Rumoer rond Bakhuys SPORT Het juisfestandpunt der R. K.F. moet gewaardeerd worden KERKNIEUWS LUCHTVAART DINSDAG 21 SEPTEMBER 1937 uE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 SCHAKEN DE ACHTKAMP IN OOSTENRIJK. lüorReshevsky remise. De partij tiit de vijfde ronde van den schaakachtkamp te Baden tusschen Flohr en Reshevsky is gisteren na 115 zetten re mise geworden. Flohr wist nog een loo- per te veroveren. Alle pionnen verdwenen van het bord en hoewel Flohr met een to ren en een looper tegen Reshevsky nog ver scheidene pogingen deed dit materieel voordeel in winst om te metten, gelukte hem dit niet. Na 115 zetten werd de par tij remise gegeven. Hierna werd nog een aanvang gemaakt met het verder spelen van de afgebroken partij uif de zevende ronde tussohen Fine en Reshevsky. Na 73 zetten werd de partij echter wederom afgebroken. Fine, die aan zet is, heeft een geringe winstkans. De stand van deze partij na den 73sten zet van Reshevsky is: Fine (wit): Ke2, Pg5, pionnen op f2, g4, h3. Reshevsky (zwart): Kd5, Lc5, pionnen op e4 en h4. Heden zullen alleen deze partij tusschen de beide Amerikanen en de afgebroken partij uit de achtste ronde tusschen Petrof en Reshevsky worden voortgezet. De stand van den aohtkamp is thans: 1. Keres 7 punten. 2. Fine 5 punten plus 1 afgebr. partij. 3. Capablanca 5 punten. 4. Reshevsky 41/2 punt plus 2 afgebr. part. 5. Flohr 4 1/2 punt. 6. Ragozin 3 1/2 punt. 7. Eliskase s 2 1/2 punt. 8. Petrof 2 p. plus 1 afgebr. partij. Hoe Keres van Flohr en Ragozin won. Men schrijft ons .d. 19 dezer uit Ba den: Keres, de jeugdige Estlander, blijkt in buitengewonen vorm te zijn. Zaterdag sloeg hij Flohr op magistrale wijze, giste ren wist hij in 40 zetten van Ragozin te winnen. Opmerkelijk is het groote gemak, waarmede deze 21-jarige speelt. Uiterlijk geeft hij zich niet de minste moeite, ge woonlijk zit hij wat scheef op zijn stoel, rustig de stelling bekijkend, men neemt geen gebalde vuisten waar, men ziet geen gefronst voorhoofd, nerveuze gebaren zijn hem vreemd. Hij bekijkt zoo gemoedelijk de stukken, dat wij soms den indruk krij gen, dat hij een seplletje aan het ganzen borden is. Keres, die er nog zeer jong uit ziet, imponeert door zijn bescheiden optre den en zijn groote sportiviteit. Geen won der ,dat hij de favoriet is geworden van het Oostenrijksche publiek, dat zich de laatste paar dagen in grooten getale rond zijn bord schaart. Schaaktechnisch is het voorts verheu gend te kunnen .constatetren, hoe Keres steeds zijn partij „aufs Ganze" aanlegt, hoe hij nieuwe wegen zoekt, hoe hij ver wikkelingen schept in plaats van deze uit den weg te gaan, zooals vele andere spe lers, die in een tournooi een voorsprong zouden hebben, zeer zeker gedaan had den. Flohr moest na 24 zetten capituleeren, in een partij, waarin de Tsjech niet be paald een fout heeft gemaakt. Flohr paste zijn traditïoneele konings-Indische verde diging toe, welke Keres onbevangen tegen speelde. Op den dertienden zet had Flohr de keuze op vereenvoudiging of op ver wikkeling te spelen. Hij koos het laatste daarbij èn de steling èn Keres' kracht on juist taxeerende. Met een prachtige com binatie dwong de Estlander zijn tegenstan der na 24 zetten tot overgeven: Het publiek was zoo enthousiast, dat een spontaan ap plaus weerklonk, dat echter onmiddellijk door den wedstrijdleider onderdrukt werd. De andere partijen waren immers nog aan den gang. Maar gisteren, toen Keres van Ragozin won, kon niemand de geestdrift van de toeschouwers meer onderdrukken -n wed strijdleider Spielmann deed maar net of hij niets hoorde. BRIDGE BRIDGE IN NEDERLAND. De Nederlandsche Bridgebond organi seert voor he komende bridge-seizoen weer een landenlelijken viertallen-wedstrijd, ge lijk hij in het voorjaar op kleiner schaal