BUITENLAND IN EEN 10-PERS. ELTAXBÜ8 GEZELLIG - VODRDEELIG NED. OOST-INDIE LUCHTVAART SPORT Wilt U iets weten? DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1937 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 DUITSCHLAND HET PROGRAM VAN NEURENBERG. Minstens één rede per dag van Hitier. Het program van het partij-congres, dat van 6 tot 13 September te Neuren berg gehouden zal borden, is thans ver schenen. Wij ontleenen hieraan o.m. de volgende punten: Maandag 6 Sept.: 's avonds 6 uur ont vangst van Hitier en om halfacht uitvoe ring van de „Meistersinger von Nürn- berg'; Dinsdag 7 Sept.: 's morgens om 11 iiur opening van het congres, 's avonds om 8 uur toespraken van Rosenberg en Hitier; Woensdag 8 Sept.: 's morgens om 10 uur nieuwe toespraak van den Führer; Donderdag 9 Sept.: eerste-steenlegging van het nieuwe stadion door Hitier; Vrij dag 10 Sept. 's middags om 4 uur toe spraak van Hitier op het congres van de nationaal-sociaalistische vrouwen en des avonds om 8 uur een nieuwe rede van Hitier tot de politieke leiders; Zaterdag' 11 Sept.: 's morgens om 8 uur toespraak van Hitier ttot de Hitier jeugd, om 11.40 uur spreekt hij voor het arbeidsfront; Zondag 12 Sept.: 's avonds om 8 uur nieuwe toespraak van Hitier; Maandag 13 Sept.: 's middags om 2 uur rede van Hitier bij de parade en om zeven uur 's avonds slotrede van den Führer en sluiting van het congres. TSJECHO SLOWAKIJE DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN MASARYK. Hij is ernstig ziek. Het Tsjechische telegraaf agentschap C.T.K. deelt mede, dat de vroegere pre sident van Tsjecho-Slowakije op zijn landgoed te Lany ernstig ziek ligt. Zijn toestand is zorgwekkend. President Be- nesj en minister Hodza bevinden zich aan zijn ziekbed. Prof. Thomas Garrigue Masaryk werd jaar oud. Hij was de stichter en eerste in Maart 1850 geboren en is thans dus 87 president van de republiek Tsjecho-Slo wakije en heeft geregeerd van 1918 tot 1935. RUSLAND CONTRAREVOLUTIONAIREN VEROORDEELD. De „Zaria Vostoka" uit Tiflis, meldt, dat het hooggerechtshof van Georgië ze ven leden van een contra-revolutionaire organisatie ter dood heeft veroordeeld en hun goederen geconfisceerd heeft. Buitenlandsche Berichten IN AANBOUW ZIJND HUIS INGESTORT. Gisteravond is te Boedapest een in aan bouw zijnd huis van drie verdiepingen in gestort. Zes arbeiders werden levensge vaarlijk gewond. Drie arbeiders worden vermist. KINDERVERLAMMING IN CANADA. Te Toronto reeds 276 zieken. Naar uit Toronto in Canada wordt be richt, breidt de daar heerschende kinder verlamming zich op onrustbarende wijze uit. In Toronto zelf lijden op het oogen ic lik meer dan 276 personen aan deze ziekte. In de geheele provincie komen thans 727 gevallen van kinderverlam ming vooi;. VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSELEN ONDER SCHEEPSBEMANNING. Uit Norfolk (Virginia) wordt gemeld. Aan boord van het s.s. „Cold Harbor" hebben zich verschijnselen van vergifti ging voorgedaan. Een opvarende is hier aan gestorven en elf andere leden der be manning zijn ter verpleging opgenomen. De politie stelt een onderzoek in. HOOG WATER VAN DE JANGTSE VEROORZAAKT DIJKDOORBRAAK. Uit Sjanghai wordt gemeld: Tengevolge van den was der Gele Rivier is de dijk over een lengte van 1500 meter doorge broken nabij Poetai in de provincie Sjan- toeng. De gouverneur van deze provincie heeft Nanking een bedrag van drie mil- lioen verzocht om den noodlijdenden te hulp te komen. BRAND EN ONTPLOFFING IN FRANSCHE SPRINGSTOFFEN FABRIEK. In de springstoffenfabriek Billy Berclau hij Rijssel in Frankrijk is brand ontstaan, waarop een ontploffing volgde, die vrij be langrijke schade aanrichtte, vooral in de mechanische patronen-afdeeling. Er