VOOR ONZE ZIEKEN. OMGEVING Wilf U iets weten? Laatste berichten TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN Burgerlijke Stand ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1937 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 TOONEEL. Ab onnementsvoorstellingen. Wij verwijzen naar een annonce in ons nummer van heden, waarin een oproep wordt gedaan om zich te abonneeren op de serie van acht Schouwburgvoorstellingen, welke het Schouwburgbestuur zich weder om voorstelt te organiseeren voor het ko mende seizoen. In afwijking met vorige jaren zullen deze voorstellingen niet meer uitsluitend op Maandagavond worden ge geven, maar op verschilende avonden van de week .Voor vele Schouwburgbezoekers is het vaststellen van den Maandagavond bezwaarlik gebleken. BIOSCOPEN. Trianon. Het is niet de gewoonte, om in de krant bijzondere belangstelling te toonen voor het voorprogramma. Deze keer eens met deze gewoonte gebroken! Want de Tria- non-ouverture is een „spécialité de la maison", buitengewoon goed verzorgd. Er is altijd interessant journaal (deze keer een zéér geslaagde opname van het leven op het prinselijk jacht), een geestig teekenfilmpje (Mickey Mouse en zijn vrouw in handen van piraten) en ten slotte het Indisch journaal, dat een groo- te cultureele taak vervult en de afstand tusschen moederland en kolonie tot nul herleidt. Deze lange inleiding is geen uitvlucht om van een bespreking van de beide hoofdfilms af te komen! Deze twee uit stekende films verdienen een uitvoerige bespreking. In Engeland kent men de glorieuze his torie van een.... kouseband, maar met deze hoog-adellijke instelling heeft de film „Ridders van de Kouseband" niets te maken. Wèl komt er een kouseband in voor, een heel mooie, met een portretje erop en dat min of meer onschuldige voorwerp is de bron van een lange reeks onmogelijke situaties, waarvan het pu bliek uitbundig heeft genoten. De gijn ligt er een beetje te dik op, maar men volhardt op geniale wijze in deze boos heid. Hoe „dikker de gijn", des te dwa zer worden de gebeurtenissen. En dan, na de pauze, „Schuldig", met Gitta Alpar. Wij hebben meer dan eens de verzuchting geslaakt: waarom gillen die filmsterren-zangeressen- zoo onuit staanbaar en meedoogenloos? Doch toen hadden wij Gitta Alpar nog niet gehoord! Een zeer mooie stem, die niet spoedig verveelt, een knappe en gracieuse ver schijning, temperamentvol en mooi too- neelspel. Gitta is in .Schuldig?" de „lustige Witwe", die tot haar groote schrik be merkt nog geen weduwe te zijn, juist op het moment, dat zij verliefd raakt op een anderen meneer. Het lot is haar echter gunstig. Zij wordt op een avontuurlijke wijze opgenomen in de weduwen-staat, waarin zij het echter slechts een mini mum van tijd uithield. Een spannende en goede film. Casino. Casino opent het winterseizoen met een tweetal films, die een wereldreputatie ge nieten. Als eerste hoofdfilm draait „Liefde in Uniform", waarvoor als achtergrond geko zen werd een groot ziekenhuis in Chicago. Vele conflicten tusschen de leerling-ver pleegsters worden voorkomen door de on zelfzuchtige Jane Arden, (Loretta Young), die bij het slot de voorkeur geeft aan het leven in dit ziekenhuis boven dat van het ziekenhuis. Een vlot gespeelde film, gedra gen, door Loretta Young en John Boles, rijk aan menschlievende tafreelen en grootsch van opzet. De titel van de tweede hoofdfilm is wel sprekend en bevat een belofte voor sensatie en spanning, waaraan voor de volle hon derd procent wordt voldaan. „Dante's Inferno" is hierin verfilmd en op indrukwekkende wijze in beeld ge bracht. Zoo rijk kon Dante's fantasie niet zijn of de film heeft haar tot werkelijk heid gebracht en hij laat het gegeven on derwerp leven voor onze verbaasde oogen. Mr. Mac Way, eigenaar van een kermis tent, waarin schilderstukken