Geheele kust van China wordt geblokkeerd De Middellandsche Zee- conierentie Nauwere samenwerking Nanking-Moskou Japan zoekt hulp bij Berlijn De uitnoodigingen verzonden MAANDAG G SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 De blokkade van de kust Krachtens besluit van het Japansche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken en van de Japansche admiraliteit is, naar Domei meldt, met ingang van Zondag de kust van China over haar geheele lengte voor de Chineesche scheepvaart geblokkeerd. Het ministerie en de admiraliteit hebben in verband hiermede het volgende commu niqué gepubliceerd: „Ten einde zoo spoedig mogelijk aan het huidige conflict een einde te maken en weder tot een stabielen toestand te ko men, besloot de Japansche regeering on langs, een deel der kust van Midden- en Zuid-China voor de Chineesche scheep vaart te sluiten". „Zij he,eft thans besloten, de blokkade verder uit te breiden en met ingang van den 5den September ook de rest der Chi neesche kust voor Chineesche schepen te sluiten, en wel van den 40sten graad Noor derbreedte en 119.54 graden Oosterlengte tot 21.33 graden Noorderbeedte en 108.3 graden Oosterlengte. De blokkade geldt niet voor Tsingtau en de pachtgebieden van andere mogendheden". „Daar deze maatregel uitsluitend be oogt, China spoedig tot andere gedachten te brengen, zal de Japansche regeering den vreedzamen handel van andere mogend heden, dien zij niet voornemens is te be lemmeren, behoorlijk respecteeren". In verband met de uitbreiding der blok kade heeft het Japansche ministerie van Marine besloten, het tweede vlooteskader naar de wateren en Zuiden van Sjanghai te zenden. EEN ZEEGEVECHT In verband met de afkondiging der blok kade heeft een Japansch oorlogsschip reeds een Chineesch koopvaai'dij schip tot zinken gebracht. Het Japansche oorlogsschip had den koopvaarder bevel gegeven te stop pen, doch in plaats van hieraan te vol- dien, aldus Havas, openden de Chineezen het vuur, met het gevolg, dat een Japan sche luitenant-ter-zee en een Japansche matroos sneuvelden. Hierop werd het Chi neesche schip in den grond geboord. Voorts zijn tal van Chineesche visschers- schepen en douane-kotters door Japan sche oorlogsbodems aangevallen. Ofschoon het onder Japansch bestuur staande Tsingtau van de blokkade uitge sloten is, neemt men aan, dat in feite toch ook de handel op deze havenstad voor de Chineezen onmogelijk zal zijn. Buitenge woon groote schade zal Lienjoentsjiang, het eindpunt van den Loenghan-spoorweg, van de blokkade ondervinden. Te Tientsin konden twee Chineesche koopvaardijsche pen niet uitvaren. Aanvoer uit Rusland? Intusschen zou de Sovjet-regeering naar Domei uit Sjanghai meldt, reeds een aantal Noorsche, Fransche, Grieksche en andere buitenlandsche schepen gecharterd hebben voor het vervoer van oorlogsmaterieel van Odessa naar Hongkong, van waar het dan via Canton naar China zal worden door gezonden. Verder zal binnenkort de dienst op de scheepvaartlij WladiwostokSjang hai die op 17 Augustus was gestaakt, her vat worden. Met de schepen dezer lijn zal een groot aantad communisten, onder wie Chneezen, Koreanen en Mongolen, naar Sjanghai vertrekken. Ook 120 Russische miltaire adviseurs zullen zich daarheen begeven. Voorts zullen vervolgde Domei krachtens een onlangs gesloten geheim ac- coord wapens en munitie over land uit de Sovjet-Unie naar China gezonden woren, zoowel via Sinkiang als via Buiten-Mongo- lië, terwijl een gergelde^ luchtdienst via Sianlantsjau en Oemroetsi geopend zal worden. Een der meest links staande leden der Nanking-regeering, Tsjen Li-foe, zou reeds naar Sinkiang vertrokken zijn, ten einde de samenwerking met de Russen te organiseeren. Geheim verdrag ChinaRusland Voorts zouden op het oogenblik, even eens volgens het Domei-agentschap, on derhandelingen gaande zijn tusschen den vice-voorzitter van den militairen raad der centrale Chineesche regeering generaal Feng Joesjiang en den Russischen militai- den attaché Levin over het sluiten van een geheim verdrag dat de volgende vier punten zou bevatten: 1. De Nanking-regeering erkent formeel de gesovjetiseerde gebieden binnen de Chi neesche republiek. 