OMGEVING RIJNSTREEK DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BUD - PAG. 11 HILLEGOM. Oranjefeest. Begunstigd dóór buiten gewoon mooi weer, konden den eersten dag de verschillende numhiers van het feest programma zich in een zeer groote belang stelling verheugen. De uitslagen der verschillende wedstrij den waren als volgt: Versierde karretjes, autopets enz.: 1. Anny de Groot, 2. Dirk van Heusden, 2. Willy Wittenaar, 4. Rika Rusman, 5. Henk Rusman, 6. Marietje Rusman, 7. Hans Dui- sers. Versierde rijwielen: 1. Nico de Groot, 2. Jacob Schrier, 3. Truus v. d. Lans. Ringsteken voor dames: 1. Anny PrlnS, 2. Chr. v.'d. Geest, 3. Anny de Groot, 4. Trüus Salier. Ringsteken voor heeren: 1. J. Verbrug- gen, 2. J. Plomp, 3. M. van Doorn, 4. J. v. d. Meij. Behendigheidswedstrijd voor auto's: 1. H. Wassenaar, 2. H. Roeland, Z. H. P. Buckens. 'De feesten worden mórgen voort gezet. KATWIJK AAN DEN RIJN. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer J. de Ronde, is benoemd tót assistent Op voedkundig ambtenaar aan de stichting „Valkenheide" te Maarsbergen. LISSE. Pluimvee en Konijnen. Na een rust periode van-ruim vier maanden hiêld de Vereeniging van Pluimvee en Konijnen gis teravond een goedbezochte ledenvergade ring in de zaal van „De Vereeniging", on der presidium van den voorzitter, den heer W. F. Daudy. Deze opende met een woord van welkom, waarna de notulen werden gelezen en vastgesteld. Hierna werd weder om een nieuw lid toegelaten. Namens de verificateurs verklaarde de heer J. J. A. Kort boeken en bescheiden van den pen ningmeester volkomen in orde, waarbij de voorzitter aanleiding vond èn penningmees ter èn kascommissie te bedanken voor hun ne werkzaamheden. Vervolgens is aan de orde de behande ling van den Beschrijvingsbrief van de op Zaterdag 25 Sept. a.s. "te Utrecht te hou den jaarvergadering van den Raad van Beheer. Na voorlezing der verschillende agendapunten werd de houding der af- deeling Lisse na ampele bespreking vast gesteld. Hierna deelde de voorzitter me de, dat door B. en W. vergunning is ver leend tot het houden van een Pluimveeten toonstelling op 20 en 21 November a.s. In verband hiermede deelde de voorzitter mede, dat het bestuur er tot haar spijt niet in is geslaagd de heer Ramakers uit Haar lem tot keurmeester te krijgen voor de ko nijnen. Het bestuur vroeg en verkreeg machtiging te trachten in zijn plaats een ander te verkrijgen; voor hoenders en dui ven is men geslaagd. Het vraagprogramma werd vervolgens besproken en vastgesteld. Aangezien er momenteel nog geen veilinggebouw is te verkrijgen kan nog niet worden besloten wanneer de wekelijksche veilingen zullen beginnen. In de commissie werden benoemd de heeren Smits en Jac. Hoogkamer. Hier na sluiting. t NOORD WIJK. Mond- en klauwzeer. Ook huonze ge meente zijn thans de eerste twee gevallen van mond- en klauwzeer onder het veè ge constateerd. Men drinke geen ongekook'.e melk! Bouwen. B. en W. hebben aan den heer J. A. Janson, alhier, vergunning ver leend voor het ombouwen van een woon huis tot twee woonhuizen aan de Huis ter Duinstraat, alhier. STOMPWIJK Dat mag niet. Bij de gemeente-politie alhier werd aangifte gedaan door v. d. A. alhier dat zekere K., eveneens alhier, zon der vergunning van het districtshoofd koeien heeft verweid van ee besmet ter rein naar een ander terrein. De politie theeft de zaak in onderzoek. SASSENHEIM. Oranjefeest. De eerste dag