Dikke rookwolken over Nanking Gisteren is de stad driemaal gebombardeerd Een krachtig Amerikaansch protest Rond het Spaansche conflict ELTAX 666 BUITENLAND NED. OOST-INDIE BIOSCOPEN DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 DERDE LUCHTAANVAL OP NANKING. Gistermiddag heeft de Japansche lucht macht een derden aanval op Nanking ge daan. Thans werd het station te Hsiakwan onder vuur genomen, waarbij troepentrei- nen vernietigd werden. Men verklaart, dat door de luchtaanvallen van 19, 20 en 22 September de regeeringsgebouwen het hoofdkwartier van den generalen staf, het hoofdkwartier van de Kwomintang, dat van de luchtvaartcommissie, het tuighuis, de vliegvelden en andere militaire terrei nen en de luchtdoelbatterijen volkomen verwoest zijn. Bij den derden luchtaanval van gisteren stegen geen Chineesche toestellen op. Ge meld wordt, dat het grootste deel der bevol king van Nanking de stad verlaten heeft. Op drie plaatsen, waar de Japansche bommen brand hebben gesticht, stijgen dikke rookwolken op. Aan den oever van de Jangtse zijn de barakken, waarin dui zenden vluchtelingen een schuilplaats had den gezocht, getroffen door zware bommen. Minstens honderd ongelukkigen zijn hier om het leven gekomen. In de stad zelf zijn de verliezen betrekkelijk gering, hoewel dertig plaatsen door twee tot vijf bommen getroffen zijn. Als de Japanneezen Nanking werkelijk hebben willen verwoesten, heb ben zij hun doel nog lang niet bereikt. Een der wijken, die het meest gele den heeft, is de gezantschapswijk, u-aar zich de gezantschapsgebouwen van Nederland en Finland bevin den en vreemdelingen van vrijwel alle nationaliteiten wonen. Een Chineesch functionaris verklaarde, dat de verliezen aan menschenlevens en de schade in vergelijking met de vorige aanvallen wel hoog moeten zijn. De Chi neesche regeering moet echter te Nanking blijven om het de wereld, het volk en den soldaten aan het front duidelijk te ma ken. dat zij tot het einde zal volhouden. Het Chineesche agentschap Central News deelt mede, dat bij den Japanschen lucht aanval op Nanking zeventig huizen door evenveel bommen vernield zijn. Het ge bouw van de Kwomintang is door vijf bom men getroffen, zoodat een vleugel van het gebouw vernield is. Naar gemeld wordt zou een bom terecht gekomen zijn in de buurt van de Sovjet ambassade. Een door het luchtafweerge schut afgeschoten granaat zou neergekomen zijn op de ambassade der Vereenigde Sta ten. AMERIKA PROTESTEERT. Het bombardement in strijd met beginselen van recht en menschelijkheid. De Amerikaansche minister Huil heeft medegedeeld, dat de Vereenigde Staten bij de Japansche regeering voor de tweede maal en ditmaal krachtiger, geprotesteerd hebben naar aanleiding van het bombarde ment van Nanking. De nieuwe Amerikaansche démarche is geschied in den vorm van een formeel schriftelijk protest. De minister verklaarde verder, dat vol gens officieele te Washington ontvangen rapporten een granaat op het erf der am bassade ontploft is. De Amerikaansche be zittingen hebben echter geen schade gele den en er zijn geen Amerikaansche bur gers getroffen. De nieuwe Amerikaansche nota zegt met betrekking tot de verklaring van den com mandant van het derde Japansche vloot- eskader over het bombardement van Nan king en de tot de vreemdelingen gerichte waarschuwing, dat de Amerikaansche re geering bezwaar heeft zoowel tegen het veroorzaken van dergelijke gevaren voor het leven van Amerikanen en non-combat tanten als tegen het voorstel, dat haar ver tegenwoordigers en de andere Amerikaan sche burgers te Nanking en in de omge ving zich zouden moeten terugtrekken van de plaatsen, waar zij hun wettigen arbeid cp wettige wijze verrichten. Na te hebben herinnerd aan vorige stap pen verklaart de nota, dat naar de mee ning der Amerikaansche regeering elk al gemeen bombardement boven een uitge strekt gebied, waar een groote bevolking zich met vreedzamer arbeid bezig houdt, niet te rechtvaardigen en in strijd met de beginselen van recht en menschelijkheid is. Bovendien, aldus de nota, was het respijt, dat in dit geval voer de