3)e Gdd^eluSoii/fca/itt Wie profiteerden van Gemeentefonds het DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Rijke Gemeenten betaalden voor de arme. Pelgrimstrein bij Neuss verongelukt. BINNENLAND 28ste Jaargang MAANDAG 6 SEPTEMBER 1937 No. 8820 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi| vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onz Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 In onze artikelen over den teruggang van het volks-inkomen en het volksver- mogen in de crisisjaren hebben wij reeds aangestipt, dat de sterke daling van het aantal belastingplichtigen en de aanzien lijke vermindering van de belastbare in komens en vermogens een zeer ongun- stigen invloed uitoefenen op de gemeen telijke belasting-opbrengsten. Niettegen staande in tal van plaatsen verschillende gemeentelijke belastingen verhoogd zijn geworden, is toch de som der heffingen aanmerkelijk gedaald. De progressie, die bij de voornaamste belastingen wordt toegepast, voert de op brengsten hooger op naarmate het ge middeld inkomen der belastingplichtigen in een bepaalde gemeente grooter is. Om gekeerd echter dalen dientengevolge de belasting-opbrengsten in crisisjaren ook juist in zulke gemeenten het snelst. Maar daarbij teekenen zich ook weer groote onderlinge verschillen af, zooals kan blijken uit onderstaande tabel be treffende den gemeentelijken belasting druk per hoofd dér bevolking in Leiden en omliggende plaatsen. Wij moeten deze tabel beperken tot de vijftien gemeenten met méér dan vijfduizend zielen, daar van de kleinere dorpen geen volledige, officieele cijfers ter beschikking zijn. De eerste kolom vermeldt den belas tingdruk per hoofd, veroorzaakt door alle gemeentelijke belastingen, opcenten e.d. tezamen, bij den aanvang van de crisis; de tweede kolom vermeldt de huidige ge meentelijke belastingdruk, terwijl de derde kolom de procentueele daling aan geeft. Wij rangschikken de gemeenten wederom in opklimmende volg- orde van deze daling. Belastingdruk per hoofd: bij aanvang v. d. crisis thans vermind. Voorschoten ƒ15.60 ƒ15.— 3,8 pet. Bodegraven 16.40 15.60 4,9 Oegstgeest 25.20 21.80 13,5 Woerden 17.90 14.30 20,1 Noordwijk 13.50 16.— 31,9 Hillegom 23.— 15.60 32,1 Katwijk 14.80 9.90 33.1 Noordwijkerhout 13.10 8.20 37,4 Alphen a.d. Rijn 18.40 10.60 42,4 Lisse 22.80 13.— 43,0 Sassenheim 23.— 12.90 43,9 Leiden 33.60 16.40 51,2 Haarlemmerm. 22.40 10.60 52,6 Boskoop 20.30 9.20 55,1 Wassenaar 62:30 26.50 57,4 De gemeentelijke belastingdruk per in woner, die aanvankelijk varieerde van 13.10 tot 62.30 beweegt zich in de vergeleken gemeenten thans dus tusschen ƒ8.20 en ƒ26.50. De dalingen van 3,8 tot 57,4 procent! De gemeentefondsbelasting. Inmiddels is sedert den aanvang van de crisis de gemeentefondsbelasting inge steld. Deze belasting wordt door het rijk rechtstreeks van de inwoners naar be paalde maatstaven geheven en vervol gens wordt de totale opbrengst aan de gemeenten, doch naar andere maatsta ven uitgekeerd. Deze heffing veroorzaakt volgens de laatst-bekende gegevens in elk der ver geleken gemeenten den volgenden belas tingdruk per hoofd: Wassenaar 99.70 Oegstgeest 18.80 Leiden 10.— Bodegraven 8.70 Voorschoten 7.90 Lisse 7.30 Woerden 7.30 Noordwijk 6.90 Hillegom 6.— Sassenheim 5.90 Alphen a. d. Rijn 5.70 Boskoop 4.80 Katwijk 3.80 Haarlemmermeer 3.40 Noordwijkerhout 2.50 wat door de inwoners is opgebracht. De gemeenten, die per hoofd méér ontvan gen dan van hun ingezetenen is gehe ven, zijn, in opklimmende volgorde ge rangschikt: Alphen a. d. Rijn Katwijk Lisse Nooidwij kerhout Sassenheim 0.20 per hoofd 2.40 2.70 3.10 3.70 Leiden 3.90 Boskoop 4.10 Hillegom 4.40 Haarlemmermeer 5.90 Daarentegen ontvangen minder dan door hun inwoners is opgebracht: Woerden f 0.90 per hoofd Noordwijk 2. Bodegraven 3.30 Voorschoten 3.70 Oegstgeest 14.10 Wassenaar 97.10 Tegenover de gemeentelijke belastin gen bij den aanvang van de crisis hebben Leiden 21,4 pet. Alphen a. d. Rijn 11.4 pet. Bodegraven 48,1 pet. Boskoop 31.