De Middellandsche Zee- conferentie gaat door OMGEVING Ondanks de afwijzende houding van Duitschland en Italië De worsteling in het Verre Oosten BUITENLAND VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Men wil wel besprekingen in de non-lnterventle-commlssie DE DUITSCHITALIAANSCHE WEIGERING. De Russische nota als voorwendsel. Dé officieele antwoorden van Duitsch land en Italië, wijzen de uitnöodiging tot deelneming aan de Middellandsche Zee conferentie af en stellen voor, dat het vraagstuk van dê veiligheid der scheep vaart aan de commissie Vóór de niet-in- menging zal worden voorgelegd. Havas publiceert hêt vólgende geauto riseerde resumé van het Italiaansche ant woord op de FranschBritsche uitnoodi* ging- Italië maakte zich op om bevestigend op deze uitnöodiging te antwoorden, doch de Russische nóta bracht een niéuw ernstig element in de situatie. Dit élement bracht wijziging in de opvatting der fascistische regèèring. Te dien aanzien wordt verklaard: de regéering moet haar besluit in bevestigen den zin uitstellen, totdat een bevredigen de regeling van dit incident zal zijn tot stand gekomen." Evenwel zoekt Italië een middel voor een gédachtenwisseling tu&schên de belang hebbendé mogendheden. Italië is van mee- nifig dat dit Onderwerp op nuttige wijze zou kunnen worden besproken door de commissie te Londen met het oog op het aantal landen, dat ef vertegenwoordigd is, in het bijzónder Polen ên Portugal, de technische bevoegdheid en dè ondervin ding der commissie. Tenslotte verklaart Italië nu reeds be reid te zijn haar activiteit vóórt te zetten in den boezem dér Commissie en in Over eenstemming met de rijksrègêering aan den vertegenwoordiger in de commissie alle noodige instructies te geven. De conferentie gaat tóch door. De situatie, ontstaan door de houding van Italië en Duitschland ten aanzien van j de Middellandsche Zeeconferentle, wordt in internationale kringen te Genève niet tragisch opgevat. Het is békend, dat de regeeringen te Londen en Parijs vastte- i sloten zijn aan haar beslissing vast te hou- i den. Behoudens onvoorziene omstandighe- den blijft de opening der conferentie vast- gestéld op hedenmiddag te half vyf. Engeland en Frankrijk hielden rekening met weigering. De rêgeeringen van Frankrijk en Enge land beschikken over een uitgewerkt plan, dat reeds was voorbereid voor het geval dat zoóals inderdaad geschied is Duitschland en Italië niét aan de Middel landsche Zèêcönfêrentie zouden deelne men. Het aanvankelijk aanvaarde ont werp, dat door de afwezigheid der beide mogendheden is vervallen, vóórzag in in schrijving van alle duikbóóten in de Mid dellandsche Zee, afbakening van zones buiten de scheepvaartwegen en achtervol ging van alle duikbooten, die buiten de geoorloofde zones zouden wórden gezien. Deze maatregelen kunnen zonder Duitsch land en Italië niet worden toegepast. Daar ook het convoóisteLsel in beginsel veroor deeld wordt, schijnt de uitbreiding van het aantal oorlogsschepen, dat belast Ls met de verdediging der koopvaarders, de eenige practische oplossing te zijn. Dit systeem wordt reeds toegepast, maar men gelooft, dat de conferentie de doelmatig heid ervan zal versterken: de oorlogsvlo ten zullen dan de koopvaardijschepen van elke nationaliteit beschermen, hetgeen niet alleen de taak van Frankrijk en Engeland maar die van alle onderteekenaars der acte zal zijn. Deze wedergeboorte van den wederzijd- schen bijstand door de aanee.isluiting van verscheidene kleinere staten rondom Frankrijk en Engeland kan de conferen tie van ongedacht groote beteekenis ma