GRATIS RECHTZAKEN De Leidsche Courant Voor huis cn hol KERKNIEUWS VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 BOSKOOP DE BLIKSEM IN HET TROTTOIR Een gat van een meter diep geslagen Tijdens het onweder, dat gisteravond bo ven deze gemeente en omgeving woedde, is tijdens een zwaren regenval de bliksem ingeslagen op den hoek van B. C.-straat Dorpstraat, tegenover het perceel van den heer Jongejan. De bliksem boorde een gaat van plm. een meter diep in het trot toir, waarna het nog via de goot enkele meters straat wegsloeg, waardoor een gat van plm. 5 m2. ontstond. Tevens sloeg de bliksem in enkele ra dio-toestellen, aan de Julianastraat., Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Tooneelvereeniging „St. Genesius". Door bovengenoemde vereeniging is in studie genoemen het tooneelspel „Offerande" van Jan Grosveld, in vier bedrijven. Op het eind dezer maand zal de uitvoering hier van plaats hebben. Wetende, welke presta ties St. Genesius op dit gebied reeds gele verd heeft, behoeft het geen betoog, dat de verzorging hiervan tot in de puntjes in orde is. Niemand verzuime dan ook deze uitvoering (waarvan nadere bijzonderhe den volgen) bij te wonen. Dam-nieuws. Door de damclub „Bos koop" is op 29 Sept. a.s. een simultaan- séance georganiseerd, welke gegeven zal worden door den wereldberoemden dam- expert, den heer B. Springer ,in gebouw „Flora" tegen 40 borden. Het is de bedoeling, dat deze avond be schouwd wordt als een propaganda voor het damspel en helaas is deze propaganda niet overbodig. Wanneer we eens beschou- op welk een hoog niveau het damspel heeft gestaan, dan moeten we tot ons leedwezen erkennen, dat het er de laatste jaren niet op vooruit gegaan is. Door de geweldige toename van het schaakspel, dat door de meesten meer belangrijk geacht wordt dan het damspel, meer interessant, en door de verschillende wedstrijden om kampioen schappen enz. meer opgedreven is, is men het damspel langzamerhand als minder waardig gaan beschouwen, welke titel het absoluut in geen enkel opzicht, hoe klein dan ook verdien.t Het damspel is in elk opzicht alle bestudeering overwaard. Toont daarom allen ook belangstelling voor deze sport, waarop u op zeer interessante wijze 29 Sept. in de gelegenheid wordt gesteld. Wanneer we even terug zien op het laatst gehouden tournooi om het wereld-kam pioenschap tusschen D. Springer en Dr. Raichenbach, waarin Springer op meester lijke wijze 18 van 40 punten wist te be halen (iets wat nog door niemand is ver beterd), dan weten we, dat, wat ons door de damclub „Boskoop" geboden wordt, ook werkelijk de moeite waard is om bij te wonen. Moge deze sport, door gelukkig velen beoefend, niet in vergetelheid gera ken, behouden blijven en de plaats die haar toekomst weldra op grootsche wijze weder innemen. Steek je tong eens uit. Nog verder. Hij kan niet verder, dokter, hij rit vast van achteren. j HAAGSCHE RECHTBANK. Autobotsing in hooger beroep. T. A. v. L., boter en kaashandelaar te S t o m p w ij k was in verzet gekomen van een vonnis van den kantonrechter, waarbij hij wegens een aanrijding veroordeeld was tot een geldboete van 25.subs. 5 da gen. De autobestuurder had des ochtends ge reden zonder licht en was toen in bot sing gekomen met een tegenligger. Als verzachtende omstandigheid kon alleen gelden, dat het dien morgen erg mistig was. Verschillende getuigen passeerden het getuigenhekje, die hun eens afgelegde verklaringen volhielden. Ook de aangeredene C. v. d. A., melk handelaar te Leidschendam, werd als getuige gehoord; hij verklaarde, dat het ongeval gebeurd was op den Kostver- lorenweg tusschen Stompwijk en Leid schendam. De auto van den getuige was driemaal over den kop geslagen. De Officier van Justitie, Mr. Rouffaert vroeg bevestiging van het door den kan tonrechter gewezen'Vonnis. Uitspraak 30 September. Geen voorrang verleend. A. F. F. M. K. te Veur moest ver schijnen voor de Haagsche Rechtbank, om dat hij in verzet was gekomen van een vonnis van