KERKNIEUWS RADIO-PROGRAMMA'S Wilt U iets weten? RECHTZAKEN WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1937 OE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN TUSSCHEN TRACTOR EN AANHANG WAGEN TERECHTGEKOMEN. Ongeluk met doodeiijken afloop. Op den Lossersche straatweg, tusschen Oldenzaal en Losser, stond gisteren voor- bij de houtzagerij een tractor met aanhang wagen, welke geladen was met zakken sui ker. De chauffeur stond op den wagen om het dekzeil over de zakken te leggen. Van uit de richting Losser naderde een vrachtauto, beladen met dennen. De dennen staken aan beide zijden vèr uit den wagen Bij het passeeren werd de op den vracht wagen staande chauffeur van de auto ge worpen, waardoor hij terecht kwam tus schen den tractor en den aanhangwagen. De bestuurder van de met dennen be laden auto stapte uit den wagen, doch na dat hy zich van de situatie overtuigd had, verdween hij weer snel in den wagen en reed door. Het slachtoffer werd naar het R. K. Zie kenhuis te Oldenzaal vervoerd, waar hij m den loop van den middag is overleden. Het lük is door de politie in beslag geno men. Men tracht thans den chauffeur van de doorgereden auto op te sporen. Nader wordt gemeld, dat de juiste toe dracht nog niet is komen vast te staan. Waarschijnlijk heeft de met boomen gela den auto het andere voertuig geraakt, zoo dat de chauffeur door den schok van den wagen is gevallen. Het slachtoffer is de 27- jarige ongehuwde expediteur F. Wagenaar uit Boxtel. Uit het onderzoek van de marechaussee is gebleken, dat de auto, die het ongeluk veroorzaakt, toebehoort aan de firma Weij- tenkamp te Zaandam, bestuurd door den chauffeur B. uit Westzaan. SCHIPPERSVROUW AANGEREDEN EN GEDOOD. Op den drukken verkeersweg Terneu- zenSas van Gent heeft Dinsdagavond een ernstig ongeluk plaats gehad. Evert" bui ten Terneuzen nabij de z.g. „Zeven huisjes" fietste een 29-jarige schippersvrouw met haar broer. Vermoedelijk omdat zij met el kander in botsing dreigden te komen, week de vrouw plotseling naar links uit, met het noodlottig gevolg, dat zij door een pas rende auto van den heer V. uit Asselt werd geraakt en tegen den grond geslingerd. Met zware verwondingen aan het hoofd bleef zij liggen, waarna ze kort daarop over leed. De chauffeur van de auto remde uit alle macht en bracht zijn auto spoedig tot staan. De marechaussee was spoedig ter plaatse voor het instellen van een onder zoek. PLOTSELING LINKS AFGESLAGEN. Vier gewonden bij autobotsing. Gistermiddag reeds een Friesche perso nen-auto, bestuurd door 'den 29-jarigen J. K., van Groningen naar Twijzelerheide. Even buiten de stad, op den Frieschen straatweg, bij de melkfabriek Ommelanden, wilde de chauffeur een voor hem rijdenden vrachtauto passeeren, doch deze laatste, die bestuurd werd door den 28-jarigen ex pediteur J. K. uit Aduard, sloeg plotseling links af in de richting van Leegkerk. Daar door kwam de personenauto in de knel en botste eerst Lagen den vrachtauto en ver volgens tegen een boom. In den auto zaten zes personen. Van hen werd de 56-jarige meyr. Gr. van der Veen uit Dantumawoude ernstig aan het hoofd gewond, terwijl zij bovendien een hersen schudding kreeg. De 52-jarige mevrouw Tj. van der Kooi uit Zwaagwesteinde brak het linkersleutelbeen en liep eveneens een ern stige hoofdwonden op. De 54-jarige mevr. G. A. de Vries, eveneens uit Zwaagwest einde, en haar 15-jarig dochtertje Cornelia kwamen er met niet-ernstige hoofdwonden af. De vijfde inzittende van dezen auto en de beide chauffeurs bleven ongedeerd. De twee zwaargewonden zijn, na ter plaatse te zijn verbonden, naar het acade misch ziekenhuis te Groningen overge bracht. De personenauto werd zoo goed als vernield. De verkeersbrigade heeft het on derzoek ter hand genomen. EEN NUTTIG BOUWSEL OP DE RECHTE PLAATS. Te Makkum had gisteren een zeer eigen aardig auto-ongeluk plaats, dat echter voor de betrokkenen nog goed is afgeloopen. De autobestuurder S. van der Kooij van