ken. Engeland en Frankrijk zijn het er echter over eens, dat elke „anti-fascisti sche" oriëntatie door het technisch karak ter der besprekingen moet worden wegge nomen. Het is dus mogelijk, dat 't Fransch Engelsche technische plan, wanneer het eenmaal door de conferentie zal zijn aan genomen, voorwerp van onmiddellijke on derhandeling met Rome zal uitmaken. Daar van Albanië, geen antwoord is ont vangen, kan men aannemen, dat aan de conferentie wordt deelgenomen door de volgende landen: Engeland, Frankrijk, Rusland, Turkije, Zuid-Slavië, Roemenië, Griekenland en Egypte. ITALIë NEGEERT RUSSISCHE NOTA'S. Nieuwe besluiten ten opzichte van de niet-imnengingscommissie? De Italiaansche regeering zal naar in welingelichte kringen te Rome verluidt, niet antwoorden op de tweede Sovjet Rus sische nóta. Ook eventueele verdere Sov jet-Russische nota's over hetzelfde onder werp zouden door Italië stilzwijgend ge passeerd worden. Tegelijkertijd wordt er op gewezen, dat Italië zich gedwongen zou kunnen zien de mogelijkheid van zijn deelneming aan de a.s. werkzaamheden der niet-inmengings- commissie aan een nieuw onderzoek te on derwerpen, ingeval Sovjet-Rusland vóór het bijeenkomen der commissie een soort gelijke manoeuvre zou ondernemen als voor het bijeenroepen van de conferentie van Nyon. VOERT CATALONIE BESPREKINGEN MET FRANCO? Terwijl de geruchten over een wapen- Stilstand in Asturië niet bevestigd worden, is er vefil belangstelling voor een be richt, dat volgens United Press aan de „Tel." van betrouwbare Spaansche zijde komt en volgens hetwelk er ondanks de tegenspraken reeds een begin zou zijn ge maakt met de onderhandelingen tusschen Catalonlë en de vertegenwoordigers van generaal Franco, teneinde, buiten de re geering van Valencia om, vrede te sluiten. Het schijnt, dat minstens één gedelegeer de van de Catalaansche regeering reeds contact heeft gehad met een vertegen woordiger van Franco in Frankrijk, en wel in een plaats, die dicht bij de Spaan sche grens is gelegen. Deze gedelegeerde is echter weer naar Barcelona terugge keerd. omdat hij de affaire punt voor punt met de regeering van de Generalidad zou willen bespreken. Naar verluidt, zoude 'de Catalaansche regeering een met alle ver- eischte volmachten toegeruste delegatie zenden, die aan het eind van deze week óf aan het begin van de volgende week de onderhandelingen zou voortzetten. Dit bericht uit San Sebastian wordt aan gevuld door een Havastélegram uit Biar ritz, volgens hetwelk drie Catalanen, die voorgeven de Catalaansche regeering te vertegenwoordigen, onderhandelingen heb ben aangeknoopt met vertegenwoordigers van generaal Franco. Deze besprekingen zijn vólgens dit bericht gevoerd in de villa „La Fregate" te Biarritz. De namen der drie Catalanen zijn niet bekend. De eêr6te besprekingen móeten echter geen resul taat hebben gehad en de gedelegeerden zouden Biarritz hebben verlaten, met de verzekering évenwei, dat zij binnenkort zullen terugkeeren. RECHTSCH VLIEGTUIG BOVEN ALGIERS. Gistermorgen om negen uur is een vliegtuig der Spaansche nationalisten bo ven de haven van Algiers verschenen. Vol gens instructies van de autoriteiten wer den drie waarschuwingsschoten in de richting van het toestel gelost. Het toestel, een watervliegtuig, verwijderde zich daar op onmiddellijk in Noordelijke richting. Een watervliegtuigpatrouille is uitgezon den om de kusten té controleeren. DE STRIJD IN NOORD-CHINA. Twee legers tegenover elkander. Aan de spoorlijnen PeipingHankau en TtiensinPoekau slaan de Japansche strijdkrachten thans tegenover de troepen