Hevig bombardement op Nanking Japansche vliegtuigen zaaien dood en verder! Rond het Spaansche conflict BUITENLAND KERKNIEUWS LUCHTVAART BIOSCOPEN WOENSDAG 22 SEPTEMBER 193» DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 De Japansche vliegtuigen hebben Nan king gisterochtend aan een verschrikkelijk bombardement onderworpen, dat om 10 uur 35 aanving en tegen het middaguur ein digde. Een door de Chineesche luchtafweerbat- terijen afgeschoten granaat is bij het ver blijf van den ambassadeur der Verecnigde Staten tot ontploffing gekomen. Er werden beschadigingen aangericht aan de muren van de portierswoning. Loeiende sirenes kondigden om 10 uur 10 gisterochtend het begin van den Japanschen luchtaanval aan. De bevolking snelde over haast naar de schuilplaatsen. Zij maakte daarbij nog gebruik van alle beschikbare vervoermiddelen. De straten waren over vol, zoodat het verkeer geheel in de war was. Na het eerste signaal werd een tweede alarmsein gegeven om 10 uur 35, toen der tien Chineesche gevechtsvliegtuigen boven de stad verschenen en er den Japanschen toestellen slag leverden. 30 a 40 Japansche vliegtuigen hebben een regen van bommen neergelaten boven het Zuidelijk deel van de binnenstad, terwijl een tweede Japan sche escadrille Poekau heeft gebombar deerd, dat op den anderen oever van de Yangtse is gelegen. De Chineezen beweren vier Japansche vliegtuigen te hebben omlaaggeschoten. Ook Kanton gebombardeerd. Kanton werd gisteren opnieuw twee maal uit de lucht aangevallen en wel tus- schen 3 uur en 7 uur 10 vanochtend. Tal van Chineesche burgers zijn gedood. Een Amerikaansch protest. Kort nadat de Japansche regeering de buitenlanders gewaarschuwd had, dat zij Nanking moesten verlaten, indien zij zich niet aan ernstige gevaren wilden blootstel len, hebben de Vereenigde Staten den am bassadeur te Tokio, Grew .opgedragen, stap pen te doen bij de Japansche regeering. De Japansche ambassadeur te Washington, Saito, is eveneens van het protest in ken nis gesteld. Minister Huil heeft verklaard, dat het Amerikaansche protest tegen het aange kondigde (inmiddels uitgevoerde) voorne men der Japanneezen, Nanking te bombar deeren, voornamelijk gegrond is op het feit, dat het bombardeeren van noncombattan ten in strijd zou zijn met het internationale en humanitaire recht. Een andere reden is, dat een dergelijke daad van Japan, door dat zij de diplomatieke vertegenwoordigers der Vereenigde Staten te Nanking in ge vaar zou brengen, de normale betrekkin gen tusschen Japan en Amerika zou kun nen schaden. Ook Wellington Koo protesteert. Wellington Koo, de gedelegeerde van China bij den Volkenbond, heeft in een nota aan Avenol geprotesteerd tegen'de lucht bombardementen, die de Japansche lucht macht op Nanking heeft ondernomen, en den secretaris-generaal van den Volken bond verzocht, de consultatieve commissie ervan op de hoogte te brengen, „opdat deze de maatreglen kan bestudeeren, die drin gend noodig zijn om een einde te maken aan een handelwijze, die even onwettig als onmenschelijk is". Ernstige verliezen voor Chineesche luchtmacht? Volgens een mededeeling van de pers- afdeeling van het derde Japansche eskader, welke te Tokio uit Sjanghai is ontvangen, heeft de. Japansche luchtmacht tijdens een aanval op Nanking negentien Chineesche vliegtuigen omlaag geschoten. Op het vliegveld van Nanking werden elf toe stellen vernield. Er zijn drie vliegtuigloöd- sen in brand