Bleyle-Tijd. RIJNSTREEK J. BAIJER Poelier 1937 NAJAAR 1937 Nu is het Onze prachtvolle NAJAARS-COLLECTIE is thans COMPLEET. Eerste Bleyle-Specialist LIEFDEWERK LIEFDEWERK OUD PAPIER" r VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 ALPHEN AAN DEN RIJN De Martha-stichting. Dr. A. J. Groen, sedert 43 jaar geneesheer van de Martha- stichting, heeft zich verplicht gezien tegen 1 October a.s. eervol ontslag van deze functie te vragen. Naar wij uit betrouwbare bron verne men, zal de opvolger van dr. Groen, vermoe delijk zijn dr. L. W. Hildernisse, alhier, die deze functie in Februari j.l., reeds door den predikant-directeur is aangeboden. De bedoeling van het bestuur was geweest dr. Groen, gelet op diens leeftijd met ingang van 1 Januari a.s. ontslag te verleen en, Santos. De opbrengst van den hier ge houden speldjesverkoop ten bate van het "t.b.c.-fonds van „Santos" van den R.-K. Middenstand „De Hanze" bedraagt 192.59 1/2. Mica-actie. Donderdagavond werd op de groote bovenzaal van hotel „De Vergul de Wagen" de laatste bijeenkomst gehou den van de deelnemers van de A. M. A. der 3 plaatselijke Middenstands ver eenigingen. Nadat te ruim half negen de voorzitter op gebruikelijke wijze de vergadering had ge opend gaf hij daarna een uitgebreid over zicht over de gevoerde actie, zoowel wat de verkoopactie betrof als de voor het pu bliek georganiseerde reizen, om ten slotte allen die tot het welslagen der actie heb ben medegewerkt dank te betuigen. Hier na bestond gelegenheid voor de deelnemers hun ervaringen omtrent deze actie kenbaar te maken Uit de besprekingen bleek over het algemeen dat de actie als goed ge slaagd moet worden beschouwd, hoewel verschillende bezwaren werden kenbaar gemaakt, waarmede het bestuur of comité bij een eventueele volgende actie zeker re kening zal houden. Hierna volgde sluiting der bijeenkomst. Schip op de helling in brand. Gister morgen brak een begin van brand uit in de kajuit van een schip, op de helling staande van de scheepsbouwwerf van den heer empers. Hoewel de brand zich aan vankelijk ernstig deed aanzien, wist men met eigen middelen erger te voorkomen. De slangenwagen, die inmiddels was ge arriveerd, behoefde geen dienst te doen. Geboren: Pieter z. van H. Bos en C. I. Boot Johanna d. van D. van 't Wout en P. van Gent Hasseltje Ca- tharina d. van A. F. van Engelen en Z. Koopman Maria Sabina d. van P. J. W. de Goede en T. van Velzen Lucre- tia Kornelia d. van P. A. van Vliet en W. K. van Zanten Dirk z. van A. Grif fioen en J. J. Dillo Wilhelmina d. van A. Kroon en C. H. A. Groosjohan. Gehuwd: Jan Tromp 35 j. en Elisa beth Maria Prins 37 j. Anthonij van Dolder 23 j. en Jannetje Elizabeth Beste broer 23 j. Overleden: Willem Groenescheij, 38 j geh. met G. Kruiswijk (overl. te Leiden) Hendrik Nicolaas Meerlo, 14 jaar (overl. te Leiden). Gevestigd: A. G. J. van Deudekom Pr. Hendrikstraat 49 van Bennebroek P. van Oosterom, Groeneweg 43 van Bos koop G. Lammers, Rozenstraat 9 van Bodegraven. Vertrokken: A. C. Linssen en ge zin naar Nijmegen J. M. Kamphorst naar Arnhem D. van Leeuwen naar Bodegraven J. Bontebal naar Wou- brugge Alida van 't Wout naar Zeven hoven H. van der Laan en gezin naar Voorschoten P. Belgraver naar Ierseke J. N. Kossen naar Heemstede S. G. Piek naar Deventer M. C. Rietveld naar Voorburg A. C. M. van Haselen naar Rotterdam A. Vierbergen naar Tiel. AARLANDERVEEN. Concert A.s. Zaterdag zal er door de Chr. Gem. Zangvereeniging, met me dewerking van het kinderkoor een con cert worden gegeven. Trap van een koe. De boerenarbei der M. Groen in 't Woud werd bij het melken zoodanig door een koe op zijn voet getrapt, dat hij zich onder medische behandeling moest stellen. Na door dok ter W. v. d. Wind verbonden te zijn kon hij, met eenige weken rust, huiswaarts keeren. HAZERSWOUDE (Rijndijk). Moedercursus. Er zal alhier een Moe dercursus