van het Oranjefeest hier is schitterend geslaagd, waartoe het weer niet weinig heeft bijge dragen. Reeds vroeg wapperde de Holland- sche driekleur langs de wegen en te acht uur luidden de klokken net feest in. Te half negen hadden alle schoolkinderen zich opgesteld aan de resp. scholen en werd inet de Oranjecommissie voorop een op tocht door het dorp gehouden. De beide mu ziekcorpsen begeleidden de kleurige stoet van kinderen, welke getooid waren met diverse versierselen van oranje, rood, wit en blauw. Bij Huize Sassem werd gekeerd, waarna de stoet bij het raadhuis werd ont vangen door den eere-voorzitter der Oran- jevereeniging, Burgemeester Gouverneur, die een korte toespraak hield, waarna de kinderen vaderlandsche liederen zongen. Allen gingen toen naar hun resp. school terug, waar zij werden getracteerd en spel letjes deden, waarvoor prijzen waren be schikbaar gesteld. Ook kreeg elk school gaand kind een bon voor poffertjes, wat altijd bij een dergelijk feest hoort. Hier mede was voor de schooljeugd het feest ten einde. In den namiddag ging men zich opmaken voor de volksspelen op het terrein aan de Rusthoflaan, welke te 2 uur aanvingen. Het terrein was door de vele regen schier onbe gaanbaar. Vele rubberlaarzen waren op gezocht wat wel vreemd deed aanzien bij de heeren met hooge hoeden, doch het was nu eenmaal feesi. De uitslag van de diverse spélen is als volgt: Stoelendans: *1 G. EngbértS, 2 T. Bosma, 3 M. v. Leeuwen. 4 T. Vónk, 5 A. v. d. Vlugt, 6 B. Philippo, 7 R. Faas, 8 S. Havenaar, 9 M. Kaptein, 10 B. Bóddijn, 11 W. de Vries, 12 M. Bergman, 13 T. v. d. Voet, 14 H. v. Vliet. Ringrijden per fiets voor dames: IJ. Rozema, 2 C. Hulsebosch, 3 A. Berg, 4 Gr. Matze, 5 A. v. d. Kwaak, 6 A. de Vreugd, 7 A. v. d. Voort, 8 J. Moer kerken, 9 N. Koning, 10 B. Zeijerveld. Hardloopen met hindernis sen (jongens): 1 L. Zandbergen, 2 P. Koot, 3 L. Hofstra, 4 W. v. Zelm. 5 W Wagemans, 6 P. Boon, 7 J. Perfors, 8 C. v. Goeverden, 9 T. Moolenaar, 10 L. v. d. Vlugt. Ruiter te paard: 1 Ph. Bakker, 2 C Dorsman, 3 A.« Berg, 4. A. Knetsch, 5 J. de Jong, 6 J. Bergman, 7 Jac. v. Stein, 8 J. de Boer, 9 F. Ruigrok. Vogelschieten voor leden der O.V.: 1 H. Dannijs, 2 J. Fhillipho, 3 J. Res, 4 Z. Oudshoorn, 5 J. Res, 6 C. v. d. Berk. Toen alle spelen waren uitgevoerd, waarvoor groote belangstelling was, werden alle deelnemers opgeroepen voor een nieuwe attractie n.l. ballon oplating, waar aan een wedstrijd is verbonden. Ieder lid moest zijn nummer aan een ballon beves tigen en hoopt daarvan later bericht te krijgen, waar hij is neergekomen. Het was een vermakelijk gezicht, de lucht helder blauw afgeteekend met verschillende kleu ren van ballons. Het aantal ballonnetjes bedroeg 575 in totaal. Hierna werden de prijzen uitgereikt en was het voorloopig afgeloopen. Te half acht hield de harmonie „St. Am- brosius" een muzikale rondgang en concert op het feestterrein, alwaar men op de hos- vloer zich danig vermaakte. Ook de ver schillende kramen maakten goede zaken. Zoo is deze dag op schitterende wijze ver- loopen en door geen enkele regenbui ver stoord. WASSENAAR. Geboren: Petronella Catharina d. v. J. P. Visser en G. E. van Gent. Adriana d. van M. van Dijk en I. 9. Houwer. Lijntje d. van J. Uittenboogaard en M. Brouwer. Ondertrouwd: C. van der Niet en S. B. V. Vuijk. R. A. Vreede en L. F. de Kanter. W. van Eek en A. E. Houwer. G e t r o u w d: F. L. M. Focquin de Grave