K VRIJDAG 24 SEPTEMBER 193/ DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 ALPHEN AAN DEN KIJN. VOLKSBOND. Installatie Kapelaan C. M. Klaver als Geestelijk Adviseur. Voor een groot aantal leden hield de R. K. Volksbond, afdeeling Alphen aan den Rijn, gisteravond in de Sint Josephzaal een bijeenkomst, welke, zooals de voorzitter, de heer A. F. Ruyssenaars het ook in zijn openingswoord deed uitkomen, na langen tijd weer de eerste was. De zomermaanden leen en zich ook niet zoo bijzonder voor ver gaderingen, terwijl er ook geen gebeurte nissen waren, die een bijeenroepen van de leden noodzaakten. De voorzitter verwelKomde den Hoog- eerw. Deken, die wederom van zijn belang stelling deed getuigen, vervolgens riep deze een welkom toe aan den Weleerw. Heer Kapelaan C. M. Klaver, die voor het eerst m hun midden was, doordat hij pas kort geleden door den Bisschop naar Alphen was overgeplaatst en slechts enkele dagen gele den tot Geestelijk Adviseur benoemd. Van zelfsprekend waren ook de leden welkom. De notulen van de vorige vergadering, verzorgd dooi den tweeden secretaris, den heer H. van Egmond, waren met dank aan dezen ongewijzigd vastgesteld. In het kort wees de voorzitter op de vele werkzaamheden in en om den Volksbond met de 19 afdeeiingen, doch niettemin ver trouwde hij dat het den Geestelijk Advi seur niet moeilijk zal zallen deze met ge mak te verplaatsen, als hij den hem thans door den Bisschop opgedragen taak als geestelijk adviseur met evenveel liefde en volharding zal aanvaarden als zijn priester lijken arbeid. Spr. wenschte dat O.L.H. Z.E. de krachten moge schenken een „sterke" adviseur te zijn. De Hoogeerwaarde Deken verrichtte daar na de installatie. Zulks te doen, was hem een groot genoegen, aldus spr. Door deze benoeming is het bestuur weer voltallig op den straks te verkiezen secretaris na De Bisschop heeft weer een „loods" op het groote schip geplaatst, die tot taak zal heb ben deze in veilige haven te brengen. Moge hij denzelfden ijver aan den dag leggen en de zelfde prettige samenwerking bieden aan bestuur en onderafdeelingen, zooals voorheen het geval was, dan zal hfct niet anders kunnen of het zal zijn.tot heil van ziel en lichaam van de heele afdeeling. Hierna bevestigde de Hoogeerwaarde Deken, onder doodsche stilte het insigne van den Volksbond op de borst van den nieuwen geestelijk adviseur, welke plech tigheid door een hartelijk applaus werd be zegeld. Bij de ingekomen stukken vonden velen naar aanleiding van een circulaire van den Minister van Sociale Zaken, betreffende steunregeling gelegenheid van gedachten te wisselen. Alle vragen werden door den voorzitter, die uiteraard in deze zaken goed ingewerkt is door zijn Raadslidmaatschap, helder en naar genoegen van de stellers be antwoord. Hierna volgde de verkiezing van een secretaris. Den heer A. F. Redegeld werd dank gebracht voor het vele werk, dat hij immer bereidvaardig in het belang van den Volksbond heeft gedaan. Omstandigheden noopten hem slechts ontslag te nemen, waarvoor de voorzitter slechts zijn spijt kon uiten, doch overigens respect moest hebben. Daar er geen tegencandidaten wa ren ingeleverd, was de heer P. J. v. d. Aar, die door het bestuur als candidaat werd ge steld, bij acclamatie gekozen Bij het besluit om in het komende sei zoen wederom een ontwikkelingsprogram ma vast te