DINSDAG 21 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BI AD - PAG. 7 BINNENLAND BESTUUR R. K. TWEEDE KAMER FRACTIE. Mr. v. Schaik voorzitter van de Tweede- Kamerfractie der R. K. Staatspartij. Naar wij vernemen, is in de gistermiddag gehouden vergadering van de R, K. Tweede Kamerfractie het bestuur dezer fractie als volgt samengesteld: mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter; ir. M. C. R. Bongaerts, vice- voorzitter; J. G. Suring, secretaris; dr. L. G. Kortenhorst, tweede secretaris; C. J. Kui per, penningmeester. Het correspondentie-adres van het secre tariaat der fractie is: Mauritskade 25, te Den In de maandelijksche vergadering van het hoofdbestuur van den Kath. Midden standsbond in het bisdom Haarlem werd o.m. besproken het rapport van het Cen traal Hanze-bureau over de oprichting der middenstands-handelscursussen voor de op leiding in verband met de wet op de vesti- gingseischen. Reeds zijn 34 cursussen in plaatselijk of gewestelijk verband gesticht, welke ten deele reeds een aanvang hebben genomen. Vervolgens werd een bespreking gehou den over de a.s. trekking van de Lodivo- loterij; over de Kath. Jonge Middenstands-, vereeniging en de medewerking van den Diocesanen Bond tot kwalitatieve en kwan titatieve versterking dezer jongeren-orga nisatie; over de concurrentie tusschen pa rochiehuizen en café-restaurants en de daar in te treffen regelingen. De agenda voor den aanstaanden najaars- centralen raad op 28 October te 's-Graven- hage werd definitief vastgesteld. Buiten de periodieke aftreding van drie bestuursle den .ontstaat een vacature door het uittre den van den heer H. G. Ruhe om gezond heidsredenen. Nog geen overeenstemming bereikt. De contactcommissie voor het mijnbedrijf kwam gistermiddag te Heerlen in vergade ring bijeen. De directies deden de volgende voorstel len: De tijdelijke toeslag van vijf procent op de loonen wordt verhoogd tot tien procent tot 1 April 1938. Op de pensioenen wordt een tijdelijke toeslag, geldig voor een half jaar, verleend tot een bedrag van vijf procent van de loonen. Verder zijn de directies bereid het mini mum aantal verlofdagen na één jaar van drie op zes te brengen. Het maximum aan tal verlofdagen blijft twaalf. Deze voorstellen werden nader bespro ken, doch men kwam niet tot overeenstem ming. De bonden verklaarden geen genoegen met. deze voorstellen te kunnen nemen. De datum voor de volgende vergadering der contactcommissie werd nog niet vast gesteld. DE WERKLOOZENSTEUN. Het standpunt van minister Romme in het R.K. Werkliedenverbond becritiseerd. Zondag heeft de heer De Bruijn, voor zitter van het R.K. Werkliedenverbond, gesproken op een „socialen Zondag", ge organiseerd door den Nederlandschen R.K. Volksbond in Den Haag, kring St. Jeroen, ter gelegenheid van het tweede lustrum. De heer De Bruijn meende, nu hij zoo kort nadat de minister van Sociale Zaken zijn standpunt ter z;ake van den werke- loozensteun bekend had gemaakt, in het openbaar het woord voerde, een en an der over de mededeelingen van den mi nister te moeten zegen. De Verbondsvoorzitter zeide, aldus het verslag in de Volkskrant, in hooge mate die voortijdige en overhaaste publicatie te betreuren: voortijdig en overhaast omdat het logisch schijnt, dat de Troonrede wa re voorafgegaan. De inhoud van 's ministers publicatie heeft zeer teleurgesteld, omdat de minis ter de verschillende billijke en gerecht vaardigde verlangens van het Verbond gemeend heeft op dit oogenblik te moeten afwijzen. De verontwaardiging over 's mi nisters houding komt ook in