vie len geen slachtoffers. In een kurkfabriek te Algeciras woedt een hevige brand, die naar men denkt aan sabotage te wijten is. Het vuur spreidt zich hoe langer hoe meer uit, en tal van menschen hebben in verband met de enor me hitte naar de buitenwijken moeten vluchten. Dikke rookwolken hangen bo ven de stad. In rechtsche kringen is men ten aanzien van den oorsprong van den brand zeer terughoudend. MUITERIJ OP ZUID-AFRIKAANSCH SCHIP. Volgens een van Lloyds te Landsend ontvangen bericht, heeft het Britsche s.s. British Viscount" een telegram opgevan gen van het Zuid-Afrikaansche s.s. „She- rard Osborn" waarin gezegd wordt, dat dit schip in verbinding tracht te komen met het Britsche oorlogsschip „Resolution" hetgeen echter wegens storing niet gelukt. De „Sherard Osborn" heeft moeilijkheden aan boord gehad en het zou zelfs bijna tot muiterij en sabotage gekomen zijn. Het schip is op weg van de Tafelbaai naar Rotterdam en op 25 Augustus was het van Madeira vertrokken. Na de inbreuk, die het s.s. „Hansa" ge maakt heeft op de New Yorksche bepa lingen inzake de draadlooze inklaring, hebben de sanitaire autoriteiten aldaar bepaald, dat de scheepsartsen voortaan, wanneer twijfel bestaat omtrent den ernst van ziektegevallen aan boord, niet meer zelf mogen beoordeelen of deze al dan niet gerapporteerd zullen worden. In dergelij ke gevallen zal het schip in quarantaine moeten gaan. De Berliner Lokalanzeiger verneemt uit Tromsoe, dat daar de visscher David- sen is binnengeloopen, met een -dagboek van den Zweedschen ballonvaarder An- drée, die een tocht boven den Noordpool heeft gemaakt. Davidsen heeft op het Bastianeiland aan de Hinlopensund. een bus van koper en kurk gevonden, waarin Andrée zijn aanteekeningen had geborgen. Blijkbaar heeft hij tijdens zijn Poolvlucht deze bus over boord geworpen. TWEEDEHANDSCH, MAAR VAN KONINKLIJKE AFKOMST. Er is in den Kaapsta-dschen gemeente raad een principieele kwestie aan de orde geweest. Van de leden werd name lijk verlangd, zich uit te spreken over de vraag, of het toelaatbaar is dat de burge meester van een gemeente als Kaapstad men weet welk een grootscheepsche uitbreidingsplannen het stadsbestuur nog niet zoo lang geleden heeft gevoteerd in een tweedehandsch auto rijdt. Ook al was het dan een wagentje met een beste reputatie en in zeker opzicht van ko ninklijken bloede. Want het was de auto, waarin eens wijlen koning George V van Engeland gereden had. Er waren in den gemeenteraad stemmen opgegaan om de zen wagen ten bate van den burgemees ter aan te koopen. Er waren, daarnaast, gelijk gezegd, andere stemmen opgegaan, ■die van oordeel waren, dat de raad zich zou blameeren door voor zijn burgemees ter een tweedehandsch auto aan te wer ven, koninklijk of niet. Ten slotte bleken de eerste stemmen ook de meeste, zoodat de burgemeester eerlang gezeten zal zijn in de kussens, waarin ook een koning ge zeten heeft. DE ZAAK-VRIJMAN GEMEENTERAAD VAN HAZERSWOUDE GEVANGENISDRAMA. Aneta seint uit Malang: Een Javaansch fuselier van het achtste bataljon, die cellulair was gestraft, greep, bij het luchten, de klewang van een bewa ker en viel daarmede zijn echtgenoote, die op bezoek was, aan. Hierna deed de aanval ler een poging tot zelfmoord. De vrouw werd gedood, de dader werd slechts licht gewond, daar de voorgenomen zelfmoord werd verijdeld door toesnellende ooggetui gen. TWEE DOODEN BIJ VLIEGONGELUK. In een buitenwijk der stad Los Angeles, is een eendekker op een leegstaand huis gevallen. De beide inzittenden van het toe stel vonden hierbij den dood. Oud-minister Marchant geeft zijn meening. De oud-minister mr. H. P. Marchant heeft den volgenden open brief gericht tot den oud-rijksbouwmeester, den