Onze Raadsel wedstrij d DE LEIDSCHE COURANT Daar zijn we dan! Het heeft wel lang geduurd, te lang voor sommigen, die zoo vaak reeds schreven: „wanneer komt de raadselwedstrijd weer?" En juist, omdat het zoo langf geduurd heeft, komen we met prijzen om te water tanden en met raadsels, zoo eenvoudig en zoo gemakkelijk, dat je de oplossingen ge vonden heb, eer je het weet. Kijk maar: ik gaf voor elk wat wils. Voor de kleintjes natuurlijk erg gemak kelijke, en voor de kinderen van de mid delklassen, een tikje moeilijker en voor de groote mededingers nog een beetje moeilijker. Dat moet immers ook. Waren ze even gemakkelijk en zoo voor het grij pen, dan was er niks aan en had men er zelf geen voldoening van. En nu wil ik even zeggen, waar men zich aan te houden heeft, onze bekende voorwaarden. Ie. Schrijf netjes en ordelijk. 2e. Schrijf op een mooi vel papier en gebruik een nette enveloppe. 3e. Zorg, dat iedere brief voldoende ge frankeerd is. Ben je het met je eigen niet eens, laat dan op het postkantoor den brief wegen, anders telt het werk niet mee. Ik betaal geen strafport meer. Dat hebben we vroeger wel eens gedaan. De brief openlaten en dan denken, dat het drukwerk is, mag niet Dat is geen drukwerk. Dit zeg ik vooral voor hem of haar, die meedoet aan de afd. „Teekenen en Brieven en Opstellen." 4e. Wie een opstel of verhaal of vers in stuurt, beschrijve het papier slechts aan één kant. Onthoudt dit nu goed, wat voor de krant bestemd is, moet op één kant van het vel geschreven worden. Dat is voor de zetters gemakkelijker. 5e. De teekeningen, die niet met zorg gemaakt zijn, worden op zij gelegd en tellen niet mee. 6e. De opstellen of verhalen moeten minstens twee bladzijden lang zijn, als mede de brieven. 7e. En dan, schrijf alles met inkt. Ik wil alleen een uitzondering maken voor hen of haar, die ziek is en te bed ligt en van daar-af zijn werk moet afmaken. 8e. Zorg op tijd te zijn. Jarenlange on dervinding leerde me, dat het altijd de zelfden zijn, die op het nippertje komen ofte laat. Wie te laat komt, loot niet mee. 9e. Stuur alles op vóór den 25sten Sep tember. Iedereen heef nu voldoende tijd om alles behoorlijk te maken. Toch zou ik jullie aanraden direct te beginnen. Van uitstel komt zoo licht afstel. En vergeet niet, dat de kans voor iedereen even groot is en dat hij-, die niet waagt, nooit winnen kan. 10e. Alles moet gestuurd worden aan het volgend adres: OOM WIM p. a. De Leidsche Courant Papengracht LEIDEN. lie. Ten slotte wil ik nog even zeggen, dat men toch kan meedingen in één groep, ook al zou men één der raadsels niet ken nen, ei> dan: 12e In hoe meer groepen men meedoet, hoe meer kansen men heeft, b.v.: Wie in 4 groepen meedoet, heeft 4 kansen, Wel te verstaan buiten de groepen A, B, C. de eigenlijke raadsels. Men moet de raadsels maken, bedoeld en geschikt voor zijn eigen leeftijd. Wie ze dus voor alle leeftijden maakt, heeft toch maar één kans. Dat heeft geen zin ook. Om meer kansen te hebben, zijn de andere groepen. We hebben de groepen verdeeld in: A. raadsels voor leeftijd 6 tot 9 jaar. B. raadsels voor leeftijd 9 tot 12 jaar. C. raadsels voor leeftijd boven 12 jaar. D. Teekenwedstrijd. E. Het maken van opstel, verhaal, vers of sprookje. F. Brieven. G. Het zelf geven van eigen gemaakte raadsels in welken vorm ook. Ziedaar de groepen. Er zijn er dus 7. Men kan alzoo 5 kansen hebben, wie in 5 verschillende groepen meedingt, b.v. wie de raadsels maakt. Wie een teekening inlevert. Wie een