Tegen de gangsters van de Middelliutdsche Zee De tekst van tiet accoord van Nyon Italië weigert deelneming De strijd in China Aan- en verkoop van e^en BUITENLAND LUCHTVAART WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 HET WIL GELIJKHEID MET ENGELAND EN FRANKRIJK. Zooals gemeld is gisterochtend het ac coord inzake de bestrijding der zeeroo- verij in de Middellandsche Zee geteekend. Italië is daarop uitgenoodigd tot het accoord toe te treden. Het antwoord der Italiaansche regee ring op deze uitnoodiging is gisteravond den diplomatieken vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland overhandigd. Italië weigert zich bij de over eenkomst van Nyon aan te slui ten, tenzij het een taak in den patrouilledienst op voet van vol ledige gelijkheid toegewezen krijgt, „Uit de documenten blijkt, aldus wordt gezegd, dat ingeval van een toetreden van Italië alleen de Tyrrheensche zee aan dit land zou worden toevertrouwd, om daar de controlemaatregelen, vastgesteld ter conferentie, uit te voeren, terwijl practisch dezelfde maatregelen in de ge- heele Middellandsche Zee zouden blijven toevertrouwd aan de Fransche en Engel- sche vloot. De toestand, die hieruit voor Italië zou voortvloeien, is onaanvaardbaar. Zijn vitale belangen in de Middelland sche Zee en het feit, dat langs zijn ver bindingslijnen het meeste verkeer vaart, bepalen zijn eisch, dat Italië voorwaar den van absolute pariteit krijgt met on verschillig welke andere mogendheid in onverschillig welke zone der Middelland sche Zee*'. DE TEKST VAN HET ACCOORD. De officieele tekst van de overeenkomst van Nyon ter bestrijding van de zeeroo- verij in de Middellandsche Zee is thans gepubliceerd. De voornaamste passages luiden als volgt: „Overwegende, dat in verband met het Spaansche conflict in de Middellandsche Zee herhaaldelijk door duikbooten aan vallen zijn gedaan op handelsschepen, niet behoorende tot de partijen, die met elkaar in Spanje in strijd zijn, en dat deze daden een schending zijn van de bepalingen van het volkenrecht, zullen de mogendheden, die deelnemen aan de conferentie van Nyon, haar oorlogssche pen instructie geven handelend op te tre den ter bescherming van elk koopvaar dijschip, dat niet behoort tot een der par tijen, die zich in Spanje met elkaar in strijd bevinden. Elke duikboot, die een dergelijk schip aanvalt op een wijze, welke in strijd is met de bepalingen van het volkenrecht, zal op haar beurt worden aangevallen en zoo mogelijk vernield. Dat voorschrift zal toegepast worden op elke duikboot, die aanvalt en op elke duikboot die aangetroffen wordt in de nabijheid van de plaats, waar een schip, niet behoorende tot een der strijdende .partijen, pas is aangevallen, wanneer de omstandigheden, waaronder die duikboot daar wordt aangetroffen, reden geven om aan te nemen, dat zij den aanval heeft gepleegd. Voor de practische uitvoering van al deze besluiten hebben de deelnemende mogendheden een aantal bepalingen vast gesteld, waarvan de voornaamste zijn: In het Westelijk deel der Middelland- pdhe Zee en de zeeëngte van Malta, met uitzondering van de Tyrrheensche zee, waar voor het toezicht speciale bepalin gen uitgevaardigd kunnen worden, wordt de uitvoering der besluiten in volle zee en in de territoriale wateren der deelne mende mogendheden toevertrouwd aan de Britsche en Fransche vloten. In het Oostelijk gedeelte van de Middellandsche Zee zijn in de territoriale wateren de re geeringen elk voor zich met de uitvoe ring belast. In volle zee, met uitzonde ring van de Adriatische Zee, wordt