De Chineezen weren zich geducht te Sjanghai DUITSCHLAND EN JAPAN. NED. OOST-INDIE BUITENLAND Officieele Crisisberichten BINNENLAND ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 DUITSCH-JAPANSCHE SAMEN WERKING. De besprekingen, welke sedert Mei j.l. werden gevoerd tot versterking van het JapanschDuitsche anti-Komintem-ver- drag en van de vriendschappelijke verhou ding tusschen Japan en Duitschland, zijn gistermiddag te Tokio voortgezet in een bij eenkomst van de vertegenwoordigers van de pers en van financieele, industrieele, po litieke en officieele kringen. In deze vergadering werd een manifest opgesteld, waarin het communisme 'n vloek voor de menschheid wordt genoemd en waarin wordt uitgestippeld, dat de Komin tern achter de regeering van Nanking staat. Japan is derhalve thans in onmiddellijk «onflict met de communistische organisatie en de conferentie acht het daarom dringend noodig, dat het DuitschJapansche anti- Kominternverdrag volledig in werking treedt. BEWOGEN DAG VOOR SJANGHAI. Chineezen weren zich geducht. Sjanghai heeft intusschen gisteren een dag beleefd, welke door een correspondent van Reuter, „een der meest bewogen dagen in de geschiedenis der stad" wordt ge noemd. Uurenlang lieten de Japansche oorlogs schepen en bombardementsvliegtuigen hun dood en verderf zaaiende granaten en bom men op Poetoeng, dat tegenover Sjanghai op den rechteroever van de Wangpoe is ge legen, neerregenen, om het verzet van de daar nog standhoudende Chineesche afdee- lingen te breken. In totaal heeft men ruim vijfhonderd ex plosies van bommen en granaten geteld, waardoor opnieuw groote branden in Poe toeng uitbraken. Doch ondanks den geweldigen regen van vuur was, toen de bombardementen wat verflauwden, uit Poetoeng en van de na burige rivieroevers nog steeds het geknetter der Chineesche machinegeweren te hooren, terwijl de verder naar achteren opgestelde Chineesche batterijen ongestoord voortgin gen de Japansche oorlogsschepen en het Ja pansche gebied te bestoken. Blijkbaar waren de Chineesche schoten hoofdzakelijk op het Japansche consulaat gericht en stelselmatig kwamen Chineesche granaten in de Japansche zone der neder zetting terecht. JAPANSCHE LINIES DOORBROKEN. De Chineesche troepen, aangewakkerd door haat tegen indringers, vochten met waren leeuwenmoed en stormden recht op het vuur der Japansche kanonnen in, meldt „United Press". Een leger van 60.000 Japansche soldaten bleek niet in staat aan de verwoede char ges weerstand te bieden en op vijf plaatsen werden de Japansche linies doorbroken. Tegen middernacht was het groote Japan sche offensief niet slechts volkomen tot staan gekomen, doch bovendien trokken de Japansche soldaten over een afstand van minstens vijftien mijlen van het 25 mijlen lange front terug. De Chineezen bereikten opnieuw den oever van de Wangpoe en dreigen hun tegenstanders letterlijk de rivier in te drij ven, waarin ontelbare lijken drijven. De Japansche linies zijn doorbroken op twee plaatsen in het Poetoeng-district over de Wangpoe tegenover de Bundkade bene vens op drie punten op den Westelijken oever der rivier juist boven Woesoeng. De Japansche positie blijkt zoo wanhopig, dat de woordvoeder der Japansche marine aankondigde, dat de vloot wellicht haar hou ding zal moeten wijzigen en de Chineesche burgerlijke districten aanvallen. Japan zal „strenge maatregelen" nemen De woordvoerder van de Japansche ma rine heeft tegenover de pers verklaard, dat de apanneezen uiterst strenge maatreij gelen zullen nemen als antwoord op het bombardement van het Japansche con sulaat- O.a. zal worden overgegaan tot een zuivering van het geheele gebied van Poetoeng, dat de geheele 55e Chineesche divisie herbergt, waarvan de soldaten al len in burger zijn gekleed. Chineezen melden successen in Noord-China De Chineesche