BRITSCHE TORPEDOBOOT AANGEVALLEN HET NIEUWE GYMNASIUM AAN DE FRUINLAAN TE LEIDEN IN WORDING Eind van dit faar gereed? Londen vat de zaak zeer ernstig op Oorlog cn cholera teisteren Sjanghai DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1937 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Een bouwwerk, beantwoor dend aan het te geven onderwijs en aanpas send aan de om geving Zooals bekend bestond destijds het plan tot verbouw van het oude Gymna sium aan de Doezastraat, omdat de be hoefte aan ruimte zich ernstig deed ge voelen. Het bleef bij een kleine verbou wing, welke echter niet de gewenschte oplossing gaf, zoodat de gemeenteraad ten slotte besloot tot den bouw van een nieuw Gymnasium aan de Fruinlaan. Op 11 Augustus van het vorig jaar vond de aanbesteding van het nieuwe gebouw plaats en op 18 September werd het werk gegund aan de aannemersfirma P.- G. de Jong te Oegstgeest, welke op 24 Septem ber met de werkzaamheden voor den bouw begon. Het werk wordt uitgevoerd onder di recte leiding van den dienst van gemeen tewerken onder architectuur van den heer J. Neyssingh, gemeente-architect. De heer Neyssingh stond bij de hem gegeven opdracht voor 'n lastige taak, want het uitgekozen terrein lag temid den van nieuwe en geprojecteerde stra ten, van welke laatste men nog niet weet wanneer zij tot uitvoering zullen komen. Naar deze zijde kon het front van het gebouw dus moeilijk geplaatst wor den, maar toch moest er rekening mee worden gehouden, dat de latere bebou wing niet teveel tegen sombere achterge vels kwam te liggen. Bovendien voelde de architect, dat er een gebouw moest verrijzen, dat voldeed aan het onderwijs, dat er gegeven moet worden en ten slotte moest het ook aan sluiten bij de omliggende en nader nog mogelijke bebouwing. Het gebouw, dat uit drie vleugels be staat, is nu zoo geplaatst, dat het zooveel mogelijk met het front naar de stadzijde, naar de Fruinlaan dus, gericht is. Aan deze zijde kon echter, in aanslui ting met de naaste bebouwing, niet te hoog worden begonnen. Daarom ontwierp de architect aan de zen noordelijken vleugel het lagere gym nastieklokaal, dat daarna overgaat in hoogbouw. Naar het Zuidoosten werden de twee andere vleugels ontworpen. De hoofdingang wordt door een hoog hek vanaf de Fruinlaan bereikt. Onder een peristyle of voorhal treedt men door de vestibule in de groote hal, waarop alle gangen beneden zoowel als boven uitko men, want de hal heeft een galerij-om gang, welken men via een monumentalen trap bereikt. Vanuit deze hal, welke door een twaalf- hoekig schelpgewelf wordt afgedekt, be reikt men dus onmiddellijk de vleugels. Behalve het gymnastieklokaal worden in den noordelijken vleugel onderge bracht de lokalen voor plant- en dier kunde en teekenen, de toiletten, kleed kamers enz. De gymnastiekzaal is tevens aula, ein digend in een apsis, een half cirkelvor mige nis, van waaruit e.v. redevoeringen gehouden kunnen worden. Tevens doet dit lokaal dienst als clublokaal, waar voor aan de andere zijde een tooneelpo- dium is ingebouwd. De tweede vleugel, welke zich naar het Oosten uitstrekt, bevat aan de zijde van de Fruinlaan beneden de vertrekken voor den rector, de wachtkamer en bibliotheek en een reserve-lokaal, terwijl aan de andere zijde leslokalen zijn aangebracht evenals op de bovenverdieping en in den anderen vleugel. Door flinke ramen aan het einde der gangen komt hier het licht overvloedig binnen. Aan de Westzijde tegen het schoolge bouw wordt de conciërgewoning ge bouwd en daarachter de overdekte fiet- senloods. Bij den architectonischen opbouw van het Gymnasium is getracht zooveel mo gelijk aansluiting te verkrijgen met den aard van het klassieke onderwijs, als ge volg waarvan in de uiterlijke verschij ning van het gebouw men tot den basili ca-vorm naar Italiaanschen trant is ge komen. Daarvan getuigt ook de toren in Campanula-vorm, welke het centrum van het gebouw beheerscht en voorzien wordt van een klok. De open grond ten Noorden en ten Oosten van het gebouw zal door beplan ting en het aanbrengen van vijvers een fraai aanzien krijgen. Het gebouw zal centraal worden ver warmd, waarbij gas als brandstof wordt gebruikt, niet door middel van gasradia- toren maar door warm water met gas ge stookt. Van de inwendige aankleeding van het gebouw valt nog niet veel te zeggen. De gemeente heeft daarvoor geen gelden