WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 Schoonheid en Kunst „DE CHRISTUSSPELER." Leonardus van den Broeke schrijft in de „Tijd": Aan liet einde Van den zomer zijn we plotseling nog verrast door een der beste openlucht vertooningen der latere jaren: „De Christusspeler" in het park Groenen- daal te Heemstede, onder regie van den Antwerpschen tooneelkunstenaar Anton v. d. Velde. „De Christusspeler" is een mysteriespel van den priester-dichter Jac. Schreurs in vier bedrijven met voorspel, welke v. d. Velde echter achtereen zonder onderbreking laat spelen. De jongeren der beide Heemsteedsche parochies hebben zoowel de vele sprekende figuren als de figuratie op lofwaardige wijze vertolkt en tafereelen geschapen, die meermalen ont roerden. Schreurs verheerlijkt in dit mys teriespel den zin van het kruis als een kracht van lijden en offer om de wereld te verwinnen. Over den inhoud wil ik hier niet twisten, dus niet over de tegen stelling: dictator en Christus. De geestelij ke waarde van dit spel is de les van Chris tus' Kruis dat Zijn lijden en offer na gevolgd door de menschen het kwade overwinn n en de menschen gelukkig ma ken. In soms zeer schoone, altijd vloeien de dichtregels heeft Schreurs dit gegeven dramatisch-lyrisch tot ons gebracht en de Heemsteedsche jongeren hebben met een meermalen verbluffende zeggings kracht vol toewijding en begrijpen de be- teekenis van „De Christusspeler" tot de opgetogen menigte doen spreken. V. d. Velde boetseerde de honderden in kleuri ge massagroepen tegen en op een trappen- bouw, die bekroond werd door een reus achtig kruis. De Antwerpenaar heeft daarbij geboetseerd met lichteffecten in den avond, zooals we dat ten onzent niet kenden. Het licht speelt bij deze open- luchtvertooningen een mede-acteerende rol. Zoowel voor onze jeugdbeweging als voor het wezen van ons openluchtspel heeft deze Heemsteedsche voorstelling hare eigene leerende beteekenis zoodat we de mannen dankbaar moeten zijn, die deze opmerkelijke opvoering mogelijk maakten. Ze is een stuwing voor ons open luchtspel, want een openbaring van nieu we mogelijkheden. Het Heemsteedsche openluchtspel is zoowel een „oereiken" als een „belofte". De vetooning is een der al lerbeste, welke we ooit als openluchtspel zagen en aldus op zich zelf aanbevelens waardig om bij te wonen. Maar ze is boven dien een nieuw element in de reeks open luchtvoorstellingen ten onzent en kan (met hare gebreken en tekortkomingen) aldus worden een keerpunt: het begin van een nieuwe periode voor het Nederland sche openluchttooneel, waarnaar we steeds verlangend hebben uitgezien. BINNENLAND Mr. J. A. N. PATIJN BENOEMD TOT MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. De Regeeringspersdienst deelt mede: Tot minister van Buitenlandsche Zaken is met ingang van 1 October a.s. benoemd mr. J. A. N. Patijn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Brussel. STUDIEDAGEN KJ.M.V. Afzonderlijke groepeering der Jonge Boeren in Tuinders in het Bisdom Haarlem. Nadat Zondag laatstleden voor de Noor delijke Land- en Tuinbouwafdelingen te Beverwijk een zeer vruchtbare studiedag is gehouden, wordt nu hetzelfde program af gewerkt in de R K. Winteriandbouwschool te Voorhout op as. Zondag 19 September. Ook hier houdt Drs. W. Dijsselbloem een inleiding over het verantwoordelijkheids- program; Ir. H. A. B. Bünnemeyer en Leeraar C. P. Vergouwen bespreken het lechnisch program voor akkerbouwers, grasbedrijven, tuinbouwers en kweekers; ten slotte leidt de Bondsmoderator eert be spreking omtrent de organisatorische ver houding van de L.T. afceelingen in de K.J.M.V. Deze studiedag te Voorhout begint met een H. Mis te 9 uur in het St Agneshuis dicht bij de Katholieke kerk; men brengt zelf brood mede voor ontbijt en koffietafel; de dag is circa 5 uur geëindigd; de deelne- merskosten bedragen 75 cent per hoofd. Op dezen Voorhoutschen studiedag wor den verwacht de bestuursleden van alle Zuidelijke afdeelingen, terwijl zich hierbij ook dienen aan te sluiten de twee Noor delijke afdeelingen, die zich IJ. Zondag niet konden doen vertegenwoordigen. Bovendien zijn ook hartelijk welkom de K.J.M.V.