DINSDAG 7 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 „KATHOLIEK LEIDEN" Het winterprogramma vermeldt drie bijzondere avonden. Gisteravond vergaderde „Katholiek Lei den" in café-restaurant „In den Vergulden Turk" ter bespreking en vaststelling van het winterprogramma. De voorz., de heer Kriek, heette de af gevaardigden, twintig in getal, hartelijk welkom, in het bijzonder deken Homulle, geest, adviseur en de afgevaardigden der nieuw aangesloten vereenigingen, mej. Niemer, van Sancta Veronica en den heer Wilmink, van Geloof en Wetenschap, die op deze vergadering werden geinstalleerd. Het punt „Winterprogramma van Ka tholieke Actie" vormde den hoofdschotel der besprekingen. In een vorige vergade ring was een commissie voor het R.K. winterprogram benoemd, welke onmiddel lijk met de werkzaamheden begon en een voorloopig plan opstelde voor twee too- neelavonden en een avond met een spre ker, zang en muziek. Als data van deze avonden zijn vastge steld: Zondag 28 November, Maandag 27 December en Dinsdag 22 Februnari. Aanvankelijk lag het in de bedoeling op 28 Nov. een tooneelvoorstelling te doen geven door Jan Musch met „De Vrek' van Molière. Waar deze Zondag echter de eer ste van den Advent is, werd het plan ge wijzigd. Deze avond zal nu komen te staan in het teeken van de „Katholieke Actie voor God". Prof. Alphons Steger, voorz. van het comité, zal als spreker worden aangezocht. Deze avond zal tevens dienen ter vervanging van den- Christus- Koningavond, omdat deze op het feest van Christus-Koning zeer moeilijk gegeven kan worden in verband met de kerkelijke plechtigheden. Medewerking op deze bij eenkomst zal worden verzocht aan de Graal en het Alma Materkoor (Pulchri Studio kan dit seizoen haar medewerking niet geven wegens voorbereiding van haar operette-uitvoering Op den tweeden avond zal het gezel schap van Pierre Balledux optreden. Het is echter nog niet bekend met welk stuk. De laatste avond wordt dan gereserveerd voor Jan Musch. Rond dit programma, dat door de heeren Pollman en Zandbergen, w.n. voorz. en secretaris van de Commissie voor het Win terprogramma werd toegelicht, ontspon nen zich langdurige discussies, waarna het met algemeene stemmen^ werd goedge- keurd. Het bestuur vertrouwt, dat de Katho lieken van Leiden deze avonden zullen weten te waardeeren en dat zij door rui me deelname voor 'n algeheel welslagen zorgen. De kosten der drie avonden teza men bedragen slechts één gulden. Er zijn 1100 plaatsen beschikbaar (vrijkaarten worden niet gegeven). Tot een bepaalden datum zijn de programma's voor de drie avonden gezamenlijk bij de secretariaten der aangesloten vereenigingen beschik baar. Daarna zullen ze vrij gegeven wor den voor den verkoop. Tevens ligt het in de bedoeling zoo noodig kaarten beschik baar te stellen voor afzonderlijke avon den tegen den prijs van 0.75. Het programma werd daarop in haar geheel goedgekeurd. De heer Pollman deelde vervolgens nog mede, dat tot voorzitter van de Commis sie in overleg met den hoogeerw deken was aangezocht rector Reijnen, die zich deze keuze had laten welgevallen. Als laatstepunt van de agenda kwam nog ter sprake de actie voor0 de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, zulks in verband met de oprichting op 1 Sept. j.l. van een particuliere R.K. leesbiblio theek. Mèt den voorzitter betreurden verschil lende afgevaardigden den gang van zaken in deze kwestie, al mocht