Chineezen trekken terug Slechts langzame vorderingen der Japanners te Sjanghai Dc overeenkomst van Nyon BUITENLAND De uitbreiding van het Mond- en Klauwzeer DINSDAG 14 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 NAAR DE TWEEDE VERDEDIGINGS LINIE. Van Chineesche zijde is medege deeld, dat de Chineesche troepen te Sjanghai den terugtocht naar een voorbereide verdedigingslinie zijn be gonnen. De Japansche troepen rukken slechts •angzaam op, én tot dusver hebben zij slechts de raadhuiswijk van Groot- Sjanghai bezet. Naar verluidt, hebben de Chinee sche troepen besloten hun nieuwe verdedigingslinie hardnekkig te ver dedigen. Nu de Chineesche troepen aan het Oos telijk front van Sjanghai uit hun laatste bolwerken, de gemeentelijke gebouwen en de renbaan, zijn verdreven, en terug gedrongen worden naar Kjangwan en Tat- sang, aan de overzijde van de spoorlijn Sjanghai—Woesong, is het verkeer langs den Tsjoeng-Koengweg van Sjanghai naar Woesoeng voor het eerst sedert het incident te Sjanghai op 13 Augustus her vat. De Britsche en Fransche militaire auto riteiten te Sjanghai zouden besloten heb ben tot gezamenlijk optreden met wapen geweld tegen Chineesche troepen, die zou den trachten de Fransche en de oude Brit sche nederzetting binnen te dringen. Intusschen zou de Nanking-regeering bevel gegeven hebben, dat de Chineesche troepen zich ontwapenen, voordat zij de Fransche en de oude Britsche concessie binnengaan. Japanneers bombardeeren Chineesche vluchtelingen. Men meldt, dat tengevolge van een bom bardement door Japansche vliegtuigen ten uitvoer gelegd op een groot aantal jon ken, die zich in de richting van de Soes- jaukreek begaven, meer dan 400 Chinee sche vluchtelingen zijn gedood of gewond. Tatoeng door Japanneezen genomen. Hun opmarsch naar het Westen uit de provincie Tsjahar voortzettende, hebben de Japansche troepen, naar van Japan sche zijde beweerd wordt, de voornaam ste stad van Noord Sjansi, Tatoeng, inge nomen. Japansche torpedojager in den grond geboord. Het hoofdkwartier der Chineesche luchtstrijdkrachten deelt mede, dat Chi neesche vliegtuigen gistermorgen een Ja pansche torpedojager gebombardeerd en tot zinken gebracht hebben in de voorha ven van de baai van Kwangtsjau. De bom bardementsvliegtuigen kwamen uit Kan ton en troffen onmiddellijk vijf malen den torpedojager, die terstond tot zinken werd gebracht. ITALIA ZOU ER AAN WILLEN DEELNEMEN. Op zekere voorwaarden echter. De vertegenwoordiger van Havas te Ge neve meent te weten, dat Italië onder ze kere voorwaarden zal deelnemen aan de te Nyon gesloten overeenkomst. 'Uit Rome wordt echter vernomen, dat de conclusie van de conferentie te Nijon in het Palazzo Chigi een uiterst koele ont vangst hebben gevonden Vooral het voor Italië gereserveerde te beperkte d^l in de Tegen misbruik van de Britsche vlag. Teneinde misbruik te voorkomen van de Britsche vlag in de Chineesche wateren, heeft het Britsche departement van han del den gezagvoerders van Britsche sche pen, die naar Chineesche havens varen, den raad gegeven bij afwezigheid van een Britsch oorlogsschip, wanneer Japansche oorlogsschepen zulks eischen, Japansche officieren toe te staan de scheepspapieren na te gaan. Van het Japansche oorlogs schip wordt dan verwacht, dat het draad loos de Britsche vlootautoriteiten op de hoogte brengt. Een zoodanig optreden zal echter onnoodig zijn, wanneer een Britsch oorlogschip binnen bereikbaren afstand is en de papieren kan verifieeren. In Lon den wordt echter duidelijk gemaakt, dat met dit alles de regeering zich al haar rechten voorbehoud. HET LOT DER KATHOLIEKE MISSIËN. „Wij doen niet aan politiek en dat is onze kracht." Pater Robert, Generaal Overste van de Congregatie der Vreemde Missiën te Pa rijs, die juist is teruggekeerd van een reis door China, heeft in een onderhoud aan een Redacteur van de „Figaro" enkele be langrijke mededeelingen gedaan over de toestand der Katholieke Missie in het Verre Oosten. „In directe zin