DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE RIJKSBEGROOTING VOOR 1938 Het tekort geraamd op ruim 13 millioen BINNENLAND 28ste Jaargang WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1937 No. 8834 3)e £eid&ehe(Boii/fca/ttt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onz Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT t Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES ^an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. V Licht en donker In de Rijksbegrooting voor het dienst jaar 1938 is licht en donker. Er is donker. Héél veel. Wij moeten geen struisvogel-politiek bedrijven en het niet willen zien! Geen belasting-verlaging. Er worden wel eenige accijns-verlagingen in het uitzicht gesteld, doch niet heel positief. Tot zulk een verlaging zal alleen het initiatief ge nomen worden, als met groote waarschijn lijkheid verwacht mag worden, dat de ver laging geen aanmerkelijke vermindering in de opbrengst zal tengevolge hebben. Geen verlaging van leerlingen-schaal, welke zoo zeer gewenscht wordt. Geen salaris-verhooging, welke voor meerdere categoriën rijkspersoneel vol strekt geen weelde zou beteekenen. Er zijn over verschillende hoofdstukken der begrooting verhoogingen van'uitgaven geraamd maar een sterke stijging van uitgaven is alléén bij Defensie, en wel met 46 y. millioen gulden. Zooals wij reeds gis teren hebben opgemerkt: de regeering ziet hier blijkbaar een allerdroevigste nood zaak. (In „de pers over de Troonrede" in dit nummer van ons blad kan men constatee- ren, dat zelfs in de socialistische pers een verhooging van uitgaven voor Defensie on der de gegeven omstandigheden wordt ge billijkt!) Dat is het donker in de Millioenen- nota. Er is ook licht. De Minister wijst zelf twee lichtpunten aan in zijn toelichting. Ten gunste van de begrooting voor 1933 kan worden opgemerkt, aldus de Minister van Financiën: le. dat deze begrooting niet meer in het teeken staat van den aanhoudenden strijd tegen dalende inkomsten eenerzijds en stij gende behoeften, onmiddellijk verband hou dende met de ernstige tijdsomstandigheden anderzijds, met welk beeld 's ministers ambtsvoorganger in de vorige millioenen- nota het karakter van het gedurende de af- geloopen vierjarige periode gevoerde finan- cieele beleid kenschetste. 2e. Dat de dekkingsmiddelen, welke in het dekkingsplan .van 1938 zijn gebracht, In meerdere mate de verwachting wettigen, dat zij ook inderdaad gerealiseerd zullen worden. Er is nog een derde licht-punt, dat als we deze beeldspraak mogen gebruiken ontstoken wordt door het eerste. Deze be grooting opent een perspectief, dat, nu de inkomsten niet meer zjjn in dalende, doch in stijgende lijn, er spoedig wel middelen aanwezig zullen zijn voor de verwezenlij king van alleszins redelijke verlangens en dringende wenschen, als wij boven noem den. Laten we dat hopen! Laten we dat verwachten, al opent de Minister van Fi nanciën ons dat perspectief maar slechts heel eventjes!Wij krijgen den indruk, dat Minister de Wilde den domper heeft willen zetten op wat in de Troonrede naar zijn smaak te optimistisch klonk! ROME DOOR HEVIG ONWEER GETEISTERD ROME, 22 Sept. (A.N.P.). In den af- geloopen nacht heeft boven Rome een zeer hevig onweder gewoed. Vier uur lang viel een stortregen. De straten der stad werden als het ware in beekjes her schapen, daar de putten het water niet konden verwerken. De brandweer heeft in de lager gelegen deelen der stad vele bewoners moeten bijstaan. Ten gevolge van kortsluiting is hier en daar brand ontstaan. De Minister verwacht, dat de Rijksmiddelen in 1938 bijna 60 millioen meer zullen opbrengen; de omzetbelasting alléén reeds 12.5 millioen Ruim 18 millioen meer aan defensie In de laatste Millioenen-nota, die Minister Oud het Parlement aan bood, raamde deze bewindsman het nadeelig saldo op de begrooting voor 1937 bp 54.000.000. Door het heffen van 20 opcenten op 4 verschillende belastingen kon dit tekort worden teruggebracht tot een bedrag van rond 33.200.000 Hadden zich de vooruitzichten van 's Rijks financiën sindsdien niet gewijzigd, dan zou de begrooting voor het komende jaar, 1938, ditzelfde tekort moeten aanwijzen. De financieele vooruitzichten hebben zich echter wèl