RADIO-PROGRAMMA'S MAANDAG 6 SEPTEMBER 1937 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 GEMENGDE BERICHTEN HET WATER EISCHT OPNIEUW SLACHTOFFERS KANO OP DE SCHIE OVERVAREN Twee van de drie Inzittenden verdronken Zaterdagmiddag voer op de Delftsche Schie, ter hoogte van de buitenplaats De Tempel, de sleepboot „Kampen" van P. Smit te Rotterdam en daarachter het sleep- schip Najade, komende van Delft, in de richting Rotterdam. Aan de Kethelsche zijde van de Schie lag een kano, waarin gezeten waren de heer W. K. v. d. Hoek, 37 jaar, wonende te Overschie, zijn 6-jarig dochtertje en een buurmeisje, de 6-jarige C. Groenevld. De heer v. d. Hoek stak van de Kethelsche zijde naar Overschie over, tusschen de sleepboot en het sleepschip door. met 't noodlottig gevolg, dat de kano midden op de Schie werd overvaren door het sleepschip en alle inzittenden te wa ter raakten. Verscheidene personen, die in de buurt waren met motorbooten, kano's en roeibooten, schoten te hulp en begaven zich te water, doch zij slaagden er slechts in, het dochtertje van den heer v. d. Hoek op den wal te brengen. De lijken van den heer v. d. Hoek en den 6-jarigen C. Groene- veld konden eerst na twee uur dreggen opgehaald worden. Het stoffelijk overschot van de beide slachtoffers is vervoerd naar het lijkenhuisje op de algemeene begraaf plaats te Overschie. IN ZWEMBAD VERDRONKEN Jongen sprong van springplank en kwam niet meer boven Gistermorgen heeft zich in het wed- strijdbassin van het Noorderbad te Zand- voort een droevig ongeluk voorgedaan. De 14-jarige 'W. Keizer dook terwijl zijn vader op den kant stond te kijken van den springplank in het water. De vader bleef enkele seconden aandachtig staren, doch toen hij zijn jongen niet meer boven water zag komen, waarschuwde hij een badmeester. Inmiddels hadden reeds enke le zwemmers het ongeluk bemerkt. Zij slaagden erin den jongen uit het water te halen. Een ontboden geneesheer, dr. C. A. H. Gerke, kon slechts den dood constatee- ren. JONGEN TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN In een onbewaakt oogenblik is de drie jarige J. S. te Oostzaan in de naast de ouderlijke woning gelegen sloot geraakt. Na drie kwartier dreggen haalde men den kleine op het droge, doch toepassing van kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Gistermorgen is uit de sloot langs den 'sGravenweg te Capelle a. d. IJssel het lijk opgehaald van den 27-jarigen J. 'F. T. uit Ouderkerk aan den IJssel. Vermoede lijk is de man Zaterdagavond, toen hij op weg was naar familie, plotseling onwel ge worden en te water geraakt. Hij was lij dende aan vallende ziekte. JONGETJE EN MEISJE IN ZEE VERDWENEN. Het jongetje verdronken. Toen gistermiddag de beide kinderen van de familie Köllmann uit Alkmaar, een jon gen en een meisje, die met him ouders te Bergen aan Zee vertoefden, aan het baden waren, verdwenen de kleinen plotseling in de diepte, zonder dat dit bemerkt werd. Een bader vond toevallig het reeds ge zonken meisje bij wie door het toepassen van kunstmatige ademhaling de levensgees ten weer konden worden opgewekt. Het ge lukte niet den jongen terug te vinden en pas toen na anderhalf uur de vloed opkwam, werd het lijk van den negenjarigen knaap door de zee op het strand geworpen. Het is naar de ouderlijke woning vervoerd. LIJK AANGESPOELD Gistermorgen is in den Nieuwen Water weg onder de gemeente Rozenburg, het lijk van een naar schatting 40- tot 50-jarig manspersoon aangespoeld. Het lijk was si echts gekleed in een tricot onderbroek en eenn