Mak kum kwam met een ledige vrachtauto de plaats inrijden en bemerkte tot zijn groo- ten schrik, dat de stuurinrichting defect was. Juist toen passeerde hem een wielrij der, waar hij recht op aanreed, zonder in staat te zijn van richting te veranderen. Naast den wielrijder bevond zich een ijze ren urinoir, welke stond op den kant van de langs den weg loopende vaart. Onge twijfeld zou de wielrijder, schipper Bos v%n Groningen, tusschen auto en urinoir bekneld zijn geworden, als niet de man op het laatste nippertje, direct van zijn fiets in de vaart was gesprongen. Dit redde hem het leven, want het rijwiel werd gegrepen en tusschen wagen en urinoir verpletterd. Met een hevigen slag reed de auto tegen de urinoir,* welke weliswaar afbrak en in elkaar gereden werd, maar toch de auto, juist op den kant van het water, tot staan Geen druktemaker, ook geen betweter, maar een mensch met een practischen kijk op« het leven, een man die zich eigen ervaring ten nutte weet te maken. Hij doet zich voor zooals hij is en beschouwt het alledaag- sche leven nuchter en logisch Hij zal tof U spreken Let dus op de volgende Goe- deraad-advertenties, die (BAYERJ steeds op deze plaats zullen verschijnen. 33 bracht. Was dit niet het geval geweest, dan zou de schipper onder den wagen zijn te rechtgekomen, terwijl dan ook de chauffeur groot gevaar zou hebben geloopen om zijn leven er bij in te schieten, daar de wal ter plaatse zeer steil is. Nu liep het gelukkig nog al goed af. GROOTE INBRAAK TE HEEMSTEDE. Voor 30.000 aan sieraden gestolen. Tfjdens afwezigheid van de bewoners is ingebroken in een perceel aan de Grayenes- tersingel nabij de Jacob Catzlaan te Heem stede. Voor een groote waarde, naar schat ting ƒ30.000 aan gouden en zilveren sie raden, alsmede briljanten en een groote massa tafelzilver, werd buitgemaakt. De diefstal moet gepleegd zijn tijdens een korte afwezigheid der bewoners, tusschen half acht en half elf. kens, die wegens klieren waren afgekeurd: het ging alles den gehaktmolen in. Gelukkig was in de autoclave de tempe ratuur voldoende hoog om schadelijke bac teriën te dooden, zoodat de talrijke klach ten alleen betrekking hadden op de oneet baarheid van het product. De afneming van het gehakt verminderde zienderoogen, zoo dat de firma zich op het maken van soep in blik ging toeleggen. Al spoedig ging het hier denzelfden weg. De destructietonnen werden „uitgelezen", varkenspooten, die al van 1935 in den koelkelder lagen, en waar de schimmel .welig op tierde, gingen in de soep. De winst was op deze wijze niet onaardig Voor een blik soep werd 38 cent gevraagd, terwijl de kosten, arbeidsloon en grondstof fen inbegrepen, nauwelijks 15 cent bedroe gen. De soep bleek weldra even oneetbaar als het gehakt. Wanneer de blikken geopend werden, lag onderin een dun laagje vaste stof van ondefinieerbare samenstelling, ter wijl de rest uit water bestond. Op alle mogelijke manieren werd er ge knoeid, terwijl de keurmeester van dit alles zorgvuldig onkundig werd gehouden. Steeds stond er een knecht op den uitkijk om te waarschuwen, wanneer de keurmees ter aankwam. In de gehaktmakerij, waar de ondeugde lijke producten werden verwerkt, was steeds een voorraad spekzwoerd aanwezig, waarmede de longen, milten en afgekeurde stukken bedekt werden, zoodra de keur meester zich op de emplacementen ver toonde. Reeds vroeger heeft de politie zich met de gedragingen van deze firma bezig ge houden, zonder dat het tot een vervolging heeft kunnen leiden. De hier gesignaleerde feiten zijn echter van den laatsten tijd en de politie meende voldoende aanwijzingen voor de justitie te hebben om een her nieuwd onderzoek in te stellen. De resul taten hiervan zijn thans in handen van den officier van justitie in Den Haag gesteld. ƒ510 UIT EEN KAST GESTOLEN. Terwijl de bewoners op het veld waren. De landbouwer Weekers te Nederweert, die voor eenige dagen vee had verkocht i en het daarvoor ontvangen geld in huis be waarde, kwam