SPORT RECHTZAKEN Wilt U iets weten? DINSDAG 7 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANl DERDE BLAD - PAG. 10 DE OLYMPISCHE SPELEN 1940 IN JAPAN Ziel Japan van de organisatie af? TOKIO. G September (A.N.P.). Momenteel heerscht in Japan een sterke strooming van de organisatie der olympische spelen in 1940 af te zien in verband met het conflict met China. Minister-president Konoje deelde op een interpellatie in den Japanschen landdag mede, dat binnenkort een be sluit zal vallen of Japan wel of niet de spelen zal organiseeren. Met de Ja- pansche sportbonden zal dienaangaan de overleg worden gepleegd. Naar men zich herinnert werden de Ja- pansche ruiters, op bevel van den minister van oorlog, uit de training voor de olym pische spelen genomen, daar zij zich ter beschikking moesten houden in verband met het Chineesche conflict. Daar ook an dere Japansche athleten voor den dienst zfjn opgeroepen, heerscht in sportkringen de meening, dat het niet uitgesloten mag worden geacht, dat het organisatiecomité de olympische spelen voor 1940 zal afzeggen. De meening van von Halt. Uit Berlijn wordt nog gemeld: Het lid van het uitvoerend comité van het internatio naal Olympisch Comité, dr. Ritter von Halt, verklaarde, toen hem werd medegedeeld, dat de mogelijkheid niet was uitgesloten, dat Japan afstand zou doen van de orga nisatie der spelen in 1940, dat het I.O.C. in het voorjaar van 1938 op de bijeenkomst te Cairo zijn standpunt nader zal bepa len. Dr. van Halt herinnerde er aan, dat een soortgelijk geval 29 jaar geleden ook was gebeurd. In 1908 n.l. zag Italië van de organisatie af en toen sprong Londen bij. Japan kan de spelen natuurlijk niet afstaan ten behoeve van een ander land. Cairo zal zelf hebben te beslissen. Men kan aanne men, dat, vooropgesteld, dat Japan inder daad van de organisatie zal afzien, Hel- singfors sterk in aanmerking komt de spe len van 1940 toegewezen te krijgen. Im mers te Berlijn is tijdens de I.O.V.-bij een komst duidelijk gebleken, dat slechts twee landen voor 1940 in aanmerking kwamen, nJ. Japan of Finland. HEEFT JAPAN REEDS AFSTAND GEDAAN VAN DE ORGANISATIE? In aansluiting op deze steeds sterker wordende geruchten publiceert het Fransche sportblad „l'Auto" van zijn correspondent uit Tokio het bericht, dat Japan officieel afziet van de organisa tie van de Olympische Spelen in 1940. (Dit bericht Komt geheel voor rekening van l'Auto, bevestiging hebben wij nog niet kunnen verkrijgen. Sportredactie AJST.P.) ZWEMMEN DIPLOMA ZWEMMEN IN DE ZIJL In de zweminrichting „De Zijl" had gis teravond het diploma zwemmen plaats, onder groote belangstelling. De namen der geslaagden zijn: Dames: H. Doovevan Duuren, N. de JongGelok, M. Meyerde Klerk, M. de TombeKorswagen, C, Visservan Wee- ren, M. Vermeerv. d. Plas, G. J. v. Dam Nagtegeller, F. BleekerHelms, J. RijnsburgerPardon, G. v. Leeuwen, C. Laman, R. Houthoff en T. v. d. Ruit. Heeren: J. J. Buis, J. Brieër, H. S. v. Iterson, L. Segaar en J. W. v. d. Horst. Jongeheeren: Theo Scholte, Jan Schol- te, WTim de Haan, Carel Carton, Dirk de Kier, Pim Philippo, Kees Vinkenstey11» Hans Derksen, Joris Heemskerk, Theo va Zijp, Gerrit Plekkringa, Jan Albert Brinks, Pauw Lut, Wim Landsman, uit Wassenaar. jongedames: Gre van Leeuwen, Tonïa Uittenhout, Corrie van Mastrigt, Sari de Tombe, Elspe Hol (Zoeterwoude), Rietje Wassink, Tokje Nijholt, Jetty