DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32. LEIDEN Bedrijfsraden voor het Tuinbouwbedrijf DE JEUGD VAN HET ROODE PARADIJS. 28ste Jaargang WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1937 No. 8828 3)e£eid&ehc6oii/fca/iit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week t 2.50 per kwartaal Bi„ onz Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreeru Zondagsblad ts voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT l Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES «an ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Decoraties en S.D.A.P. Wij hebben in ons vorig nummer over genomen een bericht uit de „Nieuwe Rott. Crt" inzake sociaal-democraten en rid derorden. De socialistische pers van gisteravond vat vlam op bedoeld bericht en schrijft o.m.: De „Nieuwe Rott. Crt." heeft het welvoegelijk geacht, thans enkele me dedeelingen te doen over ridderorden, die niet zijn toegekend, omdat sociaal democraten daarvoor tevoren hadden bedankt. Het blad noemt namen van bekende leden der S.D.A.P. en maakt eveneens gewag van een besluit van het partijbestuur. Wij willen volstaan met te verklaren, dat de mededeelingen van dit blad, èn wat de personen èn wat het besluit van het partijbestuur betreft, ten deele juist en ten deele bezijden de waarheid zijn. Wij zijn overigens van meening, dat men het aan een ieder persoonlijk behoort over te laten, of hij al dan niet een decoratie wil aanvaarden en dat men ieders overwegingen van persoonlijke of van principieele aard dient te eer biedigen. Onderwerpen voor publieke besprekingen zijn dit niet. Wei, wel, wat 'n kieschheid! Dit is geen onderwerp, dat publiek besproken mag worden! We zouden die opvatting kunnen aan vaarden, als 't zeker is, dat iemand een decoratie heeft afgewezen om overwegin gen van persoonlijken aard. Men zou mis schien wel 'ns zoo iemand kunnen ont moeten! Maar 't ligt voor de hand, dat de weigering van een decoratie door een aantal S.D.A.P.'ers in tegenstelling met andere partij genooten is voortgevloeid uit overwegingen van principieelen aard. En dan is het toch zeker wèl een kwes tie, die publiek besproken mag worden al is het ook misschien niet zoo heel erg belangrijk. Dat men een publieke be spreking in de kringen der S.D.A.P., ge zien het klaarblijkelijke meeningsverschil hierover, niet heel aangenaam vindt, dat men er niet op gesteld is begrijpen we. Een publieke bespreking kan echter eenig nut hebben, al is 't alleen maar om een of andere scheeve meening, die rond om die decoratie-verleening aan S.D.A. P.'ers gaat groeien, recht te zetten. Zoo b.v. de meening, die gelanceerd wordt in het zelfde artikeltje van de socialistische pers, dat wij hierboven citeerden. We lezen in dat artikeltje n.l. nog het volgende: De toekenning is in de tegenwoor dige omstandigheden niet zonder be-, teekenis. Zij levert het bewijs, dat, ook naar het oordeel van de regee ring, het lidmaatschap van de S.D.A. P. iemand niet maakt tot een minder waardig of onbetrouwbaar Nederlan der, die in de volksgemeenschap slechts op de tweede of op de derde rang zou mogen plaats nemen. De op 31 Augustus gebleken opvatting der regeering heeft haar consequenties voor de bejegening van de S.D.A.P. en de met haar verbonden organisa ties. De beschouwing, welke de socialistische pers aan de decoratie-verleening vast knoopt, is o.i. scheef. Dat tot nu toe geen enkel sociaal-demo craat gedecoreerd is geworden, is niet een gevolg van het feit, dat de opeenvolgende regeeringen iederen sociaal-democraat, als zoodanig, als „een minderwaardig of on betrouwbaar Nederlanders" beschouwden! Dat was een gevolg van het feit, dat im mer werd verondersteld een veronder stelling, waarover de S.D.A.P. alle aan