NIEUWS WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? HET BLIJFT GUUR. De Bill seint: Verwachting: Zwakke tot matige Zuid- Westelijke tot Westelijke wind, zwaar be wolkt met tijdelijke opklaringen, waar schijnlijk regenbuien, iets zachter des nachts, overdag zelfde temperatuur. Hoogste barometerst.: 761.9 te Toulouse. Laagste barometerst.: 743.3 te Stornoway. De depressie nabij IJsland breidde zich snel naar onze omgeving uit en nam bo vendien nog in diepte toe. De kern van deze lagedruk, welke een zeer groot ge deelte van ons waarnemingsgebied be slaat, ligt thans tusschen IJsland en Schotland, over de Britsche Eilanden heerscht regenachtig, somber weer, terwijl het regenfront, dat aan de voorzijde van de depressie is gelegen, ook reeds tot de kust van Nederland en Noord-Frankrijk doordrong. De dalingen van de barometer in het Westen deden den wind ten onzetn weer van Noord tot Zuid-West of Zuid omslaan. Terwijl de temperatuur tijdens het opklarende weer van hedennacht in Nederland daalde, is het over IJsland, de Britsche Eilanden en West-Frankrijk weer iets warmer geworden. De secundaire die gisteren in Midden-Nederland zulk een zwaren neerslag gaf (de Bilt tapte 19 m.m. af) trok naar Midden-Duitschland. De depressie over Scandinavië nam in be- teekenis af. Men mag verwachten, dat het Vrij gure regenachtige weer nog eenige dagen aan blijft houden. LUCHTTEMPERATUUR. 13.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSLRS e.a.: Van Woensdagnamiddag 7.47 uur tot Donderdagmorgen 6.04 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 16 Sept. voorm. 0.58 en nam. 1.10 uur. WATERTEMPERATUUR. De Zijl 15.5 gr. C. Storm waarschuwingsdienst. Geseind van de Bilt 15 September te 8.45 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede." RECHTZAKEN HAAGSCHE POLITIERECHTER. Een meubelkwestie. Toen de zoon van den landbouwer L. G. v N. te Alphen aan den Kijn tijde lijk in betrekking ging in Den Haag had hij als een zorgzame vader aan zijn zoon eenige meubelstukken mee gegeven om zijn kamertje wat gezelliger te maken. De zoon, W. J. M. v. N., te Alphen aan den Rijn, was bij een straatmaker terecht gekomen. Toen hij daar korten tdij gewoond had wilde de straatmaker verhuizen., wat zijn kostganger goed vond De zoon had toen toestemming gegeven om de meu belstukken, waar de geheele rechtzaak om draaide, mee te nemen. De zoon was in dien tusschen tijd weer naar Aïphen terug ge gaan, maar zonder meubels, want de straatmaker wilde ze niet meer afstaan, omdat de zoon gezegd had: „Neem ze maar mee". De vader, als getuige gehoord, wilde de meubelstukken, een tafel, een bed en een divan graag terug hebben daar de meu bels zijn eingendom waren en zijn zoon er geen zeggen over had. Verdachte beriep zich er echter op, dat de zoon toestemming gegeven had, wat de zoon, als getuige gehoord, beaamde. De Officier en de politierechter, achtten dan ook de ten laste gelegde verduistering niet bewezen en spraken den verdachte vrij. Een winkeldievegge. Mej. H. J. K. uit Leiden heeft van een Haagschen winkelier blikken koek ge stolen. De winkelier, als getuige gehoord, ver klaarde, dat er al een tijd blikken koek vermist werden, die op de toonbank in zijn winkel stonden. Hij had toen de blikken van een teeken voorzien om ze later ge makkelijk te- herkennen. Toen er dan ook weer eenige blikken koek vermist werden was het niet moei lijk om den pleger van den diefstal op te zoeken temeer daar er reeds verdenking tegen