2. De Sovjet-Unie zal de troepen der cen trale Chineesche regeering steunen. 3. China en de Sovjet-Unie zullen tegen over Japan een eenheidsfront vormen. 4. China zal geen vrede met Japan sluiten zonder toestemming der Sovjet-Unie. JAPAN WIL HET VERDRAG MET DUITSCHLAND UITBREIDEN De beweging ten gunste van een verster king van het DuitschJapansche verdrag wordt zeer veel sterker in Japan in ver band met den ernstigen toestand in het verre Oosten. Het agentschap Domei publiceert hier over de volgende beschouwing: „Het DuitschJapansche verdrag be helst geen enkele militaire clausule, maar het vormt niettemin 'n ernstige bedreiging jegens de Sovjets, die er bij gevolg naar streven het voortdurend te bestrijden en die tenslotte van het huidige Chineesch Japansche conflict geprofiteerd hebben om een niet-aanvalspact met China aan te gaan. Onder deze omstandigheden krijgt het Duitsche standpunt ten aanzien van het ChineeschJapansche conflict, een zeer groot belang voor de toekomst. Het Duit sche volk gelooft, dat de Sovjetunie zal trachten China te leiden en te beschermen maar men zal niet lang moeten wachten voordat de Sovjetgeneraals van Buiten- Mongolië de overhand krijgen op de Chi neesche centrale regeering. Dat beteekent dat het nog slechts een kwestie van tijd is, dat China een tweede Spanje wordt. En toch, ondanks dezen alarmeerenden toestand, wordt het DuitschJapansche verdrag even weinig benut als in het ver leden, hoewel het reeds een jaar bestaat". Tot zoover de beschouwing van het Ja pansche pers-agentschap. Daarbij kan wor den opgemerkt dat Duitschland tot nu toe weinig lust toont tot uitbreiding van ver- CHINEESCHE WIJKEN SPOORSTATIONS JAP OORLOGSBODEMS FRONTLINIES TWEEDE VERDEDIGINGS LINIE DER CHINEEZEN STAND OLIE COMP. PETR. RESERVOIRS ASIATIC PETROLEUM PETR. RESERVOIRS SPOORWEGEN WEGEN. drag met Japan, omdat de groote Duitsche handelsbelangen in China daardoor nog meer in de knel zouden komen dan thans reeds het geval is tengevolge van het be staande verdrag met Japan. BEWOGEN ZONDAG TE SJANGHAI Luchtbombardementen en beschieting den geheelen dag Nadat het ook in den nacht van Zater dag op Zondag in het gebied van Sjanghai herhaaldelijk tot botsingen tusschen Chi neesche en Japansche af deelingen was ge komen, is Zondagochtend vroeg de strijd weer met volle hevigheid ontbrand. Reeds Zaterdag hadden de Japanners op nieuw in het gebied van Jangtsepoe en Hongkjoe een sterke troepenmacht en een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal ont scheept, waaronder tal van stukken zwaar geschut, die onmiddellijk in stelling ge bracht werden. Het hevige machinegeweer- vur der Chineesche verdedigers kon du ontscheping niet verhinderen; de Japan ners zouden hierbij echter 1500 dooden en gewonden verloren hebben. In den loop van den Zondag zijn de Ja pansche troepen er eindelijk in geslaagd Pausjang, ten Noorden van Sjanghai, te veroveren. Reeds Vrijdag hadden de Ja pansche vliegesr pamfletten neergeworpen, waarin het Chineesche garnizoen werd aangesjoord të capituleéren. De Chineesche commandant weigerde echter en eerst na een verbitterden strijd slaagden de Japan ners er bij den stormloop in, de stad bin nen te dringen. De Japanners geven toe, dat zij bij de zen strijd zware verliezen hebben geleden. Anderzijds verklaren de Chineezen, dat zij in den sector van Lotien successen heb ben geboekt. Na langdurige gevechten van man tegen man, waarbij de Chineesche in fanterie ook veelvuldig van handgranaten gebruik maakte, zou zij er in geslaagd zijn, de Japanners uit