Dansclubsv.Katholieken EVERT CASTELERN Voor het behoud van Gravensteen Burgerlijke Stand KERKNIEUWS TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN Academienieuws VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Onze School is de eenlge school uitsluitend v. Katholieken Ouders hebben ten alle tijden toegang tot de lessen VOORSCHOTEN: a.s. Woensdag 8 uur in 't Graalhuis. Leimuiden: Inschr. Dinsdag 7.30-8.30, Café Sneeboer, aanvang Vrijdag 1 Oct. Noordwijk: Laatste inschr. Zondag 12.30-1.30, Café „Flora". Nieuwveen: aanvang Dinsdag 8 uur, Café Schreuder. Sassenheim: Inschr. dag. in „Het Bruine Paard" aanv. 2 Oct. Leiden: Inschr. dag. 10-10, Langebrug 6a, Tel, 644 Dansschool voor UITSLUITEND KATHOLIEKEN LANGEBRUG 6A LEIDEN TELEFOON 644 Een Commissie daartoe gevormd Zooals wij reeds onlangs meldden, heeft het bestuur van de Ver, „Oud-Leiden" het initiatief genomen tot het voeren van een actie, welke uiteindelijk de dringend ge- v/enschte restauratie van het middel-eeuw- sche Gravensteen beoogt. Genoemd bestuur had daartoe gistermid dag een aantal belangstellenden in „Gra vensteen" genoodigd teneinde hen in een commissie te vereenigen en gezamenlijk de middelen te beramen, welke tot het ge- wenschte doel zouden kunnen leiden. Onder hen bevonden zich ook onzé bur gemeester, mr. A. van de Sande Bakhuy- zen, de heer B. C. Helbers, secretaris van de Monumentencommissie voor Zuid-Hol land, zoomede prof. Vogel, voorzitter van het instituut Kern, dat in dat gebouw is gehuisvest en aan het gezelschap gastvrij heid verleende. De voorzitter van „Oud-Leiden", prof. dr. L. Knappert, sprak een kort welkomst woord, in het bijzonder tot den burge meester en zette het doel eener Graven steen-commissie uiteen, nJ. belangstelling te wekken voor dit oude gebouw, verder verval te voorkomen en, zoo mogelijk, in de naaste toekomst te komen tot resta- ratie. Aldus beschouwd maakt het werk der commissie deel uit van het groote streven, waarvan spr. de strekking wil samenvat ten in het woord „beschermen". Dat is een edel werk, waaraan het een voorrecht is, te mogen deelnemen. Samenstelling der commissie. Tenslotte verzocht prof. Knappert den burgemeester het eere-voorzitterschap der commissie te willen aanvaarden, waartoe deze zich onder instemming der vergade ring bereid verklaarde. Op voorstel van den inleider werd ir. G. L, Driessen, oud-directeur van Gemeente werken, bij acclamatie aangewezen als voorzitter en ir. Hugo A. van Oerle als secretaris. In de werkcommissie namen voorts zit ting de heeren ir. D. Boogerd, A. Bicker Caarten, mr. dr. N. G. Geelkerken en L. H. N. F. M. Bosch Ridder van Rosenthal. Het algemeen comité bestaat verder uit de heeren prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, prof. dr. J. A. J. Barge, A. M. de Blaauw, mr. E. J. M H Bolsius, mr P. E. Briët, prof. dr. A. W. Bijvanck, D. ten Cate Brouwer, mej. D. Coebergh, N. C. F. van Ginkel, T. S. Goslinga, ir. F. H. E. Guljé, B. C. Helbers, J. W. Henny, J. He ringa, prof. dr. J. Huizinga, prof. dr. L. Knappert, J. H. A. Manders, prof, dr. W. Martin, M. H. de Reede, N. J. Swierstra, M. G. Verweij, prof. dr. J. Ph. Vogel, G. P. E. Weijer en E. W. Wichers Rollandet. De burgemeester zeide zich zeer vereerd te gevoelen door het tot hem gerichte ver zoek om als eere-voorzitter te willen op treden, waaraan hij dan ook gaarne heeft voldaan. Spr. is het bestuur van „Oud-Leiden" er dankbaar voor, dat het uitvoering heeft willen geven aan een door hem gedane suggestie en de zoo juist geinstalleerde commissie heeft samengesteld. Het is im mers in hooge mate gewenscht, de bur gerij te wijzen op de groote waarde van het bezit van een dergelijk bouwwerk als het Gravensteen is en het zoodanig in het centrum