Help! BINNENLAND Land- en Tuinbouw VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 DE WERKLOOZENSTEUN. Extra bijslag voor inwonen de werklooze kinderen boven 21 jaar. Een spaarregeling ter uit breiding van den B-steun. De drie vakcentrales, de roomsch-katho- lieke, de moderne en de christelijke heb ben reeds kort na het optreden van het nieuwe kabinet een aantal wènschen ter zake van de werkloozenzorg ter kennis van de regeering gebracht. De regeeringspersdienst deelt thans hier omtrent het volgende mede: Alle drie vakcentralen betoogden in hun brieven in verband met de stijging van de kosten van levensonderhoud sedert Sep tember 1936 de wenschelijkheid van een algemeene verhooging van de steunnor- men en werkverschaffingsloonen, met dien verstande, dat het N.V.V. bepleitte deze verhooging in den vorm van een duurtebijslag toe te kennen. Aan dit verlangen heeft de minister van sociale zaken, prof. Romme, niet kunnen voldoen, al reeds hierom niet, omdat van een zoodanige verhooging van de steun- normen in het algemeen alleen die gezin nen zouden profiteeren, die daaraan, al thans relatief genomen, het minste be hoefte hebben, daar zij, die het het hardst noodig hebben, te weten de groote gezin nen, reeds veelal de door het loon be grensde maximum uitkeering ontvangen. Tot zoover hebben we het bericht van den regeeringspersdienst gisteren gepubli ceerd. Gelukkig verzacht wat nu volgt eeni- germate de teleurstelling, door het boven staande gewekt. Wij zullen dezer dagen meer naar aanleiding van deze ministe- rieele voornemens zeggen. Wat de stijging van de kosten van het levensonderhoud betreft, is voorts op te merken, dat uit de dienaangaande gepu bliceerde cijfers blijkt, dat het kostenpeil iets ligt beneden Juli 1934, den tijd, waar in de geldende steunnormen ongeacht de daarna in de regeling successievelijk aan gebrachte verbeteringen, zijn ingevoerd. Ook een algemeene verhooging van de werkverschaffingsloonen acht de minister niet mogelijk, al reeds omdat de marge tusschen het loon van de werkverschaf fing en dat van het vrije bedrijf het welk in het algemeen zonder inachtne ming van verschil in zwaarte van gezins- lasten tot stand komt dan in vele ge vallen te klein zou worden en zelfs in verschillende gevallen geheel zou verdwij nen. De noodzakelijke prikkel om werk in het vrije bedrijf te zoeken, zou dan in vele gevallen geheel worden weggenomen. Het R.K. Werkliedenverbond, beseffen de, dat een algemeene verhooging van de Bteunnormen alleen dan tot haar recht zou kunnen komen, indien de maximum uit- keeringen konden worden Verhoogd, ver zocht den Minister tevens om den maximum steun niet meer te doen bereke nen naar het loon van het gezinshoofd, doch naar dat van alle gezinsleden teza men. Hiertegen heeft de minister echter dit bezwaar, dat, bij toepassing van een der gelijk systeem, het kan voorkomen, dat het gezinshoofd nagenoeg evenveel, zelfs soms nog meer aan steun ontvangt dan hij met werken zou kunnen verdienen. De minister heeft de desbetreffende ver zoeken dus moeten afwijzen, doch Z.E. vond bij de overweging ervan reden te meer tot voortzetting van het reeds eer der door hem ter hand genomen onder zoek naar de vraag, in welke gevallen er de grootste behoefte aan meer hulp be staat en in hoeverre het mogelijk zou zijn daaraan tegemoet te komen, zonder dat daaruit de bovenbedoelde nadeelige gevol gen met betrekking tot het zoeken van arbeid zouden ontstaan. Dit heeft er toe geleid, dat de mi nister thans heeft besloten om een ex tra bijslag toe te kennen aan de bij on dersteunden inwonende werkloos ge worden kinderen van 21 jaar en ouder, die voorheen zelf reeds zooveel loon verdiend hebben, dat hun inkomsten van eenigszins behoorlijke beteekenis voor het gezin zijn geweest. De kosten van levensonderhoud toch van deze grootere kinderen drukken zooals van zelf spreekt relatief het zwaarst, terwijl die gezinnen, die