verhaal schrijft of vers maakt. Wie een brief erbij voegt. Wie een stel raadsels zoekt. Dat is nu zoover begrepen. Nu zal ik de prijzen eens even laten hoo- ren. Zei ik te veel, dat het was om te wa tertanden. Wie nu niet een kans waagt, is ook geen prijs waard. Ziet en over tuigt U: DE PRIJZEN. Prijs I: Een gouden armbandhorloge. Prijs II: Een fototoesteL Prijs III: Een vulpen. Prijs IV: Een klokje. Prijs V: Een zakhorloge met ketting. Prijs VI: Een vulpen. Prijs VII: Een klokje. Prijs VIII: Een zakhorloge met ketting. Prijs IX: Een vulpen. Prijs X: Een klokje. Prijs XI: Een zakhorloge met ketting. Prijs XII: Een vulpen. Prijs XIII: Een klokje. Prijs XIV: Een zakhorloge met ketting. Prijs XV: Een vulpen. PRijs XVI: Een klokje. Prijs XVII. Een zakhorloge met ketting. Prijs XVIII: Een vulpen. Prijs XIX: Een klokje. Prijs XX: Een zakhorloge met ketting. Prijs XXI: Een vulpotlood. Prijs XXII: Een vulpotlood. Prijs XXIII: Een vulpotlood. Prijs XXTV: Een vulpotlood. Prijs XXV: Een boek. Prijs XXVI: Een boek. Prijs XXVII: Een vulpotlood. Prijs XXVIII: Een vulpotlood. Prijs XXIX: Een vulpotlood. Prijs XXX: Een vulpotlood. Prijs XXXI: Een vulpotlood. Prijs XXXII: Een vulpotlood. Prijs XXXIII: Een vulpotlood. Prijs XXXIV: Een vulpotlood. Prijs XXXV: Een boek. Wat dunkt U? Wie zou nu niet willen een kansje wa gen? Ik verwacht dan nok minstens 500 me dedingers, waarvan ik alle namen zal laten afdrukken. RAADSELS A. Voor de kleinen van 6 tot 9 jaar. Raadsel I: Met a ben ik speelgoed. Met e geef ik klank. Met aa ben ik 'n zak. Met o ben ik rond. Wie ben ik? Raadsel II: Wie van U kan 99 cent betalen met 10 geldstukken. Raadsel III: Wat staat hier: wijzer hoofd Raadsel IV: Op welke stoel kan niemand zitten? Raadsel V: Hoeveel 2x4x6x8x0? Raadsel VI: Vul Li: M n v d r s m n b s t v i n Vader en moeder of oudere broer mag gerust een handje helpen. Voor de kleinen van 67 jaar b.v. is ieder raadsel, hoe gemakkelijk ook, nog moeilijk. B. RAADSELS. Leeftijd van 912 jaar. Raadsel I: Vul in en ge vindt een goed spreek woord: V.l.o.d.nd.e w.n.e.n. Raadsel II: Wat is dit? tniw tein, tgaaw tein eiw. Raadsel Hl: Het geheel bestaat uit twee woorden en uit 21 letters en is een wereldattractie. Wat bedoel ik? 1, 2, 3, 4, 5 is een pracht-stal in Europa. 6, 5, 14, 16, 13 heeft veel ijzerindustrie; stad in 't Rhur-gebied. 7, 8, 9, 10 is een ongewone slaapgelegen heid. 15, 11, 12, 20 is de naam van een jongen. 18, 19, 16, 21, 16, 20 is altijd zonde. 17, 2, 2, 21 is niet lang. Raadsel IV: Invullen: verticaal en horizontaal een der oudste steden van Nederland, xxxxxxxxxde stad stadje in Overijsel. stad in Zuid-Holland. xOude Kroningsstad in Noorwegen Dorp in Z.-Holland. stad in N.-Brabant. stadje in Gelderland. stadje in Drenthe. dorp in Overijsel. Raadsel V: Zoek uit de volgende zinnen de namen van jongens en meisjes. In iederen is voor elk minstens een naam te vinden. a. Ja, neem dat maar van de tafel. b. Wees bedaard, dan toon je tenminste van goeden wil te zijn. c. Ik geef je een rietje bij een glas limo nade. d. Dan nadert de stoet en ongemerkt is tante verdwenen. e. Een hen kakelt, als ze een ei gelegd heeft. f. Oom neemt een lucifer en dra dampt hij er lustig op los. C. RAADSELS. Boven 12 jaar. Raadsel I: Op de plaats van de kruisjes een letter plaatsen zoo dat ze samen vormen den naam van een meisje, x'. lichaamsdeel x naar en koud. x betrekking. x dorp in Zeeland. x drukkersmachine. x een dunne tak. x meer dan niets. x een meisjesnaam. x indeeling. Raadsel II: Zoek op de plaats der kruisjes de let ters, die samen vormen de naam van een bekende stad in Nederland: x ik in het latijn. x verkorte meisjesnaam. x niet eerbaar. x meisjesnaam. x deel van 't hoofd. x voorvoegsel. x wat doet de landman? x boom of lidwoord. y x nauw. P.S. Bij raadsel I en II de gevonden woorden erbij opsturen. Raadsel III: Zoek hieruit een spreekwoord van 29 letters en van 6 woorden. 