en beelden, betrekking hebbend op de hel van Dante, tentoongesteld worden, komt in aanraking met mr. Carter, die binnen enkele jaren, mede door oneerlijke praktijken, deze zaak uitbreidt tot de grootste van Amerika. Hij is getrouwd met de nicht van den eigenaar en zij leven heel gelukkig met hun zoon. De zaken gaan steeds beter, zoo zelfs, dat hij een zeewaardig schip koopt voor het geven van speelgelegenheid en feesten. Hier is hij aan het toppunt van zijn voor spoed gekomen. Het theater stort in en hij wordt voor het gerecht gedaagd, beschul digd van omkooperij. Zijn vrouw redt hem uit de gevangenis, door valsche getuigenis af te leggen, om den naam van haar kind vlekkeloos te houden. Op het zeeschip, waarvan zooveel winst verwacht werd, breekt tijdens een tocht brand uit, en Car ter weet zich en het kind na veel inspan ning en gevaren te redden. Op zijn ziekbed doorleeft hij alles wat in zijn theater ver toond werd en ziet nu de verschrikkingen, die hem te wachten staan. Hierdoor be keerd, maar intusschen geruïneerd, vangt er voor het gezin een gelukkig leven aan. Een interessant journaal en een aardig teekenfilmpje vullen dit buitengewone pro gramma aan. Lido. Ben Hurü Alleen reeds door deze twee woorden zullen velen zich gedrongen ge voelen deze week een bezoek aan Lido te brengen en zij zullen niet teleurgesteld worden, want een grootscher filmwerk is niet denkbaar. Een indrukwekkende re gie van duizenden figuranten tafereelen van barbaarsche ellende en foltering, schetsen uit het leven van Christus en hoe ER ZAL HEDEN. EN MORGENAVOND PLAATS TE KORT ZIJN IN ZOMERZORG Goede raad - vroegtijdig aanwezig. SUCCES VAN DE TIEMEYER CABARET LADIES 6986 IS FENOMENAAL Hij weldoende rondging; deze befaamde film geeft weer een mengeling van bar baarsche heidendom en beschaving. De inzet van deze film verplaatst ons naar de sombede Jaffapoort te Jeruzalem, waardoor een ontelbare menigtè menschen stroomde, omdat de Romeinsche keizer een volkstelling had uitgeschreven. Onder deze menigte bevonden zich ook Jozef en Ma ria, welke in Jeruzalem geen onderdak konden vindén. De stal van Bethlehem, de aanbidding der herders en koningen ver schijnen op het witte doek, maar evenals in zijn leven, leidt 'Christus ook op de film tot voor eenigen tijd voor zijn dood een verborgen leven. Maar de verwachting van den Messias ligt in dit geheele dramatische werk, zoo als in dien tijd werkelijk geheel Judea, ge heel de wereld den Verlosser verhoopte. De tragische geschiedenis van de vorste lijke Joodsche familie Hur, haar vernede ring en haar opgang met den dood van Christus, worden in deze film meesterlijk uitgebeeld met een volkomen inleven van de gebruiken van dien tijd. Imposant zijn de gebeurtenissen weergegeven als de in tocht van Gratus, den landvoogd, in het vijandige Jeruzalem, terwijl wreed, gru welijk wreed is de behandeling der galei slaven. Geweldig en uniek is de filmkunst, is de zeeslag met de zeeroovers, maar het be roemdste en spannendste gedeelte vormen de wagenrennen tusschen den Romein Mes- sala en Juda Ben Hur. Het is behalve een film van roerende en grootsche tafereelen een aaneenschakeling van sensationeele uitbeeldingen, hetwelk echter niet nalaat op allen een machtigen indruk te maken. Voor volwassenen bevelen wij dit groot sche kunstwerk ten zeerste aan. Met een tweetal één-acters van humo ristische strekking en een goed wereld journaal geeft Lido deze week een aan- lokklijk programma. LTTDSCHENDAAL Concert „St. Cecilia". De Harmonie- vereeniging „St. Cecilia" te Veur-Leid- schendam zal Zondag 5 September des na middags te 3 uur onder leiding van den heer B. van Veen een concert geven in „De Bataaf", Theetuin, Schev. Boschjes te Den Haag. St. Josephs-Gezellen. Zondag 5 Sept. des morgens na de H. Mis van 7 uur alge- meene H. Communie