men -uiteinde lijk blij zijn, dat er eindelijk een R.K. bibliotheek is. De commissie \oor de R.K. Openbare Leeszaal en Biblotheek „Katholiek Lei den" had in een voorvergadering thans besloten de actie voorloopig eenigen tijd stop te zetten, om daarna te overwegen wat haar te doen staat. Dit voorstel vond bij verschillende af gevaardigden bestrijding (sommigen wil den de actie doorzeten, sommigen wilden haar finaal stopzetten), doch het werd tenslotte met vijf stemmen tegen goedge keurd. Bij de rondvraag bracht de voorzitter nog de kwestie der agenda van het Kath. Vereenigingsleven naar voren. Om elkaar zoo min mogelijk concurrentie aan te doen vond spr. het gewenscht, dat de ver schillend, vereenigingen zich met Katho liek Leiden verstaan bij het vaststellen van vergaderingen, feestavonden enz., Hebben vereenigingen haar winterprogram ma reeds vastgesteld, dan worden zij ver zocht dit ter kennis te brengen van „Ka tholiek Leiden". Hierna volgde te 11.45 uur sluiting der vergadering. Onder begunstiging van mooi weer gaf gisterenavond op het voorplein van het Kasteel Endegeest de Harmonie-Kapel „Werkmans Wilskracht" een uitvoering voor d-e verpleegden van Endegeest en Voorgeest. Het programma, bestaande uit een 10-tal nummers, werd op verdien stelijke wijze en in vlot tempo afgewerkt. Een dankbaar applaus klonk na ieder nummer, terwijl de geneesheer-directeur dr. F. J. Stuurman uit naam der aanwe zigen bedankte voor het gebodene. Op Woensdag 15 September a.s., des namiddags van 2 tot 3 uur, wordt in een van de lokalen van het gebouw Mare 13a, waarin is gevestigd het bureau van den Geneeskundigen Dienst, gelegenheid gegeven tot kostelooze inenting en her- inenting'tegen pokken. CATALOGUS R. K. BIBLIOTHEEK. In de inleiding vertelt ons Pater fr. L. Zonderland O.F.M., dat zoo iets als een R. K. Bibliotheek van het karakter als de nu nieuw gestichte, te Leiden nog niet be stond. Nu, dan werd het wel hoog tijd, dat er een kwam! Dat ze succes zal hebben, daaraan twijfelt wel niemand. Te minder daar, uit de ligging, Lorentzkade 17, iedereen wel raden kan, wie er óók achter zit De Bibliotheek ligt daar in iedei geval zeer gunstig. De kataloog der Bibliotheek mag er zijn. Natuurlijk vindt men er enkele drukfouten in, maar ze zijn minimaal. Doen niets af aan de waarde. „Fromke" voor Franke, het woord „godsdienst" van Hudleston Slater naar Huurdeman gewaaid, kom, dat betee- kent voor de waarde van den kataloog al héél weinig. Zulke bokkesprongen maakt het drukduiveltje nu eenmaal altijd. De verdienste van dezen kataloog ligt voor mij ergens, waar een of ander moge lijk de verdienste niet zoeken zou, ja, waar ik geloof, dat niet weinigen heelemaal geen verdienstelijkheid kunnen ontdekken, in tegendeel Vergelijkend met andere mij bekende ka- talogen (mogelijk ben ik erg achter, mijn bibliotheekervaring is al tamelijk oud....) viel het mij op, dat deze kataloog praktisch wilde zijn. Hij vangt niet aan met allerlei kategorieën, neen. hij valt met de deur in huis: „Romans". Want daarom is het te doen. Bovenal moet ons R. K. publiek, dat lezen wil, lezen voor ontspanning, goede en toch pakkende, leuke, tragische, komi sche, gladde, ingewikkelde, dunne, dikke, opwindende, kalmeerende, ontwikkelende en louter prettig bezighoudende (hè, hè, even op asem komen) boeken te kust en te keur kunnen vinden.... oorspronkelijke en vertaalde.honderden Hollandsche op de eerste