verdachte was. De zaak werd drie weken aangehouden om een rapport in te winnen GEMEENTERAAD VAN ZWAMMERDAM De Raad der gemeente Zwammerdam kwam in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de burgemeester, de heer P. Hoogenboom. Aanwezig alle leden. De Voorz. opent de vergadering met ambtsgebed, waarna de notulen der vo rige vergadering worden gelezen, welke onveranderd worden vastgesteld. Verzoek van de Stichting Borgstellings fonds voor Gouda en Omstreken, waarbij voor het jaar 1938 een bedrag berekend naar 2 cent per inwoners wordt gevraagd als bijdrage in de administratiekosten dezer instelling. De heer Linschoten vraagt of het be kend is, dat inwoners van Zwammerdam door genoemde instelling zijn geholpen. De voorz. antwoordt, dat hem 1 geval bekend is waarin daadwerkelijke hulp is verleend. De stichting gaat serieus te werk en helpt alleen in die gevallen, waarvan gunstige resultaten kunnen worden verwacht. Besloten wordt dit adres bij de a.s. begrooting te behandelen. Verzoek van de Centrale Esperanto- Propaganda Commissie om medewerking van gemeentewege voor gelegenheid tot deelnemen aan Esperanto-cursussen door beschikbaar stellen van leslokalen enz. B. en W. zien hierin voor deze gemeente geen heil en stellen voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen, wartoe z. h. s. wordt besloten. De rekening der gemeente., Aanbieding gemeente-rekening over 1930. B. en W. bieden aan de rekening zoo als deze voorloopig door den gemeente ontvanger is opgemaakt en sluit met de navolgende eindcijfers: gewone dienst: inkomsten f 97448.85, uitgaven f 90779.39, batig slot- ƒ6669.46. Kapitaaldienst: in komsten 43465.03. uitgaven 29581.63, batig slot 13883.40. De rekening wordt in handen gesteld van de daarvoor in de vorige vergadering benoemde commissie voor onderzoek en rapport. Vastestelling verordening tot herzie ning van de te heffen rechten ingevolge art. 21 der Besmettelijke Ziektenwet. Aangezien de gemeentebesturen niet meer over gegeven der Rijksinkomsten belasting kunnen beschikken is voor de nieuw ontworpen heffingsverordening als maatstaf aangenomen de gemengde hoofd som Gemeentefondsbelasting en Vermo gensbelasting. bedoeld in art. 65, lid 4, letter b., der Lager Onderwijswet 1920. Het nieuw ontworpen tarief sluit nauw aan aan de oude tarieven, in dien zin, dat de door de belanghebbenden verschuldig de bedragen of vergoedingen geen wijzi gingen ondergaan. Na voorlezing en toelichting worden de hierop betrekking hebbende, door Ged. Staten toegezonden ontwerp-verordenin- gen op de heffing en invordering van deze rechten, conform het ontwerp vats- gesteld. Er rest nog slechts 100 pop van „onvoorzien". Verzoek van den Commissaris der Ko ningin om 22.50 per deelnemer beschik baar te stellen voor deelname aan een politie-vakcursus. De voorz. acht deze cursus zeer nuttig en van veel belang voor een goede uit oefening van den politiedienst en heeft daarom in B. en W. ook het toestaan van de daarvoor noodige gelden bepleit. De wethouders hebben echter bezwaar tegen de daarvoor noodige uitgaaf met het oog op den toestand der gemeente-financiën. De heer Linschoten kan meegaan met de meerderheid van B. en W. Waar zoo wel Rijk als Ged. Staten op alle mogelijke mai^ren de gemeente beknibbelen op zeer noodzakelijke uitgaven, voelt spr. er niet voor om nu extra gelden uit te trek ken, vooral waar op de begrooting geen post is geraamd. Spr. wil in deze een af wachtende houding aannemen en eerst zien hoe de begrooting 1938 zal sluiten. Wethouder Hoogendijk merkt op, dat het voorstel der meerderheid van B. en W. in hoofdzaak is gegrond op het feit dat op de begrooting 1937 geen post voor dit doel beschikbaar is. Waar thans voor het loopende jaar nog maar een bedTag van 100.voor onvoorziene uitgaven overblijft, acht spr. een dergefijke uit gaaf thans absoluut niet gewettigd. De voorz. acht deze cursus van zooveel belang dat hij in elk geval bij de begroo ting voor 1938 hier nader op wil terug komen. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. Kinderen uit Alphen, die te Zwam merdam op school gaan. Voorstel tot herziening der gemeen schappelijke regeling met de gemeente Alphen aan den Rijn tot toelating van kinderen uit die gemeente op de Open bare lagere school der gemeente Zwam merdam. De voorz. deelt mede, dat het gemeen tebestuur van Alphen aan den Rijn reeds eenigen tijd op herziening der genoemde regeling heeft aangedrongen, omdat dit gemeentebestuur de destijds vastgestelde jaarlijksche vergoeding van 17.50 per leerling thans, nu de kosten van het on derwijs zijn gedaald, te hoog acht. B. en W. kunnen zich vereenigen met het door Alphen a. d. Rijn gedane voorstel om de vergoeding per leerling te bepalen op 10.per jaar, met bepaling, dat indien in eenig jaar de kosten per leerling meer dan 10.zullen bedragen de vergoe ding gelijk zal moeten zijn aan het be drag der werkelijke kosten per leerling. In dit verband deelt de voorz. nog mede, dat het gemeentebestuur van Bo degraven, waarmede ook een regeling is gesloten vSor toelating van kinderen uit deze gemeente op de Openbare lagere school aldaar tegen een vergoeding van 17.50 per leerling, bereid is om ook een herziening in vorenbedoeld en geest voor te bereiden. Na eenige bespreking wordt in prin cipe besloten aan Alphen a. d. Rijn te be richten, dat de Raad bereid is een her ziening als door Alphen a. d. Rijn bedoeld aan te nemen, waarna een ontwei-p dei- nieuwe regeling later ter vaststelling zal worden aangeboden. Wijziging begrooting voor 1937. Door den voorz. worden een drietal wijzigingen der begrooting voor 1937 zoo wel voor den gewonen als voor den ka pitaaldienst, nader toegelicht waarna de ontwerpen z. h. s. conform worden vast gesteld. De rondvraag leverde geen punten van belang op, waarna de vergadering door den voorz. werd gesloten. RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Jubileum. Gisteren herdacht onze onze plaatsgenoot J. Vernes, dat hij 25 jaar werkzaam was geweest als stoker op de Gasfabriek. Namens het personeel wred de jubilaris gehuldigd en op waardeerende wijze toe gesproken door den directeur, die hem in opdracht van B. en W. der gemeente een gouden horloge met inscriptie aanbood. Ook het personneel liet zich geenszins on betuigd. Van het kantoorpersoneel ont ving de heer Vernes een staande schemer lamp, terwijl het fabriekspersoneel hem een penduleklok aanbood. Ongetwijfeld zullen de vele blijken van belangstelling, op dezen dag getoond, bij den jubilaris de meest aangename herinneringen achterla ten. Rijwielplaatsjes gestolen. In de van Boetselaerstraat had de heer v. d. L. gister avond omstreeks 7 uur een drietal rijwie len in een poort naast zijn woning ge plaatst. Een half uur later bleek een han dige dief zijn werk reeds te hebben ver richt. Alle rijwielmerken waren verdwe nen; slechts de afgeknipte hulzen werden op den grond teruggevonden. Belangrijke bouw. Aan den aanne mer, den heer