STADS NIEUWS RECHTZAKEN AGENDA FAILLISSEMENTEN BIOSCOPEN VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1937 OE LE1DSCHE COURANT EERSTE BUD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De BUI seint: Verwachting: Zwakke tot matige wind, uit Westelijke richtingen, tijdelijk toene mende bewolking in het Westen. Meest zwakke wind uit Zuidelijke richtingen, ne velig tot licht bewolkt in het Oosten. Wei nig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 768.4 te Hannover. .Laagste barometerst.: 737.9 te Seydisfjord. Het hoogedrukgebied in onze omgeving breidde zich aanzienlijk naar het Zuiden uit. De depressie bij IJsland trok Oost waarts, zij doet haar invloed thans tot over Ierland en Schotland gevoelen. In het Zui den en Zuid-Oosten van het waarnemings gebied is de luchtdruk aanzienlijk geste gen. Op het Noorden van de Britsche Eilan den en langs de Noorsche kust waaien krachtige tot stormachtige Westelijke tot Zuidelijke winden met zwaarbewolkte tot betrokken lucht en plaatselijk regen. Ook in Midden-Europa is de lucht betrokken met regen, de wind is daar echter zwak. Op het vaste land van West-Europa, dus in het hoogedrukgebied, is het meest wind stil of waaien zwakke winden, de lucht is helder tot licht bewolkt, alleen kwam veel ochtendnevel voor. De ochtendtemperatu- ren zijn in dit gebied aanzienlijk onder normaal, op de Britsche Eilanden en in Scandinavië waren zij boven normaal. Verwacht wordt, dat de invloed van de depressie grootenöeels langs .ons land zal trekken, zoodat in het Wes ten de bewolking mogelijk zal toene men, doch dat geen regen van betee- kenis zal vallen. De wind zal daar vermoedelijk iets toenemen. Voor het Oosten des lands wordt nog op aan houden van het mooie weer gerekend. LUCHTTEMPERATUUR. 17 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 7.25 ur tot Zaterdagmorgen 6.20 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 25 Sept. WATERTEMPERATUUR. De Zijl 15 gr. C. WEG BEOOSTEN LEIDEN Bij de voorgenomen herziening van het rijkswegenplan is gerekend op aan vulling van dit plan met een weg be oosten Leiden van rijksweg 4 (Am sterdam's Gravenhage) bij Burger- veen in den Haarlemmermeerpolder tot rijksweg 13 Cs GravenhageRot terdam) tusschen de Hoornbrug en het vliegveld Ypenburg met zijtak van Voorschoten (Hofpolder) naar Oegst- geest (Rhijnhoff). Voor het zuidelijke gedeelte van de zen weg, dat tevens de verbinding vormt tusschen de wegen nos. 12 s GravenhageUtrecht) en 13 (Den HaagRotterdam) is het tracé vastge steld. Het tracé van het overige gedeel te van den weg beoosten Leiden is in onderzoek. Het ligt in de bedoeling in de eerste plaats aan te leggen het ge deelte tusschen de wegen nos. 12 en 13 en het gedeelte van weg no. 12 tot genoemden zijtak in de richting Oegstgeest, alsmede dezen zijtak zelf. Op deze wijze zal dan een verbin ding voor snelverkeer van Rotterdam in Noordelijke richting worden ge vormd. Voor een gedeelte van den grond aankoop en voor een begin van uit voering van enkele kunstwerken wordt voor 1938 een bedrag van f 400.000 aangevraagd. WEG AMSTERDAM—BODEGRAVEN- ROTTERDAM De verbindingsweg van de wegen Am sterdamBodegraven Rotterdam en 's GravenhageUtrecht bij de Gouwe naar Gouda, welke in 1937 in uitvoering is genomen, zal tegen het einde van 1938 kunnen zijn voltooid, waarvoor een bedrag van 230.000 wordt aangevraagd. Voor zooveel betreft den rondweg om Rotterdam, welke toegang zal geven van weg AmsterdamBodegravenRotterdam naar de stad en voorts verbinding zal ge ven met de rijkswegen naar 's Gravenhage en het Westland, wegen bewesten Rotter dam, zal aanleg van het gedeelte langs het bosch- en Parkplan worden voltooid, ter wijl met aanleg van het aansluitende wes telijk gelegen gedeelte zal worden aange- angen. Voor deze werken wordt voor 1938 een bedrag van 200.000 