DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De stranding van de „Van Heutsz". 28ste Jaargang VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1937 No. 8818 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onz Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 V Godsdienst-vrijheid Wij lezen in „Volk en Vaderland" een, geïllustreerd, artikel met de koppen: „Ke- velaer. Godsdienstvrijheid in Duitschland". Daarin wordt gezegd, dat Kevelaer b e- w ij st, hoe groot de godsdienstvrijheid in Duitschland is! Dat artikel is., beleedigend, zeer belee digend voor degenen, van wie de schrij ver veronderstelt, dat ze het lezen! Zeer beleedigend, omdat die lezers zóó dom worden geacht, dat het geschrijf indruk op hen maakt! 't Moeten werkelijk héél domme menschen zijn, die in de vrijheid, welke de bedevaartsgangers in Kevelaer ontvangen, die in processie-vrijheid in het algemeen een bewijs zien, dat de Katho lieken in Duitschland niet vervolgd, niet onderdrukt worden!.... Bedoeld artikel besluit (met vette let ters!): Duizenden en duizenden belijden hier him godsdienst, vrijer dan men het in Nederland kan doen. Laten liever degenen, die zoo ijveren voor gods dienstvrijheid in Duitschland, de hand in eigen boezem steken en eens pro- beeren, of zij hier in dit vrije Neder land toestemming kunnen krijgen om een processie te houden in Rotter dam, Den Haag of Utrecht. De Katholieken uit Nederland zul len in Duitschland, waar de R.K. Kerk zoogenaamd zoo vervolgd wordt, kun nen vaststellen, dat hun godsdienst er vrijer wordt beleden, dan ze het in hun woonplaats ooit hebben gezien. Geen vrijheid voor katholiek onderwijs, geen vrijheid voor katholieke organisaties, geen vrijheid voor katholieke organisatie, geen vrijheid voor katholieke actie in het al gemeen. Maar de godsdienst wordt er toch vrijer beleden, dan in Nederland, o m- dat.... er in Kevelaer (en ook elders) processies mogen worden gehouden! Neen, „Volk en Vaderland" moge het publiek dom achten; zóó dom, dat het dat „betoog" slikt, is het toch, naar onze over tuiging, niet! DE WERELD IN VOGELVLUCHT Het begint nu wel een beetje de spui gaten uit te loopen. In de Middellandsche Zee wordt het eene schip na het andere door duikbooten getorpedeerd en zooals men weet zijn zelfs de- Britsche oorlogs schepen er niet meer veilig. Nadat de „Havock" was aangevallen, is nog het Engelsche tankschip „Woodford" tot zin ken gebracht en daarna weer een Rus sisch schip. Men vraagt zich af, wie deze piraten zijn. Franco zegt: „Van mij zijn ze niet, want ik heb er maar twee en die blokkeeren op het oogenblik Gyon." Al degenen, die sympathiseeren met de re- geering van Valencia, wijzen Italië als de schuldige aan, ofschoon men niet kan be vroeden, welk motief Italië zou hebben om een Britsch oorlogsschip aan te vallen en daardoor Engeland tegen zich in het harnas te jagen, juist nu van beide zijden pogingen in het werk zijn gesteld om een toenadering tot stand te brengen. Duitsch land en Italië zeggen: „Dat doen natuur lijk de bolsjewieken". En inderdaad zou den zij de eenigen zijn die zijde zouden spinnen bij een eventueel conflict tusschen de Westersche mogendheden en de as RomeBerlijn. Maar waarom torpedee- ren zij dan juist schepen, die op weg zijn naar het gebied van Valencia? In ieder geval zal de Volkenbondsraad zich de volgende week met het geval be moeien. Engeland heeft uit voorzorg reeds eenige oorlogsbodems naar de Middel landsche Zee gezonden ter versterking van zijn daar aanwezige strijdkrachten. Een Autostrada door