stellen, in samenwerking met 'de andere standsorganisaties n.l. de „Hanze" en de L.T.B. verzocht de heer W. van He- mert om voor de jongeren een specialen avond te organiseeren, waarop door den voorzitter geantwoord is, hiermee zeker rekening te zullen houden. Het patroonsfeest van den H. Willibror- dus zal evenals andere jaren feestelijk wor den herdacht door een kerkelijke viering op 7 November en een herdenking des avonds in de Sint Josephzaal. Hierna bracht Kapelaan Klaver dank voor de woorden tot hem gesproken en verze kerde zijn best te zullen doen aan die wen- schen, daarbij geuit, te beantwoorden. Toen hij hoorde, dat hij in Alphen aan den Rijn sociale vereenigingen voor zijn werkkring kreeg, was hij eenigszins verblijd, want ook in andere parochie's was hij reeds als zoo danig werkzaam geweest en kon dus mede- deelen, dat hij er niet heelemaal vreemd in die aangelegenheden was. Spr. gaf vervol gens, op het terrein van het lidmaatschap der vak- en standsorganisaties komende, een beeld van de alom heerschende chaos in de Maatschappij. Wij willen daarin graag allemaal verbetering brengen, doch willen we daarin slagen, dan moeten wij daar tegenover allereerst stellen onze gezonde Katholieke beginselen, welke gebouwd zijn op de orde zooals God die wil. De eenling kan dan op dit terrein niets uitrichten en zeker geen succes bereiken, en daarom juist is het onze plicht, aldus Kapelaan Klaver, georganiseerd te zijn, zoowel in de vakals in de standsorganisaties afzonderlijk en te samen, alsook gaf hij een verklaring van de noodzakelijke samenwerking van de drie groote standsorganisaties in Nederland t.w. de R. K. Volksbond, de R. K. Middenstands bond „De Hanze" en de Land- en Tuin- bouwbond. Deze werken uiteindelijk te samen en strijden met elkaar, tegen het kwaad, om aldus op te bouwen een nieuwe wereld-orde, zooals die door God gewild is en waarvoor duidelijke richtlijnen zijn aangegeven in 's Pausen encyclieken Re- rum Novarum en Quadragesimo Anno. Uitslag schietwedstrijd. De uitslagen van de door de afd. Alphen a. d. Rijn van de Bijz. Vrijw. Landstorm gehouden schiet wedstrijden zijn als volgt: Klasse A: 1. J. Verheul 49—49, L. Ver leun 4948. Klasse B: 1. J. Oskamp 50, 2. J. v. Of- wegen 4945; 3. C. v. Ofwegen 4843, 4. A. P. Groenenberg 4845, 5. C. M. Ver kade 4843, 6. R. Davelaar 4841, 7. A. Jongenburger 4746, 8. D. v. Wieringen 47—45, 9. L. v. d. Hoek 47—44; Klasse C: 1. A. van 't Wout 49, 2. A. van Hoorn 48—47, 3. J. K. Bal 48—42 4. ,J. Snel 4841, 5. L. Houweling 4745, 6. H. Hoppenbrouwer 4741, 7. M. H. van Dijk 47—40. Klasse D: 1. A. Stapper 43, 2. J. J. D. v. Leeuwen 38, 3. H. Hoogendoorn 37. Geluksbaan: 1. P. Vonk 297, 2-3 J. Ver zaal en T. Bruijnes 29698 (alle schoten gelijk); 4. J. J. v. d. Boom 29696, 5. W. J. van Berkel 29599; 6. L. Visser 295 97, 7. W. Vermeul 29595, 8. D. van Wie- ringen 294, 9. H. van Gog 293, 10. A. van Loon 292, 98—96, 11. A. Uithol 292, 96—96 12. Chr. Zuidam 29295, 13-14 D. Roest en H. Habermehl beide 29194 (alle scho ten gelijk), 15. H. G. M. van Leeuwen 291—93, 16. A. van Triest 288—17, G. Ver vers 28792, 18-19. J. Kapteijn en H. v. d. Linder 28790 (alle schoten gelijk), 20 C. v. d. Bijl 286, 21. C. Boot 285, 22. D. Bevaart 284—91, 23. J. C. S. Bonte 284— 90, 24. A v. d. Meer 282, 25. J. G. Koele- wijn 281, 26. A. Stapper 28091, 