gewijzigd en op grond van deze wijziging brengt Minis ter de Wilde de volgende correcties in de raming van 1937 aan: De uitgaven worden verhoogd; door administratieve wijzigingen met 9.000.000 door uitgaven voor defensie met 18.200.000 door stijging der materiaalprijzen en dgl. met 16.200.0Ö0 door steun aan noodlijdende gemeenten met 3.000.000 door storting in Invaliditeits- en Ouder- domsfonds met 2.500.000 in totaal met 48.900.000 Daartegenover staat een vermindering van uitgaven door wijziging in de verdee ling van de kosten der zeemacht tusschen Nederland en Indië en door effectief ge worden perspectiefbesparingen met 9.800.000 De uitgaven-post op de Rijksbegrooting wordt dus verhoogd met een bedrag van Zoodat, wanneer de inkomsten onveranderd bleven het nadeelig saldo zou bedragen Er valt echter een aanmerkelijk hoogere opbrengst van de Rijksmiddelen te verwachten. Zoo verwacht Mi nister de Wilde méér opbrengst van: inkomstenbelasting 3.000.000 vermogensbelasting 2.000.000 dividend- en tantièmebelasting 7.200.000 invoerrechten H 6.750.000 accijnzen H 6.600.000 omzetbelasting 12.500.000 zegel- en registratierechten 15.500.000 successierechten 5.200.000 andere belastingen te zamen 2.800.000 72.300.000 in totaal 61.550.000 Enkele andere middelen zullen minder opbrengen 2.450.000 De inkomstenpost op de begrooting wordt dus ver hoogd met een bedrag van Er blijft dus een tekort bestaan van 59.100.000 13.200.000 Minister de Wilde stelt zich voor dit tekort te dekken door een be sparing, verkregen uit de ingediende herberekening der pensioenen van burgerlijke en militaire ambtenaren en door de verhooging van enkele Nederlandsche invoerrechten, welke beide maatregelen te zamen een be drag van 5.400.000 zullen opleveren. De rest van het tekort acht de Minister ruimschoots gedekt door nog niet effectief geworden perspec tiefbesparingen, die hij op 24.5 millioen raamt. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Litwinof heeft op de vergadering van den Volkenbond te Genève weer eens het woord gevoerd en als „enfant terrible" minder aangename dingen gezegd. Hij meende dat de Volkenbond wat meer moest doen, wat energieker moest optreden. Het eene land valt het andere land maar aan (Abessynië, Spanje, China) en in plaats van zich daar krachtig tegen te keer en, doet de Volken bond al z'n best om zich te drukken. Het lijkt wel of het hoogste doel van den Bond is, om overal buiten te blijven. Als „het publiek" zulke uitlatingen leest, knikt het instemmend en 'meent, dat dit weer eens goed gezegd is. Maar zelfs Litwinof kan niet precies aangeven, hoe de Bond zijn leden dan moet beschermen. Het openlijk prediken van een desnoods gemeenschappelijken oorlog der volken bondsstaten tegen Duitschland, Italië en Japan durfde Litwinof toch blijkbaar nog niet aan. Wel meende Litwinof, dat de Volken bond het ideaal van universaliteit maar moest prijs geven. Met de fascistische sta ten was toch geen land te bezeilen. Met het goede en vredelievende Rusland natuur lijk wel. Intusschen blijkt uit deze rede weer eens, hoe machteloos de Volkenbond in werkelijkheid is. China behoeft zich van zijn beroep op den Bond ook niet veel illu sies te maken. Het voornaamste nieuws uit China is het luchtbombardement op Nanking. De Japan- sche luchtvloot heeft deze hoofdstad der centrale regeering geducht aangepakt en heel wat schade aangericht. Of het eenig effect zal hebben dient te worden afge wacht. Misschien barst de bom wel ver keerd, want de Amerikanen zijn er niets over te spreken. Of zij evenwel er toe ge bracht zullen kunnen worden om zich wat actiever met het conflict in te laten, staat nog te bezien. DE NEDERLANDSCHE BANK. Goudvoorraad ongewijzigd. Blijkens de verkorte balans van De Ne derlandsche Bank is de goudvoorraad dezer instelling in de afgeloopen week on veranderd gebleven op 1.265.882.957. De zilvervoorraad steeg tot 18.401.978. Bankbiljetten en -assignatiën in omloop alsmede rekening-courantsaldi beliepen 1.499.162.825. CRISIS IN DE N. S. B. Een door de leiding klaargemaakte ontslagbrief en een geroyeerde vormingsorganisator. De uittreding van ds. J. van Duyl uit de N.S.B. blijkt anders te zijn verloopen dan „zijn" brief aan den heer Mussert zou