WACHT NIET! BINNENLAND NED. OOST-INDIE AGENDA Officieele Crisisberichten BIOSCOPEN VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? REGENKANS. De BUI seint: Verwachting: Zwakke tot matige Zuide lijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk enkele regenbuien met kans op onweer, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometers!: 768,5 te Weenen. Laagste barometers!: 743.7 te Vestmanoer. De depressie bij IJsland nam in diepte af, het hoogedrukgebied op het vasteland nam toe, maar in onze omgeving vertoont zich een secundaire, die plaatselijk regen brengt. Ditmaal vielen zware regens in Scandinavië, Hernösand meldt 31 m.m., er valt hier en daar nog regen en in het Zui den waait het krachtig uit West. Ook in Schotland waait het nog krachtig bij op klarende lucht, in Engeland is de wind sterk afgenomen en klaart de lucht even eens op. Duitschland heeft grootendeels fraai weer met weinig wind, in het Wes ten dreigt echter regen of onweer. Frank- krijk heeft windstil fraai weer met vrij hooge temperatuur, om het Kanaal is de lucht nog betrokken. Zwitserland heeft fraai zonnig weer met temperaturen om streeks nul graden op de hooge toppen. De stationnaire depressie bij IJsland vormt boven de Britsche Eilanden weer een secundaire die bij het ge ringe luchtdrukverval toenemende kans op regen of onweer voor onze omgeving meebrengt. LUCHTTEMPERATUUR. 18.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.T Van Vrijdagnamiddag 8.15 uur tot Zaterdagmorgen 5.44 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 4 Sept. voorm. 3.01 en nam. 3.32 uur. WATERTEMPERATUUR. Poelmeer 20 gr. C. De Zijl 19 gr. C. De nieuwste Philips- en Telefunken radio'-toestéllen vindt U bij LANDBOUWORGANISATIES VRAGEN WIJZIGING DER BOTERWET. Er moet een einde komen aan de deloyale concurrentie der margarine. D. F. N. Z. en de drie centrale land bouworganisaties, het Kon. Nederlandsch Landbouw Comité en de R.-K. en Chris telijke Boeren- en Tuindersbond hebben zich in een adres gewend tot den minister van Economische Zaken. Zij stellen daarin voorop, dat de vraag of onze melkveehou derij weer loonend zal worden, grooten deels afhankelijk is van den prijs, die die boter kan opbrengen. Deze prijs wordt in belangrijke mate beheerscht door de con currentie, welke de substitueerende vetten, met name de margarine, de boter aandoen. Deze concurrentie is niet alleen het ge volg van het prijsverschil, maar ook van de wijze, waarop het surrogaat zich aan dient, en de voorwaarden, waarop het ge produceerd en verkocht wordt. Indien hier in van regeeringswege geen verandering wordt gebracht, voorzien de organisaties dat het nog vele jaren zal duren, voordat weer van een behoorlijk loonende veehou derij gesproken zal kunnen worden. De invoeld van de margarineconcurren- tie op het boterverbruik blijkt op de En- gelsche mark! waar voor een deel der be volking de vraag of het boter dan wel mar garine zal eten blijkbaar grootendeels be heerscht wordt door het prijsverschil. Aan de toestand in Engeland valt de zerzijds niets te veranderen, doch in eigen land 'kan door bepaalde maatrege len de verhouding tusschen boter en mar garine op een basis gesteld worden, waar bij een eind komt aan de deloyale con currentie, welke de boter ook hier wordt aangedaan. Onze bestaande wetgeving wordt daarvoor absoluut onvoldoende ge acht. Er vindt maar al te vaak verwar ring tusschen natuurproduct en surrogaat plrtets. De organisaties vragen daarom den mi nister een wettelijke bescherming van het woord boter; een verbod om margarine, van nature een witte, smeerbare vetemul- sie, te kleuren in de kleur van de van na ture gele