plaats maar ook ïYansche, Duitsche, Engelsche. Voor ieders goesting iets. En deze verzameling is met zorg ge maakt. Dat ziet men dadelijk. En ze is niet overdreven streng gehouden. Leeftijd 18 lijkt me uitstekend. En dan voor Leiden, zoover ik Leiden ken, na zooveel jaren dat ik er trouw kom. En dat veel aan ouders en voogden is overgelaten, schijnt ook praktisch. De ver antwoordelijkheid moet geplaatst worden, waar ze thuis hoort. Er zijn stellig jongelui van 18 jaar, voor wie sommige B-boeken best leesbaar zijr.; dat de ouders en voog den dit beoordeelen, en zij alléén, lijkt mij juist. De enkele leeftijd is nooit een af doende maatstaf op dit terrein, dat is mijn ondervinding geweest in Amsterdam, bij honderden lezeressen en lezers, en dit zal nog wel zoo zijn. Eén ding spijt .mij bepaald. Tal van boeken zijn geteekend niet een sterretje of met een nulletje. Ik denk, dat de sterretjes beteekenen „uit blinker" en de nulletjes: „niet aanwezig". Maar dat is gissen en raden. Nergens vond •ik in den kataloog de onmisbare verklaring van deze kaballistische aardigheden. Moge lijk vindt de Bibliothekaresse er wat op. En leen nu duizenden boeken uit, Lo- |rentzkade 17 en bereik, onder Gods zegen, wat beoogd werd en werk mee voor het behoud onzer opgroeiende geslachten, die zoo geweldig en zoo venijnig door het slech te boek worden bedreigd. F. Hendrichs S.J. SARRASANI OPENT ZIJN POORTEN. Het Schuttersveld lag gistermiddag nog stil en verlaten en gisteravond stond daar een tentenstad met alles wat daarbij be hoort. Sarrasani kwam van Rotterdam naar hier en opent hedenavond met de eerste voorstelling. 't Gaat toch wonderlijk in het wereldje op zichzelf. Ieder weet zijn plaats, zijn werk en met vereende krachten rijst in enkele oogenblikken een geheel dorp uit den grond op. En daar rondom hangt altijd die bijzondere sfeer van geheimzinnigheid en aantrekkelijkheid, waardoor elk circus be koring heeft. Sarrasani verspeelde een dag met eht af- i breken te Rotterdam en hier. Een gevolg van het overlijden van den veelbesproken Jenny, den 108-jarigen olifant, den zwoe- ger van het circus, die door zijn oerkracht j het zwaarste werk voor zijn rekening kon nemen. Inplaats van om 8 uur gistermor- i gen arriveerde men gistermiddag te 3 uur, 5 maar vanmorgen stond alles overeind en vanmiddag wordt de laatste hand gelegd aan de voorbereidingen. Vanavond in het licht van illuminatie en schijnwerpers zal het geheel er nog aantrekkelijker uitzien en velen zullen dit bezoek van Sarrasani op prijs weten te stellen. De voorverkoop liep heden reeds goed en het is te ver wachten, dat de openingsvoorstelling reeds uitstekend zal slagen. CHR. ORATORIUM-VEREENIGING CON AMORE. De C. O. V. „Con Amore" staat aan den vooravond van haar zilveren jubileum. Een belangrijk feit in het vereenigings leven, dat een dankbaar en eenigszins feestelijk herdenken meer dan waard is. Zij hoopt dit dan ook in het weer begon nen seizoen te doen op tweeërlei wijze: le. door een eenvoudig feestelijk samen zijn in intiemen kring, en 2e. door een uitvoering van eenigszins bij zonderen aard. Voor deze laatste viel de keuze van be stuur en dirigent op een werk, dat in Leiden nog niet werd uitgevoerd, n.l. „De komst des Heeren" van den Vlaamschen componist Joseph Rijelandt, een werk van grootschen opzet. Het is geschreven voor twee koren, drie solisten en orkest. De tekst is ontleend aan den