Segaar, Grietje de Graaf, Ali Swartensenburg (Leiderdorp), Janny v. Woudenberg (Oegstgeestf, Mies Kolderman, Riek Kol derman, Geesje Blauw, Leida Lamboo, Marietje Brinks, Nelly v. d. Burgh. Waar geen plaatsnaam bij staat zijn de geslaagden hier woonachtig. Na afloop speelde de Zijl ni een wed strijd tegen H.GA. I, welke wedstrijd ein digde met 12. Morgenavond spelen L.Z.C. I en L.Z.C. II een vriendschappelijken wedstrijd resp. tegen A.Z.C. I en n. VOETBAL R.K.S.V. „DOCOS". Woensdag a.s. indoortraining in de zaal aan de Ursulasteeg (Zusterschool Haar lemmerstraat) ,van 7.30 tot 8.15 uur junio ren en vanaf 8.15 tot 9 uur voor de senio ren; daarna spreekuur van het bestuur. Zondag a.s. wordt de rector Beune-wis- selbeker verspeeld n.l. tusschen S.J.C., Teijlingen en Docos. Dit kan een prachtige sportmiddag wor- voor Docos. WIELRENNEN SCHULTE PROFESSIONAL. Op 12 September zijn eersten wedstrijd te Parijs. Naar wij vernemen heeft Schulte dezer dagen een licentie als professional bij de Nederlandsche Wielren Unie aangevraagd. Het ligt in zijn bedoeling op 12 Septem ber deel te nemen aan den wegwedstrijd over 140 K.M. tegen het horloge, welke wedstrijd dien dag door „Paris-Soir" wordt georganiseerd. Schulte heeft zijn besluit dus genomen. Te Kopenhagen had hij reeds plannen tot het beroepsrennerscorps over te gaan. Hij verrichtte tijdens het wereldkampioenschap op den weg schitterend werk door eerst een achterstand van 2 minuten in te halen en vervolgens, met den Belg Tack samen, op de vijf vluchtelingen in te loopen. Op dat moment werden, naar met weet, beide ren ners gedisqualificeerd. Schulte was sterk opgevallen en vooral de Franschen hadden veel belangstelling voor den Nederlandschen „rouleur". Geen wonder, dat Schulte toen reeds een aanbie ding kreeg van „Paris Soir" om uit te ko men in den jaarlijkschen wedstrijd tegen het horloge, waaraan o.m. zullen deelne men Magne, Archambaud, Bautz, Speicher en anderen. Daar Schulte geen kampioenstitel bezit, kan hij direct zijn licentie als beroepsren ner ontvangen. Zondag j.l. heeft hij dus te Eindhoven voor de laatste maal als ama teur gereden. SCHULTE EERSTE IN DE RONDE VAN VLEUTEN Gisteren had bij prachtig weer de Ron de van Vleuten plaats, georganiseerd door de Utrechtsche vereeniging „Het Stadion". Nieuwelingen: 1. M. J. Janssen, Eindhoven; 2. H. Grif fioen, Amsterdam; 3. M. v. d. Schip, Am sterdam; 4. G. Schippers, Breukelerveen; 5. H. v. d. Vliet, Vught; 6. W. de Groot, Leiden; 7. H. Bos, Hilversum; 8. J. van Vliet, Gouda; 9. J. J. Hendriks, Utrecht; 10 D. B. van Driel, Utrecht. Amateurs en onafhankelijken: 1. G. Schute, Amsterdam; 2. P. Terp stra, Amsterdam, 2 min. 40 sec.; 3. J. Saarloos, Rotterdam, 200 meter; 4. J. J. Hofstede, Gouda, 50 meter; 5. A. Over- weel, Roterdam; 6. L. Motké, Utrecht; 7. Th. Peek, Gouda; 8. J. Hiddes, Amster dam; 9. H. Anneese, Amsterdam; 10. W. van Meeteren, Giessendam; 11. H. de Hoog, Amsterdam; 12. H. W. Breeuwer, Zeist; 13. L. Houtzeel, Amsterdam; 14. A. Schieveen, Apeldoorn; 15. M. Boterman, Zaandam. MOTORSPORT MOTORCLUB ZUID-HOLLAND De Motorclub Zuid-Holland organiseer de Zondag op het landgoed „Duynrell" te Wassenaar haar jaarfeest. De voornaam ste uitslagen luiden als volgt: Terreinrit over 6 K.M.: motoren: J. jhr. de Beaufort 5 min. 52 sec.; 2. H. d, Wit 6 min. 3 sec.; 3. M. Flinterman 6 min. 20 sec.; 4. de Geus 6 min. 26 sec.; 5. H. Sat- ter 6 min. 36 sec. Automobielen: 1. P. Nortier 5 min. 56 sec.; 2 J. Barendregt 6 min. 8 sec.; 3. M. Flinterman 6 min. 23 sec.; 4. jhr. Linte- loo de Geer 6 min 37 sec. Vierkamp bestaande uit 100 M. hard- loopen: 100 M. achteruit rijden met auto, vervolgens 4 ronden van 300 M. grasbaan- rijden op den motor en tot slot'500 M. op den weg per racefiets. Deelnemers to 70 kg.: 1. 