MAANDAG 13 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 „DWARS DOOR LEIDEN" Trekvogels won na spannen- den strijd met Holland „Docos" eerste in de B. aid. Welk een belangstelling was er Zater dagmiddag voor de jaarlijksche estafette „Dwars door Leiden", en welk een span ning is er geweest tot het slot! Het Haag- sche Trekvogels, dat natuurlijk favoriet was, triomfeerde, maar schitterend heeft het Leidsche Holland den Hagenaars par tij gegeven. Zoo zelfs dat honderden langs het parcours huistoe zijn gegaan in de overtuiging dat Holland winnaar gewor den was! Tot na het zevende wisselpunt heeft de ploeg der Oranjebroeken, die voortdurend de leiding hadden gehad, een voorsprong gehad, welke geleidelijk tot bijkans hon derd meter was aangegroeid en het was begrijpelijk, dat menigeen toen niet meer aan een Haagsche zege gelooven kon. Dat het nochtans anders uitgekomen is dankt Trekvogels aan de schitterende prestaties van Karl Baumgarten en Osendarp, die beiden minstens veertig meter op de te genpartij zijn ingeloopen, daarmede voor Trekvogels beslag legde op den Oranje boom-wisselbeker. Na het slechte weer met eindeloozen regen in den voormiddag was het tegen het aanvangsuur dermate opgeklaard er scheen zelfs een zonnetje! dat de publieke interesse er weinig of niets on der geleden zal hebben. Duizenden ston den weer langs het parcours geschaard en bij de finish was het gedrang grooter dan ooit in verband met het feit, dat Tinus Osendarp als laatste man der Trekvogels in actie komen zou. Door toevallige omstandigheden" moest er een half uur te laat worden gestart, waarvan ongetwijfeld vooral de politie de meeste moeite ondervonden heeft, doch voor de rest was de organisatie voortref felijk, terwijl de medewerking der politie op dezen middag waarlijk boven allen lof verheven was. Nergens waren er moei- lenkheden, nergens kreeg het pubiek ge legenheid per fiets de athleten te volgen en.... te hinderen. Zeer terecht is na afloop bij de prijsuitreiking dan ook aan de Leidsche politie warmen dank ge bracht. Intusschen: het startschot viel omstreeks kwart voor vier en onmiddellijk werd er een zeer straffe pace ingezet, met Hol land aan den kop, gedurende twee trajec ten als tweede gevolgd door U.V.S. en daarna geruimen tijd door Docos. Trekvo gels was nu eens derde, dan vierde of vijfde en had voortdurend Docos, U.V.S. en A.S.C. in haar nabijheid. Holland liep inmiddels al verder uit en had nabij De Gijselaarsbank een voor sprong verkregen op het thans naar de tweede plaats opgedrongen Trekvogels van bijkans honderd meter. Ook op het Ra penburg bleef dat verschil gehandhaafd, - waarna Essenberg tien a twintig meter inliep. Nietemin kon men nauwelijks ge looven, dat Trekvogels het nog halen zou. Prachtig hield Holland vol, maar welk een tempo ontwikkelden de laatste Hagenaars daar ineens! Karl Baumgarten won stel lig veertig meter en de enorm spurtende Osendarp deed de rest. Vlak voor de fi nish passeerde hij ten Cate om met een voorsprong van drie a vier meter te zege- Holland was de eerst aankomende Leid sche ploeg en veroverde dus voor de twee de achtereenvolgende maal het Leidsch Dagblad-wisselschild.. In de B-klasse werd Docos winnaar, op den voet gevolgd door A.S.C., dat zeer goed geloopen heeft. Lugdunum, dat ver leden jaar in de B-groep zegevierde, ein digde thans met een derden prijs. De volledige uitslag was: A-klasse: 