aangevraagd 's GRAVENHAGE—UTRECHT—DRIEm BERGEN (ARNHEM). Het eerste gedeelte van den weg tot Zoetermeer ter lengte van ongeveer 10 KM. is in April 1937 opengesteld, het daaraan aansluitend gedeelte tot de Gouwe zal in begin van 1938 kunnen wor den opengesteld, waarna tegen het einde van dat jaar openstelling tot nabij Bode graven zal volgen. Van Bodegraven tot het punt van sa menkomst met weg no. 22 beoosten Utrecht zal de aardebaan midden 1939 ge heel of nagenoeg geheel voltooid kunnen zijn, eveneens de kunstwerken behoudens de brug over den Vaartschen Rijn. De werken zullen met kracht worden voort gezet, zoodat verwacht mag worden dat in 1940 de weg tot Utrecht (weg no. 22) door het verkeer in gebruik zal kunnen worden genomen. Voor voltooiing van den grondaankoop, den aanleg van de aardebaan tusschen Woerden en Utrecht en voor den bouw van kunstwerken wordt in totaal 3.665.000 aangevraagd. Voor het met weg no. 3 samenvallende gedeelte van de Gouwe tot Bodegraven wordt voor voltooiing van de verhardingen f 175.000 aangevraagd, een en ander te besteden in 1938. „HERWONNEN LEVENSKRACHT". In het Augustusnummer van het Maand blad „Zonnebloemen" wordt o.a. medege deeld, dat in de maand Juli voor rekening van „Herwonnen Levenskracht" naar het sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven werden uitgezonden: 6 mannelijke, 8 vrou welijke patiënten en 9 kinderen, lijdende aan tuberculose. Op 30 Juni van dit jaar waren in bedoeld sanatorium in verpleging 73 mannen, 57 vrouwen, 142 kinderen en 15 patiënten in de nazorg. Wat zeggen deze cijfers? Voor de oppervlakkige lezers en lezeres sen vermoedelijk niets, mogelijk doen zij bij sommigen een enkele even vluchtige als voorbijgaande gedachte van medelijden op komen. En toch! Hoe veelzeggend zijn deze cijfers, indien men bij het lezen ervan eens een oogenblik ernstig wil nadenken, en niet zich alleen blijft bepalen bij eigen genoegens, eigen zorgen of eigen leed. Inéénmaand in één sanatorium opgenomen: 23 patiënten, lijdende aan tu berculose! In ééén sanatorium op een wille- keurigen datum 287 patiënten in verple ging. en allen, hetzij in mindere hetzij in meerdere mate, lijdende aan deze verschrik kelijke ziekte! Wie kan zich bij het aandachtig lezen en overwegen van deze cijfers realiseeren, al het leed, de kommer, de zorgen en de angst niet alleen in de harten van hen, die ter vèrpleging in 't sanatorium zijn opgenomen, maar ook van de vaders en moeders, de echtgenooten en verwanten van hen, die in het sanatorium „Berg en Bosch" hun le venskracht hopen te herwinnen? Hoe verschrikkelijk ook op zich zelf, toch zeggen de boven aangehaalde cijfers nog niet alles! Want van hen, die tot de verpleegden in het sanatorium gingen behooren, mogen, Gode zij dank, velen verwachten, na kor- teren of langeren tijd weer gezond in de maatschappij te zullen terug keeren. Maar duizend maal erger is het lot van hen, die, eveneens lijdende aan tuberculose, niet, althans voorloopig niet, in een sana torium kunnen worden opgenomen, omdat de kosten, aan de opname verbonden, niet kunnen worden betaald. Die wachten moeten, totdat er voldoende middelen aanwezig zijn, om ook hunne ver pleging in een sanatorium mogelijk te ma ken. Die wachten moeten.. Ja, maar vaak met dit noodlottig gevolg, dat de vreeselijke ziekte hunne krachten zoozeer heeft ge sloopt, dat zelfs opname in het sanatorium dan niet meer kan baten. En het getal van hen, die om finantieele redenen niet spoedig in het sanatorium kun nen worden opgenomen, die zooals de offi- cieele term luidt „op de wachtlijst moeten worden geplaatst" is nog steeds groot, ont stellend groot. Hoeveel waardevolle levens zouden ge red kunnen worden, indien die befaamde „wachtlijst" tot het verleden zou kunnen gaan behooren? Is dat dan niet mogelijk, zoo zult ge wel licht vragen? Inderdaad