uitgetrokken, doch de architect hoopt, dat het fonds, dat gevormd is voor leer lingen en oud-leerlingen de kosten daar van kan bestrijden in den vorm b.v. van plastieken langs de muren op de gangen en klassieke beeldgroepen in de groote hal. Ook op andere wijze is in die rich ting nog veel te bereiken wat aan het ka rakter van het gebouw zal ten goede ko men. Degenen, die er een wandeling voor over hebben, kunnen zich overtuigen hoever de bouw reeds gevorderd is. Men hoopt tegen het einde van dit jaar met het mooie bouwwerk gereed te zijn, opdat in de Kerstvacantie de over plaatsing kan plaats hebben en de les sen in het tweede trimester aldaar kun nen aanvangen. Zal Frankrijk zifn houding ten opzichte van Spanje wijzigen? DE DUIKBOOTAANVAL OP DE „HAVOCK". Zooals gisteren reeds gemeld, is de Brit- sche torpedojager „Havock" gisternacht bij Kaap Antonio aangevallen door een onbekend gebleven duikboot. De torpedojagers „Hyperion" en „Har dy", die eergisteravond uit Gibraltar wa ren vertrokken, hadden opdracht zich in de richting van Kaap San Antonio te be geven. De „Havock" werd niet getroffen. Het schip maakte deel uit van een Brit- sche niet-inmengingspatrouille en een on bekende duikboot heeft in de richting van het schip een torpedo afgeschoten, die geen doel heeft getroffen. Tot dusver hebben de vier Britsche tor pedojagers, die de duikboot zoeken, nog niets gevonden. De Havock heeft nog een tegenaanval gedaan op de aanvallende duikboot, en eenige bommen in haar richting geworpen. De resultaten hiervan zijn nog niet be kend. LONDEN DANIG ONTSTEMD. Tot dusver was er nog geen aanval door een onderzeeboot op een Britsch oorlogs schip gedaan; in officieele kringen wordt het incident met de „Havock" dan ook als hoogst ernstig beschouwd. Minister Eden zou gisteravond in Dow- ningstreet met eenige zijner collega's in het kabinet den toestand in de Middel- landsche Zee bespreken. Naar Havas uit Londen meldt, hebben de incidenten in de Middellandsche Zee de opwinding in de Engelsche hoofdstad, die reeds verontrust is door de telegram men uit het Verre Oosten over het getrof fen worden van twee Britsche oorlogssche pen door granaatscherven te Sjanghai hoog doen stijgen. Hoewel men evenals gister morgen nog steeds weigert in officieele kringen commentaar te leveren op de ge beurtenissen, verwacht men nadere bijzon derheden over het gebeurde en vooral indentificatie der verantwoordelijken. Het is duidelijk, dat er thans een geladen at mosfeer in Whitehall heerscht. Op straat vertoonen de krantenverkoo- pers groote borden met sensationeele op schriften, zooals: „ciuïkbootaanvallen" en „Britsche schepen aangevallen", en on danks de geringe geneigdheid van het Britsche publiek zijn gevoelens te toonen, getuigen de uitgesproken overdenkingen aldus Havas, toch van een diepe en toene mende geïrriteerdheid over het brutaler worden van de „zeerooversdaden" in de Middellandsche Zee. OOK PARIJS IS MISNOEGD. Over de Italiaansche inmenging. Het Fransche kabinet heeft, nadat mi nister Delbos rapport had uitgebracht over de jongste gebeurtenissen met be trekking tot Spanje, de mogelijkheid be sproken, Frankrijks politiek ten aanzien van het Spaansche conflict grondig te wij zigen. Een besluit is echter nog niet geno men. Men wil namelijk in geen geval de kans loopen, in deze zaak het contact met Engeland te verliezen. In Fransche regeeringskringen maakt men er intusschen geen geheim van, zoo verneemt de correspondent van de „Daily Telegraph", dat Italië's jongste optreden ten gunste van generaal Franco te Parijs een uitermate ongunstigen indruk heeft gemaakt. Mussolini's telegrammenwisse- ling met Franco na den val van Santan der en het feit, dat vrachtschepen in de Middellandsche Zee door „niet geïdentifi ceerde oorlogsschepen" zijn getorpedeerd, worden beschouwd als een openlijke in terventie door Italië. Gezien dit alles be staat de mogelijkheid, dat de Fransche re geering het na grondig overleg raadzaam acht mede te deelen, dat zij zich gerechtigd acht haar volledige vrijheid van actie te hernemen. In den kabinetsraad stelden zekere le den voor: lo. de Fransche grens open te stellen voor vrijwilligers en eventueel ook voor munitie; 2o. zich onverwijld tot de non-inter ventie-commissie te wenden, opdat deze kennis neme van Mussolini's telegrammen wisseling met Franco. Zooals