boter, welk kleurverbod reeds in Frankrijk, Spanje, Australië en Nieuw- Zeeland bestaat. Verder vragen zij een ver bod van misleidende reclame voor mar garine, zooals dit reeds in Zweden bestaat, en een vermelding van het gebruik van margarine in restaurants en banketbak kerswinkels, wat reeds in Australië, Duitschland en Tsjecho-Slowakije ge schiedt. OPENING LANDBOUWTENTOONSTELLING HULST Hedenochtend is de minister van econo mische zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, in Hulst aangekomen om de „landbouwten toonstelling Hulst", georganiseerd door den kring Hulst van den Noord-Brabantsche Chr. Boerenbond officieel te openen. Aan deze tentoonstelling is verbonden een middenstandstentoonstelling van den R.K. Middenstandsbond „de Hanze" te Huls! in samenwerking met de plaatselij ke vereeniging voor vreemdelingenverkeer. Voordat de minister zich naar het ter rein der tentoonstelling begaf had een of ficieele ontvangst door het gemeentebestuur plaats. OPLEVING IN DEN KLEINHANDEL. Het secretariaat van den Centralen Bond van Ned. Verbruikscoöperaties schrijft ons: Onder de vele gegevens die den laatsten tijd gepubliceerd worden, om te illustree- ren, dat ook in Nederland een economische opleving plaats vindt, ontbreekt nog steeds een cijfer, dat een beeld geeft van' den in vloed dien de kleinhandel van die opleving ondervindt. Het economisch bureau van den Centra len Bond van Ned. Verbruikscoöperaties heeft in begin Augustus aan de bij dien bond aangesloten coöperaties gevraagd om opgave van het bedrag der geldelijke om zetten in de perioden 6 Juli tot 1 Augustus 1936 en 5 Juli tot 31 Juli 1937. Het bureau ontving antwoorden van 108 coöperaties en het bleek, dat hun omzet in de maand Juli 1937 7,1 pc! grooter was dan in de maand Juli 1936. De omzet van de brood- en banketbak kerijafdeelingen steeg met 6,8 pet., die van de kruideniersafdeelingen met 5,1 pet., die van de vorige afdeelingen met percentages, varieerende tusschen 6,3 en 22,6 pet. Wellicht mag uit deze cijfers de conclu sie worden getrokken, dat ook de detail handel, zij het in bescheiden mate, in de opleving gaat deelen. WORDT AMSTERDAM GARNIZOENS STAD? Minister kon geen toezegging doen, maar verwijst naar de komende wetswijziging. Het comité tot bevordering van de ves tiging van een garnizoen te Amsterdam heeft in antwoord op een tot den minister Defensie gericht verzoekschrift na mens den bewinsman een brief ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat zoodra de in te dienen voorstellen tot wijziging van de dienstplichtwet, betreffende vergroo ting van het contingent en verlenging van den duur der eerste oefening der dienst plichtigen tot wet zullen zijn verheven en, in verband daarmede, de dislocatie der Ko ninklijke Landmacht herziening zal behoe- j, ook met de belangen van Amsterdam, voor zooveel betreft het wederom vestigen van een garnizoen, ten volle zal worden rekening gehouden. Voor het tegenwoordige is het den mi nister echter niet mogelijk met betrek king tot deze aangelegenheid, welke overi gens zijn volle aandacht heeft, eenigerlei toezegging te doen. „DE DAG DES OORDEELS.". Ook voor Rotterdam verboden. De burgemeester van Rotterdam, mr. Drooglever Fortuyn, zal, naar wij verne men, de opvoering van het tooneelstuk „De Dag des Oordeels", dat in Den Haag en Amsterdam reeds verboden werd, in zijn gemeente niet toestaan. GEMEENTERAAD VAN NOORD WIJK DE TOESTAND VAN DE „VAN HEUTSZ" Kans op vlotbrenging van het schip Aneta seint uit Batavia: Nader verneemt Aneta omtrent den toestand van de „Van Heutsz", nog het volgende: Het schip rust gedeeltelijk op de rot sen, zoodat. indien de