en D. E. Schroder. C. de Goederen en M. J. C. Riezebos. C. H. van Dam en P. van Nievelt. Overleden: Jacobus Bruinsma 32 j., ongeh. Willem Bruin 51 j. echtgen. van J. M. Hilgeman. Ingekomen: C. S. Berghegen en ge zin, geen, ambtenaar b. d. N. V. N. I. Spoorweg Mij., uit Den Haag. van Z. van Nijeveltstraat 134. A. van Bloois, G. K., marechaussee, uit Amsterdam, Wassenaar- scheweg 9. M. G. v. d. Boogaard, R.K., leerl. verpleegster, uit Rosmalen, Eiken laan 5. H. M. Borst, R.K., dienstbode, uit Leiden, Langstraat 68. J. W. Bouman en gezin, G.K., nachtwacht, uit Apeldoorn, Duindigt 6. E. Erny, vreemd, R.K., dienstbode, uit Brielle, Eikenlaan 35. J. W. A. M. Eensenck en vrouw, R.K., boek houder, uit Voorburg, v. Heeckerenstraat 4. A. M. Fritz, vreemd, R.-K., dienst bode, uit Dackau Did., van Bommellaan 16. K. Gilch, vreemd, R.-K., dienstbode, uit Den Haag, Stoplaan 1. H. Gross, vreemd, R.K., dienstbode, uit Rijswijk Z.-H., Schou- weg 58. G. J. F. Gunning en dochter, N.H., zonder beroep, uit Rotterdam, Storm van 's-Gravesandeweg 115. W. A. Hel- mers, geen, zonder beroep, uit Dordrecht, Rijksstraatweg 797. M. M. Hendriks (wed. van J. J. Walhain), R..K, zonder be roep, uit Den Haag, Storm van 's-Grave sandeweg 117. H. Hoogendorp, R.K., zon der beroep, uit Den Haag, Nassa'ulaan 2. J. G. de Jong, G.K., hulp in de huishou ding, uit Jutphaas. Gravestraat 2a. W. Koiter en gezin, N.H., manufacturer, uit Den Haag, v. Z. v. Nijeveltstraat 20. H. M. J. A. Krepel. R.K., zonder beroep, uit Rheden, Ridderlaan 1. P. J. Langen- berg, R.K., chef-automonteur, uit Den Haag, Rijksstraatweg 340c. A. Leitner, vreemd, R.K., dienstbode, uit Den Haag, Schouwweg 92. C. M. A. Leusen, R.K., zonder beroep, uit Haarlem, Eikenlaan 3. A. C. van Leijenhorst, R.K., verpleeg ster, uit Venray, Dr. Leydsstraat 22. M. Ludwig, vreemd, dienstbode, Ev.L., uit Mariëndorf Did., Bloemcamplaan 40. C. E. S. C. A. Macquiné, geen, kinderjuf frouw, uit Stompwijk, Wald. Pyrmontlaan 12. M. H. E. Moerel en vrouw, N.-I., zon der beroep, uit Noordwijk, Hoflaan 13. C. Montijn en vrouw, N.H., zonder beroep, uit Rotterdam, Hoogeweg 4. U. L. von Natzemer (geh. met A. J. Birrer), vreemd, zonder beroep, Ev. L., uit Mariëndorf, Did., Bloemcamplaan 40. K. Neuhold, vreemd, R.-K., dienstbode, uit Voorburg, Stoeplaan 27. H. M. Planten en gezin, Rem., dir. A. N. V. V., uit Soerabaja, Buurtweg 117. A Reiter, vreemd, R.K., dienstbode, uit Den Haag, v. d. Oudermeulenlaan 7. F. van de Sande, N.H., dienstbode, uit Zierik- zee, Hoogeweg 7. A. Schinkel, N.H., dienstbode, uit Buren, Buurtweg 91. J. C. M. Schonk, geen, kinderjuffrouw, uit Soest, Wittenburgerweg 172. D. M. Si mons, R.-K.,' dienstbode, uit Leiden, Ama zonelaan 4. E. H. Slootweg (wed. van H. B. Wenting), W.H., zonder beroep, uit Den Haag, Riderlaan 1. A. M. Sluis, G.G., dienstbode, uit Dirksland, Wittelaan 23. J. H. Stal en gezin, geen, employé B. I. M., uit Rijswijk Z.H., Schouwweg 58. J. W. Stolk, N.H., kapper, uit Gouda, Lang straat 97. H. Verhoef en vrouw, G.K., bo de b. d. Rekenkamer, Uit Den Haag, Hee- renweg 9. J. J. R. de Wetstein Pfister, Ev. L., zonder beroep, uit Den Haag, Cro- cusstraat 31. G. A. Weyhenke en gezin, Prot., zonder beroep, uit Den Haag, St. v. 