- pet. Haarlemmermeer 37,5 pet. Hillegom 6,1 pet. Katwijk 7,4 pet. Lisse 11»" P°l- Noordwijk 2,5 pet. Noordwijkerhout 18,3 pet. Oegstgeest 61,1 pet. Sassenheim 18.2 pet. Voorschoten 46,8 pet. Wassenaar +102,5 pet. Woerden 20,7 pet. wij nu dus aan den kant van de ingeze tenen het bedrag, dat door hen wordt op gebracht ten behoeve van de eigen ge meente èn van het gemeentefonds èn «.an den kant der gemeentelijke schatkist de som der eigen heffingen plus de uit- keering uit het gemeentefonds. Het is nu van belang om na te gaan, eenerzijds hoe in de crisisjaren het be drag zich heeft ontwikkeld, waarmede de bevolking voor de huishouding der ge meente^) wordt belast en anderzijds welke veranderingen het bedrag onder ging, dat aan elke gemeente per hoofd, uit belastingen en uitkeering beide, toe vloeit. Duidelijk komt daarin tot uitdruk king of, en in welke mate, de tendenz van het gemeentefonds, n.l. die van ni velleering der belastingen zich heeft kunnen verwerkelijken en welke ge meenten daarvan voordeel dan wel na deel ondervonden en in welken omvang dit alles geschiedde. Wij stellen in onderstaanden tabel voor elke der vergeleken gemeenten naast elkaar: a. de procentueele verzwaring of ver lichting van de gemeente- en gemeente fondsbelasting per hoofd sedert den aan vang van de crisis; b. de procentueele vermeerdering of vermindering van het bedrag, dat per hoofd der bevolking aan belasting en fondsuitkeering in de gemeentekas vloeit, en c. het procentueele voor- of nadeel, dat derhalve voor elke gemeente uit de in stelling van het gemeentefonds per hoofd der bevolking is voortgekomen: Bedrag p. hoofd, Bedr. p. hoofd, Procen- dat van ingez. dat. in de gem. tueel wordt geheven, kas vloeit, voordeel steeg of steeg of of daalde met: daalde met: nadeel 9,8 pet. +11,6 pet. 10,3 pet. 1,1 pet. 28,0 pet. 20,1 pet. 10,3 pet. 20,7 pet. 10,2 pet. 27,3 pet. 13,- pet. 19,1 pet. 8,1 pet. 15,5 pet. 0,9 pet. 11,9 pet. 11,- pet. 8,5 pet. 4,8 pet. 23,1 pet. 4,7 pet. 56,4 pet. 2,1 pet. 16,1 pet. 23.- pet. 23,8 pet. 53,4 pet. J.55,9 pet. 15,6 pet. 5,1 pet. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Veertien bedevaartgangers naar Kevelaer gedood. Tegenover deze heffingen van de inge zetenen staan nu de uitkeeringen aan de gemeenten, die, omgerekend per hoofd der bevolking, neerkomen hetzij op een grooter hetzij op een kleiner bedrag dan KEVELAER ONDER DEN INDRUK. Gistermorgen acht uur heeft in het sta tion van het plaatsje Holzheim, gelegen aan de spoorlijn van Duren naar Neuss, ten Zuidwesten van laatstgenoemde stad, een ontsporing noodlottige gevolgen gehad. Tot dusver zijn veertien personen om het leven gekomen; voorts zijn er zestien zwaar en meer dan twintig licht gewonden. Het ongeluk trof een pelgrimstrein, waar mede een gezelschap bedevaartgangers zich op weg bevond van Rommerskirchen in het Rijnland naar het nabij Neuss gelegen bedevaartsoord Kevelaer. Ten gevolge van een oorzaak, die uit het onmiddellijk inge stelde onderzoek nog niet ten volle is komen vast te staan, liep de trein op het emplace ment Holzheim uit de rails. De locomotief en vier der rijtuigen kantelden om, met het gevolg, dat drie der wagons geheel vernield werden; een was zelfs volkomen in elkaar gedrukt. Na de eerste oogenblikken van panische verwarring werd terstond een aanvang ge maakt met het reddingswerk Twaalf reizi gers waren reeds dood, toen zij uit het wrak van den trein geborgen werden. Van de achttien zwaar gewonden bezweken er twee na verloop van enkele uren. Nader wordt gemeld, dat de locomotief en vier wagens van den trein zijn omgevallen. Uit de groot end eels vernielde wagens steeg een hartverscheurend gegil op van stervenden en gekwetsten. De verwarring was onbeschrijfelijk, waardoor de hulpver leening in 't begin uiterst moeilijk was. Energiek pakten de reddingscolonnes echter 't werk aan, en na verloop van en kele uren was eenige orde geschapen en kon men zich een beeld vormen van den omvang der ramp. De trein was goed bezet met pelgrims, en 't is daarom nog verwonderlijk, dat niet meer slachtoffers zijn gevallen. Vele reizigers waren door het gebeurde totaal overstuur, en de smart van degenen, die familie onder de slachtoffers hadden, was