27. D. Lekx 28089, 28. L. Schellingerhout 280 84, 29. J. Grumpelman 27988, 30. C. J. van Hienen 279—87, 31. H. Kruijt 277, 32. J. Sluis 27789, 33. J. Kwakernaak 277 87, 34. J. H. Vierbergen 277, 94—86, 35-36 A. C. v. d Louw en P. Hoogendijk 277, 93 —86 (alle schoten gelijk). De prijsuitreiking zal plaats hebben a.s. Woensdagavond 8 uur in de trouwzaal der gemeente. Geboren: Willemijntje Cornelia, d. v. A. van der Marei en A. van Dam Anto- nius Geraixius, z. v. J. A. van Engelen en C. A. M. Speet Wilhelmina Hendrina, d. v. J. Goedhart en G. van Vliet Jacob Jan Hendrik, z. v. M. Buitelaar en J. Stek Abraahm, z. v: H. Langelaar en J. Dek ker. Gehuwd: Johannes Theodorus van Kessel, oud 29 jaai met Johanna Adriana van Zundert, oud 22 jaar Johannes van Amsterdam, oud 29 jaar met Theodora Wil helmina Koele wijn, oud 26 jaar Gerrit Rietveld, oud 23 jaar met Johanna Marga- retha de Horde, oud 21 jaar. Overleden: Jantje van Scheijen, oud 5 jaar, overleden te Leiden. Ingekomen: Nelleke Pfeifle, Wil- helminastraat 24, van Zwolle; Mattheus M. Schepman, Oudshoornscheweg 96, van Ee Lier; Jacobus de Vos en gezin, Hugo de Grootstraat 52, van Woubrugge; Louis D. Le Grand, Raadhuisstraat 271, van Lei den; Johannes Th. van Kessel, Hofzicht- straat 14, van Nieuwkoop; Wijberen J. Bu- ma en echtgen., Dr. Lovinklaan 24, van Har derwijk; Zevert Hoogervervorst en echtge- noote, Noordeinde 1, van Ter Aar; Sara J. Visser, Zuideinde 25, van Koudekerk; Dina van den Berg, Oudshoornscheweg 108, van Leiden; Elizabeth Dongelmans, Brugge- straat 18, van Boskoop; Johanna de Wissel, Raadhuisstraat 66, van Montfoort; Sieg- mund Cohen en echtgen., Javastraat 4, van 's-Gravenhage; Siegfried Weinberg en echt- genoote, Javastraat 4, van 's-Gravenhage; Jan Viergever en gezin, Javastraat 2, van 's-Gravenhage; Teunis Verhoeff, Gouw- sluisscheweg 19, van Wassenaar; Adrian us Kortenoeven, Zuideinde 73, van Wickrath (Dl.); Adolf J. Overbeek en echtgenoote, Hazeveld 16, van Culemborg; Maria P. van oer Sluijs, Visserstraat 5, van Nieuwer- Amstle; Sytje M. Kapteijn, Hooftstraat 136, van Boskoop; Margaretha van Gulik, Em- jnalaan 48, van Bodegraven. Vertrokken: Antonia Kouwenhoven naar Koudekerk; Adrianus van 't Wout naar Zevenhoven; Greta H. A. Wiertsema naar Dordrecht; Paul J. Wiersema naar 's-Gravenhage; Maria M R. Epple naar Stuttgart; Eledert H. Kok naar Amsterdam; Joostje A. Kranenburg naar Leiden; Wil lem Landman naar Warmond. AARLANDERVEEN. L. T. B. Door den L. T. B. was een bijzondere vergadering uitgeschreven, en wel om te komen tot het veilen der melk. Veel was er al over gesproken, in de laatstgehouden vergadering was het nog te berde gebracht, doch zonder uitwer king. Thans was men inmiddels al hande lend opgetreden en was de heer J. A. Ver haar, administrateur der 's Gravenhaag- sche melkveiling aanwezig om de vergade ring te leiden en alle inlichtingen te ver schaffen betreffende het veilen der melk. Tot opgave voor lid wende men zich tot den heer G. Stigter Hzn., Noordeinde al hier, waar men alle inlichtingen bekomen kan. De uitbetaling zal geschieden Vrij dags in Leiden of wel per post-giro. BOSKOOP. GOUDEN JUBILEUM FELIX EN DIJKHUIS. Een bloemstuk kwam letterlijk uit de lucht vallen. Gisteren, 23 September, was het 50 jaar geleden, dat de heer B. B. C. Felix, alhier, zijn bedrijf stichtte. De heer Felix, een