1. Trekvogels, 9 min. 12,4 sec.; 2. Holland, 9 min. 13,4 sec. B-klasse: 1. Docos 9 min, 43,8 sec.; 2. A.S.C., 9 min. 51 sec. 3. Lugdunum I, 10 min. 1,4 sec.; 4. U.V.S. 10 min. 12,2 sec.; 5. Rouwkoop 10 min 21,6 sec; 6 Lugdu num II, 11 min. 10 sec.; 7. C. G. W., 11 min. 31 sec. In café „Royal" aan de Douzastraat heeft de Holland-voorzitter, de heer C. Guldemond, na afloop allen dank gezegd voor hun medewerking en gewezen op het groote succes van deze estafette, die ieder jaar populairder blijkt te worden. Spreker vroeg en verkreeg van Trekvo gels, dat immers den beker verdedigen moet, de pertinente toezegging, dat de Haagsche ploeg het volgend jaar haar kan sen verdedigen zal en uitte de verwachting dat de deelname van de Hagenaars meer dere bekende clubs aansporen zal om aan dit Leidsche evenement deel te nemen. R.-K. ATHLETIEK-VEREENIGING „DOCOS". Zaterdag j.l. is onze ploeg met succes uitgekomen in de estafette „Dwars door Leiden". Op fraaie wijze wisten zij de B- klasse te winnen en daardoor beslag te leggen op den daarvoor uitgeloofden wissel beker. De ploeg bestond uit %le volgende loopers: A. v. Leeuwen, A. Gieske, F. Hak kaart, P. Verdel, A. Brusche, B. Goddijn, J. Dubbelaar, C. v. Velzen, G. Kallenberg en H. J. Averdieck. Wanneer wij in aan merking nemen dat dit niet onze sterkste ploeg was en dat de loopers op deze esta fette niet speciaal getraind zijn, kunnen wij dit' resultaat een mooie prestatie noemen. Het heeft ons tevens overtuigd, dat, wan neer wij volgend jaar wederom dispensa tie ontvangen om in deze estafette te starten en wij komen dan met onze sterkste goed voorbereide ploeg uit, dat wij dan nog betere resultaten kunnen bereiken. Voor den Singelloop te Leiden op 25 Sep tember a.s. zijn een tiental Docos-athleten in training. Als wij ons niet vergissen zul len ons ook dan Docos-successen te wach ten staan. Woensdag a.s. begint de in-door-training in de Gym -zaal op het Pieterskerkhof on der leiding van den heer A. J. J. Duindam. De laatste weken hebben zich een flink aantal nieuwe leden aangemeld. Het is nu de mooiste tijd om aan athletiek te be ginnen. Men kan zich in den komenden winter onder bekwame leiding de techniek der verschillende nummers eigen maken, zoodat men volgend seizoen behoorlijk voorbereid op wedstrijden kan uitkomen. Wij raden hen, die iets voor athletiek in katholiek verband voelen, dan ook aan zich nu als lid op te geven. Nieuwe leden kunnen zich ten allen tijde melden aan het secretariaat H. J. Averdieck, Oude Singel 148. NIEUW NEDERLANDSCH RECORD VIJFKAMP DAMES. Fraaie prestatie van Fanny Koen. Fanny Koen, het Cagitta-lid, is er in ge slaagd het Nederlandsch record vijfkamp, dat met 313 1/2 punt (oude telling) sedert 7 September 1935 op naam stond van mej. G. de Koek (ADA) gevestigd te Amster dam, aanzienlijk te verbeteren en te bren gen op 335 punten. Daarmede behaalde de athlete tevens het kampioenschap van Ne derland in dit nummer. Volgens de nieuwe telling zal het record van Fanny Koen met 303 punten genoteerd worden. NEDERLANDSCHE RECORDS ERKEND. De record-commissie van de Kon. Ned. Athletiek Unie heeft de volgende presta ties als Nederlandsch record erkend: Discuswerpen dames 38.22 meter mej. A. Niesink, Amsterdam 1-8-1937. Speerwerpen 64.99 meter van J. F. van der Poll, Boedapest 26-6-1937. 400 meter horden 56.7 sec. van W. F. Buehrman, Amsterdam, 31-7-1937. 