der leden; te half 12 en na het Lof bijeenkomst. Maandag 6 Sept. te 7.30 uur tooneelclub „Adolf Kolping". Dinsdag 6 Sept.: Geen Maria-Congregatie en geen bijeenkomst. Donderdag 9 Sept. te 8 uur Biljartclub ADO. Vrijdag 10 Sept. te 7.30 uur tooneel club „Adolf Kolping" en Zaterdag 11 Sept. na het Lof bijeenkomst. R.K. Sportvereeniging A.V.V. Zondag a.s. zullen op het AVV-terrein wederom een tweetal wedstrijden gespeeld worden en wel om 12.30 uur AW 4Rava 4 en 2.30 uur AVV 2Graaf Willem 3, zoodat er Zondag voor de liefhebbers volop zal te genieten zyn. STOMPWIJK—VEUR. Zitdagen Gemeente-Ontvanger. Voor tot uitbetalen en ontvangen van gelden door den Gemeente-Ontvanger, waarin thans eenige 'wijziging is gebracht, zijn nu de navolgende zitdagen vastgesteld, in gaande 6 September a.s.: Voor de gemeente Stompwijk: Uitbeta lingen geschieden uitsluitend des Woens dags van v.m. 10 tot 12.30 uur. Tot inning van gelden wordt zitting gehouden des Woensdags en Donderdags van v.m. 10 tot n.m. 12.30 uur. Voor de gemeente Veur: Uitbetalingen geschieden uitsluitend des Dinsdags van v.m. 10 tot n.m. 12.30 uur. Tot inning van gelden wordt zitting gehouden des Maan dags en Dinsdags van v.m. 10 tot n.m. 12.30 uur. VEUR. Jubileum. Op Woensdag 8 September a.s. hoopt de heer C. M. v. d. Heijden te Veur, magazijnknecht bij de firma N. Blonk en Zn. te Leidschendam den dag te her denken, dat hij voor 25 jaren in dienst trad bij genoemde firma. Op vimVtAKjcftu&yw. Wie op de pas ingestelde voorrangs wegen rijdt, heeft bij kruisingen óól voorrang boven het voor hem van rechts komende verkeer (dat aan 'n rooden driehoek met punt naar beneden zien kan, dat het 'n voorrangsweg nadert). INGEZONDEN STUKKEN ROELOFARENDSVEEN, 3—9—37 Minister Steenberghe. Met dankbare belangstelling heb ik uw driestar met bovenstaanden titel in het nummer van 2 September j.l. gelezen. Ik kan hier gerust onverbloemd zeggen, dat deze minister wel iets heeft goed te maken aan de Veen, wil hij het geschokte of verloren vertrouwen herwinnen. De man, die zoo optimistisch is ontvan gen en die in zijn nog zoo korte ambtspe- rnode reeds toonde te willen zijn: de juis te man op de juiste plaats! Hij heeft evenwel ook getoond beslissin gen te kunnen nemen, waarover elk wel denkend mensch zich terecht mag verba zen. Wij zouden geneigd zijn ons af te vragen, of er geen ander factoren meespreken in deze afwijzing? De crisis heeft immers in ons land ge bracht een leger van ambtenaren, verbon den aan diverse crisisorganisaties, met aan he hoofd personen, die, gedreven door een machtswellust, het zelfs een niinister soms moeilijk kunnen maken. Zou dat ook hier een verklaring kunnen geven voor de onbegrijpelijke houding van dezen minister? Zal de geschiedenis zich herhalen, dat deze man met z'n mooie sterke persoon lijkheid zich niet uit zal kunnen leven, om dat er in de perfect werkende ambte narij van ons vaderland, zoo dikwijls geen plaats is voor de sociale gedachte, maar daar de willekeur nog meester is, zelfs boven een prachtfiguur als minister Steen berghe. Of zal deze minister uiteindelijk den van deze voor ons zoo bittere affaire, den moed hebben in te grijpen in deze zoo zieke plek van onze tegenwoordige maatschappij? Misschien, dat dan andere plaatsen en groepen in ons land blijft bespaard, wat ons zoo heeft teleurgesteld. Een wel zeer moeilijke maar toch schoo- ne taak, zoo juist passend bij de krachtige persoonlijkheid van dezen minister. Wanneer hij overeenkomstig zijn krach ten daarin verbetering zou kunnen bren gen, misschien, dat dan velen van ons, die nu zoo in hem zijn teleurgesteld, dan weer met meer waardeering zouden spreken over den persoon van minister Steenberghe. Een tuinder uit de Veen. Vraag inzake recht op kostgeld voor een dagmeisje, dat een maand vacantie krijgt. Antwoord: Ja, mevrouw is tot het geven van kostgeld verplicht. Vraag inzake recht op vacantie voor een meisje, dat met 1 Oct. haar betrekking heeft opgezegd. Antwoord: Als zij een jaar in be trekking is geweest, heeft zij nog recht op die week. BEKNELD GERAAKT EN NEK GEBROKEN. Vanmorgen is de 21-jarige P. Mooijen uit de Tweeboschstraat te Rotterdam bij zijn werkzaamheden aan de Nieuwe Bin- nenhavenbrug bekneld geraakt tusschen het draaibare en het vaste gedeelte. Het gevolg was dat hij een nekwervel brak. Hij werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ge bracht, maar geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Hij bleek reeds te zijn overleden. NEDERLANDSCHE MIJNENVEGERS TE GIBRALTAR. GIRALTAR, 4 Sept. (A. N. P.). De di visie van 4 mijnenvegers: „Jan van Am- stel", „Pieter de Bitter", „Abraham Crijns- sen" en „Eland Dubois" is hedenochtend te Gibratlar aangekomen. Ook is voor de reede van Gibraltar aan gekomen het flottieljevaartuig Hr. Ms. „Jo- han Maurits van Nassau" van de Konink lijke Nederlandsche Marine. DE SITUATIE TE SJANGHAI. SJANGHAI, 4 Sept. (A. N. P.). Te Sjanghai is het vannacht kalm geweest al zijn zoo nu en dan granaten tot ontploffing gebracht en zijn de machinegeweren zoo nu en dan in actie geweest. Vanochtend vroeg zijn negen Japansche vliegtuigen, nadat zij boven de interna tionale nederzetting hadden gecirkeld, over gegaan tot de stelselmatige bombardeering der Chineesche stellingen in de buurt van het' Noorderstation. Zij hebben aanzien lijke schade aangericht. Drie bommen zijn terecht gekomen bij het blokhuis, dat door Britsche troepen wordt bezet. Het blokhuis is thans met scherven bedekt, doch nie mand werd gewond. De Japansche schout-bij-nacht Soegiya- ma heeft een bezoek gebracht aan het Brit sche admiraalschip om het leedwezen der Japansche marine met het gebeurde tot uitdrukking te brengen. Een Japansch officier heeft eveneens een bezoek aan het blokhuis gebracht en ver ontschuldigingen aangebodfen. Een der Japansche vliegtuigen werd door een Chineesch machinegeweer omlaag geschoten. FLOTTILJE TORPEDOJAGERS TE AMOY. TOKIO, 4 September (A. N. P.). De Japansche marine-autoriteiten op de Pes cadores (Hokoto) deelen mede, dat een Japansch smaldeel torpedojagers de haven van Amoy is binnengevaren, nadat de ha venwerken gisteren door de Japanneezen waren beschoten. EEN JAPANSCH-RUSSISCH GRENSINCIDENT? TOKIO, 4 September (A.N.P.) Uit Charbin wordt aan de „Asahi" gemeld, dat tijdens een op 25 Augustus door ban dieten "op YoèKiang Tsjen, aan de grens van Mandsjoekwo, gepleegden overval twee Sovjet-Russische kanonneerbooten de grensrivier Hoelinho zijn overgesto ken en naar den Russischen oever tal van personen hebben overgebracht, die voor de bandieten vluchtten. De plaatselijke autoriteiten stellen een onderzoek in naar de mogelijkheid van samenwerking tusschen de bandieten en de Sovjet-Russische kanonneerbooten. LEIDEN, 3 Sept. Groentenveiling. Per 100 kg.: roodekool 2.703.50, groenekool 2.70—3.30, prei 3.30—3.90, kroten 1.20 2.10, kroten, gekookt 4.uien 2.40 —3.50, peen 4.106.60, aardappelen 1.502.60 druiven 1226, snijboonen 421, stokboonen f 717, pronkboonen 25, stamboonen f 412, peulen 17 21, per 100 kg.: postelein 24, spinazie 26, tomaten A 4.006.20, idem B. 46, idem C 45, idem CC 45, per Wij weten, dat „De Leidsche Courant" in zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verpleegd, iederen dag een exemplaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van den patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant LEIDEN. Geboren: Adrianus, z. van K. van Vliet en J. C. Truijers Franciscus, z. van F. van Woudenberg en S. J. v. d. Berg Jan, z. van F. H. v. d. Steen en G. Schlag- wein Johannes, z. van J. Verhoog en G. G. Hoogteijling Elsa Wilhelmina Mar tina, d. van