bladen melden, dat een Chineesche voorhoede Hsjautsjan en Hsjenswikoe, gelegen halverwege tusschen Takoe en Tientsin, heeft bezet. De Chineesche voorhoede bestookt de Japansche achterhoede. Het gros der Chi neesche troepen blijft langs het groote ka naal naar Tientsin oprukken. Over den spoorweg Tientsin-Poekau zijn nieuwe Chineesche versterkingen voor dit front aangevoerd, en men verwacht een dezer dagen een algemeen offensief der Chinee zen. Voorloopige autonome regeering van Tsjahar gevormd Gisteren is te Kalgan een voorloopige autonome regeering voor de provincie Tsjahar gevormd tijdens een conferentie, waaraan werd deelgenomen door ruim honderd vertegenwoordigers van openbare organisaties. Als leidende beginselen van de nieuwe regeering stelde de conferentie: handha ving van den vrede en de orde, industri eele ontwikkeling en hervorming van het onderwijs. De conferentie wees een execu tief comité aan van drie leden, die bijge staan worden door twee raadsleden. Japan kan den dader van den lucht aanval op den Britschen ambassadeur niet vinden In welingelichte kringen te Tokio, geeft men uiting aan ernstigen twijfel omtrent de nationaliteit van den vlieger, die den Britschen ambassadeur in China heeft aangeavllen. Het onderzoek, dat op talrijke Japansche luchtbases is ingesteld, heeft er, naar men zegt, niet toe geleid, dat men de identieit van den vlieger, die voor den aanval verantwoordelijk zou zijn, heeft kunnen vaststellen. Medegedeeld wordt, dat de Japansche autoriteiten het onderzoek van den aan vang af opnieuw hebben moeten begin nen, daar gebleken is, dat de auto van den ambassadeur niet langs den weg reed, welken men dacht, en die als basis voor de nasporingen heeft gediend. DE KRIJGSVERRICHTINGEN. Het groote hoofdkwartier van de re geering van Valencia verklaart in een of ficieel communiqué, dat de regeerings- troepen in Aragon in den sector van Fuebla de Alborton zijn opgerukt. In den sector van Mediana zet de vijand vergeefs zijn druk voort,' hoewel zijn ar- tilerie en luchtmacht groote activiteit betoonen. De gevechten in de straten van Belchite hebben den geheelen dag voortgeduurd. Tegen half vier 's middags hebben de regeeringstroepen het seminarium geheel bezet. De gevechten werden zeer ver woed voortgezet en de stad kon pas huis na huis worden veroverd. De nationalis ten hebben een aanzienlijke hoeveelheid oorlogsmateriaal en meer dan 500 gevan genen moeten achterlaten. De ergeerings- troepen hebben ongeveer 1500 lijken op het slagveld aangetroffen. Aan het einde van den middag was Belchite volkomen bezet. Uit een door het rechtsche hoofdkwar tier uitgegeven communiqué over de krijgsverrichtingen blijkt echter, dat de regeeringstroepen bij hun aanvallen in den sector van Belchite teruggeslagen zijn. Rechtschen naderen Gijian. Na de jongste successen van de brigade, uit Navarra bevinden de troepen van Franco zich thans op ongeveer 29 K.M. ten Zuiden van Gijon, terwijl zij is Wes telijke richting nog ongeveer veertig K.M. van de stad verwijderd zijn. Te Santander bevinden zich op het oogen- blik omstreeks ne gentigduizend gevan genen, waarbij inbegrepen de verdachte personen, die uit voorzorg zijn gearres teerd. Geruchten over capitulatie va>n Catalonië. Geruchten doen de ronde over een mo gelijke capitulatie van Catalonië. De ge ruchten worden te Salamanca noch be vestigd, noch tegen 'gesproken. De represaillemaatregelen van Franco tegen Frankrijk. Nader wordt bekend, dat de rechtsche Spaansche regeering besloten heeft, de vijf Fransche persoonlijkheden niet over de grens te zetten, maar hun 600 K.M. ten Zuiden van San Sebastian een ver blijfplaats aan te wijzen. Dit nog niet uit gevoerde besluit is genomen ter beant woording van het feit, dat de Fransche regeering zes Spaansche persoonlijkheden bevel heeft gegeven