voorheen leefden van gezamenlijk gezinsloon, bij werkloos heid, doordat zij dan op de steun van het gezinshooofd alleen zijn aangewe zen, den grootsten terugval hebben. Voorts heeft de regeering, in de overweging, dat door den langen duur der werkloosheid de behoefte aan kleeding, dekking en schoeisel zich sterker doet gevoelen, besloten zulks in aansluiting aan een der ken baar gemaakte wenschen om, al thans voor zooveel de grootere gezin nen betreft, den z.g. B-steun te ver- hoogen. Dit betreft de extra hulp, welke wordt verleend in den vorm van ver strekking van kleeding, dekking en schoeisel. Tot dusverre geschiedde deze verstrekking geheel zonder eenige finan cieele opoffering van de zijde der be trokkenen. Deze regeling blijft bestaan, doch daarnaast wordt nu de gelegen heid geopend voor een extra B-steun. Deze is als een spaarregeling opgezet, in dien zin, dat, als de betrokkenen 25 cent per \ireek reserveeren, de overheid dat bedrag suppleert met 25 cent voor gezinnen van 2, 3 en 4 kinderen en met 40 cent voor gezinnen van 5 kinderen. Het aldus gespaarde bedrag mag uit sluitend voor de verkrijging van klee ding, schoeisel en dekking worden aan-> gewend. Daar de betrokkenen uiteraard eenigen tijd zullen moeten sparen, alvorens zij op grond van deze spaarregeling eenige extra hulp zullen verkrijgen, zal de regeering voor hen eerst in het begin van het vol gende jaar practisch nut kunnen afwer pen, indien de samenwerking ten deze wordt beperkt tusschen hen en de over heid. Wil echter ook in de eerste wintermaan den de regeling effectief zijn, dan is nog noodig de medewerking van een derde, met name van het geheele Nederlandsche volk. Wanneer ook van die zijde wordt bijgedra gen, zal door samenwerking van de over heid, volk en werklooze met een gezin van twee of meer kinderen tijdig het noodige beddegoed, schoeisel en kleeding ontvangt. De Minister van Sociale Zaken is voor nemens zeer binnenkort een beroep ten deze op het Nederlandsche volk te doen. Een circulaire verklaart de bedoelde strekking nader. In een circulaire, die heden van het departement aan de gemeentebesturen is uitgegaan, doet de minister uitvoerige me- dedeelingen over de in bepaalde gevallen aan meerderjarige kinderen te verleenen extra bijslag. Daar in bovenstaand com muniqué over deze bijslag geen bijzonder heden worden gegeven, ontleenen wij aan de circulaire, ter aanvulling, het volgen de: Minister Romme heeft bepaald, dat de inwonende kinderen, die voor de extra-bijslag in aanmerking komen, niet alleen 21 jaar moeten zijn, doch bovendien voorheen tenminste gedu rende 13 weken een loon moeten heb ben verdiend overeenkomende met de steun voor de uitgetrokken kost gangers. Aan deze personen kan een extra bijslag worden toegekend van 2. 1.50 of 1.per gezinslid, al naar gelang de steunnorm in de gemeente bedraagt. Deze extra bijslag blijft bij de bereke ning van de maximum-uitkeering aan het gezinshoofd buiten beschouwing. Bestaan blijft de regeling inzake vrijla ting van 2.respectievelijk 4.van de inkomsten van inwonende kinderen. Deze vrijlating geldt niet voor de toe te kennen extra bijslag. Voorts heeft de minister bepaald, dat wanneer het inwonend kind, aan wien een extra bijslag wordt verstrekt, werk vindt, de aftrek van zijn inkomsten op de steun in de eerste plaats dient tot vermindering van de steun aan het gezinshoofd, terwijl wanneer het gezinshoofd werk vindt, de aftrek van zijn inkomsten in de eerste plaats dient tot vermindering van zijn eigen steun, en vermindering van de ex tra bijslag, door werk van het gezinshoofd, slechts geschiedt, indien en voor zoovere het gezinshoofd meer verdient dan zijn steun en de extra bijslag aan zijn kind (eren) bedraagt. Enkele voorbeelden. Stel een geval, waarin aan een inwonend kind 2 extra bijslag wordt verleend, en dit kind eenig werk vindt, waarmee het verdient 2.10. Van deze 2.10 wordt 2/3 of 1.40 op