heeft gedaan, wederom onder leiding van den heer A. J. Versteeg te Leiden, Terwee- park 6. Deelneming aan dezen wedstrijd staat open voor eiken bridger in Neder land en men kan er in eigen kring, zelfs in eigen huis aan deelnemen. WIELRENNEN „FEYENOORD" WINT HET CLUB KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND OP DEN WEG. Gisteren werd op het circuit van Hoo- gerheide het clubkampioenschap van Ne derland op den weg verreden, waaraan door negen vereenigingen werd deelgeno men. Door de ongunstige weersomstandig heden was de publieke belangstelling ma tig. De wegen waren op sommige gedeel ten zeer moeilijk door de gladheid te be rijden. Ongevallen deden zich gelukkig niet voor. De R.R.C. „Feyenoord" werd kampioen van Nederland met niet minder dan ruim 28 minuten verschil op de Eindhovensche vereeniging „Het Zuiden". De uitslag was: 1. R.R.C. „Feyenoord" te Rotterdam, tijd 3 uur 52 min. 9 sec. over 135,5 K.M. met de renners H. Berwers, A. de Korver, B. Lau- wers en J. Saarloos, 2. W.C. „Het Zuiden" te Eindhoven, tijd 4 uur 20 min. 42 sec. 3. In de laatste weken is er zeer veel rumoer ontstaan rond de figuur van den centervoor van het Nederlandsche elftal. Van Z.A.C. verhuist Bakhuys naar H.B.S. in den Haag, (waarom?) en vandaar weer naar V.V.V. (waar om?) waar men fureur hoopte te maken met dezen voetballer- Bakhuys teekent intusschen een contract met Reims, de K.N.V.B. plaatst hem op de beroepslijst en V.V.V. moet het zonder Bakhuys doen en mist derhalve de meerdere te verwachten recettes van het op sensa tie beluste publiek, dat den halfgod Bakhuys nu eenmaal graag ziet spelen. Voor V.V.V. was er nog één kansje. Uit treden uit den K.N.V.B., die geen relaties wil met de R.K.F. en in Katholiek verband gaan spelen. Doordat er geen overeenkomst tusschen den K.N.V.B. en de R.K.F. bestaat, behoeft dé Katholieke Sportorganisatie in Nederland zich ook niets aan te trekken van de bepalingen omtrent de gerechtig heid van spelers, zooals die bij den K.N.V. B. gelden. De R.K.F. wil wel een overeen komst op basis van gelijkberechtigdheid, maar de K.N.V.B. wil daar nog steeds niet van hooren. V.V.V. redeneerde dus als volgt: als wij tot de R.K.F. toetreden mag Bakhuys wel meespelen en de „opofferingen" die wij ons getroost hebben om hem naar Venlo te krijgen komen er wel uit. Het Bestutu- van V.V.V. besloot derhalve met 6 tegen 3 stemmen om den K.N.V.B. te verlaten en toe te treden tot de R.K.F.; niet om princi- pieele redenen, maar om voor Bakhuys spel- gelegenheid, exploitatiemogelijkheid te vin den. In Venlo dacht men, dat men in R.K.F.- kringen vreeselijk blij zou zijn en dat V. V.V. en Bakhuys met open armen zouden worden ontvangen! Het tegendeel was echter waar. Officieus werden inlichtingen gevraagd over een eventueele opname, waarbij als voorwaarden werden gesteld: indeeling van V.V.V. in de Eerste klasse I.V.C.B. en mee spelen van Bakhuys. Indien de R.K.F. munt had willen slaan uit het feit, dat de K.N.V.B, geen overeenkomst met de R.K.F. wil slui ten betreffende de overname van on gerechtigdheid van spelers, had men V.V.V. met Bakhuys direct moeten ne men. Daarmee verloor de K.N.V.B. haar laatste steunpunt in Venlo. Bovendien zouden nog meerdere clubs uit den JC. N.V.B. zijn getreden, die ontstemd zijn over de onrechtmatige promotie van M.V.V. en die bovendien wel wilden profiteeren van de omstandigheid, dat zij in R.K. Verband spelende ook kans kregen om Bakhuys op hun terrein in actie te zien en daarin een sluitstuk konden vinden voor hun kas. Ofschoon de K.N.V.B. reeds jarenlang de R.K.F. negeert en op allerlei wijze af breuk tracht te doen (de R.K.F. kon het sta dion niet huren, den trainer van A.D.O. werd verboden als verzorger op te treden voor het R.K.F.-elftal, dat op het A.D.O.