den Leidschen kantonrechter. Verdachte had op het kruispunt Pri'n- sessekadeTurfmarkt te Leiden geen voorrang verleend aan verkeer van rechts. Hier betrof het een wielrijdster, die van de Haarlemmerstraat kwam rijden Door vlug afstappen van de wielrijdster was een aanrijding voorkomen. De Officier eischte bevestiging van het vonnis, zijnde f 25 subs. 14 dagen. Aangezien de gehoorde agent bij zijn ver klaring bleef. Uitspraak 30 September. Dronken autobestuurder in hooger beroep. Th. H. J., slagersknecht te L i s s e was in verzet gekomen van een vonnis van den Leidschen kantonrechter, die hem we gens het dronken besturen van een auto veroordeeld had tot een hechtenis van acht dagen en intrekking van zijn rijbe wijs voor den tijd van een jaar. Als getuige werd gehoord de seinhuis- wachter C. S. te Sassenheim, die ver klaarde, dat de auto, die verdachte be stuurde, vlak voor den gesloten overweg tot stilstand was gekomen. De bestuurder was daarop naar den overwegwachter gegaan om water te ha len om de auto bij te vullen. Aangezien de seinhuiswachter geen water aanwezig had had verdachte in zijn dronkenschap een emmer zeepsopwater meegenomen en daarmee de auto bijgevuld. Een tweede getuige, zekere S. uit V o o r- schoten, verklaarde, dat hij met ver dachte naar een feestje was geweest in Wassenaar. Hij was toen thuis gebracht j geworden door den verdachte en verder j wist hij niets te verklaren, dan alleen dat verdachte dronken was. De president, Mr. Hoga, merkte op, dat verdachte toen in zijn dronkenschap des nachts in zijn eentje is gaan auto-rijden. Dit moet verdachte zelf weten, maar hij mag niet het leven van anderen in gevaar brengen. Er was over verdachte verder een rapport ingewonen, dat gunstig luidde. Daarmede rekening houdend wilde de Officier, Mr. Pouffaert verdachte nog één kans geven. Spr. vroeg vernietiging van het vonnis door den kantonrechter gewezen en op nieuw eischend vroeg spr. een geldboete van 50 subs. 15 dagen en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Uitspraak 30 September. PRINCIPIEELE BESLISSING OVER ARTIKEL 461 W. v. S. Het artikel dient niet tot handhaving van de orde, zegt de Haagsche kantonrechter De Haagsche kantonrechter, mr. van Tlaeften, wees heden schriftelijk vonnis in een zaak tegen den 24-jarigen A. van der T., die op een perceel duingrond te Was senaar, toebehoorende aan de Haagsche Duinwaterleiding Maatschappij, een rij wielstelling had geëxploiteerd zonder toe stemming van den directeur der maat schappij. Verdachte had toegegeven, dat hij het bordje „verboden toegang" heeft gezien en dat hij wist, dat hij voor het exploiteeren van de rijwielstalling vergunning noodig had, maar zeide: „Ik doe het om wat te verdienen". Voor het feit, "waarvoor hij terecht heeft gestaan, zijn reeds verschillende personen veroordeeld en de ambtenaar van het O.M had ook in dit geval een veroordeeling gevraagd, n.l. tot een boete van ƒ1.subs één dag hechtenis. De kantonrechter ontsloeg verdachte heden evenwel van alle rechtsvervolging op de volgende overwegingen: Het is van algemeene bekendheid, dat de duinterreinen te Meijendel, gemeente Wassenaar feitelijk voor het publiek zijn opengesteld en het geheele jaar door, in het bijzonder 's zomers, door duizenden worden bezocht. Met goedvinden en medeweten van de Haagsche Duinwaterleiding Mij. zijn rij wegen, wandel-, rijwiel- en ruiterpaden aangelegd en door borden is aangegeven voor welke categorie gebruikers zij zijn bestemd. Op dit „verboden terrein" bevinden zich verschillende gelegenheden tot het gebrui ken van ververschingen, autoparkeerplaat sen en rijwielstallingen. Er wordt uitsluitend proces-verbaal op gemaakt ter zake van overtreding van art. 461 W. van S. tegen degenen, die zich aan schending van ongeschreven rechts normen, waarvan het den Kantonrechter niet bekend is, door welk gezag zij zijn vastgesteld, schuldig maken b.v. door in een boom te klimmen, met een lid van de andere sexe de eenzaamheid te