hemd. Een onderzoek wordt in gesteld. DE VERKEERSMOLOCH MAAKT WEER DOODEN. MEISJE DOOR AUTO AANGEREDEN Op slag gedood Zaterdagmiddag reden te Wildervank drie meisjes per fiets langs het Anner- veensch kanaal. Plotseling stak een van haar, de 20-jarige J. H„ den weg over op het oogenblik, dat een auto kwam aange reden. Het meisje werd oor den wagen gegrepen en sloeg met het hoofd op den betonweg. Zij was vrijwel op slag dood. FIETSENDE DAME TEGEN AUTOBUS GEBOTST Op slag gedood, haar dochtertje gewond Gisteravond omstreeks 'zes uur is de 36- jarige mevr. Bongers te Arnhem die op de fiets was, waarop zij tevens haar 8-jarig dochtertje vervoerde, toen zij plotseling het de Monchyplein overstak, door een in volle vaart rijdende autobus van de Gel- dersche Tramweg Maatschappij gegrepen en op slag gedood. Het meisje is met een gebroken been en verschillende kneuzin gen naar het gemeente-ziekenhuis overge bracht. ERNSTIGE AANRIJDING. Gisteravond is de landbouwer G. H. MeesterBerends te Holten door een per sonenauto aangereden. Ernstig gewond werd het slachtoffer naar zijn woning ver voerd. Zijn toestand is hopeloos. AUTO TEGEN STILSTAANDEN VRACHTWAGEN GEREDEN. Drie gewonden. Gisteravond om tien uur is te Holten eenpersonenauto uit Almelo, waarin zich vijf personen bevonden, tegen een stilstaan- den vrachtauto van een kermis-exploitant gereden. Laatstgenoemde wagen was niet verlicht. Drie personen, twee heeren en een da me, werden licht gewond. De auto werd zwaar beschadigd. De gewonden zijn naar hun woning in Almelo vervoerd. ceel te redden. 125.000 K.G. hooi werd door het vuur verteerd. De boerderij brandde geheel uit. Het vuur is ontstaan doordat de kinde ren, die alleen thuis waren, met lucifers hebben gespeeld. De schade wordt door verzekering ge dekt. ARBEIDER VERONGELUKT Bekneld geraakt en even later overleden Te Rotterdam is de 21-jarige P. Mooijen uit de Tweeboschstraat bij zijn werkzaam heden aan de Nieuwe Binnenhavenbrug bekneld geraakt tusschen het draaibare en het vaste gedeelte. Het gevolg was, dat hij een nekwervel brak. Hij werd naar het ziekenhuis aan den. Coolsingel gebracht, maar geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Hij bleek reeds te zijn overleden. Het kind aan de gevolgen overleden In een onbewaakt oogenblik heeft Za terdagmiddag een 2^-jarig dochtertje van den heer Visser te Nieuwerkerk aan den IJssel een brandend petroleumstel, waar een ketel water op stond, van de tafel ge trokken. Het kind kreeg het water over zich heen. Doordat de wegvloeiende petro" leum in brand geraakte, vatten ook de klee- ren van het kind vlam. De kleeding van de moeder, die te hulp snelde, vatte eveneens vlam. Op het hulpgeroep snelden enkele omwonenden toe, die met kleedingstukken en dekens de vlammen doofden. De ver_ wondingen waren van dien aard, dat hei den in hoogst ernstigen toestand naar het Diaconessenhuis te Rotterdam zijn ver voerd. Een binnenbrandje, dat ontstond, werd spoedig gebluscht. Nader wordt nog gemeld, dat het kindje aan de bekomen verwondingen is over leden. WONING UITGEBRAND Tengevolge van kortsluiting Terwijl de bewoners gistermorgen naar de kerk waren is door kortsluiting brand ontstaan in perceel Molenstraat no. 2 te Soest. De tien kinderen, die alleen thuis waren, verlieten ijlings net huis en waar schuwden de brandweer, terwijl omwonen den de tegenwoordigheid van geest had den deuren en raamluiken van het bran dende huis te sluiten, zoodat de vuurzee niet naar buiten kon uitslaan en belen dende perceelen aantastten. De