De onveilige sche Middelland- Zee. MGEVING WIE ZIJN Dl S PIRATEN? JAPAN RUST ZICH TEN OORLOG VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 DE VOLKENBONDSRAAD ZAL DE TORPEDEERING VAN DE „WOODFORD". Omtrent den duikbootaanvaJ aan Span- je's Oostkust op het Britsche petroleum- tankschip „Woodford" meldt Reuter, dat het schip om zeven uur in den ochtend door een onderzeeër werd aangevallen en tot zinken gebracht. Het werd dcor een torpedo getroffen en verdween na drie uur in de diepte. De bemanning kcai de booten uitzetten en wist Beni Carlo te bereiken. De bemanning bestond uit 32 man, waarvan dertig Grieken. Het schip was met een lading petroleum op weg van Roemenië naar Barcelona, doch aangezien hier niet gelost kon worden, stoomde het schip door naar Valencia. Havas meldt nader, dat twee torpedo's werden gelanceerd door een grijsgeschil derde duikboot van onbekende nationali teit, welke geen enkel herkenningstee- ken droeg. De bemanning liet onmiddel lijk twee booten te water en pas nadat de schipbreukelingen acht uur hadden gevaren zonder te weten waar zij terecht zouden komen, bereikten zij Beni Carlo. Onderzeeër tot zinken gebracht? Inmiddels is de Britsche torpedojager „Havock" te Gibraltar aangekomen. Een der leden van de bemanning heeft aan de pers medegedeeld, dat de „Havock" na den aanval vijf dieptebommen heeft ge worpen en aangezien de zee daarna met olie werd bedekt, neemt men aan, dat de aanvallende onderzeeër tot zinken werd gebracht. In officieele marinekringen te Londen kon echter geen bevestiging worden ver kregen van het verhaal van de opvaren den van de „Havock", dat de aanvallende onderzeeër tot zinken zou zijn gebracht Wel zag men na het werpen van de diep tebommen. olievlekken, doch men. is van meening, dat deze niet groot genoeg wa ren om er uit te besluiten, dat de onder zeeër vernietigd zou zijn. RUSSISCH SCHIP GETORPEDEERD. Het Sovjet-Russische stoomschip „Ma rakoeff" is hij het eiland Skyros door een duikboot, die de Spaansche Naliona- Iistenvlag zou voeren, getorpedeerd. Een lid van de bemanning der „Marakoeff" werd bij de ontploffing gedood. De rest der bemanning wist veilig de kust te be reiken. Van particuliere zijde wordt gemeld: Volgens uit Kymi (eiland Euboia, Grie kenland) ontvangen berichten, welke al lesbehalve volledig zijn, heeft het Sovjet- Russische vrachtschip „Marakoeff" (5500 ton), dat van Marianopol met een lading aardpek op weg was naar Sete, Woens dagochtend in de Grieksche territoriale wateren tusschen het eiland Skyros en Psara, op ongeveer 6 mijl van Skyros, een duikboot ontmoet. De duikboot gaf een waarschuwingsschot. De kapitein van de „Marakoeff" heesch hierop de vlag der Sovjet-Unie en deed vervolgens 36 man van de equipage en drie vrouwen in de booten gaan. De duikboot torpedeerde daarna het vrachtschip, na eerst nog de vlag "der Spaansche opstandelingen te hebben geheschen. Het vrachtschip zonk ©ogenblikkelijk. Bij de ontploffing werd een der booten getroffen en een zeeman gedood. De onderzeeboot verdween in N.O. richting. De bemanning van de „Mara koeff" is Woensdag den geheelen dag in de sloep blijven rondzwalken. Donderdag ontmoette men een Grieksch schip, dat op weg was naar Smyrna. Dit schip nam de sloep tot de haven van Kymi op sleeptouw. De kapitein van de .Marakoeff' heeft verklaard, dat de duikboot