doen gelooven. Hij heeft n.l. nader mede gedeeld, dat hij na afloop van de door hem geleide godsdienstoefeningen te Hil versum Zondag is opgewacht door den heer v. Geelkerken, die hem verzocht mee te gaan naar het huis van den heer Far- werck, waar men ir. Mussert aantrof. Na dat de heer Van Geelkerken zich in een achtervertrek had teruggetrokken, hebben de heer en Mussert en Farwerck mij, al dus de heer Van Duyl tot het Utr. Dgbl., na een gesprek van twee uur kunnen be wegen tot onderteekening van den gepu- bliceerden brief, waarvan de tekst van te voren was gereed gemaakt en getikt. Ik betreur, door hetgeen mij achteraf gebleken is, den brief in dezen vorm te hebben onderteekend. Mr. Pont heeft op een vraag om nadere inlichtingen aan de Tel. geantwoord: „In dien de N.S.B. niet overgaat tot het ver spreiden van tendentieuze berichten in za ke de ontslagaanvrage van ds. Van Duyl, kan ik geen vrijheid vinden de redenen, welke mij tot mijn terugtreden hebben genoopt, nader in het openbaar uiteen te zetten." Nog een derde kopstuk der N.S.B. is buiten haar komen te staan, n.l. jhr. W. van der Goes van Naters. Hij is geroyeerd. De organisator van de Nat.-Soc. Vorming, en tot kort geleden hoofd van den afweer - dienst en den persdienst van de N.S.B., heeft gisteravond per expresse-brief zijn royement als lid van de N.S.B. ontvangen. Het merkwaardige is, zoo zei hij, dat ik juist een week geleden ontslag kreeg als hoofd van den afweerdienst met dankbe tuiging voor de bewezen diensten. VIADUCT OVER SPOORWEG BIJ WARMOND. De aanbesteding. Door de Nederlandsche Spoorwegen werd te Utrecht in het openbaar aanbesteed be stek No. 1558 H.S. Het maken van een overbrugging over den spoorweg Amster damRoterdam bij K.M. 40.800 ten behoe ve van de kruising va nden Rijksweg No. 4 nabij Warmond. Raming 86.000. Aan tal ingekomen inschrijvingsbiljetten 42. Laagste inschrijver G. Wolfs te Eibergen VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Het staat thans vast, dat Italië meedoet aan de overeenkomst van Nyon. (2de blad). Uitdagende rede van Litwinof. (2de blad). Hevige luchtaanval van Japansche vliegtuigen op Nanking. (2de blad). Binnenland De millioenen-nota verschenen. (2de en lste blad). Persbeschouwingen over de Troonrede. (2de blad). ƒ76.765. Hoogste inschrijver Fa. Dubbel dam te Voorburg 91.524. 0.m. schreef nog in: G. German Lzn. en Zoetemeyer te Al phen aan den Rijn 78.890 (op 2 na de laagste inschrijver). DE IMBOSCH AAN NATUUR MONUMENTEN? Een nationaal park van 4000 H.A.? Aan den beroemden Veluwezoom met zijn wisselend landschap bezit het Neder landsche volk een uitgestrekt wandel- en recreatiegebied, gevormd door de bezittin gen van de vereeniging tot behoud van na tuurmonumenten in Nederland. Begonnen in 1910 met het landgoed Hagenau heeft de vereeniging haar terreinen gaandeweg kunnen uitbreiden, o.a. met Rhederoord, Het Onzalige Bosch, Beekhuizen en de Rhederheide. Alles tezamen beslaat deze bezitting een oppervlakte van ongeveer 2500 H.A. In een circulaire vraagt de vereeniging thans steun om dit uitgestrekte woud- en heidereservaat tusschen Velp en Dieren, het nationale park Veluwezoom, uit te brei den met het bekende landgoed de Imbosch, ter grootte van 1451 H.A. Voor dezen aan koop moet een bedrag van 275.000 bijeen gebracht worden. „Wij zouden gaarne zien" zoo schrijft het dagelijksch bestuur in deze circulaire „dat van deze som een aanzienlijk ge deelte in giften zou kunnen worden bij eengebracht, want de Imbosch kan, zal hij zijn karakter ten volle behouden, wei nig inkomsten afwerpen. Behalve door giften zal het geld voor den aankoop bijeengebracht moeten worden door rentelooze voorschotten, aflosbaar in 25 jaarlijksche tremijnen en voorts door het uitgeven van een 2 1/2 pet. obligatie- leening in stukken van f 1000. Deze aankoop zal slechts kunnen slagen, indien de vereeniging kan rekenen op de medewerking van alle natuurvrienden en gaarne doet zij een beroep op het Neder landsche volk om haar in staat te stellen deze belangrijke uitbreiding van haar bezit tingen mogelijk te maken. Lelden DE VLAG WAPPERT WEER VAN DEN STADHUIS-TOREN. Zooals het is. Zooals het worden moet.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1