brandweer arriveerde spoedig en greep de vlammen met twee stralen aan. Na een uur was het grootste gevaar geweken en was het zeker, dat de omliggende woningen behouden wa ren. Dat er op het oogenblik van den brand geen wind stond, heeft hiertoe veel bijgedragen. Wel heeft het belendende per ceel waterschade bekomen. De inboedel was tegen brand verzekerd. In huis aan wezige vereenigingsgelden werden door den brandweer gered. De burgemeester was bij den brand aanwezig. BOERDERIJ UITGEBRAND Kinderen hadden met lucifers gespeeld Gistermorgen tegen half elf uur is brand ontstaan in de boerderij van den heer E. Keulen te Vollega bij Lemmer. De bewoners waren bij het uitbreken van den brand niet thuis en bevonden zich in de kerk te Lemmer, waar zij onmiddel lijk op de hoogte werden gebracht van den braid, waarop zij naar huis snelden. De gealarmeerde motorbrandspuit van Lemmer kon slechts weinig tegen den in middels tot een vuurzee aangegroeiden brand uitrichten. Een der buren slaagden erin vier varkens in veiligheid te brengen, terwijl het den heer des huizes nog geluk te een portefeuille uit het brandende per Zeven jaar het publiek met een smoesje bedrogen Het dorpje Pijnacker werd gedurende jaren als geregeld door een armen bede laar met één arm bezocht. Niet dikwijls vroeg de arme zwerver tevergeefs een aalmoes, daar de medelijdende dorpelingen wel begrepen, dat werken met slechts één arm tot de onmogelijkheden behoorde. Zoo zouden ook in de toekomst de Pijnackena- ren hun penningske aan den armen ver minkte hebben geofferd, wanneer de scherpzinnige dorpsveldwachter geen arg waan had gekregen. De veldwachter bespioneerde den bede laar eens, toen deze weer zijn rondgang door het dorp maakte. Hij had opgemerkt, dat de man een overjas droeg. Eén mouw bengelde leeg langs zijn lijf. De bedelaar droeg deze overjas echter altijd, niet alleen in den winter, maar ook in de Hondsda gen! De veldwachter sloeg aan het combinee ren en deduceeren enhield den man aan en bracht hem naar het politiebureau. Hier kreeg hij het bevel de jas uit te trek ken. Hij weigerde! Een hernieuwd bevel. Weer een energieke en pertinente weige ring! Nu was het geduld van den steeds meer argwaan krijgenden politieman ten einde. Ondanks zijn verwoed tegenstribbelen werd de „ongelukkige" van de kostbare overjas ontdaan en ziedaar! Het aandoen lijke verhaal, dat hij zijn arm bij een spoorwegongeluk zou hebben verloren, bleek dus geheel op fantasie te berusten. De man verklaarde thans echter met groote stelligheid, dat hij dezen eenen arm niet kon gebruiken en dus practisch ge sproken toch slechts één arm had. Hoe dit te bewijzen? De veldwachter wist ook hier raad op. De bedelaar had honger en kreeg nog méér honger. Een bord eten kwam... en ook twee handen, die het begeerig vastpakten en vasthielden. De man zal zich nu voor den Officier van Justitie hebben te verantwoorden wegens oplichting gedu rende zeven jaar. „Tel." Honderden formulieren in beslag genomen De voetbalpools blijven nog steeds met haar verleidelijke winstvoorspiegelingen de voetbalenthousiasten trekken. Hoe weinig controle het publiek heeft, dat de gestorte gelden inderdaad aan de deelnemers ten goede komen, hebben wij destijds reeds in enkele artikelen aangetoond. De Haagsche politie blijft met Argus- oogen het optreden dezer gokondernemin- gen gadeslaan en heeft dezer dagen weer bij een tweetal dezer inrichtingen een in val gedaan, namelijk in de Neptunusstraat bij de z.g. „zetterspool" en later in het hoofdkantoor van de „Little