buitengewoon vak man en expert in het kweeken van aller lei nieuwigheden, breidde zijn bedrijf ech ter zoodanig uit, dat hij door de groote handel die hij over de geheele wereld had, met daaraan verbonden het vele reizen, zich niet ten volle meer voor de kweekerij zelf kon geven. In 1903 werd de heer J. Dijkhuis, even eens een eerste klas vakman en bovendien energiek koopman, compagnon en werd door hem de zaak tot grooter bloei ge bracht, zoodat deze thans over bijna de geheele wereld bekend isr Gistermiddag werden beide firmanten in de ruime lokalen der kweekerij en, die op feestelijke wijze versierd waren, gehul digd in aanwezigheid van talrijke autori teiten en hoogstaande personen op kwee- kersgebied. Tegenwoordig waren o.m. de burgemees ters van Gouda, Rotterdam, Alphen aan den Rijn, Hazerswóude en Boskoop, Ir. J. R. Koning uit Amsterdam, ir. C. Th. Moer- lands, Boskoop, H. A. Schrueder Sr., dr. J. P. Treub, mr. v. Baumhauer, voorzitter Kamer van Koophandel van Nederland en tal van vooraanstaande personen. De voorzitter van het huldigingscomité, burgemeester P. A. Colijn uit Alphen aan den Rijn, opende de groote rij van sprekers. Tot de zeldzaamheden in het zakenleven behoeft het vijftig jarig bestaan eener fir ma zeker niet te worden gerekend, aldus spr. Indien e rdan ook niet meer te zeg gen viel dan dit eene: dat er voor vijftig jaar een kweeker te Boskoop op bescheiden wijze zijn bedrijf begon en dit heeft weten gaande te houden, zouden wij een derge lijke gebeurtenis gelaten hebben voor wat het was. Er moet dus wel een bijzondere oorzaak zijn, dat zoovelen uit binnen- en buitenland hebben gemeend dit jubileum niet opgemerkt te moeten laten voorbij gaan. Het is mij een eer de sympathie en waardeering te vertolken, welke voor dit bedrijf gevoeld worden. Op de eerste plaats noem ik den heer Felix, die in 1887 dit be drijf begon en die niet alleen als bijzonder vakman maar ook als persoon zich vele vrienden heeft gemaakt. Ook de beteekenis van het bedrijf heeft echter tot deze feestelijke bijeenkomst ge leid. De fa. Felix en Dijkhuis is product en voorbeeld van echte Boskoopsche on dernemingsgeest en energie, die herinnert aan de taaie volharding door ons voorge slacht reeds eeuwen- geleden betoond, on der de moeilijkste omstandigheden van ons volksbestaan. Spreek ik over het heden van de betee kenis van het bedrijf dan komt de heer Dijkhuis naar voren, die, hoewel geen Bos- kooper van geboorte, toch de Boskoopsche eigenschappen van huis uit heeft meege kregen, waardoor hij als hij eenmaal voet aan den grond krijgt in den vorm van han delsrelaties, moeilijk meer te verdringen is. Het zegt wel iets, in een tijd van sterke inperking van het handelsverkeer, toch nog te verzenden behalve naar verschillende Europeesche landen, naar Amerika, en Canada, Australië, N.-Zeeland en Palestina. De eerste vijftig jaren van het bestaan der firma getuigen van harden arbeid, maar ook van welslagen en wij mogen u toewenschen, dat de tweede vijftigjarige période even voorspoedig moge zijn, maar dat daarin geen melding hoeft gemaakt te worden van een oorlog zooals van 1914 tot 1918 en een crisis als die van 19301937. Mochten er toch soortgelijke of andere moeilijkheden komen, dan hopen wij, dat even bekwame manhen als thans de lei ding zullen hebben §n de fa. Felix en Dijk huis haar