's Grav.weg 117. E. H. Züprett, vreemd, D.Ev., huishoudster, uit Den Haag, Nassau- laan 2. Vertrokken: C. H. van Dam en vrouw naar Hillegersberg, G, Bóhélla&n 24. P. W. C. A. Brand geb. Lanzing en ge zin, naar Den Haag, Kon. Etnmakade 186. M. J. Ch. G. de Goederen geb. Riezebos naar v. d. Valk Boumanlaan 25. Woerden. J. E. Plat naar Rotterdam, Oost Zee dijk 69. J. L. Smit naar Den Haag, v. Driebergenstraat 105. P .Veldhoen en ge zin naar Voorschoten, Wijngaardenlaan 75. M. v. d. Lubben naar Hillegom, Haven straat 6. D. E. Focquin de Grave geb. Schroder naar Zandvoort. Duindoornlaan 3. A. L. C. F. Buschkiel, naar Plön (Hol- stein) Did. Wed. M. D. Bonhomme geb. Rootjes, naar Frankrijk. J. L. v. d. Lin de, naar Den Haag, Columbusstraat 83. J. C. Wassenburg naar Leiden, Munnik- straat 58. J. de Jongh van Arkel, naar Leiden, Rapenburg 112. H. G. Sexauer, naar Den Haag, Segbroeklaan 72. P. J. M. Bindels, naar Tilburg, Spoorlaan 84. H. Bosch, naar Deventer, Langestraat 41. M. Lobregt, naar Den Haag, Boekhorstraat 8. J. H. Ludwich, naar IJsselmonde, Dorpsstraat 1531. W. Masmeyer, naar Al phen aan den Rijn, Hoorn 110. Ch, van Krayenoord, naar Bloemendaal, Acacia laan 22. W. G. v. d. Voorn, naar Nieuw koop, A 17 Zuiderstraat. J. W. Hooge- veen, naar Amersfoort, Utrechtsoheweg 228. J. C. Hauser, naar Den Haag, Stations weg 27. W. F. v. d. Beijl en gezin naar Rotterdam, Lisplein 4.Wed. F. Ame- ling geb. v. d. IJssel, naar Hillegersberg, Jul. v. Stolberglaan 76. Wed. G. Rut- land geb. v. d. IJssel, naar idem. H. J. v. Wissen, naar Warmond, Heerenweg 84a. C. Lohan, naar Oberhausen Did. J. v Veen, naar Koudekerk, Lage Waard C. 54. G. Th. Seinhorst, naar Gendringen, Mechelen 125. M. E. Das, naar Den Haag (Loosduinen), Wijkschelaan 6. W. Vis ser ,naar Rijswijk Gld., Gem. Mourik, Hu- velstraat 90. D. V. Nijland, naar Den Haag, Spui 109a. G. A. v. d. Werf, naar Sneek, Harmen Sytstrastraat 4. R. van Delft, naar Voorschoten, Donklaan 59. J. J. Schipper, naar Eindhoven, Mathilde- laan 11. H. Aatsma geb. Bralinski, naar East London, Zuid Afrika. G. J. Juli- cher, naar Tegelèn, Muntstraat 73. M. Scherzant, naar Gelsenkirchen Did. ZOETERMEER. „Kunst en Vriendschap". In de vaca ture van directeur van de harmonievér- eeniging „Kunst en Vriendschap" alhier, ontstaan door het bedanken van den heer Van Veen, is als zoodanig benoemd de heer De Vries te Rotterdam, hoofdlèeraar van het Conservatorium aldaar. School met den Bijbel. Op Donderdag 21 October 1937 wordt het feit herdacht, dat de „Schóól met den Bijbel" alhier, 75 jaar geleden werd opgericht. De herdenking van dit feit zal mêt èènige feestelijkheden gepaard gaan. Geboren: Marinus, z. van A. de Wildé en J. M. Floor Clazina, d. van I. P. van den Haak en M. van Wijk Margaretha, d. van I. P. van den Haak en M. van Wijk. Ondertrouwd: J. C. Hoogerdijk 26 j, en J. Pauk 26 j. Gehuwd! A. van dèr Dóes 47 j. en J. Spijker 43 j. ZILK. Bouwen. Aan de firma de Groot eh Kalkers alhier is opgedragen het bouwen van een autogarage voor rekening van den heer M. de Winter, benevens het bouwen van een koestal met wagenschuur voor rekening Van den heer Th. Zeestraat. ALPHEN AAN DEN RIJN Van een vrachtauto gevallen Een plm. 15-jarige jongen, verpleegde uit de Marthastichting, was achter op een rijdende vrachtauto geklauterd. Op den hoek RaadhuisstraatBrugstraat werd de jongen in de bocht van den weg uit den wagen geslingerd, waarbij hij zoodanig te recht kwam, dat hij een pols brak. Dr. H. verleende heelkundige hulp. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente, vergadert a.s. Maandag, 27 Sep tember, des avonds te 7.30 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Mededeelingen. 