is dit mogelijk, maar alleen dan, als het werk van „Herwonnen Levens kracht" energiek en bij voortduring wordt gesteund En dien steun vragen wij nu weer in het bijzonder voor den op Zondag a.s. te houden Vooral doen wij hierbij een dringend be roep op dames, zoowel als heeren om zien Zondag a.s. beschikbaar te stellen voor den verkoop onzer bekende speldjes. Een eerste vereischte toch voor het welslagen van een speldjesdag is een groot aantal verkoop sters en verkoopers. Wij vertrouwen, dat wij voor dit werk van naastenliefde bij uitstek zullen mogen rekenen op de medewerking van velen, uit alle rangen en standen; niet alleen van hen, die wij jaarlijks tot onze getrouwe me de werksters (ers) mogen rekenen, maar ook op velen, die zich tot heden nog nimmer voor dit doel beschikbaar hebben gesteld en wier hulp wij evenzeer op hoogen prijs zullen stellen. Vervolgens vragen wij met den meesten aandrang aan alle lezers en lezeressen: „Koopt Zondag a.s., allen zonder uitzon dering, het u aangeboden speldje". Gaat niet onnadenkend en reeds van te voren hoofdschuddend onze medewerkers voorbij, maar bedenkt, dat het u gevraag de offertje uitsluitend ten goede komt aan de bestrijding van de tuberculose en tot ge ven van herwonnen levenskracht aan velen uwer lijdende evenmenschen. Het afhalen van speldjes en busjes, enz. kan geschieden a.s. Zaterdag, 25 September, des avonds van 7 tot 10 uur in Huize „Ma ria", Lange Pieterskerkkoorsteeg no. 15 en Zondagochtend aan het zelfde adres. Moge Zondag a.s. opnieuw en overtui gend blijkan, dat „Herwonnen Levens kracht" zich bij voortduring mag verheu gen in de sympathie en de daadwerkelijke steun van Leiden's ingezetenen. H. LOMBERT, Voorzitter van het Comité Leiden. Leiden, 24 September 1937. HAAGSCHE RECHTBANK. Ernstige aanrijding te Leiden. Wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld moest voor de Haagsche rechtbank verschijnen G G. v. d. W., chauf feur te Voorschoten. Deze verdach te zou, op het kruispunt Plantage-Utrecht- sche Veer te Leiden, den wielrijder M. J. K. uit Leiden, die den weg overstak, hebben aangereden en vrij ernstig gewond. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de hoek daar ter plaatse tamelijk overzichtelijk is. Het slachtoffer verklaarde als getuige, dat hij de auto aan had zien komen, maar dat hij gedacht had nog wel over te kun nen steken. De auto had echter met grooter snelheid gereden dan hij meende. Verdachte daarentegen verklaarde, dat de wielrijder op het kruispunt geaarzeld had, wat door dezen werd ontkend. Verder voerde ver dachte aan, dat hij nog geprobeerd had een aanrijding te voorkomen door links te gaan rijden, wat den officier deed opmerken, dat het remspoor had uitgewezen, dat verdach te steeds links had gereden. De schuld is dus geheel bij verdachte en niet bij den wielrijder, want die had voorrang. Rekening houdende met het feit, dat ver dachte werkloos is, was de eischen 40 subs. 40 dagen hechtenis. Uitspraak 7 October. HAARLEMSCHE RECHTBANK. De Haarlemsche Rechtbank deed uit spraak in de zaak tegen den 25-jarigen chauffeur M. F. van S. uit Hillegom, die terecht heeft gestaan, terzake, dat hij ge bruik heeft gemaakt van een aan een an der toebehoorend nummerbewijs. De officier van Justitie had tegen ver dachte geëischt een geldboete van 25 sub sidiair 10 dagen hechtenis. De Rechtbank, uitspraak doende, ver oordeelde de verdachte tot 15 subs. 9 da gen hechtenis. Uitgesproken: J. W. M. F. Krijnen, kapper, Rotterdam, v. d. Sluisstraat 76; cur. mr. J. Coert Jr. D. Speksnijder, koopman in ongeregel de goederen, Gouwe 9, Gouda; cur. mr. W. H. Gallas. F. Koster, Bockenbergstraat 50 te Gou da; cur. mr. K. H. Gaarlandt. J. Poot Hzn., Bleekstraat 2, Vlaardingen cur. mr. W. A. Schippers. J. H. Perik, gemeente-opzichter en archl tect, Tubbergen, Almeloscheweg 