RIJNSTREEK Felle fabrieksbrand te Hazerswoude MAANDAG 6 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 GEMEENTERAAD VAN RIJNSATERWOUDE. R. K. Ver. v. Kraamverzcrging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 2—4 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin- nenvestgracht 30. LISSE. Opbrengst collecte. De gehouden bloempjesdag ten bate van het T.B.C.- fonds „Draagt Elkanders Lasten" heeft de mooie som van 127.75 opgebracht. Rijwielbelastingplaatjes. Door den dienstgeleider der Directe Belastingen werden niet minder dan 625 gratis rij- wielbelastingplaatjes uitgereikt. RIJNSATERWOUDE. Kaasdag. Op Woensdag 8 September e.k. zal in het café van den heer J. W. de Boer alhier een kaasdag worden gehouden. Medewerking wordt verleend door ver schillende organisaties en het Kaascontrole- station Z.H. Naar wij vernemen hebben zich reeds 50 deelnemers opgegeven. De opening zal ge schieden om 11 uur v.m. door den Edel- achtbaren heer J. A. Bakhuizen, Burge meester. Verder zullen aanwezig zijn de heeren Ir. W. J. Huisman Rijkszuivelconsulent en K. Adema, technisch ambtenaar van het K.Z. volvet om inlichtingen te verstrekken over de ingezonden kaas. Voor de kaasbereiders belooft dit een leerzame dag te worden. VOORHOUT. Koninginne-ver jaardag herdacht. Za terdagavond j.L is het een buitengewone en gezellige avond in ons dorpje gewor den. In alle eenvoudigheid is de ver meerdering van jaren van onze Koningin herdacht. Door drie plaatselijke vereeni- gingen is een concert gegeven in de ge meentelijke muziektent. Het eerst werd door de R. K. Muziekvereen „St. Caeci- lia" een drietal nummers ten gehoore ge bracht, de inzet door twee liederen van •ons „Wilhelmus". Hierna werd gezongen door het Chr. Gemengd Kinderkoor en daarna door de Chr. Gemengde Zangver. „Voorhout's Gemengd Koor*'. Door de muziekvereen. werden nog een paar nummers gegeven tot sluiting. Deze af wisseling van muziek en zang had velen uit hun haardsteden gelokt; het zeer mooie zomerweer werkte hier alleszins in mede. De beide zangvereenigingen stonden onder leiding van den heer C. v. d. Keur, de muziekvereen. onder leiding van den heer Bulderdijk,' beiden uit Lei den. Kostelooze inenting. A.s. Vrijdag 10 September zal er, ten huize van den ge meentegeneesheer H. A. G. Bots, gele genheid gegeven worden tot kostelooze inenting en herinenting. Aanvang des namiddags om half drie. WASSENAAR. Motor tegen stilstaande auto gebotst. Op den rijksstraatweg nabij de Eiken laan reed de motorrijder M. uit Den Haag tegen den achterkant van een aldaar stil staande H. T. M.-bus op. M., die verwon dingen aan het hoofd bekwam, is, na eerste hulpverleening door dr. Hubbeling en een juist passeerend geneesheer uit Bergen op Zoom, per ziekenauto overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag. Afsluiting van wegen voor rijwielen. De afdeeling Wegen en Verkeer van den B.B.N. deelt mede, dat Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland gesloten hebben verklaard voor het verkeer met rijwie len in beide richtingen, het voor het al gemeen rij verkeer bestemde gedeelte van het Wassenaarsche Slag (in de gemeente Wassenaar), loopende van pl.m. 650 M. ten Noordwesten van den Katwijkschen weg tot aan de afdaling naar het strand. Punch. „Zeg, je hebt vergeten aan de men- tchen te zeggen, wie verondersteld wordt de overwinnaar te zijn**» Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J A. Bakhuizen, bur gemeester. Op verzoek van mej. C. J. Geertsema wordt door den Raad aan haar eervol ont slag verleend