U.V.S.-DE SPARTAAN SPORT Een dag uit het leven van een circusdirecteur ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1937 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BUD - PAG. 13 MODERNE PIRATEN IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. WIE IS DE SCHULDIGE? VERONTW AARDIGING IN ENGELAND, ONTSTEM MING IN FRANKRIJK. CHINA EN MOSKOU. VAN ZEELAND IN DE KNEL. loopig nog niet af. Zij zal de atmosfeer in Europa, die toch al niet te best is, nog ge durende geruimen tijd blijven verpesten en dan kunnen wij nog van geluk spreken als er alleen in Spanje dooden vallen. Piraten. De zeerooverij, eens een lucratief bedrijf, vooral in de Middelland- sche Zee, is weer herleefd. Thans zijn het echter geen romantische zeeroovers, die goud stelen en schatten van edelsteenen, maar duikbooten- kapiteins, die koopvaar dij-schepen torpedeeren en tot zinken bren gen en zelfs een enkele maal zich wagen aan een geniepige torpedo-aanval op een oorlogsschip. Zoo is Dinsdagavond een aanval gedaan op den Britschen destroyer „Havock". De aanval mislukte, maar de steek in het hart van het Britsche volk was raak. De open bare meening geraakte in verontwaardiging vooral omdat er thans zoowel in de Mid- dellandsche Zee als in China steeds minder respect wordt betoond voor de belangen van Engeland. De vraag is thans maar: wie deed dat? Het is niet voor het eerst, dat een myste rieuze duikboot een of mee,r torpedo's heeft gelanceerd op een schip van een niet-oor- logvoerend volk. Herhaaldelijk zijn sedert den Spaanschen burgeroorlog schepen daar van het mikpunt geweest en het offer ge worden, voornamelijk Spaansche, van de regeering van Valencia, en Russische. Het motief was duidelijk: te verhinderen dat het linksche Spanje van oorlogsmaterieel of levensmiddelen werd voorzien. Vandaar dat men direct dacht aan Ita- liaansche duikbooten. Franco heeft er maar twee en die liggen voor Gyon, aan den an deren kant van het Iberische schiereiland; dus ligt. het vermoeden voor de hand, dat de openlijke helper van Franco,^ Mussolini, hier de hand in het spel heeft. Maar was het ook een Italiaan, die Ket Britsche oor logsschip aanviel? Er is geen enkel motief te vinden, waarom een Italiaan dat doen zou. Er wordt van Italiaansche zijde juist ge streefd naar een betere verhouding met Engeland en een dergelijke provocatie past heelemaal niet in de lijn van deze politiek. Italië en Duitschland wijzen zelf de bols jewieken als de daders aan. Natuurlijk. Zij herinneren aan het geval van de „Leipzig", dat blijkens de verklaringen van de beman ning indertijd ook moet zijn aangevallen, eveneens zonder succes. Maar als het bolsjewieken zijn, dan val len zij toch geen Russische schepen aan, zooals Donderdag en Vrijdag gebeurd is in de Grieksche wateren. De oplossing zal zijn, dat er twee vijan dige duikbootengroepen in de Middelland- sche Zee opereeren. De vrachtbooten, die geladen zijn met goederen voor Valencia en alle Russische booten, die Westwaarts varen, worden door Italiaansche onderzee- ers getorpedeerd, terwijl een paar Russische onderzeeërs of duikbooten van de regeering van Valencia roet in het eten trachten te gooien door incidenten met oorlogsbodems uit te lokken. Dit is echter maar een hypo these, daar de aanvallende duikbooten on bekend zijn gebleven. Doch van welke nationaliteit deze duik booten ook zijn, de toestand, zooals deze op het oogenbilk in de Middellandsche Zee heerscht, spot met elk begrip van interna tionaal