hebben de Katholieke Missies niets te vreezen van den afloop van het conflict; wie de overwinnaar ook is, zij hebben niets van hem te duchten. De Missionarissen van alle congregaties onderhouden, zoowel met de Chineesche als met de Japansche regeering goede be trekkingen. Wij doen niet aan politiek, en dat is on ze kracht. Wij houden evenveel van de Chineezen als van de Japanneezen. Wij staan buiten alle partijen, en iedereen weet, dat wij menschen zijn van vrede, orde en autoriteit." „Het voorbeeld van hetgeen in Mand- schoekwo gebeurd is, is inderdaad bemoe digend. Maar als de missie in directe zin niets te vreezen hebben, hoe kunnen wij dan indirect schade lijden?" „Dat is weer iets anders. De berichten, die wij hier ontvangen, melden, dat er een groot aantal slachtoffers is onder de burgerbevolking. Onvrijwillig, maar wegens verkeerd mikken, of wegens oorlogsoperaties wor den kerken of missiegebouwen gebomber- deerd, in brand gestoken of verwoest. Men kan ook vreezen voor rooftochten, plunderingen en andere gevolgen, die om zoo te zeggen in alle oorlogen voorkomen. Dan is het duidelijk, dat het geloofsonder richt in de oorlogszone onmogelijk is. Veel christenen hebben reeds moeten vluchten uit de gebombardeerde plaatsen. Zoo zullen de Missies waarschijnlijk toch nog veel te lijden hebben van de ge volgen van den oorlog. Bovendien weet ik hoe de heldenmoed van kloosterlingen en zusters, die weigeren hun zoo gevaar lijke posten te verlaten, in de geheele we reld bewondering wekt." controle op de Middellandsche Zee lijkt onaanvaardbaar. Tevens is men onaange naam getroffen door de omstandigheid, dat de conclusies van Nijon gepubliceerd zijn, voordat het Palazzo Chigi er kennis van werd gegeven. Dat Duitschland niet aan de controle deelneemt, wekt geen Italiaansch commentaar. De uitsluiting van Rusland werd zóó logisch gevonden, dat ook daar geen aandacht aan wordt geschonken. Het accoord van Nijon te Berlijn bekend gemaakt De Fransche en Britsche ambassadeurs te Berlijn hebben gisteren het Duitsche mi nisterie van buitenlandsche zaken in ken nis gesteld van den tekst der overeenkomst van Nijon. VOLKENBOND DE ASSEMBLéE BIJEEN. Aga Khan voorzitter. Gistermorgen is de achttiende zitting der Volkenbondsvergadering geopend. De Chi neesche regeering heeft Avenol door tus- schenkomst van haar eersten gedelegeerde, Wellington Koo, een mededeeling doen toe komen, waarin met een beroep op de arti kelen 10, 11 en 17 van het handvest wordt gevraagd den Raad middelen aan de hand te doen, die zouden kunnen leiden tot het nemen van maatregelen, welke met het oog op den in het Verre Oosten door Japan geschapen toestand gepast en noodig zou den kunnen zyn. De Abessinische regeering is niet verte genwoordigd in de huidige bijeenkomst van den Volkenbond, daar de agenda geen en kel punt vermeldt, waarbij Abessinië di rect belang heeft. Deze mededeeling is ver vat in een schrijven van Haile Selassie aan den secretaris-generaal van den Volken bond, Avenol. Aga Khan, de eerste gedeleerde van In- dië, is met algemeene stemmen gekozen tot voorzitter van de Volkenbondsvergade ring. De vergadering was geopend door den voorzitter van verleden jaar, de Spaansche gedelegeerde Negrin. Deze heeft, tegen de algemeene verwachting in, gelukkig niet gesproken over het Spaansche conflict. Hij noemde o.a. eenige bewijzen van de levens kracht van den Bond: de gelukkige rege ling van het Fransch-Turksche geschil over den status van Alexandrette, het onderzoek der mandaatscommissie naar den toestand in Palestina. Hij gaf een kort overzicht van het technische werk, in het afgeloopen jaar verricht: het vraagstuk der grondstoffen, economische en financieele problemen, enz. Negrin besloot met de woorden: „Gij gaat thans het programma van morgen op stellen. Mogen besprekingen en besluiten getuigen van den wensch, dat in de inter nationale betrekkingen de beginselen van het pact heerschen: de goede trouw en de eerbiediging