat een Ka tholiek persbureau in Nederland. Er zijn verscheiden Katholieke persbu- rueux over de wereld verspreid. Zoo hebben de Katholieken van de Ver- eenigde Staten hun „National Catholic Walfare Conference", in Brussel bestaat de „Katholieke Perscentrale", in Zwitserland de K.I.P.A., in Warschau de Katolik Agen tia Polska, in Milaan het Institutio Cattoli- co per la Stampa, in Budapest de „Katho lieke Middel-Europeesche Persdienst", in Oostenrijk de „Christliche Presse-Zentra- le", in China de „Lumen", in Rome de „Agentia Fides", enz. Ook Nederland heeft, zooals gezegd, een eigen nationaal Katholiek Persbureau, nl. de Katholieke Werèldpost te Breda, reeds 1 October 1927 gesticht. Deze K.W.P., wier initialen meermalen in ons blad te lezen zijn, heeft eigen correspondenten in de voornaamste steden der wereld en werkt samen met bovengenoemde Katholieke Persagentschappen in het Buitenland waardoor het in staat is, de bladen katho liek materiaal te leveren. De K.W.P. die ten doel heeft de ver spreiding van een katholieke berichtgeving in den ruimsten zin des woords, is tot dus ver het eenigste Katholieke Persbureau in Nederland. De K.W.P., die 1 October 10 jaren be staat, willen wij gaarne hier onze geluk- wenschen aanbieden met waardeering voor den gepraesteerden arbeid. Wij doen dit vooral ook, omdat de KW. P. nu staat voor een gewichtige beslissing. Op het jongste congres van de Katho lieke Wereldpers te Boedapest van 1521 'Juni 1937 werd besloten het Katholiek In ternationaal Peragentschap te vestigen te Breda onder leiding van de K.W.P.! Het oogenblik is nu dan ook gekomen, om haar grondslagen te verstevigen en een breeder werkzaamheid te gaan ontplooien. Onder aanmoediging van het Neder- landsche Episcopaat heeft zich thans een Comité van advies gevormd. Dat de K.W.P. bij haar zoo noodzakelij ken, onmisbaren arbeid de daadwerkelijke sympathie mogen ontvangen van allen, die zich daartoe geroepen moeten achten. AAN DE DUITSCHE GRENS De leider der Italiaansche regeering, Mussolini, is vanochtend om 8 uur 25 te Kiefersfelden aan de DuitschOostenrijk- sche grens in de buurt van Kufstein gele gen, aangekomen. De duce werd zeer hartelijk begroet door Rudolf Hess, den plaatsvervanger van den Fuehrer. Beiden zetten gemeenschap pelijk de reis voort naar München. Rijkskanselier Hitler is gisteren van het gebied der manoeuvres bij München aan gekomen om vandaag Mussolini te ver welkomen. DE AANKOMST TE MÜNCHEN De extra-trein, waarmede Benito Musso lini de reis uit Rome heeft gemaakt, is van ochtend om 11 uur het hoofdstation van München binnengereden. De Fuehrer van het nationaal-socialisti- sche Duitschland, Adolf Hitler, heeft, om geven door de kopstukken der N.S.D.A.P., zijn gast verwelkomd. Hiermede hebben, aldus het Duitsche Nieuwsbureau, belangrijke dagen voor de wereldpolitiek een aanvang genomen. Een schildwacht met geladen geweer is op post gezet op elke vijftig meter van de spoorlijn, welke de trein van Mussolini zal volgen, wanneer deze zich van München naar Berlijn begeeft. Deze buitengewone veiligheidsdienst is Vrijdagmiddag reeds ingesteld. Leden van den Arbeidsdienst en van den S.S. dragen zorg voor de ver binding tusschen de schildwachten. De kleinste brug wordt door tientallen man schappen bewaakt en bij den ingang van den tunnel nabij Erlangen schijnt een ge heel bataljon te zijn gemobiliseerd. DOOR OOSTENRIJK Mussolini is op zijn reis naar Duitsch land Oostenrijk gepassterd. Om zeven uur vanochtend kwam de trein te Innsbrück aan, waar de Duce werd begroet door staatssecretaris Skubl, namens bondskanselier dr. Schuschnigg en de Oostenrijksche regeering. Om 7 uur 20 vertrok de bijzondere trein. Ofschoon vermoed werd, dat dr. Schuschnigg in den trein een onderhoud met Mussolini zou hebben, is dit niet ge schied. IN ITALIë OVERAL TOEJUICHINGEN De extra trein, welke den Duce en zijn gevolg naar Duitschland voerde, is gisteren om half 5 namiddags te Florence aange komen, zonder op één der zeer talrijke sta tions, welke het traject RomeFlorence telt, gestopt te hebben. Overal, waar de trein onderweg stations passeerde, werd door de wachtende menig ten de Romeinsche groet gebracht en weer klonken luide toejuichingen. De trein bestond uit twee groote elec- trische locomotieven, vijf salonwagens, één restauratiewagen, één bagagewagen en één dienstwagen. Alle wagons waren door een telefoonlei- ding verbonden, terwijl bovendien de mi nister-compartimenten telefonisch met dat van den Duce verbonden