-afdeelingen uit de bollenstreek, die voor hun kweekersleden hier wellicht voordeel vinden en ten slotte hebben ook toegang jonge boeren en tuinders, die mee- nen, dat in hun parochie, in hun plaats een L.T.-afdeeling zou kunnen worden opge richt. Men zende zoo spoedig mogelijk bericht van het aantal deelnemers aan het K.J.M.V. Bureau Zoeterwoudsche singel 33 te Lei den en zijn precies 9 uur in genoemde kapel aanwezig. Nu de jonge boeren en tuinders een moge lijkheid hebben zich in een eigengeaarde groepeering te organiseeren, mogen zij ezen studiedag niet verzuimen! L. B e u n e, Bondsmoderator. STATEN-GENERAAL. Sluiting der oude en opening der nieuwe zitting. De Kamers der Staten-Generaal zijn in vereenigde Vergadering bijeengeroepen in het gebouw van de Tweede Kamer, op Za terdag, den 18den September 1937, des na middags te kwart voor drie uur. In vereenigde vergadering zijn voorts de een geroepen in de Ridderzaal, op Dinsdag, 21 September, des namiddags te half een. De Tweede Kamer is bijeengeroepen Dinsdag 21 September 4 uur Aan de orde is dan de aanibeding der Rijksbegrooting en het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. De Eerste Kamer zal dien dag te half vier bijeenkomen en vervolgens Woensdag d.a.v. 2 uur en Donderdag 23 September 11 uur in verband met het voorstel om de Troonrede met een adres te beantwoor den en eenige andere aangelegenheden, als het trekken van afdeelingen en het benoe men van eenige commissies. DEVENTER VERRAST DOOR KONINKLIJK BEZOEK. H. M. incognito op de Indische tentoonstelling. Gistermorgen werden de Deventenaren verrast door het bezoek van H. M. de Ko ningin aan de Indische tentoonstelling in de Buiten-Sociëteit. Het bezoek was streng incognito en daarom was de ver rassing des te grooter. De „Telegraaf' vertelt er het volgende van: De regen en de grijze luchten, die over Deyenter hingen, waren geheel vergeten, toen H. M. per auto te ongeveer halfelf het hek der Buiten-Sociëteit binnenreed. Het gevolg van de Koningin bestond uit den opper-ceremoniemeester J. H. F. graaf du Monseau, den adjudant-majoor H. F. graaf du Monseau, de adjudant-majoor H. J. Phaff, jkvr. C. M. barones van As- beck en den ordonnance-officier jhr. D. J. A. A. van Lawick von Pabst. H.M. werd ontvangen door den heer B. Spanier, voorzitter van V. V. V. en van het tentoonstellingscomité. Na een korte begroeting en nadat de heeren mr. F. W. R. Wittewaal, burgemeester van Deventer, E. C. C. Houck, bestuurslid van V. V. V. en dr. H. H. Zijlstra aan H. M. waren voorgesteld en mej. M. E. Houck de Ko ningin bloemen had aangeboden, betrad H.M. de tentoonstellingszaal. Het was de wensch van H. M., ongestoord de ver schillende exposities in oogenschouw te nemen en daarom was geen ruchtbaarheid aan Haar komst gegeven. Alleen de inge wijden wisten, dat onze Landsvrouwe een bezoek aan de tentoonstelling zou bren gen. H.M. begaf zich eerst naar de stands, waar de Oost-Indische producten zijn ge- etaleerd. Prof. 1. Cosquino de Bussy, di recteur der afdeeling Handelsmuseum van het Koloniaal Instituut, leidde H. M. rond en gaf verschillende explicaties van het ten toon gestelde. Er waren op het moment, dat H. M. de Koningin de ten toonstelling bezocht, juist talrijke leerlin gen van scholen in de zaal, voor wie het een buitenkansje was H. M. van zoo dicht bij te zien. Het publiek, dat vrij talrijk was, heeft het incognito streng geëerbie digd, zoodat H. M. ruimschoots gelegen heid had het geëxposeerde rustig en aan dachtig te bekijken. Na de bezichtiging der stands van Indi sche producten ging het naar den stand van de Middelbare Koloniale Landbouw school, waar H. M. zich liet voorlichten door dr. H. H. Zijlstra, directeur der school. Met zeer veel aandacht bezichtig de de Koningin de stands, waar ook het onderwijs aan de school wordt gedemon streerd door middel