onbeschrijfelijk. Van alle zijden schoot hulp toe. Burgers, spoorwegpersoneel, dokters, mi litairen, politie, S. A. mannenvan alle zijden stroomden de redders toe. In den beginne werd de verwarring daar door nog des te grooter, want iedereen ging op zijn eigen initiatief te werk. Het duurde echter niet lang of men wist eenige organi satie in de hulpverleening te brengen. In geheel het gebied, waar het ongeluk is geschied, heerscht diepe verslagenheid, en ook te Kevelaer was iedereen diep on der den indruk bij het vernemen van het vreeselijke nieuws. Vlaggen werden half stok geheschen en in de kerken werd gebe den voor de zielerust van de slachtoffers. De ongelukkige stad Sjanghai is nog al tijd het lijdend voorwerp van de pogingen der Japanneezen om den Chineezen het Ja- pansche begrip van den „vrede" bij te bren gen. De Japansche staatslieden worden niet moede het te herhalen, dat China de ware bedoelingen van Japan niet begrijpt. Het is wel tragisch. Japan wil niets dan vrede, en nog eens vrede en het is nu gedwongen om Sjanghai plat te schieten, de Chineesche kust te blokkeeren en een veldtocht, wel ke milliarden kost, te organiseeren. Jam mer, dat de Chineezen zich zoo hardnekkig verzetten. De Japanneezen stuiten overal op hevigen tegenstand en hun taak is voor al zwaar, tengevolge van de onuitputtelij ke effectieven der verdedigers, die zich weinig om hun verliezen bekommeren. De Chineezen maken er geen geheim van, dat zij het gewenscht zouden kunnen oordee- len, zich uit Sjanghai terug te trekken. Hoe dieper zij het binnenland intrekken, des te zwaarder zal de taak der aanvallers zijn. Het moerasachtige terrein zal de Japan sche tanks van geen nut doen zijn, de aan voer van munitie en levensmiddelen voor de Japansche troepen zal een ernstig pro bleem worden en de Chineezen zullen bui ten het bereik van de kanonnen der Japan sche oorlogsschepen zijn. Buitenlandsche waarnemers zijn van oor deel dat, indien de Chineezen nog twee maanden kunnen volhouden, zij alle ge- wenschte munitie zullen ontvangen en dat het conflict dan in een moeilijker faze voor Japan zal komen. Een kortelings tusschen China en de Sov jet-Unie gesloten geheime overeenkomst zou bepalen, dat over land wapenen en munitie uit Sovjet-Rusland naar China zul len worden gezonden, via Sinkiang en Bui ten Mongolië, terwijl geregeld vliegdiensten geopend worden tusschen China en de Sovjet-Unie, via Sian Lansjau en Oeroe- moetsi. Moskou schijnt van plan te zijn China stevig te helpen. Tokio heeft zich daarte genover tot Berlijn gewend om hulp, maar Berlijn gevoelt er niet veel voor. In Europa heeft men zijn eigen zorgen. Deze week is nJ. de Middellandsche Zee conferentie bijeen geroepen, welke het pro bleem van de duikbooten-aanvallen moet bespreken. Ook Berlijn en Moskou zijn uitgenoodigd, maar wij gelooven, dat die twee hun bee- nen niet onder dezelfde tafel zullen steken. AFBRAAKPRIJZEN VOOR ROGGE EN HAVER. Telegram van Landbouw en Maatschappij aan den minister. Het bestuur van den Nationalen Bond Landbouw en Maatschappij heeft aan- den Minister van Economische Zaken het vol gend telegram gezonden: Het bestuur van den Nationalen Bond Landbouw en Maatschappij wijst uwe Excellentie op dalen rogge- en haverprij- zen, die tengevolge hebben dat deze gra nen niet dan tegen afbraakprijzen te ver- hoogen zijn. Hierbij komt dat de graan oogst en de oogst van fabrieks-, alsook van consumptie-aardappelen zeer tegen valt, zoodat in menige streek een noodtoe stand ontstaat, welke een spoedige voor ziening noodig maakt, waarop dan ook met klem wordt aangedrongen. Dit nummer beslaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De toestand van den H. Vader veel ver beterd. (2de blad). De uitnoodigingen voor de Middelland sche Zee-conferentie verzonden. (2de blad). De geheele kust van China geblokkeerd. Een zware Zondag voor Sjanghai. (2de blad). Trein met Duitsche bedevaartgangers naar Kevelaer bij Neuss verongelukt. Veertien dooden. (1ste blad). PRINS BERNHARD IN DEVENTER. Hedenochtend heeft Prins Bernhard het aangekondigde bezoek gebracht aan het 4e