worden gegeven, door Zuster Hoskamp. De cursussen worden georgani seerd door de Federatie van het Wit-Gele Kruis. De cursus vangt aan op 9 Sept, a.s. KOUDEKERK. Pro Rege. De alhier gehouden speld jesdag vanwege de Burgerlijke afd. van Pro-Rege heeft opgebracht 17.53 y2. LEIDERDORP. Koninginnefeest. Voor de ringstekerij met tandem won nen de le prijs mej. R. Rooda en den heer P. Vervark; 2e prijs mej. L. van Leeuwen en mej. W. van Beveren, 3e pr. de heeren H. Braat en J. Rietveld. Idem met fietsen: le groep: le prijs mej. T. van Ingen Schenau, 2e prijs de heer D. Zwaan, 3e pr. de heer J. Dompe ling, 4e pr. mej. N. Schalkers; 2e groep le pr. Cor Filippo, 2e pr. J. van Osna- brugge, 3e pr. W. Jansen. Versiering fietsen: le pr. C. Filippo, 2e pr. M. Borreman, 3e pr. M. Spaargaren. Prijsuitreiking Zaterdag a.s. n.m. 78 uur bij den heer A. van der Sijs. Gemeentehuis. Door Burgemeester en Wethouders is toegelaten als volontair ter secretarie de heer J. R. Laming. Schaken. Naar wij vernemen begint het 9chaakseizoen 16 September a.s. De schaakavonden van de Leiderdorpsche schaakvereeniging worden gehouden in het catechisatielokaal aan de Kerklaan. Ook zal dit jaar weer worden meege speeld in de competitiewedstrijden van den Schaakbnd van Leiden en mstreken. Het is ng niet bekend met heveel tien tallen. Damvereeniging. In de laatste alge- gemeene vergadering werd het bestuur, in verband met aftreden van een tweetal le den, als volgt samengesteld: N. Hoger- vorst, voorzitter; K. Spek, penningmees ter; A. Kruidenier, secretaris; M. de Ko ning, 2e secretaris; C. de Koning, commis saris van materiaal; A. Bregman, algem. adjunct; R. Marbus, id. Ingaande Woensdag a.s., worden weder om de borden-wedstrijden gehouden thans in het nieuwe speellokaal, n.l. één der lo kalen van de Chr. Schoolver. aan de Hoofdstraat. Nieuwe leden kunnen zich alsnog op de ven, en nog medespelen voor de borden bezetting van de a.s. nieuwe competie. NIEUWKOOP. Bakfiets te water. Gisterenmorgen plaatste de vischkoopman Sek uit Bode graven nabij de R.K. kerk zijn bakfiets aan den kant van den straatweg met de rem er op om ondertusschen zijn waar aan den man te brengen. Vermoedelijk door de zuiging van een passeerende autobus en den sterken wind kwam de bakfiets in beweging en reed via het hel lend vlak de voorwetering in. Alleen het stuur was nog zichtbaar, terwijl de visch weder in haar oude element was terechtgekomen. Met vereende krachten werd alles op het droge gebracht, alleen de gewichten waren onvindbaar. Varkenspest. Bij den veehouder D. Blok is onder 13 varkens de varkenspest geconstateerd. Vergunning voor huurauto's. Over eenkomstig het bepaalde in het „Regle ment autovervoer personen" is door het gemeentebestuur vergunning op hun ver zoek verleend voor het exploiteeren van huurauto's aan G. de Rooy voor 2 auto's, aan H. Slingerland voor 3, aan S. van Rossum voor 1 en aan J. Pietersen voor 4. Beide laatsten wonen te Noorden. Geboren: Johannes Adrianus z. van H. Pietersen en A. Th. van der Zwet Gerardus z. van H. de Beer en G. Kas Antonia Ariana d. van J. C. Fransen en W. de Rijk. Ondertrouwd: Petrus Christiamus den Hollander 35 j., te Leiderdorp, en Catharina Maria van Diemen 33 j. Overleden: Johannes Baas, ongeh. 36 jaar. REEUWIJK. NIEUW DRAMA IN DE PLASSEN. Jongeman ernstig gewond in het riet gevonden. Een even zonderlinge als tragische ge beurtenis, meldt men aan de „Telegraaf", welke onwillekeurig aan het drama herin nert, dat zich eenige jaren geleden op de zelfde plaats van de Reeuwijksche plassen heeft afgespeeld, heeft de gemoederen te Reeuwijk in beroering gebracht. Gistermorgen om tien uur werd door een passeerenden brievenbesteller aan den rand van den 's-Gravenkoopschen Plas, een der meest verlaten plassen van het uitge strekte merengebied, een jongeman in zeer overspannen toestand aangetroffen. De