van een miniatuur bioscoop. Daarna genoot de stand van het departement van Economische Zaken de eer door H. M. te worden bezichtigd en ook daar bleef H.M. geruimen tijd. De stands van West-Indië hadden mede de groote aandacht van de Koningin en ook hier gaf prof. Ie Cosquino de Bussy voor lichting. Het bezoek aan de tentoonstelling duurde intusschen langer dan in de be doeling had gelegen. Blijkbaar wilde de Vorstelijke Bezoekster ook de commer- cieele stands niet vergeten. Zoo werden met zeer veel aandacht op de bovengalerij van de groote zaal de verschillende stands bezichtigd. Toen H. M. de trap, die van de boven galerij afvoert, opnieuw betrad en aan- stalte maakte om te vertrekken bracht het nu samengestroomde publiek een aardige hulde. Het Wilhelmus werd aan geheven. H. M., verrast door deze onge dachte hulde, boog voor het publiek. Lui de hoera's klonken en toen de auto's wa ren voorgereden juichte het publiek op nieuw. H. M. vertrok te ongeveer halftwaalf in de richting van Het Loo. Van het tentoon- stellings-comité vernamen wij, dat de Koningin buitengewoon ingenomen was met het geëxposeerde. KORTING OP DE INDISCHE PENSIOENEN. Geen voortzetting na 1 Januari 1938. Naar de „Maasbode" uit goede bron ver neemt, kan worden aangenomen, dat van een voortzetting der korting op de Indi sche pensioenen na 1 Januari 1938 niets zal komen. BIGGENMERKEN. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 30 Augustus tot 4 Septem ber 1937 bedroeg: 40344 (vorig jaar 47304). Van de toekenning 1937 zijn van 1 Jan. tot 4 Sept. in totaal aangebracht 1.176.159 merken (v.j. 1.387.372). HET VERBINDEND EN ONVERBINDEND VERKLAREN VAN ONDERNEMERS- OVEREENKOMSTEN. Tot dusver is nog geen verzoek om de wet van 1935 toe te passen ingewilligd. De minister van oeconomische zaken heeft aan de Tweede Kamer het halfjaar- lijksche verslag omtrent de toepassing van de wet op het algemeen verbindend ver klaren van ondernemersovereenkomsten 1933 gedurende het tijdvak van 1 Januari tot 1 Juli j.l., doen toekomen. Aan dit verslag is het volgende ontleend: Sedert de inwerkingstelling van deze wet op 14 October 1935 zijn in totaal 14 ver zoeken tot algemeen verbindendverklaring van ondernemersovereenkomsten inge diend. Hiervan werden er 6 afgewezen en 1 ingetrokken, terwijl de behandeling van 7 verzoeken nog is geëindigd. De detailhandel in kleeding- stoffen. Aangezien de advies-commissie bij het afsluiten van deze verslagperiode haar ad vies betreffende dit verzoek tot algemeen verbindend-verklaring nog niet had uit gebracht, meent de minister zich van nadere beschouwingen terzake te moeten onthou den. De behandeling van het verzoek tot alge meen verbindendverklaring van de Neder- landsche japonnen-conventie vond gedu rende deze verslagperiode verder voort gang. Het stcendrukkersbedrijf. Ook gedurende deze verslagperiode kon de behandeling van het verzoek tot alge meen verbindendverklaring van het besluit van den Nederlandschen bond van steen drukkerijen, houdende een algemeen sche ma voor kostprijsberekening door steen drukkerijen niet worden voortgezet,, aan gezien de bond in gebreke bleef de voor de behandeling van dit verzoek noodige gege vens te overleggen. Het bakkerijbedrijf. Na de afwijzende beslissing op haar ver zoek tot algemeen verbindendverklaring van een minimumprijsregeling voor diverse soorten brood, een regeling houdende een verbod van het geven van cadeaux, een re geling van wederverkoopers (venters en slijters), een reglementeering van den we derverkoop, naleving van de Warenwet en verbod van credietverl'eening aan afnemers, heeft de Nederlandsche Bakkerijstichting op 10 Februari j.L een nieuw verzoek tot algemeen verbindendverklaring ingediend van een overeenkomst, waaruit de mini mum-prijsregeling was geschrapt, doch welke overigens vrijwel overeenstemt met de hierboven vermelde overeenkomst. Gold de vorige overeenkomst voor het bakkerij- bedrijf te Amsterdam en Rotterdam, de thans ingediende overeenkomst zal alleen voor