We n&euwe tnexkcn Oud-itonantocht Pijptabak LUCHTVAART VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 DE LEIDSCHE SINGELLOOP. Morgen organiseert de R. K. Athl. Ver. „Docos" den Leidschen Singelloop om den Peter Verhoef-wisselbeker. Van den kant der at'hleten bestaat voor dezen loop flinke belangstelling. In totaal hebben 19 athle- ten ingeschreven waaronder vele beken den. Wie van hen de grootste kans voor de eerste plaats heeft, valt moeilijk te zeg gen. Wanneer wij de prestaties van het afgeloopen seizoen bekijken dan komt de bekende Limburger Liebregts, Nationaal Kampioen op de 5000 meter, er het meest voor in aanmerking. Maar Docos komt met een aantal athleten uit, die zeer weinig, misschien wel niets voor hem onder behoe ven te doen. Noemen wij allereerst J. v. Rooden en H. Jansen en dan de oudere meer op dit parcours bekende loopers J. Dubbel aar, A. Slingerland en N. van Ba- kelen en dan nog J. Hassing. Zij allen kun nen voor een verrassing zorgen. De Leide- naars dienen vooral op te passen voor de tactiek van Liebregts, daarmee heeft hij menigmaal in den strijd tegegn uitgespro ken sterkere athleten den eerepalm weten te behalen. Ook in de B-klasse zal de strijd even spannend zijn. R. Knape, C. van Bakelen, M. van Steenbergen, G. Kaal zijn allen loopers, die aan elkaar gewaagd zijn. De Haarlemmer Knape, heeft verschillende malen bewezen de sterkste te zijn, maar de anderen ontloopen hem zoo weinig, dat hij het nog lang niet heeft gewonnen. Het is echter niet uitgesloten, dat een der andere B-klassers het eerst de finish zal passeeren. Er zijn loopers bij, die lang niet over het hoofd gezien moeten worden. Ook voor de B-klasse zien wij met belang stelling de uitslag tegemoet. Ten gerieve van het publiek laten wij hieronder de na men der loopers met de nummers waaronder zij uitkomen volgen: Klasse A: 1. J. van Rooden, 2 A. Slinger land, 3 J. Dubbelaar, 4. H. Jansen, 5. J. Hassing, allen „Docos", Leiden; 6. N. van Bakelen „Jong Leven", Amsterdam; 7. W. Liebregts „R. K. A. V. L.", Lindeheuvel. Klasse B.: 8. M. van Steenbergen, 9. B. Kruit, 10. P. Dubbelaar, 11. J. de Graaf, allen „Docos", Leiden; 12. D. de Blank, „Graaf Willem II", Den Haag; 13. C. van Bakelen „Jong Leven", Amsterdam; 14. A. Kluyskens, idem; 15. J. Wurzer, indiv. Leiden; 16. G. Vits, indiv., Leiden; 17. J. Burger „D. E. M.". Beverwijk; 18. R. Knape „Holland". Haarlem; 19. G. Gaal „Swift", Assendelft. De athleten verkleeden zich in Café Royal Doezastraat. De start heeft plaats 3.10 uur precies op den Witte Singel nabij de Heerenstraat, vandaar naar den Haagweg, de Haagweg- brug over, Morschweg, Morschsingel, Rijnsburgersingel, Maresingel, Heerensin gel, Zijlsingel, Utrechtsche Veer, Zoeter- woudsche Singel, Witte Singel, alwaar finish wederom bij de Heerenstraat. Tenslotte verzoeken wij het publiek dringend niet met de loopers mee te fiet sen of hen op andere wijze te hinderen. Na afloop zal de prijsuitreiking plaats hebben in Café Royal, Doezastraat. ERKENNING NEDERLANDSCHE RECORDS. Het 1500 meter-record van Petit afgewezen. Door de record-commissie van de Ko ninklijke Nederlandsche Athletiek Unie werden de volgende prestaties als Neder landsche records erkend: Dames: Kogelstooten: 11.53 m. gevestigd door mej. A. Niesink te Amsterdam op 5 Sept. 80 m. hardloopen: 10 sec. gevestigd door- me j. F. E. Koen te Doetinchem op 29 Au gustus. 