de uitvoering tot aan den ingang van de Dardanellen toevertrouwd aan de Brit sche en Fransche vloten. De andere deelnemende mogendheden, welke zijn gelegen aan de Middelland sche Zee, verbinden zieh aan die vloten de hulp te verleenen, welke zou worden êej)e hierboven vermelde grenzen der zones en de indeeling daarvan kunnen gewijzigd worden. Beperkingen voor duikbooten. Ten einde de uitvoering van boven staande bepalingen te vergemakkelijken komen de deelnemende landen overeen, dat zij het gebruik hunner duikbooten in de Middellandsche Zee als volgt zullen beperken: Geen enkele duikboot zal zee kiezen zonder zich aan bepaalde voorwaarden te onderwerpen. Duikbooten zullen kunnen varen, nadat alle andere deelnemende mogendheden van het uitvaren op de hoogte zijn gesteld en mits zij aan de op pervlakte varen en vergezeld worden door een aan de oppervlakte varend schip. Elke mogendheid behoudt zich het recht voor, in bepaalde zones oefeningen te houden, in welk geval de bovenver melde beperkingen vervallen. De deelnemende mogendheden komen eveneens overeen, dat zij elk voor zich geen enkele buitenlandsche duikboot in haar territoriale wateren zullen toelaten, tenzij een dergelijk vaartuig gedwongen is een haven binnen te loopen. Ten einde de uitvoering van dit pro gram te vergemakkelijken, komen de mogendheden overeen, dat zij haar han delsschepen kunnen aanbevelen in de Middellandsche Zee. bepaalde hoofdroutes te volgen, die onderling zijn vastgesteld. Dit accoord beperkt in geen enkel op zicht het recht der deelnemende mogend heden, haar aan de oppervlakte varende oorlogsschepen naar elk deel der Middel landsche Zee te zenden. Indien een mogendheid het voornemen aankondigt, zich van dit accoord terug te trekken, zal deze opzegging na dertig da gen van kracht worden en elke andere deelnemende mogendheid zal zich na af loop van dien termijn eveneens van het accoord kunnen terugtrekken, mits zij daarvan vooraf mededeeling heeft ge daan. Het accoord is geteekend door de ne gen vertegenwoordigende mogendheden: Engeland, Bulgarije, Egypte, Frankrijk, Griekenland, Roemenië, Turkije, de Sov jet-Unie en Joego-Slavië. Het blijft open voor toetreding van Italië. Dat vooral Frankrijk en Groot-Brittan- nië spoed maken met de uitvoering van het accoord van Nyon, welke zal leiden tot een zeer nauwe samenwerking tus- schen de vloten der beide landen, waarbij zelfs geen bepaalde scheidingslijn zal worden getrokken, blijkt uit de berichten welke uit Parijs en Londen worden ont vangen. Van Brest zijn reeds de Fransche tor- pedobootjagers „Audacieux", „Fantasque" en „Terrible", benevens enkele torpedo- booten vertrokken. De Britsche lichte kruiser „Cairo" en de vierde flottielje torpedojagers, bestaande uit een flottiel- jeleider en acht toxpedobootjagers wor den gereedgemaakt voor het vertrek naar de Middellandsche Zee. Er zullen zich daar dan veertig torpedoboot jagers bevin den. Het Britsche pantserschip „Bar ham" wordt morgen uit Saloniki op Malta verwacht en zal vervolgens doorvaren naar Oran, waar admiraal Dudley Pound besprekingen zal voeren met den Fran- schen opperbevelhebber der Middelland sche Zee-vloot. RADIOREDE VAN EDEN. Eden heeft voor de radio een rede uit gesproken over het accoord van Nyon. Hij herinnerde aan de redenen, waarom de conferentie bijeen was gekomen en gaf een uiteenzetting van de bepalingen van het in twee dagen, dank zij den goe den wil der vertegenwoordigers der deel nemende mogendheden, tot stand geko men accoord. Het optreden der duikboo ten, welke