G. Bergshoef, is door de R. K. Woningbouwstichting „Sint Joseph" te Amstelveen opgedragen den bouw van een 50-tal woningen aldaar. Het werk zal wor den uitgevoerd, behoudens goedkeuring van B. en W. van Amstelveen, onder archi tectuur van den heer H. v. tl- Bijl. De kos ten bedragen 120.780. Goed afgeloopen. Hedenmorgen is na bij het Rietveldsche pad, een bakfiets van den landbouwer v. d. Akker, waarop eeni ge melkbussen waren geladen, met zijn be stuurder in een langs den Rijksstraatweg gelegen sloot geraakt. De bestuurder, die onder zijn fiets in de modder was terecht gekomen, werd door een passeerenden wielrijder uit Bodegraven gered. De melk ging geheel verloren BODEGRAVEN. Verkooping. Uitslag verkooping ge houden in Hotel van Haaften door notaris B. D. Krüseman alhier, van woonhuis met erf enz. gelegen aan de Goudsche Vaart. Het geheel werd in bod gebracht op 3.200. Het werd niet gemijnd. HAZERSWOUDE. Personalia. Voor het toelatingsexamen tweede klasse van de Rijkstuinbouwschool te Lisse slaagde de jongeheer J. Warnaar alhier. Damclub. De Hazerswoudsche dam club „U.D.C." hield haar jaarvergadering in het hotel het „Oude Raadhuis", onder leiding van den voorzitter, den heer A. J. van Tol. Bij het uitbrengen van de jaarver slagen van secretaris en penningmeester bleek, dat de rekening sloot met een batig saldo. Tevens memoreerde de secretaris het kampioenschap als resultaat van de gehou den wedstrijden. Bij de gehouden bestuurs verkiezing werd het bestudr samengesteld als volgt: A. J. van Tol, voorzitter, A. J. de Witte, secretaris, D. Matze, penningmees ter, J. C. Windhorst en K. J. Matze. Na gehouden bespreking werd besloten met één tiental deel te nemen aan de wed strijden van den bond „De Rijnstreek". De overige leden zullen onderlinge wedstrij den houden om beschikbaar gestelde prij zen. Als clubavond is weer vastgesteld Woensdagavond van 711 uur in genoemd hotel. Auto te water. Een luxe auto uit Leiden, die met een flinke snelheid de eeni ge bocht in den Hoogeveenschenweg alhier nam, kwam door de gladheid naast het weg dek in de berm en schoot met groote vaart in een sloot. Van de inzittenden bekwam een dame een gekneusde arm, terwijl een heer een hoofdwond opliep. Door een juist passeerende automobilist uit Zoetermeer werd aan de gewonden de eerste hulp ver leend, terwijl de auto door een kraanwa gen van de garage Stallinga uit Leiden op den vasten wal werd gebracht. Ondeugende visschers. Door de politie werd tegen de gebr. v. W. uit Delft proces verbaal opgemaakt, omdat zij vischten in water in deze gemeente, behoorende in eigendom aan den heer De Boer te 'sGra- venhage en daarvoor geen vergunning had den van den eigenaar. De hengels werden in beslag genomen. Varkensziekte. Bij de veehouders de J. en Gebr. v. Z. alhier is de gevreesde var kensziekte geconstateerd. NOORDEN. D. S. V. Hedenavond te 8 uur leden vergadering van D.S.V. op de St. Francis- cuszaal. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Be spreking competitie. 