Bijbel, in de Vlaamsche vertaling van Van Beien. Wij hopen later in de gelegenheid te zijn, meer in zij zonderheden te treden over den inhoud van dezen tekst, zoowel als over de muzikale behandeling daarvan. Nu vermelden wij alleen, dat het klavier- uittreksel en de koorpartijen verschenen bij de groote Engelsche Uitgeversmij. No velle en Go., waar het werk werd uitge geven met een Engelsche vertaling onder den Vlaamschen tekst. Het zou dus ook in het Engelsch gezongen kunnen wor den. De orkestpartituur bestaat echter alleen in manuscript en werd door den componist aan de C. O. V. „Con Amore" in bruikleen afgestaan. Het werk werd, voor zoover ons be kend is, nog slechts driemaal in ons land uitgevoerd. De eerste maal door de Kon. Chr. Orat. Ver. „Excelsior" te Rotter dam, onder leiding van Bernard Diamant, later door de C. O. V. te Arnhem, onder leiding van Arnold Wagenaar, het laatst door die te Leeuwarden onder leiding van R. Beintema. De uitvoering brengt, door den eisch van twee koren, die meest al zelfstandig naast elkaar optreden en slechts een enkele maal in gelijke thema- bewerking voortgaan, eigenaardige moei lijkheden mede. Het tweede koor, dat aan deze uitvoering zal meewerken, is het Chr. Gem. Koor „Pro Rege" uit den Haag dat onder leiding van denzelfen dirigent staat. Het ligt dan ook in de bedoeling na de uitvoering te Leiden een tweede uitvoering met beide koren in den Haag te geven. Het Haagsche koor wil daiar- mede zijn tienjarig bestaan herdenken, dat in denzelfden tijd valt. De datum voor de uitvoering in Leiden werd bepaald op Woensdag 19 Jan. a.s.; in den Haag zal dit vermoedelijk zijn 20 of 21 Jan. Nadere bijzonderheden over de Leidsche Jubi leum-uitvoering hopen we te zijner tijd onder de aandacht onzer lezers te bren gen. AGENDA Woensdag, R.-K. Rijtuig- en Wagenmakers- patroonsver. „St. Joseph", kring Leiden, hotel Bremmer, 6 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 4 tot en met V r ij d a g 10 Sept. a.s., waarge nomen door de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, telef. 523 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel 274. Laatste berichten ZOETERWOUDE. Hooiberg in brand.. Hedenmiddag kwart over 2 is brand uit gebroken in de hooiberg van G. Overde- vest aan het Watertje. De berg is door het Watertje van de boerderij gescheiden. De brandspuit en de hulpspuiten waren spoe dig ter plaatse, om de brand te blusschen. HET AUTO-ONGELUK TE AMEIDE. Geen derde slachtoffer. Naar uit het ingestelde onderzoek naar het auto-ongeval te Ameide is gebleken, bevond zich zooals aanvankelijk ver ondersteld werd geen derde persoon in den wagen. Het stoffelijk overschot van De Bie is naar de woning vervoerd, dat van de Groot naar het lijkenhuis je. RONDLEIDING MUSEUM „DE LAKENHAL". Men verzoekt ons belangstellenden er aan te herinneren dat de eerstvolgende rondleiding in het museum „De Lakenhal" zal plaats hebben op Zaterdag 11 Septem ber a.s. des middags te 2.30 uur. Het doel dezer rondleidingen is het pu bliek op eenvoudige, bevattelijke wijze op merkzaam te maken op de schitterende collectie, die het museum bezit. HET NOODLOTTIG ONGELUK OP HET MEER VAN TJIGOMBONG. In aansluiting aan ons belicht, waarbij melding werd gemaakt van het verdrin ken van den heer en mevrouw Klein in het meer van Tjigombong (Ned. O.