als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Schrijven van Ged. Staten d.d. 2731 Juli, waarbij het besluit van den Raad tot conversie van de geldleening pro resto 3600 goedgekeurd wordt. Deze leening is van een 4 1/2 pet. lee ning omgezet in een van 3 7/8 pet. De gemeente-rekening. De voorzitter deelt mede, dat door den ontvanger is ingeleverd de rekening 1936. De inkomsten van den gewonen dienst heb ben bedragen 32545.74 en de uitgaven ƒ31698.06. Batig saldo ƒ756.18. Aangezien echter de laatste 30 pet. der extra-subsidie uit het werkloosheidssubsi- diefonds ad 471 en de laatste 30 pet. der belastingbijdrage ad ƒ447 niet geheel zul len worden ontvangen, zal van dit batig slot niets ten goede komen van de begroo ting 1938. De kapitaaldienst bevat aan inkomsten 2420 en aan uitgaven 1843.05. Batig slot 576.95. Tot leden van de commissie belast met het nazien der gemeenterekening worden benoemd de heeren W. Compeer, P. Jansen en G. Bergshoeff. Deze heeren nemen alle hun benoeming aan. Benoeming onderwijzeres. maal genomen besluiten na te komen. Wordt deze vraag met ja beant woord, dan zou ik B. en W. willen verzoeken om zoo spoedig mogelijk weder brandmeesters en pompers te benoemen om verdere onaangenaam heden te voorkomen en om in den Raad geen besluiten meer te nemen inzake regeling bij brand, want deze hebben toch geen doel. De heer de Bruyn geeft als zijn meening dat al zou de gemeente Alphen geholpen hebben de kosten niet minder geweest zouden zijn. De loco-burgemeester verdedigt zich. De heer v. d. Knijff, loco-burgemeester, zegt dat hij heel kort zal zijn. „De beste stuurlui staan, volgens zijn meening, aan wal". Het geld komt in goede handen te recht. Toen de spuit van Rijnzaterwoude kwam, was van de boerderij niets meer te redden. De handspuit heeft bij het bedwin gen van het vuur in den hooiberg goede diensten bewezen. De heer Compeer zegt. dat het gezegde, „de beste stuurlui staan aan wal" niet op zijn plaats is. De heer Compeer heeft op het terrein van den brand wethouder Vis ser nog gewaarschuwd en hem gevraagd „Wat gaan jullie nu beginnen", toen last werd gegeven de oude handspuit te halen. De heer Visser zegt, dat het niet moge lijk is om een hooiberg, waarin 127 voer hooi zit, in eenige uren te blusschen. Vol gens hem is juist gehandeld met het doen afsteken van het hooi. De burgemeester vindt het jammer, dat hij niet thuis was. De voorzitter vindt het jammer, dat deze brand tijdens zijn verlof heeft plaats ge had. De heer v. d. Knijff was echter loco burgemeester en deze had de bevoegdheid om op te treden. De voorzitter kan, omdat hij afwezig was, niet beoordeelen of ge handeld is zooals behoorde te geschieden. Hij wilde alleen mededeelen, dat hij on middellijk aan Alphen om assistentie ge vraagd zou hebben. Hij is echter niet van plan deze post aan te vallen. Uitbetaling der loonen zal eerst plaats kunnen hebben na verkregen goedkeuring van Ged. Sta ten. De heer Disseldorp vindt het jammer, dat de loco-burgemeester te veel rekening heeft gehouden met de wenschen van het publiek. Hij neemt het den burgemeester niet kwalijk, dat deze de zaak sussen wil. De voorzitter deelt mede, dat zoolang de spuit van Leimuiden niet safe is, hij onmid dellijk bij brand Alphen te hulp zal roe pen. Nadat nog door verschillende personen het woord is gevoerd, besluit de Raad ten slotte met algemeene stemmen, de post goed te keuren. De heer Jansen zegt, dat hij nooit ge dacht had, dat een loco-burgemeester over zijn optreden bij een brand zooveel ver antwoording schuldig