1. J. de Maar 4 min., 2. R. Steenman 4 min. 21 sec., tot 80 kg., 1 J. Barendregt 3 min. 31 sec., 2. J. Sater 3 min. 34 sec.; tot 90 kg.; 1 M. Flin terman 3 min. 50 sec.; 2 K. Elinkhuyzen 4 min. 16 sec.; boven de 100 kg. 1. G. Deelen 3 min. 53 sec.; 2. H. Vintges 3 min. 53 sec. PAARDENSPORT NATIONAAL CONCOURS-HIPPIQUE TE ZEVENHUIZEN. Het programma van het op 15 en 16 September a.s. op het landgoed, van den heer J. Eindhoven, alhier, te houden na tionaal concours-hippique is thans bekend. De volgende nummers zullen worden uitge voerd: 1. Individueele dressuurproef (alleen voor klasse N). 2. Individueele dressuurproef (alleen voor klassen B, L en M) met handicap. 3. Dressuurproef voor viertallen. 4a. Dressuurproef voor achttallen. 4. Gewilligheidsproef voor aangespan nen paarden, ingeschreven in het Stamboek of Veulenboek der Nat. Vereen, tot Bevord. der Paardenfokkerij in Nederland. 5. Concours Eenspannen (type land- bouwtuigpaard) 6..Concours Eenspannen (type landbouw- tuigpaard) open klasse. 7. Parade der Vereenigingen. 8. Concours Tweespannen voor oogst wagen (geen luchtbanden, type landbouw- tuigpaard) open klasse. 9. Springen met groepen. 10. Tweespannen voor oogstwagen (geen luchtbanden) voor Koudbloed of gekruiste Belgen. 11. Klavertje Drie. 12. Gelukspringen met handicap. Er zal worden gereden om geldprijzen, waarvoor in totaal een bedrag van 555. is uitgeloofd, terwijl bovendien nog ver schillende medailles e.d. beschikbaar zijn gesteld, o.a. door H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, alsmede door ver schillende autoriteiten. Gezien de inschrijvingen belooft het con- cours een groot succes te worden. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Overtreding drankwet? De bierhandelaar P. te Leiden heeft verlof voor zwak alcoholischen drank. Niettemin was bij hem aangetroffen een groote hoeveelheid sterke drank en wel een aantal kruiken jenever. Vergunning om deze aanwezig te hebben had ver dachte niet. Nu deed zich een eigenaardig verschijn sel voor n.l. dat de wet voorschrijft dat de lokaliteit of het vertrek, alwaar de sterke drank zich bevindt, in verbinding moet staan met den openbaren weg. Nu was dit volgens een broer van verdachte niet het geval, daar de toegang tot de bergplaats van de sterke drank een lad der was en het dus volgens dezen ver dediger uitgesloten was, dat het vertrek toegankelijk was vanaf den openbaren weg, in casu dat het niet in verbinding stond met het vertrek of de lokaliteit al waar de zwak alcoholische dranken ge fabriceerd werden. Het O. M. was een andere meening toe gedaan en vind, dat ook toegang door middel van een ladder niet mocht en dat de bergplaats van de sterke drank wel degelijk in verbinding stond met de fa briek van zwak alcoholische dranken en dus tevens toegankelijk was vanaf den openbaren weg. Wel wilde spr. rekening houden met een en ander en hij eischte daarom een boete van 10 subs. 5 dagen en terug gave van de in beslag genomen