waren. Ten overvloede was de trein nog in ra- dio-communicatie met Rome en was hij voorzien van een speciale telefoon-instal- j latie, waardóór op alle stations onmiddel lijk met alle punten van het Italiaansche rijk verbinding was te krijgen. Tijdens het oponthoud te Bologna on derhield Mussolini zich met zijn vrouw en zijn kinderen Romano en Annemarie. de wereld in vogelvlucht Aller oogen zijn thans gevestigd op Mün chen, waar de Duce hedenmorgen is aan gekomen per extra-trein uit Italië en waar de eerste ontmoeting op Duitschen bodem plaats had tusschen de twee dictators aan weerszijden van de as BerlijnRome. Ge weldige voorzorgsmaatregelen zijn geno men om het leven van deze twee mannen te beschermen. Zoo is bijv. de geheele spoorbaan van München tot Berlijn om de 50 M. afgezet met een schildwacht en de bruggen zijn extra stevig bewaakt. Als er nu nog wat gebeurt, dan ligt het niet aan het bewakings-systeem. Met spanning ver wacht men thans, wat de resultaten van deze reis zullen blijken te zijn, want Mus solini is niet gewend om buitenlandsche rei zen te maken en den enkelen keer dat hij het doet, is het zeker niet voor de „aardig heid". Japan heeft weer eens een luchtraid on dernomen, thans op Hankau. Ook daar na tuurlijk talrijke slachtoffers onder de bur gerbevolking. Ondanks alle protesten wordt met dit mensch-onteerend moorden voortgegaan. Gemeld wordt, dat China met Rusland een offensief en defensief verbond zou hebben aangegaan. Wanneer dat juist blijkt, komt China er heel wat beter voor te staan, al thans in het conflict met Japan. Het zou dezen steun echter moeten koopen met het toelaten van de communistische propagan da in China en dat is weer geen winst. Het Comité van Katholieke Actie „Voor God" schrijft ons Christus ons Heil. ,/t Is alleen in Christus en Zijn Lichaam, dat de mensch zijn red' ding en zijn heil kan vinden. Anders loopt hij gevaar ver- scheurd te worden door demoni sche machten en door de geesten van haat en geweld volkomen vernietigd te worden. Nicolas Berdiaeff. VOORNAAMSTE NIEUWS TANKSCHIP „SEMIRAMIS" IN NOOD. Is het een Nederlandseh schip? Uit Havanna wordt gemeld: Het radiosta tion van de marine heeft noodseinen opge vangen van het tankschip „Semiramis", dat als positie opgaf 160 mijl ten Zuid- Westen van Tampa. De marinerautoriteiten waarschuwden de kustwacht van Florida, welke onmiddellijk een vaartuig ter hulpverleening uitzond. De „Semiramis" deelde mede op verschil lende plaatsen water te maken. Nadat aanvankelijk was gemeld, dat de „Semiramis" waarschijnlijk een tankschip van de Nederlandsch-Indische Tank Stoom bootmaatschappij was, werd dit bericht la ter tegengesproken. Bij nadere informatie deelde men ons vanwege de Nederlandsch-Indische Tank stoombootmaatschappij mede, dat het hoogst onwaarschijnlijk moet worden ge acht, dat dit hetzelfde schip is, waarvan hierboven sprake is. De „Semiramis", on der bevel van kapitein van Hemert, is, naar men ons mededeelde op 14 dezer te Singapore aangekomen teneinde aldaar te dokken om vervolgens naar Pladjoe (Su matra) door te stoomen, waar het schip bestemd is om op de rivieren te varen. He dennacht was echter nog geen bericht bij de maatschappij ingekomen, dat de „Semi ramis" reeds van Singapore zou zijn ver trokken. Geen Nederlandseh vaartuig. Naar wij van de Nederlandsch-Indische Tank Stoomboot Maatschappij vernemen, is het uitgesloten, dat het tankschip „Semira mis", waarvan in den afgeloopen nacht uit Havanna gemeld' werd, dat het in nood verkeerde, het schip van dien naam zou zijn, dat toebehoort aan bovengenoemde maatschappij, aangezien dit laatste op het oogenblik nog te Singapore in dok ligt. Het betreft hier hoogstwaarschijnlijk geen Nederlandseh vaartuig. GEDEELTE IN NOORD-HOLLAND BIJNA GEREED Wachtende voor de gesloten hoornen van den spoorwegovergang te Sassenheim in den Rijksweg 's-GravenhageHaar lem ziet de automobilist met verlangende blikken naar de vorderingen aan den nieuwen weg; welke even ten Zuiden van genoemde spoorwegkruising aftakt naar het Noordoosten, rechtstreeks op Amsterdam aan. Met de aanbesteding van de viaduct over den spoorweg te Sassenheim, welke op 21 September plaats had, schrijft ons de K.N.A.C., zal het laatste kunstwerk in dezen specialen autoweg thans in uit voering komen. Het meerendeel der ove rige kunstwerken is reeds gereed, uitge zonderd een brug en een viaduct onder Sassenheim en de brug over de Hoofd vaart in den Haarlemmermeerpolder, die omstreeks Februari 