half-regiment huzaren te Deventer. De prins kwam per auto aan, vergezeld van jhr. Roell en majoor Phaff. In het park Brabant besteeg de prins zijn rijpaard en ging naar het Wichelerveld, het exercitieterrein van het garnizoen. Er was veel publiek. De prins werd ontvangen door den commandant luitenant-kolonel J. J. van Diepenbrugge. De huzaren werden ge commandeerd door ritmeester jhr. W. Ge- vaerts. De prins inspecteerde onder het spelen van het Wilhelmus de troepen. Vervolgens gingen de huzaren over tot het houden van een serie oefeningen, be sloten met een flankaanval van huzaren te paard. De prins is ontvangen in de kazerne door officieren en reserve-officieren en bracht een bezoek aan de beide militaire tehuizen. Het publiek heeft den prins overal har telijk begroet. WIJZIGING HEFFING OP BOTER. Commentaar van bevoegde zijde. Naar aanleiding van in de pers versche nen commentaren op de met ingang van 29 Augustus j.l. in werking getreden wij zigingen in de heffingen op boter, marga rine, vetten en oliën, waarbij wordt te ken nen gegeven, dat de beter gesitueerden bij deze wijzigingen bevoordeeld zouden zijn, wordt van bevoegde zijde het volgende me degedeeld. Bij het bezien van wijzigingen, welke in de heffingen gelegd op boter, margarine, oliën en vetten worden gebracht, dient in de allereerste plaats in het oog te worden gehouden, welke de grondslag dezer heffin gen is. Deze grondslag is de steun, welke aan de melkveehouderij indertijd geboden moest worden, welke steun ook thans nog niet gemist kan worden. Bij het verleencn Binnenland Koninklijk bezoek aan Zeeland. (Ie blad). Bezoek van Prins Bernhard aan Deventer. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn. 4de blad). Te Overschie werd een kano met drie in zittenden overvaren; een vader en dochter tje verdronken. (4de blad). Verschillende personen bij het zwemmen verdronken. (4de blad). Oplichter te Den Haag gearresteerd. (4de blad). Sport en Wedstrijden A t h 1 e t i e k: Bij de athletiekwedstrij den te A'dam werden drie Ned. records ver beterd. Biluska wint den tienkamp van Docos. (3de blad). Voetbal: De jaarvergaderingen der R. K. Federatie en van den Dioc. Haarl. Voetbalbond. MW bij keuze tot eerste klasser gepromoveerd. (3de en 2de blad). Automobilisme: Plannen voor een auto-racebaan te Apeldoorn. (3de blad). Lawntennis: De eindstrijden der na tionale kampioenschappen (3de blad). van dezen steun worden de drie volgende hoofdprincipes gevolgd: 1. Het verleenen van geldelijken steun door middel van toeslagen, waarvoor de door de heffingen opgebrachte gelden die- 2. Het treffen van maatregelen, welke tot de meest wenschelijke prijsverhouding tusschen de boter, margarine, vetten en oliën kunnen leiden. 3. Het treffen van maatregelen, welke tot den meest wenschelijken afzet van de onder 2 genoemde artikelen kunnen voe ren. Aan iedere wijziging nu welke in de hef fing op boter, margarine, vetten en oliën wordt gebracht, liggen deze principes ten grondslag; dat daarbij door den minister van Economische Zaken zooveel mogelijk rekening wordt gehouden met de draag kracht der bevolking spreekt van zelf. Dit is eveneens gebleken uit de jongste wijzi gingen, waarbij, hoewel de positie van de boter in het bijzonder aanleiding tot ver laging der heffing op boter gaf, niettemin ook voor de margarine en de oliën en vet ten een prijsverlaging mogelijk is gemaakt. Hierbij moge in het bijzonder gewezen worden op het feit, dat de verlaging der heffing op het product, dat juist door de minst draagkrachtigen in het bijzonder wordt gebruikt, n.l. vet, procentueel niet mind.er is geweest, dan de verlaging der heffing op boter. Bovendien is in de be schikbaarstelling van goedkoope margari ne en goedkoop vet aan het meestbehoefti- ge deel onzer bevolking, geen wijziging ge bracht, zoodat dit deel der bevolking deze producten zonder eenige heffing kan be trekken. DE HEFFING OP BOTER. De heffing op boter is voor de week van 5 tot en met 11 September, behoudens tus- schentijdsche wijziging, wederom vastge steld op 0.55 per K.G.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1