De onveilige Middelland- sehc Zee. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Universiteits- Zondag 1937 Een Middellandsche Zee-conferentie. Italië wil er niets van weten. 28ste Jaargang ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1937 No. 8819 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl| vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal By onz Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gewone Advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Katholieken van Nederland! 5 Septem ber is „Universiteits-Zondag". Het Door luchtige Episcopaat van Nederland als Da- gelijksch Bestuur der Sint Radboudstich- ting, die in 1923 te Nijmegen de Katholie ke Univerisiteit met 3 faculteiten geopend heeft, verplaatste de bekende Universiteits- Zondag van eind September naar het begin van deze maand. Waarom? Om voor de col lectanten een gunstiger inzamelingstijd mo gelijk te maken dan het late najaar. Be denkt dat deze collecte per hoofd als mini mum een dubbeltje moet opleveren, wil zij geslaagd heeten. Dit is het laagste bedrag dat de j aarlij ksche bouwsteen moet leve ren, wil te zijner tijd verdere uitbouw van de nog steeds onvolledige Universiteit mo gelijk zijn. Katholieken van Nederland vergeet het niet; in de laatste jaren werd dit minimum lang niet bereikt. Denkt er aan, uwe Universiteit is nog lang niet vol tooid. De faculteit der Wis- en Natuurkun de en die der Geneeskunde ontbreken nog. Volgens de wettelijke bepalingen moet er nu na tien jaren ten minste een vierde fa culteit opgericht worden. Juist de vele we tenschappelijke en technische instituten, die voor de vierde en vijfde faculteit noo- dig zijn, stellen zeer zware financieele eischen. Katholieken van Nederland! Gij zijt telkens en telkens weer door het Epis copaat en door andere strijders voor de Katholieke Universiteit voorgelicht over de noodzakelijkheid van het Hooger Onder wijs, geleid door christelijke, door de Ka tholieke beginselen. Vooral voor de katho lieke vertegenwordigers van de exacte we tenschappen, in het bijzonder voor de me dici, is een diepe kennis van de katholie ke geloofswaarheden en een moedige aan vaarding van de wetenschappelijke begin selen onzer H. Kerk onontbeerlijk. In de verschillende landen, vol revoluties en godsdiensthaat, waar openlijk en bedekt strijd wordt gevoerd tegen ons christelijk geloof, daar is de hoofdbron en de voor naamste oorzaak van deze verzaking der christelijke cultuur en beschaving gele gen in het anti-christelijk, materialistisch denken, dat dikwijls juist de vertegenwoor digers der natuurwetenschappen sterk be- heerscht. Katholieken van Nederland! Gij moet in onze Universiteit zien, hetgeen zij wer kelijk is: een missiecentrale voor ons eigen land. Het is uw eigen belang, het is het belang van onze christelijke cultuur, van ons christelijk geloof, het is de eer van God en uw tijdelijk en eeuwig welzijn, dat gij dient, door uw daadwerkelijke steun te verleenen aan de Sint Radboudstichting, het bestuur der Katholieke Universiteit. Door het groote werk van die stichting te gedenken in uwe gebeden en door uw milde geldelijke bijdrage het bestuur in staat te stellen uw eigen Universiteit te voltooien, bouwt gij mede aan een krach tig bolwerk tegen godsdienstige en politie ke omwentelingen en daarmede gepaard gaande economische catastrofen. De Katholieke Universiteit is de sterke burcht voor de door God gewilde wereld lijke en geestelijke hiërarchie, van de be staande orde in Kerk en Staat. Denkt hieraan vooral op Universiteits- Zondag: 5 September en bij de komende inzameling. TH. BAADER, Rector Magnificus der R.