RIJNSTREEK HET LEEKENSPEL „PINKSTERVUUR' Prachtige uitvoering te Zoeterwoude - Meerburg MAANDAG 13 SEPTEMBER 1937 DF. LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 ALPHEN AAN DEN RIJN. TUSSCHEN RIOLEN BEKNELD. Hand ernstig gekneusd. Onzen plaatsgenoot J. v. D., werkzaam bij de firma van Dijk alhier, is te Utrecht een vrij ernstig ongeval overkomen. Bij het lossen van een lading riolen, raakte v. D. met zijn hand tusschen een riool be kneld, waarbij een pink werd afgekneld en de hand ernstig werd gekneusd, v. D. is in een ziekenhuis te Utrecht opgenomen. Het eerste kampvuur van de Alphensche K.J.C. denken in het Minderbroederklooster al hier. Daar beide broeders bij velen bekend zijn (de eerste toch is o.m. dirigent van het Kerkkoor, terwijl men broeder Raymundus kent als de broeder van het „termijn") zal het deze dag voor hen zeker niet aan be langstelling ontbreken. Mond- en klauwzeer. Op Geestdorp, bij een veehouder O., werd het eerste bil jet aangeplakt van verdacht terrein voor mond- en klauwzeer. ZOETERWOUDE. Pastoor J. J. M. van Vastenhoven te Zoe- terwoude-Meerburg heeft een maand ge leden zijn veertig-jarig priesterfeest her dacht. Als „toetje" op de viering daarvan, werd gisterenavond in de patronaatszaal het godsdienstig spel „Pinkstervuur" opge voerd door dilettanten. Niemand twijfelde aan de goede bedoe lingen dergenen, die dit spel op touw zet ten; evenmin twijfelde wie ook aan den ijver en toewijding van spelers en speel sters, die maandenlang hadden gestudeerd, en toch bekroop ons de vrees, dat de op voering op een mislukking zou uitloopen. Een godsdienstig spel door dilettanten het is tien tegen een, dat bij de toeschou wers de vroolijkheid grooter is dan de vroomheid. De kleinste vergissingen groeien bij zulk een spel uit tot vervaarlijke blunders. Worden fouten vermeden, dan is daar mede het succes nog niet verzekerd. De plechtstatigheid der handelingen ontaardt gemakkelijk is vertraagde en verslapte ac tie. Zulke spelen zijn criant-vervelend, zoo dat men alle heiligen dankt als het einde daar is. Maar zelfs danindien aan alle be zwaren tegen de opvoering van een gods dienstig spel wordt tegemoet-gekomen, kan een mislukking wachten, omdat het pu- pliek de tekst „hoorende niet verstaat", en niets van de overtuiging, welke de woor den verkondigden, in de harten der toe schouwers wordt overgeprent. Groote steden en groote clubs hebben in de opvoering van godsdienstige spelen gefaald. Daarom mag vrees voor mislukking niet als een beleediging worden opgevat. Doch wel is het een groot en gaarne gege ven, compliment, dat de parochie van Zoe- terwoude-Meerburg die vrees beschaamd heeft. De opvoering van het spel „Pinkstervuur" is en blijft een waagstuk, doch in Zoeter woude werd het een succes-stuk. De maandenlange studie van de onge veer tachtig medespelenden heeft haar be looning ontvangen in een mooie en zinrijke opvoering, welke het publieke oordeel een stemmig prijst. Dit spel is twee jaar geleden voor het eerst in Parijs opgevoerd in de openlucht. Bij de vertooning in een zaal deden zich bizondere moeilijkheden voor, die de regie met smaakrijk inzicht wist te overwinnen. In de Zoeterwoudsche patronaatszaal was een groot tooneel opgeslagen met op den achtergrond de drie poorten van het Ce- nakel, de zaal van het Laatste Avondmaal. Voor de bekleeding waren vele rollen stof gebruikt in twee tinten prachtig warm- rood, de kleur van bloed en vlammen, en effen-grijs, ter bedekking van den voor