124; cur. mr. Y. W. Kranenburg, Almelo. C. Grootenboer, aannemer, Dordrecht, Vondelstraat 27; cur. mr. W. S. D. de Vries, Dordrecht. F. W. van Efferen, aannemer, laatst Dub beldam, Stevensweg, thans wonende te Dordrecht, Rhijnvis Feithstraat 8; cur. alsvoren. W. v. d. Berg, koffiehuishouder, Gorin- chem, Tolsteeg 9, cur. mr. P. Plantenga, Gorinchem. H. A. Dolfin, banketbakker, Utrecht, Lijnmarkt 15. Cur. mej. mr. Ph. H. van Noord, Utrecht. E. van As Bzn., De Bilt, Waterweg 200, cur. mr. P. J. Emmelot, Utrecht. H. Verburgh, wed. van Antonie Steen bergen, Utrecht. Croeselaan 222, een meu belfabriek drijvende aan de Arentzstraat 11, te Utrecht; cur. mej. T. M. Feikema te Utrecht. J. M. Solleveld, winkelier, Loosduinsche- kade 257, Den Haag; cur. mr. J. van Ge- lein Vitringa. H. van Poelgeest, laatst gewoond heb bende te Driebergen; cur. mr. J. H. Vuystingh. M. E. Meulen, weduwe P. Hoogendoorn, Amsterdam, Rokin 32, boven, cur. als vo ren. Geëindigd C. Kokelaar, Rotterdam. Opgeheven: P. H. Vloemans, Rotterdam. N. de Vries en T. Tugendreich, beiden Amsterdam en leden van de Mantelfa- briek Sporting. S. Schelvis, Amsterdam. H. Janmaat, Amstelveen. G. Kramer, Alkmaar. Vrijdag, „St. Christoffel" .Ledenvergade ring, de „Harmonië", 8.30 uur. Vrijdag, Missie-naaivereeniging „St. Fran- ciscus Xaverius" tentoonstelling St. Antonius-Clubhuis, 8.3010 uur. Zaterdag, Missie-naaivereeniging „St. Franciscus Xaverius", tentoonstel ling St. Antonius-Clubhuis, 210 uur. Zondag, idem. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 18 tot en met V r ij d a g 24 Sept. a.s. waarge nomen door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, telef. 552 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Gistermiddag hield de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland een openbare vergadering onder voorzitter schap van den heer D. ten Cate Brouwer. De notulen der vorige vergadering wor den goedgekeurd. De ingekomen stukken leverden geen stof tot bespreking op. De voorz. deelt vervolgens mede, dat het plan der Kamer om met medewerking de gemeenten een kaart met beschik bare industrieterreinen te doen vervaar digen, over het algemeen een gunstig ont haal heeft ontvangen. De Kamer zal spoe dig tot de uitwerking er van doen over gaan De Vestigingswet. Hierna volgde de bespreking van de taak der K. v. K. in zake de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937, in verband met de mi- nisterieele beschikiking, waarbij het be paalde in het vijfde lid van Art. 1 van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 toepasse lijk wordt verklaard voor het slagersbe- drijf. De voorzitter licht dit voorstel nader toe en zegt, dat het bureau der Kamer voor stelt de benoeming van een commissie van vijf leden om krachtens art. 13 van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 na mens de K. v. K. ^1 datgene te doen, wat de Kamers van Koophandel door deze wet wordt opgedragen te wijzigen in de benoeming van een commissie van advies aan de Kamer. De leden kunnen zich met dit voorstel vereenigen, waarop de voorzitter voor stelt in deze commisise te benoemen de heeren H. Simonis, voorz., Krantz en San ders voor de afd. Grootbedrijf en Bergers en v. d. Steen voor de afd. Kleinbedrijf. De heer v. d. Hoek vraagt of het wel gewenscht is, alleen leden uit de stad te nemen. Hij vreest, dat de belangen der buitengemeenten daardoor niet voldoende zullen behartigd worden. De heer de Gooyer ondersteunt deze ge dachte. De heer Krantz voelt niet veel voor het lidmaatschap dezer commissie, waarna de heer dr. v. Dorp, voor het lidmaatschap aangezocht, verklaart er heelemaal niet geschikt voor te zijn, omdat hij geen voor stander van deze wet is. De voorz. houdt dit punt even aan, om den leden in de pauze gelegenheid te ge ven daarover van gedachten te wisselen. Nadat