recht. De Volkenbondsraad zal er volgende week over beraadslagen, wat nog niet be- teekent, dat de Raad daadwerkelijk zal in grijpen. Engeland heeft evenwel reeds bij voorbaat een paar oorlogsschepen naar de Middellandsche Zee gezonden, ter verster king van zijn reeds aanwezige strijdkrach ten. Voor represaille-maatregelen is het nog geen tijd, omdat men niet met zekerheid zeggen kan, wie het gedaan heeft Ontstemming. Het wordt intus- schen voor de Fransche regeering ook hoe langer hoe moeilijker om de politiek van niet-inmenging te blijven volgen. Wanneer men in Rome openlijk juicht en feest viert over den val van Santander en de inname van de stad een typisch Itali aansche overwinning durft noemen, omdat het de Italianen waren, die-haar bevochten hebben dan wordt het voor de andere mogendheden wel erg moeilijk, om de fictie der non-interventie vol te houden. Vooral Frankrijk met z'n links-georiënteerde re geering en z'n Volksfront zit er mee. Geen wonder, dat de Fransche regeering over weegt om de non-interventie vaarwel te zeggen. Met Franco heeft de regeering het nu ook rechtstreeks aan den stok gekregen, want als represaille wegens het uitzetten van een paar Spanjaarden uit Frankrijk, heeft Franco een paar Franschen franco naar Frankrijk teruggezonden. Van deze Spaansche kwestie zijn wij voor- China. Evenals de Spaansche kwes tie veel meer omvat als alleen de strijd tus- schen de regeeringsaanhangers en de na tionalisten, zoo is het probleem in het Verre Oosten ook veel ingewikkelder dan de Ja- panneezen het voorstellen. Volgens de Ja panners is er van niets anders sprake dan van een anti-Japansche agitatie, waaraan sommige elementen van het Chineesche leger en enkele franc-tireurs mee doen, en waartegen Japan zich verzet. Maar dat dit niet alles is, bewijst bijv. wel de tot stand- koming van het non-agressiepact tusschen Moskou en Nanking. De opdringerige politiek van Tokio ten aanzien van China heeft Moskou in de kaart gespeeld. Zij heeft China, eigenlijk tegen zijn diepst», wenschen in, weder in de richting van Moskou gedreven. Tsjang Kai Sjek is nooit een vriend der communisten geweest; hij heeft de horden, die onder leiding van bolsjewistische mili taire organisators tegen Nanking opereer den, steeds te vuur en te zwaard bestreden. Hij streefde er naar, de politieke zelfstan digheid van China vóór alles te vrijwaren. De militaire penetratie van Japan op het Aziatisch Continent sedert 1931 heeft zoo wel voor Moskou als Nanking een politieke situatie geschapen, die hen langzaam maar zeker weder naar elkaar dreef. Dit verdrag beteekent, dat Moskou en Nanking zich voortaan solidair verklaren tegenover het optreden van Japan. Welken invloed het non-agressiepact zal hebben op den Japansch-Chineeschen oor log zelf, ligt nog in het duister. Japan kan er .een aanwijzing in zien, dat Moskou alles zal doen, wat in staat is, Japan in zijn avon tuur tegen te werken. Zoo voorloopig niet actief, dan toch passief. En dat kan op zich zelf reeds van groot belang zijn. C r i s i s. In België is weer eens een crisis aan den gang en de premier van Zee land zit er leelijk tusschen. Er gaan reeds geruchten, dat hij zal aftreden. In ieder ge val zal het parlement volgende week bijeen komen, om kennis te nemen van het geval. Wat er eigenlijk aan de hand is, is niet in een paar woorden te vertellen. Het is een vrij verwarde historie, maar in groote trek ken komt het hierop neer. Van Zeeland was, vóór hij minister-president