P. H. v. Bleijswijk en G. 13. Hünike Johanna Alida, d. van S. Sei nen en A. J. Verschuur Sophia Maria, d. van G. Klarenbeek en S. Rijsdam Jo hanna Adriana, d. van A. Vrolijk en P. v. d. Lip Jacobus Gerardus, z. van G. J. Kaak en M. A. v. Giezen Henri Arthur Gustave, z. van J. A. G. Blocher en E. van Nes. Ondertrouwd: C. B. Duivenvoorden jm. 24 j. en J. Hoogeboom jd. 25 j. J. A. Kriek jm. 33 j. en E. Smits jd. 23 j. J. Schlagwein gesch. m. 32 j. en S. M. Stokkel gesch. vr. 28 j. Overleden: E. Thiel wedr. 70 j. G. Gibbon wedr. 83 j. 100 stuks: andijvie 6080 cent, komkom mers 1.503.30, bloemkool 1.5017. Meloenen f 420, salade f 0.601.60, per ziken 0.809.40, knolselderie 2.002.30 rabarber 2030 cent, per 100 bos: kroten 0.801.30, pieterselie 3040 cent, radijs 0.502.20, selderie f 0.301.70, bleeksel- derie f 1114, peen 2.508.50, rabarber 1.20—1.30. 4 Sept. Boter. Aanvoer 975 kg. Prij zen prima fabrieksboter 1.44, prima boe- renboter 1.321.42 y, per kg. Handel kalm. Turfmarkt van 30 Aug. tot en met 4 Sept. Aanvoer 110.000 stuks langs turf, prijzen 78 per 100 stuks, fabrieksturf 10.000 stuks, geen noteering. VEUR, 3 Sept. Groentenveiling. Eng. komkommers le soort 1.803.50, 2e soort 1.502.20, 3e soort 1.50, gele komkom mers le soor 1.903.80, 2e soort 1.60 2.40, 3e soort 1.50, kropsla le soort 0.80 1.80, 2e soort 60 cent, stoofsla per kg. 2 cent, peen 3.006.50, bloemkool 1ste soort 4.009.50, 2e soort 1.503.50, to maten midd. 2.002.60, gr. ronden 2.00 2.90, 2e soort 2,3e soort 2.bon ken 2,rijp 2.002.40, andijvie per 100 0."601.00, andijvie per kg. 2 cent, spina zie per 4 kg. 824 cent, postelein 2.00 3.80, rabarber per 100 bos 2.003.80, snijboonen 6.0018.50, spercieboonen 4—19, radijs 1.20—1.80, prei 3.00— 4.80, selderie 0.601.20, appelen "39, peren ƒ416, pruimen 46, meloenen 420, druiven 914. BOSKOOP, 4 Sept. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Pechtold 12 14 cent, Wendland 1525 cent, Hadley 1222 cent, Pernet 610 cent, Briarcliff 1521 cent, Butterfly 612 cent, Towards 713 cent, Cordes 612 cent, Rosalandia 712 cent, Florex 1527 cent, Kilham 10 cent, Edith Helen 814 cent, Aug. Noack 814 cent, Else Poulsen 1523 cent, Glo ria Mundi 1018 cent, Ellen Poulsen 612 cent, Mevr. v. Straaten van Nes 612 ct., Ingar Ohlson 1016 cent, Queen Mary 612 cent, Vierlanden 1521 cent, Chry santhen grootbloemig 3070 cent, idem tros 2050 cent, Physalis Franchetti 58 cent( Clematis Durandi 1016 cent, Cle matis Prins Hendrik 6080 cent. NOORDWIJKERHOUT, 3 Sept. Veiling „De Eendracht". Wonders 1.401.65, ren te gevers 1.301.60, stokboonen zonder draad 0.451.45, enkele boonen zonder draad f 0.701.50, enkele boonen met draad f 0.451.25, dubbele boonen 0.40 1.10, snijboonen 0.401.55, tuinboonen 4585 cent. Alles per 10 kg. UTRECHT, 3 Sept. Kaas. Aanvoer 97 wa gens met 30.100 kg. Eerste soort met rijks- merk f 2627, tweede soort f 2325, Han del kalm. 4 Sept. Veemarkt. Totaal aangevoerd 2680 stuks vee. waarvan 750 runderen. Prij zen: Stieren f 0.300.35 per pond, handel matig met onveranderde prijzen. Slacht koeien 2e soort f 0.340.37; idem 3e soort f 0.300.33 per pond, handel redelijk met iets hoogere noteeringen. Vaarzen f 160 240. Pinken f 85150. Melkkoeien f 170 300. Kalfkoeien f 190—320. Varekoeien f 150 220 per stuk, handel matig. 310 Magere kalveren geschetst f 6090, ongeschetst f 40 65 per stuk, handel redelijk. 300 Nuchtere kalveren f 8—12per stuk, handel kalm, la gere prijzen. 540 Varkens f 3046. Schram men f 2230 per stuk. 350 Biggen f 16 21.50 per stuk, handel matig met onveran derde prijzen, biggen iets lager. 120 Magere schapen f 2432 per stuk, handel kalm. 310 Zuiglammeren f 1420 per stuk, han del redelijk. Vraag in verband met export naar Frankrijk. Prijzen niet hooger. W1SSELNOTEERINGEN (AMSTKRDAM>

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3