Amsterdam van toepassing zijn. Bij het afsluiten van deze verslag perio de bevond het advies van den Oeconomi- schen Raad zich in studie bij het departe ment van den minister. De handel in gouden en zilveren werken. Op 23 Mei verzocht de Federatie ter be hartiging van de belangen van den handel in gouden en zilveren werken algemeen verbindendverklaring van een besluit van haar ledenvergadering betreffende een ver bod van het geven van kortingen en ca- -deaux bij den verkoop van gladde gouden ringen. Aan het einde van deze verslagperiode was.het vooronderzoek ten departemente nog niet geëindigd. De textielindustrie. De Nederlandsche Textiel conventie dien de op 5 Mei een verzoek in tot algemeen verbindendverklaring van haar gemeen schappelijke verkoops- en betalingsvoor waarden en van de statuten, het huishoude lijk reglement en het kartelregister der conventie. Aangezien deze aangelegenheid bij het eindigen van deze verslagperiode nog in onderzoek was bij de vaste commis sie uit den Oeconomischen Raad is het niet mogelijk nader mededeeling daarover te doen. De Zoutindustrie. Vier leden van de Nederlandsche Zout- conventie verzochten bij brief van 26 Mei om algemeen verbindendverklaring van de bepalingen van deze conventie, welke re gelen inhoudt betreffende den afzet en de prijzen van zout voor de binnenlandsche markt. Bij het afsluiten van dit verslag was het voorbereidende onderzoek nog niet geëin digd. CONTINGENTEERING VAN TRIFLEX EN MULTIPLEX VERLENGD. Naar mag worden verwacht, zal de con- tingenteering van triplex en multiplex per 1 October a s. voor den duur van één jaar worden verlengd. Als basistijdvak is vast gesteld het jaar 1934. Het percentage., be draagt 50 van het bruto-gewicht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovengenoemd percentage alleen betrek king heeft op de autonome landencontin- genten, derhalve niet op de bij handelsver drag verleende contingenten, welke in vele gevallen hooger zijn. CONTINGENTEERING VAN TOILET ZEEP BEëINDIGD. De contingenteermg van toiletzeep zal, na afloop van de tegenwoordige contin- genteeringsperiode op 30 September a.s., niet worden voortgezet. WERKLOOSHEIDSSUBSIDIEFONDS. Verhooging der uitgaven met 20 millioen. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging en verhooging van de begröoting van inkomsten en uitgaven van het werk- loosheidssubsidiefonds voor het dienstjaar 1936. In de toelichting wordt o.m. het volgen de opgemerkt: In de nota betreffende den toestand van 's Rijks financiën, behoorende bij de ont werpen van wet tot vaststelling van de rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937, werd reeds medegedeeld, dat ondanks de verhooging van de rijksbijdrage aan het fonds van ƒ46.000.000 tot ƒ53.000.000, het zich liet aanzien, dat het fonds voor 1936 een tekort zou geven van circa 20 a 25 millioen. Volgens de thans bekende gegevens moet gerekend worden op een verhooging der uitgaven met 20.690.000. Deze verhooging is toe te schrijven, eenerzijds aan de om standigheid, dat de gemeentelijke uitgaven voor steun en werkverschaffing in 1936 tot hoogere bedragen zijn gestegen dan aan vankelijk verwacht werd, als gevolg waar van het geraamde bedrag wegens gewone bijdragen aan gemeenten onvoldoende is gebleken, anderzijds aan een stijgende be hoefte aan bijzondere bijdragen (extra- en belastingbijdragen) bij onderscheidene ge meenten. Bovengenoemd bedrag wordt thans dus aangevraagd. HERHALINGSOEFENINGEN IN 1938. Derde herhalingsoefening voor de lichtingen 1927 en 1928. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van het Legerbestuur om wanneer de gelden hiervoor worden toegestaan, in 1938 behalve de lichtingen 1932 en 1934 ook de lichtingen 1927 en 1928 voor het vervullen van een herhalingsoefening on der de wapenen te roepen. Het personeel yan onderstaande korpsen komt alsdan hiervoor in aanmerking, t.w. van de Regimenten Infanterie (h.o. begre pen de Grenadiers en Jagers), de Regi menten weilrijders, de Regimenten huza ren, met uitzondering van de postduiven - en de paardenverzorgers, voor de laatsten zoover zij hun eerste oefening hebben ver vuld bij het Remonte-depot, de Regimen ten Veld-Artillerie, het Korps Rijdende Ar tillerie, het Regiment Motor-artillerie, het Korps Luchtdoel-artillerie, het Regiment Genietroepen, de Schoolcompagnie Torpe- disten, het Korps Motordienst, de Com pagnie Intendance-troepen, de Schoolcom pagnie Pontonniers, de Compagnie Genees- k undigentroepen Van de lichtingen 1927 en 1928 komen de onderofficieren 13 dagen en de man schappen 6 dagen, van de andere korpsen de onderofficieren 17 dagen en de man schappen 10 dagen voor herhalingsoefe ning, van de lichtingen 1932 en 1934 de on derofficieren 24 en de manschappen 17 da- 'gen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen. HET ONDERBRENGEN VAN DIENSTWEIGERAARS. De door hen te verrichten arbeid zal niet van militairen aard zijn Op -schriftelijke vragen van het soc.-dem. Tweede-Kamerlid Albarda in verband met het voornemen der regeering dienstwei geraars onder te brengen in een kamp op het eiland Rozenburg en betreffende den aard van den door hen aldaar te verrich ten arbeid heeft de minister van Defensie geantwoord, dat het in het voornemen ligt de dienstweigeraars, wier gewetensbezwa ren zijn erkend, te werk te stellen in een speciaal voor hen in te richten werkkamp op het eiland Rozenburg. Hun arbeid al daar zal bestaan in het vastleggen van sterk in verstuiving verkeerende duingroepen, in bebossching, in verbetering van den Zo- merpolder, enz. Werk van militairen aard zal, gelijk wel vanzelf spreekt, van hen niet worden gevorderd. Het noodige toe zicht in het kamp zal niet door militairen worden uitgeoefend. De directie van het kamp zal berusten bij den rentmeester der domeinen te Klundert. De voor de tewerkstelling nooodige cre- dieten zullen, zooals steeds, in de ontwerp- Rijksbegrooting worden aangevraagd. MUSSERT S PANTSERAUTO. Niet voor smokkelen bestemd, veronderstelt „Financiën". Het departement van Financiën heeft aldus de „Vooruit" het noodig gevonden, aan alle hoofden van dienst, die daarvoor in aanmerking komen, per circulaire mede te deelen, dat de auto van den heer ir. A. A. Mussert niet in beslag genomen be hoeft te worden. Dat wil zeggen, dat ter wille van genoemden heer wetsbepalingen buiten werking worden gesteld, die in an dere soortgelijke gevallen van kracht zou den zijn. De auto van den heer Mussert is namelijk gepantserd en van een luik voorzien en tus- schen pantserplaten en bekleeding is vrije ruimte. Soortgelijke auto's worden ge bruikt door smokkelaars, die de kogels der belastingambtenaren vreezen en over ge heime ruimte willen beschikken om hun smokkelwaar te vervoeren. Het departe ment van Financiën neemt echter aan, dat het niet de bedoeling van den heer Mus sert is, zijn gepantserde auto met ruimte lusschen de dubbele wanden te gebruiken voor smokkeldoeleinden. Het Paleis Noordeinde. Het koninklijk paleis in het Noordeinde te 's-Gravenhage, zal met ingang van 18 September gesloten zijn voor publieke be zichtiging. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN HET CARNAVAL VAN SATAN. Onder dit opschrift schrijft de (lib.) Avondpost: Wij ontleenen de uitdrukking aan het boekje „Kloosters branden in Barcelona", dat wij zoo juist lazen: Voor de Franco-actie in Spanje hébben wij geen greintje sympathie; dat wij het evenmin hebben voor de tegenpartij, gaven wij reeds vroegei te kennen. Wie wettige regeering wil zijn en zich hierop beroept, dient zich te onthouden van wandaden, als door of namens haar zijn bedreven in Span je. Onthoudt zij zich daarvan niet of laat zij de daders ongestraft, dan verliest zij moreel het recht, zich op haar wettigheid te beroepen; dan heeft zij haar gezag ver loren. Bij de uitmoording van een klooster in Barcelona wist een geestelijke te ontkomen en uit te wijken naar Marseille; daar schreef hij een boekje, om zijn ervaringen te ver tellen. 