heer J. A. W. Vrijman. Scheveningen, 27 Augustus '37. Zeer geachte heer Vrijman, Gaarne wil ik, na kennisneming van alle stukken, u mededeelen, of naar mijn oor deel uw „zaak" nog in hetzelfde licht staat als toen ik u een jaar geleden heb geschre- Uw positie is door de bespreking in de Eerste Kamer op 2 Maart 1937 sterker ko men te staan. Als het gewichtigste argu ment voerde de minister van financiën in die vergadering aan: ik heb bij mijn optre den als minister deze zaak gevonden „als een afgedane zaak". Een argument was deze opmerking niet in het geschil met de Eerste Kamer. Im mers, dit geschil liep over de vraag, of deze zaak terecht als afgedaan werd beschouwd. In de tweede plaats betoogde de minister: het geschil is door transactie beëindigd; daarop kan men niet achteraf terugkomeh. De heer Vrijman heeft zijn schade vergoed gekregen, en hij heeft in deze regeling be rust. Zal dit argument van waarde zijn, dan moet geen van beide partijen in het geschil terugtreden. De minister deed dit wel. Hij beschuldigde u, dat gij door het verzwijgen van bepaalde feiten een grooter bedrag aan vergoeding van het rijk hadt trachten te verkrijgen dan de schade bedroeg, die gij hadt geleden. Daarmede heeft de regeering het debat heropend over de feiten, waarop de, dus genaamde, transactie berust. Eindelijk is er geschil gebleven over de beteekenis van de toezegging der regeering, dat de opdracht van „een belangrijk bouw werk" (uitdrukking in den brief van mr. van Meerten aan den minister van finan ciën d.d. 15 Febr. 1936 bl. 2 alinea 2) zou gelden, in plaats van een geweigerd eervol ontslag, als bewijs van eerherstel. De vraag is namelijk, of aan den bouw van het post kantoor te Vlaardingen de beteekenis van zoodanig werk kan worden toegekend. Uit het bovenstaande volgt, dat de zaak in het geheel niet is te beschouwen „als een afgedane zaak". Bovendien is de vraag nog weer in debat gekomen, die toch in het algemeen belang beantwoording eischt: is het waar of niet, dat tot grondslag hebben gestrekt van het' tegen u gevoerde strafgeding stukken, waarvan men aan het departement, dat ze terhand stelde aan de justitie, moest weten, dat zij, in plaats van bewijs van uw schuld, bewijs van uw onschuld waren. Toen in de vergadering van 2 Maart 1937 de minister van financiën was gekomen met de beschuldiging, dat gij ter zake van uw schade bedrieglijk gegevens hadt ver zwegen, hield de Kamer zich te dien aan zien stil. Een onzer dagbladen heeft zich daarover verbaasd. Waarom vroeg de Kamer niet nadere gegevens, die de beschuldiging kon den waar maken? Dit verloop van zaken was in het geheel niet verwonderlijk. De Kamer moet ver bluft zijn geweest. Als een minister met zoo iets komt, denken de leden terecht: dat schijnt niet in orde te wezen. De een hield zich stil, omdat hij u geen schade wilde doen door wellicht gevaarlijke informatie te vragen. De ander zal hebben overwo gen: „Ik dacht het wel, het is toch altijd gevaarlijk het voor iemand op te nemen, als men niet alles van de zaak weet wat de regeering ervan weet. De minister zal met zoo'n beschuldiging niet aankomen, als hij niet volstrekt zeker is van de juistheid. Ik ben blij, dat ik mij erbuiten heb ge houden". Intusschen hebt gij en uw raadsman aan getoond, dat de beschuldiging in het geheel niet juist was en alleen geschikt omde Kamer te overrompelen en van „de afge dane zaak" af te komen. Althans hierin had de minister gelijk: „er wordt allerlei phantasie omheen gewe ven" (Hand. bl. 201) maar niet door u. Deze aanval heeft uw positie belangrijk versterkt. Immers, het is uitgesloten, dat de Kamer zich maar zou houden, alsof zij van deze overrompeling zich niets aantrekt. De regeering zal