zes dorpen nabij Lotien te werpen. Het artillerieduel duurt intusschen sinds 36 uur onafgebroken voort. Het Japansche geschut is tot dusver niet geslaagd. De Chineesche pantsertrein, die nabij het Noorderstation te Sjanghai stelling heeft gekozen, is in den afgeloopen nacht uiterst actief geweest. Met tusschenpoozen van één minuut zond zij haar granaten naar de Ja pansche stellingen. Uit Japansche bron te Sjanghai wordt gemeld, dat Japansche vliegtuigen een sterke Chineesche afdeeling, die zich van Tsjanjoe naar Sjapei begaf, gebombar deerd heeft. De verliezen der Chineeschen loopen volgens dit bericht in de duizen den. Volgens Amerikaansche zende lingen, die uit Tsjangsjoe zijn aan gekomen, zijn in den loop van twee Japansche luchtaanvallen meer dan drieduizend inwoners van deze ten N.W. van Sjanghai gelegen stad, gedood. Een regen van bommen en mitrailleur kogels daalde op de dichtbevolkte straten neer. Van de 100.000 inwoners van deze i vreedzame stad zijn de meesten in rade- loozen angst naar het platteland gevlucht. Zes Chineesche journalisten, onder wie Frank Ma van de „China Press", twee redacteuren van de „Takoengpau", twee van de „Sjanghai Evening Post" en een van de „China Weekly Review", zijn door een Chineesch vuurpeleton terechtgesteld bij Sjanghai op 4 September. Zij waren beschuldigd van verraad. IN VRIJHEID GESTELD De Iersche geestelijke Feely en de drie andere personen, die gevangen genomen waren door bandieten bij den overval op het Katholieke seminarie nabij Peiping, zijn op vrije voeten gesteld. EEN NEUTRALE ZONE VOORGESTELD Stappen van buitenlandsche consuls Namens de commandanten der voor Sjanghai ten anker liggende buitenland sche schepen, hebben de consuls-generaal van Engeland, Frankrijk en de Vereenig- de Staten den commandant van het derde Japansche eskader verzocht, de in den Wangpoe, in de nabijheid van het Japan sche consulaat-generaal liggende schepen te doen afvaren, zoodat zij minstens 1500 meter van het Japansche consulaat ver wijderd zullen liggen. Tegelijkertijd hebben de consuls-gene raal den eersten burgemeester van Groot- Sjanghai verzocht, de Chineesche troepen uit het gebied van Poetoeng te doen te rugtrekken. Zij wenschen tusschen den ri vieroever en de Chineesche troepen een neutrale zone van een kilometer breedte. De stappen der consuls houden verband met het feit, dat tijdens het artilleriege vecht tusschen de Chineesche batterijen in Poetoeng en de voor het Japansche consu laat-generaal liggende Japansche oorlogs schepen onder de burgerbevolking, in de internationale en in de Fransche nederzet ting tal van slachtoffers gevallen zijn. De Chineesche regeering is bereid haar troepen uit Poetoeng terug te trekken, zoo als het consulaire corps verzocht heeft, op voorwaarde, dat de Japansche oorlogssche pen van den benedenloop van de rivier verdwijnen. De Fransche en Britsche re geeringen moeten de vervulling van deze voorwaarde dan waarborgen. HET KATHOLICISME IN SJANGHAI De Missie in Sjanghai mocht zich in de laatste jaren in een merkbaren vooruit gang verheugen. De talrijke kerken, scho len, kloosters, hospitalen en weeshuizen waren een duidelijk bewijs voor de groote activiteit die door de Missionarissen sedert de komst van den eersten zendeling in het begin der 17de eeuw aan den dag werd Officieel wordt medegedeeld, dat de uitnoodigingen voor de Middellandsche Zee-conferentie, die bijeen zal komen in een stad nabij Genève in den loop van deze week, op een nog niet vastgestelden datum, Zondagavond uit Parijs en Londen verzonden zijn. Voor deze conferentie zijn uitgenoodigd: Rome, Moskou, Berlijn, Bel grado, Boekarest, Tirana, Sofia, Athene, Ankara en Cairo. De Fransche en Engelsche regeeringen hebben overwogen, dat het van belang was behalve de mogendheden, die aan de Middellandsche Zee liggen, de landen uit te noodigen, die aan de