de polders Groote viaducten en brug over den Rijn In Leiderdorp Massale kunstwerken bij Leidschendam Het eindpunt is Ypenburg Nieuwe brug over het Galgewater en viaduct over Haagweg. HET VERGAAN VAN DE „TARPON" Nog veertien vermisten PANAMA CITY (Florida), 3 Sept. (A. N.P.) Sinds de „Tarpon" Woensdag ter hoogte van de East Pass (Florida) is ver gaan, worden veertien officieren en sche pelingen nog steeds vermist. Het kust wachtschip „Triton" heeft negen perso nen aan boord genomen en het lijk van den kapitein, een man van 83 jaar Het sprookje van een nieuwen Rijksweg beoosten Leiden blijft geen sprookje, doch wordt werkelijkheid. De plannen voor deze tweede auto-snel- baan, welke de bebouwde kom van Leiden aan de Oostzijde juist ontwijkt, nemen steeds vaster vormen, zóó zelfs, dat den gemeentebesturen van Leiderdorp en Zoe- terwoude is verzocht met de kruising van den weg rekening te houden in het uitbrei dingsplan. De stad Leiden zal in de toekomst pre cies tusschen twee auto-snelbanen komen te liggen: aan de eene zijde de weg over het Haagsche Schouw, de Drie Witte Palen en de Postbrug; aan de andere zijde de weg, welke de Hooge en Lage Rijndijk nabij „Meerburg" kruist. Voor de industrieele groei van de stad kan deze gelukkige situatie groote perspec tieven openen. Steeds meer toch gaan de groote verkeerswegen de kanalen evenaren in goederenvervoer. Leiden ligt reeds op een kruispunt van belangrijke waterwegen, namelijk van Rijn en Vliet; daarbij zal in de toe komst de stad het punt worden, waar de twee groote autobanen op korten afstand evenwijdig aan elkaar loopen, en met elkaar verbonden worden. Men zal zich verbaasd afvragen, waar voor een tweede auto-snelbaan noodig is, terwijl de eerste, nog in aanbouw, aan de meest moderne eischen zal voldoen. Doch dan vergeet men, dat de met ont zaglijke kosten gebouwde weg van Am sterdam via de Haarlemmermeer, Postbrug en Haagsche Schouw naar den Haag in W assenaar uitloopt op den Leidschen Straatweg, een verkeers-ader, vrijwel kaars recht en met prachtig natuurschoon, die evenwel door de vele aansluitende dwars wegen en door de bebouwing als auto-snel baan levensgevaarlijk dreigt te worden en reeds de benaming „ongeluksweg" heeft ver worven. Daarom heeft men gezocht naar een ont lasting van het massale verkeer op dezen weg en naar de streek, geschikt voor een idealen auto-baan, waar de men zoo hard kan rijden als men wil. Die streek heeft men gevonden in de „maagdelijke" weilanden achter Leiden. Volgens de inlichtingen, welke ons van hooggeachte zijde werden verstrekt, zal de nieuwe weg beoosten Leiden in de Haarlemmermeer afsplitsen van den in aanbouw zijnden weg bewesten Leiden, om over de Ringvaart R ij p w e- tering te bereiken nabij de plaats van het vroegere spoorwegstation. Een viaduct met op en afrit bij Rijpwe- tering. De weg komt hier op 'n viaduct overk het opgeheven Haarlemmermeer-spoortje, waarvan de rails zijn opgebroken, doch waarvan de dijk de nieuwe provinciale weg zal worden vanaf de Zijldijk naar Oude Wetering. 