na de beschie ting van zijn schip een tankschip had ontmoet, welks nationaliteit niet bekend is, doch dat spoedig in de gelegenheid werd gesteld zijn weg te vervolgen. VOLKENBONDSRAAD ZAL DE SITUATIE BESPREKEN. Minister Eden heeft aan den Franschen zaakgelastigde medegedeeld, dat de Brit sche regeering accoord gaat met het voor stel van Frankrijk, dat de Middelland- sche Zeemogendheden de volgende week, wanneer de Volkenbondsraad te Genève bijeenkomt, den toestand in de Middel- landsche Zee bespreken. Naar aanleiding van de besprekingen, die eventueel de volgende week te Genè ve zullen worden gevoerd ten aanzien van den toestand in de Middellandsche Zee, meldt Reuter, dat de Britsche regee ring hoopt, dat een internationaal plan zal kunnen worden opgesteld, waardoor in de toekomst aanvallen, zooals zich heb ben voorgedaan, kunnen worden verme den. Indien de conferentie te Genève mocht doorgaan, zal, naar men meent te weten, Eden aan het hoofd van de Brit sche delegatie staan. In de bijeenkomst der ministers is be sloten, hét aantal Britsche torpedojagers DEN TOESTAND BESPREKEN in 't Westelijk deel der Middellandsche Zee uit te breiden. De volgende week Woensdag zal de kabinetsraad bijeenko men. Minister-president Chamberlain zal speciaal uit Schotland overkomen om de op Woensdag a.s. te houden bijeenkomst van het kabinet, waarin de internationale toestand zal worden besproken, te presi- deeren. DE MEENING VAN ITALIAANSCHE BLADEN. In verband met de poging het Britsche oorlogschip „Havock" te torpedeeren, wijzen de Italiaansche ochtendbladen er op, dat alleen het toekennen van de rechten van oorlogvoerende aan Franco een einde kan maken aan de onzekerheid in de Middellandsche Zee. Volgens de „Messagero" bestaat een ze kere overeenkomst tusschen den aanval op de „Leipzig" indertijd en den aanval op de „Havock". De „Leipzig" heeft toen de zaak op zijn beloop gelaten, terwijl de Britsche vloot tegenmaatregelen heeft genomen. De „Popoio di Roma" acht het waar schijnlijk, dat de onderzeeër, welke den aanslag heeft gepleegd, zich in de haven van Alicante of Valencia in veiligheid heeft gesteld en dat zijn bevelhebber reeds aan de regeeringsautoriteiten een rapport zal hebben overhandigd over deze zeerooversstreek. Het blad hoopt, dat deze verdachtmaking van de vloot van Franco ontmaskerd zal kunnen wor den. Het blad protesteert er verder te gen, dat Italië wordt beschuldigd dezen aanslag te hebben gepleegd. Geen duikboot van Franco. In verband met de torpedo-aanvallen van een duikboot op den Engelschen tor pedojager „Havock" wordt door de recht- sche Spaansche kringen er op gewezen, dat de beide duikbooten der rechtsche Spaansche regeering zich sinds geruimen tijd in de Golf van Biscaje bevinden en de haven van Gij on blokkeeren. De aan vallen op den Engelschen torpedojager kunnen dus slechts door „een roode duik boot" gepleegd zijn, aangezien de aanval op de „Havock" in de Middellandsche Zee bij Valencia is uitgevoerd. De Valen- cia-regeering beschikt over zes onder zeeërs, van welke zich een op het oogen- blik in de Fransche oorlogshaven Brest bevindt, waar de commandant verlof heeft gevraagd een reparatie te laten ge schieden. De overige duikbooten der Va- lencia-regéering bevinden zich in „Rood- Spaansche havens aan de Middellandsche Zee". Duitsche beschouwingen. In