-Indië), kan thans worden medegedeeld, dat het lijk van mevrouw Klein door dreggen is op gehaald en kon worden geborgen. Het stof felijk overschot van den heer Klein is nog niet gevonden. ARBEIDER DOOR LAADBOOM GETROFFEN. Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Elisabeth Paulina d. v. G. A. Brandt en J. Bavelaar. Elizabeth d. v J. J. v. Zoelen en J. M. de Leeuw van Weenen. Wilhelmina Maria d. v. H. Th. Heeman en M. H. v. d. Zijden. Johannes Pieter z. van R. v. Straten en J. C. van Hooidonk. Frans z. v. J. Kooy en K. v. Doorn. Theodorus Jacobus Iimotheus z. v. F. J. Hulsbosch en M. Verhoeven. Johannes Jacobus Antonius z. v. J. J. v. d. Steen en G. Smit. Hendrina d. B. de Jong en H. v. Rijn. Pieternella Suzanna d. v. W. Kleijn en P. S. Crama. Petro- nella Johanna Maria d. v. P. J. v. Steijn en P. J. Langezaal. - Johannes Timatheus Wilhelmus z. v. J. Th. W. Paddenburg en W. G. M. v. Veggel. Petrus Johannes Ma ria z. van P. J. Zandvliet en A. M. Jan maat. Willem Anna z. van D. T. Nederlof en S. F. Langeveld. Adriana Margaretha d v. C. C. Corver en S. M. Lancel. Ondertrouwd: W. Schouten jm. 21 j. en S. van Zijp jd. 21 j. Gehuwd: P. H. Blom en A. M. J. Sat- ter jd. Th. Boot jm. en L. C. Segaar jd. J. A. Nieuwenhuis jm. en C. Filippo jd. Overleden: J. van Bemmel geb. Pe tiet vr. 59 j. J. P. F. Frison man 77 j. Vanmorgen is aan de haven te Hengelo een ernstig ongeluk gebeurd. De 27-jarige chauffeur, de heer Pool uit Hengelo, is door een laadboom welke losschoot, aan den rug getroffen. Hij werd zoo ernstig gewond dat .men voor zijn leven vreest. Per Roode Kruis-auto is hij naar het al- i ---- - - - - gemeen ziekenhuis te Hengel» vervoerd, j magere runderen 814 vette runderen 1 - was bezig balen, welke uit een schip 1 ve,te balveren. 416 vraskalveren. 574 MARKTBERICHTEN LEIDEN, 7 Sept. Vette varkens. Aan voer totaal 155 stuks. Zwaar 144. Licht 11. Prijs per K.G. levend -gewicht in centen. Zwaar 6062 ct. Handel zeer goed. Groentenveiling. 6 Sept. Roode kool 2.70—3.60, Groene kool 1.70—3.80, Prei ƒ3.80—4.40, Kroten 2.10—2.30, Uien ƒ1.803.10, Peen ƒ4.505.60, Aardappelen ƒ1.302.50, Druiven 14—28, Snijboonen ƒ424, Stokboonen ƒ2716, Pronkboo- nen 26, Stamboonen 414, Postelein 24, Spinazie 26, Tomaten A 45.40 id. B 4—6„ id. C 4—5, id. CC 4, per 100 K.G. Andijvie 6090 ct., Komkommers 1.502.90, Bloemkool 1.5012.50, Me loenen 419, Salade 0.601.40, Per ziken 0.7010.10, Knolselderij ƒ2.10 2.20, Rabarber 2080 ct., per 100 stuks. Kroten 11.60, Pieterselie 3050 ct., Ra dijs 1.20—1.80, Selderie 30—80 ct., Bleek- selderie 1516 ct., Peen ƒ3.107, per 100 bos. UTRECHT, 6 Sept. Paarden. Aanvoer 700 stuks paarden en veulens. Handel redelijk De prijzen waren: luxe paarden 400 425, werkpaarden 250350, oude paar den 100190, 1-jarige paarden 140 175, 2-jarige paarden 190275, jonge veulens 60125, hitten 125275 alles per stuk. ROTTERDAM, 7 Sept. Vee. Totale aan voer 3595 stuks. 140 paarden, 23 veulens, Met ingang van 15 September 1937 is op het daartoe door hen gedaan verzoek eer vol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst aan de reserve-tweede- luitenants H. J. F. Bijvoet en W. van Rijn, beiden van h^t 4e Regiment infanterie. gelost werden, in zijn vrachtauto te ber gen, toen de laadzoom losschoot. Handelsregister K.v. K. Nieuwe insc h'r ij v i n g. 6996. „Li- botaria" (B.P.). Leiden, Haarlemmerstraat 70. Verkoop van alcohol-vrije dranken en diverse gereedgemaakte eetwaren, in den ruimsten zin des woords. Venn.: J. Linscho- ten, Leiden en J. W. Boerma, Leiden. 