1) In Rijp wetering komen een op- en af-rit van den grooten verkeersweg naar den nieuwen provincialen weg. In rechte lijn zal de auto-strada ver volgens loopen achter Hoogmade, met een viaduct (doch zónder op- en afrit) over de Hoogmadesche weg, om voorbij de Gereformeerde Kerk in Leiderdorp een helling te maken en de Lage Rijndijk op een viaduct eveneens zónder op- en afrit te kruisen. Op een hooge brug overschrijdt de ver- keersbaan den Rijn om, dwars door het restant van het buiten „Rhijnvreugd", op een tweede viaduct den Hoogen Rijndijk onder Zoeterwoude te snijden. Aan den Hoogen Rijndijk, op het open perceel grond tegenover „Rhijn- vreugd" komen op- en afritten. Links daalt men af in de richting Leiden, rechts stijgt men op, komende uit Lei den of de Rijnstreek. Met het oog op dezen weg-aanleg is op het restant-van „Rhijnvreugd", eigendom van den heer M. van der Velde te Leider dorp, en op het tegenovergelegen perceel, eigendom van mevrouw Weidung te Lei den, een bouwverbod gelegd. Door de ge meente Leiderdorp is nog geen bouwver bod afgekondigd. Eindpunt i n Ypenburg. De weg loopt voort evenwijdig aan de Meerburger-watering, kruist de Vrouwen- weg in Zoeterwoude (zónder op- of afrit), gaat dwars door den tuin van het Kruis heerenklooster en vervolgt zijn loop on gestoord door de weilanden tusschen Voorschoten en Stompwijk, achter Leid schendam om, om bij het vliegveld Ypen burg uit te monden op den grooten weg Den HaagRotterdam. In de polders heeft men zich ongeveer het volgende traject gedacht. Langs de Meerburger-watering zet de weg zich voort, linea recta door den Mees- louwer polder, kruist op een viaduct de Kniplaan, (echter zonder verbinding met Stompwijk), langs de Tocht in de Gecombineerde Starrevaart- en Damhou derpolder. Een ingewikkelde si tuatie bij Leidschen dam Onder Leidschendam valt, door de vele verbindingswegen, een ingewik kelde situatie te overwinnen. De weg verheft zich hier over groote lengte op een hooge dijk vanaf de Starre vaart, door de kleine Starrevaartspolder om op viaducten de Stompwijksche weg en de Kostverlorenweg te overbruggen. Vermoedelijk komen hier een op-- en af-rit. De Middenweg zal worden omgeleid. Na dit kunststukje volbracht te hebben, gaat de weg omlaag, passeert door een tunnel den Broekweg en de spoorlijn Scheveningenden HaagRotterdam-Hof plein om dan de nieuwe autoweg den Haag Utrecht te ontmoeten, waarmede met op en af-ritten verbinding wordt gevormd. Over dezen weg héén zet de autostrada beoosten Leiden zich voort naar het vliegveld Ypenburg, waar aansluiting wordt verkregen op den weg Den Haag Rotterdam. Allerwege is in deze omgeving gepeild en gemeten; men verwacht dat vrij spoedig met den aanleg zal worden begonnen. Aldus is de weg in groote lijnen ge traceerd; in onderdeelen, met name om trent de doortocht van Rijp wetering naar de Ringvaart konden ons nog geen pre- ciese mededeelingen worden verstrekt. Het zal uitsluitend een auto weg, zonder rijwielpaden wor den. De verbinding LeidenAmsterdam zal door den nieuwen weg aanmerkelijk be kort worden. Deze bedraagt thans onge veer 46 K.M. en zal in den weg beoosten Leiden slechts 32 K.M. bedragen. De weg ligt bijna geheel in rechte lijn vanaf de Haarlemmermeer tot Ypenburg en rust hier en daar (in de gemeente Alkemade) op zeer drassige veengrond, welke geheel zal moeten worden uitgegraven. Men heeft echter uit de kolossale wer ken nabij Sassenheim en nabij Bo- degraven, waarvan wij onlangs uitvoe rig berichtten, kunnen leeren, dat als de weg er komen moet, de Rijkswaterstaat voor geen moeilijkheden, hoe groot ook, terugschrikt. De voorbereidingen van de zen nieuwen wegenbouw zullen vermoe delijk nog wel eenige jaren duren. Een verbindingsweg ten Zuiden van Leiden Zeer belangrijk voor de ligging van Lei den als centrum van wegen zal ook de ver bindingsweg zijn tusschen den weg be oosten en den weg bewesten Leiden. Deze verbindingsweg welke eveneens uitsluitend auto- ba 'a n zal z ijn zal loopen van de begraafplaats „Rhijnhoff" naar den nieuwen weg „beoosten", welke hij in den Hof pol der onder Zoeterwoude be reikt. Deze verbindingsweg gaat op een viaduct over den Lagen Morschweg, over de spoorlijn LeidenRotterdam, vervolgens met een nieuwe brug over het Galgewater, daarna met een via duct over den Haagweg, om tenslotte in den Hofpolder af te dalen. Deze weg en brug zouden dus ko- men liggen aan de Leidsche zijde van „de Vink". Een fantastisch plan, dat echter, naar men ons verzekerde, in ontwerp gereed ligt. Voor vele gemeenten een twijfelachtige eer Voor de gemeenten, welke door den nieuwen Rijksweg zullen worden doorsne den, moge dit een groote eer zijn van automobilistisch standpunt bekeken de gemeenten en de grondeigenaren achten het een uiterst twijfelachtige eer. In Lei derdorp zal een huis moeten worden afge broken. In Zoeterwoude zouden door den eigenaar van „Rhijnvreugd" 6 garages worden gebouwd, doch de vergunning daartoe moest worden geweigerd. De ge meentebesturen beraden thans, hoe zij zich het beste aan de nieuwe situatie welke veel wat eeuwenlang verbonden was, uiteenrukt kunnen aanpassen. Daarbij doen zich interessante kwesties voor, zooals de brug over den Rijn, welke in strijd is met het oude veerrecht (later omgezet in brug-tol) van de gemeente Lei derdorp. En zoo zijn er meerdere andere problemen, waarover de vroede vaderen der betrokken gemeenten reeds in het diep ste geheim vergaderen. Het zal met dezen nieuwen Rijksweg waarschijnlijk zóó gaan als met anderen wegenbouw. Eenige jaren zullen de be tonnen viaducten eenzaam boven de vlak te verrijzen, om langzaam te verharden; weer een periode later zal met de aarde- baan worden begonn-en enz. Het kan dus nog jaren duren. Mis schien dat tegen den tijd, dat de nieuwe weg gereed komt, autobanen op het tweede plan zijn geraakt door het vlieg-verkeer! In ieder geval zal deze wegenaanleg een prachtig en langdurig object vormen voor werkverschaffing. De provinciale weg door de gemeente Al kemade wordt even eens autobaan. Wat het omvormen van de Haarlemmer meer-spoorlijn in een provinciale weg be treft, kunnen wij nog het volgende mede- deelen: De weg zal gaan vanaf den Zijldijk naar Oud e-W e t e r i n g. Officieel is de spoorbaan nog niet aan de Provincie verkocht; officieus wel. Allerwege heeft men proefboringen ver richt. Op enkele baanvakken zullen thans proef-taluds worden aangelegd. Ook deze weg zal uitsluitend autoweg zijn; fietsers zullen er dus niet op worden toegelaten. Dezen zullen den Lange weg moeten blij ven volgen, welke door de gemeente Alke made wederom in eigendom wordt terug genomen. Hoogstwaarschijnlijk zal de provincie een bijdrage verleenen in de on derhoudskosten In de Oude-Wetering zal een nieuwe brug worden gebouwd, welke bekostigd zal wor den door de beide belanghebbende provin- 1) Ook het omvormen van den spoorlijn AlphenNieuwkoop—Nieuwveen tot een verkeersweg schijnt, blijkens een uitlating van den burgemeester van A1 p h e n a/d R ij n in de jongste raadszitting, allerminst van de baan te zijn. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT i Gewone AdvertenHën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De onveiligheid in de Middellandsche Zee. Een Russisch schip getorpedeerd. De Volkenbondsraad zal de zaak bespreken. (lste blad). Franco neemt represaillesmaatregelen tegenover de Fransche regeering. (2de blad). Van Zeeland zou voornemens zijn af te treden. (2de blad). Relletjes in Franseh Marokko. (2de blad). De „Van Heutsz" is nog in aanvaring geweest met een Deensch schip. Alle pas sagiers in veiligheid. (2de