dranken. De kantonrechter zal een en ander nog eens overwegen en schriftelijk vonnis wijzen over acht dagen. Aan de verkeerde zijde gepasseerd. B. de V. te Voorhout heeft daar ter plaatse een andere voor hem rijdende auto ingehaald en gepasseerd aan de ver keerde zijde met het gevolg, dat er een aanrijding was ontstaan. Na getuigenver hoor waarbij vast kwam te staan, dat de schuld geheel bij verdachte lag en niet bij de voor hem rijdende auto, zooals ver dachte beweerde, was de eisch 10 subs. 5 dagen. Uitspraak f 10 subs. 4 dagen. Onvoorzichtig de garage uitgereden. De taxi-chauffeur E. J. te Leiden was met zijn auto de garage uit komen rijden op den Stationsweg te Leiden. Een juist passeerende voetganger, C. S. uit Oegstgeest, was aangereden en diende wegens beschadiging aan zijn kleeren een civiele vordering in van 2.50. De ambtenaar noemde de manier van rijden van verdachte zeer onvoorzichtig; het is daar uitkijken omdat de auto's over het trottoir moeten waar altijd veel voet gangers loopen. Eisch 10 subs. 5 dagen en toewijzing van de vordering ad 2.50. Uitspraak 5 subs. 2 dagen met toewijzing. Overtreding arbeidswet. G. v. L. scheepsbouwer te Alkemade heeft in zijn bedrijf eenige knechts over werk laten verrichten zonder de ver- eischte vergunning. Verdachte heeft wel een overeenkomst voor het laten verrich ten van overwerk, vooral in het seizoen, maar daar heeft hij zich ook niet aan ge houden. Eisch en uitspraak 7.50 subs. 3 dagen. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK EEN ONDEUGDELIJKE MONSTER VERZEGELING In hooger beroep heeft terechtgestaan de 40-jarige veehouder C. V. uit Reeuw ijk, die verdacht wordt van het afleveren van SCHAKEN DE TWEEDE PARTIJ EUWE-FLOHR REMISE. De tweede partij tusschen den -.vereld- kampioen dr. M. Euwe en den Tsjechischen meester Salo Flohr te Semmering eindigde in remise. Dr. Euwe speelde met wit. POSTDUIVEN Wassenaarsche PostduiPHiclub. Wedvlucht met oude en jonge duiven vanuit Duffels (België, afstand plm. 117 K.M. De duiven werden aldaar in vrijheid gesteld te 8 uur 30 min. met N.O. wind. De eerste duif bereikte het hok te 10 uur 15 min. 3 sec. en had het traject gevlogen met een gemiddelde snelheid van 1121,5 M. peh minuut. De laatste prijswinnende vogel werd geconstateerd te 10 uur 22 min. en 38 sec. en had gevlogen met een gemiddelde snelheid van 1019,3 M. per minuut. De uitslag was: 1, 2, 8 L. H. de Kleine. 3 en 20 J. H. M. Brouwer. 4, 5, 6 en 7 H. Nijp. 9, 12, 14 en 18 P. Boumans. 10, 13, 15 en 16 C. Versteeg Jr. 11 en 19 A. v. Duykeren. 17 en 21 K. I. Waasdorp. Gelijktijdig werd voor de donateurs vanuit dat station aan wedvlucht uitge schreven. Hiervan behaalde de eerste vo gel een snelheid van 1118,1 M. per minuut en de 7e vogel 1000,4 M. per minuut. De uitslag hiervan was: 1 J. van den Burg. 2 en 6 H. van Laar. 3 en 5 J. Pennaarts. 7 P. van Leeuwen. melk, waarvan de samenstelling niet vol deed aan de eischen, die daaromtrent in het Melkbesluit worden gesteld. De kan tonrechter te Gouda had de ambtenaar van het O.M. niet ontvankelijk verklaard, omdat niet de bepalingen bij het monster- nemen, welke in de artikelen 20 tot 24 van de Warenwet worden genoemd, niet in acht waren genomen. Van dit vonnis was de ambtenaar van het O.M. in appèl gekomen. Het bleek, dat het monsterfleschje, dat voor het kantongerecht te Gouda als stuk van overtuigng had