1500 meter hardloopen 4 min. 4 sec. van F. A. de Ruyter, Boepast, 26-7-1937. 3000 meter hardloope 8 min. 54.8 sec. van S. C. Petit, Amsterdan 29-5-1937. 3000 meter hardloopen 8 min. 54 sec. van S. C. Petit, Boedapest 27-6-1937. 4000 meter hardloopen 12 min. 17.2 sec. van S. C. Petit, Amsterdam 1-8-1937. 4000 meter hardloopen 12 min. 17.2 sec. van S. C. Petit, Amsterdam, 1-8-1937. 9 EngeLsche mijlen 48 min. 18.2 sec. van W J. Bakker, Amsterdam 16-5-1937. Zooals wij reeds enkele dagen geleden hebben kunnen mededeelen, is de record- aanvrage van K Baumgarten op 400 meter m 48.8 sec., gevestigd op 26 Juni 1937 te Boedapest, afgewezen. ZWEMMEN POPULAIRE ZWEMWEDSTRIJDEN VAN HET IJ. Nederlandsche records 300 M. borstcrawl en 4 maal 200 M. estafette verbeterd. De populaire zwemwedstrijden, welke de zwemvereeniging „Het IJ" ter gelegen heid van haar 45-jarig bestaan gistermid dag in het Sportfondsenbad te Amsterdam organiseerde, zijn uitstekend geslaagd. Allereerst deed de IJ-zwemmer Moo- lenaar een succesvolle poging om het Nederlandsch record op de 300 M. borstcrawl, dat met een tijd van 3 min. 45.8 sec. op naam stond van Piet Stam (Neptunus, Bandoeng), geves tigd op 3 November te Tjihampelas. Moolenaar startte uitstekend, zwom de eerste 50 M. zeer snel, doch zakte daar na iets af. Zijn keerpunten vormen zijn zwakste punt, hij nam deze vrijwel al le veel te langzaam, waardoor hij ver scheidene seconden verloor. De eerste 100 M. legde Moolenaar af in 1 min. 3 3/5 sec., daarna ging het iets langzamer, 2 min. 24 3/5 noteerde men voor zijn 200 M. en toen hij ten slotte na een eindspurt op de laatste baan aantikte, bleek, dat hij over de 300 M. 3 min. 44.8 sec. te zijn, zoodat hij dus precies een seconden sneller was geweest dan Stam. In verband met het feit, dat Moolenaar ook zou uitkomen in de estafetteploeg voor de recordpoging 4 maal 200 M. borstcrawl startte de IJ-zwemmer niet voor een voor genomen recordpoging op de 400 M. borst crawl. De recordpoging van de estafette ploeg slaagde boven verwachting wel buitengewoon goed. Het Nederlandsch record, dat door de D. J. K.-ploeg, bestaande uit van Schouwen, Kreffer, Winckel én Schef- fer op 31 October 1936 te Amsterdam met een tijd van 9 min. 48. 4 sec. werd gevestigd, werd met liefst 7.8 sec. ver beterd, een zeer fraaie prestatie van de zwemmers Maier, van Roostelaar, Moo lenaar en Geerlings, die in deze volg orde startten. Van Rootselaar nam de plaats in van de oorspronkelijk opgestelde van Aelst.. Maier startte zeer snel. De eerste vijftig meter werden in hoog tempo afgelegd, doch daarna zakte het. Over 100 M. noteerde hij een tijd van 1 min. 6 sec., terwijl hij de volgende 100 M. iets verslapte en over de 200 M. een tijd maakte van 2 min. 27 sec. Van Rootselaar startte iets te laat zijn slag was niettemin bijzonder mooi, waar door hij niet zoo snel ging. Niettemin ver richtte hij zyn taak naar behooren, de 100 M. legde hij af in 1 min. 10 sec., de 200 M. in 2 min. 29.6 sec. Het was toen reeds te voorspellen, dat het Nederlandsch record van D. J. K. er aan zou moeten gelooven. Moolenaar, die als derde het water inging, nam de keerpunten weer minder goed, maar overigens sneed hij door het water. Zijn 100 Meter ging in 1 min., 4 sec., zijn 200 M. in 2 min. 21 sec., waardoor de kan sen van het IJ zeer sterk stegen. Voor Geerlings behoefde men niet bang te zijn, hij was, wat zijn stijl betreft, de beste zwemmer van het