5, 6, 7, 8, 9, 10 is een viervoetig dier. 20, 21, 22. 19 is ook een viervoetig dier. 23, 13, 12 een jong schaap. 17, 18. 14, 2. 16 dient tot dekking. 26, 4, 15, 3 is een kleur. 1. 24, 29 heeft een visch. 27, 6. 11 is een kleedingstuk. 25, 28, 3 is alleen niets waard. Raadsel IV: Ik ben' een eiland in Oost-Indië; neem een letter uit mijn naam en ik ben een dorp in Overijsel. Wel eiland is dat? Raadsel V: Vul in tot goede spreekwoorden: a. Goede wijn b. Al regent het c. Wat Jantje d. De ondervinding e. Eén zwaluw f. Er is geen pot h. Aanhouden Raadsel VI: Op deze visite-kaartje-raadsels staan na men van beroepen. Welke? E. RAAM Eist L. TOOGE Ried AFDEELING D. Teekenen. Maak een teekening naar keuze. Met inkt. Gekleurd of ongekleurd, al naar men dit zelf wenscht. De namen van hen, die iets moois leveren, worden afzonderlijk vermeld. En onder dezen wordt een boek apart verloot. AFDEELING E. WIE ZIJN JARIG? Van 10 Sept. tot en met 16 Sspt. 10 Sept.: Leni Parlevliet, Tuinpad -89, te Wassenaar. 10 Sept.: Kees van Dijk, H'woude D 209. 10 Sept.: Eef Stipdonk, Vliet 41. 10 Sept.: Piet v. d. Zwet, Akervoordelaan 1, Voorhout. 10 Sept.: Corrie Klein, Anna Paulowna- straat 12a. 11 Sept.: Marietje van Sonderen, Hooge- woerd 88a. 11 Sept.: Bep v. d. Meer, B 360 Z. E. Roe- lofarendsveen. 11 Sept.: Martien Romijn, Kanaalstr. 35a, Lisse. 11 Sept.: Kobus van Tol, Langeraar A 41. 11 Sept.: Ferdinand Berbee, Schelpen kade 36. 12 Sept.: Kees van Hoorn, Hoefstr. 14. 12 Sept.: Kees van Schie, Hoofdstraat 61, Voorhout. 12 Sept.: Marie Overdijk, Waardgr. 165. 12 Sept.: Kees Streeftland, Genestetstr. 49 12 Sept.: Jourt Hoekstra, O. Wetering A125 12 Sept.: Jean L'Ortije, Jan v. Goyenk. 10. 13 Sept.: Leo v. d. Veer, Atjehstr 5a. 14 Sept.: Annie Voordouw, H. Rijndijk F 117, Zoeterwoude. 14 Sept.: Olga Bouwman, Rapenburg 113. 14 Sept.: Nico Langezaal, Zuidsingel 14. 14 Sept.: Corrie Lek, Schilk, Ter Aar C 152 14 Sept.: Doortje en Piet. Krol, Haarlem merstraat 46. 14 Sept.: Johanna Alkemade, Morschstr. 58 14 Sept.: Mientje de Roo, Schoolstr. 6, Heerensingel. 15 Sept.: Jansje Loomans, H.woude D 244. 15 Sept.: Marie de Boer, Koninginnestr. 26 16 Sept.: Gretha Kuyer, Uiterstegr. 62. 16 Sept.: Tin us v. d. Frluit, Nieuwe Burg- steeg 2. Ik feliciteer de jarigen. V/ie zijn of haar naam in deze lijst wil opgenomen zien, schrijve me minstens 14 dagen voor den verjaardag. Zoo ook, wie bij het verlaten der school van deze lijst wil afgevoerd worden. Oom W i m. CORRESPONDENTIE Herman Mentink, Leiden. Ik heb aan je wensch voldaan en Toos in de verjaringslijst opgenomen. Zoo, vind ze het zoo leuk haar naam in de krant te zien? Ja, ja Toos is al een groote meid. Je moet haar zelf den naam laten zoeken. Een meisje uit de 2de klas, kan dat wel. Dag Herman! Groet je ouders van me en ook Hubert, Koos en Toos en voor jou de hand! Jacoba Zandvliet, Oegst- geest. Zoo kind, zou jij je naam zoo graag in de krant willen zien! Dat zal dan gebeuren. Iemand, die dat zóó vrien delijk vraagt, kan ik dat zeker niet wei geren. In vrelke klas