de pers tot uiting en nu reeds is er van verschillende zijden op aangedrongen, dat het Verbond,- juist nu een jong katholiek het ambt van minister van Sociale Zaken vervult, zich met alle passende middelen tegen zijn beleid zal verzetten. Wij meenen, aldus verklaarde de heer De Bruijn, te moeten en te mogen vol staan met te zeggen, dat het Verbonds- bestuur en de besturen van de aangeslo ten bonden volle aandacht aan de hoogst gewichtige kwestie schenken; dat het niet werkeloos zal blijven en dat voorloopig de hoop nog niet behoeft te worden opge geven, dat nader beraad en overleg tot een bevredigend resultaat zullen leiden. Ook op den Zaterdag te Nijmegen ge houden kaderdag van de R.K. Staatspar tij is critiek op minister Romme geoefend. De heer De Vries heeft daar zijn teleur stelling uitgesproken over de nieuwe maatregelen ten aanzien van den werke- loozensteun. De Troonrede doet inzake dit punt geen concrete toezegging. De a.s. behandeling der begrooting zal eenig licht over dit be langrijke deel van, het regeeringsbeleid moeten werpen. HELP DE TUINDERS! Evenals de kleine boeren. Onder de tuinders heerscht ontzettende nood. Op een vergadering van den Boerin- nenbond, onlangs in Arnhem gehouden, heeft Pastoor Sineets uit IJsselmuiden ver klaard, dat hem tal van gevallen bekend waren, waarin goede, vroeger welvarende en nog altijd hard Werkende tuinders geen brood meer hadden voor hun vrouw en kin deren. De vice voorzitter van den A.B.T.B. bevestigde in deze zelfde vergadering, dat de toestand inderdaad een niet meer aan vaardbaar laagtepunt heeft bereikt en drong erop aan, dat ten spoedigste voor de tuin ders een regeling tot stand zou komen, ana loog aan die, welke voor de kleine boeren geldt. Dat is een volkomen billijke vraag, waar aan Minister Steenberghe, wanneer het tudgetair in zijn vermogen ligt, zoo spoedig mogelijk gehoor moge geven. „Tijd". STEUN AAN DE AARDAPPELTEELT. De minister van Economische Zaken heeft besloten, uit het Landbouw-Crisisfonds steun te verleenen ten behoeve van telers van aardappelen, welke zijn gedenatureerd. Het bedrag der steunuitkeering per 100 kg. gedenatureerde aardappelen, behoudens nadere wijziging, is bepaald als volgt: a. Naar gelang de denaturatie plaats vindt: in het tijdvak van 20 September tot en met 30 November op 0.70; in het tijdvak van 1 December 1937 tot en met 28 Februari 1938- op 0.80 en in het tijdvak van 1 Maart 1938 tot én met 23 Juni 1938 op ƒ0.90, met dien ver stande, dat dit laatste bedrag ook zal worg den uitgekeerd, indien de denaturatie na 23 Juni 1938 geschiedt, mits de aanvrage voor denaturatie uiterlijk op 23 Juni 1938 in het bezit der organisatie is.... en het aangevraagde tijdstip binnen zeven dagen na dien datum ligt b. In afwijking van het onder a. bepaalde, voor zoover betreft partijen, behoorende tot rubriek a., waarvan de denaturatie is geschied in het tijdvak van 1 Februari 1938 tot en met 23 Juni 1933, op f 1.50, met dien verstande, dat dit bedrag ook zal worden uitgekeerd, indien de denaturatie na 23 Juni 1938 geschiedt, mits de aanvrage voor dena turatie uiterlijk op 23 Juni 1938 in het be zit der organisatie is en het aangevraagde tijdstip binnen zeven dagen na dien datum ligt. BEZOEK VAN DEN BURGEMEESTER VAN KEULEN AAN ROTTERDAM. Op uitnoodiging van het gemeentebestuur van Rotterdam brengt de Oberbürgermeis- ter van Keulen gisteren en heden een be zoek aan de Maasstad. Dit bezoek, waartoe in beginsel reeds be sloten werd, toen de Rotterdamsche burge meester in Juni van dit jaar te Keulen vertoefde om