goede naam zal weten te hand haven. Hierna bood spr. namens het huldigings comité de firma een album aan waarin de handteekeningen van meer dan driehon derd personen uit Nederland en verder uit Polen, Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk, Zwe den, Duitschland, België, Amerika, Canada, Engeland, Zwitserland en Palestina, alle personen die op deze wijze blijk wilden geven van hun waardeering voor de fir ma. Tevens bood spr. een bijbehoorende oorkonde aan. Spr. besloot met den wensch, dat het de heeren Felix en Dijkhuis gege ven mag worden nog vele jaren met de van God gegeven krachten, in verbond met de andere medewerkers en arbeiders, werkzaam te zijn voor, en te mogen zien de bloei van, de firma Felix en Dijkhuis. De heer den Hengst bracht hierna na mens het personeel hulde en dank aan de heeren voor de prettige wijze, waarop zij steeds samengewerkt hebben en de juiste leiding steeds gegeven en bood den heer Felix namens het personeel diens portret met oorkonde. De heer Dijkhuis dankte hij voor de goede banen waarin- hij het bedrijf steeds geleid heeft. Blijft gij de stuurman, die het schip alle klippen heeft doen omzei len, u en ons allen ten zegen. Verschillende heeren voerden hierna het woord, de heer mr. v. Baumhauer na mens de Kamer v. Koophandel, burgemees ter E. P. Verkerk dankte voor het mooie en fraaie wat gezegd was van de Boskoo- pers en sprak de hoop uit, dat de Boskoo- pers ook in de toekomst de fa. Felix en Dijkhuis zullen hooghouden en eeren als hoogstaande firma op kweekersgebied. Nadat de heer A. v. d. Bom namens de Dendrologische vereeniging had gespro ken werd er een bouquet binnengebracht, dat door een vliegtuig, dat eenigen tijd laag over de kweekerij had gecirkeld, naar beneden was geworpen. Hieraan was een kaartje bevestigd waarop stond: „Harte lijk gefeliciteerd, vliegveld Ypenburg". Voorts sprak de heer Jac. Smits uit Naarden namens den Bond van Planten- handelaren en de heer Hartlieb namens de stichting „Primavera". Door hem werd een zilveren vaas met bloemen aangebo den met inscriptie: Primavera. De heer Moerlarids, directeur der Rijks tuinbouwschool, dankte de firma voor de groote steun en medewerking steeds ont vangen, alsmede voor. het beschikken over de kweekerij en voor de leerlingen der R. T. S., welke kweekersen beschouwd wer den als modelkweekerijen en waar men al tijl welkom was. De heer P. Dijkhuis broer van den firmant, bracht eveneens hulde en bracht op humoristische wijze verschil lende voorvallen uit zijn jeugd naar vo ren. Hierna dankte de heer Felix de aanwe zigen voor de vele blijken van belangstel ling en de hartelijke felicitaties bij dit ju bileum. Spr. dankte tevens het personeel waaraan de firma haar succes ovoor een groot deel te danken heeft gehad. Ook de heer J. Dijkhuis dankte voor de hulde dezen middag gebracht en het per soneel voor de goede werkkracht, steeds voor de zaak gegeven. Nadat de heer H. A. Schreuder Sr., voor zitter Kamer van Koophandel en Fabrie ken uit Schoonhoven, nog eenige woorden van hulde en felicitatie had gesproken, werden er eenige ververschingen rondge diend, waarna men in de gelegenheid werd gesteld onder deskundige leiding de kwee kerij en te bezichtigen. Excursie Mij. v. Tuinb. en Plantkunde. Woensdagmiddag 22 September hebben de leden der Kon. Mij. van Tuinbouw en Plant kunde