- terrein tegen de Oostenrijkers zou spelen enz.) ondanks dat alles heeft de R.K.F. geen „utiliteitsoverwegingen" in Limburg laten gelden, maar zich op een zuiver standpunt geplaatst. De RJC.F. hecht geen waarde aan clubs, die niet om principieele redenen in R.K. Verband komen spelen. Zij is geen vergaar bak van malcontenten, geschorste en ge royeerde spelers. Men heeft de R.K.F. vaak „de Spartaan" den Haag, tijd 4 uur 23 min. 41 sec. 4. „de Adelaar Apeldoorn, 4 uur 25 min. 59 sec. 5. „de Gazelle" Amsterdam, 5 uur 2 min. 44 sec. 6. „de Kampioen" Scheveningen, geen tijd. Gedisqualificeerd werd de R.C. Rotter dam, omdat een der renners onderweg van rijwiel verwisseld was. Opgegeven hebben de ploegen van de W.V. ,,'s Gravenhage" en van „Sparta" den Haag. POSTDUIVEN Wassenaarsche Postduivenclub. Zondag hield de Wassenaarsche Postdui venclub een wedvlucht met oude en jonge duiven vanuit Neufvilles (België) afstand pijn. 180 K.M. De duiven werden aldaar in vrijheid gesteld te 8 uur met Z..W. wind. De eerste duif bereikte het hok te 10 uur 27 min. en 33 sec. en had het traject gevlo gen met een gemiddelde snelheid van 1221.5 Meter per minuut. De laatste prijs winnende vogel werd geconstateerd te 10 uur 52 6 sec. en had gevlogen met een gemiddelde snelheid van 1047.2 Meter per minuut. De uitslag was: le, 4e, 5e, 7e en 14e C. Versteeg Jr. 2e, 9e, 11e, 12e, 13e J. H. M. Brouwer. 3de P. Bouwmans. j 6e A. van Duikeren. I 8e en 10e K. L Waasdorp. aoor net sIijk gesleurd en belasterd, maar de geschiedenis is daar om te bewijzen, dat het standpunt, dat door de R.K.F.. wordt ingenomen, onaanvechtbaar juist is. In Limburg wist men heel goed, dat V.V. V. plotseling niet uit principieele redenen in Katholiek verband wilde gaan spelen. Daarom toonde de R.K. Limburgsche Voet balbond, waarbij V.V.V. zich in eerste in stantie moest aanmelden, zich uiterst gere serveerd. Zoolang er geen officieele aanvrage om toelating is ingekomen, redeneerde het Limburgsche Bondsbestuur zeer terecht, valt er niets te beslissen. V.V.V. is daar om blijven aandringen op een voorloopige toezegging, ofopname en indeeling in de le klasse I.V.C.B. zou kunnen plaats heb ben. Men liet toen zelfs de voor waarde, dat Bakhuys zou moe ten meespelen vallen. Officieus is daarop aan V.V.V. meegedeeld, dat op name van een op R.K. grondslag staand V.V.V. m o g e 1 ij k was en de I.V.C.B. geen bezwaar had, nadat de toe lating een feit was, V.V.V. in te deelen in de le klasse I.V.C.B. Zuid I. Officieel werd aan V.V.V. toegezonden een aanvraag-formulier om toelating tot den R.K.L.V.B., dat volgens de geldende regelen, voorzien van de handteekeningen van alle bestuursleden en een Geestelijk- Adviseur dient te worden ingezonden. Daarop is gevolgd de buitengewone al- gemeene vergadering van V.V.V., waarbij met 47 tegen 39 stemmen werd besloten naar de R.K. Sportbeweging over te gaan, echter onder voorwaarde, dat Bakhuys kan meespelen. Uit dat alles mag reeds betwij feld worden, dat het principieele overwe gingen zijn die V.V.V. opname in R.K. Ver band deden zoeken. Intusschen is de officieele aanvrage omtoela- tingnooitbijden R. K. L. V. B. inge komen. Mag Bakhuys in R.K. Verband spelen? Ofschoon Bakhuys niet katholiek is, zou er voor hem toch plaats zijn als hospitant lid in een R.K. Vereeniging: hij heeft dan geen stemrecht en mag geen bestuursfunc ties waarnemen, doch kan overigens van alle andere rechten, welke de R.K. Organi satie biedt gebruik maken. Maar toen over het al of niet toelaten van Bakhuys met kerkelijke autoriteiten gesproken werd, zijn het vooral redenen van anderen aard ge weest, die er toe deden besluiten om Bak huys niet als 'lid te registreeren. Op een speler met een verleden als Bakhuys wordt in de R.K.F.