viertal. Hij kon het rus tig wat kalmer aan doe,n niettemin deed hij over de 100 M. 1 min. 5.4 sec., terwijl hij na een fraaie spurt ten slotte een tijd van 2 min. 23 sec. bleek te hebben gemaakt. De 4 maal 200 M. estafette was dus af gelegd in 9 min. 40 3/5 sec. en al is men, in vergelijking met het Europeesch record, dat op naam van Hongarije staat met 9 min. 10.8 sec. nog ver van het Europeesch peil verwijderd, een groote stap in de goede richting is met deze prestatie van het IJ verricht. NEDERLANDSCH SUCCES IN KOPENHAGEN. Scheffer evenaarde het 200 meter rugslagrecord. Gistermiddag hebben de Nederlandsche zwemsters Nida Senff en Jopie Waalberg van de A. D. Z. alsmede Stan Scheffer van De Jonge Kampioen voor de tweede maal Daan Kagchelland wint het Ned. kampioenschap in de 12 Voetsjollenklasse In zes wedstrijden behaalde hij drie overwinningen Zaterdag en Zondag zijn op de Kager- plassen de jaarlijksche wedstrijden om het Nederlandsche kampioenschap in de 12 Voetsjollenklasse gehouden. Van de tien ingeschrevenen, waarvan wij de namen vorige week reeds mededeel den, was de Aegir-zeiler J. Dijkers niet verschenen, zoodat de strijd ging tusschen negen zeilers, waarvan vier Rotterdam mers, twee Leidenaars, twee Zaankanters en een Aegir-vertegenwoordiger. Zaterdagmiddag werdei reeds drie wed strijden gehouden. De eerste werd gewon nen door D. J. van Brummelen Jr., (Rot terdam), de tweede door W. v. d. Valk Jr. (Rotterdam), de derde door D. Kagchel land (Rotterdam). In de tweede race werden protesten in- gedietnd tegen de twee eerstaankomenden, v. d. Valk en v. Lijnen Noomen. Bij e. v. toewijzing dezer protesten zou v. Brum melen op de eerste plaats komen, zoodat het wedstrijdcomité besloot nog een der den wedstrijd te zeilen. Indien v. Brum melen ook dezen zou winnen, zouden de wedstrijden af geloopen zijn. Daarom werd te 7 uur nogmaal gestart, maar deze derde race eindigde in een onbedreigde over winning van Daan Kagchelland, zoodat in ieder geval geen beslissing zou verkregen worden en de wedstrijden dus gisteren moesten worden voortgezet. Zondagmorgen te 10 uur werden de wedstrijden voortgezet met de vierde race waaraan acht zeilers deelnamen. De ne gende, v. Lijnen Noomen, was n.l. eve voor het startsein omgeslagen doordat d schoot van zijn zeil achter een meerp;> bij het societeitsterrein was blijven vast zitten. Wijl er een knoop in het touw was gelegd, kon hij den schoot niet laten vieren en uitloopen, zoodat de jol omsloeg en v. Lijnen Noomen den dag begon met een frisch bad. Hoewel de wind meer uit het Noorden kwam, werd toch dezelfde baan gezeild als Zaterdagmiddag, doch zij was nu voor het grootste gedeelte bezeild. Het werd een vrij eentonige race met v. Helvert flink aan den kop, die deze race vrij gemakke lijk won. De uitslag was: 1. Th. van Hel vert, 2. E. G. v. d. Stadt, 3. J. N. Karre- man, 4. D. Kagchelland, 5. W. Daniels, 6. A. H. van Vliet, 7. D. J. van Brummelen, 8. W. v. d. Valk. De vijfde race bood 'n heel goeden start van het grootste gedeelte der zeilers. Theo van Helvert was het beste weg en nam spoedig den kop. Met het oog op den thans uit het Noorden komenden wind was de baan geheel gewijzigd. Zij ging nu van den start naar het Zweiland en vandaar moest tweemaal het rak naar het Norre- meer genomen worden. Doordat de boeien eenigszins verlegd waren, lag ret rak Zwei landNorremeer pal in den wind, hetgeen