zich ten Noorden van de loire te vestigen en Biarritz, waar ze woonden, te verlaten; ook deze maat regel is nog niet ten uitvoer gelegd. VLUCHTELINGEN UIT SANTANDER KEEREN NAAR SPANJE TERUG. Twee stampvolle treinen met 1400 vluchtelingen uit Santander zijn het sta tion La Tour de Carol gepasseerd. De aankomst der treinen op Spaansche grondgebied verliep zonder incidenten. Uit Bayonne wordt gemeld, dat zestig Spanjaarden, die daar in losse betrekkin gen werkzaam waren, en waarvan de meesten bij een door de politie onderno men razzia waren gearresteerd, gister middag via de grens der Oostelijke Pyre neeën naar Catalonië zijn getranspor teerd. KAMPONG OVERVALLEN DOOR PAPOEAS. Aneta meldt uit Amboina: Berichten uit Merauke meledn, dat Papoeas uit Austra lisch gedeelte van Nieuw-Guinea een kampong op Nederlandsch gebied hebben overvallen. Zij pleegden talrijke daden van geweld. Het plaatselijk bestuur stelt een onder zoek in, aangezien het nog niet volkomen zeker is, dat de overvallen kampong op Ne derlandsch gebied gelegen is. DUITSCHLAND Mussolini's bezoek THANS OFFICIEEL AANGEKONDIGD. Voor tweede helft van September. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: In de tweede helft van September zal het hoofd der Italiaansche regeering, Be nito Mussolini, den Fuehrer en Rijkskanse lier op zijn verzoek een bezoek in Duitsch land brengen. Het D. N. B. voegt hieraan toe: Het is een gebeurtenis van unieke, emi nente beteekenis, dat de schepper van eht fascistische Italië en de schepper van het nationaal-socialistische Duitschland op de ze wijze elkander persoonlijk ontmoeten. De bijeenkomst zal ten doel hebben op- nieuwe de ideëele verwantschap en verbon denheid der geweldige revolutionaire bewe gingen aan den dag te leggen, welke in de beide landen tot een nieuwe vorming van het geheele volks- en staatsleven geleid hebben. Met zijn Fuehrer weet het gehee le in het nationaal sacialisme vereenigde Duitsche volk zich eensgezind in de diep gevoelde vreugde van den Duce van het fascistische Italië binnenkort op Duitsch grondgebied te kunnen verwelkomen. Het programma staat nog niet vast. Naar het D. N. B. verder meldt, is het program van het bezoek van Mussolini aan Duitschland nog niet in alle punten defi nitief vastgesteld. Hieruit is het ook te ver klaren, dat daarover in het officieele com muniqué nog niet gesproken werd. Voor zoover kon worden nagegaan, aldus het D. N. B., ies het waarschijnlijk, dat de duce de manoeuvres zal bijwonen en daarna een bezoek aan Berlijn zal brengen. Volgens een artikel van luitenant Jost, in het militaire blad „Deutsche Wehr- macht", zullen de manoeuvres, die in de laatste week van September in de provin cies Pommeren en Mecklenburg gehouden worden, al wat men tot dusver gezien heeft overtreffen. Verscheidene divisies, o.a. ge motoriseerde eenheden, de Oostzeevloot en de luchtmacht, zullen er aan deelnemen. Te Rome verwacht men, naar de „Daily Teelgraph" verneemt, dat de Duce op 20 Sept. van Rome naar Berchtesgaden zal worden vergezeld door den vliegercom mandant Biseo, een der winnaars van de luchtrace DamascusParijs. Mussolini zal bijna een week in Duitschland vertoeven. Na in Berchtsgaden met Hitier te hebben geconfereerd, zal hij zich met zijn gast heer naar Berlijn begeven, waar hij op het vliegveld Tempelhof door duizenden Nazi's zal worden verwelkomd. Hij zal op deze bij- groeting in het Duitsch antwoorden. Na verschillende feestelijkheden te hebben meegemaakt, zal Mussolini zich naar de Duitsche manoeuvres begeven. Vóór hij naar Italië terugkeert, zal hij nog naar Munchen gaan. RUSLAND DE ZUIVERING DUURT VOORT. De „Leningardskaya Prawda" meldt de ter dood veroordeeling van acht leden van een anti-Sovjet-Russische groep van recht sche saboteurs in het gebied van Krasnog- varda, welke onder