gezegd, een besluit hierover is nog niet genomen. Men heeft er de voor keur aan gegeven, beide punten eerst met de Britsche regeering te bespreken. De Fransche zaakgelastigde te Londen, Cam- bon, heeft eenige bezoeken gebracht aan Eden en hem op de hoogte gesteld van de opvattingen der Fransche regeering. In den Franschen ministerraad van de vol gende week zal de zaak opnieuw behan deld worden. FRANCO RUKT ASTURIë BINNEN. De rechtsche voorhoede is gistermorgen de provincie Asturië binnengerukt op twee plaatsen. De kern van het leger heeft de rivier Nansa bereikt. De voorste linie is thans op een afstand van 50 km. van San tander aangekomen. In het Oosten hebben de rechtschen gis teren hun tegenoffensief voortgezet. Het Oostelijk front heeft thans weer ongeveer de positie van acht dagen geleden. Het rechtsche opperbevel is van meening, dat het offensief der regeeringstroepen defi nitief tot staan is gebracht. In den sector van den weg naar Anda- lusië hebben de regeeringstroepen gister morgen den aanval geopend. Op sommige plaatsen zijn zij drie kilomter opgerukt. DE STRIJD TE SJANGHAI. Chineesche tegenaanval op Woesoeng. Terwijl de Chineesche troepen rond het Noorderstation te Sjanghai tegenstand bie den aan de krachtige aanvallen van de Ja- pansche troepen, doen hun kameraden bij de monding van de Wangpoe felle aanval len op Woesoeng, om de forten te herove ren. De Chineesche bladen melden, dat drie divisies Japansche versterkingen zoo juist te Sjanghai zijn aangekomen. De Chinee sche troepen zouden nog de forten van Woesoeng en de stad Pausjan in him bezit hebben. Nabij Lotien wordt verbitterd ge streden. De vertegenwoordiger der Japansche ma- De Heet A. Kreymborg Sr. te Baarn hoopt Vrijdag a.s. 3 September zijn 75sten ver jaardag te vieren. De Heer A. Kreymborg, oprichter van het bekende kleeding-concern Kreymborg met zijn 31 filialen over beel Nederland ls nog steeds met hart en ziel bij zijn groote zaken. Het zal den nog krassen Heer Kreymborg, wiens verdiensten op sociaal en charitatief gebied reeds vroege* werden erkend door zijn benoeming tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau en Comman deur in de orde van den H. Gregorius dien dag stellig niet aan belangstelling ontbreken. rine heeft verklaard, dat de Japansche troe pen vanochtend tot den aanval op Pautsjan, waar belangrijke Chineesche troepen om singeld schijnen te worden, zijn overge gaan. De ontvoerde priesters De Chineesche bandieten vragen thans een losgeld van een half millioen Chinee sche dollars voor de gevangen priesters, die zij opgesloten hebben in de pagode in de Westelijke heuvelen. Splitsing in de Nanking-regeering? Volgens berichten uit Tokio bestaan op het oogenblik in de Nanking-regeering drie stroomingen. De eerste wordt gesteund door de jongere officieren en verlangt een beslissenden strijd tegen Japan. De tweede wil een geschikt oogenblik afwachten om tot een compromis met Japan te komen. En de derde wil onmiddellijk met Japan onderhandelen over het sluiten van vrede. Levert Sovjet-Rusland vliegtuigen? Uit Sian wordt vernomen, dat daar 72 Sovjet-Russische vliegtuigen zijn aangeko men, welke via Buiten-Mongolië werden vervoerd. Verder zouden nog 144 toestellen onderweg zijn. Ook zouden te Kanton zes tien Sovjet-Russische piloten zijn aangeko men, waarvan acht naar Toenkiang en Swa- tau zouden zijn gezonden, terwijl de ove rigen te Kanton zijn gebleven. De cholera-epidemie te Sjanghai. De cholera-epidemie te Sjanghai blijft voortwoeden. In de afgeloopen week wer den 374 gevallen geconstateerd, van welke 219 met doodelijken afloop waren. In tegenstelling met het bovenstaande heeft de directeur van de sanitaire diensten in de Fransche concessie te Sjanghai, dr. Rabaute, tegenover een redacteur van Ha vas verklaard, dat het volstrekt onjuist is te spreken van een cholera-epidemie in Sjanghai. Wij hebben, zoo zeide hij, vijf af zonderlijke gevallen gehad, maar geen en kel doodelijk geval. Alle voorzorgsmaatre gelen zijn genomen en dagelijks worden drieduizend personen ingeënt, vooral onder de uitgewekenen. De geruchten over een epidemie zijn vooral ontstaan doordat deze choleragevallen de eerste zijn, die sinds 1932 te Sjanghai voorgevallen zijn. De groote hal met trappenhuis. Het nieuwe Leidsch Gymnasium in vogelvlucht.

Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5