koopvaardijschepen tot zinken brachten, kwalificeerde Eden als een soort -van terrorisme van gangsters ter zee. Eden besloot zijn rede als volgt: „Wij gelooven de zeeschuimerij der duikboo ten in de Middellandsche Zee te hebben ingetoomd en wij hebben een politie macht ingesteld. Wanneer duikbooten, welke ook, wederom trachten zich op den verkeerden weg te begeven, hoop en ge loof ik, dat zij de kastijding zullen krij gen, die zij verdienen". HET BERICHT OMTRENT EEN GEPRAAIDE DUIKBOOT. Te Athene verklaart men niets te we ten over een praaien en in beslag nemen door een Engelsch oorlogsschip van een onderzeeër, die nabij Volos een Russisch olieschip zou hebben getorpedeerd. DE TOESTAND BIJ SJANGHAL Een kalme terugtocht. De woordvoerder van het Chineesche hoofdkwartier te Sjanghai heeft tegenover vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat de toestand bij Lioenho en Lotien on gewijzigd is. Zeer hevige gevechten worden geleverd in de streek van Joegantsjau. Sommige plaatsjes zijn ieeds tienmaal in andere handen overgegaan Japansche aan vallen zijn afgeslagen ten Noorden van Kjangwan en voor Miauhang. De terug tocht der Chineesche troepen is niet alge meen. Alleen de eenheden, die den uitspringen- den punt tusschen Jangtsepoe en Woesoeng bezetten, hebben haar stellingen ontruimd. De terugtocht der Chineesche troepen op de sterke verdedigingslinies bij het Noor derstation, Lioehang en Lotien vindt naar ook van Japansche zijde wordt toegegeven, in volmaakte orde plaats en zonder dat het den Japanschen troepen tot nog toe gelukt is, het verband tusschen. de Chineesche af- deelingen te verbreken. Aanvallen van groote Japansche tank- afdeelingen op verschillende plaatsen aan het front werden door de Chineesche troe pen afgeslagen. De opmarsch der Japanners in den Noor delijken front sector tusschen Lotien en Lioehang, schijnt tot staan gebracht te zijn, terwijl in Kiangwan een óc spoorlijn Shang- hai-Woesoeng de Chineesche achterhoede welke den terugtocht der overige Chinee sche troepen dekt, den Japanners het op rukken belet. Felle, afwisselende strijd om Kalgan. De Chineesche troepen zijn Kalgan bin nengerukt. Deze stad is geregen op 160 kilo meter ten Noordoosten van Peiping aan den spoorweg Peiping-Soeijan en wordt be schouwd als de sleutel tot Tsjahar, Jehol en Mongolië. Latere telegrammen echtei meldden weer, dat Kalgan door de Chineezen is ont ruimd, in verband met een hevigen Japan sche tegenaanval De laatst ontvangen tele grammen melden tevens, dat de Chineezen Tatoeng hebben ontruimd, waar een be langrijke vertakking var. den spoorweg in het Noorden van Sjans: ligt. De Japansche colonne die na de inne ming van Matsjang de Chineezen achter volgt, is in drie dagen 24 kilometer gevor derd. WALLACE BEERY SCHIET ZICH IN DE KNIE. Wallace Beery, de filmacteur, is het slachtoffer geworden van zijn metier, meldt United Press aan de „Tel.", bij een opna me, waarin hij volgens het draaiboek met twee geladen geweren langs de camera moest manoeuvreeren, ging een der wape nen onverhoeds af. De kogel trof Beery in de knie. Onmiddellijk werd een noodverband ge legd, maar de kwetsure bleek van dien aard, dat overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk bleek. De acteur zal daar ver- redelijk vele weken moeten doorbrengen VOLKENBOND DE VERDEELING VAN PALESTINA. Een toelichting van Eden. In den Voikenbondsraad heeft de Brit sche minister van buitenlandsche zaken, Eden, tijdens de gedaentenwisseling over het rapport van de Mandatencommissie be treffende