leiding stond van Wassilief, den vroeger en secretaris van het partijcomité in dit gebied. De veroordeel den zijn gefusilleerd. Twee andere leden der groep zijn veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf, verbeurdverklaring hunner bezittingen en vervallenverklaring van de burgerlijke rechten. Het betreft hier, aldus het blad, voor malige boerenleiders, die stelselmatig de kolchozen ruïneerden, ten einde het col lectieve landbouwregime in discrediet te brengen en den terugkeer van het kapita listische bewind voor te bereiden. In het proces tegen leidende Georgische persoonlijkheden te Moskou zijn gisteren de 7 voornaamste beklaagden ter dood ver oordeeld. Vier andere beklaagden kregen gevangenisstraffen van acht tot tien jaar. De doodvonnissen zijn reeds voltrokken. Ook in Leningrad is weer een Trotskis tische groep „ontmaskerd" en wegens sa botage voor het gerecht verschenen. Tien beklaagden werden ter dood veroordeeld. PALESTINA DE ONRUST IN PALESTINA. Acht joden gearresteerd. De politie heeft te Jeruzalem acht revi- sionnistische Joden gearresteerd, die be schuldigd worden van deelneming aan de onlusten. Zij zijn in het concentratiekamp te Saint Jean d'Acre opgesloten. Verscheidene andere Joden, die in de provincie Caraia waren gearresteerd, zijn tot een maand gevangenisstraf veroor deeld, op grond van het uitzonderingde creet inzake de opsporing van de daders van terroristische aanslagen. MAROKKO DE ONLUSTEN TE MEKNES. Bij de relletjes, die zich te Meknes heb ben voorgedaan, zijn aan de zijde der op roerlingen -tien man gedood en 25 met ver wondingen naar de ziekenhuizen vervoerd. Van de ordebewaarders werden er 19 ge wond. Er zijn twintig arrestaties wegens plundering en rebellie verricht.. Gistermor gen was de rust te Meknes geheel weer gekeerd. DENATURATIE ERWTEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatie-ver- goeding voor erwten van oogst 1937, wel ke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 30 Augustus 1937 tot en met 4 September 1937 zal bedragen 1.35 per 100 K.G., indien het betreft door handelaren gede natureerde groene erwten, welke vol doen aan het voorloopig vastgestelde standaardmonster van kwaliteitsklasse C en 0.85 per 100 K.G., indien het door te lers gedenatureerde voedererwten be treft. 's-Gravenhage, 3 September 1937. Buitenlandsche Berichten BOOTONGELUK DOOR HAAI VEROORZAAKT. Drie menschen omgekomen. Naar uit Campbeltown in het Schotsche graafschap Argyll wordt gemeld, heeft een vermoedelijk groote haai een aanval onder nomen op een 14-voet metend zeilscheepje. Het scheepje bevond zich in de Carradale Baai, nabij Campbeltown en was bezet door een vijftal personen, o.w. 3 kinderen. Kort nadat de boot was afgevaren zag de bootverhuurder op eenige honderden meters afstand van de kust een vreemde beweging in het water, waarbij het hem leek, dat de boot werd opgetild. Dadelijk begaf hij zich met een ander vaartuig in de richting van de bedoelde plek. Tot zijn verwondering zag hij, ter plaatse aangekomen, slechts twee kinderen in de boot, die bijna vol water stond. De overige drie inzittenden waren in de golven ver dwenen. Visschers onderzochten de boot en vonden er een gat in, dat er van onderen af moest zijn ingeslagen. Daar zich geen rotsen of klippen in die buurt bevinden en het water in de baai volkomen kalm was, moest men wel uit deze omstandigheden besluiten, dat een haai, van de soort, zooals er daar meer voorkomen, het onheil moest hebben ver oorzaakt. De haaien, die men in die omgeving aan treft, doen over het algemeen weinig kwaad. Ze kunnen een lengte van 40 voet berei ken. SPOORWEGONGLUK BU LTON. Gisteravond zijn twee personentreinen bij het kolenstation Rhone ten gevolge van een verkeerden wisselstand tegen elkan der opgebotst. Volgens „Le Matin" zijn bij dit