van de zeilers veel meer werk, maar ook veel meer technische bekwaamheid eischte. Theo van Helvert had op het Zweiland de leiding voor v. Vliet en v. d. Stadt. Deze laatste twee verloren bij het opkrui- sen naar Norremeer spoedig terrein en Kagchelland met v. Brummelen namen hun plaatsen in. In deze volgorde wisten de drie ernsti ge concurrenten voor den eeretitel den boei op het Norremeer te ronden en te ruggekomen op het Zweiland was de volg orde nog precies gelijk, al was de onder linge afstand geringer geworden. Toen het kruisvak voor de tweede maal werd geno men ging Kagchelland over stuurboord van v. Helvert en v. Brummelen weg. In- -ilaats van Kagchelland te volgen, die de rrootste kans op een overwinning maakte, eld v. Helvert den Rotterdammer van nion vast, omdat deze reeds twee overwinningen geboekt had en bij een der den titel in de wacht zou sleepen. Kag chelland had echter een heel goeden slag gemaakt en kwam met ruimen voorsprong aan den kop, om tenslotte voor zijn twee de overwinning te zorgen. Het resultaat was nu: 1. D. Kagchelland, 2. Th. van Helvert, 3. E. G. v. d. Stadt, 4. J. N. Karreman, 5. D. J. van Brummelen, 6. G. van Lijnen Noomen, 7. W. v. d. Valk, 8. A. H. van Vliet, 9. W. Daniels. De derde race van dezen dag, de zesde van het totaal bracht tenslotte de beslis sing. Weer lieten de deelnemers een uitste kenden start zien. 'n Zestal ging met mi niem verschil over de startlijn, slechts enkele seconden nadat het startschot ge vallen was. Uit de kopgroep maakte Kagchelland zich al spoedig los en toen eenmaal de boei op het Zweiland gepasseerd was, had hij spoedig een flinken voorsprong. Kar reman en later v. d. Valk naderden hem het dichtst en het was wel eenigszins riskant van hem om beide concurrenten tenslotte los te laten en geheel alleen ver op het Norremeer, alleen zijn weg te zoe ken. Dit leverde hem wel geen voordeel, maar hij behield toch de leiding, terwijl v. d. Valk als tweede volgde. 'n Vijftal andere deelnemers volgden on geveer gelijktijdig aan den boei, zoodat het ronden de meeste sensatie van den dag' opleverde, v. d. Stadt werd er de dupe van en hij maakte spoedig rechtom naar huis. Kagchelland liep daarna weer meer uit,, behield ook op het tweede gedeelte van de baan zijn voorsprong, won de race en daarmee het kampioenschap. De volgorde van aankomst was: 1. D. Kagchelland, 2. W. v. d. Valk, 3. I. N. Kar reman, 4. A. H. van Vliet, 5. G. van Lijnen Noomen, 6. D. J. van Brummelen, 7. Th. van Helvert, 8. W. Daniels. DE NA-KAAG. Naar wij vernemen zal de Na-Kaag dit iaar gehouden worden op 9 en 10 October. tijdens hun Deensche tournee deelgenomen aan internationale zwemwedstrijden te Ko penhagen. Evenals Vrijdagavond hebben onze landgenooten enkele fraaie successen behaald en al werd er ditmaal geen Ne derlandsch record verbeterd, de tijden van alle drie vertegenwoordigers waren zoo goed, dat men in het Hollandsche kamp meer dan tevreden mag zijn. Nida Senff won op besliste wijze de 100 Meter rugslag Tove Brunstroem bedreigde haar geen oogenblik en Ragnhild Hveger was een flink stuk achter. De wereldrecordhoudster van Denemar ken spaarde zich, naar later zou blijken, voor de 100 Meter borstcrawl. Zij wilde trachten het Deensche record op dezen af stand te verbeteren, en daar is zij dan ook in geslaagd. Zij legde de 100 Meter in 1 min. 7.5 sec. af. Nida Senff nam ook aan dit nummer deel. De A.D.Z.