wood pool" aan het Noordeinde. Ettelijke honderden ingevulde formulieren zijn in beslag ge nomen. De politie meent, aldus lezen we in de „Telegr.", dat hiermede de Loterij wet wordt overtreden en dat het publiek de vaetbalpools meer beschouwt als een gele genheid om voor een paar centen eens een gokje te wagen dan als een serieuze ge legenheid om hun kennis ten aanzien van te verwachten voetbaluitslagen te toetsen. Voor de deelnemers aan de pools betee- kent het ingrijpen der politie een geduchte teleurstelling, daar er uiteraard voor deze wedstrijden van het raden van uitslagen niets is terechtgekomen. Met andere woor den: de menschen zijn hun geld kwijt: De recherche is niet van plan het bij deze in vallen te laten, maar koestert het voorne men, tegen de voetbalpools te blijven op treden. JARENLANG VRIENDEN EN VREEMDEN OPGELICHT. Hagenaar in de val geloopen door list van zijn kleermaker. De Haagsche politie heeft een Hagenaar gearresteerd, den 56-jarigen J. C. C. G., die in den loop der laatste jaren verschillende Hagenaars en inwoners van Chamonix, waar hij den laatsten tijd verblijf hield, voor een groot bedrag heeft opgelicht, dat thans reeds op minstens 30.000 wordt ge schat, maar wanneer het onderzoek zal zijn beëindigd, vermoedelijk aanmerkelijk hoo- ger zal blijken te zijn. Reeds is bekend ge worden, dat alleen Hagenaars door dezen aartsoplichter, die van zeer goede familie is, voor 30.000 zijn benadeeld, meldt de „Tel.". De politie heeft in verband met het inge wikkelde onderzoek de arrestatie langen tijd geheim gehouden, omdat men de talrijke oplichtingsgevallen eerst wenschte uit te zoeken. De man is reeds op 30 Juli te Den Haag aangehouden en aan het hoofdbureau van politie opgesloten. Daarna is het on derzoek naar de zeer gecompliceerde op lichterijen systematisch voortgezet. G., die zeer achtenswaardige Nederlan ders tot zijn familie kan rekenen, heeft juist van de bekendheid van deze verwanten ge profiteerd om jarenlang zijn oplichtingen te plegen, waarbij hij gebruik maakte van hel feit, dat hem in de toekomst misschien een groote erfenis te wachten zou zijn. Dat hij eindelijk in den val is geloopen, terwijl hij in Chamonix vertoefde, 'waarheen hij feite lijk gevlucht was, omdat er ten slotte zoo veel bekend was geworden, dat hij niet DINSDAG 7 SEPTEMBER 1937. Hilversum n, 301 M. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuzïek. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en Gramofoonmuziek 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.15 KRO-Kamerorkest. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 De KRO-Melodisten m. m. v. solist 5.45 Felicitatiebezoek. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.15 De KRO-Melodisten. 7.00 Berichten. 7.15 Middenstandspraatje. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.15 Bela Kiss' orkest en solisten. 9.10 Gramofoonmuziek. 9.45 KRO-orkest. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 De KRO-Boys m. m. v. solist. 11.15 Gramofoonmuziek. 11.3012.00 Maria ter Eere. Hilversum L 1875 M. AVRO-uitzending. 11.0011.30 v.m. en 6.30—7.00 RVU. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Jetty Cantor's Ensemble. 11.00 Causerie „Hoe moet ik mijn zui geling verzorgen?" 11.30 Jetty Cantor's Ensemble. 12.30 AVRO-Dansorkest. I.00 Omroeporkest. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Het Omroeporkest. 3.00 Lyra-Trio, Orgelspel en Zang. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Harlesden-orkest v. h. Leger des Heils. 6.30 Causerie „Droomen". 