ontruiming was toegestaan, te kort en, gezien de groote uit gestrektheid van het terrein, dat door de Japanners gebombardeerd is, bestaat er geen zekerheid, dat de Amerikaansche bur gers en de non-combattanten zelfs op de plaatsen, waarheen zij zich zouden kun nen terugtrekken, veilig zouden zijn. De Amerikaansche regeering kan niet gelooven, dat de waarschuwing volgens welke de geheele zone van Nanking aan bombardementen kan worden onderworpen, de weldoordachte bedoeling der Japansche regeering weergeeft. De Amerikaansche regeering geeft der halve, terwijl zij haar rechten en die der Amerikaansche burgers voorbehoudt, ten aanzien van mogelijke door de Japansche krijgsverrichtingen vei-oorzaakte schade, uiting aan de oprechte hoop, dat nieuwe bombardementen van Nanking en omge ving zullen worden vermeden. Huil verklaarde ten slotte, dat hij niet gepolst is over een voorstel, volgens het welk de Britsche en de Amerikaansche am bassadeur uit Tokio zouden worden terug getrokken. Fransche stappen te Tokio. De Fransche regeering heeft haar ambas sadeur te Tokio opgedragen bij den Japan schen minister van buitenlandsche zaken stappen te ondernemen in verband met de mogelijke gevolgen van het bombardeeren van Nanking. De Fransche regeering protesteert tegen een bombardement, dat niet uitsluitend tot de militaire inrichtingen beperkt zou blij ven, en ontzegt den Japanneezen het recht, het vertrek uit Nanking te eischen van de vertegenwoordigers van Frankrijk, die ter plaatse blijven en de Fransche onderdanen. Evenmin weigert zij te voldoen aan het verzoek van Japan, de oorlogsschepen, die belast zijn met de bescherming van de Fransche onderdanen en belangen, uit de stad te verwijderen. Zij stelt de Japansche regeering verantwoordelijk voor de scha de, die aan de levens en belangen der Fran sche onderdanen te Nanking zou kunnen word én toegebracht. Duitsche stap te Tokio. De Duitsche ambassadeur te Tokio heeft een bezoek gebracht aan het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken en daar den wensch te kennen gegeven, dat bij het bombardement van Nanking de Duitsche ambassade en de woonwijk der Duitsche in gezetenen gespaard blijven. KANTON OPNIEUW GEBOMBARDEERD. Minstens tien zware bommenwerpers, ge steund door gevechtsvliegtuigen, zijn gis- tétochtend om half negen boven Kanton verschenen. Zij hebben boven de Chinee- zenstad een aantal bommen laten vallen. Men vreest, dat opnieuw een groot aantal slachtoffers te betreuren is. DE STRIJD IN NOORD-CHINA. Het gros van he Japansche leger, dat langs den spoorweg PeipingHankau op rukt, heeft een begin gemaakt met de om singeling van Pauting ,dat 146 kilometer ten Zuiden van Peiping ligt. Na Toengloengmen, dat 16 K.M. ten Noorden van Mantsjeng ligt, zijn ook Tat- seho, 4 K.M. ten Noordoosten en Wangt- soen, 16 K.M. ten Noordwesten van Pauting door de Japanneezen genomen. Men schat het aantal bij Pauting samen getrokken Chineesche troepen op 12 divi sies, doch de Japansche autoriteiten ver wachten geen grooten tegenstand. Slachtoffers van de cholera. Het aantal slachtoffers van de cholera neemt te Sjanghai toe. Officieele cijfers too- I nen aan, dat sinds het uitbreken der epi demie 199 personen in de internationale en de Fransche concessie aan de ziekte zijn bezweken. HET NASPEL VAN DE DUIKBOOTROOF. De affaire-Troncoso. Commandant Troncoso, de chef van het Spaansch-nationalistische garnizien van Irun van wien beweerd wordt, dat hij de organisator zou zijn geweest van tal van terroristische daden, die de laatste maan den op Fransch grondgebied gepleegd zijn is na een langdurige conferentie der jus- titioneele autoriteiten thans definitief in ar rest gesteld en naar het Huis van Bewa ring te Bayonne overgebracht. Hij wordt beschuldigd van „medeplich tigheid aan de poging tot diefstal der duik boot C. 2", die in de Fransche haven Brest wegens reparatie voor anker lag. Onder de nationalisten in Spanje heeft de arrestatie van commandant Tdoncoso groote beroering gewekt en reeds tot scher pe tegenmaatregelen geleid. De gisteren reeds gemeld sluiting van de Fransch-Spaansche grens zou hiermede in verband staan Zelfs den leden der Fransche diplomatie ke en consulaire missies is, volgens de Lon- densche „Raily Mail" het passeeren van de internationale brug tusschen Irun en Hen- daye niet toegestaan. Dientengevolge kon het personeel van het Fransche conuslaat te San Sebastiaan gisternamiddag niet, zoals het anders eiken dag pleegt te doen, naar Frankrijk terugkeeren. Den Franschen consul-generaal te Ma laga zou, zooals gemeld, door de nationa- met 6 PERSONEN naar: Noordwijlc aan Zee f. 1.50 Den Haag1.2.25 Rotterdam f. 5. Amsterdam f. 6.