was, vice-gou- verneur van de Nationale Bank. Toen hij premier werd, trad hij als zoodanig af, doch zijn plaats werd opengehouden. Nu worden het salaris en de tantièmes der bestuurders dezer rijksbank niet rechtstreeks uitbetaald, maar gestort in een gezamenlijk potje, dat de directeuren onder elkaar verdeelen. Hoe zit het nu met het aandeel van v. Zeeland? Geniet hij nu toch nog een uitkeering uit dat „potje"? Het bedrag, dat jaarlijks in dat potje komt, is onveranderd en het bestuur van de bank behoeft geen rekenschap te geven van de verdeeling van dit fonds. Wettelijk is alles in orde, maar het ver moeden ligt voor'de hand, dat er hier ge moedelijke onder-onsjes zijn met het hoofd van de regeering en dat deze gelden ont vangt, welke tenslotte aan het rijk behoo- ren, zonder dat hij er recht op heeft. Als dat juist zou zijn, is het niet in de haak. De vraag is maar: is het juist? De zaak is evenwel allesbehalve duidelijk; wellicht geeft de parlementszitting van de volgende week meer licht. ZWEMTOCHT OVER DE SOLENT. Een 20-jarig Oostenrij ksch meisje, Louise Horna, is gisteren van Spithead over de Solent naar Ryde op het eiland Wight ge zwommen. Ofschoon de afstand niet grooter is dan 8 km., is de toch buitengewoon moei lijk wegens de sterke strooming die in de Solent staat en het even sterke scheep vaartverkeer naar Portsmouth en Sout hampton. Maar na een proeftoch vorige week van Hayling Island naar de forten van Spithead, waar zij door een politieboot werd aangehouden wegens zwemmen in verboden water, heeft Louise Horna gister middag geheel alleen den gevaarlijken tocht ondernomen en na 3 1/2 uur is zij, uitgeput maar zonder eenige assistentie aan het strand te Ryde weer uit het water gekomen. Dit is de eerste zwemtocht dwars over de Solent. Uit het katholieke kamp Clubnieuws der Kath. Sportvereenigingen Docos: Morgen spelen alle Docos-elftallen. Docos I speelt op het Sportpark Haagweg tegen S.J.C. H, aanvang 2.30 uur (J. v. Goozen). Docos II speelt in Katwijk tegen K.R.V. I, aanvang 3.30 uur, vertrek per fiets Gezellenhuis 2.30 uur. Docos III speelt ook in Katwijk tegen K.R.V. II, aanvang 1.30, vertrek per fiets Gezellenhuis 1-2.30 uur (H. Kaizer). Docos IV speelt in Hoogmade tegen V.C.H. II, aanvang 2.30 uur, vertrek per fiets 1.30 uur Gezellenhuis (H. v. Haas teren). Dit zijn alle vriendschappelijke oefenpartijtjes om in te spelen voor de aan staande competitie. Woensdag wordt er begonnen met de in- doortraining in de zaal in de Ursulasteeg. Het secretariaat is vanaf heden gevestigd: B. Alberts, de Sitterlaan 4. Voor de junioren staat morgen weer een flink programma te wachten. Docos a speelt half drie te Voorschoten tegen V.V.L.a den laasten nederlaagwed strijd waarbij onze jongens de beste kan sen hebben. Docos b speelt drie uur eveneens te Voor schoten vriendschappelijk tegen V.V.L.b. ;aenb junioren vertrekken gezamen lijk precies twee uur van het Sportpark. Docos c speelt thuis tegen Foreholte a en Docos d tegen Meerburg a eveneens thuis. Deze beide wedstrijden zullen niet mee vallen, maar wanneer er flink wordt aan gepakt kunnen goede resultaten worden verkregen. In de dezer dagen gehouden vergadering zijn de vaste leiders voor de junioren-elftal len benoemd en wel de heeren P. N. Brou- a-elftal, J. Vreeburg, b-elftal, A. v. Dijk, c-elftal, L. Steyger, d-elftal, C. v. d. Steen, e-elftal. Lisse: Het bestuur van de R.K.V.V. Lisse heeft het wederom aangedurfd om op mor gen eenige internationale wedstrijden