Zwarte Zee liggen, en voor wie de Middellandsche Zee een onmisbare doorgang vormt. Duitschland is uitgenoodigd o.m. omdat het deel uit maakt van de internationale controle aan de Spaansche kusten. Volgens zekere berichten zal de Mid dellandsche Zee-conferentie te Nyon, tus schen Lausanne en Genève, worden ge houden. In verband met de dringende kwestie der duikbootaanvallen zou de con ferentie op 10 September worden geopend. Weer een schip tot zinken gebracht. Volgens visschers van Kelibia is in den nacht van eergisteren ter hoogte van Kaap Bon een schip door een torpedo of een ka nonskogel in brand geschoten en gezon ken. De visschers vertelden, dat zij hevige ontploffingen hoorden, waarna het schip in brand vloog. Na een half uur doofde het vuur plotseling het aanvallende schip deed gedurende eenige minuten een krachtig zoeklicht over het water schijnen. Men heeft geen wrak en geen menschen ge vonden. Anti-Fransche maatregelen opgeschort. De door de regeering van Salamanca getroffen repressailtemaatregelen tegen in San Sebastian en in het Baskenland ge vestigde Fransche zakenlieden zijn opge schort. Acht Franschen, die Zaterdagmor gen op de internationale brug te Hendaye de grens hadden overschreden, zijn 's mid dags weer naar San Sebastian terugge keerd. De belligerenten-rechten. De regeering der Vereenigde Staten heeft de uitnoodiging van de regeering van Uruguay, om aan generaal Franco en de regeering van Valencia de rechten van belligerenten toe te kennen, van de hand gewezen. In strijd met de in Uruguay gepubli ceerde berichten heeft Bolivië eveneens weigerend geantwoord op het voorstel van Uruguay. Pauselijk legaat in Santander. Mgr. Antoniutti, de Pauselijke legaat, heeft in gezelschap van den bisschop van Santander een bezoek gebracht aan de kerken van Comilla, waarbij hij in het bij zonder aandacht wijdde aan de gebouwen van de Pauselijke universiteit, diel ver nield werden tijdens de krijsverrichtingen De legaat heeft een rapport over de ver nielingen aan den Paus gezonden. DE STRIJD IN HET NOORDEN. Generaal Queipo de Llano heeft in zijn radio-toespraak verklaard, dat Belchite nog altijd in handen der rechtschen is. Aan het front in Asturië hebben de van Santander oprukkende rechtsche troepen de haven Llanes bezet en meer dan - 500 gevangenen gemaakt, aldus Llano. Gisteravond is het Engelsche stoomschip „Stanmore" onverwacht te La Rochelle Pallice aangekomen met 5000 Spaansche vluchtelingen, die in een haven aan de Asturische kust aan boord waren geno men. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn in het thans door de rechtschen be zette stadje Potes ongeveer vijftig terecht stellingen verricht, vlak voor de aankomst van de troepen van Franco. Het stadje telt 1500 bewoners, onder wie zich talrij ke aanhangers van Franco bevonden. Soortgelijk geval als te Rotterdam. Uit Bóne in Algerije wordt gemeld, dat aldaar sinds eenige dagen de aan de zijde van Valencia staande Spaansche mailboot „Mr Nigro" voor anker lag, gereed om te vertrekken. De kapitein van het vaartuig, die zich naar Algier had begeven, keerde in Bóne terug met eenige aanhangers van Franco. Deze maakten gebruik van de af wezigheid van de helft der bemanning, om, onder bedreiging van degenen die aan boord waren, het anker te lichten en met het schip er vandoor te gaan. De „Mar Nigro" voerde een groote la ding Russische gevechtswagens en vlieg tuigen. gelegd. In het jaar 1603 doopte Pater Ma theus Ricci in Nanking den bekenden Chi neesche geleerde Hsu Kuangchu, die later een vurig apostel werd, terwijl in 1606 Pater Cataneo S.J. den eersten Missiona-is van Sjanghai, 60 doopleerlingen aantrof, die reeds geruimen tijd op het ontvangen van het H. Doopsel waren voorbereid. In het jaar 1640 werd in de wijk der Inboor lingen de eerste katholieke kerk van Sjanghai gesticht, die thans nog bestaat. In