leiding en reden gaf dat een S.D.A. P.'er geen prijs stelde op een decoratie uit overwegingen van principieelen aard! Deze opvatting hebben klaarblijkelijk vele S.D.A.P.'ers nu nóg anderen niet. Dit is een opvallend verschil in hou ding. En het feit, dat men over dat ver schil in de kringen der S.D.A.P. zelf lie ver zwijgen wil, behoeft voor anderen geen reden te zijn, om er ook de oogen voor te sluiten! De aanvankelijke verbetering in den toestand in het tuinbouwbedrijf is weer voorbij Dezer dagen kwam de bedrijfsraad voor het tuinbouwbedrijf in Noord-Holland te Alkmaar in vergadering bijeen. Na eenige zaken van huishoudelijken aard te hebben behandeld, vond een bespre king plaats over de ongewenschte toestan den, welke dikwijls ontstaan bij het aanne men en huisvesten van vreemde ar beidskrachten in den rooitijd, meest als gevolg van het feit, dat een en ander niet gebeurt in overleg met de land- arbeidersorganisaties. T.z.t. zal de aandacht daarop nader worden gevestigd. Vervolgens hield de bedrijfsraad een al- gemeene beschouwing over kindertoe slag. Na breede bespreking werd besloten nader kennis te nemen van de reeds be staande regelingen in den land- en tuin bouw, waarvan de secretaris in de eerstvol gende bijeenkomst van den raad een ex posé zal geven. Tenslotte vond een bespreking plaats over de werkloosheid in het be- d r y f en over de vraag op welke wijze de bedrijfsraad te dien aanzien verbetering zou kunnen bewerkstelligen. Besloten werd aan den bedrijfsraad voor het tuinbouwbedrijf in Zuid-Holland voor te stellen dit vraagstuk gezamenlijk onder oogen te zien, teneinde zoo mogelijk ten aanzien van de verder te volgen gedrags lijn tot eenzelfde opvatting te komen. Reeds Maandag j.l. vond te Haarlem deze gecombineerde vergadering van de bedrijfsraden in Noord- en Zuid-Holland plaats. Een uitvoerige gedachtenwisseling vond plaats over de werkloosheid in den tuinbouw. Eenparig was men van mee ning, dat, in tegenstelling met de industrie en den landbouw, de aanvankelijke verbe tering in den toestand voor het tuinbouw bedrijf weer voorbij is. Er dient dus alles op gezet om door bij zondere maatregelen de werkloosheid te doen beperken. Nadat de practische mogelijkheden in deze breedvoerig waren besproken, beslo ten de raden een verzoekschrift te richten tot Zijne Excellentie den minister van so ciale zaken om een deputatie uit beide ra den voor een bespreking te willen ontvan gen. Tenslotte heeft de vergadering een be spreking gewyd aan den vrouwen- en kinderarbeid in den land- en tuin bouw. Algemeen waren de leden van, gevoelen, dat dit vraagstuk de aandacht van de be drijfsraden verdient. Op voorstel van verschillende leden werd besloten ook de bedrijfsraden in het land bouwbedrijf uit te noodigen deze belang rijke kwestie gezamenlijk in een vergade ring van alle bedrijfsraden in het land- en tuinbouwbedrijf, aan een nadere bespreking te onderwerpen. Wordt de Hoop der Sovjets de nachtmerrie van het Kremlin? door den K.W.P.-correspondent Olav Leroi. Het botert niet erg in de Kom somolde zuiveringsactie in het Roode Leger, in het opperbevel, in de administratie, in de industrie, enz. is de Komsomol (de Com munistische, Russische jeugd) niet voorbijgegaan. De jeugd is moei lijk nog de hoop der Sovjets te noemen, en hun pogingen om van hen honderd procent communisten te maken, zijn bij de meesten voor honderd procent mislukt.... 