Palestina, o.'m. verklaard: „Alles wat ik in het huidige stadium vraag, is machtiging vooi de Britsche re geering over te gaan tot uitwerking van de details van het deelingsplan zoo moge lijk in samenwerking met de vertegen woordigers der Joden en Arabieren, en wel aldus, dat geen enkel plan zal worden toe gepast zonder te zijn voorgelegd aan den Volkenbondsraad en zonder door hem te zijn goedgekeurd De procedure, die de Britsche regeering zich voorstelt te volgen, wanneer de Raad de politiek, die ik ge schetst heb, goedkeurt, is een tweede spe ciaal organisme te benoemen, dat een be zoek zal brengen aan Palestina en onder handelingen zal voeren met Arabieren en Joden en dat aan de Britsche regeering voorstellen zal moeten voorleggen voor een gedetailleerd deelingsplan. Later zou ook een commissie tot afbakening der grenzen benoemd moeten worden. De vermindering van de Joodsche immigratie tof een totaal van 8000 gedurende de acht eerstvolgende maanden is een tijdelijke maatregel, die bestemd is het hoofd te bieden aan tijde lijke, uitzonderlijke toestanden Nadat, na de rede van Eden. nog Delbos namens Frankrijk en Beek namens Polen gesproken hadden, werd besloten, dat een comité bestaande uit vertegenwoordigers van Roemenië, Letland en Zweden den Raad over de Palestij nsche kwestie een ont- werp-rapport zal uitbrengen, zoo mogelijk in den loop van de eerstvolgende zitting. DUITSCHLAND DE KWESTIE DER TERUGGAVE VAN DE KOLONIëN. Zuid-Afrika bereid tot onderhandelen. „Ik geloof, dat Zuid-Afrika wel deel zou nemen aan een algemeen accoord in zake de teruggave der koloniën aan Duitschland, mits hierdoor geen afbreuk aan de veilig heid van Zuid-Afrika zou worden gedaan". Aldus heeft de hooge commissaris van Zuid-Afrika, Te Water, tijdens zijn verblijf te Montreal in een onderhoud verklaard. Nu de in zulk een snel tempo voortgaan de herbewapening ons dichter bij de uit eindelijke crisis brengt, zoo vervolgde hij, moeten wij den moed hebben met Duitsch land aan de conferentietafel te gaan zitten en deze kwestie te bespreken. Zuid-Afrika zou bereid zijn, zulks te uoen en ik ben er zeker van, dat het resultaat van een derge lijke conferentie zoowel in Duitschland als bij de mandataire mogendheden voldoening zal wekken". Grootsche demonstraties. De aanwezigheid van Mussolini te Ber lijn zal aanleiding zijn tot enorme demon straties. Naar men verzekert zullen Mus solini en Hitier het woord voeren in het Olympisch Stadion voor een menigte van honderdduizend personen. De redevoerin gen zullen per radio over de geheele wereld worden uitgezonden. Mussolini zal het woord voeren in het Duitsch. Men treft voorbereidingen voor een triomftocht der beide dictators van het Olympisch Stadion naar het voormalig keizer]ijk paleis. Mussolini zal worden vergezeld door graaf Ciano, door Starace, den secretaris generaal der fascistische partij en door drie secretarissen voor leger, vloot en lucht macht. Maarschalk Badoglio is eeregast van maarschalk von Blomberg bij de groote manoeuvres van het Duitsche leger. Alles wordt in het werk gesteld om het bezoek van Mussolini aan Duitschland „voor zich zelf te doen spreken", zooals Hitier het uit drukt. STAATSSCHOLEN VERPLICHT GESTELD VOOR KINDEREN VAN RIJKSAMBTENAREN. De Duitsche minister van binnenlandsche zaken heeft den rijksambtenaren gelast hun kinderen onderwijs te laten volgen aan de staatsscholen. Een uitzondering wordt o.m. gemaakt voor de diplomaten, wier kinderen onderwijs zullen kunnen volgen aan par ticuliere scholen. In overleg met