een referaat te houden op het internationale Binnenhavencongres aldaar, heeft ten doel om een nuttige verdieping tot stand te brengen in de betrekkingen tus schen beide steden. Heeft het bezoek een half-officieel karakter met ecónomischen inslag, verwacht mag worden, dat het ver sterken van de te Keulen aangeknoopte per soonlijke betrekkingen zich eveneens zal doen gevoelen op het terrein van scheep vaart en handel, waar de belangen van de Rijnhavens en de Rijnmondingshavens ge heel parallel loopen. Dr. Schmidt, de Oberbürgemeister van Keulen, wordt vergezeld door den consul- generaal der Nederlanden te Keulen, den heer H. C. Scheibier, alsmede door de hee- ren Beigeordnete Boenner, Hafendirektor Boecker, den directeur van de Messe- und •Ausstellungsgesellschaft, dr. Compes en den Leiter der Aussenhandelsstelle fiir das Eheinlande dr. Brandt. Toen het gezelschap gisterochtend het Rotterdamsche stadhuis betrad, werd het ontvangen door het college van B. en W. j Daarna werd een tocht door de havens ge- j maakt, waarbij zich te 11.30 uur ook Z.Exc. j mr. M. P. L. Steenberghe, minister van j Economische Zaken, dr. H. M. Hirschfeld, de directeur-generaal van handel en nij verheid, een aantal hoofdambtenaren en verschillende vooraanstaande personen uit de kringen van handel en scheepvaart aan sloten. De vaart ging naar de Petroleum haven. De lunch werd aan boord gebruikt. In den namiddag werd een rondrit ge maakt door het Zuidelijk stadsdeel, waarna een bezoek aan het museum Boymans werd gebracht. Bij de thee in het Museum, welke daar op volgde, was ook Z.Exc, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne, de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, die de gast van dr. Schmidt tijdens de Vondel feesten te Keulen is geweest, aanwezig. Gisteravond had in het stadhuis een diner plaats, waaraan behalve, de leden van het gemeentebestuur en hoofdambtenaren ook een aantal personen uit handel en nijver heid deelnamen GEEN MARINE-MANOEUVRES. Alle materieel moet beschikbaar worden gehouden. De marine-manoeuvres, welke ieder jaar in September plegen te worden gehouden, zullen, volgens de „Telegraaf", ditmaal niet doorgaan, aangezien op het oogenblik alle materieel voor den dienst beschikbaar moet worden gehouden. TWEEDE-KAMERLID Mej. Mr. FRIDA KATZ. Treedt in het huwelijk met C. baron Mackay. Naar de „Msb." verneemt, hoopt het Tweede Kamerlid mej. mr. C. Ffida Katz te Amsterdam eerlang in het huwelijk te treden met den heer C. W. F. baron De N. S. B. Ds. VAN DUYL TREEDT UIT DE N.S.B. Om persoonlijke redenen. Het „Nationale Dagblad" bevat het vol gende bericht: „Men deelt ons mede, dat ds. G. van Duyl den volgenden brief heeft gericht aan den leider van de Nationaal-Socialistische Be weging: Utrecht, 18 September 1937. Den heer ir. A. A. Mussert, algemeen lei der der N.S.B., Utrecht. Leider, hiermede verklaar ik, dat ik mij tot mijn leedwezen genoodzaakt zie, mij terug te trekken uit de nationaal-socialistische be weging, hoezeer ik haar beginselen, haar strijd en haar leider ben toegedaan. De redenen van dit terugtrekken zijn van volstrekt persoonlijken aard en staan met de beweging in geen enkel verband. Ik verzoek U dus hierbij ontslag uit mijne functies en tevens als lid der beweging. w.g. G. G. van Duyl. Tevens werd ons medegedeeld, dat ds. van Duyl den voorzitter van het centraal stem bureau heeft medegedeeld, dat hij zijn be noeming tot lid van de Eerste Kamer niet aanneemt. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelde, ligt de reden van dit uittreden, zooals uit het bovenstaande reeds bleek, in zuiver particuliere aangelegenheden van ds. van Duyl. Wij hebben dus hieraan dan ook verder niets toe te voegen." Het „Nationale Dagblad" meldt verder: Tot opvolger van ds. van Duyl in de Eerste Kamer is aangewezen mr. W. de Rijke uit Haarlem. OOK Mr. D. F. PONT VERLAAT DE N. S. B. „Wegens geschokt vertrouwen in de leiding." Mr. D. F. Pont, lid der Eerste Kamer, verzocht ons mede te deelen, dat hij gis teren het volgende telegram heeft ver zonden aan ir. A. A. Mussert, leider der Nationaal Socialistische Beweging: „Kan wegens geschokt vertrouwen in uw leiding niet langer deel uitmaken der N.S.B. Stel mijn Kamerzetel ter beschik king". Aan bovenstaande mededeeling kan de „Tel." nog toevoegen, dat mr. Pont reeds telefonisch den Griffier der Eerste Ka mer medegedeeld heeft, dat hij schrifte lijk zijn bedanken als lid der Eerste.Ka mer bij het Centraal Stembureau zal be kendmaken. De „Tel." heeft gisteravond een onder houd gehad met mr. Pont, waarbij ons bleek, aldus het blad, dat zijn besluit, om uit de N.S.B. te treden des daags genomen was. Nadere verklaringen over zijn beslis sing wenschte de heer Pont vooralsnog niet af te leggen. Hij zeide, dat de inhoud van het door hem aan ir. Mussert verzonden telegram reeds voldoende zijn standpunt tegenover den leider der Nationaal Socialistische Beweging te kennen geeft, alsmede zijn meening ten o'pzichte van diens beleid. Aan deze mededeeling voegde mr. Pont toe, dat zijn uittreden wel zijdelings in verband staat met het feit van de ontslag neming van ds.' van Duyl als lid der N.S. B. en als lid der Eerste Kamer. Woordelijk wilde de heer Pont voor het oogenblik slechts déze korte verklaring afleggen: „Indien de N.S.B. niet overgaat tot het verspreiden van tendentieuze berichten in zake de ontslagaanvrage van ds. Van Duyl, waarmede mijn uittreden in verband staat, kan ik geen vrijheid vinden de re denen, welke mij tot mijn terugtreden hebben genoopt, nader in het openbaar uiteen te zetten." Deze mededeeling moet aldus opgevat worden, dat zoo vanwege de N.S.B. ge publiceerd zouden worden „de redenen van persoonlijken aard", welke voor ds. Van Duyl aanleiding tot zijn bedanken waren, mr. Pont niet zal zwijgen over zijn grieven ten opzichte van de N. S. B. en haar leiding. Wij herinneren er aan, dat mr. Pont bij K.B. van 3 April 1937 eervol ontslagen werd als burgemeester van Hillegom, welk ontslag het gevolg was van zijn aanvaar ding van een candidatuur voor de Eerste Kamer voor de N. S. B. Mr. Pont was se dert eenigen tijd chef van het kabinet van den N. S. B.-leider, ir. Mussert. 't Is wel een raadselachtig geval! De heer van Duyl gaat heen om per soonlijke redenen en de heer Pont verlaat de N. S. B. wegens geschokt vertrouwen in den leider en toch staat diens heen gaan wel zijdelings in verband met het heengaan van ds. van Duyl. 't Is een rare geheimzinnigheid. Mackay, burgemeester van Ermelo, wo nende te Nunspeet. Daar mej. Katz bij haar huwelijk de hoofdstad zal verlaten, zal zij ook ontslag nemen als lid van den gemeenteraad van Amsterdam, waarin zij reeds sedert 1921 zitting heeft voor de Christelijk Histori sche Party. Mej. Katz zal in den raad worden opge volgd door den heer J. van Meerveld, die daarmede voor de tweede maal zijn intre de in den hoofdstedelijken gemeenteraad doet. BOTER NAAR BELGIë. Invoerrecht verlaagd. De Brusselsche correspondent van de „Msb." seint: Het speciale vergunningsrecht voor den invoer van boter in België is verlaagd van I 7.50 francs tot 6.50 francs per kilogram. fl/atu (nstantine? In INSTANTINE schiep de wetenschap het pifashl'ende middel van den modernen tijd In INSTANTINE zijn voortreffelijke werk zaamheid en absolute onschadelijkheid op inderdaad ideale wijze vereenigd GEMEENTERAAD VAN SASSENHEIM Met Burgemeester Gouverneur, die presi deerde, waren Maandagavond 9 raadsleden aanwezig om in 2 uur tijd de 11 punten lange agenda af te werken. Door familie omstandigheden was de heer Verkleij af wezig, de heer van Zonneveld door verblijf in het buitenland. De voorzitter deelde mede, dat aan het zwembad dit jaar 975.40 was ontvangen tegen 969.55 in 1936. Een grootere voor uitgang was te constateeren in de steun- verleening. Was het Vorig jaar van 1 Janu ari tot 12 September 64.585.71 uitgegeven, dit jaar kon men gelukkig volstaan met f 47.413.30. Een vermindering met f 17.171.81 In de week van 6 tot 11 September 1936 werd aan 52 werkloozen f 478.90 uitge keerd; in de overeenkomstige week van dit jaar waren deze cijfers resp. 41 en 385.80. Het aantal ingeschrevenen bij de arbeids bemiddeling was per 20 Sept. 1937 slechts 64 tegen 117 in 1936. Bezwaren tegen bebouwing Hoofdstraat. Van de heeren den Hartog, van Klaveren, Mullié, Gilhuys en Zeydell, allen bewoners en/of eigenaars van huizen aan de Noord zijde van de Gemeente langs de Hoofdstraat was een protestschrijven ingekomen tegen de door B. en W. verleende toestemming tot •het bouwen van een steenkolenpakhuis aan de Hoofdstraat 365, (Het in aanbouw zijnde complex van den heer D. H. van Niêkerk). Volgens adressanten „slecht gecamoufleerd door den bouw vlak er voor van twee kleine woónhuisjes onder een dak". Adressanten ontwikkelen verschillende bezwaren en verzoeken o.a. naleving van het Rondschrijven van den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid dd. 15.10.1931, waarin o.m. voorkomt: „De besturen van Gemeenten over welker grondgebied een weg voor doorloopend verkeer loopt, zul len aandacht moeten schenken aan de kans op ongewenschte bebouwing langs zulks een weg Voorts zullen de besturen van die gemeenten aandacht moeten schenken aan den aard van den op bepaalden afstand toe te laten bebouwing, opdat voortgang van de grove ontsiering van wegen worde gestuit". Adressanten verzochten: dezen nieuw bouw stop te zetten. Telegrafisch hadden zij nog een beroep gedaan op art. 1D der bouwverordening, welk artikel verbiedt aan de Hoofdstraat andere gebouwen te bouwen dan woonhui zen bestemd Voor bewoning door een gezin, winkelhuizen en kantoren. Uit de mededeelingen ter zake door den voorzitter bleek, dat bij Ged. Staten reeds bezwaren waren ingebracht. Dit college had den heer Inspecteur der Volkshuisves ting opdracht gegeven ter plaatse een on derzoek in te stellen. Zijn rapport aan G.S. zal „geen bezwaar" luiden. De heeren Beekman en van Breda blij ken ook geen bewonderaars van dezen nieuwbouw te zijn. Het adres Wordt ten slotte afgewezen, waarmede ook het „pu bliek" van de tribune verdween. Ged. Staten hadden het voorstel om het salaris van den Administrateur van het Bur gerlijk Armbestuur met 50.te vërhoo- gen niet goedgekeurd. De Burgemeester stelde voor in hooger beroep te gaan bij de Kroon en las het in te dienen, zeer lange, request voor. Het B.A. had zijnerzijds een verzoekschrift ter ondersteuning geformu leerd waarin de werkzaamheden van den administrateur werden uiteengezet. De heer Vogelaar vond, dat over deze zaak „ontzaggelijk" veel drukte werd ge maakt en de genoemde werkzaamheden van den administrateur overdreven waren. De heeren v. Breda, Bisschops en Schrama wilden de