0Ï> het Congres van het Centrale Comité der Komsomol, dat van 21 tot 28 Augustus j.l. te Moskou gehouden is, zijn harde woorden gezegd. Veel is er niet over be kend geworden; bijna alles was streng ge heim, en het publiek vernam niets meer dan een „informatorische mededeeling", waarin gezegd werd, dat de secretaris Kos- sarev een rapport had voorgelezen over de arbeid der volksvijanden in de Kom somol. Volgens dit rapport zouden de Trotzkiis- ten er in geslaagd zijn leidende stellingen te veroveren in de eerste linies van de Komsomol, de toekomstige voorvechters van het communisme. De Trotzkiisten wa ren met man en macht bezig de Komsomol te ondermijnen en in hun eigen vaarwa ter te brengen. Geen wonder, dat de Sov jet-leiders sprakeloos hebben gezeten bij deze onthullingen, hoewel ze heel goed wisten dat de Komsomol niet geworden was, wat men er van verwachtte. Voor de Russische jeugd zijn twee wegen opengegaan, en een middenweg is nauwe lijks meer te vinden. Onder den invloed der communistische denkbeelden zonder eenig hooger autoritairbeginsel is een groote groep de weg der totale anarchie opgegaan, slenteren langs de straten, gehoorzamen niemand en zijn nog te slecht.om com munist te zijn in den geest van Stalin. Want sinds de Czaren eenmaal zijn afge schaft, hebben de Russen meer gewerkt op gehoorzaamheid aan Lenin en later aan Stalin dan op algeheele anarchie. Maar de opgroeiende generatie blijkt voor een zeer groot gedeelte bijna ongeneeslijk behept te zijn met de eigenschap, waarnaar men vóór de revolutie streefde: de anarchistische geest. De communistische machthebbers zeggen hun niets; of het opperbevel van het land nu Czaar of Stalin heet laat hun koud, zij willen noch den een, noch den ander. De tweede weg, dien het andere deel der Russische jeugd is ingeslagen, is eveneens een groote ontgoocheling voor de Sovjets geworden. Velen zijn teruggekeerd tot het Godsgeloof en tevergeefs zoekt het Krem- li nnaar de voor haar betrouwbare mid densoort, die van den eenen kant scherp anti-godsdienstig is maar van den anderen kant in de Sovjets toch een autoriteit wil erkennen. De ontgoocheling is algemeen. In begin Augustus immers werden op het Congres van de Ukranische Komsomol reeds dergelijke afschuwelijke dingen ver teld, dat zelfs de „Pravda" er een oogen- blik van onthutst was. Het bleken immers niet enkele leden te zy'n, tegen wie de algemeene beschuldi ging van „Trotzkiisten" geuit werd. maar het was de geheele leiding van de Ukraini- sche Komsomol die in haar taak faalde. De Komsomol op school. Onder de Komsomols op school is den laatsten tijd een groote verkoeling merk baar geworden, vooral sinds eenigen tijd geleden het bevel kwam, de politiek bui ten de Middelbare School te houden. Het laatste jaar waren de leerlingen zelfs niet meer verplicht aan de vergaderingen der Komsomols deel te nemen, met het ge volg dat de Sovjetautoriteiten tot de ont stellende ontdekking zijn gekomen dat er in al die jaren met de schooljeugd betrek kelijk weinig bereikt is. Volgens de „Komsomolska Pravda" zijn er bij het begin van het nieuwe schooljaar nog slechts 350.000 Komsomols op de Mid delbare Scholen overgebleven en dit getal dreigt nog minder te worden, daar er de laatste tijd in het geheel geen nieuwe le den bijkomen. Zelfs op de fabrieken is een einde gekomen aan de groei der Komso mols. En de reden hiervan?Op de eer ste plaats de verantwoordelijkheid en ver volgens de vrees voor onthullingen. De zuiveringsactie in het Roode Rijk heeft nu ook weer niet bepaald bewerkt wat Moskou er vam dacht. Het is moge lijk dat een groot aantal ontrouwe bols jewisten verwijderd is uit ae partij en de or ganisaties, maar het is een feit dat een aantal getrouwe leden door de vrees voor onthullingen en voor het nietszeggende maar almachtige woord „Trotskiismeaan het wankelen is geraakt: Niemand durf- nog de verantwoordelijkheid op zich ne men een ander als nieuw lid van de Kom somol aan te bevelen, want, als dat nieuwe lid „ondeugdelijk" blijkt, dan draagt de aanbrenger van dat nieuwe lid mede de