gediend, niet aanwe zig was. Het O.M. waargenomen door mr. C. J. V. Melschke deelde hieromtrent me de, dat bij informatie te Gouda was ge zegd, dat het fleschje tegelijk met andere overtuigingsstukken aan een opkooper was verkocht, hoewel daarmee in strijd was gehandeld met de bepalingen, welke voorschrijven, dat stukken van overtui ging gedurende drie jaren moeten be waard blijven. Verdachte had echter een fleschje mee gebracht, dat zeer veel geleek op dat, waarin het monster was bewaard en dat dezelfde sluiting had, n.l. een beugelsluiting Op 9 December was, terwijl verdachte melk afleverde, de keurmeester A. H. Wilshaus verschenen, die een monster ge nomen had uit de afgeleverde bus en uit nog twee andere bussen, die verdachte op zijn wagen had. Op verzoek van ver dachte had de keurmeester ook contra monsters genomen, die verdachte had doen toekomen aan den dierenarts M. Slager te Hillegersberg, die deze monsters had on derzocht. In tegenstelling met de mon sters die bestemd waren voor den keu ringsdienst, waren deze monsters op zoo danige wijze verzegeld, dat opening van de flesch zonder beschadiging van het ze gel niet mogelijk was. Naar verdachte met de meegebrachte flesch demonstreerde, was het bij deze mogelijk het plombeer loodje zooveel te verschuiven, dat de beu gelsluiting kon worden geopend en geslo ten, waarna het loodje weer op zijn plaats kon worden geschoven, zonder dat gecon stateerd kon worden, dat de flesch ge opend was geweest. De dierenarts M. Slager, die de van ver dachte ontvangen monsters heeft onder zocht, verklaarde gevonden te hebben, dat er lichte afwijkingen waren in het soorte lijk gewicht en in de droge stof. Dat er water bij de melk was gedaan had getuige niet geconstateerd, maar hij had.de melk niet op vriespunt onderzocht. De verklaring van dr. J. C. Thonus, die op den keuringsdienst voor waren het monster had onderzocht, werd voorgele zen. Volgens de methode van bepaling van het vriespunt, bleek er in de drie mon sters onderscheidenlijk 5, 5 en 6 pet. wa ter aanwezig te zijn. De keurmeester A. H. Wilshaus ver klaarde zoowel de monsters als de contra monsters te hebben genomen. Het mon sterfleschje was volgens de voorschriften verzegeld en getuige geeft toe, dat bij die wijze van verzegeling openen en sluiten van de flesch mógelijk is, zonder verbre king der verzegeling. Thans wordt een andere methode gevolgd en wel: men legt om de flesch een papieren hoedje, waar omheen het touwtje met het zegelloodje gaat, zoodat nu opening zonder beschadi ging van het zegel niet meer mogelijk is. Dr. W. Meyer, scheikundige bij den keuringsdienst voor waren te Den Haag verklaarde, dat de manier van verzegeling veranderd was en dat het nu geschiedt op de wijze, als door den keurmeester is mede gedeeld. Getuige acht het uitgesloten, dat er met het monster iets gebeurd is. De menschen, die daar de monsters behande len, zijn allenten volle vertrouwd. Een hoeveelheid van 5 pet. water is, naar ge tuige zegt, dadelijk te constateeren. Op den keuringsdienst voor waren kent men verdachte als iemand, die met de melk knoeit. Verdachte geeft niet toe, dat er water bij de melk was gedaan. De president, mr. J. G. Huyser: Och kom, de koeien geven goede melk, hoe komt dat water er dan in? Dr. van der Laan, directeur van den keuringsdienst voor waren te Den Haag demonstreerde vervolgens nog op welke