zoeken of, zooals deze verdachte, een bewaar plaats voor rijwielen te exploiteeren, zon der vergunning van den directeur der Haagsche Duinwaterleiding Mij. De Kantonrechter overweegt voorts, dat, al moge het algemeen gebruikelijk zijn, art. 461 W. van S. te bezigen tot het weren van ongewenschte elementen, een gebruik, zooals in het onderhavige geval van dit artikel wordt gemaakt, op over schatting van zijn rekbaarheid berust en iedere rechtszekerheid doet verloren gaan. De kantonrechter kan dan ook niet an ders aannemen, dan dat bij verdachte alle schuld ten aanzien van het verboden zijn van het loopen over deze terreinen, waar voor hij uitsluitend terecht staat, ontbreekt en dat verdachte van alle rechtsvervol ging moet worden ontslagen. Ten overvloede overweegt de kanton rechter, dat het alleszins aannemelijk is, dat op een zóó druk door het publiek be zocht terrein, één der gebieden, waar de bevolking van 's-Gravenhage ontspan ning zoekt, bindende voorschriften ter handhaving van de orde en ter bescher ming van de belangen der watervoorzie ning niet kunnen worden gemist, doch dat deze in de algemeene politieverordening van Wassenaar behooren te worden opge nomen. Het gebalsemde lijk van oud-president Masaryk is opgebaard in een der zalen van het kasteel te Lany, die tot rouwkapel is ingericht. niet, dat hij de poging tot moord heeft kunnen bewijzen, de voorbedachte rade staat z.i. niet vast. Verd. zal veroordeeld moeten worden wegens poging tot dood slag. Van noodweer is geen sprake en ook is verd. niet verminderd toerekeningsvat baar. De man heeft de verhouding tot de vrouw nog geenszins verbroken, hij hoopt nog steeds haar terug te winnen en is woedend, wanneer zij connecties met an dere mannen aanknoopt. Verd. is reeds eerder wegens mishandeling veroordeeld, en hij blijft nog steeds gevaarlijk voor de vrouw en haar twee kinderen. Hem moet duidelijk aan zijn verstand worden ge bracht, dat hij wanneer hij uit de ge vangenis komt uit de buurt van de vrouw moet blijven. Wegens poging tot doodslag en mishan deling vorderde de Officier van Justitie een gevangenisstraf van twee jaar. De verdediger mr. J. L. Frankenhuis pleitte clementie. Vonnis 1 October. Zij die zich vanaf heden abonneeren op ontvangen de nog verschijnende nummers tot 1 OCTOBER A.S. GRATIS De abonnementsprijs bedraagt bij vooruitbetaling: VOOR LEIDEN 19 CENT PER WEEK, f2.50 PER KWARTAAL BIJ ONZE AGENTEN 20 CENT PER WEEK, 12 60 PER KWARTAAL FRANCO PER POSTt 2.95 PER KWARTAAL Het geïllustreerde Zondagsblad is voor de abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal. 2^- ALLE INGESCHREVEN ABONNé's zijn opgenomen in onze GRATIS ONGEVALLEN-VERZEKERING. NAAM: STRAAT PLAATS: geeft zich hierbij op als abonné op DE LEIDSCHE COURANT. Betaling per kwartaal per week J (doorschrappen wat niet wordt verlangd). per post Verzoekt gratis toezending van de vóór 1 October verschijnende nummers MOORDAANSLAG OP EEN VROUW. Twee jaar tegen dader geëischt. Een 39-jarige los-werkman pleegde op i j 22 Mei ji. een moordaanslag op een vrouw een weduwe uit Zwolle waarmede hij 1 geruimen tijd had samengeleefd en die hem met twee kinderen uit haar huwelijk in Fe- bruari had verlaten. j Het drama speelde zich af in de 2de 1 Goudsbloemdwarsstraat te Amsterdam. De man bevond zich in een slagerij, om inlich- tingen over een huis in te winnen, plotse- ling zag hij de vrouw langs komen. Hij ren- de met een mes in de hand naar buiten en wilde de vrouw te lijf. Zij was echter in j gezelschap van den man, waar zij thans mee samenleeft. Zij had met haar vroe- geren vriend reeds eerder ruzie gehad, hij J had toen haar mantel stukgetrokken. De nieuwe vriend ging daarom steeds mee, j wanneer zij boodschappen ging doen. Toen j de man met het mes de slagerij uitkwam, i poogde haar beschermer hem te ontwape- nen. Dit gelukte hem echter niet, hij wierp zelfs met een flesch naar den aanvaller, j doch miste. Hij greep hem beet doch ge- durende de wosteling kwam hij