verantwoordelijkheid... Ook de vrees voor onthullingen over den invloed van staats vijanden over kinderen en onderwijzers in de scholen mist haar invloed niet. Van tijd tot tijd komen ontstellende details binnen over de godsdienstigheid der jeugd en over een totaal gebrek aan aanvoelen van wat Komsomol zijn beteekent. Toen b.v. te Tor- schok onlangs priesters gearresteerd waren, bleek bij het onderzoek dat meerdere Kom somols om tegen deze arrestaties te protes teeren hun lidmaatschapskaarten hadden teruggezonden. Toen men hen vroeg, of zij dit misschien onder invloed van hun fami lie of andere geloovigen hadden gedaan, weigerden zij eenvoudig een antwoord te geven. Mag een Komsomol i gelooven? God Naar aanleiding van al deze ontstellen de berichten heeft de „Komsomolska Prav da". het officieele blad van de communis tische jeugd, zich nogmaals bezig gehou den met de vraag, of dc godsdienst voor de communistische jeugd een privé-aange- legenheid is. „Het is bekend zoo zegt het blad dat de Sovjetstaat alle burgers van de USSR. gewetensvrijheid toestaat. Men mag in God gelooven of zijn bestaan ver werpen. In officieele documenten en in staatsor ganen echter is het verboden ook maar iets over geloof te zeggen." Dit beteekent volgens het blad, dat godsdienst een per soonlijke aangelegenheid is, als men zich met de staat of met de partij niet bemoeit. Maar als iemand zich met godsdienst be zig houdt in de Komsomol of in de Commu nistische Partij, dan verliest zij door het feit zelf zijn recht op gewetensvrijheid. Het reglement van de Komsomol verplicht „te strijden tegen godsdienstige neigingen en tegen het godsdienstig bijgeloof." Ook een communist verliest zijn recht op gewetens vrijheid, want hij is verplicht zich geheel zijn leven te onderwerpen aan de leer van Lenin en Stalin. Herhaaldelijk drukt het orgaan van de communistische jeugd op het feit, dat gods dienst en Komsomol niet samengaan. Poogt men nog de laatste resten van de volgens Moskou „trouwe" Komsomol 'te redden? Het ziet er wel naar uit, want het regent nieuwe „Tien-Geboden" in de verschillen de afdeelingen van de Communistische Jeugd. Toch staan Komsomol en Kremlin niet meer naast elkander. De jeugd, die wankelde tusschen algeheele ontreddering en godsdienstige gezindheid, heeft groo- tendeels haar weg gekozen. En het is niet de weg, dien de Sovjets zich voor oogen too- verden En tot haar groot-- verbazing moet het Kremlin constateeren, dat wat eerst haar hoop was, nu bijna een nachtmerrie is ge worden. BEGRAFENIS VAN MASARYK EEN DAG VERVROEGD. PRAAG, 14 Sept. (A. N. P.). De minis terraad heeft besloten, de begrafenis van oud-president Masaryk een dag te ver vroegen. Zij zal thans Maandag 20 Septem ber om 10 uur plaats vinden. NIEUW JAPANSCH OFFENSIEF. TIENTSIN, 15 Sept. (A.N.P.) Hedenmor gen is een algemeen Japansch offensief los gebroken op de Chineesche stellingen, waardoor een groote veldslag is ontstaan in de vlakte van Honan. Een Havasbericht uit Tokio meldt hier over het volgende: Volgens berichten uit Tsjangsingtien aan het front van Peiping, hebben de Japansche troepen vanmorgen om 6 uur 30 een offensief ontketend in het gebied ten Westen van Liangsjang aan den spoorweg PeipingHankau, het belangrijke concentratiepunt van Chineesche troepen. Langs de rivier Lioeli zouden zich over een front van 80 K.M. 300.000 Chineezen heb ben verzameld. Tevens wordt van het Noordelijke front en uit Sjansi gemeld, dat het Chineesche leger het gebied van Tatoeng heeft ont ruimd en zij stellingen heeft hersteld in de omgeving van Yenmenkwang, den strategi schen doorgang in de groote muur ten Zui den van Tatoeng. Het Japansche detache ment van zijn kant verstevigt zijn stellin gen rondom Tatoeng. Men gelooft, dat