4. Verkiezing aan voerders. Niet alleen de leden, maar ook de do nateurs worden verwalht. ZOETERWOUDE (H. R.) Tweode succesavond. Met hetzelfde succes als Zondag werd gisterenavond de 2de opvoering gegeven van het leekenspel „Pinkstervuur". Voor degenen, die iets moois willen zien, en ook vooral voor dilettanten-vereenigingen is morgen, Donderdagavond, nog een mooie gelegen heid hiervan te profiteeren. ZOETERWOUDE. IJk en herijk. De gelegenheid tot ijk en herijk is gisteravond in het verslag van de Hanze-vergadering abusievelijk op eiken werkdag genoemd. De ijk en herijk is nog opengesteld tot 1 Oct. a.s., op Maandag en Dinsdag van 93 uur te Den Haag, Varkenmarkt 1. Gemeentel. Aankondigingen GEMEENTE-REKENING 1936. Burgemeester en Wethouders van Lei den, brengen ter algemeene kennis, dat aan den Gemeenteraad zijn overgelegd, tegelijk voor een ieder gedurende veer tien dagen ter' Secretarie dezer gemeente ter lezing zijn neergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar zijn gesteld, de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het jaar 1936 met alle daarbij behoorende beschei den, benevens de verschillende bedrijfs- rekeningen over dat jaar. Leiden, 15 Sept. 1937. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. AGENDA Donderdag. R.-K. Reclasseeringsvereeniging gebouw St. Vine.-Ver., HoogL Kerkgracht 32, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 11 tot en met V r ij d a g 17 S e p t. a. s. waar genomen door de apotheken P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 808 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. HET WERKKAMP TE EGMOND. Dat 11 Oct. begint. Het nieuwe werkkamp te Egmond, dat wederom acht weken zal duren, begint op Maandag 11 October, 's middags te 1 uur. Deelnemers kunnen zijn R.K. jongere werkloozen van 16 tot 25 jaar. Lidmaat schap van stands- of vakorganisatie is geen eisch. De deelnemers ontvangen er 1.75 zak geld, welk bedrag niet van steunuitkeering etc. wordt afgetrokken. Voorts wordt reis geld vergoed tot tweemaal een retour en aan fietsers wordt ook een kleine vergoe ding uitbetaald. Reeds genoten circa 50 van onze stadge- nooten van dit mooie en hoogst nuttige werk en zij zijn de beste getuigen van dit ook in regeeringskringen geprezen werk kamp, waar de Broeders van Dongen met architect Ham zoo succesvol werken. Deelnemers voor dit kamp kunnen zich aanmelden a,s. Zaterdagavond tusschen 8.30 en 10 uur in het Gezellenhuis aan het Ra penburg. Voor de subcomm. v. h. werkkamp, STEPH. MENKEN. secretaris. SPORTPARK „HAAGWEG". De Zomersportfeesten met kermisverma kelijkheden mogen zich, wat de voorberei ding betreft, verheugen in een groote be langstelling. De jury voor de keuring is samengesteld en bestaat uit de dames mevr Simons, me vrouw Manders en mevrouw Wilmer. Jon gens maakt het dezen dames moeilijk, door uw fietsen zoo mooi mogelijk te versie ren. Verder is er een schaar van wakkere mannen bezig met de samenstelling van de tenten en kramen. En dan te weten, dat er ruim 300 jon gens hunkeren om een prijsje machtig te worden. De volwassenen verlangen er ook toch zeker naar -om alles te bezichtigen en wel licht ook hier of daar hun geluk te beproe ven of b.v. met extra fijne poffertjes te ge nieten. Ook wij zijn vol verwachting. HET BESTUUR. Mag ik als jeugdman, die het hooge be lang, maar ook de diepe nooden van het Katholieke Jeugdwerk voor meisjes en jongens zoo uit ervaring ken, aan alle Katholieken van Leiden en omgeving vra gen, om a.s. Zondag na de H.H. Missen eens heel goed onze pijltjes actie te ge denken? Het jeugdwerk heeft behalve de con tributie van de leden weinig of geen vas te inkomsten, maar wel groote uitgaven. Moet het Jeugdwerk dan ook al geld kosten? Het is eigenlijk een raadsel, als er nog zijn, die deze twijfelende vraag zouden stellen. Jeugdwerk is opvoedingswerk en kost de opvoeding thuis niets? en kost de op voeding op school niets? Juist omdat jeugdwerk opvoedings