gisteren tot de onaange name ontdekking, dat het bedrag ad 510 uit de kast, waarin het was opgeborgen, verdwenen was. De diefstal moet gepleegd zijn tijdens de afwezigheid der bewoners, die op het veld waren. Vermoed wordt, dat de da der bekend is geweest met' de aanwezig heid van dit geld alsook met de plaats, waar het opgeborgen lag. Sporen van braak waren niet te vinden. BENOEMINGEN IN HET AARTSBISDOM. Z.H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den zeereerw heer M. A. An- driessen op zijn verzoek om gezondheidsre denen eerval ontslag verleend als pastoor te Rijsenburg en heeft benoemd tot pas toor te Rijsenburg den zeereerw. heer B. H. de Groot, tot rector van 't Rijksopvoedings gesticht Amersfoort den weleerw. heer H. Kok (blijft assistent directeur van het man nelijk jeugdwerk), tot pastoor te Gendrin- gen den zeereerw. heer J Th. M. Geubbels en tot pastoor te Rietmoien den zeereerw. heer K. Ja arts veld. ONGEBANDEROLLEERD SIGARETTEN PAPIER. Arrestaties te Amersfoort en Barneveld. Te Amersfoort hebben de kommiezen der directe belastingen en accijnzen Maandag middag een man aangehouden, die onge- banderolleerd sigarettenpapier vervoerde. Eerst wierp hij het pakje weg, doch het werd in een tuin teruggevonden en in be slag genomen; het waren 140 boekjes. Des avonds werd een kruidenier uit Barneveld aangehouden, die op zijn fiets en groot pak met 1000 boekjes mee naar huis wilde ne men. Hij had er 34 voor betaald, maar hij wist niet aan wien. De.fiets werd in beslag genomen, hij kocht haar voor ƒ10 terug. ERGERLIJKE TOESTANDEN BIJ EEN CONSERVENFABRIEK. Afgekeurde en onbruikbare vleesch- soorten tot gehakt in blik en soep verwerkt. Bij een conserven fabriek in het Westland zijn, aldus meldt de „N. R. Crt.", ernstige knoeierijen aan het licht gekomen, die niet van den laatsten tijd dateeren, doch reeds meer dan een jaar geleden, voorkwamen. Bedoelde fabriek legde zich destijds, be halve op de exportslachterij, toe op het ma ken van worst en vleeschwaren, hoofdzake lijk gehakt 4n blik. Het gehakt, dat aan vankelijk van prima kwaliteit was, vond in den beginne grooten aftrek, totdat men zijn toevlucht ging nemen tot praktijken, die hun invloed op de kwaliteit van het geleverde misten. Op een plaatselijk slacht- huisbedrijf waarmede de fabriek annex was, stonden n.l. tonnen van het destruc tiebedrijf te Overschie, waarbij het slacht huis is aangesloten en uit deze tonnen wer den aanvankelijk alleen longen, later ook andere, voor consumptie ongeschikte pro ducten gehaald. Weliswaar behoorden de tonnen met creoline te zijn overgoten, doch dit geschiedde vrijwel nooit. Als de keurmeester, die van dit alles niets wist, tusschen den middag naar huis ging om te eten, gaf de directeur aan leden van het personeel opdracht schielijk groote hoeveelheden vleeschafval uit de onbeheer de tonnen te halen. Longen, harten, nieren, milten, zelfs koppen en nekken van var- ZALIGVERKLARINGSPROCES YAN PATER DAMIAAN. Onder leiding van Zijne Eminentie Kar dinaal van Roey, aartsbisschop van Me- chelen en Primaat van België is begonnen met de voorbereidende werkzaamheden ter inleiding van het Zaligverklaringspro ces van Pater Damiaan, den Apostel der Melaatschen. In Leuven is een Museum geopend waar allerlei voorwerpen, die aan Pater Da miaan behoorden of die van hem afkom stig waren worden bijeengebracht. Het huisje in Tremeloo bij Leuven waar Pater Damiaan werd geboren is volkomen intact gelaten. KARDINAAL MUNëDELEIN EERT DE FRANCISCANEN. Naar uit Chicago gemeld wordt, heeft de Kardinaal Aartsbisschop van Chicago. Mgr. Mundelein, op 21 September den Franciscaner Pater Ambrose Pinger Missiebisschop gewijd. De plechtige bis schopswijding vond plaats op den 28sten verjaardag van de Bisschopswijding van Kardinaal Mundelein zelf in de Kathedraal van Chicago. In een schrijven aan den Provinciaal der Paters Franciscanen uit Kardinaal Mundelein zijn vreugde over het feit, dat een Franciscaan tot Missie bisschop werd gewijd. „Die dag moet een grootsche en historische dag worden voor de Orde, vooral in verband met de laster, die in dezen tijd tegen de Franciscanen in hun vaderland verspreid worden." (Zoö- als men weet zijn de meeste Franciscanen in de Vereenigde Staten uit Duitschland afkomstig. Red. K. W. P.). DONDERDAG 16 SEPTEMBER. Hilversum II, 301 M. 1.00—9.15 KRO., 10.00 NCRV., 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuiek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Handwerkles. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Cursus voor de jeugd. 5.15 Gramofoonmuziek. 5.45 Zang en piano. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „De rechte koers". 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-be- richten. 8.15 Arnhemsche Orkestvereeniging. 9.00 Lezing: „Kometen en Meteoren". 9.30 Vervolg concert. (Om 10 00 Berich ten ANP). 10.45 Gymnastiek. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. Hilversum I, 1875 M. AVR O -uitzendin g. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Het Omroeporkest. 11.20 Declamatie. 11.45 Het Lyra-Trio. 12.30 Gramofoonmuziek. I.30 Orgelconcert en zang. 2.15 Declamatie. 2.45 Het Omroeporkest en gramofoonmu ziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Pianovoordracht. 5.05 Voor de kinderen. 5.35 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Orgelspel. 7.30 Causerie: „Merkwaardige instellin gen in Nederland". 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Omroeporkesten solisten. 9.30 RadiotooneeL 10.05 Gramofoonmuziek. 10.30 AVRO-Dansorkest. II.00 Berichten ANP. Vervolg dansmu ziek. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. D r o i tw i c h, 1500 M. 11.05 Causerie: „At home to-day". 11.25 Gramofoonmuziek. 12.05 BBC-Wels orkest en solist. 1.05 De BBC-Zangers. I.35 Gramofoonmuziek. 2.05 Het Tom Jones Octet. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.35 Stedelijk orkest Bournemouth en so list. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.20 Eddie Carroll's Band. 6.20 Berichten. 6.40 Boekbespreking. 7.00 BBC-Revue-orkest, koor en solisten. 8.20 BBC-Symphonie-orkest, BBC-koor en solisten. 10.00 Berichten. 10.20 Korte Kerkdienst. 10.40 Het Orchestre Raymonde. II.20 Syney Kyte's Band. 11.5012.20 Dansmuizek (gr.pl.). Radio Paris, 1648 M. 7.10, 8.20 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Locatelli-orkest en zang. 2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Zang. 5.05 RadiotooneeL 7.24 Zang. 7.23 Gramofooonmuziek. 7.50 Zang. 8.05 Chansons. 8.50 Omroep-Strijkkwartet en solisten. 10.05 „Le Fable de Perrette", operette. 10.50—11.05 Gramofoonmuizek. Keulen. 456 M. 6.50 H. Putsche's orkest. 8.50 E. Börschel's orkeest. 12.20 Militair orkest.. 1.35 Omroepkleinorkst. 2.35 Schrammelensemble en solist. 4.20 Omroep-Amusementsorkset. 6.20 Omroeporkest en Piadoduo. 8.30 Gramofoonmuziek. 8.50 „Das Katchen von Heilbronn", opera. 10.502.20 Odeon-Mandoline-orkest, Boerenkapel, Stuttgarter Volksmuziek en solisten. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Omroeporkest, (vervolg). 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroeporkest. 6.50 en 7.23 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroep-Symphonie-orkest. 9.20 Orgel en sopraan. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuizek. 12.50 Salonorkest. I.302.20 en 5.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Omroeporkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Salonorkest. 9.35 Omroepdansorkest. 10.3011.20 Gramofoonmuizek. Deutschlandsender, 1571 M. 8.30 BBC-Symphonieorkest en -koor. 9.35 Balalaika-orkest Romanoff en solis ten. 10.50 Trioconcert. II.05 Weerbericht. 11.2012.20 Dansmuziek (gr.pl.). Gem. Radiodistributiebedrijf te Leiden. 3e Programma. 8.00 Keulen. 10.50 Parijs R. 12.35 Brussel VI. 14.20 Keulen. 15.20 Parijs R- 15.35 Londen R. 16.20 Keulen. 17.20 Brussel Fr. 17.50 Keulen. 19.20 Brussel VI. 19.50 Keulen. 