zit jij nu al? Schrijf mij eens een lange brief met het een en ander, hoe je de vacantie hebt doorge bracht. lEn dam nog een avontuur met het sprin gen van een band! En ten slotte de fiets vasthouden en zelf zitten op de bagage drager van de fiets van het vriendinnetje. Neen maar.... dat was haast een tocht van „Pieter Spa naar Londen". En nu Betsie, ga ik je groeten en ook vader en moeder en hoop weer eens wat van je te hooren. Corrie van Veen, Zoeter woude. Dat was een heele weg Cor rie! Van Zoeterwoude naar tante in Lei den en dan naar opoe in Delft. Dat je vooraf den slaap niet kon vatten, begrijp ik. Daar was ook te veel interessants in zicht, hé? En dan juist te komen bij tante op haar 12 -jarig huwelijksfeest en bij opoe, die zoo blij was haar kleindochtertje te zien en dan daar een week blijven! Jij bent heusch en bofferd. En dat je het {jammer vond, dat het weekje zoo gauw om was, kan ik me best voorstellen. Ik houd je aan je woord: „tot een anderen keer, schrijf ik weer" zeg je en daar houd ik je aan. Dag Corrie! Groeten thuis! Riet van Velzen, Z'woude. Een uitstapje naar Oom is altijd een groo te attractie, hé Riet? En dat je de toffees bewaarde voor thuis te verdeelen, vind ik heel mooi van je. Zoo hoort het ook! Ja kind, die Volendammers zijn leuk gekleed. En wat staat die muts potsierlijk. Maar, je moet altijd maar denken: ,,'s lands wij,s 't lands eer". En nu zullen ook wij van elkaar afscheid nemen in de hoop nog eens wat te hooren. Groet je ouders van me! Voor jou de hand! Doornroosje, N o o r d w ij k. Of ik al eens in Noordwijk geweest ben? Wis en zeker! Vaak zelf! Maar bij mijn weten heb ik je nog nooit gezien. Dat is jammer! Stuur mij maar eens een kiekje! Ik heb een heel album van Neefjes en Nichtjes! En daar zou jij heel goed bij passen. Wan neer hoor ik weer eens- wat? Is de M. U. L. O. nog niet begonnen? Dag Doornroos je! Met hand en groet! Theo Nagel, Leiden. Waarom had jij vroeger niet meegedaan? Wie niet waagt, niet wint, Theo! Zoo'n huisje op de Veluwe, lijkt me een paradijsje! En als ik geweten had, waar dat huisje lei, dan was ik onze goeie Theo eens komen opzoeken, v/ant ik ben in de buurt geweest. En dan dat helder water in de buurt, waarin je zoo fijntjes kunt plassen en wasschen. Ik wed, dat je een volgend keer weer zoo'n zomerhuisje terugverlangt. Dag Theo! Groet vader en moeder en de beide zusjes van me! Hierbij zullen we het laten. Tot de volgende week. Oom WIM. Vaarwel vacantie door Anton Roels. Het afscheid van den mooien zomer Gaat met een ander nog gepaard, Want ook de groote schoolvacantie Toont ondanks alles kop en staart. We hebben ditmaal wél genoten Van al het mooie zomerweer; We zijn vaak heerlijk wezen fietsen En ook aan 't strand geweest een keer De bosschen en de duinen trokken, Het was een uittocht naar de zee. En met de vaders en de moeders Ging heel de kinderschare mee.... Nu is het uit met al die pretjes, Nu gaan we ernstig weer naar school; Maar tusschen al die zware uren Denkt ieder nog eens aan de jool. Zich nu bepaald! door Diederik. Het lied is uit; De bel, die luidt Voor aanvang van de lessen; Voorbij de jool, Want in de school Leert men; je mag niet kletsen! Vacantie om, Nu rekensom Weer taal en aardrijkskunde; Je denkt daarbij Dan aan het IJ, Veel pret, die men je gunde. Met boekentasch Gevuld, in klas Zijn allen nu aanwezig; En samen daar, Weer voor een jaar, Zijn allen ijv'rig bezig! Vacantievreugd, De gansche jeugd Genoot van U