jongeman lag half in het riet verscholen en waarschijnlijk zou de postbeambte hieraan geen bijzondere aandacht hebben geschon ken, omdat in dezen vacantietijd ook-de af gelegen gedeelten der Reeuwijksche plas sen veel door vreemdelingen worden be zocht, wanneer hij niet reeds op eenigen afstand had bemerkt, dat de onbekende hevig aan beide polsen bloedde. Op een vraag van den brievenbesteller, wat de oorzaak was van deze ernstige ver wondingen, antwoordde de man, dat hij zich aan het riet had gesneden. De geheele houding van den vreemdeling was echter van dien aard, dat de postbode een in de nabijheid wonenden veehouder verzocht de politie te waarschuwen, Toen deze ter plaatse verscheen, vond bij het slachtoffer in zorgwekkenden toestand. Uit alles bleek, dat het in het water had gelegen, terwijl voorts aan beide polsen met een schermesje sneden waren toege bracht, waardoor het slachtoffer zeer veel bloed had verloren. Spoedig kon worden vastgesteld, dat men hier te doen had met den 26-jarigen mr. J. H. V., die zich sedert een jaar in zijn geboorteplaats Boskoop als advocaat heeft gevestigd. Nadat dr. Ba telaan de eerste hulp had verleend, is de heer V. naar het Van Itterson-ziekenhuis te Gouda overgebracht. De tragische gebeurtenis had in Reeu wijk opschudding verwekt, omdat eenige jaren geleden, n.l. op 10 April 1934, op pre cies dezelfde eenzame plaats van den Laix- dijk het met ijzeren staven verzwaarde lijk werd gevonden van den 24-jarigen C. A. H. Ebbinge Wu'bben, leerling aan de M. T. S. te Haarlem, wiens plotselinge verdwijning destijds zooveel beroering heeft gewekt. WOERDEN. Burgemeestersbenoeming. Bij K. B. van 30 Augustus 1937 is met ingang van 15 September 1937 benoemd tot burgemees ter der gemente Kerkwerve: W. Baas. De heer W. Baas is ambtenaar ter secre tarie van Langeruigeweide en woont te Woerden. Hij is 32 jaar oud. Buurtfeest „Woerden-West". Woens dag was het buurtfeest -van de Wijkver- eeniging „Woerden-West". Het is voor die vereeniging een grandioos succes ge worden, getuige het groot aantal toe schouwers en de geweldige deelname van kinderen, dames en heeren. Het begon 's middags om 2 uur met bloemencorso voor kinderen, versierde autopeds, fiets jes, kinderwagens, in bonte verscheiden heid. De jury Werd hier dan ook voor een zware taak gesteld. Om half vijf begon nen voor de kinderen de diverse spelèn, waaraan door tientallen kinderen werd deelgenomen. Tegen 8 uur werd met het avondprogramma een aanvang gemaakt. Twee groote schijnwerpers zetten de feestelijk versierde Steenkuil in het volle licht. Over de geheele Steenkuil stonden de toeschouwers 5 rijen dik. Begonnen werd voor de heeren, met zakloopen, waarna de dames gingen koekhappen, de heeren stelden daarna pogingen in het werk om in een gladde mast te klimmen Vermakelijk was het blaastrappen voor dames en het koekhappen van de heeren. De dames, sloten het feest met ringste ken per fiets en om 12 uur was dit zeer lijvige programma afgeloopen. Tot slot werd er zoowaar nog een klein vuurwerk afgestoken, wat zeer in den smaak viel. Muzikale medewerking verleenden het fluitistencorps „De Vriendschap" en een dubbelmannenkwartet samengesteld uit bewoners van de Steenkuil, die werke lijk zeer goed zongen. „Woerden-West" had de zaken fijn voor elkaar, we kun nen niet anders zeggen en we hopen dan ook dat andere gedeelten in Woerden er eens een voorbeeld a Wedstrijd met versierde kano's. Gis teravond werd op de feestelijk verlichte en versierde Rijn, een wedstrijd gehou den in verlichte en versierde kano's, ge organiseerd door de vereeniging „Van Brug tot Brug", De deelname was niet groot te noemen. Een tiental booten voer voorbij de jury, waarbij de Venetiaansche gondel van den heer Stalvoort de 1ste prijs verwierf. De Volendammers zorgden met hun accordeons voor de muzikale vroolijkheid. De