6995. C. J. v. d. Berg. Noordwijkerhout, Kerkstraat 36. Aannemersbedrijf. E.: C. J. v d Berg, Noordwijkerhout Wijzigingen: 103. Firma Hasselman en Pander. Leiden, Botermarkt 21/22, Bree-: straat 146. Complete meubileering en tapijt- handel. Bovengenoemde zaak is dd. 23 Juni 1937 overgegaan aan de N V. De 's-Graven- haagsche Meubelfabriek voorheen A. J. Mesker te 's-Gravenhage en wordt als fi liaal van deze N.V. voortgezet. Beh. fil.: J.-A. C. Kips, Leiden (B.P.). 466 K. Wielinga Ézn. voorheen J. G. v. d. Mark Azn. Leiden. Haarlemmerstraat 256 Detail- en engroshandel in huish. artikelen enz. Het fil.: Mare 76, Leiden o/d naam Kawee is opgeheven. t 1270. Sint Crispijn, Leiden, Steenstraat 21. Schoenwinkel. N.E.: Wed. J. F. Bayer- de Keuning, Leiden. INGEZONDEN STUKKEN Geachte redactie, Dank zij de activiteit van de redactie van de Leidsche Courant, waarvoor ik groote waardeering koester, lees ik dit dagblad steeds met het meeste genoegen. Het zij mij daarom vergund ook eens een enkele opmerking te mogen maken. Tot mijn leedwezen las ik in het num mer van Zaterdag j.l. het besluit van de redactie om in den vervolge geen foto's van bruidsparen meer in de fotorubriek op te nemen. In hetzelfde nummer kwam o.m. een foto voor van de kop van een varken, dat ergens in Engeland over zijn kampioenschap peinsde. Zonder op de actualiteit van de hier- bedoelde foto te willen afdingen meen ik, dat vele abonné's aanzienlijk meer prijs zullen stellen op de foto van een fleurig bruidspaar dan b.v. op die van een bui- tenlandsche varkenskop. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Abonné. Wij kunnen niet anders, dan instem men met de opvatting van onzen geesti- gen criticus, dat de foto van een fleurig bruidspaar aantrekkelijker is, dan die van... den kop van een varken! Maar... als in het fleurige van een of ander *e- den zou liggen om het te fotografeeren voor de courant!.... Dat was de strek king van onze opmerking: dat, in enkele landelijke bladen vooral, zoovéél foto's van bruidsparen worden opgenomen; waarbij een zekere willekeur ofdwa ze stands-vereering de maatstaf schijnt te zijn! Intusschen: wij willen zéker niet alle foto's van bruidsparen uit de krant weren enmet foto's van varkens koppen zullen wij héél spaarzaam zijn! Red. TELEGRAMMEN TWEE NEDERLANDERS WEGENS DEVIEZENSMOKKELARIJ VEROORDEELD. KALDENKIRCHEN, 7 Sept. (A.N.P.) Twee Hollanders uit Weert wilden hun va- cantie in Duitschland doorbrengen. Zij ver schenen per fiets aan het douanekantoor te Kaldenkirchen, waar hun gevraagd werd of zij iets hadden aan te geven. Zij zeiden niets bij zich te hebben waarmede zij zich aan een strafbare handeling bootstelden. Een nader onderzoek bracht echter aan het licht, dat een hunner een bankbiljet van 100 Mark in een broekspijp had ingenaaid. Beiden moesten wegens overtreding der de- viezenbepalingen verschijnen voor het 690 vette kalveren, 416 graskalveren, 574 nuchtere kalveren, 431 schapen en lam meren, 1 varken, 130 bokken of geiten. Prijzen per kg.: vette koeien 78, 70 en 50 60 cent, vette ossen 74, 68 en 5060 cent, stieren 70, 66 en 62 cent, vette kalveren 105, 95 en 7580 cent, schapen 52, 45 en 40 cent, lammeren 63, 59 en 53 cent, gras kalveren 2e kwal. 3e kwal. 48 cent, nuch tere kalveren 55, 50 en 45 cent, slachtpaar- den 57, 52 en 46 cent. Prijzen per stuk: schapen 302520, lammeren 1917 14, nuchtere slachtkalveren 14118, nuchtere fokkalveren 222018, slacht- paarden 275210140, werkpaarden 370—320—205; hitten 235-^200—140, veulens f 16013090, stieren 345285 185, kalfkoeien 295255180, melk koeien 300260190, varekoeien 200 170130, vaarzen 185140110, pin ken 150120100, graskalveren 63 4320, bokken of geiten 1394. BODEGRAVEN, 7 Sept. Kaas. Aange voerd 340 partijen Goudsche kaas. Alle met rijksmerk, totaal 15.300 stuks, wegende 137.700 K.G. Prijs met R.M. le soort 27— 29, 2e soort 2426. Zwaardere 30.50. Handel matig. 