geschoten, twee werden be schadigd, terwijl twee benzinereservoirs eveneens in brand werden gestoken. Gevechten bij Lo Tien. Aan het front bij Lo Tien woedt een slag Bijzonderheden zijn nog niet ontvangen. Men weet wel, dat de Chineezen zich in hun stellingen staande houden ondanks de hevige verliezen, welke hun worden toe gebracht. Een vreemd gerucht over maarschalk Tsjang Kai Sjek. Volgens een door het dagblad „Asahi" uit Sjanghai ontvangen telegram zou het gerucht in omloop zijn, dat Tsjang Kai Sjek op 20 September geprobeerd zou heb ben zich met een dolk dood te steken. Ge neraal Tsjien Ta Tsjoen, die tijdig den arm van den maarschalk kon grijpen, zou diens opzet hebben kunnen te niet doen. Deze poging tot zelfmoord zou zich heb ben afgespeeld te Loyang. DE COMMISSIE VAN DRIE-EN-TWINTIG VERGADERT. De consultatieve commissie voor de Chi- neeschJapansche aangelegenheid is gister om zes uur te Genève bijeengekomen voor een korte vergadering, waarin Munters (Letland) tot voorzitter werd gekozen. De commissie besloot China, Japan, Duitschland en Australië uit te noodigen. als leden aan haar bijeenkomsten deel te nemen, met de mededeeling, dat zij Maan dag weder wil vergaderen. Indien de ant woorden der uitgenoodigde' landen voor dien datum binnen zijn, zal de commissie eerder bijeen kunnen komen. China bestelt voor 10 millioen dollar munitie in de Vereenigde Staten. Uit goede brond wordt verzekerd, dat China voor meer dan tien millioen dollars bestellingen heeft geplaatst voor munitie bij Amerikaansche firma's. Deze munitie zal vervoerd worden met niet-Amerikaan sche schepen. De aankoopen zouden tij dens een onderhoud van minister Hull met den Chineeschen ambassadeur zijn bespro ken, waarbij Huil den ambassadeur te ken nen zou hebben gegeven, dat de Vereenig de Staten geen enkel bezwaar konden ma ken tegen den uitvoer van munitie aan boord van niet-Amerikaansche schepen. Welingelichte kringen vatten deze beslis sing op als een aanwijzing voor een gunsti ge houding ten opzichte van China, daar, indien de Amerikaansche regeering de neu- traliteitswet in werking zou hebben doen treden, er een embargo zou zijn gelegd op de munitie, ongeacht de nationaliteit der schepen, waarmede deze wordt vervoerd. JAPANNEEZEN GEVEN HET ONTSAPPEN VAN 50.000 CHINEEZEN TOE. Uit Japansche bron wordt toegegefen, dat de bedreigde 50.000 Chineezen in het Noorden aan de omsingeling der Japanee- zen hebben kruinen ontsnappen. Het hoofdkwartier van het Japansche leger heeft medegedeeld, dat de naar het Zuiden oprukkende troepen, langs de spoor lijn PeipingHankau, de ommuurde stad Hsoes-Hoei, 122 K.M. ten Zuiden van Pei ping, zijn binnengetrokken. In de mededee ling wordt voorts gezegd, dat de Japansche luchtmacht gistermorgen Paoting heeft aan gevallen en den Chineeschen troepen groo- te schade heeft berokkend. ITALIË NEEMT DEEL AAN DE CONTROLE. Binnenkort komen Frankrijk, Engeland en Italië te Parijs bijeen. Volgens een bericht van Havas, is de deelname van Italië aan de controle in de Middellandsche Zee practisch een feit ge worden. De vlootdeskundigen van Frankrijk, En geland en Italië zullen eerstdaags tq Pa rijs bijeenkomen, om 'de voorwaarden vast te stellen. Hieromtrent wordt door het Italiaansche persagentschap Stefani nog het volgende medegedeeld: De zaakgelastigden van Frankrijk en Engeland hebben tegenover Ciano ver klaard, dat hun regeeringen de positie van Italië als groote