het jaar 1663 telde men in Sjanghai 40.000 christenen en in het jaar 1705 wa ren er reeds 2 kerken en 30 kapellen, ter wijl de zielzorg werd uitgeoefend door 3 priesters, die bij hun moeilijk werk door een leekenbroeder werden bijgestaan. In het tijdperk der vervolgingen dat daarna aanbrak, en ook tengevolge van de om wenteling in Europa, verminderde het aan tal missionarissen. In de 18e eeuw bloei de het geloof in Sjanghai opnieuw op: mis sionarissen kwamen zich weer in Sjang hai vestigen en oefenden in het geheim onder het grootste gevaar hun verheven ambt uit; rijke Chineesche katholieke fa milies boden in die gevaarvolle dagen aan de missionarissen een schuilplaats aan in hun particuliere kapellen. Op verzoek der Katholieken kwamen de missionarissen, die uit Sjanghai waren verdwenen, in 1839 weer terug. In het jaar 1843 werd Sjanghai voor den buitenlandschen handel open gesteld en werd de Engelsche concessie opgericht; in het jaar 1849 volgde de Fran sche concessie, terwijl 13 jaar later de Amerikanen het tegenwoordige Honkew- district verkregen dat een jaar later door de Engelschen werd overgenomen en weer later tot internationale concessie werd verklaard. In het jaar 1843 namen de Fransche Jezuieten de Missie over van Kiang-Nan. Zij bouwden drie jaar later twee kerken ter eere van Sint Franciscus Xaverius en den H. Jozef. Daarna begon nen zij met den bouw van het later zoo be roemd geworden Observatorium van Zika- wei. Teneinde geheel hun leven op te of feren voor hun geloof, deden de nakome lingen van Paul Hsu afstand van hun hoo- ge waardigheid en leefde daar in armoede bij het graf hunner voorvaderen. In het jaar 1848 werd bisschop Maresco benoemd to administrateur van het Vicariaat Ki- angnan, in 1853 werd de kathedraal van den H. Franciscus Xaverius plechtig ge consacreerd. Van 1900 tot 1931 werd het Missiewerk in handen gegeven van de in- landsche geestelijkheid, die thans met be hulp van de Canadeesche, Italiaansche en Spaansche Jezuieten de zielzorg uitoefenen Toen Nanking aan de Inlandsche geeste lijkheid werd toevertrouwd, werd de bis schop, mgr. Haousee, in het jaar 1933 tot eerste Apostolisch Vicaris van Sjanghai be- noemd; dit Vicariaat telt thans 133.000 j christenen, waarvan er 45.000 in Sjanghai ?elf woonachtig zijn. HET OFFENSIEF TEGEN SJANGHAI. TOKIO, 6 Sept. (A. N. P.). Volgens een bericht uit Sjanghai is het offensief, dat vanmorgen tegen de stad is begonnen, voornamelijk gericht op de buurt, waarin de gemeentelijke gebouwen zijn gelegen. Voorts wordt gemeld, dat bij het bombar dement van de artillerie en de luchtmacht de versterkingen aan den Lingping Road bijna geheel vernield zijn. Naar verder nog vernomen wordt, is Za terdag in verband met het offensief van vandaag op onbekende punten van de kust nog een Japansche afdeeling aan land gezet. Britsch schip keert in verband met blokkade terug. HONGKONG, 6 Sept. (A. N. P.). De Britsche mailboot „Taishan" is het eerste schip, dat door de nieuwe Japansche blok kade is getroffen. Na twee keer door Ja pansche torpedojagers te zijn aangehou den, is de „Taishan" die op weg was naar Kanton, naar Hongkong teruggekeerd. De kapitein weigert, de reis onder deze om standigheden voort te zetten. Naar hier verder vernomen wordt heb ben afdeelingen, die door de Japansche tor pedojagers aan land gezet zijn, het buiten Hongkong gelegen Chineesche radiosta tion met het observatorium bezet. Tusschen 'n half uur na zonsonder gang en 10 uur 's avonds hebt u voor waarschuwingsseinen de keus tus schen den hoorn en 't knipperen met de koplampen. Tusschen 10uur'savonds en 'n halfuur vóór zonsopgang zijn geluids signalen verboden (behalve in 'n noodgeval). Overbodige geluidssignalen zijn altijd verboden evenals 't gebruik van on redelijk sterke autohoorns! iSST... STILTE

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5