de ongegrondheid van deze beschuldiging moeten erkennen. De opdracht van „het belangrijke werk" schijnt mij niet ernstig. Niet alleen wegens de beteekenis van het werk, maar ook om dat de geheele behandeling daarvan mij den indruk geeft van een formeele afdoener zonder reëele beteekenis. De motieven die werden aangevoerd om te verklaren, waarom de door u opgegeven werken niet aan u konden worden opge dragen, waren alleen, dat ze waren opge dragen aan een ander. Maar de toezegging had alleen dan zin, wanneer men een der uit te voeren werken niet aan een ander gaf, doch aan u. De reden, waarom men dusver weigert om u eervol ontslag te geven en uw schade te vergoeden moet deze zijn, dat men niet volmondig en loyaal wil erkennen, dat men een misgreep heeft gedaan. En in plaats van zich zelf, en het gezag, en de over heid, daardoor te releveeren, benadeelt men ze steeds verder. Op 2 Maart was de stap omlaag de grootste. De wijze, waarop de pers hierop heeft gereageerd, terecht, was voor de overheid beschamend. Men kan in deze zaak van de zijde der regeering de taktiek volgen: zoo lang rek ken, zoo dikwijls met nieuwe verrassingen komen, dat de wederpartij er genoeg van krijgt. De middelen zijn onuitputtelijk. Men heeft allerlei goede kansen: gij kunt ster ven. Afdoende is dit niet. Dat is in de zaak- Margadant bewezen. „De zaak" kan ook de Staten-Generaal zoo vermoeien, dat men u Vergadering van den Raad der gemeente op Woensdag 1 September, des voorm. 10 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter is de bur gemeester, de heer A. Warnaar, die de ver gadering opent met gebed. De voorzitter heet den Raad welkom op dezen dag, waarop alles nog staat in het teeken van groote blijdschap en dank aan God voor het rijke voorrecht aan land en volk geschonken in onze geliefde Vorstin, die op den dag van gisteren weer een jaar tot Hare c^agen mocht zien toegevoegd. Spr. besloot met den wensch, datGod onze Koningin nog tot in lengte van dagen mag sparen voor land en volk en de band die ons aan het Vorstenhuis bindt, nog lange jaren door God worde gestendigd. De secretaris, de heer B. den Braver, leest de notulen, die worden goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling van in gekomen stukken w.o. schrijven van de commissie voor propaganda voor het espe ranto door medewerking tot en het oprich ten van cursussen voor dit doel. Aangezien er in de gemeente hieraan geen behoefte bestaat, werd het schrijven voor kennis geving aangenomen. Missive van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Fi nanciën dat voor de Bouwvereeniging „Volksbelang" zal worden hijgedragen 799.15 en voor buitengewone uitgaven een bedrag van 29.98. Mededeeling van den Minister van Sociale Zaken, dat voor het werk in werkverschaffing uitgevoerd van de Papenvaart de bijdrage met 750.is verhoogd. Missives van Ged. Staten hou dende goedkeuring van raadsbesluiten. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Onbewoonbaar-verklaring. Hierop komt in behandeling een voorstel van B. en W. tot onbewoonbaar-verklaring van de woningen gemerkt D 265 en D 267. Door den gemeente-opzichter en den In specteur der volksgezondheid is gerappor teerd hiertoe over te gaan, waarom B. en W. voorstellen hieraan gevolg te geven. Bij de bespreking informeert de heer M. Scheel of met den eigenaar der woningen overleg is gepleegd. De voorzitter wijst er op, dat het rapport der deskundigen, die de woningen hebben onderzocht, van groote beteekenis is, daar het in het belang der volksgezondheid moet worden geacht, dat de woningen geen 'ge vaar opleveren. De heer M. Noordam acht het ook wen- schelijk, daar het particulier eigendom is, dat eerst, voor definitief