was aan den Raad. Daarna sluiting. Hulp van Koudekerk en Leiden ingeroepen Gistermorgen te circa half negen werd door den heer J. Burggraaf, die zijn wo ning heeft boven het kantoor der N.V. Klei- warenfabriek „Nieuw Werklust" aan den Groenendijk te Hazerswoude, een felle uit slaande brand ontdekt, en wel in fabrieks gebouwen welke naast het kantoor zijn gelegen. Direct werd door den directeur, den heer Blotkamp, de Burgemeester van Hazerswoude telefonisch gewaarschuwd, onder wiens leiding het blusschings-werk spoedig een aanvang nam. Enkele minuten na het alarm was de slangenwagen ter plaatse. De slangen op de waterlei ding konden tegen de geweldige vuur zee niets uitrichten. Korten tijd daar na arriveerde de motorspuit. Ook toen de motorspuit met zes stralen water gaf, bleek dat deze nog niet was opgewas sen tegen de nog steeds grooter wordende vuurzee, zoodat ook de hulp werd ingeroe pen der gemeente Koudekerk en Leiden. Toen nu ook deze beide motorspuiten op volle kracht water gaven, was het feit spoedig beslecht, en konden de overige ge bouwen voor een groote ramp worden ge vrijwaard. Men kon echter niet voorkomen, dat het uit twee verdiepingen bestaande hoofdge bouw, waarin de pannen-perserij is geves tigd, uitbrandde. Met vereende kracht slaag de men er in het fabrieksgebouw, grenzen de aan het hoofdgebouw, dat aan de ach terzijde ook reeds brandde, te behouden. De productie van drie weken, welke in het hoofdgebouw was ondergebracht, is bij den brand verloren gegaan. Deze bestond uit groote partijen draineerbuizen en bloempotten. Ook een pers, een aantal stel lingen en een lift-installatie gingen ver loren. Een van de ovens is gebarsten; voor een tweede vreest men hetzelfde. Het was ongeveer 12 uur, toen de motorspuiten van Koudekerk en de politie-brandweer van Leiden konden inrukken, de spuit van Ha zerswoude vertrok ongeveer te 2 uur. De slangen der waterleiding bleven den ge- heelen dag nog in gebruik om de smeulen de massa in bedwang te houden. De schade, die op meer dan een halve ton wordt geraamd, wordt door verzeke ring gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Vermoed wordt, dat brandstof, welke in de nabijheid van de ovens lag, vlam heeft gevat. De schade, welke uiteraard nog niet precies kan wor den vastgesteld, wordt op meer dan een halve ton geraamd. Op de fabriek waren 60 man personeel werkzaam. Thans moest voor 20 man het werk noodgedwongen worden stilgelegd. Evenwel zullen velen daarvan, als het ge bruikelijk onderzoek door de assurantie heeft plaats gehad, weer in dienst komen voor opruimings-werkzaamheden. Men stelt zich voor, het afgebrande ge deelte zoo spoedig mogelijk te hèrbouwen. door elkaar, dan is er nog niets. Het zyn degenen, die blijven ginnegappen bij een ernstig verstandig woord en die" buiten al les leven en alles langs zich heen laten gaan menschen die niets begrijpen, niets, voelen, niets doen. Voor ieder mensch is er een levensstaat ieder is in dienst van God en zijn even naaste. Wij hebben karakters noodig met onwrikbaar inzicht en met kostbare begin selen. Er is echter meer noodig voor opbouw: Christelijke vernieuwing der menschelijke ziel, totale zedenhervorming. Wij moeten paraat zijn tot dienen. Wij moeten Christus zelf zien in den evennaaste met de oogen van het geloof Christus ontdekken. Het zijn slechte tijden thans, maar met Gods genade zijn wij in staat tot groote daden en thans zijn het tijden, dat de heiligen ge maakt worden. Zet uw rug onder het Kruis en gij zult merken, dat dit niet zwaar meer is en dat