wijze tegenwoordig de verzegeling van de monsters plaats heeft. Het O.M. nam in zijn requistoir aan, dat het rapport van dr. Thonus juist is. Ge tuige Slager heeft de monsters niet op het vriespunt onderzocht, zoodat een ver gelijking tusschen beide manieren van on derzoek niet te maken is. Volgens de op vatting van den kantonrechter is een ver zegeling, die toelaat, dat de flesch ge opend kan worden, zonder dat de verze geling verbroken wordt, geen verzegeling Het O.M. is het daarmee niet eens. De wet stelt geenerlei voorwaarde aan de verzegeling. Aangezien het O.M. in dit geval wel degelijk een verzegeling van het monster aanwezig acht, meent het, dat het O.M. wel in zijn vordering ontvanke lijk moet worden verklaard. Het ten laste gelegde feit voorts bewezen achtend eisch te het O.M. tegen verdachte een boete van 100 subs. 20 dagen hechtenis. Mr. N. C. van Mastrigt, die verdachte's verdediging voerde, merkte op, dat het hier niet gaat om de vraag of verdachte water bij de melk heeft gedaan. Als het waar is, dat verdachte met de melk ge knoeid heeft, dan is het jammer, dat hij niet veroordeeld kan worden. Het gaat er hier echter om, dat het monster niet op de juiste wijze is genomen. Er zijn over tredingen van de Warenwet, die zonder monsterneming te constateeren zijn. De Warenwet kent echter wel de monsterne ming en als er een monster genomen wordt en de vervolging steunt daarop, dan moet het monster ook voldoen aan de ob jectiviteit, die de wet stelt. Pleiter stelt uitdrukkelijk voorop, dat de keurings dienst hier niet in het geding is, want nie mand verdenkt een van de ambtenaren met de monsters te hebben geknoeid. De Hooge Raad heeft uitgemaakt, dat wan neer het nemen van monsters noodzake lijk is, de bepalingen der artikelen 20 tot 24 van de Warenwet in acht worden geno men. Bij arrest van 16 Maart 1926 beslist de Hooge Raad, dat de eenzelvigheid van het monster na de verzegeling van de ver pakking moet vaststaan. Hoe moet nu een monster verzegeld worden? De ministe- rieele beschikking van 6 Mei 1921 geeft daarover uitsluitsel. Volgens die beschik king moet de verzegeling op zoodanige wijze geschieden, dat de verpakking niet te openen is, zonder de verzegeling te beschadigen. Wanneer nu vast staat, dat in dit val de flesch wel te openen was, zonder dat de verzegeling werd verbro ken, dan is aan de voorwaarde, die gesteld is aan de vervolgbaarheid niet voldaan en dan kan er ook niet vervolgd worden. Er is dus alle reden om het vonnis van den kantonrechter te Gouda te bevesti gen. Pleiter bespreekt voorts nog even de nota, die de ambtenaar van 'het O.M. bij de stukken gevoegd heeft en waarin deze zich beroept op een arrest van den Hoo- gen Raad van 1935. Volgens pleiter gaat dit beroep niet op, omdat dit sloeg op een nalatigheid van een monsternemenden ambtenaar, die verzuimd had van de mon sterneming aanteekening tè doen in zijn zakboekje, hetgeen aan de wettigheid van het genomen monster niet afdeed. In dit geval is echter niet voldaan aan de voor schriften van de artikelen 20 tot 24 van de Warenwet en volgens pleiter lijdt het geen twijfel of het vonnis van den kantonrech ter zal moeten worden bevestigd. Eenzelfde soort zaak werd behandeld tegen den 44-jarigen melkhandelaar J. S. uit Z w a m m e r d a m, van wiens melk bij aflevering te Reeuwijk, eveneens monsters waren genomen, waaruit bleek, dat