wordt besloten tot onbewoonbaar-verklaring, een onderhoud met den betrokken eigenaar plaats heeft. Na bespreking wordt besloten dit punt aan te houden tot de e.k. vergadering. Op een verzoek van den Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente om beschikbaar stelling van een bedrag van 19.57 voor het aanschaffen van nieuwe gordijnen voor de Ned. Herv. School, wordt, na toelichting door den voorzitter, gunstig beschikt. Naar aanleiding van een aanvrage om ontheffing van straatbelasting door den heer H. v. d. Zwaan wordt, op grond dat de woning onbewoond is geweest, gunstig be schikt, terwijl aan een dergelijk verzoek om ontheffing door mej. v. d. Wel, geen ge volg kan worden gegeven en een dusdanig verzoek van den heer J. v. d. Kleij wordt aangehouden tot de volgende vergadering, daar eerst nog een onderzoek zal Worden i ingesteld. Het rapport van de commissie tot onder zoek van de rekening van het Waterleiding bedrijf en de gemeenterekening 1936, wordt door den voorzitter voorgelezen. Hierin wordt geadviseerd tot voorloopige goedkeu ring der rekeningen. Hierop wordt de reke ning van het Waterbedrijf met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld. De gemeenterekening. De gemeenterekening voor den gewonen dienst wordt vastgesteld in ontvangsten op 209.384,25 en uitgaven op 208.426,41, met een batig saldo van 957,84; en voor den Kapitaaldienst op een bedrag aan inkomsten 208.696,74 en uitgaven 201.579,59, batig saldo 7117,15. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot aankoop van het „Poeltje" van de erven Houtman voor een bedrag van 300.In verband met deze beslissing vestigt de heer M. Scheel de aandacht op een zweminrich ting daar ter plaatse. De voorzitter moet dit ontraden en wil dit overlaten aan particu lier initiatief, daar de stichting daarvan te kostbaar voor de gemeente zou zijn. Daarna wordt, na toelichting door den voorzitter besloten tot aankoop van eenige perceelen water van Jhr. Mr. B. C. van Merlen voor de som van 242. Als 't oorlog is geen borreltje. Op voorstel van B. en W. wordt daarop besloten tot wijziging van de algemeene politie-verordening, waarhij den Burge meester de bevoegdheid wordt verleend bij oorlogsjaren de lokalen voor drankverkoop gesloten te houden. Naar aanleiding van een verzoek van de Chr. H.B.S. te Alphen aan den Rijn een be- dergelijk verzoek van Leiden .om een bij drage in de kosten, wegens bezoeken van leerlingen uit de gemeente van beide in richtingen, stellen B. en W. voor aan de Chr. H.B.S. te Alphen aan den Rijn gen be drag van 79.20 en aan de inrichting te Leiden 30.80 uit te keeren, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Een verzoek van de Gymnastiekvereeni- ging „Hou Vast" om een jaarlijksche sub sidie te mogen ontvangen, wordt niet in gewilligd, terwijl aan een verzoek van de tentoonstellingscommissie V.E.B.O. om een subsidie voor de te houden tentoonstelling, wordt voldaan en hiervoor een bedrag van 25.zal worden beschikbaar gesteld als zijnde in het belang van de veehouders. Moderner inrichting van Groe- nendijksche school. Hierop komt in behandeling een aan vrage van de R. K. school in den Groenen dijk om gelden voor een speelplaats en voor het vervangen van oude privaten en uri noirs door closetinrichtingen, voorzien van waterspoeling. De voorzitter geeft omtrent deze aanvrage een nadere toelichting en wijst er op, dat reeds geruimen tijd geleden deze aanvrage door het bestuur bij B. en W. aanhangig was gemaakt, maar wegens moeüijke tijdsomstandigheden nog steeds door genoemd bestuur een afwachtende houding was aangenomen. Aangezien het niet langer mogelijk is de bestaande toe stand te bestendigen en er nu goede ge legenheid wordt