grond. Daar de patronaats-zaal voor tooneel niet is ingericht, moesten ook voor de verlich ting bizondere voorzieningen worden ge troffen, die over 't algemeen voldeden. De titel „Pinkstervuur" was, met name voor deze gelegenheid, niet gelukkig. De herinnering aan Pinksteren is in de maand September wel eenigszins vervaagd.... De titel zou de meening doen post vatten, dat een Pinkster-spel werd opgevoerd op een verlaat en verschoven tijdstip, terwijl, ze ker bij deze viering van een priesterfeest de nadruk ligt op de zending der apostelen. Dit verband tusschen spel en feest legde kapelaan Krom in zijn openingswoord; het Priesterschap is hoog en verheven. Zwakke menschen worden, door de Genade Gods, apostelen en uitdeelers van Gods genade gaven. Deze avond zal ons zooveel als mogelijk is doen beleven, wat het zeg gen wil, priester te zijn. Van de hand van Henri Ghéon zijn reeds vele religieuse spelen geschreven. De be roemde Fransche auteur heeft bizonder ta lent om het heilige te dramatiseeren, zon der te vervallen in een vertooning van vro- mige zoetelijkheden. Het ten tooneele ver schijnen van de koren (het volk), van de heilige vrouwen, de leerlingen en tenslotte van Maria en de Apostelen „pakt" den toe schouwer onmiddellijk. De ernstige Apos telen met hun groote baarden, scharen zich rond de in wit- en hernels-blauw gekleede Moeder-Maagd. Aan weerszijden rijen zich de leerlingen en de vrouwen in kleurige gewaden. Op den voorgrond het volk in lange, licht-getinte kleederen. Expressief is de hemelvaart van Christus aangeduid in de opgeheven armen van de apostelen en leerlingen. De stem van Chris tus onzichtbaar voor de toeschouwers heeft afscheid genomen. Nu zijn zij alleen en eenzaam achtergelaten. De acteur heeft zich nu, ter dramatisee ring van de stof, een scène veroorloofd ten koste van St. Petrus een scène, die op geen enkel bijbelsch gegeven berust. Dat er ruzie geweest zou zijn onder de aposte len over het voorzitterschap van Petrus is een uitvinding van Henri Ghéon, welke wij hem gaarne vergeven. Zijn doel was geen ander dan fel te laten uitspringen, dat o n- d a n k s zijn zwakte Petrus tot opperhoofd der Kerk werd uitverkoren. Maria sust de oneenigheid met haar verklaring: „Om zijn zwakheid, kinderen, om zijn onwetendheid, om zijn eenvoud. „Omdat hij niets is uit zichzelf en van God slechts zijn kracht ontvangt". De droevige, donkere schim van Judas had reeds bij den aanvang van het spel het veld moeten ruimen. Over zijn plaatsver vanger wordt geloot een levendige scène, waarin de apostelen geheel opgaan. De-climax van het stuk is de nederdaling van den Heiligen Geest afgesmeekt door de koren. Allen stormen naar de cenakel- poorten, wanneer deze zich openen en Ma ria en de Apostelen naar buiten treden, ver- vuldt van den H. Geest, vreemde talen sprekend: het vuur der liefde Gods Had zich ingebrand in het hart der apostelen. Het vlamde, woekerde sloeg zijn tongen uit En één verlangen slechts bezat hun hart: het mee te deelen aan anderen. Hun zending zullen zij bezegelen met hun bloed. Stephanus is de eerste bloed-getuige. Soldaten komen ten tooneele, sleuren hem mede en steenigen hem; men ziet slechts de werpende handen; men hoort slechts het gebons van de steenen. Vol van hevige actie is de bekeering van Paulus. Dan trekken de Apostelen uit om het Woord Gods te verkondigen. Dramatisch is het slot zeker niet sterkste, doch naar den inhoud is het einde het schoonste van het spel: de eenheid tusschen de zegepralende