verband met de Engelsche commen taren op den aanval op de „Havock" in de Middellandsche Zee, merkt men in Duitschland algemeen op, dat vrijwel met geen woord in Engeland herinnerd wordt aan hetgeen indertijd met den Duitschen kruiser „Leipzig" is gebeurd. Toentertijd werd over het algemeen door de Engelsche pers verklaard, dat Duitschland dit incident veel te tragisch opvatte en dat een duikbootoverval niet volstrekt vastgesteld kon worden, daar men zich zeer gemakkelijk kon vergissen. Toentertijd was men niet bereid de Duit sche constateeringen te aanvaarden en stond men toe, dat de niet-inmengings- commissie dermate faalde, dat Duitsch land zich uit de zee-controle moest terug trekken. Thans echter worden juist door de linksche Engelsche pers hartstochte lijk bijna dezelfde eischen tot collectieve maatregelen in de Middellandsche Zee naar voren gebracht, waaraan overigens ook Duitschland en Italië zouden moeten deelnemen, zooals die in het geval van de „Leipzig" door Duitschland gesteld waren, maar die toen werden afgewezen. INGEZONDEN STUKKEN MISSIEACTIE. Missiecub „Pater Damiaan". Geachte Stadgenooten. Het is al weer eenigen tijd geleden, dat er een stukje over onze missieactie in de krant stond. Wij hopen echter, dat u nu niet zal gaan denken: de missie heeft geen steun meer noodig, want dan is u abuis. De missie heeft het momenteel zelfs dub bel hard noodig. Nog deze week heeft u kunnen lezen wat in China weer gebeurd is; daar zijn n.l. Paters door bandieten ont voerd en voor hun invrijheidstelling wordt een hooge losprijs gevraagd. Dit is echter maar een kleine greep uit de vele ontberin gen en verschrikkingen, die vele missiona rissen te lijden hebben. Daarom, R.K. van Leiden en Omgeving, moeten wij helpen, iets wat voor ons toch zoo gemakkelijk is, want er zijn zooveel manieren, waarop wij helpen kunnen. Al lereerst door te bidden voor de missie; door het nemen van een missiebusje van JAPAN WIL WEL, MAAR.... Een verklaring van minister Hirota De Japansche minister van buitenland- sche zaken, Hirota, heeft aan den voor avond van de opening der buitengewone zitting van den Landdag tegenover bui- tenlandsche journalisten verklaard, dat de Japansche regeering nog steeds bereid is, haar expeditiecorps terug te roepen en China de hand toe te steken om de vriendschap tusschen de beide landen te herstellen, zoodra de Chineesche regee ring haar oprechtheid zal bewijzen en haar houding jegens Japan zal verande ren. Een politiek van „eendracht en samen werking" met alle landen blijft steeds het grondbeginsel van zijn buitenlandsche politiek. Hirota betoogde verder, dat de Japan sche regeering steeds naar een vreedzame oplossing heeft gestreefd, doch dat de houding der Chineezen deze onmogelijk hebben gemaakt. De minister schreef het tegenwoordige conflict toe aan de anti-Japansche gevoe lens, die de leidende Chineesche kringen steeds hebben trachten aan te wakkeren, wanneer zij met de communisten heulen. Het ChineeschRussische niet-aanvals- verdrag achtte Hirota in dit verband veel beteekenend. Japan kon dan ook, naar hij zeide, niet onverschillig blijven. Ten slotte verklaarde Hirota: Wat de rechten van derde mogendheden betreft, kan ik u de verzekering geven, dat deze door Japan geëerbiedigd zullen worden. Ten einde den vrede zoo spoedig moge lijk te herstellen, noodigt