de extra bijslag van 2. welke hem wordt verstrekt, in mindering gebracht. De extra bijslag wordt in dat geval verlaagd tot 0.60. Wanneer hij in 'plaats van 2.10 3.verdient, dan is de aftrek 2 en vervalt de geheele extra bijslag. Verdient de zoon meer dan 4.per week, dan wordt het meerdere voor 2/3 op de steun van het gezinshoofd in minde ring gebracht. Wanneer de zoon bijv. 6.10 verdient, dan is de berekening als volgt: De extra bijslag vervalt. De steun aan het gezinshoofd wordt ver minderd met 2/3 van hetgeen de zoon meer verdient dan 4.of 2/3 van 2.10 is 1.40. (Aftrek van de inkomsten van den zoon op de steun van den vader heeft slechts plaats voor zooveel de verdiensten meer dan 4.bedragen, aangezien de eerste 4.vrij zijn). Als het gezinshoofd en niet het gezins lid werk vindt, heeft eerst dan verminde ring van de bijslag plaats, indien en voor zooverre het gezinshoofd meer verdient dan de steun aan het gezinshoofd plus de extra bijslag aan zijn kind (eren). Ter illustratie diene het volgende voor beeld: De vader (landarbeider) ontvangt 10 steun, voor 2 zoons wordt een extra steun toegekend van 2.normale steun plus extra bijslag bedragen dus 12. Nu vindt de vader werk en verdient bij een volle week werken 12. De steun aan het ge zinshoofd vervalt, doch de extra* bijslag blijft nog bestaan, omdat de vader niet meer verdient dan de normale steun plus de extra bijslag. De extra bijslag zou eerst dan verminderen, c.q. geheel verdwijnen, indien de vader meer dan 12 ging ver dienen. Verdient de vader 13.50, dan komt 2/3 van 1.50 of 1.op de extra bijslag van de zoons in mindering, zoodat zij dan elk 0.50 ontvangen. Komt het loon van den vader echter niet hooger dan 12, dan blijft de extra bijslag aan de zoons onveranderd, totdat zij zelf werk gevonden hebben. Tenslotte dient 'nog te worden vastge steld, wanneer de extra bijslag voor een werkloozen zoon ophoudt als een tweede zoon werk vindt. De zoon die werk vindt, wordt in het navolgende voorbeeld aan geduid met A en die werkloos blijft met B De inkomsten van A dienen, zooals hier voor is aangegeven, in de eerste plaats tot vermindering van de voor hem verstrekte extra bijslag en vervolgens tot verminde ring van de steun aan het gezinshoofd. In dien er dan tenslotte nog een bedrag over blijft, wordt dit gebruikt voor verminde ring van de extra bijslag, die verstrekt wordt voor B. Het volgende geval wordt gesteld: De vader ontvangt een normale steun 10.en aan zoon B. wordt een extra bijslag van 1.toegekend. Zoon A ver dient 19.waardoor voor hem geen extra-bijslag wordt toegekend. Daar de eerste 4.van de verdiensten van A. vrij zijn voor zooveel betreft de rekening van de aftrek op de steun aan den vader, heeft de volgende aftrek op de steun aan den vader plaats: De inkomsten zijn 19.Vrijgelaten is 4.zoodat voor aftrek in aanmerking komt 2/3 maal 15.is 10.Daar de steun aan den vader eveneens f 10.be draagt, vervalt dus geheel en blijft alleen nog bestaan de 1.extra-bijdrage voor zoon B. Zou A. meer dan 19.verdie nen, dan eerst heeft vermindering c. q. in trekking van de extra-bijslag voor B. plaats. Vorenstaande regeling geldt niet alleen voor kinderen van ondersteunden, doch eveneens voor dit van tewerkgestelde werkloozen. De ook aan de laatstbedoelde kinderen toe te kennen bijslag wordt be paald naar het tarief van steunverleening, dat voor het gezinshoofd zou gelden, in dien hij niet was tewerkgesteld, doch on dersteund. Tenslotte wordt opgemerkt, dat de be palingen der steunregeling, voor zoover mogelijk, op de inwonende kinderen, die een extra-bijslag ontvangen, van toepas sing zijn. Zoo dienen de betrokkenen uiteraard, onvrijwillig werkloos en bona fide, valide arbeiders te zijn. Vorenstaande regeling kan, zoodra dit administratief mogelijk is, in werking treden." R. K. LEERGANGEN. Het zilveren jubileum der R. K. Leer gangen te Tilburg zal herdacht worden op Zaterdag 25 