1) De keel wordt een mensch dicht ge schroefd, als hij dit leest. Als hij van de wandaden en den moord op die arme zustertjes en nonnetjes kennis neemt. Twee van haar wist de schrijver van het boekje te redden (de anderen werden, ter wijl het klooster afbrandde, gefusilleerd) en mee te nemen naar Frankrijk. En zóó ging het op verscheidene plaatsen. Carnaval van Satan! Voor het „bewind", dat zulke daden op zijn geweten heeft, houdt men in ons land in arbeiderskringen collecten. Voor dat „be wind" worden Nederalndsche arbeiders door communisten geronseld; zelfs is het ernstige vermoeden gerezen, dat het be stuur der Communistische Partij aan die ronselarijen schuld heeft en ze organiseert. Wij hopen, dat regeering en justitie hier tegen met de meeste gestrengheid zullen optreden. Kloosters branden in Barcelona. En op vele andere plaatsen in Spanje. Laat de kerk ginds schuld hebben, en de geestelijkheid. Het is van Roomsche zijde zelve erkend. Maar gewelddaden, als waar van dit boekje spreekt, zijn duivelsch( men moet lezen hoe tal van volks-vrouwen als furies optraden) en ontnemen aan een „wet tige"'regeering haar recht, om zich op die wettigheid te beroepen. 1) „Kloosters branden in Barcelona", door Louis Albaron. vertaling Constance Jacobs (Keurboekerij, Tilburg). VEREENIGING VAN LEDER FABRIKANTEN. De lederprijzen verhoogd. Dezer dagen vergaderde te Tilburg de groep vachezoollederfabrikanten, ter be spreking van den ondraaglijken toestand, die in de lederindustrie op dit oogenblik heerscht, tengevolge van de absolute wan verhouding, welke er bestaat tusschen de lederprijzen en de grondstoffen. Deze verhouding zal binnenkort nog ernstiger afmetingen aannemen, omdat er weer opnieuw melding wordt gemaakt van een aanzienlijke verhooging van de prij zen der looistoffen. Men besloot de lederprijzen te verhoo- gen en, om deze verhooging beter te con- solideeren, werden er verschillende maat regelen van samenwerking besproken, om aan deze verhooging meer kracht bij te kunnen zeiten. In verband hiermede werd besloten bin nen veertien dagen de looiers weder ter vergadering op te roepen, ten einde deze plannen in een meer definitieven vorm te kunnen voorleggen en ten uitvoer te brengen. MOND- EN KLAUWZEEER IN GRONINGEN. Ook in de provincie Groningen is thans, nadat de ziekte gedurende eenige jaren niet was voorgekomen, een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd, en wel bij den veehouder H. Grimmius te Wins- sum. Maatregelen zijn genomen om uitbrei ding van de gevreesde ziekte te voorko men KAAS WELK VETGEHALTE EN WELKE SOORT? Van de hand van Mej. Damen, diëetiste en leerares in koken en voedingsleer te Am sterdam, is onder bovenstaanden titel en fleurig boekje, verlucht met interessante af beeldingen, verschenen. De bedoeling van dit boekje blijkt reeds duidelijk uit het omslag, dat de vier offi- cieele Nederlandsche kaasmerken laat zien en den lezer inderdaad stelt voor de vraag: „Welk vetgehalte en welke soort?" Het be vat een verzameling nuttige wenken en ge gevens en geeft niet alleen op de vermelde vragen antwoord, doch bovendien een goed inzicht in de onderscheidene soorten van onze Nederlandsche kaas, welke met recht betiteld wordt als: „De roem van Neêrlands Zuivel". Het is een gelukkige gedachte geweest van de Kaascontrólestations werkende on der Rijkstoezicht en het Zuivelbureau te 's-Gravenhage, wetenschap omtrent de Ne derlandsche kaas in dezen aantrekkelijken vorm onder de consumenten te verspreiden. Doch niet alleen consumenten zullen daar in datgene vinden, waarvan zij dagelijks bij den inkoop van kaas nut zullen hebben, ook het Nijverheidsonderwijs, de kaaswin keliers en allen die belang stellen in waren kennis. zullen uit dit boekje gegevens kun nen putten, die zij slechts in weinig ge schriften zullen aantreffen. Het boekje kan worden aangevraagd bij de Kaascontrólestations in Alkmaar, 's-Gra venhage, Leeuwarden en Utrecht, alsmede bij het Zuivelbureau te s-Gravr»-

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 11