der centrale Chineesche regeering. Buitenlandsche deskundigen schatten het totaal der Japansche effectieven, die sedert het begin der vijandelijkheden via Tientsin in Noord-Chlna zijn binnengekomen, op 215.000 man, ongerekend de effectieven van het Kwantoengleger en de versterkingen, die via Jehol en Tsjahar zijn aangekomen. De Japansche generale staf te Tientsin heeft de buitenlandsche consuls er van in kennis gesteld, dat de Japanneezen voorne mens zijn de krijgsverrichtingen langs de spoorlijn bij Kalgan voort te zetten om in Sjansi door te dringen. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat langs den spoorweg PepingSoeijoean hevig gevochten wördt. De Chineezen ver dedigen dezen spoorweg tegen twee Ja pansche brigades en Mongoolsche soldaten, totaal twintig- tot dertigduizend man sterk. De Japanneezen hebben verder met 10.000 man een aanval gedaan op Tientsjen in het Noorden van Sjansi, tusschen Kalgan en Tatoeng. Deze plaats zouden zij volgens de Japanneezen hebben ingenomen. De gevechten ten Oosten van Jangtsepoe zyn vanmorgen minder hevig geworden. De Chineezen houden zich staande langs den weg van Sjanghai naar Woesoeng, op 2500 meter van de nederzetting. Gemeld wordt, dat daar zeer hevige go- vechten aan den gang zijn. Zeer hevige gevechten te Sjanghai. De gebouwen en huizen in de internatio nale nederzetting te Sjanghai trilden gis teren op hun grondvesten, toen Japansche oorlogsschepen en vliegtuigen Poetoeng op meedoogenlooze wijze aanvielen in een uiterste krachtsinspanning de Chineesche batterijen het zwijgen op te leggen. Nadat de Chinee2en het vuur hadden geopend, werd al spoedig het Japansche hospitaal schip „American Maru", dat bij het Japan sche consulaat gemeerd ligt, getroffen. De Japanneezen begonnen gisteren hun operaties met het bombardement op de sectoren Kiang Wan, en Yangtse Poe, doch concentreerden vervolgens hun aandacht op Poetoeng. De Japanneezen deelen mede, dat zij overeenkomstig het plan oprukken, doch de Chineezen daarentegen 2eggen, dat de Ja panneezen terrein hebben verloren. Geen schadevergoeding aan vreemdelingen. De zegsman van het Japansche depar tement van buitenlandsche zaken heeft over de kwestie der schadevergoeding aan in Sjanghai wonende vreemdelingen ver klaard, dat Japan elke schadevergoeding principieel van de hand wijst, omdat de schade ontstaan is uit gevechten, welke het gevolg zijn van door China gepleegden verdragsbreuk. Na de definitieve verdrij ving van de Chineezen uit Sjanghai, 200 voegde de zegsman hieraan toe, zal Japan echter niet ongenegen zijn, de afzonder lijke aanspraken van buitenlanders, geval voor geval, te onderzoeken. BELGIË OOK SENAAT NEEMT MOTIE VAN VERTROUWEN AAN. De Belgische senaat heeft met 121 tegen 6 stemmen en 17 onthoudingen een motie aangenomen, waarin hulde wordt gebracht aan de integriteit en de belangloosheid van den eersten minister van Zeeland. DUITSCHLAND GöBBELS OVER SPANJE. Nationaal-socialisme geen export-artikel. De Duitsche minister van Propaganda Göbbels heeft op het nationaal-socialisti- sche Congres te Neurenberg een rede ge houden over den burgeroorlog in Spanje, waarbij hij weder felle aanvallen op de Komintern deed en het door Duitschland ingenomen standpunt verdedigde. In Spanje, aldus Spreker, moet de beslis sing vallen over bolsjewisme of gezag en orde. De gebeurtenissen in Spanje vor men slechts een onderdeel van de bolsje wistische wereldrevolutie. Wij behoeven nauwelijks te zeggen, aldus de minister, dat wij, Duitschers, ten volle met het be vriende Spaansche volk medevoelen. Hêt