autonomi der gemeente verdedi gen en in hooger beroep gaan. Wethouder Warnaar wenscht de verhou ding tusschen Gemeente en G.S. niet te verslechteren door beroep op de Kroon. Hij herinnert aan de „worstelingen" die de gemeente heeft mede te maken bij de be grootingen. Wethouder Bader sluit zich daarbij aan. Na stemming blijkt, dat, mèt de beide Wethouders, de heeren Dannijs, Vogelaar en Beekman tegen hooger beroep waren. Het gaat dus niet door. Nog eens probeeren. Punt 13. Leiden denkt blijkbaar: De aan houder wint, want thans was er weer een verzoek aan den Raad om vergunning tot het leggen van een gasleiding door de Tey- lingerlaan. Een dergelijk verzoek, een vorig maal aan B. en W. gedaan, die het in den Raad hadden gebracht, was toen afgewe zen. Ook thans: lat mort sans phrase. Punt 4 en 5. Vaststelling vergoeding, aan L.O. Scholen en verzoek van R. K. Kerk bestuur om beschikbaarstelling van leer middelen voor U.L.O.-school werden goed gekeurd. Bij een begrotingswijziging 1937 (punt 6) hoorden wij terloops dat de Vaartkade van een nieuwe beschoeiing zal worden voorzien en dat de bewoners van de Men- neweg, als deze nog even geduld hebben, verbaasd zullen staan! De nieuwe weg Noordwijk Rijksweg. Bij punt 8 werden B. en W. gemachtigd een Contract met de provincie aan te gaan omtrent de nieuwe provinciale weg, onlangs in de L. C. beschreven. De parallelwegen moeten door de gemeente worden gemaakt. (Heeren steenfabrikanten e.d. zij medege deeld, dat het nog een heelen tijd kan du ren), maar de provincie vergoedt daarvoor de kosten van 2 rijwielpaden, die zij langs het óverige gedeelte Van den Wég legt. In dien er dubbele riool, gas-, water- én electriciteitslëiding wordt aangelegd, Ver goedt de provincie er een; de provincie neemt de nieuwe Sassenheimervaart een jaar in onderhoud. De gemeente Wil be dingen, dat langs de weg aan de zijde van het zwembad hoog-opgaand houtgewas wordt geplant „om afleiding van heeren automobilisten te voorkomen". De Burgemeester zeide, dat Wij de pro vincie mochten bedanken voor dit contract, hetgeen dan ook de algeheele góedkeuring had. Boomen-doocL Punt 11 bracht weer twee adressen, welke den dood beteekenen van de boomen in de Julianalaan en in de Floris Schoutenstraat. Alle bewoners der Julianalaan vroegen rooiing. In de Floris Schoutenstraat was men niet zoo eensgezind. Drie-en-dertig be woners voor, 6 tegen. De Raad was niet verdeeld en een kleine 70 boomen zullen verkocht worden. In de Julianalaan komen nieuwe, de Floris Schou tenstraat, „winkelstraat" zijnde, en daaren boven zeer smal, blijft kaal. Ter behandeling van het rapport over den steun aan klein-kweekers ging de Raad in geheime zitting. BIOSCOPEN THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: De Big van het Re giment (Joh. Kaart Sylvain Poons Henr. Davids Fientje de la Mar). Bruidegom in Duplo (Lien Deyers Fritz Kampers Jacob Tiedtke). Komisch Komisch Dag. 811 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Volwassenen Lido: Luxor: De Geheime Code. Een gevaarlijke ver houding. Illusie. Het geheime Dag boek. Speelfilm Komisch Speelfilm Komisch Dag. 8.„511.15 uur. Zondags bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Dag. 811 uur, Zon dags bovendien 27 uur, Matinee, Zaterd. en Dond., 2 uur. Afgekeurd. Afgekeurd. Trianon: Madame Bovary (Pola Negri). Bulldog Drummont ontsnapt (Guy Standing Heather Angel). Speelfilm Sensatie Dag. 811 uur, Zon dag 27 uur. Ma tinee. Zaterdag en Woensdag 2 uur. Toelaatb. v. Volwassenen

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7