September. Mgr. A. F. Diepen, zal te half elf een pontificale H. Mis opdragen in de St. Jo zefkerk, terwijl om half drie een feeste lijke bijeenkomst zal plaats hebben in het paleis-raadhuis, hetwelk door het gemeen tebestuur daarvoor is aangeboden. Na afloop daarvan recipieert het cura torium. Des avonds biedt het curatorium aan eenige genoodigden en aan zijn onge veer honderd docenten een maaltijd aan in de zaal van het conservatorium. Mgr. dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht, heeft bericht, dat hij de bijeen komst op het stadhuis zal bijwonen. R. K. VROUWENBONDEN IN NEDERLAND. De opvolgster van mevr. Steenberghe— Engeringh. Op de jaarvergadering der Federatie van R. K. Vrouwenbonden is mevr. N. van Glabbeekvan Ginneken uit Enschede gekozen tot opvolgster van de scheidende presidente, mevr. F. SteenbergheEnge ringh. Mevr. van Glabbeekvan Ginneken is voorzitster van den R. K. Vrouwenbond afd. Enschede en voorzitster van het Dioc. Bestuur in het Aartsbisdom. CONSUMPTIEMELKREGELÏNG BUITENWETTELIJK GEBIED. Wij vernemen van bevoegde zijde het volgende: Gelijk bekend, is onlangs, toen door den minister van Economische Zaken besloten werd de voorgenomen intrekking der con- sumptiemelk-regelingen in het buitenwet telijk gebied op te schorten tot 1 Decem ber a.s., door dezen minister tevens de toe zegging gedaan, na genoemden datum be reid te zijn alsnog van overheidswege eenige sanctie te verleenen aan de dan door belanghebbenden zelf te dezer zake te treffen en uit te voeren regelingen. Mochten belanghebbenden na 1 De cember, na welken datum de thans nog bestaande regelingen niet zullen worden gehandhaafd, te dezer zake voorzieningen noodzakelijk achten, dan zullen daartoe vereenigingen, waaraan rechtspersoonlijkheid is ver leend en die aan verschillende voor waarden zullen moeten voldoen, door hen moeten worden opgericht. Voor inlichtingen omtrent een en ander dienen belanghebbenden zich te wenden tot de Nederlandsche Zuivelcentrale, Laan van Meerdervoort 84 te 's Gravenhage. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat het initiatief voor de rege ling zal dienen uit te gaan van de belang hebbenden zelf en dat de medewerking van de overheid zich zal beperken tot het verleenen van enkele sancties, die voor het welslagen der regelingen noodig zyn en het stellen van enkele voorwaarden, waaraan de regelingen zullen moeten vol doen. Zeer uitdrukkelijk zal ook worden na gegaan of werkelijk de behoefte aan een regeling voor een bepaald deel blijkt. DE 50.000STE INWONER TE BREDA. Donderdagmiddag is te Breda de 50.000ste inwoner geboren. Zijn naam is Marinus, zoon van Adrianus Aarts en van Johanna van Praet. Het is het vierde kind van dit echtpaar, waarvan inmiddels een kind is overleden. De Burgemeester van Breda heeft aan den gelukkigen vader Vrijdagmorgen een door den raad beschikbaar gesteld spaar bankboekje van 100.overhandigd, welke bedrag zal worden uitgekeerd bij het meerderjarig worden van den 50.000ste. Talrijke Bredasche firma's hebben voor den 50.000ste geschenken beschikbaar ge steld. TIENDUIZENDSTE SCHIP TE ROTTERDAM. Vannacht is het tienduizendste schip in de Rotterdamsche haven aangekomen. Het was het Engelsche schip Boston Tra der, dat te 2.05 uur voor dé loodsen van de firma van Es aan de Merwedehaven lig plaats kreeg. De Boston Trader is een stoomschip van 384 bruto tonnen en 176 netto ton, het meet 141 voet bij een diep gang van 9 voet en kwam in ballast van Yarmouth. De aankomst van het tiendui zendste schip is veel vroeger dan het vo rige jaar, daar toen eerst op 7 November dit aantal werd bereikt. WATERSTAAT EN KATHOLIEKEN. VOORSCHOTEN, 17 September. M. de Redacteur. In uw blad van gisteren las ik eenige in teressante bizonderheden over de wegver- breeding van den weg VeurDe Vink. Hetgeen mij daarin opviel was de ter- loopsche mededeeling, dat de lijst van te onteigenen perceelen reeds is opgemaakt. Bij