werk is, moeten wij alles en alles trach- I ten te doen om dat werk aan die hooge, j gewichtige bedoeling te laten beantwoor den. Het opkweeken der leidsters en leiders; I de schriftelijke voorlichting door leid(st)- i ers- en ledenbladen; gebouwen en leer middelen, middelen tot ontspanning en vorming; bureauxkosten en uitgaven voor administratie kunnen niet alleen verhaald worden op de vaak geringe con tributie van kinderen en jongeren. Het is daarom niet alleen ten volle verantwoord, maar een strenge plicht van ons, die in de leiding gesteld zijn, maar toch ook van u, Katholieken, van u allen, om het heerlijke jeugdwerk mogelijk te maken ook door ruime finantieele hulp. U koopt Zondag een pijltje en offert daarbij royaal! U danken hartelijk leiders en leden. Jeugdpriester. Hedenmorgen werd in de St. Petruskerk na de stille H.H. Missenfede plechtige uit vaartdienst gehouden voor de zielerust van wijlen den heer W. Th. A. Bergers. De ge zongen Requiemmis werd opgedragen door den zeereerw. heer pastoor Th. M. Beu kers. Tal van kinderen uit het R.K. Weeshuis aan de St. Jacobsgracht, met welke inrich ting hij tal van jaren door zeer bijzondere banden verbonden was, woonden het H. Misoffer bij. Daarna had te 10 uur vanuit de kerk de begrafenis plaats van het stoffelijk over schot op de R.K. begraafplaats aan de Zijl poort. Evenals bij de H. Mis toonden ook hier velen hun belangstelling. In de eerste plaats merkten we hier op den hoogeerw. heer deken A. H. J. M. Ho- mulle, geestelijk leider van het Eucharis tisch Ziekentriduum, alle leden van het Comité en den zeereerw. heer pastoor A. Leusen, onder wiens pastoraat het Eucha ristisch Ziekentriduum tot stand kwam en v/aarvan de thans overledene de eigenlijke initiatiefnemer en al die jaren bestuurslid is geweest. Verder waren er tal van Vincentianen, leden van den Bijzonderen Raad en de ver schillende conferenties, afgevaardigden van den Vriendenkring ter eere van het Aller heiligste Sacrament, van de R.K. Slagers- patroonsvereeniging „Sint Pelagius" en van de neutrale Slagerspatroonsvereeniging en verder vele vrienden en belangstellenden. Pastoor Beukers verrichtte de absoute in de kapel en de beaarding. Een zoon van den overledene, de heer M. Bergers uit Hilversum, dankte na de droeve plechtigheid de vele aanwezigen voor de door hen betoonde belangstelling. 45-JARIG JUBILEUM. De heer Jos. Kooreman herdacht heden den dag, waarop hij voor 45 jaar in dienst der N.V. Koninklijke Nederlandsche fabriek van wollen dekens v/h. J. C. Zaalberg Zoon trad. De heer Kooreman werd hedenmorgen met zijn echtgenoote op het privékantoor ontvangen. De heer Schrandt wenschte den jubila ris en zijn echtgenoote geluk en dankte hem voor het vele nuttige werk, door hem voor de N.V. verricht. Bedriegen de teeke nen niet, aldus spreker, dan is een betere tijd voor het geheele bedrijfsleven aange broken. Onze N.V. kan hiervan door de grondige saneering, welke zij heeft onder gaan, ten volle profiteeren. Spr. stelde in het licht het belang van een goede samenwerking tusschen alle wer kers van hoog en laag. Kooreman is een der dragers van den goeden geest in de fabriek. Spreker bracht ook hiervoor dank aan den jubilaris en wenschte hem en zijn echtgenoote nog vele gelukkige jaren toe. V. V. S. L. Bij de Vereeniging voor Vrouwelijke Stu denten alhier hebben zich dit jaar voor het lidmaatschap 115 personen aangemeld (vo rig jaar 106).

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2