Japan de mo gendheden uit, hun medewerking te ver- leenen, door zich te onthouden van elk initiatief, dat een verlenging der vijande lijkheden tengevolge zou kunnen hebben. „Japan voert geen oorlog tegen het Chineesche volk" Nadat minister Hirota zijn verklaring had afgelegd, stelden de journalisten hem de vraag, waarom Japan niet aan China den oorlog verklaarde. Hirota betoogde daarop, dat Japan geen oorlog voert te gen het Chineesche volk, hoewel er een belangrijk conflict aan den gang is, doch tegen de anti-Japansche beweging, die vooral wordt vertegenwoordigd door de Chineesche legers en de franc-tireurs, die zich tegen Japan verzetten, Politieke partijen in Japan achter de regeering Aan den vooravond van de buitenge wone vergadering van het parlement heb ben de politieke partijen vergaderd. Zij besloten alle de regeeringspolitiek ten aanzien van China krachtig te steunen. De woordvoerder van de Seioekai zei- de, dat Japan een „totalen staat" moet worden en al haar krachten moet mobi- liseeren en coördineeren ten einde de Chineesche regeering te straffen en een einde te maken aan de anti-Japansche actie. Een gelijke verklaring legde de voorzitter van de Minseito af. Ook de leider van de partij der sociale massa drong aan op solidariteit ten einde de re geering door den moeilijken toestand heen te helpen. Verder vroeg hij, dat het be staan van de gezinnen van de soldaten, die onder de wapenen geroepen zijn, ge garandeerd zou worden. DE JAPANNERS HIJS CHEN HET NIET Meer hulp gevraagd te Sjanghai Men gelooft, dat de Japanneezen thans reeds drie divisies aan land hebben ge zet in het gebied van Sjanghai. Men vraagt zich echter af, of deze troepen vol doende zullen zijn, gezien de kracht van den onverwachten Chineeschen tegen stand. Volgens het officieele Chineesche telegraafagentschap heeft de Japansche opperbevelhebber te Sjanghai een tele gram naar Tokio gezonden, waarin hij verzoekt onmiddellijk nog twee divisies te sturen. Forten van Woesoeng weer heroverd? Na verbitterde gevechten zouden de Chineezen de forten van Woesoeng heb ben heroverd. De strijd om het dorp Lo- tien duurt voort. Een Japansche afdeeling, die zoojuist nabij Ljoeho was ontscheept, zou door de Chineesche troepen omsingeld zijn, 'het „Liefdewerk St. Franciscus Xaverius", dit is voor alle Nederlandsche missionaris sen, waar ter wereld zij ook werkzaam zijn. O ja, daar zou ik nog een voornaam ding vergeten: ook zilverpapier, theelood, post zegels, aluminium enz., voor u waardeloos, hebben voor de missie echter nog groote waarde. Verder nog een heel voornaam iets; wij hebben voor onze missieactie een klein be drag aan geld noodig, dat zou nu wel uit de kas betaald kunnen worden, maar daar zit nou juist niets in, en u begrijpt ook: zonder materiaal kunnen wij niets aan vangen. Ook hiervoor blijven wij u voor elke gift, groot of klein, hoogst dankbaar. Hiermede voor dit keer eindigend, zeg ik de Red. hartelijk dank voor de plaatsing van alle tot heden ingezonden actie-stukjes en teeken ik Voor Christus onzen Koning. Voor de uitbreiding van Zijn Rijk. God wil het. Namens het Bestuur: J. M. SILVESTER, secr., Driftstraat 15, Leiden. KATWIJK AAN DEN RIJN. KONINGINNEFEEST. Vroeg uit bed. De kinderen en de volwassenen vermaakten zich met spelen. Lichtstoet en rondedans. Een triestige lucht deed Donderdagmor