nadere informatie bleek mij, dat deze lijst op de secretarie ter inzage ligt, en dat hiervan per advertentie kennis was gege ven in enkele dagbladen. In geen enkele Katholieke krant heb ik deze advertentie evenwel aangetroffen en de vraag rees bij mij op, of het overbo dig werd geacht, dat de Katholieke inwo ners van Voorschoten kennis zouden nemen van de perceelen, welke zij voor de weg- verbreeding zullen moeten afstaan. Het leek me gewenscht op deze nalatig heid te goeder trouw of moedwillig, dat kan ik in 't midden laten te wijzen, op dat in het vervolg door het gemeentebe stuur ook aan de Katholieke geme^ntena- ren kennis wordt gegeven van dergelijke belangrijke aangelegenheden. Hoogachtend, B. Naschrift: Het gemeentebestuur van Voorschoten gaat geheel vrij-uit. Deze aan kondiging van onteigening ging uit van de Prov. Waterstaat. Op denzelfden dag, dat deze aankondi ging werd gepubliceerd (15 September), verscheen in sommige bladen een annonce, betreffende onteigening voor verbreeding van den straatweg LeidenUtrecht onder de gemeenten Zoeterwoude en Ha- zerswoude. Het is wel zéér opvallend, dat ook voor deze aankondiging per advertentie het Ka tholieke dagblad werd gepasseerd. Deze advertentie ging uit van de Rijkswa terstaat. Wanneer men berekent, dat de gezamenlijke bevolking van Zoeterwoude en Hazerswoude in meerderheid Katholiek is, doet het wel zeer zonderling aan, dat deze aankondiging niet aan onze krant werd opgegeven. Ofschoon iedere zakenman voor zijn ad vertenties de dagbladen met groote pu- bliciteits-waarde kiest, schijnt de Water staat er de vreemde voorkeur aan te geven in bladen met minder publiciteits-waarde haar aankondigingen te plaatsen. Een vreemde voorkeur, die wij niet kun nen verklaren, tenzij op ééne wijze: iedere krant is uitverkoren, mits niet-Katholiek. Bezwaren tegen uitbreidingsplan in Warmond. WARMOND. 16 September 1937. Gij allen, die belang stelt in den groei en den bloei der gemeente Warmond, gaat het uitbreidingsplan zien, dat momenteel ter visie ligt ten Raadhuize alhier tot 20 Sept. aanstaande. In dit plan zijn verwerkt: in de Stations- buurt 60 huizen half open bebouwing. 60 huizen half gesloten bebouwing, waarvan 8 stuks als winkel kunnen wor den gebouwd bij de Havens. 30 stuks open bebouwing, 40 stuks half open bebouwing, 40 stuks half gesloten, van de half geslo ten kunnen 6 als winkel gebouwd worden, 2 stuks gesloten bebouwing. Deze laatste 2 zullen alleen verhuurd kunnen worden voor pl.m. 4.per week. Voor gesloten bebouwing is zelfs nog gevel breedte noodig van 5.50 M., terwijl in de steden bij nieuw te bouwen straten een breedte van 5 M. voldoende is. Sluiten we, als dit plan werkelijkheid wordt, het wo nen in Warmond voor de jonge werknemers en de jongelui uit den kleinen midden stand niet totaal uit? Met dank voor P. M. v. STIJN Jr. DE PLANTENZIEKTENKUNDIGE DIENST EN DE BLOEMBOLLENSTREEK Aan het zoo juist verschenen verslag over de werkzaamheden van den Planten- ziektenkundigen Dienst in 1936 ontleenen wij hieronder eenige bijzonderheden met betrekking tot zijn werk in- en voor de bollenstreek. De vakpers heeft deze me dedelingen zeer zeker reeds verspreid, maar daardoor werden niet bereikt die dui zenden, welke ook een groot belang stel len of willen stellen in de bollen waar mede zij dagelijks omgaan, en waarvan ook zij de cultuur gaarne zoo goed, en daardoor zoo loonend mogelijk zien. Gedurende het verslagjaar gaf het hoofd bureau te Wageningen omtrent bolgewas sen 145 beredeneerde inlichtingen en ad viezen over beschadigingen door verschil lende oorzaken; eenigen van meer bijzon deren aard worden vermeld: o.a. over een brandzwam op Anemone hepatica en op Colchicum. Meer practisch nut hebben de mededee- lingen over wegrotting van leliebollen, waarvoor vooral de witte Madomalelie (Li- lium candidum) vatbaar blijkt, maar welk ziektebeeld ook reeds bij andere leliesoor ten