er resp. 6, 6 en 11 pet. water bij de melk was gedaan. Hier was de monsterneming ge schied op klachten van hen, die van ver dachte melk afnamen. Ook de verzegeling van deze monsters zou niet zoodanig zijn geweest, dat opening van de flesschen mo gelijk was, zonder verbreking van de ze gels. Ook in dit geval had de kantonrechter te Gouda den ambtenaar van het O.M. niet ontvankelijk verklaard, waarvan deze in appèl was gekomen. Het O.M. herinnerde in zijn requisitoir aan den man, die een aangeteekenden brief met 12.000 verzond, die geheel vol gens de regels was gelakt. Toch heeft die man kans gezien om uit een opening, die hij gemaakt had onder den postzegel, de bankbiljeten uit den brief te halen. Toch was de brief goed verzegeld. Hetzelfde kan men zeggen van de genomen mon sters. Ook tegen dezen verdachte eischte het O.M. met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, een boete van 100 subs. 20 dagen hechtenis. De rechtbank zal 20 September vonnis wijzen. DE DOODSLAG TE KERKRADE Tegen twee mannen, die him vader dood den, twee en een half jaar geëïscht Gisterochtend hebben terecht gestaan de gebroeders H. B. en A. B. uit Kerkrade, wegens doodslag, gepleegd op hun vader. De man, die een dronkaard was, kwam in den avond van 4 Juni thuis en maakte ruzie over een stoel, die in de huiskamer verplaatst was. Op het gerucht van de woordenwisseling tusschen den vader aan den eenen kant en de moeder en zoon aan den anderen kant, kwam A. naar be neden, die zijn vader verzocht stil te zijn. Vader B. richtte zich toen tegen zijn zoon A. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de zoons hun vader met een stoel tegen den grond sloegen. Toen hij daar lag, zijn zij doorgegaan met slaan totdat de stoel ver nield was. De man was toen reeds over leden. Uit de verklaringen van de vrouw van den verslagene en van drie getuigen a dé charge bleek, dat de man reeds jaren lang zijn gezin tot een hel gemaakt had en al tijd ruzie zocht als hij dronken was. In zijn requistoir wilde het O.M., waar genomen door mr. Dautzenberg, daar wel rekening mee houden, doch toch een ern stige straf eischen, omdat de zoons na den eersten slag hadden kunnen ophouden. Tegen ieder der verdachten eischte spr. een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden wegens'zware mishandeling den dood tengevolge hebbende. De verdediger van de verdachten, mr. Van der Kroon, was van meening, dat noodweerexces hier kan worden aangeno men. De factor noodweerexces trad juist op, nadat de eerste slag was toegebracht. Beide verdachten waren toen vervuld van de gedachte: laat hem niet meer terugko men. Indien de rechtbank geen noodweer kan aanvaarden, gelooft spr. toch wel, dat er een gematigde straf kan opgelegd worden, omdat het misdrijf niet door een bijzon dere afschuwelijkheid wordt gekenschetst. Het is niet de opzet van de verdachten ge weest te dooden. PI. zou, indien er geen noodweer wordt aangenomen, een gerin ge onvoorwaardelijke straf opgelegd wil len zien, verbonden aan een langere voor waardelijke straf. De uitspraak is bepaald op 20 Septem ber. Vraag: Welke waren de prijzen van stijve koemest in de jaren 19331936? Antwoord: De doorsneeprijs van stijve koemest in de jaren 1933, 1934, 1935 en 1936 is geweest 3.40 a 3.50 per M3, geleverd op de tuinen in de bollenstreek.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10