1938 zullen zijn vol tooid, alsmede de groote brug over de Ringvaart en de ongeveer 75 M. lange brug over de Sassenheimervaart welke vermoedelijk evenals de eerder genoemde viaduot over den spoorweg te Sassenheim later gereed komen. Aangezien de weg van Oegstgeest af tot aan den Sloterweg te Amsterdam ge heel kruisingsvrij wordt uitgevoerd, wa ren voor alle belangrijke dwarswegen viaducten noodzakelijk. In het algemeen wordt de autoweg over de dwarswegen gevoerd. Een uitzondering hierop maken de Noordelijke toegangsweg naar War mond en de Dr. Heyelaan in het Zuiden van den Haarlemmermeerpolder, die bei de over den autoweg heen gaan, de laat ste met een fraaie betonnen booigbrug. De brug over de Hoofdvaart wordt van een zeer bijzondere constructie, aange zien zij feitelijk uit twee verdiepingen bestaat. De autoweg gaat hoog over de vaart en de ter weerszijden daaraan pa rallel loopende wegen. Een etage lager, doch onder een andere hoek, worden de twee parallelwegen over de vaart heen met elkaar verbonden. De autoweg heeft op deze brug twee gescheiden banen van 6 M. breedte met daartussohen een be tonnen wand, welke ruim 2 meter boven het wegdek reikt. De lage brug heeft twee gescheiden banen van 5 M. breedte en een vrije doorrij hoogte van ruim 4 M. De geheele weg wordt uitgevoerd met gescheiden banen van 6 M. tot 6.25 M. breedte, over het algemeen voorzien van een asfaltverharding, ter weerszijden op gesloten door 0.50 M. breede kantstroo- ken van beton. Plaatselijk worden, mede met het oog op ongelijke zakkingen, ver hardingen van klinkers of klinkerkeien aangebracht. Ook op de bruggen en via ducten blijven de rijbanen gescheiden, uitgezonderd op de brug over de Noorde lijke Ringvaart, die reeds sinds Novem ber 1935 in gebruik is en de viaduct over de Spaarnwouderdwarsweg; beider ont werp dateert nog van vóór den tijd, dat Buitenland Mussolini is vanmorgen te München aan gekomen. (1ste blad). Wordt een kabinetscrisis in België ver meden? (2de blad). De geheimzinnige verdwijningen in Frankrijk. (2de blad). Hankau door de Japansche luchtmacht gebombardeerd. Een militair verbond tus schen China en Rusland? (2de blad). Binnenland Zilveren jubileum van de (lste blad). tot aanleg van gescheiden banen werd besloten. Langs de Zuidoostzijde van den weg wordt over de geheele lengte een vrij- liggend rijwielpad gemaakt, slechts op het reeds in gebruik zijnde Noordelijkste wegvak, van belang vooral voor het ver keer van de luchthaven Schiphol naar Amsterdam, liggen ter weerszijden rij wielpaden. Bij de kruising met dwarswe gen gaan de rijwielpaden niet mede over de viaducten, doch blijven a niveau. Het orijwielverkeer kruist het verkeer op de dwarswegen dus gelijkvloers. Van het in Noord-Holland gelegen ge deelte van den weg werd, zooals gezegd, het Noordelijkste gedeelte van de viaduct over den Sloterweg tot aan den Spaarn wouderdwarsweg (die weg naar Schip hol) reeds in November 1935 in gebruik genomen. Het wegdek van het gedeelte tusschen- de Ringvaart en de Spaarnwou- derweg heeft een voorloopig klinkerdek, dat echter spoedig wanneer de onder grond voldoende zal zijn ingeklonken, •eveneens een effen asfaltdek zal verkrij gen. Van het aansluitende 3 K.M. lange wegvak tot aan den Vijfhui'zerdwarsweg is het wegdek reeds in definitieven vorm gereed. Hoewel dit wegvak niet officieel is opengesteld, wordt het verkeer er toch reeds op toegelaten. Het hierop aanslui tende weggedeelte tot den volgenden dwarsweg, de Kruisweg, is minder ver gevorderd, doordat gewacht moest wor den op de beslissing over de al of niet op heffing van de spoorlijn Hoofddorp Aalsmeer, die in dit gedeelte gekruist moest worden. Vooralsnog is dit lijntje nog niet opgeheven. Er passeert echter per dag slechts een enkel convooi, wes halve men de kruising a niveau gehou den heeft. Bij het passeeren van een trein aullen ten behoeve van het wegverkeer speciale maatregelen worden getroffen, er zal o.m. een lichtsignaal worden aan gebracht. Thans is de wegverharding in aanleg en bijna gereed. Bij de verharding van dit vak worden proeven genomen met menging van rubber door het asfalt, alsmede met het gebruik van vertind zand. Van de daarop naar het Zuiden toe volgende vakken tot de Venneperdwars weg zijn de verhardingen gereed», zoodat men reeds spoedig, vermoedelijk met 1 November a.s., van Amsterdam tot aan den Venneperdwarsweg zal kunnen door rijden. Van daar af kan hetzij over Hille-

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1