der overeenkomsten". DUITSCHLAND HET NEURENBERGER CONGRES. De laatste dag. Op den laatsten dag van het partij-con gres te Neurenberg heeft de Duitsche weer macht gistermorgen meer dan twee uur lang op het Zeppelinveld demonstraties gegeven. Vliegtuigen trokken in hakenkruisvlucht op geringe hoogte over het terrein, terwijl tegelijkertijd een regiment vlakbaan-artil- terie aanstormde en in stelling ging. De luisterapparaten hadden spoedig de komst vastgesteld van vijandelijke vliegers, die met een moorddadig vuur ontvangen wer den. Vervolgens demonstreerden cavallerie- en tankformaties. Tot slot leverde de infanterie een schijn gevecht. Ook dit jaar is de rijkspartijdag gesloten met de traditioneele redevoering van den „Führer", waarin deze het communisme af schilderde als een „wereldpest" en als het grootste gevaar, dat den wereldvrede be dreigt, terwijl hij voorts betoogde, dat het bolsjewisme in Rusland door de naar het bloed niet-Russische lagen der bevolking, namelijk door de Joodsche minderheid, wordt geleid. Ten aanzien van de Spaansche kwestie merkte Hitier op, dat, indien Engeland en Frankrijk economische belangen in Spanje hebben, Duitschland dezelfde economische belangen heeft. Zooals Engeland en Frankrijk niet wen- schen, dat in Engeland een verschuiving der krachtsverhoudingen plaats heeft, eventueel naar Duitsche of Italiaansche zij de, zoo wenschte Duitschland evenmin een verschuiving der krachten in den zin van een vermeerdering der bolsjewistische macht. Bovendien zou een gebolsjewiseerd Euro pa iedere handelspolitiek van Duitschland onmogelijk maken, omdat het dan geen handelspartner meer zou krijgen. Wanneer Spanje definitief bolsjewistisch zou zijn geworden en deze 'golf dan over Frankrijk, België en Nederland uitgebreid zou zijn, of zich nog eens zou uitbreiden, zou dit voor Duitschland een ernstige eco nomische catastrofe beteekenen. Duitschland moet nu eenmaal met deze landen een wederzijdschen goederenruil voeren, die slechts mogelijk is, wanneer deze landen onder geregelde normale ver houdingen ook zelf goederen fabriceeren. Aan het slot van zijn rede verklaarde Hitier, dat Duitschland zich tegen het bolsjewisme wenscht te beveiligen, doch zich zeer zeker niet wil isoleeren. Integen deel, het streeft er naar, met allen samen te werken, die een waarlijk Europeesche gemeenschap willen bereiken. POLEN ANTISEMITISCHE TROEBELEN IN WARSCHAU. Gisteren hebben zich te Warschau anti semitische troebelen voorgedaan. Groepen jeugdige nationalisten vielen Joodsche voorbijgangers aan en sloegen hen met vuisten en knuppels. Acht Joden werden gewond. Ook een Joodsche lijkstoet, die van het kerkhof terugkeerde, werd aange vallen en door dezelfde individuen met steenen bekogeld. ROEMENIË DE STAAT VAN BELEG VERLENGD. Voor den duur van zes maanden. De staat van beleg, welke einde Decem ber 1933 als gevolg van den aanslag op Duca, den minister-president, werd inge steld, is opnieuw voor den duur van zes maanden verlengd. De bladen der oppositie protesteeren te gen de handhaving van dezen uitzonde ringstoestand. RUSLAND DE VERHOUDING SOVJET RUSLAND- JAPAN. De Sovjets achten zes Japansche consulaten voldoende. Op 11 Mei j.l." heeft de Sovjet-regeering zich in een nota tot de Japansche regeering gewend. In deze nota werd geconstateerd, dat op het grondgebied der Sovjet Unie acht Japansche consulaten gevestigd zijn, terwijl de regeering der Sovjet Unie in Ja pan slechts zes consulaten heeft. Zij ver zocht overeenkomstig het in een notawis seling in 1926 vastgestelde beginsel van een gelijk aantal consulaten twee Japansche consulaten te willen sluiten. De Sovjet-regeering wees er daarbij op, dat de Japansche consulaten te Nowosibirsk en Odessa juist de consulaten waren wier voortbestaan niet gerechtvaardigd kan wor den door zakelijke overwegingen en derhal ve zonder benadeeling der werkzaamheid van de Japansche vertegenwoordiging in de Sovjet Unie kunnen worden gesloten. In genoemde