te vallen, i zoodat de aanvaller een oogenblik de han- j den vrij kreeg. Hij stormde op de vrouw af i en stak haar in hoofd en schouder. Zij j vluchtte, doch toen zij zich omkeerde, dien de hij haar nog een steek in den rug toe. I Toen pas kon de woesteling worden over- meesterd De vrouw moest in het zieken- huis worden opgenomen, doch zij herstelde geheel van de gevaarlijke verwondingen. Vandaag stond de man voor de Amster- 1 aarsche rechtbank, gepresideerd door mr. Boon, terecht. De officier mr. van Arkel had hem poging tot moord, subs, poging tot doodslag, subs, zware mishandeling ten laste gelegd. Ook stond de man terecht we gens eenvoudige mishandeling van den man, die de vrouw had willen beschermen. Hij bekende, ofschoon hij niet precies meer wist wat er precies gebeurd was Dr. S. P. Bakker had een onderzoek naar verd.'s geestvermogens ingesteld. Hij ver toont wel abnormale psychotische reacties, doch kan niet verminderd toerekeningsvat baar worden genoemd. Verd. uit zich moei lijk, is zeer gesloten met explosieve reac ties. Het is zeer moeilijk te zeggen, hoe hij zich in den toekomst zal gedragen. Uit de getuigenverklaringen blijkt, dat de verhouding reeds spoedig nadat het tweetal was geen samenwonen te wenschen overliet. Vooral op het oudste zoontje van de vrouw had verd. het voorzien. Requisitoir. Deze man, aldus de Officier mr. van Ar kel, heeft de vrouw, waarmede hij heeft samengeleefd, van het leven willen beroo- ven. Dat blijkt uit de wijze, waarop hij zijn aanslag heeft gepleegd. Toch gelooft spr. WENKEN VOOR IEDERE MAAND. In moes- en bloementuin, keuken en kelder. (2de helft September). IN DEN BLOEMENTUIN. Wie een drogen tuin bezit en van plan is vóór den winter zijn perkjes te beplan ten met voorjaarsbloeiers, moet daar voor al niet langer mee wachten. Nu geplant zijn de jonge plantjes vóór den winter nog aangeworteld, waardoor ze veel beter aan de koude weerstand bieden. Wacht men te lang, dan wortelen de plantjes niet meer aan, blijven dan los in de aarde staan, waardoor vooral bij strengen vorst het zoogenaamde „opvriezen" zeer lastig is. Onder „opvriezen" verstaat men, dat de planten met de kluit gedeeltelijk bo ven den grond komen te staan. Zoo moe ten nu o.a. geplant worden: Vergeet-mij- niet, Muurbloemen, Arabis alpina, Sile nen, Sierkool e.a. Wie in zijn tuin een grashoekje heeft, dat hij eens door wat anders vervangen wil, spitte het dan nu om, werke wat goedverteerden mest door den grond, en beplantte het met Scheef- kelk (Arabis alpina). Ze bloeit met mooie witte bloempjes in Maart, April, en wordt niet hooger dan 15 c.m. Wie het groene blad bovendien nog te eentonig vindt, kan de bontbladige variëteit nemen, nL A a. Folius variegatis. Zijn de planten in het voorjaar uitgebloeid, dan nemen we ze voorzichtig met een flinke kluit op, plan ten ze uit op een eenigszins beschut plekje in den tuin, vanwaar ze het volgende na jaar weer gebracht kunnen worden ter plaatse, waar ze moeten bloeien. De plaats waar ze gestaan hebben, wordt dan gelijk .geharkt en weer bezaaid met graszaad. Wie wil, kan ze echter ook den geheelen zomer laten staan. We zijn reeds druk bezig met het planten en verzetten van verschillende vroeg bloeiende vaste plan ten. Dit moet ook liefst afgeloopen zijn voor begin October; dus, wie nog geen begin gemaakt heeft, doe dit spoedig. Zoo bijv. moeten nu de Kerstrozen spoedig in den grond. Men geeft ze een warm plekje in de voedzame, doch zandige aar de. Behalve de meest bekende Helieborus niger maximus, die met witte bloemen bloeit, hebben we nog een aantal minder bekende soorten zooals de Helleboris ab- schasicus, die met purperachtige bloemen bloeit en ongeveer even hoog wordt als de gewone Kerstroos. Helleboris foeticus groet een halve meter hoog en bloeit met groene bloemen. Helleboris Orientalis kan eveneens 50 c.m. hoog worden en met bloeit met roze-roode bloemen. VOOR DE KEUKEN. Lijsterbessen-jam. Algemeen wordt de lijsterbes alleen als sierplant