blad). ZWEEFDEMONSTRATIE MET HET MINIMOA-ZWEEFTOESTEL Gisteravond te ongeveer 19.30 uur arri veerden op het luchtvaartterin Ypenburg het motorvliegtuig DEmyv met als sleep het zweefvliegtuig D15—923. Het motorvliegtuig werd bestuurd door den bekenden vliegtuig-constructeur Wolf Hirth en het zweeftoestel door mej. E. Schmidt. Beide vliegtuigen waren om 17.30 uur uit Engeland vertrokken. De heer Wolf Hirth en mej. E. Schmidt zullen eenige dagen op het luchtvaartter rein Ypenburg blijven, teneinde het zweef vliegend Holland in de gelegenheid te stellen om kennis te maken met dit zweef toestel. Morgenmiddag en vermoedelijk a.s. Zon dagmiddag zal bovengenoemd zweeftoe stel de noodige evoluties demonstreeren teneinde een ieder een duidelijk beeld te geven van de vliegcapaciteiten van dit sierlijke toestel. Binnenland Te Staphorst zijn gisteren door het spe len met lucifers door kinderen zes boer derijen afgebrand (3e blad). Verschillende doodelijke verkeersonge lukken vonden gisteren plaats (3de blad). Daders van een roofoverval te Den Haag gearresteerd (lste blad). Sport en Wedstrijden Gisteren is plotseling overleden Baron Pierre de Coubertin, stichter der moderne Olympische Spelen (3e blad). Aanvaring met Deensch schip ALLE PASSAGIERS IN VEILIGHEID. Het vastloopen van het motorschip „Van Heutsz" der Kon. Paketvaartmaat- schappij op een rots bij Hongkong is eenigszins anders in zijn werk gegaan dan uit de eerste berichten viel af te leiden. Uit een nader door het departement van Buiten]andsche Zaken van den Nederland- schen consul-generaal te Hongkong ont vangen telegram blijkt namelijk, dat de „Van Heutz" tijdens den typhoon in aan varing is gekomen met het Deensche stoomschip „Gertrudemaersk" en daarna op een rots is geloopen, of misschien ge zet om zinken te voorkomen. De consul- generaal meldde, dat de passagiers en de officieren veilig aan boord van de „Ger trudemaersk" konden gaan. De ruimen 2 en 3 van het Nederland- sche schip, dat vast op de rotsen zit en veertien graden slagzij aan stuurboord heeft, zijn vol water. Tenzij de „Van Heutsz" mocht omslaan, wordt berging waarschijnlijk mogelijk geacht. De directie van de K. P. M. te Batavia heeft het volgende bericht uit Hongkong ontvangen: Practisch zijn alle passagiers en de geheele bemanning van het M. s. „Van Heutsz" in veiligheid gebracht. Indien nog personen vermist worden, zijn dit hoogstens tien in getal. Volgens een voorloopige opgave zijn de ruimen 2 en 3 volgeloopen. Voorts werden nog enkele lichte lekkages geconstateerd. Eenige dekken zijn versplinterd, voorna melijk de opbouwen hebben schade gele den. Ook Deensch schip beschadigd. Het Deensche schip „Gertrudemaersk" is,naar onze correspondent te Kopenhagen meldt, zwaar beschadigd. Het heeft tus schen twee ander* schepen klem gezeten. Het achterruim maakt water en vandaag wordt het schip gedokt. De reederij heeft geen bericht ontvangen omtrent de natio naliteit van de beide schepen, waarmede de „Gertrudemaersk" in aanvaring is geweest en ook niet omtrent het aan boord gaan van passagiers en bemanning van de „Van Heutsz". Zij acht het echter zeer onwaarschijnlijk, dat het groote aantal passagiers van de „Van Heutsz" aan boord is gegaan vn een schip, dat, zooals het Deensche, zoo zwaar beschadigd is. De „Gertrudemaersk", een schip van 5038 br. reg. ton, behoort toe aan de ree derij A. P. Moller te Kopenhagen. Het schip is 23 Juni jl. van Boston naar Cebu vertrokken en 29 Augustus te Hongkong aangekomen.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1