3. Ingekomen stukken. 4. Onderzoek van den geloofsbrief van den heer C. M. Deerenberg, als benoemd lid van den Raad. 5. Voorstel van B. en W. inzake con versie van geldleeningen. 6. Voorstel van B. en W. inzake ver koop van bouwgrond aan den heer G. M. Vis, qq. 7. Voorstel- van B. en W. inzake wijzi ging der verordening op de heffing van schoolgeld. 8. Voorstel van B. en W. inzake wijzi ging der verordening op de heffing van leges. 9. Voorstel van B. en W. inzake het voorstel van de heeren J. L. H. Boeren, A. F. Ruijssenaars en H. G. Veltman, om te bevorderen dat door bemiddeling van de vereeniging van Nederlandsche Ge- meepten er bij de Regeering op wordt aangedrongen, dat enkele, nader omschre ven maatregelen ten gunste van onder steunde werkloozen, worden getroffen. 10. Voorstel van B. en W. inzake het aangaan eener gemeenschappelijke rege ling met Zwammerdam, betreffende de toelating van leerlingen op openbare scholen. Nieuwe straten aan de Lage Zijde. Nog dit najaar zal worden overgegaan tot uitbreiding van de zgn. dichterswijk in de omgeving van het Toussaintplein. Er zullen hier een drietal nieuwe straten worden aangelegd, n.l. de Vondelstraat, loopende van het Toussaintplein naar de Jongkindt Coninckstraat, de da Costastraat, welke de Vondelstraat met de van Gende- renstraat zal verbinden en de Bilderdijk- straat, die de verbinding zal vormen tus- schen de Vondelstraat en de Jongkindt Coninckstraat. De Vondelstraat zal voorloo pig slechts worden aangelegd tot de Bilder- dijkstraat. De aanbesteding van het geheele werk zal binnenkort worden tegemoet gezien. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer G. Rikhof, werkzaam bij de spoor wegen alhier, is met ingang van 1 Oc tober a.s. overgeplaatst naar Nieuwersluis Loenen. Jubileum. Onze stadgenoot, de heer S. Noorlander, herdacht 1 October a.s. dpn dag, dat hij 25 jaar bij de firma Oosthoek werkzaam is geweest. HAZERSWOUDE. Moedercursus. Aan de Moedercursus parochie Rijndijk wordt deelgenomen door 24 personen; parochie Groenendijk door 26 personen. NIEUWKOOP Aanbesteding Schutsluis te Slikkcndam Dijkgraaf en Heemraden van den pol der Nieuwkoop en Noorden hebben giste- ALPHEN MAAKT KENNIS MET DE VESTIGINSWET De spertijd voor het slagersbedrïjt Zooals men weet, is voor het slagers- bedrijf een sper-tijd ingesteld, welke du ren zal zoolang totdat de voor dit bedrijf aangevraagde Vestigingseischen vastge steld zijn. In Alphen heeft men thans voor Ihet eerst de werking van dezen sper-tijd on dervonden. In de Hootftstraat bestaat n.l. een sla- ,gersbedrijf, waarvan de eigenaar de zaak wilde overdoen aan zijn knecht, die reeds 17 jaar in het vak werkzaam is. Op een door laatstgenoemden tot den Minister van Economische Zaken gericht verzoek heeft de minister medegedeeld, gelet op zijn beschikking van 18 Augus tus 1937, geen toestemming te kunnen verleenen tot het vestigen van een in richting, waarin het slagersbedrijf zal worden uitgeoefend. Hieruit blijkt dus, dat het op dit oogenblik, in afwachting van de voor dit bedrijf in te stellen Vestigingseischen niet mogelijk is een gevestigde zaak aan een ander over te doen, tenzij hiervoor een bepaalde noodzaak (in geval van overlijden van den eigenaar e.d.) aanwe zig is. Zoodra deze Vestigingseischen zijn vastgesteld, moet de vergunning tot ves tiging verleend