ongeluk 43 personen licht gewond. KONINKLIJKE FAMILIE TE KAMPEN. H. M. bezichtigde de „Piet Hein", waarna een tochtje op den IJssel werd gemaakt. Geheel onverwacht zijn Vrijdagmiddag tegen half zes H.M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard te Kampen aan gekomen, alwaar H.M. de „Piet Hein" kwam bezichtigen. Het jacht had reeds sinds Vrijdagmorgen half tien aan de IJsselkade gelegen. Den geheelen dag stonden drommen belang stellenden de komst van de Koninklijke fa milie af te wachten. Onder luid gejuich der menigte begaven de vorstelijke personen zich aan boord. Na een korte bezichtiging vertrok het jacht voor een tocht. De auto's bleven op de ka de staan. Na een tocht van drie kwartier op den IJssel in de richting van het Keteldiep, kwam het jacht terug. Het aantal belangstellenden was inmid dels grooter geworden. Onder luid gejuich betrad de Koninklijke Familie de kade, om weldra weer in den auto plaats te nemen en den terugtocht naar Het Loo te aan vaarden. In de stad reed de auto zeer langzaam, hetgeen door de bevolking werd gewaar deerd. Hartelijk wuivend verlieten de vorstelijke personen Kampen. BEVORDERING VAN DE PRACTISCHE VAKBEKWAAMHEID VAN AMBACHTS- EN INDUSTRIELEERLINGEN EN HALFWASSEN. Men schrijft ons: De opleving in het be drijfsleven maakt de vraag bijzonder be langrijk, in hoeverre de oud-leerlingen van de ambachtsscholen voor hun toekomstige taak berekend zullen zijn. Telkens meer dringt het besef door, dat aanvullend on derwijs in werkplaats-practijk voor in het bedrijfsleven werkzame jongelieden van 14 tot 24 jaar zeer wenschelijk is. Het blijkt namelijk voortdurend, dat in tegenstelling met vroegere toestanden de voortgaande specialiseering in vele bedrij ven en werkplaatsen en het gebruik van in massa voortgebrachte artikelen en onder - deelen in andere bedrijven het den leerling en den halfwas steeds moeilijker, zoo niet onmogelijk maken, zich gedurende de dag taak in allerlei werkzaamheden en hand grepen van zijn vak voldoende te bekwa men. Krijgt de goed willende jongeman, die in een dergelijk bedrijf werkzaam is, niet elders de gelegenheid, zich op derge lijke werkzaamheden onder deskundige leiding toe te leggen, dan mist hij, ook al heeft hij de grondslagen van zijn vak reeds op de dagambachtsschool geleerd, de kans, zich tot een alzijdig bekwaam vakman te ontplooien. Hij wordt dan een „geoefend" werkman, die slechts een klein gedeelte van zijn eigenlijk vak meester is. Zoodoen de ontgaat hem een kans, om in zijn beroep vooruit te komen. Voor een plaats in het arbeidskader, als baas, voorman, meester knecht, opzichter of voor zelfstandig pa troon kan hem de weg afgesneden zijn. Ook zal hem dan de toegang tot het leeraar- schap bij het nijverheidsonderwijs versperd zijn. Bij verandering in de werkwijze in zijn vak loopt hij gevaar, uit het productiepro ces te worden uitgestooten. Niet alleen de jonge vakman, maar niet minder de ge meenschap heeft belang bij deze mogelijk heid tot ontwikkeling van de vakbekwaam heid en de handvaardigheid. Dit geldt voor het platteland, zoowel als voor vele takken van industrie. De technische ambachtsman op het platteland b.v. moet van allerlei markten thuis zijn, de smid is dikwijls te vens loodgieter, fitter, monteur, lasscher, rijwiel-, motorrijtuig- en landbouwwerk tuig-reparateur, en soms ook nog, in kleine dorpen, electricien. De timmerman heeft op een dorp nog al lerlei karweitjes uit andere vakgebieden op te knappen: metselaar, slotenmaker, meubelreparateur, enz. Hij dient ook in de machinale houtbewerking thuis te zijn. De schilder is dikwijls ook behanger, glazen maker, decorateur. In vele industrieën en bedrijven openen zich kansen voor jongelieden, die grootere practische vakbekwaamheid blijken te be zitten dan die welke in de dagelijksche rou tine