Middellandsche-Zee-mo- gendheid nooit miskend hebben. Zij hebben namens hun regeeringen voorgesteld, dat de vlootdeskundigen der drie regeeringen in de naaste toekomst te Parijs bijeenko men om practische wijzigingen vast te stel len, zoodat Italië aan den patrouilledienst kan deelnemen. Ciano heeft van deze verklaringen ken nis genomen en aan de zaakgelastigden me degedeeld, dat de Italiaansche regeering met het voorstel tot het houden van een bijeenkomst accoord gaat. Ook van deze nieuwe ontwikkeling heeft de Italiaansche regeering Berlijn in kennis gesteld. Toen Viano den zaakgelastigden van Frankrijk en Engeland den inhoud van het Italiaansche communiqué, dat dezer dagen gepubliceerd is, mededeelde, heeft hij hen er tevens mondeling van in kennis gesteld, dat Italië oprecht aan het stelsel van vloot- patrouille wensohte deel te nemen. Daar op hebben de zaagelastigden hun voorstel tot het houden van een bijeenkomst te Parijs gedaan. Fransch stoomschip door vliegtuig aangevallen. De Fransche mailboot „Koutoubia" van de „Compagnie Paquetêê, die met zevenhon derd passagiers aan boord, van Corsica op weg was naar Casablanca, heeft medege deeld te zes uur des namiddags ten Zui den van de Balearen door een vliegtuig te zijn aangevallen. Het schip werd niet ge troffen. Engelsche oorlogsschepen, die zich op ongeveer acht mijl afstand bevonden, kwamen het schip te hulp en hebben het op zijn reis vergezeld. Rechtschen op tien kilometer van Covadonga. De rechtsche colonnes, die in den Oos telijken sector van het front van Asturië opereeren, zijn tot op tien kilometer van Covadonga genaderd. Fransch-Spaansche grens gesloten. Uit Hendaye wordt gemeld, dat de Fransch-Spaansche grens sedert gistermor gen aan de Spaansche zijde gesloten is. VOLKENBOND DE VOLKENBONDSVERGADERING. Litwinof weer eens aan 't woord. Litwinof heeft gisteren weder de in de laatste jaren bij de algemeene discussies in de Volkenbondsvergadering gebruike lijke felle rede tegen Duitschland, Italië en Japan gehouden. Litwinof constateerde, dat de agressie in woord en daad niet is verdwenen, doch het hoofd weer heeft opgestoken. Bij den ge- maskeerden aanval in het Zuidwesten van Europa voegen zich dergelijke feiten op het 'Aziatische vasteland. Vergeefs zou men den weerslag van deze gebeurtenissen in het verslag van het secretariaat of in de Volkenbondsvergadering zoeken. Integen deel: de meening wint veld, dat men den Bond tot iederen prijs buiten deze con flicten moet houden. Men meent, dat tegen de agressie slechts gestreden kan worden in samenwerking met de aanvallers. De resultaten van de niet-inmengingscommis sie toonen aan, wat men verwachten kan van samenwerking tusschen staten, die naar een verschillend doel streven. Ander zijds hebben de conferenties van Montreux en Nyon, hoewel ze niet universeel waren, succes gehad. De conclusie is eenvoudig: van belang is niet de universaliteit, maar wel, dat de deelnemers aan een conferentie of de leden van een internationale organi satie vereenigd zijn door de universeele vredesgedachte, de eerbiediging van de on afhankelijkheid der volken en de uitslui ting van het geweld als werktuig van de nationale politiek. Wij kennen aldus Litwinof drie staten die deze gedachten verwerpen en hun aanvallen motiveeren met de bestrijding van het communisme. Zij zijn bereid hun volk hongerrantsoen toe te kennen, opdat ze voldoende wapens heb ben om het