en de strijdende Kerk, de hechte band tusschen de martelaren voor Christus weleer en de martelaren voor Christus in den modernen tijd: in Rusland, in Mexico, in Spanje. De oorspronkelijke tekst, die wat erg bekrompen-Fransch was, werd'gewijzigd. Het spel heeft er zeker door gewonnen. Mooi is ook het beeld van het Schip der Kerk uitgewerkt: „Een goede vaart van het schip, dat in zijn flanken draagt de vreug de van de boodschap". Van de spelers werd een onafgebroken medeleven gevergd. Ieder had zich inge leefd in zijn rol. De een heeft meer acteurs- bloed dan de ander; doch allen deden hun best en maakten de tooneelen levendig door hun opgewonden of verbaasde gebaren. De koren wierpen zich met élan in de handeling. Kleine smetjes konden geen af breuk doen aan het prachtig geheel. De dictie was duidelijk en beschaafd. Er waren zware rollen bij en voor deze waren prachtige lypeeringen gevonden: Paulus met zijn heftige natuur en scherpe woorden, was vol temperament en zeg gingskracht. Petrus was een eerbiedwaardi ge verschijning, doch wij stellen ons den Prins der Apostelen opbruisender voor dan zijn Zoeterwoudsche creatie. Het figuurtje van Maria was heel mooi, eenvoudig en pretentie-loos. De moeilijkste taak was toe bedeeld aan den spelleider, die door zijn woord de tafereelen aan-een-rijgde. Een wel zéér gelukkige rol-vervulling. De spel leider mocht zich niet te veel op den voor grond dringen, noch door gebaar, noch door dictie, uit gevaar, dat anders h ij de voor naamste persoon van het spel werd. Hij heeft zijn uiterst moeilijke rol met veel in zicht en begrip vervuld. De regisseur, de heer Th. Brouwers, heeft èn door de keuze van de acteurs, èn door het levendig verloop der tafereelen èn door de accurate instudeering, grooten lof ver diend. Wij zouden in de taal van zijn ambt kunnen zeggen: een 10 op het rapport! De grime en de costumeering van de fir ma Hoppezak uit Leiden was een woorde- looze aanbeveling van goed en nauwgezet werk. Het voorbereidend comité, bestaande uit kapelaan Krom, voorzitter, H. J. van Mil, secretaris, mej. Clarijs, penningmeesteresse en de heeren W. de Groot, Chr. Kluiters en P. Tijssen, heeft een groote hoeveelheid werk verzet, alvorens deze opvoering fi nancieel en technisch mogelijk was. Aan het begin van den avond hebben het parochiale zangkoor en een dames-koor eenige religieuse liederen gezongen, onder de beproefde leiding van den heer W. Hoog- zaad. Deze gezangen vormden een schoon praeludium tot de opvoering van het prach tige leekenspel. Den jubilaris, wien ter eere dit feest werd gegeven, heeft aan het einde zijn hartelij- ken dank betuigd aan allen en allen voor dezen welgeslaagden avond. Gisteravond werd op de speelplaats van de beide R. K. scholen door de K.J.C. al hier een kampvuur georganiseerd welke voor de Alphensche K.J.C. de eerste was. Hieraan namen behalve de Kruisvaartbans ook deel de vrije clubs. Na eenige spelen werd het groote vuur op de speelplaats ont stoken waarna liederen werden gezongen, vertellingen gedaan, zoodat een en ander een aardig effect gaf en buitengewoon in teressant was en door de leden ten zeerste werd gewaardeerd. De avond werd besloten met een kort gebed door den Eerw. Direc teur C. M. Broers, waarna allen huiswaarts keerden. Benoeming. Aan de R. K. Lagere School is in de vacature van Mej. A. v. d. Putte met ingang van 16 September a.s. als onderwijzeres benoemd Mej. L. van Hofwe gen, alhier. Gered. In de Ridderbuurt is Zaterdag een 4-jarig