te doen spelen. Het bestuur heeft, na in rela tie te zijn getreden met eenige sportmen- schen uit Antwerpen, gedaan weten te krij gen om de Voetbalvereeniging Rapid A.C., waarvan het 2e elftal in de afgeloopen com petitie ongeslagen kampioen werd, met eenige elftallen naar Lisse te krijgen. Voor Lisse en omstreken zijn deze internationale wedstrijden belangrijke gebeurtenissen, waarop veel publiek kan komen, hetgeen dan ook door het Bestuur verwacht wordt. De elftallen met reservespelers komen reeds a.s Zaterdag in Lisse aan. Het volledige programma voor a.s. Zon dag luidt: 1 uur: Lisse IIRapid A.C. n, scheids rechter Zandvliet. 3 uur: Lisse IRapid A.C. I, scheidsrech ter de Rooij. Dp entree-prijzen bedragen voor volwas- nen 0.25 en voor kinderen 0.10. Fiet senstalling kan geschieden op het terrein. Teylingen: Onze Junioren gaan morgen hun jaarlijksch reisje maken. Deze maal gaat het naar Amsterdam. De reis gaat per Bezoekt a.s. Zondag 5 uur n.m. Terrein Zoeterwoudsche Singel Entréeprijzen: 40 cent Zittrlbune. 25 cent Staantribune. 10 cent Werkloozen (op vertoon van beurskaart). 5709 1 0 cen' Jongen». Verplichte riiwlelstolling 5 ct. N.B. De Wedstrijd U.V.S. 2DE SPARTAAN 2, aanv. 2.30 uur vindt plaats op het terrein aan den Kanaalweg boot vanuit Leiden, waarbij onze Junioren al vroeg uit Sassenheim vertrekken. Om 8.30 uur vertrek per rijwiel vanaf K.S.A. naar Leiden om vervolgens om 9.30 uur ingescheept te worden. In Amsterdam zal nog een wedstrijd worden gespeeld tegen de Junioren van R.K.A.V. Het belooft dan ook voor onze jongens een prettige dag te wor den, welke zoowel door bestuur als dona teurs van harte is gegund. Nog enkele weken, jongens, dan draait de competitie weer, dus laat deze wedstrijd voor u een goede oefening zijn. Van Nispen: Alleen de A-Junioren spe len morgen om 12.30 uur op het NVC-ter- rein tegen NVC a. Voor de overige elftallen wordt nog gecorrespondeerd. Volgende week hoopt onze vereeniging, zij het zeer sober, haar 1ste lustrum te vieren. D.O.S.: DOS opent het nieuwe seizoen met niet minder dan vijf wedstrijden, waar van er drie op eigen terrein gespeeld wor den. De hoofdwedstrijd is wel DOS I tegen de 1ste klas I.V.C.B.-er Excelsior. Het vo rig jaar wisten de Schiedammers na een spannenden strijd slechts een 32 overwin ning te behalen, zoodat wij ook thans kun nen verwachten, dat een tocht naar het DOS-terrein voldoende beloond zal wor den. Aanvang 2 uur. DOS II komt reeds om 12 uur in het veld tegen Excelsior H. Gezien de presta ties van Excelsior in het vorig seizoen, zal DOS alles moeten geven, wil zij eenig suc ces behalen. DOS in gaat naar de Oudewetering om daar het hernieuwde Majella te ontmoe ten. Wij wenschen haar veel succes. Aan vang 2.30 uur. DOS a sluit te 4 uur de reeks thuiswed strijden tegen Alph. Boys a, een onbekende tegenstander, zoodat er van den uitslag niets te zeggen valt. DOS b speelt om 1 uur op het Majella- terrein tegen Majella a, hetgeen vermoede lijk wel een nederlaag voor de onzen zal worden. Nic. Boys: Nic. Boys I gaat morgen naar Alphen aan den Rijn en speelt aldaar om een medaille tegen Alphensche Boys II; aanvang 2.30 uur. Voor Nic. Boys n is ook een wedstrijd aangevraagd. Wie zij zullen bekampen is nog niet bekend. Zie hier voor de raam biljetten. Ook deze wedstrijd begint 2.30 uur. VOGEL: Zondag a.s. zullen op het Vogel terrein te Nootdorp een drietal wedstrijden gespeeld worden, waarvan de opbrengst bestemd is ten bate van de restauratie der