der belangstelling te plaatsen, dat tot de dringende noodzakelijke restauratie kan worden overgegaan, wanneer het oogenblik daartoe gunstig schijnt. In het bijzonder geldt die erkentelijkheid den voorzitter van „Oud-Leiden", prof. Knap pert, die de historie onzer stad kent als weinig anderen en den oud-directeur van Gemeentewrken, ir Driessen, van wiens gewichtige vondsten op het gebied van oud-Leiden het gemeentebstuur bij her haling en nog dagelijks profiteert. Ir Driessen dankte op zijn beurt voor het in hem gestelde vertrouwen en sprak er zijn blijdschap over uit, dat de burge meester het eere-voorzitterschap der com missie heeft willen aanvaarden, waar zijn steun en voorlichting bij de uitvoering der werkzaamheden onontbeerlijk is. Richtlijnen der commissie. Het doel, aldus spr., dat onze commis sie zich voor oogen stelt, is langs verschil lende wegen te bereiken. In de eerste plaats dient onder de burgerij propaganda te worden gemaakt voor onze taak, het geen zeer hard noodig is, waar wellicht nog geen 1 pet. van de Leidsche bevolking dit gebouw ooit heeft betreden. Deze propaganda kan o.m. bestaan uit het houden van lezingen over het Gravensteen zooals bijv. reeds door ir. van Oerle werd gedaan, door het organiseeren van excur sies door het gebouw en door geregelde publicaties. Voorts is het noodzakelijk een onderzoek in te stellên naar den toestand, waarin het gebouw momenteel verkeert. Ongeveer 10 jaar geleden wtrd door de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg aan het gemeentebestuur een uitvoerig rapport uitgebracht omtrent den uitwen- digen toestand van het gebouw, waarin zij tot de conclusie kwam, dat het Graven steen uiterlijk sterk verwaarloosd is. Dit onderzoek dient thans herhaald en aangevuld met een beschrijving der in wendige situatie. Het deed spr. genoegen te kunnen mededeelen, dat ir. van Oerle, die van dit gebouw een diepgaande studie maakte, zich bereid heeft verklaard zich met dat onderzoek te willen belasten en daarbij een globale kostenberekening der restauratie-werkzaamheden zal overleggen. Zijn deze gegevens eenmaal bkend, dan rijst d vraag op welke wijze de benoodigd- de gelden kunnen worden verkregen. Spr. denkt daarbij in de eerste plaats aan de gemeente, die zich als eigenaresse moeilijk onbetuigd kan laten, hetgeen trouwens een eerste voorwaarde is voor de verkrijging van subsidie van Rijk en Provincie. Daarnaast hoopt' spr. ook op den finan- tieelen steun van vermogende Leidsche in gezetenen. Weliswaar ligt het niet in de bedoeling om een beroep te doen op de burgerij in haar geheel, zooals bijvoorbeeld ten aanzien van het carillon voor den Stadhuistoren, doch het spreekt vanzelf, dat iedere gift ten bate van de restaura tie van het oude Gravensteen de commis sie welkom zal zijn. Nadat uit de vergadering nog eenige vra gen waren gesteld en door den heer Dries sen waren beantwoord, sloot deze de eer ste bijeenkomst der Gravensteen-commis sie met het uitspreken van de beste wen- schen voor het welslagen van haar arbeid. Tot besluit van deze eerste bespreking werd onder deskundige leiding een rond gang door het gebouw gemaakt, waarbij de leden der commissie er zich van konden overtuigen, dat hun toekomstige arbeid dringend noodzakelijk is. Zij kunnen -dch tevens overtuigd houden, dat het nage slacht hun voor het hopelijk succesvol re sultaat van hun arbeid dankbaar zal zijn. Moge in het belang van de restauratie van dit historisch en architectonisch zoo belangrijk bouwwerk de commissie in bree- den kring de belangstelling en medewer king ondervinden, welke haar doelstelling ten volle verdientl EEN TENTOONSTELLING. WELKE EEN BEZOEK WAARD IS. Van elke tentoonstelling zeggen de or ganisatoren, dat zij de bezichtiging waard is, maar niet ieder kan dit altijd beamen. De tentoonstelling, welke door de Missie- Naaivereeniging „St. Franciscus Xave- rius", onderafd. van den R. K. Vrouwen bond in het Clubhuis „St. Antonius" vanaf hedenavond tot Zondagavond wordt ge houden, is echter een bezoek overwaard. En wel om verschillende redenen. In de eerste plaats, omdat zij mooi is. 