's HERTOGENBOSCH, 7 Sept. Boter. „Schoeffengericht" te Krefeld. Daar oB hen j Aanvoer j3 8000 kg Prij2en: hoogste ook nog thee, chocolade, sigaren enz. wer- 1 42j laagste 1.37, middelprijs f 1.40 den aangetroffen, waren zij ook strafbaar J per j^g wegens een poging tot ontduiking van aan- j VINKEVEEN, 6 Sept Groenten- en gifte van goederen. Zij werden veroordeeld fruitveiling. Spercieboonen f 6—13, tot elk een maand gevangenisstraf en een j Snijboonen f4—13.50, Kassnijboonen ƒ18 boete van 600 Mark of 15 dagen hechtenis, i _24, Pronkboonen ƒ2—4, Spekboonen 4 7, Stamspercieboonen 812, per 100 Kg., Tomaten A 22.40 p 100 pond, id. B 2.202.60, id. C 22.20, Komkommers ƒ1.503.10 per 100 stuks, Bloemkool ƒ1.50 11, Kropsla ƒ0.602.50, Rabarbar 3 p, 100 bos, Spinazie 38 per 100 Kg., Pos telein 23, Bleekselderij 23, per 100 stuks, Peen 39 per 100 bos, Andijvie ƒ0.601.50 per 100 stuks, Meloenen ƒ14 16 per 100 stuks. NOORDWIJKERHOUT, 6 Sept. Groen ten. Stokboonen z. d. ƒ0.601.65, en kele boonen z. d. 0.801.60, enkele boo- nen m. d. ƒ0.651.15, snijboonen ƒ0.40 1.80, dubbele boonen ƒ070125. Alles per 10 Kg. HAZERSWOUDE, 6 Sept. Eierenveiling. Kippeneieren 4.354.80, eendeneieren ƒ3.203.60 per 100 stuks. Hanen 5060 ct., kippen 55 ct., per stuk. ZOETERWOUDE, 7 Sept. Veiling „Ik leer nog". Aanvoer 2000 eieren. Kippen eieren 4.504.90, kaas 28 ct. per pond, kippen 507 ct., hanen 25 ct-, konijnen 3070 ct., eenden 40 ct. DE OPENING VAN DEN RIJKSPARTIJ DAG. Redevoering' van Rudolf Hess. NEURENBERG, 7 Sept. (A.N.P.) De rijkspartijdag is hedenmorgen in de Luit- poldhalle geopend met een redevoering van den plaatsvervangenden leider, Rudolf Hess, die o.a. het volgende verklaarde: Zooals steeds, geldt onze eerste herin nering bij de opening van dit congres, de genen, die voor den eer van Duitschland hun leven lieten. Dit jaar betreurt het Duitsche volk in het bijzonder de 31 dooden van het pantser schip „Deutschland"; zij werden het slacht offer van een der misdadige bolsjewistische aanslagen op den vrede van Europa. Vervolgens begroette Hess de gasten uit het binnen- en buitenland, met aan het hoofd de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden. Volgens den wil van den Fuehrer, zoo vervolgde hij, draagt de par tijdag van dit jaar de leuze „partijdag van den arbeid". Met trots zien wij terug op de prestaties, welke het Duitsche volk vol bracht heeft. Zooals de opgaven der laat ste 4 jaar zijn opgelost, zullen ook de opgaven van de toekomst tot oplossing wor den gebracht. Tenslotte richtte Hess zich tot Hitier en sprak den wensch uit, dat deze zijn werk moge voortzetten om Duitschland op te bouwen tot een sterken stut van den vrede. bSbLN OTEEK1N GEN lAMSThRDAMh Londen 8.99 Berlijn 72.75 Parijs 6 761/4 Brussel 30.60 Zwitserland 41.641/2 Kopenhagen 40.15 Stockholm 46.371/2 Oslo 45.171/0 New Vork 1.813/" Praag 6.33

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3