is absurd Duitschland te verwijten, dat het van plan is het nationaal-socialls- me in Spanje in te voeren of deêlen van het Spaansche grondgebied te annexêeren. Wij willen noch het een noch het ander. Maar onder geen omstandigheid kan wor den geduld, dat de communistische interna tionale in het Westen van Europa een nieu we operatiebasis krijgt. Gewagende van de beschuldiging, dat het nationaal-socialisme en het fascisme een expansiepolitiek voeren, zeide Göbbels, nogmaals duidelijk te willen vaststellen, dat men nooit van plan was van het na tionaal-socialisme een exportartikel te ma ken. DR. DIETRICH OVER VRIJE EN ONVRIJE PERS. De Duitsche pers bevrijd van de persvrijheid. De rijksperschef, der N.S.D.A.P., dr. Dietrich, heeft gisteren te Neurenberg een redevoering uitgesproken, waarin hij zich keerde tegen „de internationale oorlogsop- ruiers, die achter het masker van een z.g. persvrijheid en staande buiten de verant woordelijkheid der regeeringen, de inter nationale pers laten worden tot een haard van gevaren der wereldpolitiek". De ver binding van het nieuws als verkoopsarti kel met het geestelijk politieke element acht spr. hierbij het belangrijkst. In Duitschland hebben de nptionaal-so- cialisten de beroepsleugenfabrikanten uit den weg geruimd. Ook moet echter aan dacht gewijd worden aan een pers, die het er in het internationale leven op toe legt de volkeren tot den oorlog op te ruien. De bevrijding der pers van de zooge naamde „presvrijheid", aldus dr. Dietrich verder, is een der grootste daden in de ge schiedenis van den geest, die het nationaal- socialisme en het fascisme volbracht heb ben! In den golf van haat, leugen en laster, die over he nationaal-socialistische Duitsch land wordt uitgestort, ziet spr. de hand van den Jood, die zijn invloed in de wereldpers aanwendt om Duitschland van buiten af te omsingelen en te vernietigen. Uit Moskou wordt de oorlogsopruiing van de pers aan gewakkerd. De slotwoorden van den spreker waren: „Bevrijdt den redacteur van de persvrij heid, die er geen is, geeft hem tegenover den staat de persoonlijke verantwoordelijk heid, dan zult gü meer voor den wereld vrede doen, dan alle niet-inmengingscom- missies ooit vermogen en alle fatsoenlijke mannen der pers, journalisten, of uitgevers, zullen u dankbaar zijn". Een zonderlinge opvatting! DE POSITIE VAN DR. SCHACHT. He aftreden van dr. Schacht als minis ter voor economische zaken, aldus ver klaarden gisteravond gezaghebbende krin gen te Berlfjn, kan niet lang op zich laten wachten. Zij voegden hieraan toe, dat Schacht echter president van de Rijksbank zal blijven. De samenvoeging van de func ties van Rijksbankpresident en minister van economische zaken, zoo zeggen zij ver der, was te inspannend geworden voor één I persoon. VERSCHE ROOMBOTER78 el. per pond Oude VOLVETTE MEIKAAS39 cl. per pond Jonge veile Goudsche26 en 30 cl. per pond Oude PIKANTE FRIESCHE NAGELKAAS 1 2 cl. per pond Oude LEIDSCHE 22 en 28 cl. per pond FIJNSTE KWALITEIT MARGARINE26 cl. per pakje FIJNST MELANGE met 1S% roomboter 28 c». per pakje PRIMA BAK- EN BRAADVET19 et.per */a pond Zware Noord Holl. Ed. 40+per stuk 94 cti. RIJKSTUINBOUWSCHOOL TE LISSE. Uitslag toelatingsexamen. J. L. J. Kruijff, Lisse; N. W. K. Lefeber, Lisse; R. Segers, Lisse; A. J. J. Arentshorst, Sassehheim; H. J. H. van Diest, Sassen- heim; J. Oostveen, Sassenheim; F. Moole- naar, Sassenheim; J. A. W. Alkemade, Noordwijk; P. W. G. van Eeden, Noord- wijk; J. G. J. de Groot, Noordwijk; v. Roe zen van Daalen, Overveen; J. J. Warnaar, Hazerswoude. Met één candidaat