'n Schitterende Collectie liturgische gewa den is geëxposeerd: fraaie kasuifels, alben, superpli's, stolen, en zooveel meer kleine re, doch noodzakelijke paramenten ter uitoefening van kerkelijke plechtigheden en daarnaast tal van kleedingstukken voor de kinderen in de verre Missielanden. Behalve de missionarissen zullen dus ook de aan hun geestelijke zorg toevertrouw de kinderen weer kunnen genieten van de zorgen van zoovele onbekende weldoen sters. En daarin ligt de tweede reden, die moet aansporen tot een bezoek. Geheel die ten toonstelling is één stuk onpersoonlijk werk van tal van dames, die niet alleen eigen vrijen tijd, maar ook huiselijke gezellig heid weten op te offeren om te werken voor de missie, die zelfs, laten we het maar eens heel eenvoudig zeggen, maanden lang met ren heelen. boel opgescheept zit ten, om toch maar te zorgen, dat alles voor de tentoonstelling tijdig gereel zal zijn. Niet ieder voelt zoo charitatief, dat men zich die opofferingen getroosten wil. Mis schien is het ook niet noodigmaar wat wél noodig is, dat men dan tenminste be wondering hebbe voor wat anderen weten te bereiken en dat men die bewondering dan ook uite door waardeering voor dien eenvoudig-grootschen arbeid van anderen. En voelt men werkelijk, dat die arbeid eerbied en bewondering afdwingt, dan zal men zich ook gegdrongén gevoelen tot steun, daadwerkelijken, finantieelen steun. Immers, waar anderen hun vrijen tijd èn geld offeren, daar mogen degenen, die niet werken voor het verheven missie-ideaal, toch hun belangstelling wel toonen door bezoek èn finantieelen steun. Daarom, leden van den Vrouwenbond, neen alle Katholieken van Leiden, toont vanavond, morgen of Zondag uw mede leven met deze missie-naaivereeniging, welke aller steun verdient. Moge het Sint Antonius Clubhuis te klein blijken! K. J. M. V. „ST. PETER KANIS". Buitengewone ledenvergadering. „St. Peter Kanis" had gisteravond haar leden bijeen geroepen voor een buitengewo ne ledenvergadering in het „Eigen Huis". Inderdaad gaat het op een „Eigen Huis" gelijken vooral nu het „huis" geheel ver nieuwd en opgeknapt is. Het is een gezellig home geworden waar men met het groot ste genoegen vertoeft. Na opening der bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze verwelkomde de waar nemend voorzitter, de beer J. Jansen, de aanwezigen in het bijzonder den nieuwen Moderator den weleerw. heer E. Paap. Na dit korte maar welgemeende wel komstwoord werden de notulen voorgele zen en de ingekomen stukken behandeld. Installatie nieuwe Moderator. Het voornaamste agendapunt was de in stallatie van den nieuwe Moderator den welfcrw. heer E. Paap. Alvorens echter hiertoe over te gaan herdacht de waarne mend voorzitter den „oude" Moderator den weleerw. heer Verhoofstadt. Met eenige welgekozen worden werd het vele goede werk, dat kapelaan Verhoof stadt voor „St. Peter Kanis" gedaan heeft, naar voren gebracht. Veel en prachtig werk heeft hij verricht, wat vooral bin nenshuis tot uiting kwam. De Jonge Mid denstanders mogen hem niet vergeten en daar de weleerw. heer Verhoofstadt niet aanwezig kon zijn stelde de voorzitter voor een schriftelijke dankbetuiging te sturen, vergezeld van een geschenk. Aldus werd besloten. Na deze dankwoorden tot den „ouden" Moderator richtte spr. zich tot den nieu wen Moderator dien hij hartelijk welkom weest en dat zal ndtuurlijk wel