prijsuitreiking had plaats in café Ruys, waarbij, natuurlijk de been tjes van de vloer gingen. ZOETERWOUDE. BURGEMEESTER WAP GAAT HEEN. Op 16 Februari a.s. zal de burge meester dezer gemeente, de edel achtbare heer P. C. A. M. Wap zijn ambt neerleggen, wegens het be reiken van den 65-jarigen leeftijd. Burgemeester Wap heeft sinds 1920 aan het hoofd der gemeente gestaan. Op deze ontslag-name komen wij van zelfsprekend te zijner tijd terug. DE GOUDEN BRUILOFT OP DEN GROOTEN MOLEN. Heel romantisch, als een avondfeest op den molen, hebben de Bestuursleden van den Grooten Polder, in gezelschap van hunne dames, de Gouden Bruiloft van het molenaarsechtpaar Jac. van Rijt-Molen- kamp gevierd. Deze bruiloftsviering stond wel in het teeken van den molen, want het cadeau bestond uit een schilderij, waarop het gou den echtpaar voor den Grooten Molen stond afgebeeld. Zelfs de feesttaart had de teekening van een molen; een envoloppe bevatte een extra gratificatie voor den molenaar, die van den wind niet leven kan. Het was een vroolyke en gemoedelijke feestavond en menig oud voorval werd in herinnering gebracht. Het groote feest woi'dt a.s. Zondag ge vierd ten huize van den oudsten zoon op het Dorp. Met een H. Mis tot dankbaarheid wordt dan het feest begonnen en verder zal de belangstelling zeker wel heel groot zijn. DE ORANJEFEESTEN. Toen na afloop van het défilé voor den burgemeester van Zoeterwoude de optocht ontbonden was, werden de kinderspelen in de beste orde afgewerkt. De uitslagen heb ben wij gisteren reeds vermeld en de goede organisatie van dit belangrijk gedeelte van het feest, heeft een groote voldoening aan de feestcommissie geschonken. Het was nu beter als in het vorig jaar; de onderwijzers en onderwijzeressen met eenige Graalleden hebben hulde verdiend voor de uitstekende leiding. Toen het tonknuppelen ook al tot een goed einde was gebracht, was de pauze aangebroken en al aanstonds kwamen de ..knollen" van alle ras het terrein op hol len voor de behendigheidsrit. Wel een zeer klein overschot is het van de groote drave rijen die in de vorige eeuw gehouden wer den; dan was er een forsche aankondi ging van een harddraverij met paarden „van zessen klaar". Hier was te zien: een landelijke ruiterij- ongezadelde ongedresseerde paarden en de politie oordeelde het dan ook maar beter het publiek op zeer behoorlijken afstand te houden. Maar het was toch wel een spannende wedstrijd, waarbij die paardensport van den ruiter zeer hooge eischen stelde. Eenmaal op het paard gezeten moest een etappe gereden worden, dan het voor schrift: afstijgen zonder beugels een jas die op den grond lag aantrekken, weer op het paard klauteren, weer rijden, weer afstijgen voor het meenemen van een markt-stok en dat alles met de spanning toch nog het eerste door de finish te ko- De le prijs werd gewonnen door Jan Borst, de 2è prijs door Kees Overdevest Jr. en de 3e prijs door Antoon Vink. Aangezien de paarden niet geregistreerd waren, kunnen wij ook de namen van de drie snelste niet vermelden. Hoe goed ook deze race geslaagd was, het was een opluchting toen deze viervoeters weer naar de weide waren gebracht. Inmiddels was de uitslag van den wed strijd: revolverschieten in de baan van de Burgerwacht beken<l geworden. De heer K. van Vliet, veldwachter van den Hooge Rijndijk kwam in het bezit van den Wil- helmina-beker. Als een tegenstelling met de „knollen" was het voorrijden van de tilbury's en sjee- zen met de glanzende en fijn opgetuigde paarden bespannen, bestuurd door jonge mannen, die met van vreugde stralende gezichten.... niet wetende waar zij het meeste moesten kijken.... naar het fiere paard ofnaar het meisje naast zich tusschen de mooie bloemen van de aange brachte versiering. Zal ooit het ringrijden verdwijnen als het modern verkeer alle oude tilbury's van den weg zal verdringen? En weer begon