weersomstandighe den, welke thans gunstig zijn, niet veran deren, er een goede kans bestaat, dat het schip kan worden vlotgebracht. Er is een aanvang gemaakt met het lossen van de lading uit de ruimen, welke niet onder wa ter staan. Heden zal bij laag water ge tracht worden een gat in de buitenhuid bij ruim 2 te dichten. De „Cremer" van de K.P.M. is heden morgen vroeg met bergingsmateriaal uit Singapore naar Honkong vertrokken. De heeren Ruys van den Nautischen dienst, en de heeren Oudsteyn en Jolly van den tech- nischen dienst van de K.P.M., zijn heden met een extra vliegtuig van de K.N.I.L. M. naar Singapore vertrokken, vanwaar zij morgen met de „Scharnhorst" naar Hongkong gaan. Onder voorzitterschap van burgemees ter Van de Mortel kwam de Raad dezer gemeente gistermiddag in openbare verga dering bijeen. Afwezig was de heer Liefferink. De heer Van der Meer verscheen later ter verga dering. Direct na de opening der vergadering met gebed herdenkt de voorz. het Gouden Raadhuisjubileum. Dat vandaag een bijzondere gebeurte nis plaats heeft, aldus de voorzitter, wordt reeds geacentueerd door de met mooie bloemen versierde raadzaal (de zaal was voor deze gelegenheid geheel met schitte rende gladiolen versierd), een geschenk van ons medelid, den heer Van der Meer. Spr. zegt, dat de raad dezen middag met suc ces een motie van wantrouwen aan den voorzitter geproduceerd zou kunnen heb ben, als spr. in gebrek zou zijn gebleven op dezen dag een raadsvergadering uit te schrijven. Met opzet is n.l. de vergadering op dezen dag belegd, omdat het vandaag 50 jaren geleden is, dat het raadhuis werd ingewijd. Er is een gezegde, dat luidt: een volk dat teveel jubilea viert, vergeet voor nieu- de jubilea te zorgen". 1937 is voor Noord- wijk op verschillend gebied een jubileum jaar. Daarom hebben B. en W. gemeend op eenvoudige wijze dit feit even te herden ken. Spr. leest hierna een groot gedeelte uit de notulen van de openbare raadsvergade ring van 2 September 1887 voor, waarin naast de door den toenmaligen burgemees ter Graaf van Limburg Stirum Noordwijk gebrachte dank aan den raad, voor diens verleende medewerking, en den aan archi tect Molenaar en aannemer A. J. Over- meer gebrachte hulde en lof voor het ge leverde werk, gewezen wordt op de pret tige verstandhouding, die er steeds tus schen hem en de leden, alsook tusschen de leden onderling, was geweest. Van die 50 jaren heeft spr. er slechts acht meegemaakt. Het. kan hier soms wel eens spannen, wellicht vanmiddag nog (hetgeen geschiedde!), maar de prettige verstandhouding blijft steeds bestendigd. Spr. wil daarom gaarne de tolk van zijn voorganger zijn in den wensch, dat deze prettige verstandhou ding ook in de toekomst zoo moge blij- ve. Wat er in de toekomst ook moge gebeuren, spr. hoopt dat de geest van et raadhuis steeds dezelfde moge blij ven en dat alle raadsleden van nu en de toekomst altijd voor oogenschouw moge nemen de ware belangen der ge meente. Dar! alleen zal van Noordwijk iets schoons kunnen groeien. (Warm applaus). De heer van der Wiel vindt in de laat ste door den voorzitter gesproken woor den aanleiding den voorzitter dank te zeggen voor de uitstekende leiding die van hem steeds in de raadsvergaderingen is uitgegaan. Want als de voorzitter ge durende 8 jaren getuige geweest is van de prettige geest en samenwerking die al die jaren in het belang der gemeente ge- heerscht heeft, is dit wel voor een groot gedeelt te danken aan zijn eminente lei ding. Wanneer in de toekomst die geest overeenkomstige zijn Verlangen bestendigd mag blijven, hoopt spr., dat de voorz. nog lange jaren de vergaderingen zal mogen leiden tot verheffing onzer geest