is waargenomen. Bestrijdings-proeven zijn reeds en worden nog genomen, en de dienst hoopt deze proeven in 1937 op uit gebreider schaal te kunnen voortzetten. Als resultaten kunnen de uitslagen te Sassen- heim op aangetaste LiL Regale toegepas te bestrijdingsmiddelen vermeld worden: A. 1 uur onderdompeling in, 1/4 pet. Areton-oplossing, vertoonden na planting gezonde wortelvorming; b. onderdompeling in een 10 pet. for- maline-oplossing: geen der bollen is op gekomen. C. Uitgieten van 10 Liter sublimaat-op lossing (1 1000) per M.2 over het plant- bed: geen resultaat tegen het wegrotten. Uit onderzoekingen naar aanleiding van het optreden van Sclerotium delphinii in Lelies blijkt dat deze bollen nooit op land waarop het vorig jaar Irissen gestaan heb ben moeten worden geplant. Ook Irissen- lof zooveel mogelijk van Lelie-bollen ver wijderd te houden. Ook de slakjes op en tusschen de schub ben van leliebollen werden den dienst, ter bestudeering, uit Zoeterwoude toege zonden. Deze zijn zeer schadelijk; proef nemingen met 4 verschillende oplossingen leverden geen resultaat op. Uit Noord-Holland werden Murillo's aan den Dienst gezonden, eveneens aangetast door Sclerotium delphinii; ook hier waren Irissen de oorzaak. Over „gomming" in tulpenbollen schrijft ir. N. van Poeteren (het hoofd van den Dienst) dat deze kwaal tot vrij diep tus schen de rokken voorkwam, terwijl boven dien het rokweefsel gekleurd was. De naar buiten tredende gom blijft als dikke klonten op de huid zitten. Het blijkt echter vrijwel onschadelijk te zijn, d&ar geplan te gommende tulpen bij den oogst gave bollen opleveren. De oorzaak moet ver moedelijk gezocht worden in onvoldoende ventilatie in de bewaarruimte. Het jaar 1936 was gunstig voor het waarnemen van resultaten bij de bestrij ding van het „vuur" in tulpen. De in ge bruik zijnde middelen helpen goed, mits vroegtijdig toegepast. Is het vuur eenmaal aanwezig, dan helpt de bespuiting vrijwel niet tegen voortzetting. Afgeraden wordt nog om Bordeausche pap voor tulpen te gebruiken. Van diverse middelen waarmede in de bollenstreek proefnemingen worden ge nomen noemen wijAreton tegen plantgoed van huidzieke Hyacinthen. Twee uur on derdompeling in 1/4 pet Aretonoplossing met temperaturen van 20 gr.40 gr. C. Prachtig gaven oogst. Hoogere temperatu ren (35 gr.40 gr.) nog betere resultaten. Verkalkte en beschadigde partijen tul pen vonden baat bij een 2-urige behande ling in 1/4 pet. oplossing van 20 gr. Waar velen den dienst alleen maar ken nen door de werkzaamheden in verband met den uitvoer diene nog vermeld dat te gen een 5-tal exporteurs proces-verbaal werd opgemaakt wegens poging tot uitvoer van bloembollen, die daarvoor niet ge schikt waren, volgens de bepalingen van het Bloembollenuitvoerbesluit. In verband met buitenlandsche voor schriften werden geïnspecteerd 427.324 col li zwaarder dan 35 K.G. 66.918 colli van 10 35 K.G. en 107.510 colli minder dan 10 K. G. Totaal 601.752 colli. Dat de behartiging der belangen in goe de handen is blijkt uit een mededeeling om trent het afkeuren van eenige groote zen dingen bloembollen door Zweden wegens onvoldoende gezondheidstoestand. Naar de meening van den dienst was deze beoordee ling onjuist, en zijn deze partijen hier te lande opgeplant; resultaat: uitstekende ontwikkeling en goede bloei; waarvan foto's zijn gezonden naar den Dienst in Zweden als bewijs, dat de bollen ten onrechte door de Zweedsche ambtenaren waren afge keurd. Het hoofd van onzen dienst meent dat deze handelwijze het gewenschte resul taat heeft opgeleverd. Moge het vorenstaande een juist inzicht in den dienst hebben bevorderd, en mogen de ambtenaren van een ieder de meest mo gelijke medewerking ondervinden. ...den man, die 'n witten wandelstok draagt als hij de straat moet kruisen! (Want zoo'n stok wordt gedragen door menschen, die slecht kunnen zien)

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7