100 yards hardloopen: 11.2 sec. (geëven aard) gevestigd door mej. F. E. Koen te Doetinchem op 29 Augustus. H e er e n 2 Engelsche mijlen 9 min. 41.4 sec. ge vestigd door J. Zeegers te Amsterdam op 11 Aug. 4000 m. hardloopen: 12 min. 13.7 sec., gevestigd door J. Zeegers te Amsterdam op 18 Aug. Kogelslingeren: 49.69 m. gevestigd door H. Houtzager te Malmö op 13 Augustus, Zooals wij reeds eenigen tijd geleden hebben medegedeeld, konden de records van de Trekvogels op de Olympische esta fette (3 min. 41.5 sec.) en op de Zweedsche estafette (2 min. 1.5 sec.) niet erkend worden in verband met het feit, dat Karl Baumgarten en zijn broer Heinz nog niet genaturaliseerd zijn. Naar wij vernemen is ook het Neder- landsch record van Petit, gevestigd op 8 Augustus van dit jaar tijdens de stadion wedstrijden te Amsterdam op de 1500 m. met een tijd van 3 min. 59.4 sec. niet door de recordcommissie erkend op grond van het feit, dat hij voor dit nummer werd ge- gediskwalificeerd. ZEILEN DE NAKAAG 1937. De onderlinge zeilwedstrijden van „De Kaag", zullen, zooals gemeld, dit najaar worden gehouden op Zaterdag 9 October (één wedstrijd) en Zondag 10 October (twee wedstrijden). De inschrijving staat open voor: 45 M2. Kruiserklasse, Regenboogklasse A., Re genboogklasse B., Drakenklasse, Vrijbui tersklasse, Pampusklasse A., met bij zei len, Pampusklasse B. met bijzeilen, Pam pusklasse zonder bijzeilen, 12 M2. klasse A, 12 M2. klasse B., Olympiajollenklasse, B. M. klasse, 16 M2. Friesche klasse, Han dicapklasse voor open jachten, 12 voets- jollenklasse A, 12 voetsjollenklasse B, en 12 voetsjollenklasse C. Inschrijvingen per briefkaart voor of op Woensdag 6 October bij den heer Ir. J. C. van Hoolwerff, Middenlaan 56, Haar lem. DE REVANCHEMATCH EUWE— ALJECHIN OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP. In een persconferentie, te Amsterdam, bijeengeroepen door het Eu weAljechin- comité, werden nog enkele nadere bijzon derheden bekend gemaakt omtrent de or ganisatie van de aanstaande revanche match tusschen Euwe en Aljechin om het wereldkampioenschap. In het Comité heeft ook zitting genomen jhr. ir. H. Strick van Linschote^, die spe ciaal de belangen van dr. Aljechin zal be hartigen. Als wedstrijdleider zal Maroczy fungeeren, terwijl als secondanten optre den Fine voor Euwe en Eliskases, voor Aljechin. Na afloop van het tournooi te Baden zullen beiden naar Nederland komen. Het spreekt welhaast vanzelf, dat talrij ke grootmeesters de match geheel of ge deeltelijk zullen bijwonen, hetzij uit lou ter belangstelling hetzij uit hoofde van hun journalistieke werkzaamheden. Zoo zullen in ieder geval naar Nederland ko men Flohr, Tartakower, Grünfeld, Res- hevsky, Keres, en zeer waarschijnlijk dr. Lasker en Mieses, die nog niet geheel her steld is van het noodlottig ongeval, hem tijdens het tournooi te Kemeri overko men. Wij willen nog even de voornaamste bepalingen van de revanchematch naar voren brengen. De match bestaat uit 30 partijen. Degene, die het eerst 15% punten heeft behaald, waaronder 6 volle winst punten, behaalt den titel van wereldkam pioen. De mogelijkheid is dus aanwezig, dat