en in sa menwerking in het belang der gemeente. (Applaus). Hierna worden een drietal ingekomen stukken, n.l. een adres van de centrale Es- peranto-propaganda-commissie, houdende verzoek de mogelijkheid te onderzoeken om vangemeentewege deel te nemen aan Esperanto-cursussen een adres van de K. N. A. C. om verlaging van de personeele belasting voor motorrijtuigen en een adres van de afd. Noordwijk der Ver. voor Chr. vacantiekolonies in Ned. genaamd „Voor het zwakke kind", houdende verzoek om subsidie van 0.25 per kind per dag voor de door haar uit te zenden kinderen naar een koloniehuis dier vereeniging, in han den gesteld van B. en W. om advies. In een allesbehalve feestelijke stemming. De vaststelling der notulen gaf nogal tot eenige discussie aanleiding. De heer Vo gelaar (wiens stemming dezen middag om gekeerd evenredig was met het feest!) vond dat de in de begrootingsvergadering door hem op het college van B. en W. gek' verde critiek, in verslag te zeer verzacht was. Men moet de notulen niet te soepel maken. De aanmerkingen van de heeren de Vreede, van der Wiel en Alkemade be paalden zich in hoofdzaak tot de wijze van uitvoering van het ontwerp-verslag in het blad „Huis aan Huis". Het verslag wordt steeds per week in kleine gedeelte afge drukt, waardoor het verband verloren gaat en. de zaak ten slotte als oude koek wordt opgediend. De heer Vogelaar wilde ten slotte zelfs zoo ver gaan, dat het ontwerp verslag, voordat het in de courant werd afgedrukt, eerst ter correctie aan de leden werd toe gezonden. Dit vond de voorz. wel wat te ver gaan en hij wees den heer V. er op, dat deze toch al op het raadhuis een be handeling genoot, zooals slechts weinige raadsleden in den landé. Daarom behoefde hij zich toch heusch niet te beklagen, Voorts was zulks in strijd met een des tijds hieromtrent genomen besluit. laatstgenoemde commissie had één lid uiting gegeven aan zijn dichterlijke aspi raties door invulling van zijn stembriefje in dezen vorm: „Waarom zouden wij nog anderen wenschen? Wij hebben toch drie deskundige menschen!" De voorz. verklaar de het stembiljet geldig. De bedoeling was duidelijk! Verkeersverbetering -*? Pickéstraat. De belangrijke verkeersverbetering van de Pickéstraat, even voor het punt van sa menkomst met den Ouden Zeeweg, waar over wij gisteren reeds uitvoeriger schre ven, werd een feit. De woning met schuur van de Gebrs. van der Putten zal worden gesloopt en aan laatstgenoemde zal een bedrag van 1500 ter hand worden ge steld, welk bedrag de heer Wassenaar toch wel een beetje veel vond. De grondverkoop aan de Bomsteeg werd haar de besloten zitting verwezen, terwijl aan de heeren B. H. M. Braun en Th. van Rijn, voor de som van f 40 voor één jaar werd verpacht enkele perceelen teelland aan de van Panhuijsstraat, onder bepaling o.m., dat de huur stilzwijgend zal worden verlengd tot uiterlijk 1 Oct. 1942, indien door een der partijen telkenjare van te voren geen opzegging plaats heeft. C'est le ton qui fait la musique. Een zeer uitvoerige discussie ontspon zich bij de behandeling van het beroep schrift van A. van der Wiel c.s. inzake de afgraving der duinen nabij de Prins Hen drikstraat. Destijds hadden B. en W. ver gunning geweigerd voor het afgraven van die gronden bij gemotiveerd besluit, waar tegen genoemde heeren thans bij den raad in beroep kwamen. Nu hadden B. en W. hieromtrent o.a. den raad voorgesteld, de destijds door hen gevolgde motiveering tot die van de Raad te maken. Hiervoor was o.a. de heer Vogelaar danig geschrokken. Weliswaar vond hij aanleiding de afgra ving der bewuste duinen te weigeren, maar met de motiveering kon spr. zich geenszins vereenigen. B. en