gen vreezen, dat het grootsch opgezette Koninginnefeest een mislukking zou wor den. Een verraderlijk buitje scheen de in zet te worden voor deze mislukking. Het verloop was gelukkig anders. De lucht hel derde spoedig op, er kwam zelfs een zon netje te voorschijn en het pessimisme was spoedig omgezet in een optimisme. Te 7 uur, toen het nog niet geheel helder was, klonken van den torentrans de tonen der Harmonie die tot over het geheele dorp hoorbaar waren. Dat is zoo zachtjesaan een dorpsgebruik ge worden. De inwoners schijnen daardoor al in den vroegen morgen in d e stemming te komen en allerwege komen de vlaggen te voorschijn. 'Het eerst is de jeugd aan het woord. Ook dat is in het Rijndorp traditie. Eerst en vooral de kinderen. Het reglement der Oranjevereeniging cermeldt zulks trouwens ook. De gemeente-subsidie aan de Oran jevereeniging is feitelijk ook bedoeld voor de feesten der kleinen. De ouderen moe ten voor de volksspelen zichzelf helpen. In optocht ging de schare kinderen van alle scholen, voorop de Harmonie, door het doi-p, getooid met vlaggen, strikken, enz. Bij aankomst op het feestterrein sprak de burgemeester de kinderen toe. Jongens en meisjes, zoo sprak zijn edel achtbare, we vieren vandaag het feest der verjaardag van H. M. de Koningin. Een prachtig feest, nietwaar. Als moeder jarig is zijn we allen blij. In niet mindere mate zijn wij van blijheid vervuld als onze landmoeder jarig is. Het is dit jaar nog grooter feest dan gewoonlijk. We hebben gejuicht bij de bruiloft van Haar dochter. Het is voor ons ook blijheid omdat God Hare Majesteit voor veel onspoed ge spaard heeft. Hare Majesteit kon rustig regeeren, wij bleven gespaard voor bur geroorlog en andere rampen'. Wij hopen, dat het Hare Majesteit gegeven moge zijn onder Gods zegen nog lang over ons te re geeren en de band van Koningshuis en volk, zoo mogelijk, nog sterker moge wor den aangehaald. Met een „Leve de Konin gin" herhaald door de feestvierenden, ein digde de burgemeester. Na het zingen van het Wilhelmus werd dan begonnen aan de verschillende kinder spelen waarvan de uitslag als volgt was: le kl. meisjes, houtjes rapen: 1. Tina Wiesma, 2. Willy Freke, 3. Greta Doffer- hof. Idem ballengooien: 1. Annie de Vink, 2. Nelly v. Klaveren, 3. Annie Aanhane. 2e kl. meisjes, muiltje loopen: 1. Rika Aanhane, 2. Hop v. Egmond, 3. A. Riet veld. Idem waschophangen: 1. To Boskamp, 2. TruusSiragh, 3. Janny Brusee. 3e kl. meisjes, houtjes rapen: 1. Greta v. Schie, 2. Bets v. Beelen, 3. Annie de Jong. Idem, lepel in de flesch: 1. A. Hogewo- r.ing, 2. Annie Fermes, 3. Tr. Ravensber- gen. 4e kl. meisjes, bloempotloopen: 1. Men- ny Botermans, 2. Rie Verdoes, 3. Sini Noordermeer. Idem, ballendragen: 1. Marie Grooten- dorst, 2. Sophie Botermans, 3. Sientje v. Rijn. 5de kl., meisjes, ezelstaartsteken: 1. Alie Zandbergen, 2. Annie Onderwater, 3. Jana Meijer. Idem, bloempotloopen: 1. Riek de Kreek, 2. Jo v. d. Vafk, 3. Beppie Verhart. 6e kl., meisjes, Stoelendans: 1. Elly Zandvliet, 2. Pietje Zwaan,' 3. Fini War- menhoven. Idem, ballenkruien: 1. Adri de Wit, 2. Jo v. Duyvenbode, 3. Annie v. Paridon. 7e kl., meisjes, ballenkruien: 1. Marie Botermans, 2. Ada Muller, 3. L. Schou ten. Idem, stoelendans, 1. Dikkie Blonk, 2. Lena Hortensius, 3. Maartje Abbink. le kl. jongens, ballengooien: 1. Kees Haasbroek, 2. Jan Koelewijn, 3. Hans v. d. Berg. Idem houtjesrapen: 1. Kees v. d. Vijver, 2. Tonny Reichwein, 3. W. v. Klaveren. 