dochtertje van T. D. aan een wissen dood ontkomen. In een onbewaakt oogenblik was het kind in een voor de ouderlijke woning gelegen sloot geraakt. Toen de ouders na eenigen tijd de kleine misten en op onderzoek uitgingen, zagen zij him kind in het water liggen. Hoewel zij er in slaagden het meisje spoedig op het droge te brengen, bleek het kind reeds geheel bewusteloos. Eerst een kwartier la ter gelukte het, door het toepassen van kunstmatige ademhaling, de levensgeesten bij het meisje op te wekken. BOSKOOP. Tentoonstelling. Door de museum commissie van de ver. Arboricultura zal dit jaar wederom een tentoonstelling ge houden worden van oude Boskoopsche ma terialen en gebruiktsvoorwerpen, welke thans twee dagen zal duren, n.l. 29 en 30 September in hotel Klaassen. Geboren: Hendrika Johanna Maria d. van A Verhagen en T. M. Zonneveld. Hendrikus Cornelis z. van J. P. v. d. Hoorn en C. Koster. Willem z. van P. Verweij en W. C. Kom. Lambertus z. van C. E. Stern en J. J. G. v.' Houwelingen. Ondertrouwd: M. Splinter en D. C. v. d. Vis. Getrouwd: A. v. Rijn 33 j. en P. J. Slootjes 25 j. Overleden: H. de Bruin wed. v. D. v. Leeuwen 83 j. Gerardus Maria Ver meulen 20 j. HAZERSWOUDE. Geboren: Bernardus Michaël Maria, z. v. B. P. Boers en M. Clarijs Cornelis Arnoldus, z. v. C. P. Schouten en H. M. Fase Joannes Marie, z. v. W. H. van der Bijl en A. de Bruijn. G e h u w d: S. van Klaveren, 25 jaar en A. van Tilburg, 23 jaar C. Raaphorst, 19 jaar en M. Spruitenburg, 18 jaar C. J. van Soest, 24 jaar en H. van Elswijk, 20 jaar. Vertrokken: Johanna C. Schaken- bos, A 262, naar Hooge en Lage Zwaluwe, Moerdijk, Moederhuis Cornelia V. Buur man, A 215 naar Grootebroek, G 565; Alida S. Qualm. D 52, naar Amsterdam, Amstel- laan 109. KOUDEKERK. De bestrating van den Lagewaard. De werkzaamheden aan de bestrating van de Lagewaardsche weg zijn zoodanig gevor derd, dat de voltooiing nadert en bij guns tig weer in 't laatst van deze week geheel gereed zal komen. Ondanks de werkzaamheden voor de ver bruikers van dezen weg enkele weken nog al wat ongerief heeft teweeggebracht, is dit toch, dank zij de voortreffelijke mede werking van de aannemers de Gebr. Streefkerk van Tievenhoven, tot een mini mum beperkt gebleven. Bovendien is niet tevergeefs een beroep gedaan op de aan grenzende bewoners, die voor hun mede werking straks dubbel vergoed zullen wor den met een alleszins prachtige en doelma tige straatweg. Met deze werkzaamheden wordt, dank zij ons actief Gemeentebestuur, de laatste hand gelegd aan het bestraten van het ge- heele wegennet in de gemeente, hetgeen in zijn geheel is tot stand gekomen onder het bestuur van Burgemeester Kwint. Dat zulks vooral voor het tegenwoordige moderne verkeer een groote verbetering beteekent, behoeft wel geen nader betoog. De grind wegen immers zijn thans niet meer in vol doenden staat te onderhouden. Met trots kan dan ook ons gemeente bestuur op dit voldongen feit neer zien, terwijl het van de gebruikers van onze we gen zeker niets anders dan lof hiervoor zal toekomen. WOERDEN. Kloosterjubileum. De 22ste September a.s. hopen de eerw. broeder Martmus Jas pers o.f.m. en de eerw. broeder Raymun dus o.f.m. hun 25-jarig kloosterfeest te her Tienjarig bestaan van den Missienaai- kring. Bij de opening van de vóó-ten- toonstelling in de naaischool van de Eerw. Zusters Franciscanessen hebben wij de grooten „staat vtn dienst" voor de uitbrei- dig van het Godsrijk van de Missienaai- kring „St. Rosa" even mogen belichten, omdat