dit geschied'was werd in de plaats van den heer Krantz nog een derde lid voor het kleinbedrijf, de heer v. d. Hoek benoemd. Verschillende besluiten. Het bureau stelt vervolgens voor om de retributie voor het afgeven van een be wijs als bedoeld in art. 12 lid 2 der Wet op het Afbetalingsbedrijf 1936, te stellen op 1- De heer v. Appel zou gezien het steeds toenemend aantal afbetalingszaken liever een bedrag van 100 vastgesteld willen zien. Dit z«u remmend werken op de vestiging van nieuwe afbetalingsza ken. De voorz. antwoordt hierop, dat de wet een kleine vergoeding toestaat. Sommige Kamers vragen b.v. 25 cent. Het voorstel van het bureau der Ka mer wordt hierna goedgekeurd. Tot lid en plaatsvervangend lid in het curatorium van het Economisch Technolo gisch Instituut voor Zuid-Holland, Zee land, Utrecht en een deel van Gelderland worden resp. herkozen de heer H. Simo nis en dr. G. v. Dorp. De Ziendeweg te Alphen. Naar aanleiding van ingekomen klachten over het wegdek van den Ziendeweg te Al phen aan den Rijn, deelt de voorz. mede, dat hij gaarne eerst met den burgemees ter van Alphen overleg wil plegen, tenzij de Kamer ineens rechtstreeks wil adres- seeren. De heer Raaphorst zou liever dit laatste willen, terwijl de heer v. d. Hoek vraagt rekening te willen houden met de omstan digheid, door wie het verzoek tot verbe tering is ingediend. Het is, aldus spr., een voor auto's afge sloten weg, waarvoor slechts bij uitzonde ring vergunning wordt verleend. Na eenige discussies wordt besloten mon deling overleg te plegen. De subsidies. Hierna wordt de lijst van subsidies voor het jaar 1938 vastgesteld. Op verzoek van den heer v. Appel wordt als nieuwe sub sidie een kleine bijdrage voor 1938 vastge steld voor het Nationale Comité tot beteu geling van het cadeaustelsel te Voorburg. De begTOoting vastgesteld. De begrooting voor het jaar 1937 wordt na de pauze vastgesteld op een bedrag van 20.450 aan inkomsten en uitgaven. De rondvraag leverde geen bijzondere be sprekingen op, waarna de Kamer in huis houdelijke vergadering ging. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 7010. P. van den Broek en Zoon, Leiden, Mare 64, lood en zinkwerker, aanleg van gas- en water leiding; sanitaire installaties. Venn.: P. F. van den Broek en P. F. M. van den Broek, Leiden. W ij z i g i n g e n: 1507. A. van Bennekom, Zoeterwoude, Weipoort B. 38, metselaars- bedrijf. Uittr. E.: A. van Bennekom, d.d. 23 Sept. 1937. Wijz. handelsn. in: A. J. van Bennekom. 5438. J. W. Cahen, Agent voor Leiden Omstreken v. h. N.V. British Holl. Coal Co. Amsterdam, Leiden, Nieuwe Rijn 40, brand- stoffenhandel. Wijz. handelsn. in: J. W. Ca hen. Cahen's Kolenhandel „De Wales- Specialist". 278. N.V. De Conventie, Leiden, Korte Mare 16, stoomschelpenzuigerij. Procuratie verleend aan: Mej. H. J. Klootwijk, Leiden (B.P.). THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: Oranje Hein (Her man en Aaf Bouber Sylvian Poons). Je Geld of je Leven. Komisch Komisch Dag. 811 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenei Lido: Op Hoop van Zegen (Mevr. Esther de Boer-van Rijk als „Kniertje"). Kroningsplechtighe den in Engeland, (kleurenfilm). Dramatisch Historisch Dag. 8.-511.15 uur, Zondags bovendien 2—7 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Luxor: Lunapark (Eddie Canter Ethel Merman). Het Schot in de Ope ra (Stefan Hossa Fr. Seide). Komisch Amusant Dag. 811 uur, Zon- Jags bovendien 27 uur, Matinee, Zaterd. en Dond., 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Trianon: 't Begon in Parijs (Claudette Colbert Melvyn Douglas Robert Young). Het Huis met de Duizend Kaarsen. (Phillip Holmes Mae Clarke). Komisch Avontuur i Dag. 8—11 uur, Zon dag 27 uur. Ma tinee. Zaterdag en Woensdag 2 uur. Goedgekeurd v. volwassener

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2