plaatsen wonen geen Japansche onderdanen met uitzondering dan van de leden van het consulaatspersoneel, terwijl de consulaten geen bijzondere belangen be schermen. In haar correspondentie met het Sovjet- Russische volkscommissariaat van buiten landsche zaken bestreed de Japansche re geering de door de Sovjet-regeering aange voerde overwegingen en wees zij op de mo gelijkheid, dat zich in de toekomst ook in deze plaatsen Japansche onderdanen zou den kunnen vestigen en ook Japansche belangen zich zouden kunnen openbaren, terwijl het voorts mogelijk zou zijn, dat in de toekomst' Japansche schepen Odessa zullen aandoen. Hiermede heeft de Japansche regeering, aldus Tass, feitelijk geweigerd een volko men rechtmatig voorstel der Sovjet-regee ring aan te nemen en heeft zij zakelijke onderhandelingen over den kern der aan gelegenheid ontweken De Sovjet-regeering, welke consequent het beginsel van het gelijke aantal consu laten ten uitvoer legt en in deze richting reeds overeenkomsten, zooals bijv. met Po len, heeft tot stand gebracht, heeft de Ja pansche regeering medegedeeld, dat zij zich gedwongen ziet het besluit te nemen den Japanschen consuls te Nowosibirks en Odessa met ingang van 15 September van dit jaar het recht te ontkennen in genoem de steden consulaire functies uit te oefenen. Buitenlandsche Berichten ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN POLEN. Een goederentrein is te Wielun in Polen in botsing gekomen met een anderen goe derentrein. Twee spoorwegarbeiders wer den gedood, vijf gewond. Dertig wagons werden vernield. DE TE PARIJS GEPLEEGDE AANSLAGEN. Belooningen tot opsporing van dader(s)? De Fransche regeering zou voornemens zijn een aanzienlijke belooning uit te lo ven voor dengene, die een nuttige aanwij zing zou geven om den dader of de daders van de aanslagen in de Rue de Presbourg en de Rue Boisière op te sporen. Minister Dormoy heeft gisterochtend een bespreking gehad met den prefect van po litie en autoriteiten van de nationale vei ligheidspolitie. Barrue, de rechter van instructie, heeft gistermiddag een getuige gehoord, wiens naam geheim wordt gehouden. Het is een handelaar van buitenlandsche nationaliteit, geen Spanjaard, van ongeveer 35 jaar. Het verhoor duurde meer dan een uur. Het onderzoek duurt voort. LICHT IN BANKDIEFSTAL. De politie te Athene heeft giste ren een aantal arrestaties verricht in verband met een onlangs in een filiaal van de Grieksche Nationale Bank gepleegde diefstal van 18 millioen drachmen. Al het gestolen geld is teruggevonden. De leider van de dievenbende zou een oud-ambte naar van de bank zijn, die vroeger lid van het parlement is geweest. Toen de diefstal was gepleegd, werden alle bankbiljetten van 5.000 drachmen uit de circulatie gehaald en was het publiek verplicht deze biljetten aan het hoofdkan toor van de Grieksche Nationale Bank in ie wisselen. Een onderhoud met prof. Berger De gevreesde veeziekte, het mond- en klauwzeer, heeft in den laatsten tijd al thans in enkele provincies van ons land een vrij sterke uitbreiding gekregen, wel ke, zooals men weet, aanleiding heeft ge geven tot het aflasten van rundvee tentoonstellingen en fokveedagen. In verband hierme hebben wij een. onder houd gehad met prof. dr. H. C. E. Berger, directeur van den Veeartsenijkundigen Dienst waarbij mede aanwezig was de in specteur van den Veeartsenykundigen dienst, de heer P. J. 