terdege; Gesterkt, gestaald, Zich nu bepaald Tot leeren.... allerwegeü Het maken van opstel of vers. Het opstel, verhaal of sprookje worde netjes met inkt geschreven, het velletje papier aan één kant, én minstens twee kantjes vol. Vooral let op de zorg, die er aan besteed is. Wie er zich met een Jantje van Leiden ervan wil afmaken, spare de moeite liever, want zijn werk leg ik op zij en loot niet mee. Wat goed is, wordt successievelijk geplaatst en onder die wordt een boek apart verloot. AFDEELING F. Brieven. De vacantie is om en allen hebben een uitstapje gemaakt; zijn te logeeren ge weest; hebben met vriendjes een fietstocht ondernomen enz. enz. Stof te over. om daarover een brief te schrijven, die klinkt als een klok en waard is afzonderlijk ver meld te worden. Goede briefen worden apart vermeld en onder de goede inzen ders wordt een boek apart verloot. AFDEELING G. Eigen raadsels. Dit is nu iets, waar onze groote Neefjes en Nichtjes hun of haar krachten eens kunnen aanmeten. In welken vorm de raadsels gegeven worden is mij hetzelfde. Ik laat deze raadsels later volgen. Vergeet echter niet, op een afzonderlijk stuk pa pier de oplossingen te laten volgen. Onder diegenen, die goede inzendingen en vooral origineele raadsels inleveren, laat ik een boek apart verloten. Ziedaar de raadsels en het gevraagde werk. Mij dunkt, dat voor eiken leeftijd be hoorlijk gezorgd is en voor allen er één groep of meer groepen bij zijn, waaraan men met succes kan mededingen. En nu ten slotte nog eens: Zet onder je werk duidelijk: naam, voornaam, plaats, straatnummer en ook datum van geboorte. Aan 't werk! Succes wensch ik U allen! Oom W i m. Mevrouw B. te L. Ik heb den jaardag van Jettie in geboekt. Dit geldt nu ook voor volgende jaren, zoodat u dan haar verjaringsdag niet meer behoeft op te geven. Zoo gauw ze zoover is, dat ze zelf de pen kan hanteeren, moet ze me eens een briefje schrijven. Met vrien delijke groeten, ook voor zusje! Anny en Cor v. Diest, Sas- senheim. Wat 'n prachtweg is dat geworden. Ik heb den rijksstraatweg an ders gekend dan nu op de ansicht staat. Hoe gaat het Oor. Hoor ik dat eens! Je hebt zeker genoten aan de zee of was dat verboden? En onze Anny? Zij heeft zeker moeder goed geholpen en zich op andere wijze verdienstelijk gemaakt. En hoe maken het de Homannetjes? Dag jon gens. Groet moeder van me en voor u beiden wensch ik nog eenige aangename vacantiedagen toe. Of is het feest afge- loopen? Daag! Martha van Bemmelen, Zoe terwoude. Wel, dat is een zeer .goed idee van de zuster, om jullie te lee ren correspondeeren een vriendinnetje te geven uit een andere stad. Tevens een goede gelegenheid om daarbij op visite te gaan of te gaan logeeren. Wat gaat dat vlug op zoo'n motor! Was je niet bang er af te vallen? Dus het meisje viel mee, en is ze in de vacantie ook eens overge komen? Jammer dat ze de kinderverlam ming aan haar been heeft, maar dat zal wel terecht komen. Je moet Coba maar een beetje moed inspreken en mij nog eens schrijven hoe het nu met haar gaat en hoe jij de vacantie hebt doorgebracht. Groet je ouders van me en ontvang jij de vijf! Betsie Versteegen, Zoeter woude. Het beschrijven van een fietstochtje is altijd een dankbaar on derwerp. Dat was een tocht van belang. Een smal brugje hier, een smal plankje daar, een smal paadje verder en een smal wegje daarginds, nou maar het was alles even smal en even gevaarlijk. K. REMAL I Keer K. REBOM El

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 12