-kringen geen prijs gesteld, ook al is hij dan misschien de beste voet baller van Nederland en een soort afgod voor het publiek. De toedracht van de feiten wijkt derhal ve wel eenigszins af van de berichten, waarbij een definitieve afwijzing van V. V.V. of een toelating met Bakhuys en der gelijke worden verkondigd. De R.K. Sport beweging heeft terzake het meest juiste standpunt ingenomen en zich zeker niet gehaast om V.V.V. met wat dies meer zij, te nemen. Dat de K.N.V.B. spelers, die door de R.K. Bonden op de beroepslijst zijn ge plaatst, zonder meer laat meespelen, moet die organisatie zelf weten. De overtuiging zal toch wel veld winnen, dat de R.K. Sportbeweging niet wil navolgen het voor beeld van den K.N.V.B., zelfs niet wan neer het een Bakhuys betreft. Velen die achter de neutrale sport aan- loopen moet dit geval toch wel de .oogen doen opengaan. Nu mogen er in sommige kringen stem men opgaan en zeggen: „Jullie zouden stom zijn als je Bakhuys niet neemt. Jullie spe len den K.N.V.B. in de kaart. Die hebben Bakhuys nu tóch wel te pakken!" De tijd zal het leeren, dat een oogenblik- kelijk succes, zooals met Bakhuys ongetwij feld op het sportveld behaald zou kunnen worden, toch afbreuk zou doen aan de in wendige versteviging en consolidatie, die de katholieke sportbeweging in Nederland thans doormaakt. Het juiste standpunt der RJK.F. in het rumoer rond Bakhuys zal bij iederen wei denkenden sportliefhebber slechts waardee ring moeten afdwingen. ST. JOSEPH's CONGREGATIE VAN MILL HILL. Zilveren jubilarissen. Vandaag hedenken de volgende missionaris sen der St. Joseph's Congregatie van Mill Hill him zilveren priesterfeest te vieren: father H. Kaene, St. Joseph Studiehuis, Til burg, father H. Ceelen, Belg. Congo, father J. Staal, Sarawak (Borneo), father C. Ter horst, Boven Nijl (Afrika), father H. Ves ter, R.-K. Weeshuis, Warmoezierstraat, Den Haag, father J. Willemen, Reijen, N.B. en fathers J. Schipper en J. v. d. Riet, Nel- VERTREK NAAR DE MISSIE. Na een half jaar \acantie zullen naar de Missie van de Fraters van Tilburg in Su riname terugkeeren Fr. Corneüs Smits (Tilburg) en Fr. Josephe Stultiëns (Neerit- ter). Met hen vertrekt nog als nieuwe Mis sionaris Fr. Edgard van Heusden (Zalt- bommel). Ze maken de reis per s.s. „Van Rensselaer", die 08 October te Amsterdam afvaart. Van dezelfde Congregatie (Fraters van Tilburg) zijn in het Moeerland op va- cantie: Fr. Rupertus Voets en Fr. Christof- Buifenlandsche Berichten ZEVEN DOODEN BIJ AUTO-ONGELUK. Op den weg tusschen Trebizonde (Tur kije) en de grens van Iran is een vracht auto van een steile helling geslagen. De bestuurder en zes personen, die op den wagen hadden plaats genomen, kwamen om het leven, terwijl de andere reizigers ern stig gewond werden. ZWARTE PEST IN MANDSJOEKWO. Uit Mandsjoekwo wordt gemeld over het optreden van de zwarte pest: Tot dusver zouden ruim 200 gevallen zijn bespeurd. Om uitbreiding te voorkomen zijn talrijke quarantaine-stations langs de Zuid-Mand- sjoerijsche spoorlijn en rondom Hsinking ingericht. De autoriteiten hopen de gevaar lijke epidemie spoedig te kunnen bedwin gen. DE BRAND IN DE ROTONDE. De Weensche politie beeft tot nu toe nog geen enkele aanwijzing gevonden, welke kan doen veronderstellen, dat de brand in de Rotonde aan kwaadwilligheid zou zijn te wijten. Men heeft daar wel aan gedacht, want het is gebleken, dat zich op het oogenblik van het uitbreken van den brand veel meer personen in het gebouw bevonden dan aan vankelijk werd aangenomen. De politie tracht deze menschen op te sporen om hen te verhooren. NOG ENKELE DAGEN ZON. En dan duisternis voor de Pool-expeditie. Van het Noordpoolstation wordt gemeld: Het zonlicht wordt thans iederen dag schaarscher aan de Noordpool en het zal niet lang meer duren of