W. hadden z.i. niet ver der mogen gaan in hunne weigering dan alleen de formeele kant, n..l. weigering uitsluitend op grond van de algemeene po litieverordening en niet door de verbree ding van de Prins Hendrikstraat en het natuurschoon, dat door de afgraving in ernstige mate zou worden geschaad, er bij te sleepen. Als de gemeente bij dit en eventueel volgende gevallen op het stand punt blijft staan, drat het natuurschoon behoort te worden gespaard en de we gen verbeterd, moet het algemeen belang ook maar de kosten dragen voor even- tueele schade die voor eigenaren van gron den nabij de duinen gelegen, daaruit kun nen ontstaan. Diverse andere heeren wa ren de tegenovergestelde meening toege daan. De voorz. vond het niet juist om uitsluitend op juridische gronden een ver zoek af te wijzen. Andere motieven, b.v. die van het gevoel, kunnen ook wel eens een woordje meespreken. Na heel veel heen .veer gepraat, werd ten slotte besloten het beroepschrift af te wijzen, doch alleen op formeele grondén, n.l. wegens strijd met de algem politieverordening, die af graving verbiedt binnen een afstand van 12 meter uiit den as van een weg. Het re sultaat blijft dus hetzelfde. Het is alleen de toon die de muziek maakt, zeggen de Franschen! Vervolgens werd na eenige discussie op het verzoek van C. Hoek, inzake vergoeding r het houden van het depot voor ge hakt in blik afwijzend beschikt. Bij deze discussies bleken B. en W. op formeel standpunt te staan, terwijl enkele leden van den Raad zich door gevoelsmotieven lieten leiden. Dikwijls verandert de mensch, zeg gen alweer de Franschen! De zaak Smit. Een vraag-* en antwoord-spelletje. De oud-agent van politie J. Smit had .weer eens een adres aan den Raad ge richt. ditmaal om toekenning van een ren teloos voorschot van 1500, opdat hij zich met zijn gezin elders zou kunnen vesti gen om wederom voor het levensonder houd daarvan te kunnen zorgen. B. en W. hadden den Raad voorgesteld dit crediet toe te staan, teneinde adressant, indien hij voldoende waarborgen kan geven, dat hij zich bij vestiging elders een levensbe sta an kan verzekeren, hierin te kunnen helpen. Na een daartoe gestelde vraag van den heer Vogelaar, deelde de voorzitter Een dichterlijk stembiljet. de Hierna werd tot commissaris van spaarbank voor Noordwijk en Omstreken benoemd de heer C. M. van der Lee. Tot leden van de commissie voor personeels aangelegenheden werden herbenoemd de heeren Caspers, van der Niet en Wasse naar (voorz.: de burgemeester), en van de commissie voor openbare werken de hee ren de Monije, Vogelaar en de Vreede (voorz.: weth. Meijer). Ten aanzien van LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 28 Aug. tot en met Vrijdag 3 Sept. a.s. waargenomen door de apotheken: D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 406, P. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, telef. 3553 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegst- geest, Tel. 274. RESTITUTIE INVOERHEFFING ZALM De Nederlandsche Visscherijcentrale te 's Gravenhage, Juliana van Stolbergplein 34, maakt bekend, dat het in het voor nemen ligt, onder bepaalde voorwaarden over te gaan tot het verleenen van resti tutie der invoerheffing, welke is betaald ter zake van gedurende 2 Januari 1936 tot en met 20 Januari 1937 ingevoerde en weder uitgevoerde zalm. Exporteurs van zalm, die voor deze res titutie in aanmerking wenschen te komen en niet reeds als georganiseerden in de groep „exporteurs van zalm" zijn toegela ten, gelieven zich ter verkrijging van de noodige formulieren te wenden tot deze centrale. 