zoo blij ven. Spr. hoopt, dat in de toekomst ook steeds een prettige samenwerking zal be staan. Na deze korte maar hartelijke welkomst woorden werd het officieele insigne over handigd. Hierna nam de weleerw, heer Paap het woord voor het houden van zijn eerste toe spraak voor de K. J. M. V. De eerw. spr. zeide, na dank gebracht te hebben voor de welkomstwoorden, dat „officieel" is goed is maar „te officieel" is toch niet het Immers het mooiste in den mensch is de eenvoud, want van den eenvoud komt de vriendschap. En dat is een belangrijk punt in de toekomst, vriendschappelijk met elkaar omgaan, niet alleen de leden onder elkaar maar ook de leden met den Mode rator. Het voornaamste in een jeugdbewe ging is niet het apparaat en ook niet een of andere mooie uniform, maar het vriend schappelijk contact onderling. Elkander be grijpen is de hoofdzaak. Daarom moeten wij met elkaar bouwen om te komen tot de honderd leden. Wij, die nu aanwezig zijn, moeten vormen de kern. Zien de anderen, dat het goed gaat en dat het bij ons gezel lig is, dan komen zij vanzelf. Maar niet al leen voor gezelligheid" moeten wij bijeen komen, wij moeten ook bouwen en wer ken. Als wij actief zijn en in hechte sa menwerking bijeen blijven, dan zal de Leid sche afdeeling in de toekomst groeien en bloeien. Daartoe zal de eerw. spr. eiken morgen Gods zegen afsmeeken. Na een korte pauze kwam het volgen de vorname agendapunt, de samenstelling van het winterprogramma 1937—1938. 14 October: Propagjanda-avónd met als spreker Moderator E. Paap, verder too- neelver Haagsche Spelers met „de Tante van Charlie". 21 October: dr. Emiel Franke over „Spi ritisme". 28 October: Ontspanningsavond met tien minuten overpeinzing 4 November: Studie-avond Pater Zon derland over litteratuur en R.-K. biblio theek. Tevens biljart en pinpong. 7 November: Dansavond „Zomerzorg". 11 November: dr. H. van Rooyen over: „gezinstichters en het gezin als voortgezet te scheppingsdaad". 18 November: „Ontspanningsavond. 15 November Jan van Dam over: Ver zekeringen. 9 December: Hans Hermans over: Staatsjeugd. 16 December: Studie-avond, tevens bil- I jarten en ping-pong. 30 December: Kerst- en Oudejaarsvie- j ring. j 6 Januari: De heer Christiaanse: Praat avond met lichtbeelden, i 13 Januari: Jaarvergadering. 20 Januari: Ontspanningsavond j 27 Januari: Pater W. Heymeyer over: j Geen flirt maar liefde. J 3 Februari: Studie-avond. 10 Februari: Pater W. Heymeyer over: i „Juiste keuze". 17 Februari: Ontspanningsavond. 24 Februari: Peter van Rooyen over: „Een reis naar Indië". 27 Februari: Dansavond „Zomerzorg". 3 Maart: Zangavond. 17 Maart: Ontspannigsavond. 24 Maart: T. Lohman over: „Huwelijks wetgeving". 31 Maart: Studie-avond. 7* April: Passie-avond, door de leden te verzorgen. 21 April: Ontspanningsavond. 24 April: Henri de Greve over: „Ont wrichting van het gezin". 1 Mei: Viering van het patroonsfeest. De voorzitter lichtte dit winterprogram ma nader toe en zeide, dat dit geheel stond in het programma der Katholieke Actie. Verder is er voor elk wat wils. De vergade ring kon haar algemeene instemming met het programma betuigen en bet werd in zijn geheel, na eenige opmerkingen, aan genomen. De voorzitter vroeg dan ook een groote opkomst van de leden. Na eenige mededeelingen gedaan te heb ben en eenigi vragenstellers bij de rond vraag beantwoord te hebben werd deze bij eenkomst door den Moderator met gebed besloten. HET A.S. 3 OCTOBERFEEST DE „KORAALMUZIEK". De z. g. „Koraalmuziek" op 3 October in het Van der Werf park heeft, vooral in de laatste jaren, een groeiende belangstel ling. Behalve dat er door het zingen de zer oude melodieën traditie's van ons volksbestaan in eere worden gehouden, dringt den laatsten tijd toch ook meer en meer weer het besef door, dat zang, dus zelf musiceeren met het instrument, dat ieder van nature kreeg, niet alleen een goede, maar ook eèn kern-gezonde levens uiting is. Uit den aard der zaak vormen de oude melodieën (uit den bekenden bundel) de hoofdzaak van het programma. Toch zal er dit jaar een geheel nieuw lied aan toegevoegd worden, een lied, dat geheel betrekking heeft op de.stad Leiden. 