2e kl. jongens, houtjesrapen: 1. Rian Muller, 2. P. de Jong, 3. H. v. d. Eijkel. Idem zakloopen: 1. Simon Abbink, 2. Tom v. d. Meij, 3. Nica Vreeburg. 3e kl. jongens, naar den trein: 1. Teun v. d. Kraan, 2. Henk Aanhane, 3. E. Wouter. Idem popdi'agen: 1. Herman Aanhane, 2. Tinus Blonk, 3. Wim v. Veen. 3e kl. jongens, popdragen: 1. Arie Paays, 2. Gerrit v. Klaveren, 3. Kees Ravensber- gen Pzn. Idem koekhappen: 1. Henk Wouters, 2. Piet Rietveld, 3. Klaas Hortensius. 5e kl. jongens, hindernisbaan: 1. Henk v. Stijn, 2. Kees v. Dijk, 3. Nico v. Paridon. Idem. naar den trein: 1. Kr. Schaap, 2. Jaap Haasnoot, 3. Piet Schoneveld. 6e kl. jongens, tonrijden: 1. Dirk de Jong Lzn., 2. Bert v. d. Eijkel, 3. Kees Heemskerk. Idem hindernisbaan: 1. Sam. Zwaan, 2. Kees Grimbergen, 3. Dirk Nasveld. 7e kl. jongens, blaastrappen: 1. Paul Wijsman, 2. Adriaan Freke, 3. Andre Grim bergen. Idem tonrijden: 1. Gerrit van Dijk, 2. Arie Hortensius, 3. Cobus Meyer. Tijdens al deze spelen werden de kin deren op versnaperingen onthaald en na afloop ging het langs Commandeurslaan, enz .naar de Voorstraat waar na het zin gen van vaderlandsche liederen, de stoet werd ontbonden en de kinderen hun be haalde prijzen konden afhalen bij de be treffende leiders. Dan moest de hongerige maag gevuld worden, want te 2 uur was het weer aan treden voor de diverse volksspelen op en bij het feestterrein. Te 2 uur volgde de tweede ronde, n.l. de volksspelen. Eerst had de keuring plaats van de versierde tilbury's. De jury volgen. bestond uit pastoor Houtman, Nic. Bos en J. Mater De jury had de volgende uitspraak ge daan: le pr. Henk Verhart, 2e pr. Arie v. d. Boog, 3e pr. Corn. v. d. Gugten, 4e prijs A. Durieux. Hier volgende uitslagen der verschil lende volksspelen: Ringrijderij met paard en til bur i: le pr. A. Durieux en L. v. d. Eijkel, 2e pr. Jan Verdoes en Jenny Verdoes, 3e pr. P. v. d. Gugten en echtgenoote. Ringrijden per fiets voor da mes: le pr. Lena Luyten, 2e pr. Nel v. Delft, 3e pr. Nel. Vliegenthart. Ringrijden per fiets voor hee- r e n: le pr. Piet Reichwein, 2e pr. G. Koe lewijn, 3 e prijs Arie van Zuylen, 4e pr. J. Roosdorp. T o n r ij d e n voor h e e r e n: le pr. J. Langeveld, 2e pr. Jo v. Delft, 3e pr. L. van der Valk. Dit nummer trok buitengewoon veel belangstelling doordat meerdere me dedingers, die het niet konden volbrengen, in het water vielen. Popdragfen voor dames: 1ste prijs Bep de Wit, 2e prijs Jeanne v. d. Vijver, 3e pr. M. Langeveld. Stoelendans voor dames van 14 17 jaar. le pr. Marg. Fenes, 2e pr. N. Blonk, 3e pr. A. de Lange. Idem van 17 jaar en ouder: le pr. mej. Abbinkv. Beelen, 2e pr. H. v. d. Eijkel, 3e pr. Geertje v. Weeghel, 4e pr. Lena v. Paridon. Weer was de tocht met begeleiding van de Harmonie naar de Turfmarkt waar na eenige vroolijke rondedansen, ontbinding der stoet plaats had om zich te gaan ver sterken voor het avondfeest, de lichtstoet, concert en rondedansen. Voor de mooiste groepen of wagens bij de lichtstoet waren prijzen uitgeloofd. De eerste prijs behaalde een groep dames „Le ve de Koningin", de tweede prijs kreeg de kinderzangvereeniging „Lenteklokjes" en de derde prijs „Vrijgezellenclub". 