vóór alle 30 partijen gespeeld zijn, reeds een beslissing is verkregen. In dat geval zullen de resteerende partijen „vriend schappelijk" worden uitgespeeld. Mocht na 30 partijen nog geen beslissing zijn ver kregen, dan wordt er doorgespeeld tot het moment, dat Euwe of Aljechin 6 volle winstpunten heeft. Mocht na 30 partijen ieder 6 of meer winstpunten op zijn naam hebben staan, maar in ieder geval een gelijk aantal (1515) dan behoudt Euwe zijn titel. DE EVENTUEELE MATCH 2TUSSCHEN EUWE EN CAPABLANCA. Dr. M. Euwe, die zoo juist uit Oostenrijk is teruggekeerd, heeft ons nog enkele me- dedeelingen verstrekt inzake een even- tueele match tusschen Capablanca en hem in 1939. Met nadruk verklaarde dr. Euwe, dat er geen contract was gesloten, wel zijn Ca pablanca en hij het principieel eens over de voorwaarden, welke in vele opzichten zouden overeenkomen met die, welke voor de revanchematch EuweAljechin zijn vastgelegd. Dertig partijen zullen even wel niet worden gespeeld. Het aantal zal worden overgelaten aan het ontvangende land en zal 20, 24 of 28 bedragen. Bij 20 partijen zullen minstens 4 volle winstpun ten vereischt zijn, bij 24 partijen 5 en bij 28 partijen 6. Capablanca heeft gaarne van de gelegen heid gebruik gemaakt om een match tegen Euwe indien de laatste althans van Al jechin zou winnen te spelen, en al zal deze match volgens de bepalingen van de F. I. D. E. niet om den wereldtitel kunnen» gaan, Euwt heeft zich bereid verklaard, zich indien hij van den Cubaan mocht verliezen, terug te trekken ten gunste van Capablanca voo? een match om den titel tegen Flohr in 1940. De kansen, dat de match EuweCapa blanca in Argentinië wordt gespeeld, zijn zeer groot, immers beide spelers hebben zich in beginsel met het spelen in Argen tinië (Buenos Aires) accoord verklaard. Argentinië heeft zich op het congres van de F. I. D. E. voor de organisatie van een dergelijke match gespannen en op den Semmering was zelfs een speciale verte genwoordiger van den schaakbond van dat land aanwezig om verdere besprekingen te voeren. Mocht de match tusschen Euwe en Aljechin gunstig voor onzen landgenoot afloopen, dan zal onmiddellijk daarna Ar gentinië het definitieve plannen komen. DE ACHTKAMP IN OOSTENRIJK. Keres, als eenige winnaar, vergroot zijn voorsprong. Er zou iets zeer bijzonders moeten ge beuren, indien den jeugdigen Estlander, Keres, da overwinning in den achtkamp zou ontgaan. Immers, gisteren, in de elf de ronde, was hij de eenige speler, die zijn partij won, de overige partijen werden alle remise. Hij heeft hiermede zijn voorsprong op zijn naasten concurrent, Fine, tot twee punten vergroot, een voorsprong dus, wel ke in een dergelijk en dermate vergevor derd tournooi, vrijwel niet meer is in te halen. De uitslagen van deze elfde ronde luiden: WIELRENNEN INTERN. WIELERWEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM. Scherens en Ooms winnen de sprint. Op het sluitingsprogramma van de Sta- dionbaan te Amsterdam stonden als twee gelijkwaardige hoofdnummers de beide revanches der wereldkampioenschappen voor amateurs en professionals. De uitslagen luiden: Revanche wereldkampioenschap ama teurs 500 m.: eerste rit: 1. Pola, Italië, tijd laatste 200 m. 12.6 sec.; 2. Van der Vijver, Nederland. Tweede