afd. Boskoop een excursie gemaakt naar het Zuiderpark in Den Haag. Om 1 uur n.m. werd met 34 deelnemers uit Boskoop vertrokken en om circa 2 uur - werden wij door dr Doorenbos, directeur van parken en plantsoenen in Den Haag ontvangen. Van dr. Doorenbos vernamen wij, dat het Zuiderpark circa 100 H.A. groot is, en in 1928 met aanplanting begonnen is met be hulp van kweekersjongens die werkloos waren, maar die gaarne him vak wilden onderhouden. Thans wordt het park onderhouden door circa 50 tuinknechts. Allereerst werden wij gebracht naar een lange vijver, circa 40 c.M. diep met bree- de graszoomen met rondom hoog opgaand hout, een ideale plaats in den zomer voor kinderen om pootje te baden en tentjes te bouwen. Daaraan grenzend een groot speelterrein met schommels, wippen, zandbakken enz. Ook voor de ouders is gezorgd met ge makkelijke banken onder het loover, alles uit den wind en zoo veel mogelijk in de zon. Verder is er nog een groote badinrich ting, het Zuiderbad. Daarna zijn wij naar het rosarium ge gaan en eerst in de afdeeling botanische rozen. Hier zagen wij kaneelrozen, duinrozen met zwarte bottels, gallisohe soorten, Rosa pimula met rose en gele bottels, Rosa lu- tea, Old Blush, Rosa chinensis waarvan alle Thee-hirbnden afstammen, Rosa Rosa- burhgii met kastanjevormige bottels, Mos- cata-roos, Rosa filipes met groote trossen geel-rose bottels, Rosa moscata autumna- lis herfstbloeiend), Rost centofolia (hon- derdbladige en nog vele anderen. Van hier uit kwamen wij in het gedeelte met veredelde rozen en parkrozen (hoog- opgaand), hier was een verhoogd terras met pergola van klimrozen waaronder ban ken een schitterend zitje waar men een groot gedeelte van het rosarium kan over zien. Van uit het rosarium kwamen wij in de bloemtntuin, in het midden een groot gras veld met borders geplant met alle soorten Mignondahlia's (laagblijvende kleinbloe- mige, meest enkel in schitterende kleuren. Daar deze Dahlia's nog in bloei stonden was dit een prachtig gezicht. De bloementuin was omzoomd door bloeiende en besdragende struikheesters waarvoor vaste planten, als herfstasters, Gladiolen, Scdum, Trollius, Iris, Montbre- tia, Lupinen, Anemonen japonica, Statice enz. enz. Achter de bloementuin was een groote vijver met de noodige beplanting en wa tervogels. Na de bloementuin kwamen wij in het Amerikaansche gedelte, beplant met hout gewassen en heesters inheemsch in Ame rika, de meeste boomen en heesters met herfstgetinte bladeren. Hier zagen wij de populierbladige berg, Catalpa met lange zaden, Crasen, Ilex gla bra, verschillende soorten berken, Ulmus americana fastigiata (stijlgroeiende groot- bladige iep), Amerikaansche eiken, Am. eschdoorn, enz. te veel om te noemen. Hierna kwamen wij in het Aziatische gedeelte met planten en boomen welke in China en Japan thuis behooren. Hier waren Acer, Viburnum, Sierkers, Dwergeiken, Evonimus, Malus, Evonimus planicus met zaad (Kardinaalmutsjes), Ha- mamelis, Tamarix, Criptomeria, Cedrus, Azalea, Wasbloemen, S'kimmia japonica met roode bessen, Cotoneaster Watererii vol met trossen roode bessen, Berberis aristota met blauwe bessen, Vuurdoorn, Hydrangea panuculata welke nog volop in zloei stonden, Cornus causica met fram boosachtige zaden en nog vele anderen. Daarna kwamen wij in het Middelland- sche Zee-gedeelte met Salia Rosemarijn, Hopbeuk, Clematis