7.00 Orgelspel, zang en vioolsoli. 8.00 Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.10 Kovacs Lajos' orkest, solisten en „Die Sing Vreneli". 9.30 Radiotooneel. 10.40 Gramofoonmuziek. 10.45 Actualiteitsflitsen. II.00 Berichten A.N.P. Hierna tot 12.00 AVRO-Dansorkest. D r o i tw i c h, 1500 M. 11.05 Dansmuziek (gr.pl.). 11.35 Orgelspel. 12.05 Reportage. 12.35 Sted. orkest Whitby. 1.20 Het Canadian Trio. 2.05 Het Thorne Colliery Silver Prize orkest m. m. v. solist. 2.50 Muzikale causerie. 3.20 J. Wilson's kwintet. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.35 Het Hungaria-Zigeuner-orkest. 5.05 Causerie. 5.20 Zang. 5.40 Reg. King's orkest. 6.20 Berichten. 6.45 BBC-Harmonie-orkest m. m. v. solist. 7.40 Viool en piano. 8.20 Radiotooneel met muziek. 9.00 Causerie. 9.20 Henry Hall's Band. 10.00 Berichten. 10.20 Causerie. 10.35 BBC-orkest m. m. v. soliste. 11.35 Chappie d'Amato en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). Kadi o-P a r i s, 1648 M. 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Derveaux-orkest en zang. 3.05 Zgng. 4.05 Zang. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Ellis-orkest. 7.20 Vioolvoordracht. 7.50 RadiotooneeL 8.50 Vocaal duo. 9.05 Vioolvoordracht. 9.20 Berlijns Philharmonisch orkest en Kittel-koor. Keulen, 456 M. 6.50 NS-orkest. 8.50 H. Hagestedt's orkest. 12.20 Orkestconcert. 1.35 Omroeporkest. 4.20 Omroeporkest. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Uitzending v. d. Rijkspartijdag. 10.5012.20 Omroepkleinorkest en so listen. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroeporkest. l.'O2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Salonorkest. 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroepsymphonie-orkest. 9.05 Radiotooneel. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salonorkest. I.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Zang. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.35 Voordracht en concert. 8.20 „Mariage aux Laternes", operette. 9.35 Omroeporkest. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 8.20 Uitzending v. d. Rijkspartijdag. 10.20 Berichten. 10.40 Politiek overzicht. II.05 Weerbericht. 11.2012.20 Dansmuziek (gr.pl.). Gem. Radiodistributiebedrijf te Leiden. 3de Programma. 8.00 Keulen. 11.20 Parijs R. 12.20 Brussel Fr. 12.50 Brussel VI. 13.35 Keulen. 14.20 London Reg. 17.20 Keulen. 18.05Brussel VI. 18.50 Keulen. 20.00 Deutschl. Sender. 20.20 Brussel Fr. 21.20 Parijs R. 4de Programma. 8.00 Brussel VI. 9.20 Diversen. 10.35 Droitwich. 12.05 London Reg. 13.20 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.40 Droitwich. 22.15 London Reg. 23.35 Droitwich. (Wijzigingen voorbehouden). meer aan den arm der gerechtigheid kon ontkomen, indien hij in Nederland gebleven was, is te danken aan de handigheid van een Haagschen kleermaker, den heer N. V. uit de Anna Paulownastraat, die zijn slacht offer was geworden voor circa 4000, zijnde 2500 in contanten en 1500 aan leveran ties. De heer V., deed den oplichter in Chamo nix een schrijven toekomen, waarin hij hem uitnoodigde naar de Residentie te komen, om daar eenige bestelde kleeding stukken in ontvangst te nemen. G. doorzag den list niet en begaf zich naar Den Haag. Inmiddels was de Haagsche poli tie van zijn praktijken in kennis gesteld en deze liet eenige rechercheurs zich verdekt in de woning van den kleermaker opstellen. Op 30 Juli kwam G. in Den Haag aan en begaf zich direct naar de woning van zijn kleermaker. Wie schetst zijn schrik toen