-K. Universiteit. EEN JONGE MISSIONARIS VAN 25 JAAR IN HANDEN VAN ROOVERS. Een jong Missionaris uit Italië, Pater Leonardelli van Mezzocorona, O. F. M., die in 1936 priester werd gewijd en nauwe lijks 9 maanden in China werkzaam is, werd op een boot op de Blauwe Rivier door roovers gevangen genomen. De kerkelijke overheden en het Ita- liaansche Consulaat hebben zich terstond in verbinding gesteld met de Chineesche autoriteiten en met de communistische V Bruidsparen In de courant Trouwen is een zéér belangrijke gebeur tenis in het leven van hen, die met elkaar deze levensverbintenis aangaan. Ongetwijfeld! Maar de gelukkigen of zich gelukkig wa nenden, die deze verbintenis aangaan, mogen toch niet veronderstellen, dat al hun mede-burgers die gebeurtenis meeleven; dat er ook buiten hun familie- en vrien den-kring voor dat zéér belangrijke feit in hun leven levendige belangstelling is. Om de eenvoudige reden, dat trouwen iede- ren dag veelvuldig voorkomt! Daarom interesseeren de Lezers van een krant zich ook o.L niet voor de photo's van huwelijksparen, ook al dragen de huwen den namen, die een meer algemeene be kendheid hebben! Wij meen en, dat iedere courant allicht iets meer belangwekkends den lezers kan voorzetten. En bovendien: waarom dit bruidspaar wél en een ander niet?Dat gephotographeer in de pers van bruidsparen zonder specialen reden, wat den laatsten tijd schijnt ingeburgerd, gaat o.i. den lezers al vervelen. Waar wjj er ons zelf ook wel 'ns in ons blad aan hebben schuldig gemaakt, hopen wij dat in den vervolge te voorkomen! DE MISSIONARISSEN HELPEN DE GEWONDEN TE PEKING. Vanaf het begin der vijandelijkheden in het Verre Oosten tegen hét einde van Juli, hebben enkele professoren van de Universiteit van Peking met Pater Weber S. V. D. een fonds bij elkaar gebracht en dr. Chang belast met een hulp-expeditie. Met dr. Chang gingen mee: Paters Rutten en van Genechten, Missionarissen van Scheut, een dokter van het Centrale Hos pitaal, twee Zusters van het Weeshuis van Jensetang en enkele leekenverpleegsters. Maar bij de kazernes van Nanyan, waar de hevigste gevechten hadden plaats ge vonden, kon men alleen maar lijken ont dekken: de zwaargewonden waren bezwe ken. Wel namen de auto's op hun terug tocht een groot aantal vrouwen en kinde ren mee, die onderweg werden aangetrof fen. De volgende dagen werden de onder zoekingen voortgezet, en 34 gewonden werden naar het Centrale Hospitaal ge bracht. Men hoopt, dat de autoriteiten het transport der gewonden zullen vergemak kelijken, en dat de ambulances niet meer uren behoeft te wachten voor de poorten van de stad. Het aantal zwaargewonden, die naar de hospitalen van Peking zijn overgebracht, komt niet overeen met de hevigheid der gevechten en de verliezen der Chineezen; de meeste ongelukkigen moesten echter zelf maar zien, hoe zij de stand konden bereiken en zoo bezweken velen onder weg. DE PLECHTIGE OPENING VAN DEN JAPANSCHEN LANDDAG. China begrijpt Japans bedoelingen niet. TOKIO, 4 September (A.N.P.). Vanoch tend om elf uur is de Japansche Landdag plechtig geopend. De keizer, die in militairen uniform ge kleed was, heeft een keizerlijke boodschap voorgelezen, waarin met name wordt ver klaard: Onze grootste zorg is steeds geweest den vrede en een stabieler* toestand in het Verre Oosten te vestigen door de samen werking van ons rijk met China. Wij betreuren diep, dat China niet de ware bedoelingen van Japan heeft begre pen en een uitdagende houding heeft aan genomen, welke heeft geleid tot het tegen woordige incident. Onze soldaten betoonen thans hun loya liteit en hun moed, ondanks de tallooze moeilijkheden. Zij probeeren China te her inneren aan de lessen van het verleden en in het Verre Oosten den vrede te vestigen. Wij hopen, dat onze onderdanen, aldus besloot de keizer zijn boodschap, hun best zullen doen om dit doel te bereiken. De keizer verklaarde vervolgens de bui tengewone zitting van den Landdag, welke vier dagen zal duren, voor geopend. leiders, die voor den Missionaris een los geld eichen van 500 militaire uniformen, 1000 beenwindsels, 12 horloges, 5 vulpen nen van Duitsch merk en medicijnen. Het onderzoek wordt voortgezet door Mgr. Cazzanelli, Apostolisch Vicaris van Kichov. ENGELAND KONDIGT BELANGRIJKE VOORSTELLEN AAN. Frankrijk heeft voorgesteld, parallel met de Volkenbondsvergadering een Mid dellandsche Zee-conferentie te Genève te beleggen ter bespreking van den toestand in deze zee. Engeland heeft reeds aangekondigd, dat het belangrijke voorstellen aan deze con ferentie zal voorleggen. Omtrent den aard van deze voorstellen is nog vrijwel niets bekend: men neemt aan, dat zij gebaseerd zullen zijn op het beginsel van de samenwerking der vloten en dat zij elk der deelnemende mogend heden zullen verplichten,» maritiemen bij stand te verleenen aan de koopvaardij der andere. De Britsche plannen, die op het oogen- blik nog nader worden