paniculata, Lavendel, Italiaansche populieren, Anchusa, Paphne, Genistaa enz. enz. Van uit de Middellandsche Zee arriveer den wij in het Midden-Europeesche gedeel te met Linden,'Wintereiken, Populieren, Berken, Wilgen, Iepen, Gagel, Doorn, Vi burnum opulus met schitterend roode bes sen, Caragana, Evonimus europea, Arbutus, Taxus en nog veel meer. Hierop volgde een bezoek aan de kwee kerij, waar de boomen en planten ge kwekt worden voor de plantsoenen, par ken en dergelijke in Den Haag, alles zag er keurig en goed onderhouden.uit. Ten slotte kwamen wij in het weten schappelijk gedeelte, hier was een heide- gedeelte, een moeras, een Limburgsch ge deelte alles met de bijpassende planten groei, hier zijn in het klein verschillende gedeelten van ons land vereenigd en wor den aan de schoolkinderen getoond, ook is er nog een stuk met verschillende' graan soorten welke in ons land verbouwd wor den, zoodat aan de jeugd ook getoond kan worden, hoe verschillende levensmiddelen groeien. Daar het ongeveer 6 uur geworden was, moesten wij tot onze spijt de wandeling staken en met een woord van hartelijke dank aan dr. Doorenbos voor zijn prettig en vriendschappelijk geleide verlieten wij het Zuiderpark. Ons rest nog een woord van hulde aan dr. Doorenbos voor zijn uitgebreide kennis van boomen en planten, en hij oc er niet karig mede zijn kennis aan anderen over te dragen. Voor de deelnemers van deze excursie is het een interessante en leerrijke middag geweest. Wij raden dan ook iedere vakman en vakvereeniging aan op verschillende tijd stippen van het jaar een bezoek aan het Zuiderpark te brengen. NIEUWKOOP. OUDERAVOND. Kennismaking met de Graal. Gisteravond waren in het Parochiehuis uitgenoodigd en aanwezig de ouders van de leden der vrouwelijke jeugdbeweging „De Graal" voor eerste kennismaking. Aanwezig waren ook eenige jeugdleidsters uit Bode graven onder leiding van Mej. Verwer, Pastoor Lühn was op het laatste oogenblik verhinderd. De Directeur, Pastoor Blom, heette allen welkom, in het bizonder de Vrouwe van Nazareth, Districts-overste Mej. C. Koe- dooder uit Leiden^ De Graalleden gaven nu eenige nummer tjes vlot en kwiek ten beste. Een spreek koor „wat wij willen", optreden mario netten, zang, een tooneelstukje „vergissing is menschelijk" een reidans „ik heb m'n wagen volgeladen". Hierna volgde een rede van Mej. C. Koe- dooder. Het is een van de wonderbare eigen- scahppen der Kath. Kerk, aldus spr., dat ze nooit veroudert, doch steeds zich weet aan te passen aan de nieuwe nooden van den tyd. Zoo zien we bijv. in den 13en eeuw, een eeuw van weelde en zingenot, 'n Franciscus van Assisië opstaan om de armoede te pre diken en zien 'in den 20sten eeuw, dat onze Paus voortdurend propaganda maakt voor de katholieke actie, voor het deelnemen van de leeken aan het apostolaat, dat door de kerkelijke hiërarchie wordt uitgeoefend. Het hoogste doel van de Kerk is de triomf van het Rijk van Christus, derhalve is het hoogste doel van de katholieke actie de komst van het Rijk van Christus op aarde. De leeken komen waar de priester geen toegang heeft. De Katholieke Actie steunt in ons Bisdom op 4 zuilen, een organisatie van de man nen, de vrouwen, de jongens en de meisjes, laatste vereenigd in de Graal. Deze is door Mgra Aengenent toevertrouwd aan de lee- ken-Congregatie van de Vrouwen