wordt het examen voortgezet, wegens ongesteldheid HILLEGOM. Inspecteur van Politie. In de vacature Hensums is tot Inspecteur van Politie al hier benoemd de heer H. L. de Boer te Hil versum; er waren 72 sollicitanten. Wegverbreeding. Van gemeentewege wordt vanaf de brug aan de Beeklaan de Loosterweg III verbreed. In verband met het zeer beperkte uitzicht aan de Oostzijde door een dubbelwoonhuis met bloembollen- schuur is deze verbreeding aan de West zijde een zeer mooie verbetering. LISSE. Geboren: Jacobus, z. v. H. Frauenfel- der en C. Kruihof Petrus Theodorus, z. v Th. F. Duivenvoorde en M. E. Doeswijk Simon Cornells Maria, z. v. W. L. Onder water en C. C. M. Langeveld; Joannes Cas per z, v. J. Re wijk en C. de Lange Mar- tinus Johannes Maria, d. v. M. J. de Groot en P. van Alphen; Christina Wilhelmina Maria, d. v. C. A van Mérrienboer en C. M. Smit Jacob, 2. v. C. Quartel en N. Wildeman; Clazina Petronella, d. v. C. P. Turnhout en C. Randsdorp. Getrouw d:J. van der Jagt te Hille- gom met J. van Egmond te Lisse J. P. van Zeist met J. C. A. van Haaster, beiden te Lisse W. Beukers te Haarlemmer meer met M. Bol te Lisse. Overleden: Hendrik Duijm, 71 jaar, echtg. van M. Schalk Corstianus Theo dorus van der Meer, wed. van E. Lager- weije, 84 jaar. O e v e s t i g d: A. Vermei) uit Leiden; A. P. van Dijk uit Breda; J. J. Kulk uit Haarlem; Th. M. Hekkema geb. Gurp uit 's-Gravenhage; G. van Gurp uit 's-Graven- hage; L. H. Meijer geb. Kroon uit Leider dorp; G. C. de Croix uit Heemstede; A. G. de Rijke en gezin uit Hillegom; J. S. van Stijn uit Castrum; J. F. Freeke geb. Nag- glas uit Leiden; E. C. Devilée uit Gilze c.a.; F. van Zwet uit Heer; J. Anema uit Ben- nebroek; Th. Smit uit Haarlem. Vertrokken: J. S. Schilder en gezin naar Noordwijkerhout; J. J. van Kesteren naar Londen; A. Th. Bakker naar Ouden bosch; G. Algera naar Sassenheim; J. F. Prins naar Hoorn; G. Volkersz naar Delf zijl; J. Hensen naar Uithoorn. POLEN JOURNALISTENCONFLICT IN SILEZIë. Het bureau van de journalistenvereni ging in Silezië heeft een motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de stel selmatige vervolging van Poolsche jour nalisten in Duitsch-Silezië. De vereeniging heeft besloten alle betrekkingen met de journalisten der nationaal-socialistische Duitsche minderheidspers in Polen te ver breken. Het blad „Der Arbeitsmann", het orgaan van het Duitsche Arbeidsfront, is in Polen verboden wegens, ook door ons gemelde, beleedigende aanvallen op het miraculeuze beeld van de Maagd van Szentochowa. RUSLAND TER DOOD VEROORDEELD. Het Oekrainsch dagblad „Komunist", dat te Kief verschijnt, meld'de op 8 September, dat vier contro-revolutionairen tot den ko gel veroordeeld zijn te Chdvisoke. Zij wa ren beschuldigd van sabotage in kolcho zen. Twee andere beklaagden kregen an derhalf jaar gevangenisstraf. Te Zolotsjif in de streek van Charkow zijn om dezelf de redenen drie contra-revolutionairen ter dood veroordeeld en 25 tot straffen tus schen 10 en 5 jaar gevangenis. ZUID-AMERIKA DE TOESTAND TE PARAGUAY. De staat van beleg is bij decreet afge kondigd voor het geheele grondgebied van Paraguay. VOORHOUT. motorrijder tegen den grond gesmakt. Gaf gas in plaats van te remmen. Gistermiddag omstreeks twee uur heeft er op de Teylingerlaan alihier een ernstig ongeval plaats gehad. Een motorrijder uit Sassenheim, de heer N. reed met zijn motor vanaf de Frank van Borsélenlaan ên nam de bócht naar Sassenheim. Terzelf der tijd kwam een luxe-auto vanuit de richting Noordwijkerhout gereden en bot ste met onverminderde vaart op den mo