rit: 1. Ooms, Neder land, 13 sec.; 2. Georget, Frankrijk. Derde rit: 1. Pola, Italië, 13 sec.; 2. Georget, Frankrijk. Vierde rit: 1. Ooms, Nederland 12.8 sec.; 2. Van der Vijver, Nederland. Vijfde rit: 1. Ooms, Nederland, 12.8 sec.; 2. Pola, Italië. Einduitslag: 1. Ooms, Nederland, 3 pun ten; 2. Pola, Italië, 4 punten; 3. Van der Vijver, Nederland, 5 punten; 4. Georget, Frankrijk, 6 punten. Revanche wereldkampioenschap beroeps rijders over 500 meter. Eerste rit: 1. Sche rens, België 12.8 sec.; 2. Gerardin, Frank rijk. Tweede rit: 1. Van Vliet, Nederland, 12.6 sec.; 2. Richter, Duitschland. Derde rit: 1. Scherens, België, 13 sec..; 2. Rich ter, Duitschland. Vierde rit: 1. Van Vliet, Nederland, 12.4 sec.; 2. Gerardin, Frank rijk. Vijfde rit: 1. Richter, Duitschland, 12.6 sec.; 2. Gerardin, Frankrijk. Zesde rit: 1. Scherens, België, 12.4 sec.; 2. Van Vliet, Nederland. Einduitslag: 1. Scherens, België, 3 pun ten; 2. Van Vliet, Nederland, 4 punten; 3. Richter, Duitschland, 5 punten; 4. Gerar din, Frankrijk, 6 punten. De wedstrijd achter groote motoren werd verreden in twee manches, elk van 40 km. Deelnemers waren Grant, Enge land, Michaux en Seynaeve, beiden Bel gië en onze landgenooten De Graaf, Piet van Kempen, Loskamp en Van der Wulp. Het resultaat werd: 1. Grant, tijd 31 min. 21.4 sec.; 2. Van der Wulp, op 100 me ter; 3. Piet van Kempen op 105 meter; 4. Michaux op 250 meter; 5. De Graaf op 260 meter; 6. Loskamp op 780 meter; 7. Sey naeve op 1600 meter. De uitslag van de tweede manche was: 1. Piet van Kempen, tijd 31 min. 51.4 sec.; 2. De Graaf op 20 meter; 3. Seynaeve op 250 meter; 4. Michaux op 270 meter, 5. Los kamp op 800 meter; 6. Grant op 900 me ter; 7. Van der Wulp, op 2200 meter. Algemeen klassement: 1. Piet van Kem pen 4 punten; 2. De Graaf 7 punten; 3. Grant 7 punten; 4. Michaux 8 punten; 5. Van der Wulp 9 punten; 6. Seynaeve 10 punten; 7. Loskamp 11 punten „SWIFT." Voor Zondag is er een tijdrace over 40 km. vastgesteld. Mocht het weer voor zoo'n wedstrijd niet geschikt zijn, dan zal er een peletonwedstrijd worden verreden over 54 km. De September-competitie is door den regen in het water gevallen. Slechts de sprint kon. doorgang vinden. Deze wed strijd is nu bij de October-competitie in gelast. Er staan voor de komende maand eenige aardige wedstrijden op het programma, zoodat er gehoopt mag worden, dat Plu- vius zich ditmaal niet te veel laat voelen. De samenkomst voor Zondag is te 8.45 AUTOMOBILISME KeresPetrof FineRagozn CapablancaReshevsky FlohrEliskases 1—0 1/2—1/2 1/2—1/2 1/2—1/2 De stand van den achtkamp na deze elfde ronde, waarin dus geen enkele partij werd afgebroken, luidt thans als volgt: j 1. Keres 8.5 punt; 2. Fine 6.5 punt; 3. en 4. Reshevsky en Capablanca ieder 5.5 punt plus 1 afgebroken partij; 5. Flohr 5.5 punt; i 6. Ragozin 5 punten; 7. Eliskases 3 punten plus 1 afgebroken partij; 8. Petrof 2.5 j punt plus 1 afgebroken partij. DERTIEN NIEUWE RECORDS VAN JENKINS EN MATER. 