't Hooft. Prof. Berger vertelde o.m. dat, hoewel reeds in 1881 het mond en klauwzeer in de lijst van besmettelijke veeziekten was opgenomen, daaraan eerst sedert 1911 in bijzondere mate aandacht wordt besteed. In laatstgenoemd jaar heeft men nauw keurige gegeven gekregen en van toen af is een zeer goede statistiek bijgehouden, waaruit o.m. is gebleken, dat het mond en klauwzeer periodiek om de vier jaren in grooten omvang terugkeert. Buitenge woon interessant, aldus prof. Berger, zijn de gegevens, welke de heer 't Hooft dien aangaande heeft verzameld en welke hij op zoo voortreffelijke wyze van week tot week heeft bijgehouden, niet alleen uit Nederland, maar ook uit de verschillende andere landen, waar deze ziekte periodiek pleegt op te treden. Het Office Interna tional des Epizooties, waarvan ik presi dent ben, en waarbij 50 landen in en buiten Europa zijn aangesloten, die z»ch verplichten tot het inzenden van gege vens betreffende het optreden van be smettelijke veeziekten, verschaft ons daar toe het noodige materiaal. Het eigenaardige is nu wel, dat het mond- en klauwzeer telkens zoo plot seling in hevige mate optreedt in ver schillende landen tegelijk en wel zoo danig, döt er van contact-infectie geen sprake kan zyn, terwijl anderzijds on miskenbaar vast staat, dat deze ziekte juist besmettelijk is. De heer 't Hooft, die ons vervolgens een blik deed werpen in het door hem zoo nauwkeurig bijeengehouden cijfermate riaal, toonde ons dat b.v. in 1920 hier te lande niet minder dan 53.000 bedrijven met mond- en klauwzeer waren besmet. Het volgende jaar waren het er slechts 684, het jaar daarop 325 om verder in 1923 weder toe te enemen tot 9200 en in 1924 tot het recordcijfer 88.930. Zoo is het mond en klauwzeer op en neer gegaan en in 1936 zelfs gedaald tot een 40-tal „besla gen". In de eerste helft van 1937 was het aantal nog buitengewoon gering doch in de laatste week van Augustus stijgt het tot 167 en in de eerste week van Septem ber tot 408. Het merkwaardige is nu, dat ook in Frankrijk, België en zelfs Turkije in de laatste weken een sterke toeneming van het mond- en klauwzeer valt te constatee- ren en dat tevens vaststaat, dat deze toe neming in de verschillende landen ge schiedt zonder aantoonbaar contact. Men zal dit begrijpen als men weet, dat de ge vallen van mond- en klauwzeer in Frank rijk in de zuidelijke provincies van dat land, in België in de noordelijke provin cies en in Nederland voornamelijk in Zuid- Holland zijn geconstateerd, terwijl byv. in Zeeuwsch-Vlaanderen, in het zuidelijk deel van Noord-Brabant en het verdere grens gebied met België geen enkel geval is voorgekomen in deze zelfde periode Een drietal bekende instituten in Europa, namelijk dat te Riems, te Lindholm, beide aan de Oostzee, en het staatsveeartse- nijkundig onderzoekingsinstituut te Rot terdam, waarvan dr. Frenkel de leiding heeft, houden zich met het onderzoek naar de oo:rzaken van de periodieke verbrei ding van het mond- en klauwzeer in de verschillende landen bezig en deze drie in stituten die de eenigen zijn op dit ge bied hebben geregeld voeling met elkan der. Zoo is nog pas op het eiland Riems een conferentie van de directies dezer institu ten met hun medewerkers gehouden ten einde zoo mogelijk tot een wetenschappe lijke verklaring en oplossing van dit pro bleem te geraken. Het spreekt overigens vanzelf, dat de ge wone veterinaire politie-maatregelen zijn genomen om besmette bedrijven te isolee ren en de andere veebedrijven te trachten, vrij te houden van deze ziekte. Gezocht wordt intusschen nog steeds naar een biologische bestrijding dezer ziek te, waarbij men te doen heeft met ultra- visible of filtreerbare smetstoffen, daar zij ni. zoo klein moeten zijn, dat zij nog door geen enkele microscoop zichtbaar konden worden gemaakt. Voorbeelden van derge lijke ultra-visibele smetsoffen vindt men bij de pokken en bij de hondsdolheid, wel ke laatste intusschen nimmer epidemisch pleegt op te treden. Men kan verzekerd zyn, dat al het mo gelijke wordt gedaan om de uitbreiding van het mond- en klauwzeer tegen te gaan, al is het, zoo besloot prof. Berger, wel bij zonder moeilijk te strijden tegen een vij and, die zelfs microscopisch onzichtbaar is. Bedenkt men intusschen, dat er 200.000 be drijven in ons land zijn, waar vee wordt gehouden, dan is het wel duidelijk, hoe zeer het van groote beteekenis is, te we ten dat al het mogelijk wordt verricht om deze gevreesde veeziekte binnen de klein ste perken te houden.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6