torrijder. De berijder van het motorrijwiel werd tegen den grond gesmakt en bleef daar bewusteloos liggen, terwijl zyn bijna nog nieuwe motor in tweeën brak, Dr. Dommisse uit Sassenheim werd ijlings ontboden en constateerde diat de heer N. een gecompliceerde beenbreuk had bekomen. In vrii ernstigen toestand werd hij per ziekenauto van den heer B. uit Sassen heim naar het Acad Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Even voordat de auto met het slachtoffer wegreed, kwam hij bij ken nis en verklaarde, dat door hem was gas gegeven in plaats van geremd. De motor rijder had geen rijbewijs. Door de gemeente-politle alhier werd proces-verbaal ougemaakt. Vellingbericht. De aanvoer was deze week wel wat minder dan de voorgaande. De volgende prijzen werden genoteerd, konijnen (halfwas) van 20-=80 ct., volwas sen konijnen tot 1.25; raskonijnen tot 1.60. Alles per Stuk. ROELOFARENDSVEEN. Heistelling omgevallen. Gistermiddag was men bezig met het opstellen van de heistelling op het terrein aan den Langen- weg alhier, waar een woning voor den heer L. de j. zal worden gebouwd. Op een gegeven moment sloeg de stelling om en verzaakte daarbij schade aan de telefoon draden en het net van de Radio-distribu tie, terwijl ook een heg gedeeltelijk ver nield werd. Persoonlijke ongevallen kwa men gelukkig niet voor. TER AAR. Interessante lezing. Het was een heel aardige attentie van den oud-Gezel, pa ter P. Akerboom, M.S.C., die den zesden October naar Celebes gaat, een causerie te houden voor de Gezellenvereenlging over dit Missiegebied. De leden stelden dit zeer op hoogen prijs, wat bleek uit de groo te belangstelling, waarvan de Senior ook gewag maakte in zijn openingswoord. Na eerst de huishoudelijke punten te hebben afgewerkt, werd het woord ver leend aan den pater, die zou spreken over het Missiegebied en de eerste kerstening van Celebes, het grillig gevormde eiland, hetwelk vijfmaal 200 groot is als Neder land, met vier en een half millioen inwo ners. In het jaar 1498 werd door de Europea nen het Katholieke geloof aldaar gepre dikt en na twee eeuwen gewerkt te heb ben telde Celebes tien duizend Katholie ken, ondanks dat er in die periode vele priesters gemarteld zijn. De jaren, welke hierop volgden kenmerkten 2ich door het steeds meer en meer overheerschende pro testantisme totdat pas in 1853 weer een Ka tholiek Priester naar Celebes toog, im mers voordien mocht er geen Katholiek zijn. Helaas bedroeg het aantal Katholie ken toen ruim honderd. Met nieuwe moed en volle energie zijn de paters aan het zie- lewerk begonnen en thans telt Celebes 23500 Katholieken, 3338 Catechumenen, met slechts dertig priesters. De pater deed een vurige opwekking om te blijven bidden voor de vele Missiona rissen en waar mogelijk een klein offer te geven, want, zoo besloot hij zijn mooie le zing, op Celebes bestaan geen massabekee- ringen, géén glorieuse feiten, neen daar wordt ziel voor ziel gewonnen. Een krachtig applaus plus een dankwoord van den Senior mocht de pater in ont vangst nemen. Wanneer nog geinformeerd is over het klimaat en het volksbestaan, waarop een interessante toelichting volgt, wordt hiermede het officieele gedeelte als geëindigd beschouwd. Een mooie prestatie. De zangvereen. „Looft den Heere" behaalde op het con cours té Poeldijk een tweede prijs in de superieure afdeeling met 280 punten. In aanmerking genomen dat zij pas voor het eerst in deze hoóge afdeeling uitkomt, mag het zeker wel een mooie prestatie genoemd worden voor den directeur Markx.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6