de „kring" nu tien jaar heeft ge werkt. In allen eenvoud werd aan het werk be gonnen met een „elftal" meisjes en het was nog maar weinig wat het eerste jaar gemaakt werd: 12 pakjes, 12 jurkjes en en kele palla's. In het tweede jaar begonnen de naai machines eerst voor goed te snorren en groote partijen kleeren gingen er weg naar de Missie van pater Schuur. Voor een oud kapelaan van Zoeterwoude, pastoor Röben die in Rotterdam-Bloemhof een nieuwe pa rochie stichtte werd een groote rouwver- siering gemaakt voor het hoofdaltaar. En zoo ging het tot heden voort: zeer ve le missies werden geholpen en in alle we- relddeelen is het werk van den naaikring gekomen; verschillende missiegebieden, maar onze missionarissen vooral, de zeer- eerw. paters Schuur, pater Berk, pater Jansen e.a. Niet tot het opwekken van trots, maar tot verdere aanmoediging getuigen wij van den missienaaikring van Zoeterwoude, dat in het gebied, waar het werk gekomen is, de zon nooit ondergaat. Ook het eigen land is niet vergeten, want voor de jonge priesters uit de parochie, voor arme kerken van Nederland en ook voor eigen parochies is jaar in jaar uit gewerkt. Niet alleen de groote hoeveelheid werk- kleeren voor de arme heidensche kinder tjes, moeten wij waardeeren, maar nog meer het schoone kunstnaaldwerk, waar aan duizenden uren is gearbeid. Zoo mochten wij op deze tentoonstelling weer bewonderen een drietal koorkappen in schoone kleuren, waarmede evengoed de arme parochie in ons Bisdom, als de missiestatie Morogorain in Oost-Afrika en de arme missie in Nieuw-Guinea van pa ter Simon Schuur mede gebaat is. Mooie stellen misdienaars-toogjes wa ren gemaakt voor eigen parochie, voor de parochie waarin kapelaan Brans werkt en ook voor de missie van Java. De vóór-tentoonstelling is in alle op zichten goed geslaagd. De groote tentoon stelling in het Patronaat zal a.s. Zondag en Maandag ook wel weer een succes wor den, want het tienjarig bestaan heeft een zeer groote propagandistische kracht, waar van de missie veel voordeel zal hebben. Naar ons van bestuurszijde werd mee gedeeld, zal in den vervolge naar de voorschriften uitsluitend voor de mis sie worden gewerkt. Het werken voor arme kerken in ons eigen land, behoort tot de taak van de daar toe bestaande vereeniging, zoodat alle giften en gaven thans zuiver voor het missiedoel besteed worden. ZOETERWOUDE (H. R.). Moedercursus. Vanwege de afdeeling van het Wit Gele Kruis aan den Hooge Rijndijk zal bij voldoende deelname we derom een moedercursus worden gegeven door Zr. Hoskamp. De eerste cursusavond is vastgesteld op Maandag 20 Sept. Opgave voor deelname kan geschieden bij mevr. Tijssenv. d. Bosch en mij mej. Jos. Cla rijs. Van deze gelegenheid zal zeker we derom door vele jonge moeders en dames boven de 18 jaar gebruik worden gemaakt. ZEVENHOVEN. Geboren: Gïjsbertus Diederikus zoon van J. v. d. Broek en N. Vork. Johan nes Gerardus z. van J. P. v. d. Weijden en J. Fransen. Overleden: Matthijs Fokker 75 j. Gevestigd: Klasina Stuivenberg uit Nieuwkoop. Johanna Cornelia Baas uit Ter Aar. Ondertrouwd: Leendert van Hol land, 26 j wenende te Westbroek en Jacoba van 't Wout zonder beroep 30 jaar. De dierentemmer maakt gebruik van zijn discipelen om zijn woning schoon te houden. Luide toegejuicht trok Z. K. H. Prins Bernhard aan het hoofd der troepen Zaterdag door Arnhem, nadat Hij te voren op de Kemperheide het corps rijdende artillerie geïnspecteerd had

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 12