Papanin en zijn mannen zullen het geheel zonder moe ten stellen. De gele bol stijgt nog slechts 5 graden boven den horizon om zich dan weer te verschuilen. Nog een paar dagen en Papanin en zijn medeleden der expe ditie gaan den Poolnacht in. Intusschen zetten zij hun wetenschappe lijke onderzoekingen onverpoosd voort. Zij hebben opnieuw het peillood laten vallen en hebben van een diepte van 3767 meter een bodemmonster naar boven gebracht. Voorts hebben zij geodetische, zwaarte kracht- en magnetische metingen verricht. Er is thans een derde hut door de expe ditieleden bijgebouwd, zoodat het kamp thans in het bezit is van drie ijshuisjes. Een sterke wind blijft de ijsschots in Zui delijke richting drijven. JOL DOOR EEN HAAI OP SLEEPTOUW GENOMEN. Vier-en-twintig uur rondgesleurcL Vier en twintig uur heeft de bemanning van een jol, die Zaterdagmorgen in de Car- radale Bay aan de kust van Argyllshire een haai geharpoeneerd had, in angst en vreeze geleefd. Zóó lang heeft namelijk het dier het wankele vaartuig heen en weer ge zwiept door de baai, waarbij de haai met zijn sleep een afstand van ca. 160 K.M. heeft afgelegd. De jol behoorde tot een expeditie, die jacht maakte op de haaien, die in den laat- sten tijd de Westkust van Schotland onvei lig maakten. Zaterdagmorgen werd de be wuste haai, die ongeveer tien meter lang was en naar raming tien ton woog, gehar poeneerd in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar enkele dagen geleden een haai een boot deed kantelen, ten gevolge waarvan drie menschen om het leven kwa men. Zoodra het dier den harpoen in zijn lichaam voelde, zwom het met razende snel heid weg, de jol achter zich aan sleepend. Het moederschip, een voormalig admirali- teitsjacht, volgde op eenigen afstand. De visch zette met zijn sleep koers naar het eiland Arran. Den geheelen dag rukte en sleepte de haai de jol door het water tus schen Arran en Kintyre. Be grijpelijker- wijze was dit voor de mannen in de jol geen pleiziertochtje en van tijd tot tijd werden ze dan ook afgelost door hun col lega's van het moederschip. Juist toen er weer een aflossing zou plaats vinden brak echter aan boord van het moederschip brand uit, zoodat de be manning al haar krachten moest inspan nen om het vuur meester te worden. Hier mede ging geruime tijd gepaard en toen de brand eindelijk gebluscht was, kwam men tot de onstellende ontdekking, dat de jol in dien tusschentijd verdwenen was. Verschei den uren zocht men tevergeefs naar de jol. Ten einde raad keerde men naar Campel- town terug. De kapitein liet via een in de nabijheid gelegen radiostation allen sche pen, die zich in de omgeving bevonden, verzoeken naar de vermiste jol uit te kij ken. Voorts werden drie vliegtuigen uit gezonden om eveneens aan het opsporings werk deel te nemen. Nadat geruime tijd verloopen was, slaagde een reddingsboot er in de jol te vinden, waarna de uitgeputte fel Klijberg uit de Missie van Celebes. Ook Fr. Canutus Zebregs, hoofd van de Mulo ,St. Thomascollege), Fr. Romualdus Bogaers reeds sings 1909 in de Missie werk zaam en Fr. Thomas van Riel uit de Mis sie van Curasao zijn tot herstel van krach ten in het vaderland teruggekeerd. De laat ste vijf Missionarissen zijn allen geboortig van Tilburg. bemanning van liet bootje veilig en wel aan land werd gebracht. Uit het relaas van een der Inzittenden van de jol bleek, dat, toen men de vlam men op het moederschip gewaar werd, hij en zijn kameraden voornemens waren ge weest om de harpoenlijn door te snijden ten einde hulp te kunnen bieden. Maar toen hun door het moederschip geseind werd, dat men het daar alleen wel afkon, besloten zij hun buit te behouden en den visch dus niet prijs te geven. „De haai sleepte ons van Carradale naar de Muil en wij dachten beslist ,dat