-zwemster eindigde als vierde in 1 min. 11.9 sec. Was de strijd tusschen Jopie Waalberg en de kleine Inge Soerensen Vrijdagavond op de 400 Meter schoolslag spannend, gis termiddag werd het ook op de 200 Meter een enerveerende kamp, welke wederom door Jopie Waalberg met handslag ge wonnen werd. Een verschil van 0.1 sec. ga ven de chronometers aan, voor Inge Soe- rense 3 min. 0.2 sec., een nieuwe Duitsch record. Op de 200 Meter rugslag voor heeren was de strijd niet minder spannend. Op dit nummer ontspon zich een duel tusschen Bjoern Baefch, en Stan Scheffer. Op de laatste meters viel de beslissing, de Deen tikte met handslag verschil als eerste aan in 2 min. 36.9 sec. Cor Scheffer werd 0.1 sec. meer genoteerd, waarmede hij dus zijn eigen record, gevestigd op 20 September van het vorig jaar te Amsterdam, even aarde. Prachtig was het nummer 100 Meter borstcrawl voor heeren bezet. De Zweed Olsson werd eerste in den fraaien tijd van 59.4 sec., terwijl Scheffer en Bjoern Borg beiden tegelijk aantikten in 1 minuut 1 sec. Borg vestigde met dezen tijd een nieuw Deensch record, Olsson een nieuw Zweedsch record. POPPY LE ROY WORDT DOOR MEVROUW BRAUN GETRAIND Poppy le Roy, een veelbelovend, jong Indisch zwemstertje, dat thans in Neder land is is komen wonen, heeft Zaterdag middag, onder leiding van mevrouw Braun in het Bosbad te den Haag ge zwommen. Zij woont te Breda en is daar lid van de Zwemvereeniging „de Baronie" De oefenmogelijkheden zijn daar echter nog al beperkt en daarom is zij gistermiddag naar Den Haag getogen, om te vernemen wat mevrouw Braun ervan dacht. „Zij heeft een buitengewoon goede „glijting" door het water", zei mevrouw Braun. Maar natuurlijk moet er heel wat bijgeschaafd worden. Voorloopig komt ze eenmaal per week in het Bosbad trainen. Ik train haar op het oogenblik alleen maar op de borstcrawl en den rugslag. Op de wedstrijden van Z.I.A.N. op 5 October a.s. laat ik haar op de 100 meter borstcrawl mee,zwemmen en we merken dan wel hoe het gaat. NEDERLANDSCH ELFTAL—CHAPMAN ELFTAL. De Engelschen winnen met 8 wickets. Op den eersten dag, die grootendeels we gens de slechte weersgesteldheid verloren ging, scoorde het Nederl. XI tegen Chap man's team 117 runs voor het verlies van 6 wickets, na een openingsstand van 69 runs voor het 1ste wicket. De weersgesteldheid voorspelde in de morgenuren reeds weinig goeds. Om 1 uur verschenen de Engelschen. Men ging lun chen tot 2 uur. Het was 3 Uur toen met man en macht werd gewerkt om het terrein be speelbaar te maken. Eerst om half vijf betraden de Engelschen na het verliezen van den toss door Chap man, het veld. Glerum en de Beus openden de innings en de Nederlanders behaalden op dezen eersten dag een totaal van 117 voor 6. Onder heel wat betere weersomstandig heden dan op den eersten dag is gisteren op het H.C.C.-terrein te den Haag de wed strijd voortgezet en geëindigd in een over winning der gasten met 8 wickets. Onze landgenooten hebben zich over het alge meen uitstekend gehouden, vooral Terwiel verrichtte een fraaie prestatie, toen de be kende internationaal Allen op 0 l.b.w. ging op zijn bowlen in de eerste innings van het Chapman's elftal Ook de niet minder be kende Valentine bleef niet lang aan bat, Terwiel caught en bowled hem voor 4. Fen der ging reeds voor 1 aan den kant, caught door dr. Max Jansen en bowled door Ter wiel.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5