20.20 Londen Reg. 21.05 Berlijn of div. 22.20 Brussel VI. 22.30 Brussel Fr. 23.20 Berlijn. 4de Programma. 8.00 Brussel VI. 9.20 Diversen. 10.35 Londen Reg. 14.50 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.40 Londen Reg. 19.50 Parijs R. 20.20 Droitwich. (Wijzigingen voorbehouden). Vraag: Kunt u mij ook zeggen waar dë plaats Kilder ligt? Antwoord: Dit plaatsje ligt enkele K.M. ten Zuiden van Doetinchem. Vraag: Welke is de kortste en mooiste weg per fiets van Nieuwveen naar Maar- senbroek? Hoeveel K.M.? Antwoord: Nieuwveen, Wilnis. Breu- kelen, Maarsenbroek, een buurtschap van Maarsen. Afstand pl.m. 20 K.M. Vraag: Welke is de mooiste en kortste route van Hazerswoude naar Helmond? Hoeveel K.M.? Op welk uur zijn er a.s. Zondag te Den Bosch H.H. Missen? Antwoord: Hazerswoude, Alphen. Woerden, Utrecht, Culemborg, Geldermal- sen, Zalt Bommel, Hedel, Den Bosch, langs Zuid Willemsvaart naar Helmond. Afstand 136 K.M. De H.H. Missen in de kerken te DenBosch zijn als overal, 7.30, 9, 10 en 1Q.3Q uur. Op deze route is geen wegen kaart noodig. HAAGSCHE RECHTBANK. Administrateur verduisterde 13.000. Hedenmorgen werd voor de Haagsche Rechtbank behandeld de zaak tegen J. S. te Scheveningen, die in een tijdsbestek van elf jaar kans heeft gezien, om als ad ministrateur en later als directeur van de N.V. Onderlinge Verzekerings Mij. tegen Zeegevaren, ruim 13.000.te verduis teren. Verdachte was van 1 Jan. 1925 tot 1 Febr 1936 administrateur der Mij. op een sala ris van 100 per maand en van het tijd vak 1 Febr. 1936 tot 1 October 1936 direc teur van dezelfde Mij., in welke functie hij 1700.per jaar verdiende. De verduis tering was in twee gedeelten gesplitst nl. verdachte had twee posten uit de telling gelaten ten bedrage van 10.000, terwijl hij van het kasgeld, dat hij beheerde 3700 had gebruikt ten eigen bate. Verdachte, die geen verdediger had gewenscht, gaf de verduistering toe. Hij weet dezen dwazen inval, zooals hij het noemde, aan het lage salaris, dat hij genoot. Verder betuigde hij zijn spijt over het gebeurde en riep de clementie van de rechtbank in. De Officier van Justitie, Mr. Hoekstra, achtte het ten laste gelegde bewezen. Er is een gunstig rapport ingekomen, dat op een voorwaardelijke straf aandringt. Met al deze feiten rekening houdende was de eisch 8 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Nogmaals: Het zwemmen te Rijswijk. De vorige week stond het bestuur van het clubhuis „Te Werve" te Rijswijk voor den Haagschen kantonrechter terecht en heden verscheen het bestuur van de Rijswijksche Zwemvereeniging voor den kantonrechter, welk bestuur was ten laste gelegd (evenals aan het bestuur van „Te Werve") gemengd zwemmen te hebben toegestaan, zonder daartoe vergunning te hebben van burge meester en wethouders van Rijswijk. De ambtenaar van het openbaar ministe rie, mr. van der Kun, vroeg tegen elk be stuurslid een boete van 5.50 subsidiair 3 dagen hechtenis. Bij de bepaling van deze boete hield de ambtenaar rekening met het verzoek van den raadsman van het bestuur, mr. A. van der Wilde, de gelegenheid voor appèl open te laten. In een uitvoerig pleidooi betoogde mr. A. van der Wilde in hoofdzaak, evenals zulks verleden week door mr. Oppenhei- mer, den raadsman van „Te Werve" was gedaan, dat de gemeentelijke verordening geen rekeninig houdt met de bepaling van den rijkswetgever (art. 168 gemeentewet), dat de raad alleen mag decreteeren op het gebied van openbare, orde, zedelijkheid en gezondheid. Met de openbare zedelijkheid heeft de nieuwe verordening niets te maken, omdat de R.Z.V. zwemt in een bad, dat van den openbaren weg. „zelfs met geen verre kijker" te zien is, aldus pleiter, die op on- verbindendverklaring der verordening aan drong. De kantonrechter, mr. Ferguson, zal over acht dagen vonnis wijzen. Der Go»:. Weenen. „Sedert jaar en dag bemin ik slechts jou, Mimi". „Maar ik beet toch Tine

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9