't Betreft een gedicht van de hand van Mevr. Dr. Selma de Jong, (een oud-stad- genoote), dat als volgt luidt: O Leiden, gij oude, mooie stad Die ééns een Prince Willem Op zijne wallen had! Uw roemrijk, groot verleden, Straalt nog in dezen tijd; U schonk een Prince Willem De éérste Universiteit. Zoovele Nederlanders, Vol geest en rijk verstand Zond Uwe Alma Mater Door héél ons Nederland! Musea, huizen, grgchten, Staan nog in ouden trant! Ik heb U lief, mijn Leiden, Gij „trots" van Nederland! De tekst van dit gedicht werd getoon zet door Leo Mens en de muziek werd, evenals het gedicht, opgedragen aan onzen Burgemeester, Mr. A. van de Sande Bak- huyzen. Een en ander gaf het Bestuur der 3 Octo- ber-Vereeniging aanleiding om dit jaar twee repetities, nl. op Maandag 27 en Don derdag 30 September 's avonds te half 9 in de Waag, uit te schrijven. Bestuur en Dirigent rekenen er op, dat beide repeti ties door allen die meezingen, zullen wor den bijgewoond. REGELING VAN DE EERSTE HULP BIJ ONGEVALLEN OP DEN 2EN OCT. De Gemeentelijke Eerst Hulpdienst werkt als gewoonlijk, is telefonisch op te roepen (645); het bureau van den Genees kundigen Dienst blijft geopend van 8 uur voorm.8 uur nam. Verder zal hulp worden verleend door de Eerste Leidsche E. H. B. O. Brigade in samenwerking met de Afd. Leiden van het Nederlandsche Roode Kruis, en door de Afd. Leiden van de Ned. Vereeniging voor E. H. B. O. (later te noemen de Ver eeniging). Gedurende de taptoe op 1 October (des avonds) zal een post gevestigd zijn in het gebouw van den R. K. Volksbond, Steen- schuur 15. (Ver.). Het feestterrein zal als gewoonlijk ver zorgd worden door een post in het school gebouw (ver.), van 10 uur voorm. tot 1 uur nam.; ook zorgt de Vereeniging voor eerste hulp in het Waaggebouw bij de uitdeeling van haring en witte-brood. Gedurende den wielerwedstrijd zullen vijf posten door de Brigade en door het Roode Kruis worden opgesteld, nl. bij den start (Levendaal), cp de Geeregracht, den Lammenschansweg, bij de Cronesteinkade en op de Plantage. De Brigade zorgt verder voor een post in de Gehoorzaal gedurende den optocht en zendt eenige helpers naar de opstelling (Burggravenlaan); deze loopen mede en vereenigen zich met de post in Hortus- zicht, waar de pauze wordt gehouden. Ook bezet de Brigade van 12 uur voorm. tot 12 uur nam. een hulppost in het wacht huisje op de Lammermarkt. Bij de koraalmuziek zullen enkele leden van de Vereeniging aanwezig zijn. Alle helpers zullen voorzien zijn van een roode kaart met stempel van den Geneeskundi gen Dienst, aarop vermeld naam, post, diensturen en datum. De Directeur van den Gemeentelijken Geneskundigen- en Gezond heidsdienst, (w.g.) Dr. M. D. HORST. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 October op het daartoe door hem gedaan verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den reserve-kapitein F. H. M. Verbeek, van het 4e Reg. Infan terie; voorts is eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan de reserve- eerste-luitenants W. H. F. Fakkeldij enH. J. Schulte, en aan den tijdelijk benoem den reserve-eerste-luitenant J. J. Halle- Leek, allen van het 4e Reg. Infanterie. Hedenmorgen te 9.15 uur heeft de poli- tiebrandweer een schoorsteenbrand ge- bluscht ten huize van den heer C. F. M., Breestraat 171. De Staatscourant van 23 Sept. bevat de