communisme in andere landen uit te roeien. Soms geven ze ons een meer prozaische verklaring voor hun anti-com munistische leuze: Wij vernemen, dat het anti-communisme ook een neiging tot tin, zink, kwikzilver, koper en andere minerale rijkdommen beteekent. Daarentegen zien wij ook, dat het communisme geen belem mering voor den vrijen ruilhandel is. Rus land heeft van Spanje niets geëischt en eischt niets, het interesseert Rusland alleen, dat ieder volk het recht heeft over zijn lot te beschikken zonder tusschenkomst van vreemde staten, en dat niet toegelaten wordt, dat in Spanje een nieuw steunpunt voor een tegen geheel Europa gerichte agressie wordt gevestigd. Hoewel Rusland van den aanvang af geen gelijkheid van rechten der strijdende partijen heeft erkend, heeft het zich aan gesloten bij alle niet inmengingsovereen komsten. Wij hebben, aldus vervolgde de Russi sche gedelegeerde,- hier eenige afgevaar digden hooren zeggen, dat ons heil in de universaliteit is gelegen. Niemand onder ons is in beginsel tegenstander van die universaliteit. De vraag is alleen of zij ver wezenlijkt kan worden en of de bond zon der haar van alle actiemiddelen verstoken is. Litwinof zeide de afwezigheid der Ver eenigde Staten, welker groote liefde voor den vrede hij kende, oprecht te betreuren en er van overtuigd te zijn, dat de Ameri kaansche regeering, als zij toetreding mo gelijk achtte, daarmede niet zou wachten. Als ik over de universaliteit spreek zoo vervolgde hij denk ik vooral aan de drie groote mogendheden, die reeds lid zijn ge weest en zijn uitgetreden. Erkennen zij den wederzijdschen bijstand niet, alleen voor een gemeenschappelijken aanval? Heeft de geschiedenis der Londensche commissie ons niet genoegzaam geleerd, wat zij verstaan onder collectieve verplichtingen en de na koming daarvan? Litwinof verklaarde, dat een hervorming van het pact moet geschieden in den zin van versterking van den Bond en grootere doeltreffendheid in den strijd tegen de agressie. De Volkenbond kan Spanje en China meer steun verleenen. Het bestaan van den Bond zou niet gerechtvaardigd zijn, als hij passief zou blijven. Men kan als axioma aannemen, dat de passiviteit tijdens het conflict in Mandsjoerije den aanval op Abessinië als gevolg heeft gehad, de on toereikende activiteit tijdens den Abes- sijnschen oorlog begunstigde de Spaansche onderneming en het in gebreke blijven in het Spaansche avontuur gaf aanleiding tot den nieuwen aanval op China. Litwinof zeide er van overtuigd te zijn, dat een re soluut optreden tegen den eersten aanval de wereld alle andere gevallen van agres sie had bespaard. Dan zouden de vroegere leden komen aankloppen en men zou hen binnenlaten zonder naar hun ideologie of naar hun regime te vragen, want de Vol kenbond kent het vreedzaam naast elkaar bestaan van alle regeeringsvormen. Dan zou het ideaal van een universeelen Bond, die als werktuig van den vrede bewaard zou blijven, verwezenlijkt zijn. Wij berei ken dit ideaal, aldus besloot Litwinof, niet door het rondzenden van vragenlijsten, maar alleen door gemeenschappelijk weer stand te bieden tegen agressie. De verdere algemeene besprekingen wer den vervolgens verdaagd tot een bijeen komst, die nog moet worden vastgesteld. DE VACATURE-SPANJE. België aanvaardt candidatuur. Na afloop van den Belgischen kabinets raad werd bevestigd, dat de regeering er mede instemt, dat België candidaat wordt gesteld voor den