worden door de Kamer van Koophandel, die de vergunning slechts geeft, wanneer de aanvrager aan bovengenoemde eischen voldoet. ren in hotel „Het Vliegende Paard" aan besteed den bouw van een betonnen schutsluis te Slikkendam met brug en bij- behoorende woning. Ingeschreven werd als volgt: voor het betonwerk van sluis en brug: Ant. Kwakkenbos. Nieuwkoop, ƒ27000; Volker Bouwmaatschappij N.V. Rotterdam j 25396; J. Woerde, Nieuwkoop, 25200; N.V. Gewapend-betonbouw „De Kondor", Amsetrdam, 24350; P. Stam te Nieuw koop, ƒ21890; N.V. Industrie Mij. v.h. J. W. Bronwasser, Breukelen ƒ21400; N.V. Aannemersbedrijf v.h. Boele ei Van Ees teren, 's-Gravenhage 20900; C. G. Rij- neveld, De Hoef 20200; J. Brongersma, Gouda, 20100; A. C. Schutter, Noorden, 19370; N.V. Aannemingmij. vh. J. M. Strijland, Uithoorn 19300; G. Bodegra ven, Nieuwkoop ƒ19125; K. C. de Pater, Nieuwkoop 18500; N. Vink, Noorden 17945; Fa. wed. A. de Bruin, Mijdrecht 16672. Begrooting van den polderopzich ter ƒ18700. Voor de woning: P. Stam, Nieuwkoop 4657; P. Bodegraven. Nieuwkoop 4344; J. Woerde, Nieuwkoop 4200; K. C. de Pater, Nieuwkoop 4150; S. H. v. d. Loo, Nieuwkoop ƒ3973; N. Vink, Noor den 3765. Begrooting 3512. Voor het schilderswerk: P. de Haan, Nieuwkoop 989; W. N. Bongenaar, Nieuwkoop 939; Fa. Z. Otto en Zn., Noor den 889; G. Blijleven, Nieuwkoop 834; J. van den Berg, Nieuwkoop 723; A. Blijleven, Nieuwkoop 670. Begrooling 800. Voor bovenbouw van de brug: N.V. Werf Gusto. Utrecht f 3030; N.V. Machi nefabriek Hoogenlande, Utrecht f 2760; N.V. de Nederlandsche Staalindustrie Rot terdam 2500; Havenbedrijf Vlaardingen Óóst N.V.. Vlaardingen 2200; D. Kra nenburg, Nieuwkoop 663; Jac. Pieter- se, Noorden 165Ó; N.V. Hollandia Krim pen a. d. IJsel 1485; G. v. d. Helder, Noorden f 1185, Begrooting 1300. Voor 2 stel sluisdeuren c.a.: Havenbe drijf Vlaardingen-Oost, N.V. Vlaardingen 7172; N.V. Hollandia, Krimpen a. d. IJs sel 6600; Jac. Pieterse, Noorden 6315; N.V. Machinefabr. Hoogenlande, Utrecht 5250; N.V. Werf .Gusto", Utrecht ƒ5215; D. Kranenburg, Nieüwkoöp 5044; N.V. de Ned. Staalindustrie te Rotterdam 4880. Begrooting ƒ4800. Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund en vormt in totaal een som van 27170. Wegens grondwerken, welke uit de be steding zijn gehouden en wegens verdere kosten van uitvoering is uitgetrokken 2910, tezamen 30.080. Dê bêgrootihg was 32022 of 1042 hoöger. Geboren: Adrianus Jacobus z. van C. F. dé Jong en H .M. Wijfjes Johan na Hehdrika Adri&na d. van G. A. Ver geer en J. A. Bunnik Thijs z. van J. Huisman en A. Sluimer Jacoba Hele na d. van L. Slingerland en J. Rietveld Adriana d. van A. Blijleven en M. Vork. Ondertrouwd: N. Jansen 26 j. te Bodegraven en H. M. Verhage 23 j. on langs te Gouda W. Korver 25 j. en P. Noordam 41 j. ZEVENHOVEN. DE BEVOLKING. Het is met dê bevolking onzer gemeente anders gesteld, dan men als normaal aan neemt. Wie niet Van plan is dit artikel verder te lezen en het goed met óns meent, ergert zich misschien aan dezen zin, maar wie zich de moeite getroosten wil, verder te gaan, zal zien, dat de bewering juist is en goéd bedoeld. Ieder onzer lezers heeft wel eens een artikel of verslag gelezen over de stichting van een waterleiding, electriciteitsbedrijf enz., over een bebouwings- of uitbreidings plan of iets dergelijks. Nooit zal men daarbij gemist hebben een uitdrukking Ongeveer als volgt: rekening houdende met een normale