gewijzigde statuten van De Jong's Machinefabriek, .alhier. - Tot arbeidersleden van den Raad van Arbeid alhier zijn voor den tijd van drie jaar benoemd de heeren J. B. Grotenhuis en J. J. van Stralen. LEIDEN. Geboren: Catharina, d. van P. v. Hou ten en J. Stikkelorum. Ondertrouwd: H. A. P. de Santy jm. 30 j. en J. C. Zwetsloot jd. 21 j. A. P. v. d. Kamp jm. 35 j. en G. Prins jd. 26 j. Overleden: M. M. J. Hoogweg-Riet- meener vr. 36 j. C. de Wolff zn. 26 j. J. C. E. Wakerlein-v. d. Kaaij wede. 66 j. L. V. P. Houwink zn. 22 j. van Agatheen-Dizuur", de heer H. Jakobs, geboren te Weltevreden. Geslaagd: Doctoraal examen Indisch Recht de heer K. T. Ebes, Den Haag en mej. A. C. H. Heyning, Den Haag; Doctoraal examen Rechten de heeren B. J. Aalders, Den Haag, S. H. Krabshuis, Wassenaar, P. Moll, Den Haag; Aartsexamen le gedeelte: de heer C. J. Leene, Voorburg; Economisch doctoraal examen Indologie: de heeren I. J. Crince le Roy, Haarlem, J. H. Statius Muller, Den Haag. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Woensdag géén audiëntie verleenen. SLACHTOFFERS VAN DE CHOLERA. SJANGHAI, 24 September (A.N.P.). Het aantal sterfgevallen als gevolg van de cho- lera-epidemie, blijft nog steeds toenemen, in het bijzonder onder de 350.000 Chineesche uitgewekenen in de internationale conces sie. In de laatste 24 uur zijn opnieuw 46 personen aan de ziekte bezweken. LEIDEN.Bevorderd: tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „De structuurbepaling LEIDEN, 24 Sept. Vee. Totaal aanvoer: 289 runderen, 243 kalveren, 852 schapen, 494 varkens, 2 paarden, 24 veulens, 24 bokken of geiten, 27 zeugen. Prijzen: 28 stieren 180300, schoon gewicht 5664 cent, handel flauw; 34 kalf- en melk koeien, 82 varekoeien e. a. 120180, han del slecht; 145 vette koeien 170300, schoon gewicht 5474 cent, handel stroef; 76 graskalveren 1850, handel tamelijk; 33 vette kalveren 50110, schoon ge wicht 60—96 cent, handel tamelijk; 134 nuchtere kalveren f 711, 100 vette scha pen 2232, 400 vette lammeren 1622, 352 weideschapen 1625 handel matig; 196 mestvarkens 2137, en 271 biggen 1420, handel stroef; 24 veulens 90 155 handel tamelijk, 24 bokken en geiten 39 handel matig; 27 zeugen 6095 handel stroef. Kaas. Aanvoer 87 partijen. Prijzen: 67 partijen Goudsche kaas le soort 28 30, 2e soort 2627 en 20 partijen Leid sche kaas 2628 en 2e soort 25 per 50 kg. Handel vlug. ALKMAAR, 24 Sept. Kaas. Aangevoerd: 49 stapels, zijnde 102.000 kg. Fabriekskaas kleine 24, boerenkaas kleine 22.50 en boerenkaas commissie 22.50 per 50 kg. Handel goed. 's HERTOGENBOSCH, 24 Sept. Boter. Aanvoer 13.050 kg. Prijzen: hoogste 1.47, laagste 1.40 en middel 1.42 per kg. LEEUWARDEN, 24 Sept. Vee. Aanvoer: 45 Enterstieren 115225, 65 Twenter- stieren 225—345, 282 vette koeien 120 260 per stuk, 4668 cent per kg.; 315 Melk- en kalfkoeien 110270, 20 pinken 55I45f 10 vette kalveren 2260, 833 graskalveren f 2080, 222 nuchtere kal veren 510, 383 vette schapen 1636, 220 weideschapen 1526, 370 lammeren J 918, 297 vette varkens f 40140 per stuk, 50—58 cent per kg.; 35 magere var kens 2^55, 216 kleine biggen 1120 per stuk; 32 bokken en geiten, 51 paarden Totaal aanvoer 3396 stuks. Kaas. Sleutelkaas 25, Nagelkaas 17 22, Goudakaas 2225, Edammerkaas 2338, Aanvoer 1064 kg. Boter. Mijnboter 1.32, veilingboter 1.311.28 per kg. Aanvoer 9 zesde en 2 twaalfde vaten. Commissie f 0.88. UITHOORN, 23 Sept. Kaas. Aanvoer: 25 partijen (1260 stuks). Prijs Goudsche kaas 1ste soort met rijksmerk 2829, 2e soort 2527. Handel vlug. WiSSELNOTEERINGEN (AM^-RUAM) Londen 8 953 Berlijn 72.65 Parijs G 19l/2 Brussel 30.47 Zwitserland 41.59 Kopenhagen 40.05 Stockholm 46.25 Oslo 45.10 New York 1.81l/32 Praag 6.34

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3