het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft Himmler, de chef der Duitsche politie, de „Maasbo de" in Duitschland verboden. DE JODENHAAT. Het gemeentebestuur voor de wijk Wil- mersdorf in het Westen van Berlijn, waar talrijke Joden wonen, heeft besloten geel geschilderde banken te reserveeren voor de Joden op de pleinen. De eerste gele ban ken zijn reeds opgesteld op een plein in de onmiddellijke nabijheid van den Kur- fuerstendam en in het Preussenpark. POOLSCH-DANTZIGSCHE WRIJVINGEN. De politieke politie te Dantzig heeft we derom zeven Poolsche brievenbestellers ge arresteerd en hun exemplaren van twee Poolsche dagbladen ontnomen. Bovendien zijn zeven Poolsche dagbladen in beslag genomen, omdat zij berichten hadden ge publiceerd betreffende de laatste gebeur tenissen te Dantzig. Ook zijn weer twee gevallen voorgekomen .waarin Poolsche kinderen met geweld naar een Duitsche school werden gebracht. De Poolsche commissaris, generaal Cho- dacki, heeft in verband hiermede stappen gedaan bij den Dantzigschen senaat, waar de vice-president Hut, die Greiser vervangt, verklaarde, dat het in deze gevallen gaat om willekeurige daden, gepleegd door subalterne organen tijdens de afwezigheid van de hoogste autoriteiten van Dantzig. Op bevel van den vice-president van den Senaat zullen dergelijke incidenten niet meer plaats hebben. TSJECHO SLOWAKIJE DE ROUW OM MASARYK. Dinsdag a.s. de begrafenis. De hoofdstad en heel het land zijn in die pen rouw. Van alle huizen der stad hangen de vlaggen halfstok. Bij de dagbladbu- reaux verdringen zich massa's belangstel lenden, om er kennis te nemen van de ver ordeningen inzake de rouw- en begrafenis plechtigheden. De menigte neemt een inge togen stilzwijgen in acht. Heel den dag bleven gisteren de straat lantaarns branden. Op last van den aarts bisschop van Praag zijn een uur lang de klokken geluid. De beurs bleef gesloten. Ook op den dag der uitvaart zal de beurs gesloten zijn. De begrafenis van den overleden presi dent is definitief vastgesteld op Dinsdag 21 September. De rouwstoet zal van den Praagschen burcht vertrekken en zijn weg nemen door de voornaamste straten van de hoofdstad. Het stoffelijk overschot zal voorloopig ter aarde worden besteld op het kleine kerk hof van Lany, naast dat van wijlen Char lotte Masaryk, echtgenoote van den over ledene. Omtrent de definitieve bijzetting zal eerst later een beslissing worden geno men. De Tsjecho-Slowaaksche troepen zullen tot 26 October rouw dragen. Bij ontstentenis van den Pauselijken nun tius, heeft de Oostenrijksche gezant te Praag, in een telegram aan Ian Masaryk, zoon van den overledene, namens het corps diplomatique uiting gegeven aan zijn deel neming. Op het kasteel van Lany was het den geheelen dag een komen en gaan van auto riteiten, ministers, voorzitters van senaat en kamer, hooge officieren en andere voor aanstaande persoonlijkheden, die van hun deelneming wilden doen blijken. Drie vliegtuigen van de Masaryk-liga cirkelden boven het kasteel en wierpen bloemen omlaag. Gisterochtend heeft de beelhouwer Ma- kovsky het doodenmasker vervaardigd. Gistermiddag begaf zich professor Her mann Sikla naar Lany, om het stoffelijk overschot van den overleden president te balsemen. Het lijk werd daarna opgebaard in de „muziekzaal" op de eerste étage van het kasteel. Onder een escorte van cavalerie wordt het vandaag naar Praag overge bracht, waar het tot den dag der begrafe nis 'zal worden opgebaard in den burcht. Zaterdag, Zondag en Maandag zal het pu bliek bij het stoffelijk overschot worden toe