gij Iemand volgt. Wij moe ten jong blijven en steeds strijders voor Christus en Zijn Kerk en daarom roep ik u op: gezellen ga met blijden ernst vooruit. Na deze schitterende redevoering zong „Amicitia" Domine Salvam fac en werd er opgevoerd: „De gemoedelijke terechtzit ting", een comedie musical, door enkele le den van „Amicita". Rector Bots sprak vervolgens nog op enthousiaste wijze een kort opwekkend woord, vooral ook tot de ouders der ge zellen om de opvoeding hunner kinderen in goede banen te houden. Het Gezellen-strijkje uit Waddinxveen speelde ten slotte nog eenige mooie num mers, waarna de districts-praeses deze bij eenkomst sloot met een woord van dank voor het welslagen van deze eerste bijeen komst, waarbij hij de hoop uitsprak, dat er bij de volgende bijeenkomsten nog meer deelnemers tegenwoordig zullen zijn. Met het zingen van het Kolpingslied werd deze bijeenkomst tot een waardig slot gebracht. Aan de orde komt dan de benoeming van een onderwijzeres in de vacature-mej. C. J. Geertsema. Benoemd werd mej. H. S. C. Groen te Hilversum. Aan de heeren K. Mokkenstorm, P. van Staveren, J. J. v. d. Knijff, P. Jansen en Jac. Maris wordt vermindering van hon denbelasting verleend. De heer W. Compeer zou het zeer op prijs stellen, indien B. en W. te zijner tijd een nieuwe verordening op de heffing eener hondenbelasting ontwierpen, waar bij het verschil tusschen bedrijfshond en luxe-hond niet zoo groot was. De voorzitter deelt mede, dat in het college reeds in dezen geest gesproken is. De gemoederen in beweging. Aan de orde komt dan het laatste punt der agenda. Wijziging begrooting dienst 1937. Dit punt brengt de gemoederen nogal in beweging. Waarom kostte de laatste brand zoo duur? Critiek op tactiek van loco-burgemeester. B. en W. stellen voor om in verband met de plaats gehad hebbende brand bij den heer S. J. Weststeyn, de post beloonin gen en premiën aan brandweerpersoneel te verhoogen met ƒ380. De heer Disseldorp vraagt hoe het komt, dat dit bedrag zoo hoog is. De voorzitter antwoordt, dat ruim ƒ310 aan loon is uitgegeven en dat de bijko mende kosten 70 beloopen zullen. De heer Disseldorp zegt, dat het niet in zijn bedoeling ligt te tornen aan de ar- beidsloonen. Hij wil alleen maar even vast stellen, dat door den loco-burgemeester, niet die capaciteiten aan den dag zijn ge legd die redelijkerwijs van hem verwacht mochten worden. De heer Disseldorp is de meening toege daan, dat de gemeenschappelijke regeling inzake hulp bij brand had nageleefd moe ten worden. Toen de motorspuit van Leimuiden geen water gaf, had de loco-burgemees ter onmiddellijk de gemeente Alphen aan den Rijn om assistentie moeten vragen. Wat thans gebeurd is, is be treurenswaardig, dagen lang heeft men met een handspuit en een ongeorgani seerde brandweer staan spuiten op een hooiberg. Volgens den heer Disseldorp had de verzekering maar moeten zor gen voor de nablussching van den hooi berg. Thans is het bedrag van ƒ380 te be schouwen als weggegooid geld. Spr. kan deze handelwij ze van den loco-burgemees ter niet begrijpen. Aan de gemeenschappelijke regeling is niet de hand gehou den. De heer Disseldorp wil thans vastgesteld zien, dat de handspuit bij brand in de hal blijft. Vervolgens is het woord aan den heer Compeer. Deze zegt o.m.: Enkele jaren ge leden is besloten tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Leimui den inzake hul bij brand. Brandmeesters, pompers en standpijphouders der plaat selijke Rijnzaterwoudsche brandweer wer den eervol ontslagen, terwijl de handspuit op non-activiteit