Volkenbondsraad. DUITSCHLAND HET A.S. BEZOEK VAN MUSSOLINI AAN DUITSCHLAND. Er zullen geen" overeenkomsten worden gesloten. Bij het bezoek van Mussolini aan Hitier zou geen enkele overeenkomst worden ge sloten en de reis van den Duce zou uitslui tend ten doel hebben, de samenwerking tusschen het Italiaansch-Duitsche bondge nootschap en de groote West-Europeesche mogendheden te bevorderen. De beide re- geeringschefs zouden elkaar ontmoeten om te arbeiden aan een algemeene verzoening. Maarschalk Badoglio te Berlijn. Maarschalk Badoglio is gistermiddag te Berlijn aangekomen. Hij zal de herfstma- noeuvres in Mecklenburg bijwonen. FRANKRIJK DE SPAANSCHE VLUCHTELINGEN IN FRANKRIJK. Ophitsing tot moord op de geestelijkheid. De Spaansche vluchtelingen, die in Amiens zijn ondergebracht, spelen daar een heel gevaarlijk spel. Schijnbaar zijn ze doodarm en zonder een cent naar Frankrijk gekomen, schrijft „Le Jour", maar thans laten ze strooibiljetten drukken en verspreiden, waarin o.m. te lezen staat: „Vergeet niet, dat de Spaansche geestelijkheid den dood van uw vaders, moeders en kinderen ver oorzaakt heeft. De geestelijken worden door Franco betaald. De Fransche geeste lijkheid is al niet veel beter. Weest op uw hoede! Dood aan de geestelijkheid!" Deze brutale agitatie, waarbij er niet voor teruggeschrikt* wordt, openlijk tot moord op te hitsen, zoo schrijft „Le Jour", eischt dringend, dat de Fransche autoritei ten hier onmiddellijk ingrijpen. Het blad meent te weten dat reeds 20 bolsjewisti sche vluchtelingen uit Spanje naar de grens zijn teruggezonden. AMERIKA EEN ECONOMISCHE CONFERENTIE IN AMERIKA. Een Cubaansch initiatief. De Cubaansche Staatssecretaris José Re- mes heeft tot alle regeeringen der Ame rikaansche staten de uitnoodgiging gericht een internationale conferentie bij te wo nen tot oplossing van de economische moei lijkheden, welke „de oorzaak zijn van de verdwijning der democratie". Remes heeft aan de pers verklaard, dat de Europeesche staten tot deelneming aan de conferentie zullen worden uitgenoodigd, indien de Ame rikaansche naties daarin toestemmen. Buitenlandsctie Berichten BOMAANSLAG OP EEN ROOMSCH- KATHOLIEKE KERK. Gistermorgen is in een Roomsch-Katho- lieke kerk in een buitenwijk van Belfast een bom ontploft, waardoor ernstige scha de werd aangericht. Het politieonder zoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. Benoemingen in het Aartsbisdom. Zijne Hoogwaardige Excellentie, de Aartsbisschop van Utrecht, heeft aan den Zeereerw. heer J. G. H. Bentla wegens hoogen leeftijd eervol ontslag verleend als pastoor te St.. Nicolaasga en heeft be noemd tot pastoor te St. Nicolaasga den zeereerw. heer W. F. A. Overmeer, tot pastoor te Heeg den zeereerw. heer D. v. Wijk; heeft voorts den weleerw. heer I. A. v. d. Weide belast met het treffen van voor bereidende maatregelen tot oprichting van een nieuwe parochie onder de parochie van O. L. Vr. ten Hemelopneming te Apeldoorn en benoemd tot kapelaan te Deventer (H. Joannes Vianney) den wel eerw. heer J. G. Seijger, tot kapelaan te Enschede (O. L. Vr. van Alt. Bijst.) den weleerw. heer B. K. M. Kloppenborg, tot kapelaan te 'sHeerenberg den weleerw. heer A. G. de Meij; tot kapelaan te Zwolle (O. L. Vr. ten Hemelopneming) den weleerw. heer C. Baas, tot kapelaan te Almelo (H. Geor- gius) den weleerw. heer B. H. Bodde, tot kapelaan te Didam den weleerw. heer J. P. Tondeur en tot kapelaan te Beek bij