het naderende koude tijdperk den gang der krijgsverrichtingen zal verzwakken. TERREUR TE GIJON. FRONT van LEON, 15 Sept. (A.N.P.) Vluchtelingen uit Gijon, die deze stad 12 September hebben verlaten, verklaren, dat de C.N.T. meester van de stad schijnt te j zijn, en dat de moordpartijen weer waren i begonnen. De extremisten, zeggen zij, heb- ben het vooral gemunt op de republikei- nen en de Russen. De Sovjet-Russische con j sul en verscheidene Russische officieren hebben naar de bergen moeten vluchten, Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Italië weigert deel te nemen aan het ac- coord van Nyon, tenzij het met Frankrijk en Engeland gelijk gesteld wordt (2e bl.). De Chineesche terugtocht te Sjanghai ge schiedt in volkomen kalmte (2de blad). Het a.s. bezoek van Mussolini aan Duitschland zal gepaard gaan met groot- sche demonstraties (2de blad). De „Maasbode" in Duitschland verbo den (2de blad). De rouw om Masaryk (2de blad). Binnenland Benoeming van mr. J. A. N. Patijn tot minister van buitenlandsche zaken. (4de blad). Uitbreiding van de militaire herhalings oefeningen in 1938. (4de blad). De toestand in den tuinbouw. .Aan drang op de regeering, om maatregelen te treffen. (1ste blad). Een wetsontwerp tot verhooging van de begrooting van het wei kloosheidssubsidie- fonds voor 1936 met ruim 201/2 millioen. v4de blad). Het halfjaarlijksche verslag omtrent de toepassing van de wet tot verbindend en onverbindendverklaren van ondernemers overeenkomsten. (4de blad). DE WERELD IN VOGELVLUCHT De tekst van het accoord van Nyon is thans gepubliceerd. Nieuws brengt het niet, want de inhoud blijkt overeen te stemmen met hetgeen wij Maandag reeds daarover mededeelden. Het accoord is gis teren door de deelnemende mogendheden onderteekend. Italië, dat was uitgenoqdigd om mee te doen, heeft geantwoord, dat het weigert zich bij de overeenkomst aan te sluiten, têiïzij het een taak in den pa- trouilledienst op voet van volledige gelijk heid met Frankrijk en Engeland toegewe zen krijgt. Het is niet tevreden met de toewijzing van de Tyrrheensche Zee, zoo- els in de overeenkomst bepaald is. Men zou kunnen antwoorden, dat Italië dan maar tegenwoordig had moeten zijn op de conferentie. Er kan natuurlijk nog wel achteraf onderhandeld worden, maar En geland en Frankrijk zijn niet geneigd om de noodig geoordeelde maatregelenter be strijding van de zee-gansters daardoor te laten vertragen. De dood van den oud-president Masa ryk heeft Tsjecho-Slowakijé in rouw ge dompeld. Zijn begrafenis zal plaats heb ben a.s. Dinsdag. Omtrent het leven van Masaryk schrijft de „Maasbode" o.a. nog: Masaryk is uit het protestantisme geko men, doch reeds vroeg verloor hij zijn ge loof. Geheel zijn werkzame leven is hij een ongeloovige, een atheïst geweest, die als leuze had: afrekenen met den gods dienst, afrekenen vooral met Rome. In de Katholieke Kerk zag hij een oer-oud con servatisme, dat hij, de filosofische demo craat, van ganscher harte verafschuwde. Hij ging geheel op in het wijsgeerige li beralisme, hetwelk als hoofdthema huldig de, dat weten en gelooven onvereenigbaar zijn. Alles wat met openbaring samen hing, was hem een gruwel, een vernede ring van het souvereine verstand. Toch heeft hij altijd aan een soort gevoelsge loof vastgehouden, maar dan in zuiver ra tionale sferen. Dat is den eenige twee spalt, welke door dit leven heengeweven is Ten slotte heeft het geloof in God toch weer gezegevierd. Herhaaldelijk heeft de grijze staatsman, vooral sinds hy zich practisch uit de staatszaken had terugge trokken, verklaard, dat de studie van de geloofskwestie hem voortdurend bezig hield, en dat vooral het Katholicisme hem sterk boeide.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1