gesteld werd. Verleden jaar is deze gemeenschappelijke regeling tot meerdere gemeenten uitgebreid. Het vlugste kan, na de gemeente Leimuiden, door Alphen aan den Rijn hulp verleend worden. Nu is mij gebleken, dat bij de laatste brand in het geheel de hand niet gehouden is aan de door den Raad vastge stelde gemeenschappelijke regeling. Toen de motorspuit van Leimuiden wei gerde, werd ge'en hulp gevraagd aan de gemeente Alphen aan den Rijn, maar werd de oude handspuit te voorschijn gehaald om het blusschingswerk te voltooien.. Mijnheer de voorzitter, ik zou thans wil len vragen, of dit de juiste weg is om een INBRAKEN IN DE RIJN STREEK. Thans in Zwammerdam en Woubrugge. Sinds korten tijd wordt de Rijnstreek on veilig gemaakt door eenige inbrekers, die het speciaal voorzien schijnen te hebben op boerderijen, waartoe men zich door het openschuiven of verbreken van ramen vrij gemakkelijk toegang kan verschaffen. Zoo hebben wij gemeld, dat de laatste dagen werd ingebroken te Alphen a. d. Rijn, Ha zerswoude en Zwammerdam. Bij al deze nachtelijke bezoeken was de buit zeer gering, maar zij onderscheidden zich van andere inbraken hierin, dat de daders het zich vrijwel tot een gewoonte maakten zich te goed te doen aan brood en koffie, welke zij in de woningen von den. Bij alle klachten, die de politie over het vermissen van eenig geld of voorwer pen van weinig waarde bereikten, hoorde men ook steeds deze: de duiven hebben den koffiepot leeggedronken. Nu weer vier inbraken nabij Zwammerdam. Het feit, dat het de politie tot nog toe niet gelukte ook maar eenig spoor van hen te ontdekken, schijnt de inbrekers wat overmoedig te hebben gemaakt, want in den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben zy in niet minder dan vier boerderijen aan den Rijksstraatweg tusschen Zwammerdam en Bodegraven en resp. bewoond door de veehouders Treur, Hoogendoorn, v. Ooste rum en van Maatwijk, ingebroken. Bij eeni- gen behoefde men slechts een raam open te schuiven, bij anderen werd eenvoudig een ruit vernield, nadat men d%n waak hond onschadelijk had gemaakt. Behalve dat ook ditmaal bij drie gedupeerden de koffiepot werd aangesproken, heeft men tevens hier en daar een bedrag aan geld buit gemaakt. Hoe brutaal de inbrekers daarbij te werk zijn gegaan moge hieruit blijken, dat men zich niet heeft ontzien tot het slaapvertrek van een knecht van een van de veehouders door te dringen, waar uit een pantalon een beurs met 35 werd gestolen. En één te Woubrugge onder kerktijd. Gistermorgen onder kerkdienst hebben onbevoegden zich toegang weten te ver schaffen tot de woning van C. W. Uitten- boogaard in den Veenderpolder. De dieven hebben kasten en bedden doorzocht, maar niets gevonden. Ze hebben niets bescha digd. De politie heeft de zaak in onder zoek. DISTRICTSDAG ST.-JOSEPH- GEZELLEN-VER. Wees geen massa-mensch, doch een mensch met verantwoordelijkheids gevoel. Gisteren werd alhier een districtsdag ge houden van de St Joseph-Gezellenvereeni- gingen, welke bijzonder goed geslaagd is. Om 11 uur werd het programma aange vangen met een plechtige Hoogmis, waar bij een groot aantal gezellen uit de omlig gende gemeenten tegenwoordig waren. Door de afd. Boskoop werden de gezan gen op verdienstelijke wijze uitgevoerd. De praeses van de afd. Boskoop, pastoor A. J. M. y. Meeuwen, sprak een kort woord tot de gezellen. Als wij, aldus zijneerw., met open oog de wereld aanschouwen, zien wij de on eindige grootheid en schoonheid der na tuur en alle andere dingen hier op aarde en zien wij tevens dat alles en