uitgewerkt, zouden gebaseerd zijn op den grondslag van een „gemeenschappelijke verantwoordelijkheid" voor het onderdrukken van agressief op treden tegen één der partijen. Verder zou den alle mogendheden zich moeten ver plichten haar onderzeeërs te verbieden in de Middellandsche Zee te vertoeven. Te Londen gelooft men, dat Italië ook een afgevaardigde naar de conferentie zal zen den, zoodat de vertegenwoordigde landen zullen zijn: Engeland, Frankrijk, Italië, Joego-Slavië, Turkije en Griekenland. Italië voelt er niet veel voor. In welingelichte Italiaansche kringen staat men met de grootste terughoudend heid tegenover de bijeenroeping van een Middellandsche Zee-conferentie. Men ver klaart, dat te Rome nog geen officieel con tact gezocht is in deze richting. Wat echter de uit de pers bekend geworden informa ties over het houden van een dergelijke conferentie betreft, wijst men er in deze kringen op, dat van Genève als plaats van bijeenkomst voor een dergelijke conferen tie voor Italië geen sprake kan zijn en dat verder een dergelijke conferentie grondig moet worden voorbereid. Ook moet men zich afvragen, waarom een speciale con ferentie bijeengeroepen moet worden, zoo lang de niet-inmengingscommissie bestaat, die nog steeds in leven is. Een dergelijke conferentie zonder de Middellandsche Zee mogendheid Italië te willen houden, zou naar opvattingen van Rome een geweldige onhandigheid zijn. Overigens heeft Italië geenszins het voor nemen aan de aanstaande werkzaamheden van den Volkenbond deel te nemen, „zoo lang het Abessijnsche cadaver nog steeds de lucht verpest". FELLE TAAL VAN RUSLAND. Het wijst Italië als den schuldige aan. In verband met het tot zonken brengen van het Russische motorschip ,-,Timirja- sef" publiceert de „Isvestia" een artikel, waarin het o.m. schrijft: Het lijdt geen twijfel, dat deze bandie tendaden van een „onbekende" duikboot van een zeer bekende Middellandsche Zee mogendheid niet plotseling op initiatief van de commandanten dezer onderzeeërs, tor pedobooten en vliegtuigen geschieden. De excessen in de Middellandsche Zee worden niet gepleegd door afzonderlijke dui'iboo- ten, maar door schepen van een groote vloot, die door één centrum worden geleid De piraterij in- de Middellandsche Zee wordt bedreven door schepen van die mogendheid, die openlijk verklaard heeft, dat zij in geen geval van zins is een over winning van de republikeinsche wapenen in Spanje toe te staan. Alle feiten spreken er voor, dat de daden van piraterij van de „onbekende" duikboot deel vormt van een strategisch plan, dat een eenheid vormt. De bandietenuitvallen van schepen der Italiaansche vloot in de Middelland sche Zee staan in verband met de omvat tende plannen tot een blokkade, niet alleen van Spanje, maar ook van alle handelswe gen en havens, die door schepen van vre delievende staten bevaren en aangeloo- pen worden, die niet geneigd zijn zich te onderwerpen aan de verboden van onbe schaamd geworden mtervenienten. Volgens hetzelfde blad zou Italië begin Augustus bevriende mogendheden, o.a. Ja pan, gewaarschuwd hebben, dat de Ita liaansche oorlogsschepen in de volgende weken de schepen van „niet bevriende" mogendheden tot zinken zouden brengen, zoodat tijdelijk een andere weg door het kanaal van Messina gekozen moest worden. Het blad schrijft dan nog verder o.m.: De organisator van de rooverij in de Mid dellandsche Zee is de geheele wereld be kend. De schuldige aan den misdaad is ge vonden. Taak is het eindelijk aan het in ternationale banditisme een einde te ma ken. De „Prawda" bevat een beschouwing, die in hoofdzaken op hetzelfde neerkomt, en dat o.m. nog zegt: De Italiaansche fascisti sche bandieten hebben schijnbaar verge ten, dat zij te doen hebben met de groote, proletarische mogendheid, die beschikt over een machtig rood leger en een roem rijke roode vloot, met een volk van 170 mil- lioen menschen, dat vredelievend, doch vreeselijk in zijn toorn is. De Sovjet-Unie zal de brutale provocatie van de Italiaan sche fascisten niet dulden. De Sovjetregee- ring, die uitdrukking geeft aan den wil van de millioenen der volksmassa en sterk is door de vurige liefde en aanhankelijkheid van deze volksmassa, zal na een onderzoek van alle omstandigheden de teugellooze Italiaansche bandieten tot de orde weten te roepen. Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. DE WERELD IN VOGELVLUCHT De toestand in de Middellandsche Zee, waar duikbooten van onbekende nationali teit maar buitenlandsche vrachtschepen en zelfs oorlogsschepen aanvallen, zal volgen de week te Genève besproken worden. Frankrijk heeft voorgesteld, een conferen tie van Middellandsche Zee-mogendheden te beleggen, op welke conferentie Enge land belangrijke voorstellen wil doen. De aard van deze voorstellen is nog niet be kend, maar men vermoedt, dat zij den kant zullen opgaan van collectieve actie tegenover een duikbopten-aanval. Het on geruste geweten van Italië uitte zich direct zoodra het van zoo'n conferentie-plan ver nam. Rome gevoelt er niets voor en klampt zich nu vast aan de plaats, waar de confe rentie gehouden zal worden „Naar Genève gaan we niet". Het stelt eenerzijds de eisch, dat Italië op zoo'n conferentie tegenwoor dig moet zijn, en anderzijds, dat zoo'n con ferentie eerst degelijk en deugdelijk voor- ^bereid moet zjjn. Een duidelijke poging om de zaak op de lange baan te schuiven. Te Sjanghai schijnen de Japanneezen gisteren geen goeden dag te hebben gehad. De Chineezen moeten, volgens de telegram men, de overhand hebben behouden in het offensief, dat de Japanners hadden ontke tend. Gemeld wordt nu ook, dat Duitsch- land en Japan him anti-communistisch pact in werking hebben gesteld. Te Tokio is een manifest opgesteld, waarin het communisme een vloek voor de menschheid wordt genoemd en waarin wordt uitgestippeld, dat de Komintern staat achter de regeering van Nanking. Ja pan is thans in onmiddellijk conflict met de communistische organisatie en derhalve achtte men het noodig, dat het Duitsch- Japansche anti-Komintern-verdrag volle dig in werking treedt. Wij zullen afwachten, wat dat precies zal inhouden en op welke wijze Duitsch- land Japan zal helpen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Volgende week wil men te Genève Middellandsche Zee-conferentie houden. Italië voelt er niets voor. (1ste blad). Rusland beschuldigt Italië van zeeroo- verij. (2de blad). Mussolini's bezoek aan Duitschland thans officieel aangekondigd. (2de blad). De Chineezen behouden de overhand op de Japanners te Sjanghai. Duitsch-Japan- sche samenwerking. (2de blad). Binnenland Steunuitkeering voor tuinders. (1ste blad). Gistermiddag is een Spaanseh stoom schip plotseling uit de Rotterdamsche ha ven vertrokken. Drie Nederlanders, die zich op het schip bevonden, werden bui tengaats afgezet. (4de blad). Hedennacht heeft een hevige ontplof fing plaats gehad aan boord van een En- gelsch motorjacht op de Oude Maas. (1ste blad). LEIDSCH GLAS IN LOOD BEDRIJF Goed - Goedkoop en Vlug ALLEEN Hooigracht 42, Leiden, Tel. 3671 Ook levering van alle soorten Glas HEVIGE ONTPLOFFING AAN BOORD VAN ENGELSCH MOTORJACHT. In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur heeft zich een hevige ontploffing voor gedaan aan boord van het Engelsche motor jacht „Seaflower", aan boord waarvan zich bevonden de eigenaar, de heer Hancock, diens vrouw en dochter. Het jacht was op de Oude Maas tusschen Spijkenisse en Oud Beyerland gemeerd, nabij de „Groote Beer". Gisteravond was het jacht daar voor an ker gegaan, doch tengevolge van de eb was het geheel scheef komen te liggen. De heer Hancock, die dit bemerkte, wil de daarom een andere ligplaats kiezen. Hij sloeg den motor aan, doch er ontstond een hevige ontploffing, waarbij het jacht in brand geraakte. De familie Hancock werd door een in de nabijheid liggenden schipper aan boord ge nomen en is later in den nacht naar Oud Beyerland vertrokken. Bijzonderheden omtrent de schade zijn niet bekend, evenmin of zich persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. TWEE MILITAIRE VLIEGTUIGEN TEGEN ELKAAR GEVLOGEN. Gistermorgen heeft zich een doodelijk vliegtuigongeval voorgedaan boven de ge meente Meerhout nabij Gheel in de pro vincie Antwerpen. Hier kwamen n.l. twee militaire vliegtuigen met elkander in bot sing. De waarnemer van een der béide toestellen, de reservelluitenant Dumont, kwam om het leven; de overige inzitten den slaagden er in met behulp van hun val schermen veilig te landen. De toestellen zijn vernield.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1