4e prijs werd toegekend aan den heer C. van Zijst. Dan zette de lichtstoet zich in beweging en het was werkelijk een fantastisch gezicht die stoet van honderden lampions, de mu ziek voorop, een lange groep van versier de wagens er achter, alles begeleid door een hossende menigte. Na deze lichtstoet-omgang volgde het traditioneele concert bij de Turfmarkt met de even traditioneele rondedansen van hon derden, natuurlijk meest jongelui, rond de tent. Dat was het slot van het goedgeslaag de Koninginnefeest waarop het bestuur der Oranjevereeniging met dank kan terug zien. En erkentelijk mag de burgerij het bestuur der Oranjevereeniging zijn voor hetgeen op dezen dag werd gegeven. Er wordt zoo gemakkelijk over gedacht. Soms zelfs niet eens gedacht. Maar als men even nadenkt zal men moeten begrijpen wat een groot werk, ook voorbereidend werk, er verbonden is aan het in elkaar zetten en dan uitvoeren van zoo'n uitgebreid pro gram. Ook de Harmonie heeft een zwaren dag gemaakt. Moge ook dit ingezien wor den. Te 12 uur was het einde daar van dezen langen, maar schitterenden dag, die weer eens heeft laten zien de verknochtheid van de inwoners van Katwijk aan den Rijn aan het Huis van Oranje. De burgerij wacht thans op den grooten dag van volgend jaar die om meerdere re denen zoo mogelijk nog grooter zal wor den gevierd. De plannen zijn er al. De rest zal dan wel volgen. Tuinbouw. Het bloemkoolseizoen gaat beginnen. Er zijn al meerdere tuinders, die de eerstelingen van de late bloemkool aan voerden. Dit product is dit jaar ook al even vroeger dan gewoonlijk doordat ook het aardappelenseizoen vroeger was begonnen en de uitplant eerder kon plaats hebben dan normaal. Ook het bollenland was, doordat de bloembollen in vrij korten tijd waren af gestorven, eerder vrij en dus beplant, dan verwacht was. Dit alles heeft tot oorzaak dat het seizoen der late bloemkool vroeger valt dan gewoonlijk. De aanvoer neemt da gelijks toe. De prijs was vooral de vorige week zeer bevredigend en varieerde van 11.50 tot 17.70 en voor tweede soort werd van 2.50 tot 8.80 gegeven. Begin van deze week gingen deze prijzen wel even naar beneden en was de noteering voor lste soort van 8.20 tot 13.50, tweede soort 2.tot 5.40. Er was dus nog alle reden om dankbaar te zijn met den gang van zaken. Gevreesd wordt dat bij steeds toenemenden aanvoer de prijs wel iets zal zakken. Voor bospeen bleef nog goede animo bestaan en ook hiervan was de prijs zeer goed, varieerende van 4.50 tot 8.30, naar kwaliteit. Als bospeen graag is, spreekt het als 't ware van zelf dat ook de was- peen gemakkelijk koopers kan krijgen. Vooral de beste soort brengt beste prijzen op. De noteering was per kist van 20 K.G. 0.80 tot 1.35. Voor conserven wordt de laatste tijd weinig afgenomen. Schijnbaar is de prijs wat hoog en heeft men het te druk met de boonen. Betaald werd van 4.tot 4.30 per 100 K.G. Sla ging niet vlug. Een gedeelte ging voor den minimum prijs van 0.60 per 100 en het beste gedeelte bracht tot hoogstens 1.40 per 100 op. Men mag zich gelukkig prijzen, dat er niets doordraaide. Pootuien. aanvankelijk oploo pend tot 4.50 per 100 K.G., liepen terug naar 3.30 tot 3.60 per 100 K.G. Eigen heimers zand brachten van 0.60 tot 1.05 per kist op en drielingen noteerden van 0.30 tot 0.50 per kist. Roode en gele kool kwam nog steeds in kleine kwantums.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6