van Na zareth, aanvankelijk opgericht door Dr. Jac. van Ginneken S.J. uitsluitend voor het fabrieksmeisje en het heidenkind. Zij is be gonnen in de groote steden en daar naar buiten getreden met een Pinksterspel enz. om van zich te doen spreken en breidt nu intens haar actie uit over de dorpen van het Bisdom, waar men graalwachten op richt, thans reeds in 85 parochies. Wij kennen op de school de kruiskinde- ren, daarna de aspiranten, vervolgens komt de inkleeding en ten slotte de inwijding. In Nieuwkoop staan wij nog aan het be gin, een begin echter, dat veel belooft, ge zien ook de krachtige medewerking van de ouders. Het groote en allesomvattende doel is de meisjes te vormen tot degelijke, gods dienstige huismoeders. Daarvoor gaat de Z.Eerw. Directeur een geestelijk uur hou den, daarvoor gaan we een kookcursus op- ichten, een naaiclub, een zangclub, een handwerkclub, enz. Het is nu eenmaal noodzakelijk hiervoor de meisjes uit de huizen te halen, één avond per week is verplichtend gesteld, voor 2 avonden is de mogelijkheid opengelaten, doch meer is niet geoorloofd. Deze „uithui zigheid" heeft echter juist ten doel om de huiselijkheid aan te kweeken. De contribu tie is 10 ets. per week, indien mogelijk. Voor de aanschaffing van een uniform be staat een spaarsysteem. Spreekster hoopt duidelijk gemaakt te hebben het heeiTijk ideaal van de Graal en de aantrekkelijkheid van de methode, hiervoor in toepassing. Een dankbaar applaus was het loon voor de rede, met vrouwelijke ongekunsteldheid er. charme uitgesproken. Een der aanwezige huismoeders vraagt nog naar de gelegenheid om de meisjes op Zondagnamiddag prettig bezig te houden. Dit zal bekeken worden. Na nog eenige nummertjes van de Graal leden, welke zeer in den smaak vielen, sprak Pastoor Blom het slotwoord. Mede uit dit kleine voorproefje trekt Z.Eerw. de con clusie, dat de Graal hier levensvatbaarheid heeft. Wanneer de algemeene klacht over de tuchtloosheid van de jeugd in onze da gen opgeld doet, dan leert de jeugd dat op straat en moeten wij er naar streven het huiselijk leven aantrekkelijk te maken. Spr. las in het orgaan van de Graal, de Zilveren Trompet, over een cursus in houtsnijden. Dit lijkt belachelijk voor meisjes; eenmaal moeder geworden zijnde, zal 't tegenover de kinderen zijn groote nut kunnen afwerpen. Smakelijk kunnen koken en denken dan tegelijk aan het spreekwoord, dat de liefde van den man en den jongen gaat door de maag. Het opdienen, als een tafel er frisch en aardig uitziet, verhoogt de smake lijkheid van het eten. En zoo kan men door gaan. Spr. hoopt, dat de Graal in Nieuwkoop tot grooten bloei mag komen en beveelt sterk aan, dat de ouders, zullen meewerken en dat zij bij moeilijkheden deze bespre ken met de hoofdleidster of een der leid sters. Z.Eerw. sluit daarop den uitstekend geslaagden avond met gebed. ZWAMMERDAM. Schaken. Als eerste in het seizoen speelde heden de Zwammerdamsche Dam- en Schaakclub een wedstrijd tegen L.U.T.O. van Ter Aar. Uitslag als volgt: P. KoornJ. v. d. Have 01; H. v. Delft B. Rietveld 01; J. B. Hunik—N Bezemer 01; C. de LeeuwG. de Bruin 10; J. Vos J. de Bruin 01; J. van ZwietenN. van Eijk 10; G. HeijkampC. v. d. Have 10; P. LodderH. Marskamp 10; J. Spaan J. Visser 10; J. de LeeuwA. Heemskerk 10. Totaal uitslag 64.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11