— Utrechtf. 7.40 listen verboden zyn, zijn woning te veria-, ten. Van Spaansche zijde verklaart men evenwel, dat geen enkele nieuwe maatre gel nopens den consul-generaal van Frank rijk te Malaga werd genomen als represail le tegen de arrestatie van Troncoso in Frankrijk. In het buitenland zijn geruchten in om loop geweest, welke deden gelooven, dat troepen over de grens waren gegaan om te trachten te Hendaye Troncoso te bevrij den. Deze geruchten zijn ongegrond. Er zijn aan de grens van de Bidassoa slechts eenige voorzorgsmaatregelen genomen. De chef van Franco's departement van Buitenlandsche Zaken, Sangroniz, heeft zich intusschen naar St. Jean-de-Luz be geven, teneinde bij de Fransche autoritei ten te protesteeren tegen de arrestatie van commandant Troncoso. In Spaansche na tionalistische kringen beschouwt men de arrestatie van den commandant van Irun als „het ernstigste incident met Frankrijk sedert het uitbreken van den burgeroor log". Zulk een gebeurtenis, betoogt men, moet de betrekkingen tusschen Frankrijk en het nationalistische Spanje zeer bemoei lijken. Uit San Sebastian wordt vernomen, dat in de laatste paar dagen geen enkel bui- tenlandsch blad in het rechtsche Spanje is toegelaten. URUGUAY ERKENT HET BEWIND yAN FRANCO. De regeering van Uruguay heeft Sorial no, den vertegenwoordiger van het bewind te Burgos, er van op de hoogte gesteld, dat zij besloten heeft de consulaire documen ten, afkomstig van het bestuur van Fran co en van deszelfs consulaire vertegen- wordigers in de landen, welke de recht- cshe regeering hebben erkend, te erken nen. Dit besluit werd telegrafisch ter kennis gebracht van alle vertegenwoordigers van Uruguay. DE PIRATERIJ IN DE MIDDEL- LANDSCHE ZEE. Het Britsche stoomschip „Burlington" is te Algiers aangekomen, nadat het twintig dagen te Palma was vastgehouden, waar de lading werd ontscheept en de beman ning gevangen gehouden. De kapitein van de „Burlington" heeft hieromtrent het volgende aan een verte genwoordiger van Reuter verklaard Den 29sten Augustus werden wij nabij Straat Mesina door een oorlogsschip van onbekende nationaliteit aangehouden en ondervraagd. Den volgenden dag gaf een bewapend koopvaardijschip ons bevel te stoppen op 22 mijl afstand van Palermo, naar welke plaats wij onderweg waren voor het aanboord nemen van een controleur der non-interventie-commissie. Toen ik opdracht gaf per radio huh te vragen, werd een waarschuwingsschot gelost, ter wijl gewapende officieren zich aan boord van ons schip begaven. De radio werd ge demonteerd en ik ontving bevel het gewa pende koopvaardijschip naar Palma te vol gen en de lichten te dooven. De beman ning werd als gevangenen behandeld. Communiqué van ministerie van lands verdediging. Het ministerie van landsverdediging te Valencia meldt in een officieel communi qué, dat de regeeringstroepen in Aragon" eenige dorpen hebben veroverd. De dorpen Escuar en Arguisal zijn eveneens bezet. In den Oostelijken sector van het Noor delijk front oefenen de rechtschen een krachtigen druk uit in het gebied van Or- tiuera en ten Zuiden van San Pedro. De aanval der rechtschen bij Llanaro werd met zware verliezen afgeslagen. In Leon heb ben de regeeringstroepen eenige hoogten bezet. Aan het Zuidelijk front hebben de re geeringstroepen zich na een hevig ge vecht bij Gr an je de Terre Hermosa moe ten terugtrekken wegens een hevig sper vuur der rechtsche artillerie. Luchtaanval op Valencia. Tegen negen uur 's avonds hebben recht sche vliegtuigen