ieder op el kander is ingesteld Wij zien dan dat alle vogels en dieren God, hun Schepper, eeren, en wij beseffen, dat ook wjj met ons redelijk verstand, God moeten vereeren als onzen Heer en Meester. Wij moeten een open oog hebben voor alle mooie dingen hier op aarde en enthousiaste bewonderaars zijn van al het schoons in de natuur. Maar het is niet alleen voldoende als wij bewonderaars zijn, want ieder heeft zijn eigen plaats en roeping In deze we reld, welke hij naar behooren moet inne men en vervullen en welke vervulling />ns juist het geluk brengt. Een ieder is geschapen voor het geluk en ieder zoekt zijn geluk, al is het soms in het zondige, waar men geluk tracht te vinden. Het eenige geluk is echter God te bezit ten. Met elkander moeten wij dat geluk zoeken en met God werken voor ons geluk. Het is echter moeilijk met God te wer ken, als men zijn plaats niet kent en niet weet hoe met God en voor God te werken. Wij moeten Hem leeren kennen, want het is onmogelijk te werken zonder God te er kennen en zijn Majesteit en grootheid te aanschouwen en te bewonderen. Ook is het onbegonen werk om te leven en te wer ken op zijn toegewezen plaats, als men niet op tijd ernstig is. Dit wil niet zeggen pessimisme of met sombere gezichten rondloopen en zonder eenig vermaak, maar het leven aandurven met alle verantwoordelijkheidsgevoel. Gaan wij zoo dit jaar in, dan komen wij later voor God, onzen rechter, in groote gerust heid. Wij hebben vele oogenblikken van zwak te, maar wij moeten behouden het verant woordelijkheidsgevoel. Dan komen wij in gerustheid voor onzen Rechter, die recht vaardig en barmhartig is en alle goeds hon derdvoudig zal loonen. Na de H. Mis werd er in het R.-K. Ver.- Gebouw een gezellige koffietafel gehouden waarna men in groepen een bezoek bracht aan verschillende kweekerijen, het arbo retum en het rosarium. Des middags kwamen allen wederom in het Vereenigingsgebouw bijeen voor de groote Districtsbijeenkomst. Na het zingen van het Kolpingslied nam de Districts-Praeses de weleerw. kap. Th. v. Seggelen het woord en heette allen, zoo wel jongeren als ouderen, van harte wel kom. Spreker bracht vervolgens naar voren, dat er dikwijls- gezegt wordt, dat het uit moet zijn met dien vader Kolping; dat het Kolpingswerk te oud wordt; maar spreker meent, dat te moeten ontkennen. De St.- Jos.-Gezellenver. geeft jongemannen, wat zij voor hun later leven noodig hebben. Er is misschien in den afgeloopen tijd te veel aan ontspanning gedaan en te wei nig aan inwendige verdieping en verste viging. De Gezellenvereeniging in haar ouden vorm sloot niet ten volle aan bij de Kruis vaart. Van alle gezellen moeten wij ech ter de volle medewerking hebben. Het is wel prettiger te biljarten, kaarten, dansen enz. maar wij moeten ook ernstige zaken ter hand nemen en wij hopen, dat de Ge zellen zich ten volle zullen geven, en critiek' zullen uitoefenen op de bestaande toestan den en voor oogen houden het belang van de vereeniging, hetgeen ook eigen belang is. Vervolgens sprak de vice-praeses van de afd. Boskoop een kort welkomstwoord, waarna het Gezellen-struikje uit Waddinx veen eenige mooie nummers ten gehoore bracht. Hierna zong de R.-K. Gemengde zangvereeniging Amicitia te Boskoop „Schone blaue Donau", waarna de wel eerw. heer J. R. v. Woesik, uit Rotterdam, een kernachtige rede hield, waarin hij er op wees, dat wy maar niet moeten mee sjokken met de massa. In de massa ziet niets. Daar is geen wil en geen beweging en al rammelt men die

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7