bevolkingstoe name; gezien de toename der bevolking in de laatste jaren of soortgelijke uitdrukkin gen. Aan de hand van de werkelijk bestaan de toestanden bouwt men iets op en daarbij speelt de bevolkingstoename meestal een groote rol, en geeft die dikwijls de meeste moeilijkheden. Voor hier heeft die factor nog nooit ge golden; we Ontmoeten in rapporten, als bovengenoemd, wel dezelfde clausule ook voor onze gemeente, maar de werkelijkheid is een aanfluiting van alle theorie op dat gebied. Het geven van cijfers heeft weinig doel, maar het noemen van twee getallen is noO' dig om aan te tóonen, dat het bevolkings cijfer onzer gemeente stabiel is; op 1 Janu ari 1900 telde ze 1Ö95 inwoners, op 1 Janu ari 1937 1099; in de daartusschen liggende jaren is het aan weinig schommeling onder hevig geweest; het is slechts eenmaal iets boven de elfhonderd geweest, dat was in een jaar, dat er tweelingen geboren werden! De oorzaak van het niet toenemen der be volking moet voor een goed deel gezocht worden in het feit, dat onze plaats aan geen enkele groote verkeersweg ligt en ver van alle groot vaarwater; industrie is op deze wijze uitgesloten. Landbouw en veeteelt is het hoofdbe- staan; veel gemengd bedrijf komt voor; op de boerderijen vestigt zich een nieuw, meestal jong. gezin; een even groot (of klein) vertrekt èr voor in de plaats; bij elk bedrijf treft men in normale tijden een arbeidersgezin aan; ook hier een jong voor oud; en dat wisselt zoo al jaren; een tweede oorzaak van het op hetzelfde peil blijven der bevolking. Op veel bedrijven wonen hier broeders en zusters te samen, allen ongehuwd; het komt hier veelvuldig voor; een goed door gevoerde vrijgezellen-belasting zou mis schien in staat zijn daaraan een einde te maken! Het aantal huwelijken en geboorten, vooral dit laatste, loopt in de laatste jaren sterk terug; het is voorgekomen, dat er slechts één huwelijk in een jaar werd vol trokken; tegenover de jaren kort voor 1900 is het aantal geboorten der laatste jaren bijna twintig per jaar minder; een enkele maal een tweeling is niet in staat het cijfer weer op het oude peil te brengen, ook niet het feit, dat er enkele zeer groote gezinnen zijn. Wijzigen de omstandigheden zich niet. dan ziet het er niet naar uit, dat er eenige verandering zal optreden; wij denken nog even aan den aanleg van den grooten Rijksweg AmsterdamRotterdam, welke indertijd door onze gemeente geprojecteerd is; zal daarvan ooit iets komen? Uit berichten in onze oladen van Januari van dit jaar is bekend, dat overwogen werd de voormalige spoorbaan te transformeeren in een provincialen weg; of dit nog een plan" is, weten we niet; zou dit ooit wer kelijkheid worden, dan opent zich hier mis schien een mogelijkheid tot uitbreiding der bebouwing en als gevolg daarvan ook der bevolkingstoename. Hierop zullen wij voorloopig onze hoop maar vestigen. Bijz. Vrijw. Landstorm. De plaatse lijke Commissie van den Bijz. Vrijw. Landstorm vergaderde ten gemeente huize. Financieel verslag over het afgeloopen jaar werd gedaan; resultaat van de kas: niet tekort en niets over. Besloten werd op 12 October a.s. in het R.K. Vereenigingsgebouw, een propagan- da-avond te houden; het openingswoord zal gesproken worden door den burge meester. Verder zullen eenige sprekers worden uitgenoodigd; een deel van den avond zal gewijd zijn aan muziek en voor dracht.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11