beschouwd en tevens als voeding voor onze lijsters. Maar we kunnen de bessen ook in onze huishouding gebruiken, door er jam van te bereiden. Deze jam is heel lekker, doet denken aan oranje-marmelade. Men zet de bessen, die goed rijp, maar nog niet melig moeten zijn met schaarsch water op en kookt ze tot ze goed uitgetrokken zijn. Het sap hebben we noodig en laten daar om de bessen door een zeef goed uitlek ken. Na weging voegt men hetzelfde ge wicht aan suiker er bij, dan inkoken. Een toevoeging van iets sinaasappel-essence geeft ons puur oranje-gelei. Ook kun nen we er een zoet gerecht van maken, dat bij een pudding- of rijstschoteltje ge bruikt, de toespijs door kleur en samen voeging aanmerkelijk lekkerder maakt. De lijsterbes is niet giftig, zooals wel eens beweerd is. Er zijn twee soorten: de bitter-zoete en de zoet-bittere, de eerste is de meest geschikte voor de jamberei ding. De vruchten bevatten niet overma tig veel sap, kunnen dus niet op eigen sap gesteriliseerd, wel met bijvoeging van vocht worden gesteriliseerd. Ze slinken ook niet zooveel als andere vruchten; de flesschen kunnen dus goed gevuld worden en aangevuld met water, tot ze even be dekt zijn. Macaroni. Men kan hiermee voedzame en zeer smakelijke gerechten bereiden: met tomaten, met kaas, als voorgerecht, als soep, met melk, met rozijnen en ook met groenteresten. De macaroni wordt steeds op dezelfds wijze gaargekookt en wel op de volgende wijze: Om 3 ons macaroni te koken, zet met ly. Liter water op het vuur met een halve eetlepel zout. Kookt het water, dan stort men de in stukjes ge broken macaroni er in, en zoodra de mas sa weer kookt, laat men ze op een zacht vuur ongeveer twee uur gaar worden. Korter moet men dit niet doen, daar men dan geen gebonden massa krijgt. Maca roni op deze wijze bereid, gêbruike men bij groente; men kan ze met wat planten boter stoven, of anders op het bord de ge wone jus er bij gebruiken. Ze neemt dus de plaats van aardappels in. NIEUWE MERKWAARDIGE GENEZING TE LOURDES. Na 19 maanden ziekenhuisverpleging, gevolgd door zes jaren bedlegerigheid. Fransche bladen maken melding van een nieuwe merkwaardige genezing, ditmaal 1 van een Italiaansche dame, Maria Schito j geheeten. Sedert haar kindsheid had deze te Otran- te gewoond, waar zij werd aangetast door moeraskoprts. Zij bleef daar gevestigd, tot zij 24 jaar oud was, op welken leeftijd zij in het huwelijk trad en te Spezzia in Ligu- rië ging wonen. Na de geboorte van een kind in Novem ber 1927, werd zij ernstig'ziek, zoodat zij in het ziekenhuis te Spezzia moest worden op genomen. Zij bleef daar in verpleging tot Juni 1929 en in de 19 maanden van haar verblijf in het ziekenhuis werd haar in totaal ongeveer 150 liter vocht afgetapt. Mevrouw Schito werd weer naar huis gebracht: niet hersteld. Zij was ongenees lijk en tot zij in September 1935 naar Lour- des ging, dus zes jaren lang moest zij bijna voortdurend te bed blijven liggen. Totdat zij het besluit nam, met de Ligu- rische bedevaart naar Lourdes te gaan, al waar zij, na een vermoeiende reis, op 6 September 1935 arriveerde. Op 8 September had de eerste onderdom peling in het water van de piscien plaats, zonder dat er een verandering in haar toe stand intrad. Den volgenden dag werd een tweeden onderdompeling verricht en nu was zij plotseling genezen. Haar omvang, die door vochtophooping abnormaal groot was, was op hetzelfde oogenblik zoodanig vermin derd, dat men haar ceintuur tien centimeter moest inkorten. Het onderlijf was niet meer opgezet en de pijnen in de streek van de lever en van de milt, waaraan zij leed, waren verdwenen. Den llden September daaraanvolgende werd zij op het bureau der medische con stateeringen te Lourdes onderzocht, waar de geneesheeren een allermerkwaardigste verbetering constateerden. Den 14 den September j.l. werd zij daar opnieuw aan een onderzoek onderworpen en werd haar genezing bevestigd. „Msbd."

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10