toen het oude spel en alles bleef bij het oude als de ring gestoken was, werd een gekleurd lintje om den arm van het meisje gestrikt de eerste een roode en de twee de een groene. Het spel ging vlot en degenen die onge lukkig in het spel warenwaren toch nog gelukkig in de liefde, want zij hadden des te meer tijd om een rijtoertje te gaan maken en of het allemaal bruisparen waren reden zij heen achter elkaarals bij een oude boeren-bruiloft. En het feest ging zijn gang, want het programma was zeer groot en heel graag zouden wij breedvoerig beschrijven hoe leuk het popkuieren was, hoe spannend het ringrijden per fiets en de stoelendans. Wij moeten ons bepalen tot het noemen van de prijswinners: Ringrijden per tilbury: le prijs mej. C. v. Doorn en de heer T. Varkmeyer; 2e pr. mej. A. v. d. Salm en de heer Nic. Veldhuizen; 3e pr. mej. Lena Berg A.d. en de heer P. Westgeest; 4e pr. mej. C. van Teylingen J.d. en de heer G. Noordman. Voorde versiering werd een prijs toegekend aan den heer T. Varkmeyer. Pop kruien: le prijs Jo van Leeuwen C.d.; 2e pr. Mina van Veen; 3e pr. Nelly van Velsen C.d. Hardloopen met hindernissen: le pr. A. Olsthoorn, 2e pr. W. Vink,- 3e pr. G. van Velsen. S1 o f 1 o o p e n: le pr. Annie Kuif, 2e pr. Bep van der Horst; 3e pr. Mia van der Ruit. Driebeenloopen: le pr. duo Ber- tus Versteegen en Leo Onderwater, 2e pr. Siem van der Does en Henk van den Ak ker. 3e pr. Theo van"' Gent en Gijs van Veen. Ringrijden per fiets: le prys Jan van der Meer, 2e pr. Clasien Broxterman, 3e pr. Piet Schouten, 4e pr. Kees Zandber gen, 5e pr. Corrie Versteegen. Stoelendans: le pr. Corn. Vink, 2e pr. Plonia v. d. Maat, 3e pr. Corn. v. d. Ploeg. De tonknuppelaars hadden blijkbaar aan den wedstrijd in den morgen nog niet ge noeg gehad en dadelijk na melktijd werd het spel hervat. Nog twee tonnen moesten er kapot gegooid worden en onder groote belangstelling werd eindelijk het spel be ëindigd omdat het donker werd; was de misschien nog.gooiende, duisternis niet gevallen, dan waren zij De prijzen werden gewonnen door P. Berg C.z. en P. Hiemstra. Aan de stoelen dans in den nieuwsten vorm, zonder stoelen de meisjes moesten in plaats van een stoel bezetten een jongen omhelzen. kwam bijna geen einde en eindelijk om ne gen uur begon de voorzitter, de heer J. van der Ruit, aan de prijsuitreiking, eindi gende met een dankwoord aan allen, die aan het feest hadden meegewerkt. Het feest werd op het feestterrein en in de café's tot middernacht voortgezet om in de beste orde te eindigen. R.K. Staatspartij. Hedenavond te 7.30 uur houdt de R.K. Staatspartij afcL Zoeter woude een ledenvergadering in het Patro naatsgebouw. Zooals U van ONS als voor Leiden en Omstreken kunt verwachten, is de sorteering zooals altijd de meest uitgebreide. Zoowel voor DAMES als voor Meisjes en Jongens kunnen wij U UIT VOOR RAAD alles toonen, wat U wenscht. Komt U, zonder verplichting, eens kijken? Haarlstr. 137 hoek Donkersteeg 2-4-6 RAPENBURG 91 - TELEFOON No. 654 HEDEN VOORHANDEN: 5691 Braadkuikens II. 0.70-11. 0.90 Braadkippen II. 1.II. 1.50 PoulardenII. 1.50-11. 2.- SoepkippenII. 1.II. 1.50 Wilde eenden fl. 0.80-fI. 0.90 Tamme eenden II. 1.25II. 1.50 Jonge patrijzen II. 0.90 11. 1.10 Slootpatrijzen II. 0.50 Jonge duivenII. 0.45 Wilde konijnen fl. 0.80fl. 0.90 REEBOUTEN - REERUGGEN ZWIJNSBOUTEN - ZWIJNSRUGGEN WORDT LID VAN HET voor de ARME PAROCHIES in het Bisdom Haarlem. Contributie slechts EEN Gelden per drie maanden en U ontvangt GRATIS het Tijdschrift SINT BAVO ADEES: Administratie „St. Bavo" LEIDSCDEWECI03, VOORSCHOTEN Per N.Z.H.-tram naar Amsterdam, Marken, Volendam met dag abonnement f I.25 Kind t/m. 14 jaar f 0.90 Wertstraat 4 v. d Voor het afhalen van papier gelieve U uitslui tend op te bellen No. 985 Brieven en boodschappen P. J. COLLA LANGE MARE 51

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8