24 uren rijden met een gemiddelde van Bijna 253 k.m. per uur. De Amerikaansche coureurs Ab Jenkins en zijn assistent Mayer hebben hun record- rit, welke zij met een specialen daarvoor geconstreerden Mormon Meteor wagen op de bekende zoutvlakte nabij Salt Lake City maken, na 24 uren moeten afbreken, daar het parcours zich niet meer in ge- schikten toestand bevond. Niettemin wis ten beide coureurs nog dertien nieuwe re cords te vestigen, waarvan er reeds tien op naam stonden van Ab Jenkins zelf en drie op naam van den Engelschman John Cobb. De recordrit verliep overigens niet ge heel naar wensch. Tweemaal werd Jen kins gekwetst, maar met de hulp van Mayer kon tenminste een nieuwe 24 uurs record worden gevestigd. De Amerikanen legden in een etmaal 6074.407 km. af, zoo dat zij dus met een gemiddelde snelheid van 252.988 km. per uur over de zout vlakte hebben geraasd. Het oüde 24 uursrecord stond eveneens op naam van Jenkins, gevestigd op 21 en 22 September 1936 met een Duesenbergwa- gen en met een gemiddelde snelheid van 247.445 km. per uur. De volgende dertien nieuwe records zijn bij den gisteren geëindigden recordrit ge vestigd: 500 km. met een gemiddelde uursnel heid van 27,8.09 km.; 500 mijlen met 274.87 km.; 1000 km. met 276 km.; 1000 mijlen met 270.36 km.; 2000 km. met 262.16 km.; 2000 mijlen met 257.60 km.; 3000 km. met 259.74 km.; 3000 mijlen met 254.57 km.: 4000 km. met 255.88 km.; 3 uren met 273.73 km.; 6 uren met 270.51 km.; 12 uren het 257.65 km.; 24 uren met 252.988 km. fnet cuuU stempet va*i kwcJÜt&itf SCHOUT15 ci COOPVAERT 10 PER ONS BILTARTEN COMPETITIE F. B. H. O. Voor de competitie der F. B. H. O. heb ben voor de 1ste klasse ingeschreven: Excelsior, Lisse; Vriendenkring; Soc. Vr. Kring; O. V. S.; A. D. O.; Nieuw Flora, al len Haarlem; Telescoop, Spaarndam, en Zandvoort I. De eerste competitie-wedstrijd werd ge speeld tuschen Vriendenkring en Excel sior. Vooral de partij tusschen de beide No. 1 was schitterend. De wedstrijd eindigde tenslotte in een gelijk spel 22. Het resultaat luidt: pnt. brt. h.s. gem. A. Duivenvoorden 114 17 26 6.70 (Excelsior) R. Lunenburg (Vr.Kr. 173 17 37 10.17 J. Duivenvoorden 100 23 15 4.34 G. Klooster 174 24 20 7.25 Th. Duivenvoorden 70 25 10 2.80 H. Oomen 135 26 31 5.19 Mar. van Dijk 84 24 19 3.50 H. Honing -4 24 11 3.91 Excelsior I Lisse 2 en Vriendenkring Haarlem 2 punten. POSTDUIVEN „De Vriendenclub" (Leiden). Gehouden wedvlucht vanaf Mons (Bel gië), afstand plm. 194 K.M.; in concours 105 duiven, welke om 8.10 uur met ster ken Zuidwestenwind in vrijheid werden gesteld, waardoor met dien wind zeer veel duiven doorsloegen en van een an dere richting thuis kwamen. De heer F. Hofman klokte met deze laatste vlucht ook weder de eerste duif en legde hierme de voor 1937 beslag op den R.E.D.wissel- beker. Hij constateerde de eerste duif om 10 uur en 48 minuten met een snelheid van 1223.70 meter per minuut. De ver dere uitslag is A. P. v. d. Voort 2313 en 18. Chr. v. d. Pluym 49 en 10. N. v. d. Linden 5, L. v. d. Nieuwendijk 6816 en 19, G A. L. v. d. Reijden 7, W. Ie Mair 1114 en 15, S. N. v. Leeuwen 12, P. v. Dijk 17, en G. F. v. Dorp 20. De donateurs klokten als volgt: P. v. d. Berg 13 en 4. H. Brandt 2, A. v. Rijs- bergen 5 en A. Piket 6. P. v. d. Berg won den eereprijs. De eereprijzen der leden werden behaald door F. Hofman en A. P. v. d. Voort. Chr v. d. Pluym, N. v. d. Lin den, L. v. d. Nieuwendijk en G. A. L. v. d Reijden De volgende liefhebbers behaal den heden punten op aangewezen duiven Joh. Neuteboom 76, L. v. d. Nieuwendijk 