geprobeerd de stad Va lencia te bombardeeren. Zij werden even wel door het luchtafweergeschut verdre ven. Vervolgens probeerden zij Sagunta te bombardeeren, doch van de acht bommen kwamen vijf in zee terecht. BELGIË MOEILIJKHEDEN IN HET KABINET. Wil van Zeeland heengaan? Tydens de besprekingen van gisteren hebben de ministers den politieken toe stand behandeld en zich meer in het bij zonder gewijd aan de tenuitvoerlegging van het regeeringsprogramma. De „Soir" schrijft in dit verband, dat er niettemin reden is om te vermoeden, dat de onzekerheid over het al of niet aan blijven van van Zeeland de voornaamste zorg is geworden, niet alleen in ruimere politieke kringen, maar ook in het kabinet, en dat deze kwestie met die van het re geeringsprogramma onderwerp is geweest van de besprekingen tusschen van Zeeland en de socialistische ministers. Ook de christelijk-democratische afge vaardigden hebben bij van Zeeland inlich tingen ingewonnen over de voortzetting van het werk der regeering. Zij hebben op wijziging van het programma op enkele punten van niet te groote beteekenis aange drongen. Van officieele zijde wordt te verstaan gegeven, dat er geen sprake is van een ka binetscrisis en ook niet van een wijziging der regeering. Wellicht zou van Zeeland een of twee maanden verlof nemen, gedu rende welken tijd minister de Man zijn plaats zou innemen. Men verwacht in ieder geval, dat men de volgende week zeker heid zal hebben. DU1TSCHLAND OFFICIEEL REISPLAN VAN MUSSOLINI. Hij vertrekt 24 Sept. uit Rome. Het agentschap Stefani maakt de volgen de officieele gegevens bekend over de voor genomen reis van Mussolini naar Duitsch- land: De duce zal 24 Sept. naar Duitsch- land vertrekken voor een officieel bezoek aan den rijkskanselier. Tot zijn gevolg be- hooren Graaf Ciano, minister Van buiten landsche zaken; Starace, secretaris der fas cistische partij; Alfieri, minister van on derwijs; Sebastiani, particulier secretaris en een aantal ambtenaren van verschillende kanselarijen. Na een verblijf van een dag te München zal Mussolini naar Mecklenburg reizen, waar hij 26 September het slot der manoeu vres zal bijwonen. Vervolgens zal hij zich naar Berlijn begeven, waar hij tot den 29sten zal blijven. De feestvreugde is reeds wettelijk geregeld. Naar aanleiding van het bezoek van Mus solini heeft de Duitsche Rijksregeering een wet goedgekeurd, die bepaalt, dat de 26ste September voor München en de 28ste Sep tember voor Berlijn feestdagen zijn. Het loon moet op die dagen den werknemers worden uitbetaald. Een verordening van Hitier bepaalt, dat de openbare gebouwen in het geheele rijk van 25 tot 29 Sept. vlag gen; naast de Duitsche kan de Italiaansche vlag geheschen worden. Minister Goebbels heeft een oproep tot de Berlijnsche bevolking gericht, waarin hij zegt, dat ieder ervan overtuigd is, dat de Duce te Berlijn met een golf van geest drift zal worden ontvangen en omringd zal zijn door de liefde en de genegenheid van bet geheele volk. Van 27 tot en met 29 Sept. moet Berlijn één vlaggenzee zijn. De vlaggen van hetf fascistische Italië zullen naast die van het Derde Rijk wapperen. Het hoogtepunt* der feestdagen zal worden gevormd door de demonstratie op het Mei veld en in het Olympisch Stadion op 28 September, waarbij Mussolini en Hitier het woord zullen nemen. Op order van den rijkskanselier blijven op dien dag alle be drijven te Berlijn gesloten, behalve die, welke in de eerste behoeften moeten voor zien. V oorzorgsmaa tregelen. In verband met het a.s. bezoek van Mus solini zijn in Duitschland door den Chef der Duitsche Staatspolitie buitengewone voorzorgsmaatregelen genomen om het le ven van den Duce te beveiligen. De revol verschoten van Serajewo en Marseille zijn nog niet vergeten. In de bezorgdheid voor het leven van Mussolini denkt men nog niet zoozeer aan de mogelijkheid dat de een of andere anarchist een aanslag zal plegen, dan wel dat een Abessynisch student de voorgenomen feesten in een treurspel zou kunnen veranderen. Verschillende leden der buitenlandsche kolonie zijn in het diepst van hun hart