wij in den Atlantischen Oceaan terecht zouden komen. Gelukkig is het zoover niet geko men, dank zij de vermoeidheid van den visoh. Het dier keerde terug en zigzagde met ons naar Campeltown. Daar gekomen draaide het zich echter weer om en sleepte ons vervolgens weer acht kilometer in Zui delijke richting. Twee uur later bereikte de reddingsboot ons". Toen was de haai vrijwel uitgeput. Er was nagenoeg geen beweging meer in het dier. Maar noch de reddingboot noch de jol was in staat den visch op sleeptouw te nemen, zoodat men het dier ten slotte toch nog moest laten schieten. t TWEE ZWAARGEWONDEN BIJ VLIEGONGELUK. Een luitenant en een korporaal van het Cubaansche leger hebben ernstige verwon dingen opgeloopen, toen een eendekker, waarmede zij van Miami naar Havana vlo gen een palmboom raakte en in brand vloog bij de tusschenlanding op het vliegveld va' Rancho Boyeros. Sir Hubert Wilkins terecht? De vrees voor het leven van den Pool- onderzoeker Sir Hubert Wilkins, die sinds Zondag vermist werd, was verdwenen, toen van hem een radiobericht werd ontvangen, volgens hetwelk hij veilig gedaald zou zijn bij een meer in den uitersten Noord-West hoek van Canada. Zooals men weet, heeft Wilkins deelge nomen aan de nasporingen naar den Sovjet- Russische vlieger Lewanefski. DE ROMEINSCHE UITSPRAAK VAN HET LATIJN. lóre. Wanneer men hier of daar eens in een kerk komt, valt het steeds op, dat de La- tij nsche gezangen overal verschillend wor den gezongen. Dit kan men trouwens ook constateeren, wanneer men de radio beluis tert. Om ons nu alleen te bepalen tot onze stad, blijkt het, dat de e en de o in de St. Petruskerk worden uitgesproken als en terwijl in de overige kerken men ee en oo uitspreekt. Het gevolg hiervan is, dat de parochianen de uitspraak overnemen, welke door het zangkoor van hun kerk is aangenomen, zoodat bij gezamenlijke oefe ningen, zooals triduum, meeting, bedevaart, enz. de uitspraak verre van gelijkluidend is. Wat is nu de j u i s t e uitspraak? Zonder mijzelf als volkomen deskundig te beschou wen, geloof ik toch wel, dat men veilig kan afgaan op onze Nederlandsche St. Grego- rius-Vereeniging. In het Augustusnummer van het „St. Gregoriusblad" komt een arti kel voor, hetwelk deze kwestie behandelt. De schrijver komt tot de slotsom, dat men alle vooroordeel moet larten varen en, of men het mooi of leelijk vindt, zich moet houden aan de uitspraak van het Latijn, zooals in de praktische handleiding door het Hoofdbestuur der Nederlandsche St. G regorius- Ver een ig in g wordt aangegeven, dus dat de e als en de o als wordt uit gesproken. De schrijver van bovengenoemd artikel zegt o.a.: „Men herinnert zich den feilen strijd, eenige jaren geleden gevoerd tus schen Dom Mocquereau en Dom Jeannin. Welnu, die twee elkaar zoo fel bekampen- de Ordebroeders waren het op één punt ten minste broederlijk eens, n.l. dat men altijd moet uitspreken en Ik wil het slot van dat artikel tot het mijne maken, n.l.: „Misschien zal deze eens gezindheid van twee wetenschappelijke vijanden eenigen indruk maken op hen, die in dit punt nog een „persoonlijke voorkeur" volgen". Tot besluit nog een frappant staaltje, het welk ik hem meegemaakt. Toen acht jaar geleden het Hoofdbestuur der Nederland sche St. Gregorius-Vereeniging voor het eerst de praktische handleiding publiceer de, was er een koordirigent uit de omge ving, die altijd ee en oo had laten zingen, doch zich onmiddellijk gewonnen gaf, om in het vervolg en te laten uitspreken. Zou het niet op den weg liggen van onze koordirecteuren en koorbesturen, om in onderling overleg tot de zoo noodzakelijke eenheid te komen? U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik Een koorzanger. Leiden, 20 Sept. 1937.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10