gelaten. De regeering zal de nagedachtenis van den president-bevrijder eeren in een spe ciale kabinetszitting, welke heden namiddag zal worden gehouden. Minister-president Hodza zal dan een rede houden, welke per radio zal worden uitgezonden. Dinsdag a.s. bij de begrafenis zal Masa- ryk's opvolger, president Benes, het woord voeren. Het parlement zal waarschijnlijk Maan dag 20 September een rouwzitting houden. De voorzitters van kamer en senaat zullen de herdenkingsredevoeringen uitspreken. DENEMARKEN KONINGIN ALEXANDRINE ZIEK GEWORDEN. Onmiddellijk naar ziekenhuis overgebracht. Koningin Alexandrine van Denemarken is plotseling ziek geworden. Zij is lijdende aan een darmkoliek en is naar een der Ko- penhaagsche ziekenhuizen vervoerd. Haar toestand was gisteravond vrij ernstig. De beknopte vorm, waarin het bulletin van gisteravond is gehouden, heeft bezorgd heid gewekt, die nog daardoor verhoogd werd, dat de kroonprins, die aan de vloot- manoeuvres in de Groote Belt deelneemt, midden op zee door twee watervliegtuigen is afgehaald en zich aan boord van een hunner naar Skagen begeven heeft. Hij kreeg echter geen toegang tot de zieken kamer, waar alleen de koning toegelaten wordt. DRIE DOODEN BIJ VLIEGONGELUK IN BRAZILIë. Een Braziliaansch militair vliegtuig is omlaag gestort, waarbij drie personen om het leven zijn gekomen. VLIEGTUIG IN DE NOORDZEE GESTORT? Verscheidene visschers beweren gister morgen waargenomen te hebben, dat een vliegtuig in de nabijheid van den Robin Hood-bocht in de Noordzee is gestort en gezonken is. Den geheelen dag hebben red dingbooten en visschers nasporingen ver richt. Zij hebben echter niets gevonden. Ook kon nog niet worden vastgesteld, of een- Engelsch .toestel vermist werd. IR. DE KOK NAAR ZUID-AFRIKA VERTROKKEN. Hedenochtend tegen half acht was een groot gezelschap dames en heeren op het vliegveld Ypenburg bijeen gekomen om te genwoordig te zijn bij het vertrek van ir. J. E. F. de Kok, directeur-generaal der „Koninklijke" en voorzitter van de Ver- eeniging voor Luchtvaart, die zooals men weet per vliegtuig een zakenreis naar Zuid-Afrika gaat maken. De machine van ir. de Kok, de PH KOK, welke langzamerhand in Nederland een zekere vermaardheid heeft verkregen, was reeds eenigen tijd tevoren uit den hangar op het terrein gereden. De heer Schmidt Crans, de trouwe en ervaren met gezel van ir. de Kok op diens groote vlieg tochten, was natuurlijk ook present en on derwierp het toestel aan een laatste in spectie. Intusschen nam ir. de Kok van allen af scheid. Eenige minuten voor half acht stap te hij met den heer Schmidt Crans in de machine. Een kort oogenblik bleven de mo toren draaien om op toerental en tempera tuur te komen en precies half acht reed ir. de Kok zijn toestel naar het einde van het veld, om vandaar tegen den wind in te starten. Laag over Ypenburg vliegend, zwaaiden beiden nog een hartelijk vaarwel aan de achterblij venden. Op den grond gingen alle hoeden en zakdoeken omhoog toen zet te de PHKOK koers naar het Zuiden en was spoedig uit het gezicht verdwenen. Het weer was goed, alleen was er sterke tegenwind. Volgens de weerberichten zou deze tot Parijs aanhouden. Het is dan ook de vraag, of de heer de Kok heden Rome zal kunnen halen, zooals in zijn bedoeling had gelegen. Van Rome gaat de tocht dan verder naar Caïro en vervolgens langs de route der Imperial Airways naar het Zuiden. 1 able I alk. Waarom hebben Tine en Kees hun verloving verbroken? Niemand weet het. Hoe verschrikkelijk.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5