bevreesd, dat een hunner landgenooten misschien met duistere bedoe lingen naar Diitischland is gereisd; ver schillende buitenlanders hebben dan ook hun koffer reeds gepakt om eerst dan weer naar het zonnige Zuiden terug te keeren wanneer Mussolini zelfs ook veilig en wel terug in Italië is. In Italiaansche kringen ziet men werke lijk verlangend uit naar het oogenblik waarop de radio zal melden, dat Mussolini in Rome is teruggekeerd. DENEMARKEN KONINGIN ALEXANDRA BUITEN GEVAAR. Blijkens een gisteren uitgegeven bulle tin omtrent den gezondheidstoestand van koningin Alexandra is thans elk gevaar geweken. Zij zou reeds de volgende week het ziekenhuis kunnen verlaten. Buitenlandsche Berichten TREINBOTSING IN TRANSYLVANIë. Door onbekende oorzaak heeft zich nabij Cloej (Transylvanië) een treinbotsing voor gedaan, waarby zes personen gedood en on geveer dertig geWond werden. HET SPOORWEGONGELUK TE WEISSENFELS. Bij het gisteren gemelde spoorwegonge luk te Weissenfels zijn twaalf passagiers zwaar gewond. Verscheidene personen lie pen lichte verwondingen op. WOESTE LYNCHDRIFT IN TRANSVAALSCHE STAD. Neger vermoord door blanke menigte. Eén woedende menigte heeft gisteren te Vereeniging (Transvaal) een inboorling ge lyncht na afloop van een vergadering, die door 2000 blanken werd bijgewoond. De vergadering was belegd als gevolg van de incidenten, die Zondag j.l. in een inland- sche nederzetting nabij Vereeniging plaats vonden en waarbij twee blanke politieagen ten en een inlandsche agent het leven heb ben verloren. Toen de vergadering bijna was afgeloo- pen, bemerkte men een inboorling, die stc*:d te luisteren. De menigte stormde op c'in ongelukkige af, die om zijn leven liep. Toen hij was ingehaald, viel men hem aan met steen en, stokken en messen. Toen men hem opnam, was hij dood. Het bericht van deze lynchpartij heeft groote opwinding in Zuid-Afrika veroor zaakt. Op de protestvergadering, die gene raal Smuts niet had willen bijwonen, werd een resolutie aangenomen, waarin de wensch werd uitgesproken, dat een ruiter- commando zal worden gevormd, dat zich j naar Pretoria zou moeten begeven ten ein de zich met geweld van generaal Smuts meester te maken en hem naar Vereeni- ging te brengen. j Het parlementslid voor Vereeniging, ko lonel Karl Rood, die de vergadering bij- I woonde, was niet in staat de gemoederen j tot bedaren te brengen en verliet de mee- I ting. Daarna werd nog een resolutie aangeno- i men, waarin verlangd wordt, dat de regee- ring traangasbommen en vliegtuigen zal ge- i bruiken om de moordenaars der politieagen ten, die zich nog in de nederzetting ophou den, te dwingen zich over te geven. Bij acclamatie werd een voorstel aange nomen om de nederzetting te bestormen en de geheele inlandsche bevolking te stee- nigen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE MALANG. Aneta seint uit Malang: Zuster van der Kalle uit Lawang, die een splinternieuwe Ford-V 8 bestuurde waarin mevrouw Brouwer en de heer Pinchetti gezeten wa ren, is te Singosari bij Malang, daar zij met een groote snelheid reed, van den weg geraakt en tegen een boom gebotst. Alle drie personen werden vrij ernstig gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis overgebracht. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: De Big van het Re giment (Joh. Kaart Sylvain Poons Henr. Davids Fientje de la Mar). Bruidegom in Duplo (Lien Deyers Fritz Kampers Jacob Tiedtke). Komisch Komisch Dag. 811 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Volwassenen Lido: Luxor: De Geheime Code. Een gevaarlijke ver houding. Illusie. Het geheime Dag boek. Speelfilm Komisch Speelfilm Komisch Dag. 8.-511.15 uur, Zondags bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Dag. 811 uur, Zon- iags bovendien 27 uur, Matinee, Zaterd. en Dond., 2 uur. Afgekeurd. Afgekeurd. Trianon: Madame Bovary (Pola Negri). Bulldog Drummont ontsnapt (Guy Standing Heather Angel). Speelfilm Sensatie Dag. 811 uur, Zon dag 2—7 uur. Ma tinee. Zaterdag en Woensdag 2 uur. Toelaatb. v. Volwassenen

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6