in massa- of seriefabricage verkregen kan worden. De machinebankwerker kan zich b.v. in de richting van matrijzen-, stempel- en ge reedschapmaker ontwikkelen en is dan ze ker van vast en goed betaald werk. Of hij kan de richting van machine- of motor monteur uitgaan, welke hem allerlei voor uitzichten biedt: scheepsmachinist, machi nist bij allerlei stationnaire bedrijven, ook overzee, boormeester. De jeugdige machine bankwerker, die in zijn dagelijksch werk niet de gelegenheid heeft, zich aan werk tuigmachines te bekwamen, zal daartoe al- lentwege des avonds gelegenheid moeten kunnen ontvangen. Deze enkele voorbeelden, gegrepen uit zeer vele, kunnen het besef wakker roe pen van het belang van deze aangelegen heid. Voor vele en velerlei beroepen en am bachten opent het aanvullend ambachts avond onderwijs dus mogelijkheden, welke bij juiste toepassing door de nijverheids- schoolbesturen aan vele jongeren en aan vele bedrijven ten zegen kunnen strekken, en die ook voor de versterking van de economische weerkracht van ons volk van belang zullen blijken. Immers, onze volks gemeenschap is voor haar levensonderhoud voor een zeer belangrijk deel aangewezen op kwaliteits- en veredelingsindustrieën, welke behalve uitmuntende ingenieurs en technici en commercieele mannen ook een aantal bekwame en vaardige gequalificeer- de arbeiders eischen. De in verband met de vestigingswet te stellen eischen zullen het belang van dit aanvullend en practijkonderwijs nog ver- grooten. In 1936 heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen voor dit onder wijs „richtsnoeren" vastgesteld, die sinds dien reeds aanleiding geweest zijn voor verscheidene ambachtsschoolbesturen om stappen te doen teneinde dergelijk onder wijs aan hun ambachtsscholen te verbin den. De overheidskassen vergoeden ingevolge de nijverheidsonderwijswet het geheele be drag der nettokosten. Het rijk draagt 70 pet. bij en de gemeenten, waar de leer lingen wonen, samen de overige 30 pet. Naar het schijnt, aarzelt hier en daar nog een ambachtsschoolbestuur om tot den inleidenden stap over te gaan. Men vreest' concurrentie met zijn avondvakteeken- school; men ducht moeilijkheden in de practijk van het schoolbedrijf, omdat de ambachtsschoolwerkplaatsen dan 's avonds door andere groepen van leerlingen en door andere leeraren gebruikt zouden worden dan overdag, enz. Bij juiste toepassing van de „richtsnoeren" behoeft men echter voor dergelijke moeilijkheden weinig vrees te koesteren; die moeilijkheden vallen trou wens in het niet in verhouding tot het groote nut, dat deze cursussen kunnen op leveren. Voor de in de practijk werkzame jonge lieden, die vakteeken- en aanvullend theo retisch algemeen vormend en vakonder wijs wenschen te volgen, is reeds sedert vele jaren ruimschoots gezorgd. Voor der gelijk onderwijs zijn over het geheele land o.a. 311 ingevolge de nijverheidsonderwijs wet gesubsidieerde avondnijverheidsscholen voor jongens met ongeveer 33.000 leerlingen werkzaam. De gelegenheid tot aanvullende oefening in de practijk ontbrak veelal. Hier en daar is weliswaar het avondpractijkon- derwijs reeds met succes ingeburgerd, zij het op eenigszins anderen leest geschoeid dan overeen zou komen met de op de hedendaagsche bedrijfstoestanden ingestel de richtsnoeren. Op dezen weg kan men thans gemakkelijk verder gaan. Voor de jongelieden van verschillende vakgroepen bestaat de mogelijkheid, met behulp van dit aanvullend practijkonder wijs waardevolle vakdiploma's te verwer ven, zooals die van de vereeniging ter ver edeling van het ambacht, de vereeniging voor electrotechnisch vakonderwijs, enz. voor de ambachtsscholen zelf kan nog een bijzonder voordeel worden verwacht, name lijk een gunstige wisselwerking tusschen practijk en school.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5