geboden voor wat het ter rein betreft tot uitvoering over te gaan, is het verzoek thans aan de orde gesteld. De kosten van aankoop van grond en uitvoe ring der werkzaamheden zullen gezamen lijk bedragen 4288,50. B. en W. stellen voor aan de aanvrage te voldoen en ge noemd bedrag disponibel te stellen. Na bespreking en toelichting door den voorzitter, wordt met algemeene stemmen besloten overeenkomstig het voorstel van B. i W. Hierop komt aan de orde een voorstel tot verkoop van het Heerlijk vischrecht aan den Gemeenewegschen polder voor zoover de Lode wij ks vaart betreft voor de som van 71.04. Na bespreking, waaraan enkele leden deelnamen en de toelichting door den voorzitter, wordt hiertoe met algemeene stemmen besloten. Goedgevonden wordt wijziging der be grooting 1937. Bij de rondvraag wijst de heer N. P. Kap- tein op het water in de vaart in het West einde, dat zeer vertroebeld is, wat noodig voorziening behoeft. De heer Jac. Loomans stelt eenige vragen aan B. en W. omtrent materialen voor de gemeente, die buiten de gemeente worden aangekocht en informeert of bij ingezete nen, die daarvoor in aanmerking konden komen, ook prijsopgave was gevraagd, waarop de voorzitter de gewenschte inlich tingen verschaft. Na de teleurstellende mededeeling, dat inzake de sluiting van de Koudekerksche brug op Zondag voorloopig nog geen ver andering in den bestaanden toestand is te wachten, sluit de voorzitter de vergadering. voor een ongeneeslijken querulant gaat hou den, wien men geen gehoor meer verleent. Dat is de beste kans en de sterkste troef van uw tegenpartij. Hiertegen baat alleen, dat de Kamer tot de regeering zegt: „Wij willen ons zelf een oordeel vormen op de stukken. Van nieuwe feiten of beschouwingen wenschen wij geen kennis meer te nemen. Bespaar ze ons, wij vormen geen commissie van niet-inmen ging. Wij wenschen tot een oordeel te ko men met toepassing van onze eigen metho de, niet door de uwe gehinderd". Als de Eerste Kamer dan niet zegt met de Tweede Kamer: „Naar die gestelde fei ten stellen wij geen onderzoek in, omdat niet aannemelijk is, dat ze waar zouden blijken", dan hebt gij goede kans, dat de waarheid eenmaal zal uitschijnen. Dat is de eenige weg, waarlangs het geschokte „prestige" van de overheid kan worden hersteld. Dat vermag de doofpot nooit.. De overheid, die feilen erkent, herstelt het gezag van de overheid, die feilen maakte. Het belang van de overheid en het uwe zijn identiek. Zij, die daartusschen strijd zien, werken de overheid er steeds die per in. Laten zij, die hier zich ongerust maken over het schokken van „prestige", zich ver diepen in de Imitatio Christi. Elke dag een hoofdstuk. Thomas a Kempis is duidelijk in zijn aanwijzingen. Hij helpt ons vanzelf op den goeden weg. Hoogachtend, Uw dw. MARCHANT. MOTORBOOTSPORT WEER EEN NIEUW RECORD VAN SIR MALCOLM CAMPBELL. Uit Locarno wordt ons gemeld: Sir Mal- volm Campbell verbeterde hedenmorg,en op het Lago Maggiore het wereldrecord voor motorbooten door over den mijl een gemiddelde uursnelheid te bereiken van 208.40 km. Gisteren (men zie hiervoor 3de blad), had Campbell reeds een gemiddelde van 203.30 km. gemaakt, doch ondanks het feit, dat zijn poging het record van Garwood te verbeteren, geslaagd was, had de En- gelschman verklaard, dat zijn motor nog sneller kon en dat hij zoo spoedig moge lijk zou trachten het record opnieuw te breken. Reeds vandaag is Campbell daarin ge- Vraag naar het adres van den directeur der Ned. Sierteeltcentrale, Antwoord: De directeur is de heer F. Valstar, Trompstraat 73, Den Haag. Vraag inzake pensioenen van rijks ambtenaren. Antwoord. Ook het rijk draagt in de kosten bij.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6