R.K. kerk. 12 uur Vogel aSVT a uit den Haag; 1.30 uur Vogel IISVT II; 3 uur Vo gel I—SVT I. Behalve de sportliefhebbers worden op het voetbalterrein ook vele parochianen verwacht om een zoo hoog mogelijke op brengst te verzekeren. Bovendien belooft het een interessante middag te worden. St. Bernardus: Morgen is het voor onze elftallen wederom een drukke dag, want het nederlaagprogramma wordt verder af gewerkt. Als tegenpartij zal fungeeren de vereeniging WL uit Voorschoten. Deze dag zal geopend worden door het tweede elftal om 12.15 uur tegen WL III. Dan volgt het eerste elftal om 2 uur tegen WL II en de dag zal besloten worden door de junioren, die om 3.15 uur den strijd aan zulen binden tegen de junioren van WL. Hoe onze elftallen het er af zullen brengen weten wij natuurlijk niet, alleen kunnen wij aanraden eens een kijkje te komen nemen, want het is zeer zeker de moeite waard. Voor slechts 20 cent kan men deze wedstrijden zien. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden bij den secretaris J. v. Goosen en donateurs bij V. Verdegaal, alleen jaardonateurs; maand- of week-donateurs worden niet meer aangenomen. LITHAUEN—LETLAND 1—5. De land en wedstrijd tusschen Lithauen en Letland om het Baltisch kampioenschap werd door Letland met 51 (40) gewon nen. Zondag a.s. speelt Letland tegen Est land. LONDENSCHE POLITIEAGENTEN TE AMSTERDAM. Ontvangst door jubileerenden politiebond op Schiphol. Het Londensche politie elftal dat ter ge legenheid van het 50-jarig jubileum van den Algemeenen Nederlandschen Politie bond in Amsterdam een wedstrijd komt spe len tegen een vertegenwoordigend elftal der Nederlandsche politie is gistermiddag te ruim 2 uur met het K.L.M.-vliegtuig de „Arend" te Schiphol aangekomen. De deelnemers aan de feestelijke jaarver gadering van den jubileerenden bond, met him dames in totaal ongeveer 500, waren voor deze gelegenheid met twee booten uit de hoofdstad naar Schiphol gekomen om hun Engelsche collega's te begroeten. Namens den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, die persoonlijk verhinderd was, was ter begroeting aanwezig hoofd inspecteur A. T. T. Kapinga en inspecteur Weerts, terwijl de K.N.V.B. vertegenwoor digd was door den heer Karei Lotsy, Bonds- bestuur, jubileum-commissie en verschil lende andere vertegenwoordigers van poli- tie-organisaties waren verder op Schiphol aanwezig alsmede het muziekcorps van de Ochtendgloren in het Circus Sarrasani ontwaakt. Als er geen plaats meer is in een vliegmachine, wordt de D-trein be nut. Twee uur conferentie en dan weer in de manege. Slapen wordt als luxe beschou wd. Eerst laat in den nacht wordt het rus tig in de wit-groene tentenstad, maar zeer vroeg begint er de nieuwe dag weer. En als het nog niet vast staat, wat voor weer het worden zal, kijkt Hans Stosch Sarrasani, „de meester over olifanten en artisten" uit het halfgeopend raam van zijn woonwagen om te zien of het „cir- cusweer" zal worden. De eerste slaap sters, die door hem persoonlijk worden gewekt, zijn de telefoondames en oogen- blikkelijk wordt de telefoonverbinding met het vliegterrein tot stand gebracht. De Directie heeft twee biljetten noodig voor Berlijn, daar Sarrasani daar een belangrijke bijeenkomst heeft. Het vliegtuig vertrekt om 8.35, maar het is reeds vol geboekt. Dan neemt Hans Stosch, onder het ontbijt, zijn spoorboek en hij zoekt den eersten D-trein uit. Dan klopt de postbode bescheiden aan den directiewagen, en brengt bijna 300 brie ven voor de