hij, binnengelaten, daar een tweetal recher cheurs voor hem zag staan, die verklaarden dat hij gearresteerd was. Vervolgens is hij naar het hoofdbureau van politie overge bracht en begon de recherche met het uit zoeken van de ontelbare oplichterijen, welke hij de laatste jaren in de hofstad heeft ge pleegd. Erfenis van 165.000. Met dit onderzoek is men nu nog niet geheel gereed. Gebleken is, dat G. ook in Chamonix onder voorspiegeling van een te verwachten erfenis, verschillende slacht offers heeft gemaakt. Zijn voornaamste truc was aan zijn slacht offers een akte te toonen van een tante, die hem in het vooruitzicht stelde, dat hij na haar dood in het bezit zou xomen van een bedrag van 165.000, met een clausule, dat de zoon van G. nog bovendien de beschik king zou krijgen over 50.000, welke som bij een Haagsche bankinstelling zou worden geplaatst. Aangezien de akte was ondertee kend door twee zijner broeders, die een zeer bekenden naam in Nederland hebben, en bovendien door een Arnliemschen notaris was gelegaliseerd, stelden zijn slachtoffers het volste vertrouwen in G. Later is ge bleken, dat de akte van A tot Z vervalscht was en de z.g. medeonderteekenaars ner gens van op de hooogte waren. Een inwoner van Scheveningen werd op deze wijze bewogen tot afgifte van 3500, een Haagsche dame liep er voor 1000 in en een in Zwitserland vertoevende dame liet zich zelfs voor 10.000 oplichten, nadat haar voorgespiegeld was, dat zij het geld met hooge rente zou terugkrijgen, wan neer hij de erfenis in handen zou hebben. Naar bij nader onderzoek is gebleken, heeft de 56-jarige G. eigenlijk na zijn 21tse jaar niets anders gedaan dan maar men schen voor belangrijke bedragen op te lich ten. Hij is begonnen met zijn eigen familie onder allerlei voorwendsels geld af te trog gelen. Spoedig was hij genoodzaakt naar Parijs te gaan waar hij de spaarpenningen van zijn eigen moeder op maakte. Toen dit geld verdwenen was is hij naar Den Haag teruggekeerd en'heeft hier zijn oplichtingen voortgezet. Door een mésalliance raakte hij nog verder in den put. Toch zag hij meer dan dertig jaar kans zonder een steek uit te voeren een weelderig leven te leiden. Het mag dan ook verwondering wekken, dat hij niet jaren geleden reeds tegen de lamp geloopen is. De goede naam van zijn familieleden is vermoedelijk oorzaak ge weest, dat hij zoo lang in staat is geweest zijn praktijken voort te zetten, daar men steeds maar hoopte, dat zijn kapitaalkrach tige familieleden bij zouden springen. Het geen ook wel eenige malen gebeurd moet zijn, tot de opgelichte bedragen zoo hoog werden, dat er geen stoppen meer aan was. Toen nu in het begin van dit jaar de grond zoo heet onder zijn voeten begon te wor den, dat hij het in Den Haag niet meer kon bolwerken, vluchtte G. naar Chamonix om daar opnieuw te beginnen met zijn oplich terspraktijken. Personen, die hem goed kennen zeggen, dat hij met groote geraffineerdheid zijn net ten voor zijn slachtoffers uitspreidde en dat door de schoon klinkende verhalen niemand hem wantrouwde. In hoeverre hij hulp heeft gehad bij de gepleegde oplichtingen wordt nog door de Haagsche politie onderzocht. Men is er stel lig van overtuigd, dat het verder onderzoek nog vele verrassingen kan brengen. De groote staat, dien G. voerde en het feit, dat hij nooit op eerlijke wijze een cent heeft verdiend, wettigen de veronderstelling, dat het totale bedrag zijner oplichtingen zal blijken aanzienlijk hooger te zijn dan voor- loopig is geraamd.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 14