75, F. Hofman 44, A. P. v. d. Voort 43, P. v. d. Berg 42, N. v. d. Linden 40, A. v. Rijsbergen 39, J. Philippo 36, Chr. v. d. Pluym 34, S. N. v. Leeuwen 33. P. v. Dijk 32 en G. F. v. Dorp 31 De concoursen zijn in 1937 voor de ver- eeniging niet ongunstig geweest, hoewel vele vluchten zwaar waren. De kampioen schappen werden in 1937 als volgt be- I haald: le kampioen v. St. K. Wavre tot Compiêgne: A. P. v. d. Voort, 2. Joh. Vo- gelenzang en 3. L. Gijsman. Van Pont Ste Maxence tot Corbeil: 1. L. v. d. Nieuwen dijk, 2. Chr. v. d Pluym en 3 F Hofman. Van Orleans tot Bordeaux: 1. A P v. d. Voort, 2. Joh. Neuteboom en 3 Chr v d. Pluym Van St. Kat Wavre tot Bordeaux: I 1. A. P. v. d. Voort, 2 Chr. v d. Pluym en 3. L Gijsman, Kampioen jonge duiven: 1. A P. v. d. Voort, 2. Joh. Vogelenzang en 3 G. v. Dijk. Kampioen oud en jong: 1. Chr v d Pluym met 134 p, 2 L. v. d Nieu- I wendijk met 126 en 3. A. P. v. d. Voort met 124 p Kampioen generaal: 1. A. P. v. d. Voort met 570,45 p. 2. Chr. v. d Pluym met 539.45 p. en 3 F. Hofman met 494,83 p. Van aangewezen duiven oud en jong: 1. F. Hofman met 158, 2. P. v. d. Berg met 158., 2. P v d Berg met 153 en 3 Joh. Neuteboom met 152 p De medaille voor den hoogsten puntenhouder der donateurs werd gewonnen door A. v. Rijsbergen. NIEUWE FRANSCHE PASSAGIERS- DIENST NAAR DE CONGO. Verleden week is de luchtlijn Dakar Pointe Noire, die reeds geruimen tijd als luchtpostlij n bestond, ook voor passagiers opengesteld. Pointe Noire ligt aan de Westkust van Fransch-Equatoriaal Afrika, even ten Noorden van de grens van de Belgische Congo. De luchtpostdienst tusschen Dakar en Pointe Noire werd gevlogen met Sy- korskiAmphibievliegtuigen van de Aeromaritime, een dochter-maatschappij van Air France. Deze vliegtuigen hebben sedert de instelling van genoemde lucht- postlijn op dit traject in totaal 230.000 km. afgelegd zonder ooit eenig ongeval te heb ben gehad. Mede in verband hiermede heeft het bestuur der burgerlijke lucht vaart de Aeromaritime thans toestemming verleend, den dienst ook voor passagiers open te stellen. Aangezien deze passagiersdienst aan sluit op den passagiersdienst ParijsCasa blancaDakar van de Air France is thans een directe verbinding tot stand gekomen tusschen Parijs en het Congo-gebied, dat men voortaan van West Europa uit bin nen vier dagen kan bereiken. NIEUW TYPE VLIEGTUIG. Maximum snelheid 45 kilometer. Generaal Milch, de Duitsche onderstaats secrearis voor luchtvaart heeft gisteren een verkenningsvlucht gemaakt boven het manoeuvre-terrein in een nieuwe type vliegtuig van zeer kleine afmetingen, dat een snelheid heeft van 45 kilometer per uur en een gemiddelde snelheid van 25 kilometer. Bij zeer sterken wind kan deze snelheid tot nul worden, zoodat het toe stel bijna onbeweeglijk op een punt kan blijven of zelfs achteruit gaan. Het kan vertrekken en landen binnen een afstand van ternauwernood vijftien meter en is uitstekend te gebruiken voor het leiden en controleeren der militaire operaties of voor het vervoer van gewonde soldaten op het terrein van den strijd. Le journal. Is die karoei te duur? Hebt u er wel eens aan gedacht, wat de staat moet betalen voor twee on<;e- lukkige kamers en een kabinet?

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 15