5634 's Gravenhage, 2 Sept. 1937. mede, dat Smit thans in de rijkssteunre geling was opgenomen, waarop de heer Vogelaar weer vroeg wat nu eigenlijk wel het verschil was tusschen Smit en een ge wone werklooze en daarachter voegde: ik weet het wel maar zeg het niet. Waarop weth. de Witt weer graag wilde weten, wat de heer Vogelaar hiermede bedoelde, terwijl ten slotte de heer V. dit vragen- en antwoordenspelletje besloot met de vraag, waarom deze zaak nu ineens in de open bare vergadering moest, terwijl ze toch 5 a 6 maal in de besloten zitting was geweest. De voorzitter stelde prijs op openbare behandeling. De heer Vink ontried toeken ning van dit crediet met het oog op de daaraan verbonden consekwenties ten op zichte van andere werkloozen. In stem ming gebracht werd het voorstel verwor pen met 11 tegen 3 stemmen. Voor stem den de beide wethouders en.... de heer Vogelaar! Met het voorstel tot het aanstellen van een administratieve hulp op arbeidscon tract ten bureeel van den schoolarts ging de raad accoord, al zag de heer Schelvis liever een mannelijke dan een vrouwelijke arbeidskracht. Nadat de raad besloot tot conversie van enkele geldleeningen, werd het voorstel van B. en W. om toekenning van een cre diet van 100 om daaruit te kunnen beta len reiskosten voor kinderen, die in Lei den of elders een school bezoeken, welke kinderen niet meer in den leerplichtigen leeftijd vallen, aangenomen met 11 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren van der Wiel, Alkemade en van der Meer. Hierna werden de gemeente- en bedrijfs- rekeningen over 1936 aangeboden (waar op wij t.z. nog terug zullen komen). Er werd na veel moeite een commissie tot on derzoek van de rekening 1936 en begroo ting 1938 in elkaar getimmerd, omdat di verse heeren na hun uitverkiezing ach tereenvolgens bedankten. Deze commissie bestaat thans uit de heeren de Monije, Schelvis en Bulk. Vervolgens werd de Bomsteeg voor het autoverkeer in de richting van de Hoofd straat afgesloten en werd de maximum snelheid voor motorrijtuigen binnen de be bouwde kommen der gemeente verhoogd van 20 op 30 K.M. per uur, terwijl de be staande maximum-snelheid voor rijwie len van 10 K.M. verviel. Ten slotte werd de verordening regelen de het beroep op .den raad bedoeld in het reglement autovervoer personen vastge steld, werd de gementebegrootging 1937 gewijzigd en werd aan den heer N. van Zelm een gratificatie van ƒ400 toegekend in verband met de langdurige waarneming van de functie van gemeente-ontvanger we gens ongesteldheid van den heer Dekker. De rondvraag bracht geen nieuwe licht punten (behoudens een praatje over lan taarns, doorstroomapparaten en wat dies meer zij), zoodat de openbare vergadering werd gesloten en in meer intieme zitting het gouden jubileum van ons raadhuis nog eens plechtiglijk werd beklonken. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: Lido: „Inferno" (Spencer Tracy Claire Tre vor) „Liefde in Uniform" (Loretta Young John Boles). „Ben Hur" (Ramon Novarro Francis X Bushman). ..Mama's kleine zee- roover". Avontuurli' Speelfilm Speelfilm Komisch Dag. 811 uur. Zon dags bovendien 27 uur. Matinée Zaterd. en Woensdag 2 uur. Dag. 8.-5—11.15 uur, Zondags bovendien 27 uur, Matinee Zat. en Woensd. 2.30 uur. Toelaatbaar v. Volwassenen Volwassenen Luxor: „Vluchteling van het Duivelseiland" „Tien dagen Ko ningin". Dramatisch Dramatisch Dag. 3—11 uur. Zon dags bovendien 27 uur, Matinee, Zaterd. en Dond., 2 uur. Afgekeurd Trianon: „Schuldig" (Gitta Alp ar John Lo- der). „Ridders van de Kouseband" (Syd ney Howard Wi nifred Shotter). Dramatisch Komisch Dag. 3—11 uur, Zon dag 2—7 uur. Ma tinee. Zaterdag en Woensdag 2 uur. Volwassenen

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2