directie. De regisseur meldt zich bij zijn chef en ontvangt de dagor ders. Een deurwaarder is de volgende gast in den directiewagen en Sarrasani, die met deze niet zeer beminde categorie van menschen nog nooit te doen heeft gehad, daar het circus steeds alles tot op de laatste cent betaalt, zet verbaasde oogen op, als hij leest, dat Daisy, de klei ne danseres, schulden heeft gemaakt. Ter wijl de opperstalmeester zijn nachtrap- port voorleest, kleedt de circus-directeur zich aan. Reeds staat de auto buiten klaar. Onophoudelijk rinkelt de telefoon: uit een stad meldt een reclamechef, dat 5000 affiches zijn nabesteld, uit een an dere telefoneert de voorreiziger, dat de fourage reeds in orde is en uit de derde stad wordt medegedeeld, dat er voor ka mers voor artisten en bureaupersoneel is gezorgd. Dan is het bijna tien uur en door zijn secretaresse vergezeld, stapt Hans Stosch Sarrasani in zijn witte renwagen, de „Stormvogel" geheeten, om naar het station t*e rijden. Pijlsnel dondert de D-trein over de rails. In de coupé dikteert Sarrasani de post, waarbij haast is, en als zijn secre taresse in een korte schrijf pauze zich juist versterken wil met een kop bouillon valt den steeds bezigen directeur weer een nieuw idee in. Als de trein aan het doel is, zijn 17 brieven onderteekend en gefrankeerd. Dat is het tempo van den circusdirecteur. Men springt uit de eene taxi in de andere, en woont de eene na de andere conferentie bij. Tijdens het middagmaal wordt onderhandeld met fa brikanten en agenten, over nieuwe pro grammanummers en nieuwe costuums. Dan ratelt weer drie uur lang op den weg naar huis, in den D-trein, de schrijf machine. Om half zeven des avonds is men weer thuis en eenige minuten later zit de circusdirecteur in zijn bureau en ziet de post in, die des middags gekomen is. Uit de fassade van het circus klinken reeds de tonen van do groote Sarrasani olifantenmarsch en onophoudelijk stroomt de massa circusbezoekers in de circus tent. Haast niemand onder de vele dui zenden bezoekers merkt iets van de energieke werkzaamheden, die achter de coulissen van het circus geschieden en die noodig zijn, om een voorstelling vlot van stapel te laten loopen. Terwijl Hans Stosch Sarrasand weer onderteekent, telefoneert, onderhandelt, de regie voert en nieuwe dispositie's treft, klinkt uit de tent de# circusmuziek. Aan de melodieën kan de vakman den loop van het programma onderscheiden. Zoo hoort Sarrasani ondanks zijn vele werk precies, aan de muziek, wanneer het tijd voor hem wordt zich te gaan verkleeden, om zich dan in de manege te begeven, en zijn trotsche 16 vurige paar den, zijn lieve kleine Shetlandsche po ny's, en zijn beide prachtige tijgerpaar- den te vertoonen. Transpireerend keert hij dan terug uit de manege in zijn wa gen, waar weer een berg werk op hem wacht. Steeds nog worden mappen met brieven gebracht, die hij moet lezen en onderteekenen. Reeds zijn de klanken van de slotmarsch in de circustent lang verstorven, is het licht in de tenten- en wagenstad gedoofd en slapen mensch en dier reeds uren, terwijl. Hans Stosch Sar rasani nog boven zijn schrijftafel gebo gen zit, als de eerste en laatste werker van zijn groote wereld-onderneming. Bo ven zijn hoofd hangt de spreuk, die van vader op zoon is overgegaan, en die op een eenvoudig plaatje gegraveerd is: „Waar een wil is, is een weg". DE BEKOORLIJKE MEVROUW TRUDE LIEVELINGSPAARD STOSCH SARRASANI MET HAAR HANS.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 13