Didam-den weleerw. heer C. J. M. Koch (neom.). PATER JAC. BEIJNES S.S.C.O. Het zilveren priesterjubileum. Het was Dinsdag 25 jaar geleden, dat de zeereerw. pater Jac. Beijnes de H. Pries terwijding ontving. Zooals wij reeds berichtten vierde de jubilaris zelf dezen feestdag in zijn pas torie te Aiea op de Hawaï-eilanden. De familie herdacht het heugelijk ge beuren door het bijwonen van een H. Mis in het klooster van de Zusters Francisca nessen aan de Rein. Vinkeleskade te Am sterdam, waaraan een zuster van den ju bilaris is verbonden. De H. Mis werd gelezen door pater Her- manus van de orde der Capucijnen, die een kwart eeuw geleden bij de Eerste H. Mis een predikatie heeft gehouden. Na afloop vond er in zeer intiemen kring een feestelijk ontbijt plaats, waar bij de zusters eenige liederen ten gehoore brachten. DE VLIEGTOCHT VAN IR. DE KOK. De heeren de Kok en Schmidt Crans zijn gisteren na een mooie vlucht in Nairobi geland. Vandaag wordt de tocht voortgezet. PARASIETEN REIZEN PER VLIEGTUIG. Zij gaan Egypte redden. Reeds eenige malen verzond het insti tuut voor plantenziekten van het departe ment van Economische Zaken, welk insti tuut te Buitenzorg (Java) is gevestigd, ge heimzinnige pakketen naar Egypte. Het transport dezer pakketten had plaats per vliegtuig en iederen keer opnieuw werd 't verzoek gedaan, de zendingen op een zoo koel mogelijke plaats in het vliegtuig te deponeeren, teneinde de teere organismen, welke de zendingen bevatten, niet te be schadigen. Wat bevatten deze pakketten? Parasieten van „pseudococcus hirsutus". En voor die lezers, die niet» precies ge oriënteerd zijn in de. wereld der parasieten zij dan de verklaring tegelijk gegeven: pseudococcus hirsutus is een witte wol- luissoort welke in Indië voorkomt op Rem bang Sepatoe en andere hibiscus-soorten. Deze wolluis is in Indië van geringe be- teekenis, omdat de bedoelde parasieten een oorlogje op eigen houtje voeren tegen de wolluis en hem daardoor in toom houden. Egypte, dat groote belangen heeft bij de hibiscus, kent wèl de wolluis, die de liibicus het leven moeilijk maakt, maar niet de parasieten, die op hun beurt den wolluis het leven bemoeilijken. Op ver zoek van het departement van landbouw van Egypte zendt nu het instituut voor plantenziekten deze nuttige parasieten'op naar Egypte, zoodat ze nu inburging in het klasieke land der plagen daar hetzelfde nuttige werk kunnen doen, dat ze in Indië verrichten. Ook hier is dus het vliegtuig, dat een zeer snel en koel vervoer van de parasie ten mogelijk maakte, een redder in den nood gebleken. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: De Big van het Re giment (Joh. Kaart Sylvain Po ons Henr. Davids Fientje de la Mar). Bruidegom in Duplo (Lien Deyers Fritz Kampers Jacob Tiedtke). Komisch Komisch Dag. 811 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Volwassenen Lido: Luxor: De Geheime Code. Een gevaarlijke ver houding. Illusie. Het geheime Dag boek. Speelfilm Komisch Speelfilm Komisch Dag. 8.-511.15 uur, Zondags bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Dag. 811 uur, Zon dags oovendien 27 uur, Matinee, Zaterd. en Dond„ 2 uur. Afgekeurd. Afgekeurd. Trianon: Madame Bovary (Pola Negri). Bulldog Drummont ontsnapt (Guy Standing Heather 1 Angel). Speelfilm Sensatie Dag. 811 uur, Zon dag 2—7 uur. Ma tinee. Zaterdag en Woensdag 2 uur. Toelaatb. v. Volwassenen

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9